Najlepšie fotomobily: TOP 10 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie fotomobilyTechnológia nespí a pravidelne prináša novinky, ktoré nadchnú každého, kto sa v nich so záujmom orientuje. Práve preto sme sa vybrali vyhľadať najlepšie fotomobily súčasnosti, ktoré potešia svojimi špičkovými kvalitami a v plnej kráse ukážu svoj potenciál.

Čo sa v našom sprievodcovi dozviete? Krok za krokom vás prevedieme cez základné náležitosti, ktoré vám ukážu, podľa čoho a ako vybrať fotomobil. Poukážeme na rozdiely medzi „bežným“ smartfónom a fotomobilom a povieme si tiež aj niečo viac o tom, ako funguje a prebieha hodnotenie fotomobilov od uznávanej organizácie DxOMARK. Dnes si už viete kúpiť slušne vybavený fotomobil aj v mid-end kategórií, no tie pravé lahôdky nájdete skôr medzi high-end mobilmi a nie nadarmo patria k fenoménom súčasnosti.

Veľa hodín sme strávili aj medzi publikovanými článkami, ktoré sa tejto kategórie elektroniky týkajú. Prešli sme dostupné testy a recenzie fotomobilov, porovnávali vyhotovené fotky v rôznych režimoch a výsledkom je rebríček fotomobilov, ktoré rozhodne stoja za vašu pozornosť. Ak sa rozhodujete medzi viacerými modelmi, nebude problém nájsť hodnotenia, videorecenzie a desiatky fotografií. Pri fotomobiloch sa totiž nestačí riadiť iba parametrami. Know-how niektorých značiek, algoritmy a softvérová výbava vysoko prevyšujú konkurenciu.

Najlepšie fotomobily na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1HUAWEI P30 Pro


Displej: 6,47" OLED 2340 × 1080 px
Zadný fotoaparát: 40 Mpx (f/1,6) + 8 Mpx (f/3,4)
+ 20 Mpx (f/2,2) + 5 Mpx
Predný fotoaparát: 32 Mpx
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 4200 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]617 € Čítať recenzie
#2Samsung Galaxy S20+

Displej: 6,7" Dynamic AMOLED 3200 × 1440 px
Zadný fotoaparát: trojitý 64 Mpx+ 12 Mpx
+ 12 Mpx
Predný fotoaparát: 10 Mpx
RAM: 8 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 4500 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]999 € Čítať recenzie
#3Samsung Galaxy S10+

Displej: 6,4" AMOLED 3040 × 1440 px
Zadný fotoaparát: 12 Mpx + 16 Mpx + 12 Mpx
Predný fotoaparát: 10 Mpx + 8 Mpx
RAM: 8 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 4100 mAh
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]844 € Čítať recenzie
#4iPhone 11 Pro Max

Displej: 6,5" Super Retina CDR displej 2688 × 1242 px
Zadný fotoaparát: trojitý 12 Mpx
Predný fotoaparát: 12 Mpx
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 256 GB
Batéria: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1469 € Čítať recenzie
#5OnePlus 7 Pro 12/256GB

Displej: 6,67" AMOLED 3 120 × 1 440 px
Zadný fotoaparát: 48 Mpx (f/1,6) + 8 Mpx (f/2,4)
+ 16 Mpx (f/2,2)
Predný fotoaparát: 16 Mpx
RAM: 12 GB
Interná pamäť: 256 GB
Batéria: hodnota
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]610 € Čítať recenzie
#6iPhone Xs Max

Displej: 6,5" Super Retina displej 2688×1242 px
Zadný fotoaparát: duálny 12 Mpx
Predný fotoaparát: 7 Mpx
RAM: 4 GB
Interná pamäť: 64 GB
Batéria: 3300 mAh
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]757 € Čítať recenzie
Najlepšie fotomobily do 500 EUR

#1Honor 20 Pro

Displej: 6,26" IPS 2340 × 1080 px
Zadný fotoaparát: 48 Mpx (f/1,4) + 8 Mpx (f/2,4)
+ 16 Mpx (f/2,2) + 2 Mpx (f/2,4)
Predný fotoaparát: 32 Mpx
RAM: 8 GB
Interná pamäť: 256 GB
Batéria: 4000 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]417 € Čítať recenzie
#2Xiaomi Mi 9 LTE

Displej: 6,39" AMOLED 2340 × 1080 px
Zadný fotoaparát: 48 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,2)
+ 16 Mpx (f/2,2)
Predný fotoaparát: 20 Mpx
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 3300 mAh
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]389 € Čítať recenzie
Najlepšie fotomobily do 250 EUR +/-

#1Samsung Galaxy A40

Displej: 5,9" AMOLED 2340 × 1080 px
Zadný fotoaparát: 16 Mpx (f/1,7) + 5 Mpx (f/2,2)
Predný fotoaparát: 24 Mpx
RAM: 4 GB
Interná pamäť: 64 GB
Batéria: 3100 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]233 € Čítať recenzie
#2Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Displej: 6,53" IPS 2340 × 1080 px
Zadný fotoaparát: 64 Mpx (f/1,9) + 8 Mpx (f/2,2)
+ 2 Mpx (f/2,4) + 2 Mpx (f/2,4)
Predný fotoaparát: 20 Mpx
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 4500 mAh
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]270 € Čítať recenzie

Ako vybrať fotomobil

Ak ste vybrali hľadať fotomobil, isto nepatríte k bežným užívateľom, ktorí sa uspokoja s prvým ponúkaným smartfónom. Každý z nás má na smartfón iné požiadavky. Kým niekto uprednostňuje najnovšie modely od prémiových značiek, ďalší vystačí s telefónom zo strednej triedy s vyššou kapacitou batérie. Dnes už dokonca nie je problém natrafiť na odolný telefón, ktorý sa nezľakne prachu, pádu či vody. Spomedzi bohatej ponuky smartfónov sa prirodzene vyčlenila podkategória, ktorá sa sústreďuje na vylepšenie fotografických schopností a v poslednom období bez akýchkoľvek pochybností dokáže konkurovať kompaktným fotoaparátom.

Fotomobil alebo fotoaparát?

S príchodom fotomobilov nastali pre kompaktné fotoaparáty ťažké ceny. Dnes už priemerný kompakt zoženiete za 70 – 100 EUR, no výhodami ho prebije fotomobil, ktorý je skvelým osobným multimediálnym centrom. Na rozdiel od fotoaparátu si totiž fotky v aplikáciach okamžite upravíte, pridáte filter a automaticky ich zdieľate na sociálne siete. Nemusíte nabíjať dve zariadenia, ani riešiť komplikovaný prenos fotiek do počítača a stadiaľ na sociálne siete.

Fotomobil v sebe spája modernosť, praktickosť a výbornú flexibilitu prispôsobiť sa potrebám svojho majiteľa.

Určite však netreba zatratiť kvalitné digitálne kompakty a zrkadlovky, ktoré v sebe ukrývajú pokročilú technológiu a viac priestoru na dôležité optické komponenty. Vďaka nim dosiahnete pri znalosti správnej fotografickej techniky profesionálne výsledky. Súčasné fotomobily síce dokážu odviezť veľmi dobrú prácu, no v istých podmienkach môžu vykazovať nedostatky (napr. prirodzenosť rozostretého pozadia – v telefónoch známe ako Bokeh efekt). Záleží predovšetkým na tom, ako chcete fotky používať.

fotomobil alebo fotoaparát

V čom sa odlišuje fotomobil od smartfónu?

Špecializácia fotomobilov je jasná – snímať fotografie vo vysokej kvalite a svojim hardvérovým a softvérovým vybavením zabezpečiť dobré výsledky aj v horších podmienkach. Vytvárajú ostrý, sýty a dostatočne kontrastný obraz na to, aby ste s výsledkom boli spokojní aj po tom, ako ho prenesiete na plagát.

Na prvý pohľad sa však od smartfónu neodlišujú. Zvyčajne ide o vlajkové lode renomovaných výrobcov, preto ak sa vyberiete medzi drahšie smartfóny, natrafíte na viacero obľúbených fotomobilov. Treba poznamenať, že fotomobily nezaostávajú ani v inej výbave, preto je samozrejmosťou dostatočná operačná pamäť, kapacita batérie, spoľahlivý operačný systém a čo sa týka úložiska, vždy je lepšie, ak máte možnosť rozšíriť ho o pamäťovú kartu.

Počet pixelov vo fotoaparáte

Stačí, ak bude mať zadná kamera rozlíšenie 20 Mpx a predná 12 Mpx? Skutočne platí, že čím je rozlíšenie vyššie, o to je lepšia aj kvalita fotografie? Výrobcovia často používajú rozlíšenie, ako jeden z ťahúňov na upútanie pozornosti.

Samotný pixel je nositeľom informácie, akokeby miniatúrny bod obrazu. Ak však bol zosnímaný menej kvalitným snímačom, získate zlú informáciu, a keď sa vo výsledku spojí množstvo takýchto miniinformácii dohromady, obraz vôbec nebude dokonalý (efekt známy aj ako digitálny šum). Fotomobil nie je hrubší od smartfónu, a práve pre jeho veľkosť je aj veľkosť hardvéru (teda súčiastok) čiastočne limitovaná, čo môže v niektorých prípadoch znamenať aj nižšiu kvalitu snímačov.

V špičkových telefónoch často nájdete „iba“ rozlíšenie 12 Mpx, čo je však v spojení s precíznym snímačom úplne postačujúca hodnota pre vytváranie pôsobivých fotografií. Dostatočne veľký snímač dokáže odovzdať aj väčším pixelom kvalitnú informáciu. Spojenie menší snímač + vysoký počet pixelov zvyšuje riziko digitálneho šumu. Aj preto si môžete všimnúť zaujímavý efekt – telefóny zo strednej cenovej triedy majú uvedené vyššie rozlíšenie, ako ich drahší konkurenti.

Svetelnosť

Jedným z najdôležitejších parametrov je svetelnosť. Hovorí o tom, ako dokáže objektív vstrebávať svetlo. Čím viac svetla prenikne do objektívu, o to lepšie si dokáže poradiť aj v zlých svetelných podmienkach.

Pri svetelnosti platí, že čím je nižšia, o to viac je svetelná clona otvorená a prepustí podstatne viac svetla. Viac svetla znamená pre užívateľa lepšiu fotku pri pohybe alebo v tmavšom prostredí.

Hodnota svetelnosti sa udáva v clonovom čísle f/x. Pri fotomobile je dobré ustriehnuť si svetelnosť aspoň f/2,0 a nižšiu. Najlepšie fotomobily na trhu už majú hodnotu f/ 1,5 , f/1,6.

telefón s kvalitným fotoaparátom

Počet fotoaparátov / kamier

Fotomobil s 1, 2, 3 či 4 kamerami? Znamená väčší počet automaticky aj lepšiu kvalitu? Toto pravidlo nefunguje vo všetkých prípadoch rovnako. Kvalitný fotomobil s 2 kamerami môže vytvoriť krajšiu fotku, než 4-kamerový model. Záleží od kvality spracovania a samotného určenia jednotlivých kamier.

Ak sú však premyslené do detailov, neuškodí ani vyšší počet. Jedna kamera dokáže pracovať so slabým svetlom, ďalšia sa stará o panoramatický záber, tretia môže zoomovať na vzdialené objekty. V spoločnej kooperácii tak môže vzniknúť fotky s parádnymi detailami, veľmi dobrým svetlom aj zaujímavým hĺbkovým efektom.

💙 Náš tip: Pri fotomobiloch odporúčame sledovať recenzie a odborné hodnotenia v magazínoch. Vyhliadnutý model je podrobený rôznym skúškam, porovnáva sa s konkurenciou v podobnej cenovej hladine a jasne vidíte, či vás fotky, ktoré vytvára, zaujmú, alebo odradia.

Stabilizátor obrazu

Optický stabilizátor by mal patriť do základnej výbavy každého fotomobilu (označenie aj ako OIS – Optical Image Stabilizer). Pri fotení s mobilom v ruke nemáte možnosť ruku zafixovať nehybne a aj malé záchvevy by bez stabilizácie obrazu spôsobili jeho rozostrenie.

Ak vám ide o to, aby telefón dokázal zachytiť aj momentky bez dlhej prípravy (napríklad deti pri hre, zvieratá, šport) stavte na fotomobil s pokročilými algoritmami, ktoré dokážu vyhodnotiť najostrejšie časti a vytvoriť kvalitnú snímku potlačením nedokonalostí.

Softvérová výbava

Chcete, aby vám fotoaparát v mobile priamo ponúkal úpravy fotiek? Aby bez množstva aplikácii zvládol rozostrenie pozadia, vyvážiť svetelnosť, oživiť farby alebo zmeniť vašu fotku na clipart jedným ťuknutím? Vo výbave fotomobilov je softvérová časť posilnená – v samotnom režime fotoaparátu nájdete množstvo prednastavených režimov, a rovnako tak aj možnosť nastaviť si svoje vlastné. Bez toho, že by ste fotku dodatočne upravovali v grafickom programe v počítači, viete si ľahko a intuitívne poradiť priamo vo fotomobile.

Občas však platí, že lepšia softvérová výbava iba kompenzuje slabiny hardvéru (slabší snímač), preto ak aj natrafíte na model, ktorý nemá softvérové rozšírenia extra bohaté, môže to znamenať aj to, že fotky sú výborné rovno po nasnímaní.

HDR

Na zaznamenávanie kvalitných fotografií prírody a vonkajšieho prostredia je ako stvorený HDR režim. Poznáte ho podľa toho, že je „pomalší“ – trvá mu dlhšie, kým vytvorí snímok. Má na to svoj dôvod. Naraz totiž vytvorí niekoľko rozličných snímok s rôznou expozíciou, aby ich okamžite spojil do jednej snímky.

Fotky vytvorené v HDR režime majú bohatšie farby, ostrejšie detaily a zosilnený je aj kontrast medzi najtmavšími a najbledšími miestami na snímke. Výsledok je občas až rozprávkovo pútavý!

Blesk

Xenónový alebo LED blesk? Xenónový blesk je silnejší, má lepšiu svietivosť a dokáže „zamraziť pohyb“. Aj napriek týmto kvalitám ho vo väčšine fotomobilov nahradili LED diódy. Majú totiž okrem blesku aj ďalšie často vyhľadávané využitie – LEDky dokážu kontinuálne svietiť, a teda slúžiť ako baterka.

Pri blesku často dochádza k strate hĺbky a výsledná fotka nevyzerá prirodzene. Tento nedostatok sa snažia zmierniť dvojtónové LED diódy, ktoré používajú teplé aj studené svetlo. Pomáhajú zachovať vernosť farieb, eliminovať červené oči a neželané odlesky.

Všeobecné parametre

Nepozerajte iba na kvalitu fotoaparátu! Najlepšie fotomobily súčasnosti nie sú totiž hrou o kompromisoch. Budete ich pravidelne používať na komunikovanie, scrollovanie sociálnych sietí, upravovanie a uploadovanie fotiek, a je preto na mieste mať nároky na plynulosť chodu, dostatočnú kapacitu pamäte aj batérie. Dobré však je, že fotomobily sú nadstavbou pre klasické smartfóny, preto v nich všetko beží tak, ako má.

Prejdime si však v rýchlosti parametre, ktoré so smartfónmi priamo súvisia. Viac sa dočítate aj v našom článku: Najlepšie mobilné telefóny – Návod, ako správne vybrať

⏩ Veľkosť a typ displeja

Veľkosť uhlopriečky fotomobilu by mala začínať na 5 palcoch (1 palec = 2,54 cm). Potrebujete nájsť správny pomer medzi veľkosťou, čitateľnosťou displeja a komfortom pri držaní v ruke.

IPS alebo AMOLED? Každá technológia prináša svoje výhody aj nevýhody a tak, ako môžete natrafiť na zlý aj dobrý IPS panel, sú rozdiely aj medzi OLED panelmi.

  • AMOLED displej (systém miniatúrnych LED, kde je každá zdrojom svetla) je šetrný k batérii a perfektne vykresľuje kontrasty a čiernu farbu. Niektoré modely však trpeli vypaľovaním, kedy body definitívne stmavli. O kvalite OLED displeju často rozhoduje dodávateľ a značka (prémiové iPhone XS, XS Max a 11 Pro nevykazujú tento nedostatok).
  • IPS panel je rozšírenejší, nájdete ho aj v cenovo dostupnejších smartfónoch, ponúka veľmi dobré pozorovacie uhly, no je o niečo náročnejší na energetickú spotrebu, a teda skôr vybije batériu. Nedokáže úplne verne zobraziť čiernu, nakoľko je podsvietený celý panel.

⏩ Kapacita batérie

Na výdrž batérie má dosah najmä frekvencia používania + veľkosť a typ displeja. S rastúcou uhlopriečkou sa zvyšujú aj nároky na spotrebu energie. Priemerne by však kapacita batérie mala byť okolo 3000 mAh a viac. Výnimkou sú smartfóny iPhone, ktoré majú systém vyladený tak, že softvérová výbava nie je náročná na spotrebu batérie, a preto tu natrafíte aj na nižšiu kapacitu batérie.

⏩ Operačný systém

Uzavretý alebo otvorený operačný systém? Prevažná väčšina výrobcov mobilov používa OS Android, ktorý je otvoreným operačným systémom. Z obchodu Google Play môžete sťahovať obrovské množstvo rôznych aplikácií (napríklad na úpravu fotiek) a svoj mobil si uspôsobiť podľa vlastných potrieb. Nie všetky aplikácie sú však kompatibilné a môžete ohroziť stabilitu systému.

Opakom je uzavretý operačný systém od Apple – iOS. V App Store síce nie je taký bohatý výber aplikácií ako v Google Play, výhodou je však najmä to, že každá aplikácia dokonale zapasuje k vášmu iPhone-u a neohrozí ho na plynulosti chodu.

⏩ Operačná pamäť

Od fotomobilu sa očakávajú rýchle reakcie, plynulé prepínanie medzi aplikáciami a podľa možnosti žiadne prestoje a mrznutia. Dneš už je štandardnom 4GB RAM, nič nepokazíte ani ak investujete do mobilu so 6 GB alebo 8 GB RAM.

⏩ Kapacita internej pamäte

Pri súčasných smartfónoch sme si zvykli, že nemusíme mazať súbory ani fotky každý mesiac, aby vôbec telefón fungoval. Za minimum sa považuje interná pamäť 32 GB. U väčšiny sa však na internom úložisku nešetrí a ponúkajú kapacitu 64 GB, 128 GB, … až 512 GB. Ak myslíte, že by ste hravo zaplnili aj nadštandardnú kapacitu, hľadajte fotomobil, ktorý podporuje pamäťové karty.

Ceny fotomobilov

Koľko je potrebné investovať do fotomobilu, aby mal kvalitné fotky?

✅ Lacné fotomobily do 250 EUR

V prípade lacných fotomobilov môžete natrafiť na prekvapenie alebo naopak sklamanie. Niekedy sa papierovo môže zdať, že ide o veľmi dobré parametre, no výsledok je rozpačitý. Zamerajte sa preto na dostupné hodnotenia a pátrajte po reálnych fotkách v rôznych podmienkach aj režimoch. Ideálne je, ak je svetelnosť nižšia ako f/2,2 a do výbavy dostal fotomobil dvojtónový blesk.

✅ Fotomobily do 500 EUR – zlatý stred

Stredná cenová kategória už prináša nielen bohatší výber, ale aj omnoho lepšie hodnotené smartfóny s kvalitnými fotoaparátmi. Veľký kus pozornosti si ukradli iPhone 7 a iPhone 8, v tesnom závese za nimi obľúbené fotomobily od Xiaomi, Honor, Motorola. Svetelnosť sa pohybuje priemerne na hodnote f/1,8, štandardnou výbavou je optická stabilizácia obrazu, dvojtónový blesk a vyšší počet kamier (každá s inou hlavnou funkciou).

✅ Fotomobily od 500 EUR – TOP kvalita

Pre pravý zážitok z dokonalej fotografie sa musíte vybrať medzi high-end smartfóny so špičkovou výbavou, ako po hardvérovej, tak aj softvérovej stránke. Výber je najširší – stovky modelov od renomovaných výrobcov (Apple, OnePlus, Samsung, Sony, Xiaomi, Huawei, a i.). Fotomobily sú zvyčajne plne vybavené najnovšími technológiami, svetelnosť je nižšia ako f/1,8. Samozrejmosťou je aj extra jednoduchá úprava fotiek s množstvom zaujímavých režimov a filtrov. Súčasťou telefónov je aj nadštandardné interné úložisko a kvalitné IPS a OLED displeje.

Najlepšie značky fotomobilov

Na prvý pohľad je náročnejšie nájsť v testoch fotomobilov jasného víťaza. Súčasne sa totiž prelínajú viaceré hodnotiace parametre a nie každý magazín alebo testovací tím dokáže nasimulovať rovnaké podmienky pre testovanie všetkých modelov. Výsledok je tak niekedy rozpačitý a možno aj závislý od subjektívnych pocitov testujúceho. Ľudské oko je totiž jedinečné a to, čo sa môže jednému zdať ako dokonalé, ďalšieho vôbec neohúri. Našli sme však niekoľko overených výrobcov fotomobilov, ktorí do ich vývoja vkladajú nemalé úsilie. Výsledkom sú tak kvalitné fotomobily, ktoré najviac pútajú pozornosť.

Fotomobily Apple iPhone

⭐ Najbohatšia ponuka fotomobilov! Smartfóny od Apple dokážu vytvárať kvalitné fotografie naprieč všetkými radami iPhonov. Čisté prostredie, výborný výkon a dôraz na kvalitu snímačov im zabezpečili výborné hodnotenia. Čím je model novší, o to je aj snímanie fotiek na vyššej úrovni. Hoci momentálne tohto výrobcu v rebríčkoch predbehli aj iné značky, naďalej ponúka overenú prémiovú kvalitu a neustále napreduje v inováciách.

Fotomobily Samsung

⭐ Druhé najväčšie zastúpenie na našom trhu má na svedomí značka Samsung. Na extra veľkých AMOLED displejoch (od 6 palcov vyššie) naplno vyniknú kvality snímacej optiky. Najnovšie Samsung fotomobily dostali do výbavy nadštandardnú kapacitu batérie, veľké úložisko aj posilnenú odolnosť (IP68).

Fotomobily Huawei

⭐ V prvej desiatke najlepších fotomobilov podľa DXOMARK sú až 3 modely od výrobcu Huawei (aktualizácia marec 2020 : Mate 30 Pro 5G, Mate 30 Pro, P30 Pro). Zaujímavé kúsky s výborným pomerom cena/výkon nájdete najmä medzi modelmi od 350 – 700 EUR.

Fotomobily Xiaomi

⭐ Výrobca, ktorý má v ponuke aktuálne najlepšie hodnotený fotomobil (Xiaomi Mi 10 Pro). Cenou sa smartfóny tejto značky držia v low-end až mid-end kategórii (cca do 600 €) a ich snahou je ponúknuť výborné kvality a parádny výkon aj bežným užívateľom.

Fotomobily OnePlus

⭐ Snaha čínskeho výrobcu OnePlus dobehnúť konkurenciu nezostáva bez povšimnutia. Veľmi dobré parametre ponúkajú najmä smartfóny 7. generácie, ktoré sa šplhajú v rebríčkoch predajnosti čoraz vyššie. Ide o dcérsku firmu spoločnosti OPPO, ktorá má po značkách Apple, Samsung, Huawei a Xiaomi piaty najväčší podiel na svetovom trhu telefónov.

Video

Čo je DXOMARK a ako funguje?

Uznávanú a rešpektovanú metodiku testovania fotomobilov a fotoaparátov vyvinula spoločnosť DxO. Od roku 2012 používajú testovací štandard DxOMark Mobile, v ktorom sa každému testovanému smartfónu pridelí číselné hodnotenie. Nie však hocijaké! Spoja dohromady stovky individuálnych výsledkov testovania pre každé zariadenie a výsledkom je jedno skóre, známe aj ako skóre DXOMARK.

Na testovanie používajú laboratórne vybavenie vysokej kvality. Využívajú vedecké prístupy k testovaniu, ktoré minimalizujú subjektívny dosah v hodnotení. Komplexné testovacie kritéria sú rovnaké pre každé testované zariadenie – rovnaké svetelné podmienky, rovnaké snímané objekty, rovnaké scény.

Ako uvádzajú na svojom webe dxomark.com: „ Zariadenia sú testované v predvolenom nastavení v kontrolovaných laboratórnych prostrediach, ale taktiež aj v prirodzených interiérových a exteriérových scénach, pokrývajúcich širokú škálu svetelných podmienok. Tím inžinierov pracuje na testovaní celý týždeň a za ten čas vyhodnotia viac ako 1600 testovacích obrázkov a viac ako 2 hodiny videa.“

Zaujímavosťou je, že výsledok hodnotenia (skóre) nie je zhora limitovaný. Ak sú teda súčasné top fotomobily hodnotené výsledkami 120 – 124, je úplne prirodzené, že ak na trh príde novší fotomobil (ktorý ich kvality prekoná), získa skóre, ktoré je vyššie od už umiestnených fotomobilov.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1HUAWEI P30 Pro


Displej: 6,47" OLED 2340 × 1080 px
Zadný fotoaparát: 40 Mpx (f/1,6) + 8 Mpx (f/3,4)
+ 20 Mpx (f/2,2) + 5 Mpx
Predný fotoaparát: 32 Mpx
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 4200 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]617 € Čítať recenzie
#2Samsung Galaxy S20+

Displej: 6,7" Dynamic AMOLED 3200 × 1440 px
Zadný fotoaparát: trojitý 64 Mpx+ 12 Mpx
+ 12 Mpx
Predný fotoaparát: 10 Mpx
RAM: 8 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 4500 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]999 € Čítať recenzie
#3Samsung Galaxy S10+

Displej: 6,4" AMOLED 3040 × 1440 px
Zadný fotoaparát: 12 Mpx + 16 Mpx + 12 Mpx
Predný fotoaparát: 10 Mpx + 8 Mpx
RAM: 8 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 4100 mAh
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]844 € Čítať recenzie
#4iPhone 11 Pro Max

Displej: 6,5" Super Retina CDR displej 2688 × 1242 px
Zadný fotoaparát: trojitý 12 Mpx
Predný fotoaparát: 12 Mpx
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 256 GB
Batéria: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1469 € Čítať recenzie
#5OnePlus 7 Pro 12/256GB

Displej: 6,67" AMOLED 3 120 × 1 440 px
Zadný fotoaparát: 48 Mpx (f/1,6) + 8 Mpx (f/2,4)
+ 16 Mpx (f/2,2)
Predný fotoaparát: 16 Mpx
RAM: 12 GB
Interná pamäť: 256 GB
Batéria: hodnota
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]610 € Čítať recenzie
#6iPhone Xs Max

Displej: 6,5" Super Retina displej 2688×1242 px
Zadný fotoaparát: duálny 12 Mpx
Predný fotoaparát: 7 Mpx
RAM: 4 GB
Interná pamäť: 64 GB
Batéria: 3300 mAh
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]757 € Čítať recenzie
Najlepšie fotomobily do 500 EUR

#1Honor 20 Pro

Displej: 6,26" IPS 2340 × 1080 px
Zadný fotoaparát: 48 Mpx (f/1,4) + 8 Mpx (f/2,4)
+ 16 Mpx (f/2,2) + 2 Mpx (f/2,4)
Predný fotoaparát: 32 Mpx
RAM: 8 GB
Interná pamäť: 256 GB
Batéria: 4000 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]417 € Čítať recenzie
#2Xiaomi Mi 9 LTE

Displej: 6,39" AMOLED 2340 × 1080 px
Zadný fotoaparát: 48 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,2)
+ 16 Mpx (f/2,2)
Predný fotoaparát: 20 Mpx
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 3300 mAh
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]389 € Čítať recenzie
Najlepšie fotomobily do 250 EUR +/-

#1Samsung Galaxy A40

Displej: 5,9" AMOLED 2340 × 1080 px
Zadný fotoaparát: 16 Mpx (f/1,7) + 5 Mpx (f/2,2)
Predný fotoaparát: 24 Mpx
RAM: 4 GB
Interná pamäť: 64 GB
Batéria: 3100 mAh
[usr 5 text="true" tooltip="true"]233 € Čítať recenzie
#2Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Displej: 6,53" IPS 2340 × 1080 px
Zadný fotoaparát: 64 Mpx (f/1,9) + 8 Mpx (f/2,2)
+ 2 Mpx (f/2,4) + 2 Mpx (f/2,4)
Predný fotoaparát: 20 Mpx
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 4500 mAh
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]270 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového fotomobilu. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepší fotomobil na trhu.

Zdroje:

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin