Najlepšie WiFi routery: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

Vybrali sme najlepšie WiFi routery, ktoré na našom trhu aktuálne nájdete. Ak chcete stabilné a rýchle pripojenie k internetu, prinášame odpovede na otázky, ktoré užívateľov najviac zaujímajú.
⭐⭐⭐⭐⭐

najlepšie wifi routery Aké parametre má mať čo možno najlepší WiFi router, ktorý vám zabezpečí stabilný WiFi signál? Malé nenápadné ploché zariadenie s anténkami je v mnohých domácnostiach nevyhnutnou výbavou. Prostredníctvom WiFi sa môžu rôzne elektrické zariadenia (notebooky, tablety, smartfóny, televízory, tlačiarne, kamery, ale už aj chladničky, robotické vysávače či práčky) pripojiť na bezdrôtovú lokálnu sieť a mať tak prístup k internetu z akéhokoľvek miesta v domácnosti, či na pracovisku – samozrejme, ak ste v dosahu WiFi signálu.

V nasledujúcich kapitolách si krok za krokom prejdeme všetky dôležité aspekty výberu WiFi routera – rýchlosť pripojenia, rozsah pokrytia, frekvenciu, zabezpečenie, možnosti pripojenia, ale aj vaše nároky na využívanie dát. V popisoch produktov sa môžete stretnúť s pojmami, ktoré nie sú pre “bežného smrteľníka” jasné. Preto ich priblížime v zrozumiteľnej reči, aby ste si z nášho sprievodcu odniesli základný prehľad a našli taký WiFi router, s ktorým budete spokojní.

Výborné tipy nájdete aj v našom rebríčku, do ktorého sa dostali iba dobre hodnotené a spoľahlivé modely. Odporúčame však aj užívateľské recenzie WiFi routerov, ktoré vám poskytnú obraz o ich používaní v reálnych podmienkach.

Najlepšie WiFi routery na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1ASUS RT-AC86U AC2900

 Vysoký výkon, pre náročné použitie 

Štandard: 802.11a/b/g/n/ac
Rýchlosť WiFi prenosu: 2917 Mb/s
Šifrovanie: WPA2
Frekvenčné pásma: 2,4 GHz a 5 GHz
Počet antén: 3
5 out of 5 stars (5 / 5)232 € Čítať recenzie
#2TP-LINK Archer C7 AC1750 Dual Band

 Najobľúbenejšia domáca voľba 

Štandard: 802.11a/b/g/n/ac
Rýchlosť WiFi prenosu: 1750 Mb/s
Šifrovanie: WPA2
Frekvenčné pásma: 2,4 GHz a 5 GHz
Počet antén: 3
5 out of 5 stars (5 / 5)47 € Čítať recenzie
#3TP-Link Archer C6

 Najlepší do bytu 

Štandard: 802.11a/b/g/n/ac
Rýchlosť WiFi prenosu: 1000 Mb/s
Šifrovanie: WPA2
Frekvenčné pásma: 2,4 GHz a 5 GHz
Počet antén: 4
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)44 € Čítať recenzie
#4Xiaomi Router 4A Gigabit

 Pre domáce použitie 

Štandard: 802.11a/b/g
Rýchlosť WiFi prenosu: 1167 Mb/s
Šifrovanie: WPA2
Frekvenčné pásma: 2,4 GHz a 5 GHz
Počet antén: 4
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)38 € Čítať recenzie
#5TP-LINK TL-WR841N

 Najlacnejší router 

Štandard: 802.11b/g/n
Rýchlosť WiFi prenosu: 300 Mb/s
Šifrovanie: WPA2
Frekvenčné pásma: 2,4 GHz
Počet antén: 2
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)22 € Čítať recenzie
#6ASUS RT-AX88U

 Najlepší herný router 

Štandard: 802.11a/b/g/n/ac/ax
Rýchlosť WiFi prenosu: 6000 Mb/s
Šifrovanie: WPA2, WPA3
Frekvenčné pásma: 2,4 GHz a 5 GHz
Počet antén: 4
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)417 € Čítať recenzie

Ako vybrať WiFi router

Kvalitný WiFi router má predovšetkým úlohu bezdrôtového smerovača. Bez ohľadu na to, aký rýchly máte internet od poskytovateľa, je to práve WiFi router, ktorý sa postará o jeho šírenie v danom priestore. Internetová konektivita je v modernej dobe veľmi žiadanou. Dnes si už totiž iba málokto dokáže predstaviť, že by všetky zariadenia a technologické novinky, ktoré momentálne využívajú WiFi signál, museli byť pripojené do routera dátovým káblom.

Ako WiFi router funguje? Pozrime sa na to úplne zjednodušene – Od poskytovateľa internetových služieb, káblovej televízie alebo od telefonického operátora ste si zabezpečili internetové pripojenie. Do domácnosti vám bol teda privedený “kábel” a spolu s ním často aj modem. Internet je doslova na dosah, no musí sa ešte nejakým spôsobom dostať k vašim elektrickým zariadeniam. Bezdrôtový smerovač (WiFi router) dokáže riadiť a šíriť internetový signál, a vytvoriť tak domácu bezdrôtovú sieť zariadení, ktoré majú prístup k internetu od vášho poskytovateľa.

ako vybrať wifi router

Základné otázky pri výbere WiFi routera – FAQ

Ešte predtým, ako prejdeme k technickým vlastnostiam a parametrom, je dobré myslieť na to:

Akú veľkú plochu má internetový signál pokryť?

Od výrobcov sa nedozviete presný dosah, no treba počítať s tým, že čím viac prekážok (v podobe stien, múrov) stojí v ceste šíreniu signálu, o to menšiu plochu zasiahne. Pozor aj v prípade, ak hľadáte router pre viacpodlažný dom. Rovnomerný signál v celom dome bude vyžadovať správne umiestnenie WiFi routera, nastavenie antén a pravdepodobne aj dodatočnú investíciu v podobe WiFi extendera.

Koľko zariadení sa potrebuje do siete pripojiť? Cez kábel alebo bezdrôtovo (WiFi)?

Každý dobrý router ponúka obe možnosti pripojenia. Vyťažené a výkonnejšie stolové počítače aj smart televízory sa najčastejšie zapájajú do routera pomocou LAN-sieťových káblov. Získavajú internetové pripojenie plnej rýchlosti, bez výkyvov či rušenia. V prípade zariadení, ktoré budú využívať WiFi, si môžete naplno užívať mobilitu, no treba rátať postupným znižovaním rýchlosti pripojenia (čím ďalej od routera, tým slabší signál aj nižšia rýchlosť prenosu), s výpadkami a kolísaním. Pri hustejšom výskyte WiFi routerov (panelák) môže dôjsť aj k vzájomnému rušeniu, keďže frekvencie 2,4 GHz a 5 GHz môže používať každý.

Aký je rozdiel medzi modemom a routerom?

Tieto dva pojmy zľudoveli natoľko, že sa navzájom zamieňajú. Úlohou modemu je prevod analógového signálu na digitálny a naopak. Preto dokáže počítač komunikovať cez telefónny kábel alebo rozvody káblovej televízie. Jeden počítač je možné zapojiť na modem, no ak chcete využívať internet od poskytovateľa na viacerých zariadeniach, budete potrebovať router. Najčastejšou voľbou je práve WiFi router, ktorý sprostredkováva bezdrôtový prenos dát.

Je dôležité, aby bola aj naša WiFi sieť zabezpečená heslom?

Z vašej WiFi siete by ste si mali urobiť nedobytnú pevnosť a nevpustiť do nej žiadnych neželaných návštevníkov. Ešte niekoľko rokov dozadu, keď sa mesačne objednávali balíky dát, nastali situácie, kedy “šikovný” sused využil sieť bez hesla, stiahol pár filmov a majiteľovi potom prišla faktúra o pár tisíc korún vyššia, ako plánoval. Aj keď už má väčšina z nás má doma dátovo neobmedzený internet, rizikom nie je iba spomalenie netu, v hre je aj zneužitie osobných a prihlasovacích údajov. O tom, aký šifrovací protokol by mal váš nový router mať, si viac povieme v časti venovanej zabezpečeniu.

Prečo kúpiť WiFi router od overeného výrobcu?

Lákavo nízka cena od “no-name” výrobcu ešte nemusí znamenať ideálnu použiteľnosť v praxi. Aby ste sa vyhli problémom, stavte na overené značky v tomto segmente: TP-Link, Asus, Zyxel, D-Link. Ponúkajú stabilných chod aj pri väčšej vyťaženosti a pri komplikáciách sa môžete obrátiť na ich servis alebo podporu.

smart domácnosť wifi router

Rýchlosť pripojenia a frekvenčné pásmo

Patríte k tým, ktorí internet používajú na bežné surfovanie a odosielanie mailov? Alebo máte vyššie nároky na hranie hier a streamovanie videí? Máte v pláne zapojiť do siete viacero zariadení, ktoré potrebujú stabilný signál bez rušenia?

Ak chcete, aby WiFi signál plne pokryl vaše potreby, sledujte predovšetkým rýchlosť pripojenia a frekvenčné pásmo. Viac o nich hovoria tzv. štandardy WiFi routerov.

 • Prvá generácia – 802.11a – WiFi 1: Zastaralá technológia, na ktorú už pravdepodobne nenarazíte. Bola vhodná na prezeranie jednoduchých webov a odosielanie pošty. Tento štandard ponúkal rýchlosť 2 Mb/s a bol prevádzkovaný v pásme 2,4 GHz.
 • Druhá generácia – 802.11b – WiFi 2: Ďalší štandard, ktorý už patrí minulosti, no v jednoduchých základných routeroch sa používa. Poskytuje teoretickú rýchlosť pripojenia 11 Mb/s a je prevádzkovaný v pásme 2,4 GHz. Vhodný pre nenáročných užívateľov, ktorí internet používajú iba na odosielanie mailov a nepotrebujú mať zapojených viac zariadení naraz.
 • Tretia generácia – 802.11g – WiFi 3: Tretí štandard je najčastejšie využívaný bežným užívateľom internetu, ktorý si prezerá webové stránky, komunikuje cez maily a z času na čas pozerá filmy online (zvládne aj HD video bez čakania na jednom zariadení). Teoretická rýchlosť pripojenia je 54 Mb/s, štandard 802.11g je prevádzkovaný v pásme 2,4 GHz a 802.11g/a v pásme 5 GHz.
 • Štvrtá generácia – 802.11n – WiFi 4: Štandard ponúka parametre a využitie pre náročnejších užívateľov, ktorí napríklad obývajú domácnosť, kde je viacero moderných technológií a smart zariadení/spotrebičov. Teoretická rýchlosť je cca 600 Mb/s, prevádzka prebieha v oboch frekvenčných pásmach (2,4 GHz aj 5 GHz) a užívateľovi umožňuje pozerať filmy vo vysokom rozlíšení, hrať online hry, preberať väčšie množstvo dát v kratšom čase.
 • Piata generácia – 802.11ac – WiFi 5: Ide o jeden z najnovších štandardov, ktorý poskytuje teoretickú rýchlosť až 3 Gb/s s prevádzkou v oboch frekvenčných pásmach. Hoci ceny samotných routerov s takouto výbavou išli dolu, pravdou je, že iba málokto má doma internet, vďaka ktorému by mohol ukázať svoj potenciál.

Vedeli ste že?

📌 Neoplatí sa kúpiť router, u ktorého je rýchlosť WiFi prenosu nižšia ako rýchlosť internetu od poskytovateľa! Ak máte internetové pripojenie s rýchlosťou 300 Mb/s, aj váš router by mal mať prenosovú rýchlosť minimálne 300 Mb/s.

📌 Často sa stretnete s označením štandardu ako 802.11 a/b/g/n. Výrobca tak iba informuje užívateľa, že router podporuje najnovší aj všetky predchádzajúce štandardy.

Frekvenčné pásmo 2,4 GHz alebo 5 GHz?

Staršie routery pracujú s frekvenciou 2,4 GHz. Toto pásmo je však už veľmi vyťažené a má k dispozícii menší počet kanálov (používajú ho aj kuchynské spotrebiče s WiFi, bezdrôtové myši a klávesnice, …) Ak bývate na mieste, kde je prítomných veľa routerov (napr. obytný dom), táto frekvencia bude už zrejme obsadená a rýchlosť pripojenia bude kolísať. Výhodou pásma 2,4 GHz je však aj naďalej lepšia schopnosť dostať sa cez pevné prekážky.

V moderných routeroch nájdete obe frekvenčné pásma – 2,4 GHz aj 5 GHz. Pásmo s frekvenciou 5 GHz obsahuje podstatne väčší počet kanálov, je preň typické nižšie zaťaženie, stabilnejšie pripojenie a je ako stvorené pre náročné činnosti (väčší prenos dát, videá, hry). Jedinou nevýhodou je len skutočnosť, že niektoré staršie zariadenia toto pásmo nepodporujú.

ako zapojiť wifi router

Zabezpečenie WiFi routera

Ak nechcete, aby vám neželaní hostia “ťahali” dáta alebo sa dostali k citlivým informáciám, budete potrebovať WiFi router so šifrovacím protokolom. Ten je vo väčšine routerov prítomný, dôležité je však, aký stupeň ochrany ponúka.

 • Šifrovací protokol WEP – najstarší protokol, ktorý dokáže prelomiť už aj menej zručný hacker. Nedostatočné zabezpečenie.
 • Šifrovací protokol WPA – vznikol po prelomení pôvodného protokolu WEP, ale aj jeho sláva už odišla do úzadia. Do systému s takýmto zabezpečením sa dá preniknúť, len to vyžaduje viac snahy.
 • Šifrovací protokol WPA2 – aktuálne najlepší spôsob zabezpečenia vášho routera, ktorý zatiaľ prelomený nebol.

Rozsah pokrytia signálom

Hľadáte WiFi router do menšieho bytu? Alebo potrebujete zariadenie, ktoré dokáže stabilne pokryť signálom dvojpodlažný rodinný dom a ideálne, ak máte signál aj na záhrade? Cez koľko stien má signál prejsť?

Prejdime teraz k praktickej stránke. Spočítajte, koľko máte doma zariadení, ktoré je možné do routera zapojiť cez dátový kábel a koľko ďalších bude využívať bezdrôtové šírenie.

Ako zosilniť WiFi signál a vylepšiť pokrytie?

Poďme teda signál “pretlačiť” niekoľkými stenami, aby bol spokojný každý člen domácnosti. WiFi routery so zabudovanými anténami sú vhodné do menších bytov, kde stačí, aby sa signál dostal z obývačky do spálne a kuchyne. Pre väčšie domácnosti je lepšie zaobstarať si router s externými anténami, ktoré dokážete nastaviť rôznym smerom a kvalitu signálu tak podstatne vylepšiť. Môžete natrafiť na:

 • Všesmerové antény – Využijete ich najlepšie, ak routery umiestnite do stredu vášho príbytku. Signál z takejto antény sa šíri rovnomerne všetkými smermi a pokrýva svoje okolie v okruhu 360°.
 • Smerové antény – Sú vhodné v situáciách, kedy potrebujete dostať stabilný a silný signál k jednému vzdialenejšiemu zariadeniu, ktorého polohu nebudete meniť. Signál zo smerovej antény vie dôjsť ďaleko, ale iba jedným smerom.
 • Sektorové antény – Takýto typ antény dokáže pokryť väčší priestor a vymedziť smery, kam sa signál nemá šíriť (napr. smerom k susednému bytu). Viete nastaviť uhol šírenia od 30 – 180°.

📌 Zaujímavosťou posledných rokov je technológia známa pod názvom Beamforming. Vďaka nej dokáže router rozpoznať pripojené zariadenia a zvýšiť prenos signálu ich smerom.

Na čo slúžia konektory na WiFi routeroch?

Na kvalitných WiFi routeroch nájdete niekoľko portov, ktoré hovoria o jeho konektivite so zariadeniami prepojenými napriamo. Je tu zvyčajne 5 portov na koncovku RJ-45. Jeden z nich je WAN (Wide Area Network – pripojenie routra k modemu alebo na internet) a zvyšné 4 majú označenie LAN (Local Area Network – pripojenie vašich zariadení do routera). Ďalej tu môže byť prítomný USB2.0 alebo USB3.0 port (napr. na pripojenia externého úložiska, ku ktorému majú mať prístup všetky zariadenia v lokálnej sieti) a najmodernejším routerom nechýba ani GLAN port – pre prenosovú rýchlosť do 1 Gb/s.

Video – Ako zapojiť WiFi router – zdroj PC Revue

Ceny WiFi routerov

Koľko vás bude stáť kvalitný router? S rastúcimi metrami štvorcovými vašej domácnosti, či množstvom zariadení, ktoré majú získavať z routera signál, rastie prirodzene aj cena tohto šikovného prístroja.

✅ WiFi routery do 25 €

Základné modely, ktoré sú určené predovšetkým pre nenáročných užívateľov, ktorí nepotrebujú do bezdrôtovej siete pripojiť väčší počet zariadení. Teoretická prenosová rýchlosť je zvyčajne do 150 Mb/s, spĺňajú štandardy 802.11b/g/n a prevádzka prebieha v pásme 2,4 GHz. Vo výbave je 1 – 2 antény.

✅ WiFi routery do 50 €

Veľmi dobrý pomer cena/výkon. Kategória, ktorú obsadili najpredávanejšie WiFi routery pre bežného používateľa. Ponúkajú teoretickú rýchlosť do 300 Mb/s, nájdete medzi nimi nielen štandardy 802.11b/g/n, ale aj 802.11ac, WiFi poskytujú v oboch pásmach – frekvencia 2,4 GHz aj 5 GHz. S väčším počtom antén výborne pokryjú aj väčší rodinný dom a záhradu.

✅ WiFi routery od 50 €

Je váš domov plný smart vybavenia? Potrebujete tie najlepšie parametre, najvyššiu rýchlosť, možnosť prioritizovať zariadenia? Potom sa vyberte do počtom najbohatšej kategórie routerov, kde nájdete široký výber od renomovaných výrobcov. Viac ako inokedy sa zamerajte na recenzie a testy WiFi routerov, ktoré vám pomôžu utvoriť si obraz v pokročilých technológiách a ich praktickom používaní.

Najlepšie značky WiFi routerov

Zorientovať sa medzi stovkami až tisíckami modelov môže zabrať veľa hodín. Máme preto pripravený zoznam značiek, ktoré majú v tomto segmente dobré meno.

 • TP Link – Viac ako 200 rôznych modelov dáva najavo, že tento výrobca to s vývojom kvalitných WiFi routerov jednoducho vie. Výborný pomer cena/kvalita, spokojné recenzie.
 • Asus – Široké cenové rozpätie ponúka riešenie pre nenáročných užívateľov, aj pre tých, ktorí hľadajú najvyššiu kvalitu. Popredné miesta v hodnoteniach a odborných testoch WiFi routerov (nemecké PCMagazin, PCgo, a i.).
 • Strong – Po parametrickej stránke veľmi dobre vybavené modely, ktoré potešia výhodnou cenou.
 • Xiaomi – Zopár routerov, ktoré podobne ako ostatné produkty značky Xiaomi, majú potenciál príjemne prekvapiť.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1ASUS RT-AC86U AC2900

 Vysoký výkon, pre náročné použitie 

Štandard: 802.11a/b/g/n/ac
Rýchlosť WiFi prenosu: 2917 Mb/s
Šifrovanie: WPA2
Frekvenčné pásma: 2,4 GHz a 5 GHz
Počet antén: 3
5 out of 5 stars (5 / 5)232 € Čítať recenzie
#2TP-LINK Archer C7 AC1750 Dual Band

 Najobľúbenejšia domáca voľba 

Štandard: 802.11a/b/g/n/ac
Rýchlosť WiFi prenosu: 1750 Mb/s
Šifrovanie: WPA2
Frekvenčné pásma: 2,4 GHz a 5 GHz
Počet antén: 3
5 out of 5 stars (5 / 5)47 € Čítať recenzie
#3TP-Link Archer C6

 Najlepší do bytu 

Štandard: 802.11a/b/g/n/ac
Rýchlosť WiFi prenosu: 1000 Mb/s
Šifrovanie: WPA2
Frekvenčné pásma: 2,4 GHz a 5 GHz
Počet antén: 4
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)44 € Čítať recenzie
#4Xiaomi Router 4A Gigabit

 Pre domáce použitie 

Štandard: 802.11a/b/g
Rýchlosť WiFi prenosu: 1167 Mb/s
Šifrovanie: WPA2
Frekvenčné pásma: 2,4 GHz a 5 GHz
Počet antén: 4
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)38 € Čítať recenzie
#5TP-LINK TL-WR841N

 Najlacnejší router 

Štandard: 802.11b/g/n
Rýchlosť WiFi prenosu: 300 Mb/s
Šifrovanie: WPA2
Frekvenčné pásma: 2,4 GHz
Počet antén: 2
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)22 € Čítať recenzie
#6ASUS RT-AX88U

 Najlepší herný router 

Štandard: 802.11a/b/g/n/ac/ax
Rýchlosť WiFi prenosu: 6000 Mb/s
Šifrovanie: WPA2, WPA3
Frekvenčné pásma: 2,4 GHz a 5 GHz
Počet antén: 4
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)417 € Čítať recenzie

 

Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového WiFi routera. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepší WiFi router na trhu.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin