Najlepšie mobilné telefóny pre seniorov: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie mobily pre seniorovPodľa akých kritérií vybrať čo možno najlepší mobilný telefón pre seniora? V čom sú odlišnosti týchto na prvý pohľad jednoduchších telefónov? Ak kupujete telefón pre staršieho člena rodiny, musíte na chvíľu premýšľať ako on. Hoci niektorí seniori sú nadšení z technologických noviniek a idú s dobou, pre väčšinu moderné smartfóny predstavujú čarovnú skrinku, ktorej sa boja dotknúť, „aby niečo nerozbili“. Chcú však zostať v telefonickom kontakte s rodinou, mať po ruke pár rodinných fotiek alebo aspoň získať istotu, že kedykoľvek v núdzi im bude mať kto pomôcť.

Mobil pre seniora v sebe ukrýva viacero zaujímavých funkcií, ktoré sa podarilo umiestniť do užívateľsky prívetivého zariadenia s jednoduchým ovládaním. Veľký dôraz by ste mali klásť najmä na výbornú čitateľnosť obrazovky, väčšie tlačidlá, dlhú výdrž batérie a pre váš pokoj a bezpečnosť starej mamy či starého otca je zaujímavým prvkom SOS tlačidlo.

Je toho ešte viac, čo by ste pred nákupom mali vedieť! Sumarizujeme to najdôležitejšie, aby ste sa mohli zorientovať v tejto subkategórii telefónov so špecifickým určením. Zároveň sme zoradili do tabuľky výber aktuálne obľúbených modelov, ktoré zaujali nielen našu pozornosť. Testy a recenzie mobilov pre seniorov jednoznačne hovoria v ich prospech a získavajú v nich veľmi dobré hodnotenia.

Najlepšie mobily pre seniorov podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1ALIGATOR A890 Senior

 TOP kvalita 
Displej: 2,8" TFT 320 × 240
Fotoaparát: áno, 0,3 Mpx
Batéria 1600 mAh
SOS tlačidlo: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]40 € Čítať recenzie
#2CPA Halo 11

 Najpredávanejší 
Displej: 2,4" TN 220 × 176
Fotoaparát: áno, 0,3 Mpx
Batéria 900 mAh
SOS tlačidlo: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]35 € Čítať recenzie
#3EVOLVEO EasyPhone XD

 Obľúbený model 
Displej: 2,3" TN 320 × 240
Fotoaparát: áno, 1,3 Mpx
Batéria 1000 mAh
SOS tlačidlo: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]37 € Čítať recenzie
#4Aligator V650

 Pomer cena/kvalita 
Displej: 2,4" TFT 320 × 240
Fotoaparát: áno, 1,3 Mpx
Batéria 1000 mAh
SOS tlačidlo: áno
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]47 € Čítať recenzie
#5TESLA SimplePhone A50

 Výrazná klávesnica 
Displej: 2,3" TFT 320 × 240
Fotoaparát: áno, 0,3 Mpx
Batéria 1050 mAh
SOS tlačidlo: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]35 € Čítať recenzie
#6Aligator A510 Senior

 Najlepší lacný (do 20 EUR +/-) 
Displej: 1,8" TFT 160 × 128
Fotoaparát: áno, 0,3 Mpx
Batéria 600 mAh
SOS tlačidlo: áno
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]21 € Čítať recenzie

Ako vybrať mobil pre seniorov

Starší ľudia môžu mať problémy s ovládaním modernej dotykovej elektroniky. No skôr ako sa rozhodnete kúpiť prvý ponúkaný „jednoduchý“ telefón, je mieste zohľadniť zdravotné komplikácie, ktoré by mohli brániť v jeho používaní. Rozhodujúci je zrak, sluch, ale aj jemná motorika užívateľa. Preto je najdôležitejšie zamerať sa na prevedenie displeja, hlasitosť a ovládanie. Zaujať môžu aj doplnkové funkcie a vybavenie, vďaka ktorým sa aj zo zaznávaného mobilu stane šikovný a využívaný pomocník.

Aké sú vyhľadávané vlastnosti mobilu pre seniora?

 • Výborná čitateľnosť displeja, písmená väčšej veľkosti, vyšší jas
 • Dostatočná hlasitosť pri vyzváňaní aj hovore, vibračné zvonenie
 • Dlhšia výdrž batérie – ideálne od 150 hodín a viac
 • Špeciálne SOS tlačítko, ktorým sa dá privolať prvá pomoc

ako vybrať mobil pre seniora

Klávesnica

Pri pohľade na tlačidlovú klávesnicu mobilných telefónov pre seniora vidíte väčšie a výrazné odlíšené tlačidlá, s vysokým kontrastom tmavej a bielej farby. Tlačidlá môžu byť cez znaky alebo okraje podsvietené a rovnako tak môžete v nastaveniach aktivovať možnosť, aby vydávali zvuk (slabé ťuknutie) pri stlačení klávesu. Okrem tvaru kláves sú dôležité aj ich optimálne rozostupy. Pri hustom osadení dochádza často k nechcenému stlačeniu susediacich klávesov.

Displej

Displej mobilu s týmto určením nedisponuje takými oslnivými parametrami ako súčasné smartfóny. To ani nie je jeho účelom. Veľký displej s vysokým rozlíšením je u smartfónov azda najväčším žrútom energie. Najlepšie mobily pre seniorov disponujú rozlíšením 320 x 240 pixelov s uhlopriečkou do 2.8 “ (cca 7 cm). Najväčšiu úlohu tu zohráva jas a výborná čitateľnosť displeja (aj pri osvetlení slnkom). Z obrázkov sa však sa nemusíte dozvedieť, či je aj v realite zobrazovacia kvalita na takej úrovni. Zamerajte sa na užívateľské hodnotenia dostupné na internete alebo pátrajte po videorecenziách.

Výdrž batérie

Výdrž batérie by mohli smartfóny tomuto typu telefónov závidieť! Nebudeme však miešať hrušky s jablkami. Hoci kapacita nabíjateľnej batérie nie je najvyššia (cca od 600 – 1600 mAh), telefón nevyužíva náročné procesy, preto je priemerná pohotovostná doba 150 – 340 hodín v závislosti od kapacity a frekvencie používania. V prepočte ide o 1 – 2 týždne! Najmä v situácii, kedy má starší člen vašej rodiny problémy s pamäťou, je dlhá výdrž batérie jedným z najdôležitejších parametrov.

Ovládanie hlasitosti

Dôchodci ocenia, ak majú možnosť korigovať hlasitosť vyzváňania aj hovorov. Optimálnym riešením je ľahko dostupné postranné tlačidlo. Pri slabšom sluchu hľadajte telefón s vysokou hlasitosťou, po ktorom by ste zrejme nesiahli. Podobne, ako pri displeji, aj pri hlasitosti platí, že sa z popisu v e-shopu nič podstatné nedozviete. Odporúčame recenzie mobilov pre seniorov. Je v nich veľa zaujímavých informácii.

Hmotnosť a rozmery telefónu

Takýto mobil má nízku hmotnosť, približne od 80 – 110 gramov. Aj keď je pre zdravých ľudí táto hmotnosť zanedbateľná, u užívateľov, ktorých trápi napr. reumatoidná artritída a bolesti, rozhoduje každý gram navyše. Popri nízkej hmotnosti ustriehnite aj rozmery. Ak má telefón dobre padnúť do ruky, nemala by jeho šírka prekročiť viac ako 65 mm a hĺbka 20 mm.

SOS tlačidlo – Čo to znamená a ako funguje?

Ak používateľovi zostane nevoľno alebo bude v ohrození života dokáže stlačením jedného tlačidla kontaktovať predvolenú pomoc (člen rodiny) alebo si zavolať záchrannú službu. V momente stlačenia dôjde k odoslaniu SMS-ky na uložené číslo aj s geolokáciou človeka v ohrození. V mobiloch pre seniorov ide o vyhľadávanú funkciu, ktorá už neraz zachránila život.

Užitočné funkcie a príslušenstvo

Vo všeobecnosti majú mobily pre seniorov vo výbave všetky funkcie, ktoré mali pôvodné „tlačítkové“ telefóny. Aj seniori ich dokážu aktívne používať, predovšetkým, ak je základné menu telefónu prehľadné a intuitívne.

 • Budík – Najviac využívaná praktická funkcia. Stačí nastaviť správny čas a deň a zvonenie telefónu sa spoľahlivo postará o ranný budíček.
 • Rádio – Aj tento druh telefónov dokáže prijímať rádiový signál. Ako anténa mu poslúžia slúchadla, zapojené do 3,5 mm jacku (skontrolujte, či sú súčasťou v balenie). Kvalitné mobily pre seniorov nepotrebujú zapojenie slúchadiel. Majú integrovanú anténu aj reproduktory, cez ktoré je možné rádio počúvať.
 • Fotoaparát – Prevažná časť ponuky disponuje základným rozlíšením fotoaparátu (do 1,3 Mpx). Nejde o súčasné parametre, no možnosť vyhotoviť si zopár fotiek je pre seniorov vždy vítaným bonusom a spestrením.
 • Užívateľská pamäť – Kapacitne je užívateľská pamäť priemerne stavaná na 500 kontaktov, 100 SMS a niekoľko desiatok fotiek v nízkom rozlíšení. Ak chcete mať istotu, že telefón nebude už po pár mesiacoch obťažovať hláškou o úplnom zaplnení, vyberajte model, ktorý povoľuje vložiť pamäťovú kartu.
 • Bluetooth – Chcete zadarmo preposlať fotky z rodinnej oslavy a potešiť babku či dedka? Vďaka technológii Bluetooth to prebehne veľmi ľahko. Pozor však na prenášanú veľkosť súborov, aby ste pamäť takéhoto mobilu nezaplnili.
 • Kalendár + Pripomienky – Praktická funkcia, vďaka ktorej máte prehľad o narodeninách ostatných členov rodiny a tiež aj o dôležitých termínoch, napríklad u lekára.
 • Prisvietenie – Výbava, ktorú nájdete pri lepších modeloch. Funkciu žiarovky netreba predstavovať. Silné LED svetlo poslúži ako nočná lampa na rýchle zorientovanie v priestore alebo pri výpadku prúdu.
 • Nabíjací stojan – Čoraz častejšie sa objavujúce riešenie zjednodušilo nabíjanie telefónu. Telefón iba odložíte do stojana s integrovaným microUSB konektorom a stojan zapojíte do elektrickej siete. Ak si váš člen rodiny zvykne telefón odkladať na toto miesto, má zároveň istotu, že vždy bude plne nabitý.

Video

Ceny mobilov pre seniorov

Predstavujú mobilné telefóny pre seniorov vyššiu investíciu? Práve naopak. Už kvalitný model kúpite za cenu niekoľkých desiatok EUR. Hoci aj v tomto prípade cena ovplyvňuje prevedenia displeja či výdrž batérie, zďaleka nedosahujú cenu značkových smartfónov.

✅ Mobily pre seniorov do 20 EUR

Jednoduché telefóny určené primárne na telefonovanie a rozposielanie SMS správ. Vo výbave majú iba základné funkcie, či dokonca je ich výber v menu okliešťený. Ak zvažujete telefón v tejto cenovej relácii, je pre budúce spokojné používanie najdôležitejšia dobrá čitateľnosť displeja a veľké tlačítka.

✅ Mobily pre seniorov do 40 EUR

V cene od 20 – 40 EUR nájdete aktuálne najpredávanejšie mobily pre seniorov. Do výbavy dostali dobrú výdrž batérie aj celkovú odolnosť. Ich súčasťou je zvyčajne základný fotoaparát, rádio, budík, Bluetooh aj SOS tlačidlo. Ideálny pomer cena/kvalita.

✅ Mobily pre seniorov od 40 EUR

Ak sa vyberiete medzi drahšie telefóny, môžete očakávať lepšiu výbavu (napr. MP3 prehrávač) a samozrejme aj lepšiu čitateľnosť displeja a solídnu hlasitosť. Popri telefónoch s tlačítkami, tu nájdete aj véčkové telefóny či smartfóny vhodné pre seniorov (od ceny približne 70 €). Rozhranie operačného systému je zjednodušené a s väčšími ikonami. Zaujímavé sú aj telefóny, ktoré majú v príslušenstve vodotesný bezdrôtový náramok, vybavený SOS tlačidlom.

Najlepšie značky mobilov pre seniorov

Očakávate značky, ktoré hrajú prím medzi smartfónmi? V tejto podkategórii dominujú iní výrobcovia. Prinášame zoznam tých, ktorých ponuka stojí za prehliadnutie.

 • Evolveo – Najlepšie predávané mobily pre seniorov s praktickým nabíjacím stojanom. Modernejší dizajn. Spokojné užívateľské recenzie.
 • Aligator – Najširší výber mobilných telefónov v rôznych cenových reláciách. Overená značka, spoľahlivé modely a veľmi dobré recenzie.
 • CPA – Jednoduché a cenovo dostupné mobilný telefón, s ľahko zvládnuteľnou obsluhou aj pre seniorov vo vysokom veku.
 • Nokia – Overená a známa klasika vylepšila svoj ikonický model 3310. V ponuke nájdete aj jednoduchšie smartfóny s prehľadným operačným systémom.
 • MyPhone – Dôraz na veľké tlačidlá a väčšie zobrazované údaje na displeji.
 • Panasonic – Zaujímavé véčkové telefóny. Ľahké ovládanie, vysoká hlasitosť a nadštandardná výdrž batérie.

Najčastejšie kladené otázky

Dotykový alebo tlačítkový telefón pre seniora: Čo je lepšie?

V niektorých mobiloch pre seniorov nájdete operačný systém Android. Telefón má zvyčajne možnosť pripojenia k WiFi alebo vďaka SIM využíva dátový prenos, čo vám umožní stiahnuť do telefónu obľúbené komunikačné aplikácie (napr. WhatsApp, FB Messenger). Tie sú veľmi jednoduché na používanie a má ich po krátkom zaškolení v obľube aj staršia generácia.

Záleží však od schopností užívateľa. Treba počítať s tým, že dotykový telefón je kvôli operačnému systému náročnejší na spotrebu energie a musí sa častejšie nabíjať. Navyše, vyžaduje veľmi dobrú motoriku. Ak však ide o vitálneho dôchodcu, ktorý sa nezľakne noviniek, môžete ho zasvätiť aj do používania smartfónov. V takom prípade sa oplatí uvažovať o kúpe odolného telefónu, ktorý má posilnenú výdrž pri páde alebo odoláva kontaktu s vodou. Existujú aj dotykové telefóny, ktorých operačný systém má zjednodušené rozhranie, určené na používanie pre seniorov a slabozrakých.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1ALIGATOR A890 Senior

 TOP kvalita 
Displej: 2,8" TFT 320 × 240
Fotoaparát: áno, 0,3 Mpx
Batéria 1600 mAh
SOS tlačidlo: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]40 € Čítať recenzie
#2CPA Halo 11

 Najpredávanejší 
Displej: 2,4" TN 220 × 176
Fotoaparát: áno, 0,3 Mpx
Batéria 900 mAh
SOS tlačidlo: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]35 € Čítať recenzie
#3EVOLVEO EasyPhone XD

 Obľúbený model 
Displej: 2,3" TN 320 × 240
Fotoaparát: áno, 1,3 Mpx
Batéria 1000 mAh
SOS tlačidlo: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]37 € Čítať recenzie
#4Aligator V650

 Pomer cena/kvalita 
Displej: 2,4" TFT 320 × 240
Fotoaparát: áno, 1,3 Mpx
Batéria 1000 mAh
SOS tlačidlo: áno
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]47 € Čítať recenzie
#5TESLA SimplePhone A50

 Výrazná klávesnica 
Displej: 2,3" TFT 320 × 240
Fotoaparát: áno, 0,3 Mpx
Batéria 1050 mAh
SOS tlačidlo: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]35 € Čítať recenzie
#6Aligator A510 Senior

 Najlepší lacný (do 20 EUR +/-) 
Displej: 1,8" TFT 160 × 128
Fotoaparát: áno, 0,3 Mpx
Batéria 600 mAh
SOS tlačidlo: áno
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]21 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového mobilného telefónu pre seniora. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepší telefón pre seniorov z dostupnej ponuky na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin