Najlepšie odolné telefóny: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie odolné telefóny

Ak ste vo vašej práci vystavení náročným podmienkam alebo ste nadšencom outdoorových aktivít, zrejme ste na výbavu svojho mobilného telefónu už náročnejší. Koľko telefónov ste už rozbili, zaliali alebo inak znefunkčnili? Hľadajte tentokrát vodeodolnosť, extra odolné materiály a nerozbitnosť. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na najlepšie odolné telefóny, ktoré dominujú v odborných testoch a užívateľských recenziách. Je sa na čo pozerať!

Outdoorové telefóny už dávno nie sú dinosaurami medzi telefónmi, ani nemajú obrnenú konštrukciu, v ktorej sa stráca malý displej. Ak ste ochotní si priplatiť, môžu sa v nich ukrývať parametre “klasických” moderných smartfónov. Na rozdiel od nich, si však poradia s extrémnym zaobchádzaním, vodou aj s ťažkými podmienkami a prostredím. Tam, kde kde bežný smartfón končí, odolný telefón ukazuje svoju dominanciu. V našom sprievodcovi výberom vám prinášame zaujímavé informácie a všetky dôležité vlastnosti, ktoré sú typické práve pre telefóny s posilnenou odolnosťou.

Už na úvod máme pre vás jeden tip: Zaujímavosťou posledných rokov sú vodeodolné telefóny so stupňom krytia až IP68 (prachotesnosť + trvalé ponorenie), ktoré sa vôbec neponášajú na outdoor verzie. Typickým príkladom sú špičkové smartfóny Samsung. Pri potulkách v ponuke e-shopov preto rozlišujte medzi pojmami odolný telefón (ochrana pred vodou, predmetmi + ochrana pri páde) a vodeodolný telefón (je chránený pred pôsobením vody, no pri páde na zem sa displej alebo vnútorné komponenty môžu trvalo poškodiť). Z tohto hľadiska sú kvalitné odolné telefóny o pomyselný stupienok vyššie.

Najlepšie odolné telefóny na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Caterpillar CAT S61 Dual SIM

 Odporúča väčšina
zahraničných zdrojov
 


Displej: 5,2" IPS 1920×1080
RAM: 4 GB
Interná pamäť: 64 GB
Batéria: 4500 mAh
Vodeodolnosť: IP68
5 out of 5 stars (5 / 5)819,90 € Čítať recenzie
#2Caterpillar CAT S41

 Lacnejšia alternatíva 

Displej: 5" IPS 1920×1080
RAM: 3 GB
Interná pamäť: 32 GB
Batéria: 5000 mAh
Vodeodolnosť: IP68
5 out of 5 stars (5 / 5)389,90 € Čítať recenzie
#3Doogee S90

Displej: 6,18" IPS 2246 × 1080
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 5050 mAh
Vodeodolnosť: IP69
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)504,90 € Čítať recenzie
#4Blackview GBV9600 Pro

 Extra odolný 

Displej: 6,21" AMOLED 2248 × 1080
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 5580 mAh
Vodeodolnosť: IP69
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)506,90 € Čítať recenzie
#5UleFone Armor 6

Displej: 6,2" IPS 2246 × 1080
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 5000 mAh
Vodeodolnosť: IP69
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)339,90 € Čítať recenzie
#6Blackview GBV5500 Pro

 Pomer cena/výkon 

Displej: 5,5" IPS 1 440 × 720
RAM: 3 GB
Interná pamäť: 16 GB
Batéria: 4400 mAh
Vodeodolnosť: IP68
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)143,90 € Čítať recenzie
#7UleFone Armor 2 DS

Displej: 5.0" 1920×108
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 64 GB
Batéria: 4700 mAh
Vodeodolnosť: IP68
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)247,88 € Čítať recenzie

Ako vybrať odolný telefón

Pre mnohých z nás je nevyhnutné mať výkonný telefón s perfektným fotoaparátom. Navyše krásne lesklý, s bezrámovým displejom a zvládajúci množstvo aplikácii naraz. Čo však robiť v situácii, kde môže byť telefón vystavený náročným podmienkam? Ak ste už pár bežných smartfónov poslali do „večných lovíšť“ predčasne, je na čase sa poobzerať sa po robustnejších verziách. Čo by ste ako budúci užívateľ mali vedieť?

Aj v rámci tejto subkategórie existujú veľké rozdiely. Nie je problém zohnať odolný telefón s klasickou klávesnicou a menším displejom za cenu hlboko pod 100 €, no rovnako tak môžete siahnuť po špičkovom dotykovom prevedení s parádnym výkonom, no drahšom ako 500 €. Rozhodujú vaše nároky a riziká, akým môže byť váš budúci odolný telefón vystavený.

Ako vybrať odolný telefón

Pre koho sa oplatí kúpiť odolný outdoorový telefón?

 • Pre ľudí pracujúcich na stavenisku, montérov, elektrikárov, tesárov – čiže na miesta, kde je zvýšená prašnosť, kde sa pracuje v rukaviciach a kde je väčšie riziko, že telefón môže vypadnúť z vrecka alebo pri manipulácii v rukách.
 • Pre ľudí, ktorí trávia voľný čas outdoor aktivitami – cyklisti, bežci, korčuliari, horolezci, vodáci, rybári. Oceníte jeho vodeoodolnosť, nárazuvzdornosť a tiež aj kapacitu batérie, ktorá neraz dosahuje 10 000 mAh a zabezpečí dlhšiu výdrž batérie.
 • Pre seniorov, ktorí majú rešpekt pre “háklivejšími” dotykovými telefónmi. Telefón sa nerozbije pri prvom páde a ak zostane zabudnutý v záhrade, šanca, že ho objavíte funkčný, je podstatne vyššia. Pozri najlepšie mobilné telefóny pre seniorov tu.

4 špecifiká odolného telefónu

Čo znamená, ak v popise telefónu nájdete údaje – stupeň ochrany krytom IP 68? Skôr, ako pristúpime k objasneniu detailov, je dobré predstaviť 4 rôzne odolnosti, akými môže odolný telefón disponovať. Najlepšie outdoorové telefóny často vynikajú vo viacerých, a to na vysokých úrovniach

 • Hodnotenie vodeodolnosti – Odolné telefóny spĺňajú certifikáciu IP. Za skratkou 2 písmen (IP = Ingress Protection) nasledujú 2 čísla. Druhé z nich hovorí o tom, nakoľko je telefón odolný voči vode. Čím vyššie číslo, tým lepšie. Hodnota 7 hovorí o tom, že telefón ponorený do hĺbky 1 meter po dobu 30 minút zostáva bez poškodenia. Hodnota 8 hovorí o tom, že telefón zostane bez poškodenia aj vtedy, ak je ponorený do hĺbky viac ako 1 meter bez limitovania času (trvalé ponorenie).
 • Odolnosť voči cudzím pevným telesám – Pri práci v prašnom prostredí alebo s pieskom prenikajú do útrob nechránených telefónov malé pevné čiastočky, ktoré môžu spôsobiť vážne poruchy zariadenia. V certifikácii IP udáva prvé číslo úroveň ochrany pred vniknutím cudzích predmetov. Opäť – vyššie číslo znamená aj lepšiu ochranu. Ak chcete, aby boli útroby vášho telefónu chránené aj pred najjemnejším prachom, vyberajte najvyššiu hodnotu ochrany – a to 6.
 • Odolnosť voči otrasom – tento druh odolnosti zvyčajne nie je vyjadrený žiadnou hodnotou. Konštrukčné riešenie telefónu je navrhnuté tak, aby telefón odolával vibráciám (napr. z ťažkej techniky) či zmenám tlaku pri práci vo výškach, ale aj hĺbkach. Odolný telefón môže spĺňať aj tzv. štandard vojenskej triedy – t.j certifikáciu MIL-STD-810G. Vysvetlenie nájdete v texte nižšie.
 • Odolnosť voči rozbitiu – Pri dotykových telefónoch je poškodeniu najviac vystavený displej. Výrobcovia si dávajú záležať na používaní nerozbitných materiálov, ktoré nájdete napríklad pod označením Gorilla Glass.

Video

Čo znamená odolnosť IP?

IP – stupeň ochrany krytom alebo aj stupeň krytia – hovorí o tom, nakoľko zariadenie/spotrebič odoláva voči vniknutiu cudzieho telesa a kvapalín. IP rating (z ang. International Protection alebo Ingress Protection) nesúvisí iba s telefónmi. Certifikácia sa týka svietidiel, tabletov, notebookov, elektrického ručného náradia, elektrických zariadení inštalovaných v exteriéri aj bežných kuchynských spotrebičov, a i. .

Ako už bolo písané vyššie, rozhodujúce sú 2 čísla.

 • Prvé z dvojice hovorí o ochrane pred vniknutím cudzích telies a má škálu od 1 do 6.
 • Druhé súvisí s ochranou pred vodou a hodnotí sa od 1 do 8.

Najvyšším štandardom ochrany pre smartfóny je IP 68. Existuje aj stupeň ochrany IP 69, ktorý hovorí o tom že telefón zvládne horúcu striekajúcu vodu pod tlakom, bežne dostupné telefóny ňou nedisponujú. Je pravdepodobnejšie, že vám telefón spadne do vane či jazera, alebo budete chcieť urobiť pár záberov pod hladinou, preto je z tohto pohľadu krytie IP 68 najpraktickejšie.

Všetko podstatné o IP rating pre telefóny je na nasledujúcom obrázku:

Stupeň ochrany krytom IP pre telefóny

Funkcie a vlastnosti, ktoré by mal mať odolný telefón navyše

Ak chcete spoznať základné charakteristiky operačných systémov, informácie o typoch displejov, ich uhlopriečke a rozlíšení alebo vás zaujímajú optimálne hodnoty operačnej pamäte, interného úložiska a procesora, zablúďte smerom k nášmu obsiahlemu článku Ako vybrať mobilný telefón / smartfón.

Túto časť totiž teraz obídeme a pozornosť venujeme výbave, ktorá je typická pre kvalitné odolné mobilné telefóny vhodné do terénu.

 • Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania – Kapacita batérie odolného telefónu môže byť vyššia ako 10 000 mAh. “Bežný” smartfón disponuje kapacitou 3000 mAh a preto, ak pri pravidelnom používaní vydrží na jedno nabitie 1,5 – 2 dni, odolný telefón vydrží na jedno nabitie min. 3x dlhšie, čo oceníte najmä pri dlhšom pobyte v prírode. Spolu s vyššou kapacitou treba rátať aj s dlhším časom nabíjania, čo však s funkciou rýchlonabíjania nemusí byť vôbec tragické.
 • Umiestnenie tlačidiel – Tlačidlá, či už obvodové alebo na hlavnom tele telefónu, by mali byť ľahko dostupné a rýchlo reagujúce aj v prípade, že máte rukavice. Niektoré lepšie modely sú vybavené dotykovým displejom, ktorý bez váhania spolupracuje aj s rukavicami.
 • SOS tlačidlo – stlačením jedného dobre dostupného tlačidla viete vyslať prednastavenému číslu správu o tom, že ste v ohrození (rodinný príslušník, záchranná služba). Bonusom navyše je automatické odoslanie vašej lokalizácie. Funkcia vhodná najmä pre horolezcov a vysokohorských turistov.
 • Funkcia vysielačky – známa ako PTT (Push to Talk) alebo “walkie talkie”. Telefón funguje ako praktická vysielačka, ktorá komunikuje s ostatnými vysielačkami v okruhu 3 – 10 km. Vhodné pri hromadnej akcii, alebo ako poistka na miesta bez pokrytia signálom od operátorov.
 • Dual SIM slot – Praktické riešenie, ktoré znižuje riziko, že zostanete mimo signál jedného operátora.
 • LED svetlo – Alebo aj LED žiarovka, ktorá sa intenzitou vyrovná svetlu z čelovky.
 • Užitočné senzory – Napríklad integrovaný barometer, teplomer, vlhkomer, kompas,…
 • Čítačka odtlačkov prstov v displeji alebo ráme

Video

Ceny odolných telefónov

V akých cenových reláciách sa dajú kúpiť nerozbitné telefóny?

Odolné telefóny do 200 €

Už v cene do 200 € nájdete šikovné odolné telefóny s RAM od 2 – 4 GB, internou pamäťou do 32 GB a kapacitou batérie do 5500 mAh. Nechýba IP 68, zosilnené bočné rámovanie a zvýšená nárazuodolnosť.

Odolné telefóny do 400 €

Spolu s rastúcou cenou rastie aj vybavenosť a úmerne aj všetky dôležité parametre. Telefóny v cene od 200 – 400 € už ponúkajú bohatú výbavu, vysoký výkon a množstvo užitočných features, ktoré sa vám pri outdoor aktivitách môžu zísť.

Odolné telefóny od 400 €

Najnáročnejších spotrebiteľov môžu očariť „toreádori“ z cenovkou vyššou ako 400 €. Ide o špičkové zariadenia, ktoré nepokrivkávajú v žiadnej oblasti. Ruka v ruke s vysokou odolnosťou ide aj výborný výkon a parametre.

Najlepšie značky odolných telefónov

Pravidelne sa objavujú hodnotenia a testy odolných telefónov, v ktorých dostanú zabrať tak, ako sa patrí. Do nášho rebríčka aj do nasledujúceho zoznamu sme vybrali značky, ktoré spĺňajú požiadavky na to najdôležitejšie – vysokú odolnosť. Nezaostáva však ani výkon a ďalšie parametre, ktoré z tohto druhu produktu robia u cieľových spotrebiteľov vyhľadávané a spoľahlivé riešenie.

 • Caterpillar – Americká inkorporácia sa špecializuje na výrobu strojov a motorov, ktoré poznáte pod označením CAT. Podľa tohto loga sú rozlíšiteľné aj ich kvalitné odolné telefóny, ktoré svojím prevedením spĺňajú prísne vojenské štandardy.
 • Doogee – Mobilné telefóny od čínskeho výrobcu Doogee ponúkajú solídny pomer cena/výkon. Väčšinu z nich nájdete s cenou nižšou ako 200 €.
 • Blackview – Slušnú hardvérovú výbavu, konštrukciu zacielenú na odolnosť a premyslený dizajn nájdete v obľúbených telefónoch od výrobcu z Hong Kongu.
 • UleFone – Ďalšia čínska značka, ktorá svoju produkciu zameriava na priaznivú cenu. Nie však za cenu parametrov. Ohúriť vás môže kapacita batérie až 13 000 mAh a perfektne vyladené audio čipy pre zážitok z hudby.

Najčastejšie kladené otázky

prečo kúpiť nerozbitný telefónČo znamená vojenský štandard MIL-STD 810G?

Certifikáciu MIL-STD 810 vyvinula armáda Spojených štátov amerických už v roku 1962 (aktuálne platná ma označenie MIL-STD 810G). Cieľom bolo skonštruovať komunikačné a informačné zariadenia (neskôr aj telefóny), ktoré zvládnu extrémne podmienky – otrasy, vibrácie, zmeny tlaku vo vysokých nadmorských výškach, extrémne teploty (od -20 °C do + 55 °C) aj radiáciu (tzv. nehostinné podmienky).

Telefóny, ktoré prešli finančne náročným testovaním, nájdete v ponuke značiek CAT, BlackView, Doogee, AGM. Vojenský štandard je nadstavbou pre Ingress Protection (IP). Z vodeodolného telefónu robí maximálne odolný telefón vo všetkých smeroch.

Môžem od odolného telefónu očakávať vysoký používateľský komfort?

Samozrejme, už dávno nie je pravdou, že odolnosť je vykúpená nedostatkami vo výkone a rýchlosti telefónu.

Výrobcovia najkvalitnejších odolných telefónov prezentujú svoje schopnosti na skutočne výborných parametroch – RAM až do 6 GB, vnútorné úložisko až 128 Gb, 5,5 palcový plne dotykový displej, perfektne vyladené predné aj zadné fotoaparáty, výkonný chipset, nadštandardná výdrž batérie, rýchle operačné systémy Android. Za “obrnený look” nemusíte robiť žiadne ústupky na technológiách.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Caterpillar CAT S61 Dual SIM

 Odporúča väčšina
zahraničných zdrojov
 


Displej: 5,2" IPS 1920×1080
RAM: 4 GB
Interná pamäť: 64 GB
Batéria: 4500 mAh
Vodeodolnosť: IP68
5 out of 5 stars (5 / 5)819,90 € Čítať recenzie
#2Caterpillar CAT S41

 Lacnejšia alternatíva 

Displej: 5" IPS 1920×1080
RAM: 3 GB
Interná pamäť: 32 GB
Batéria: 5000 mAh
Vodeodolnosť: IP68
5 out of 5 stars (5 / 5)389,90 € Čítať recenzie
#3Doogee S90

Displej: 6,18" IPS 2246 × 1080
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 5050 mAh
Vodeodolnosť: IP69
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)504,90 € Čítať recenzie
#4Blackview GBV9600 Pro

 Extra odolný 

Displej: 6,21" AMOLED 2248 × 1080
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 5580 mAh
Vodeodolnosť: IP69
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)506,90 € Čítať recenzie
#5UleFone Armor 6

Displej: 6,2" IPS 2246 × 1080
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 128 GB
Batéria: 5000 mAh
Vodeodolnosť: IP69
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)339,90 € Čítať recenzie
#6Blackview GBV5500 Pro

 Pomer cena/výkon 

Displej: 5,5" IPS 1 440 × 720
RAM: 3 GB
Interná pamäť: 16 GB
Batéria: 4400 mAh
Vodeodolnosť: IP68
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)143,90 € Čítať recenzie
#7UleFone Armor 2 DS

Displej: 5.0" 1920×108
RAM: 6 GB
Interná pamäť: 64 GB
Batéria: 4700 mAh
Vodeodolnosť: IP68
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)247,88 € Čítať recenzie

 

Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového odolného smartfónu. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších odolných telefónov na trhu.

Zdroje:
https://www.trustedreviews.com/opinion/what-is-ip68-ip-ratings-explained-2947135
https://www.tigermobiles.com/blog/rugged-phones-pros-cons/
https://www.testberichte.de/f/1/3529/427745-427814-427838-427857.429882/1.html

5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin