Najlepšie tablety pre deti: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie tablety pre deti

Ako vybrať najlepší tablet pre deti? Ak uvažujete o kúpe nového tabletu pre svoje dieťa, je dôležité zvážiť viacero faktorov, ktoré môžu mať vplyv na budúce používanie. Hľadáte detský tablet na hry, zábavu či sledovanie rozprávok pri dlhšom cestovaní? Alebo má poslúžiť pre potreby rozvoja a učenia? Technologický pokrok ide veľmi rýchlo dopredu a dnes už aj najmenšie deti prekvapivo rýchlo zvládnu používanie dotykových mobilov či tabletov. Avšak, pri výbere detského tabletu by sme mali prihliadať na niekoľko špecifických kritérií, ktoré pri „klasickom“ tablete nehľadáme.

V ponuke tabletov pre deti sú výrazné rozdiely už pri pohľade na dizajn či cenu. Kým niektoré sa ponášajú na pestrofarebnú hračku, ďalšie sú univerzálnejšie, no o to viac prekvapia výkonom, výdržou batérie a všestranným rodinným využitím. Schopnosť pracovať s tabletom a jeho možnosťami sa zlepšuje s vekom, preto je zrejmé, že tablet, s ktorým sa hrá škôlkar je odlišný od tabletu tínedžera.

Ak pri kúpe elektroniky dáte aj na názor iných, neprehliadnite dostupné testy a recenzie detských tabletov. V nich dozviete cenné informácie a dojmy z reálneho používania. Venovali sme im pozornosť pri zostavovaní nasledujúceho rebríčka, v ktorom nájdete kvalitné tablety pre deti od známych značiek.

Najlepšie tablety pre deti podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Samsung Galaxy Tab A8

✔️ Spevnené kovové telo, výborná ergonómia
✔️ Štyri reproduktory
✔️ Osemjadrový procesor – výkon bez sekania
✔️ Samsung Kids ponúka množstvo zábavných a vzdelávacích hier
📌 od 232 €
Displej: 10.5" Full HD 1920 × 1200 TFT | RAM: 4 GB | Interná pamäť: 64 GB
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2iPad 10.2 64 GB

✔️ TOP kvalita, jednoduché ovládanie a všestrannosť
✔️ Robenie poznámok s Apple Pencil 1. generácie
✔️ Výnimočný výkon
✔️ Krásny Retina displej a stereo reproduktory
📌 od 378 €
Displej: 10.2" QHD 2160 × 1620 Retina | RAM: - GB | Interná pamäť: 64 GB
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Samsung Galaxy TAB A7

✔️ Interné úložisko s možnosťou rozšírenia o 1 TB
✔️ Uspôsobený aj na ovládanie jednou rukou
✔️ Iba 8 mm telo, ultra tenké rámiky
✔️ Zadný fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx
📌 od 148 €
Displej: 8.7" HD 1340 × 800 TFT | RAM: 3 GB | Interná pamäť: 32 GB
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Lenovo M10 Plus

✔️ Tablet pre celú rodinu s priestorovou obrazovkou
✔️ Výborná predajnosť aj recenzie
✔️ Osemjadrový procesor pre plynulé používanie
✔️ Technológia Dolby Atmos a dva reproduktory
📌 od 189 €
Displej: 10.3" FHD 1920 × 1200 IPS | RAM: 4 GB | Interná pamäť: 64 GB
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Cubot Tab 10

✔️ Super spoločník na hry, zábavu aj vzdelávanie
✔️ Širokouhlý displej s úzkymi rámikmi
✔️ Pevné tvrdené sklo a kovový zadný kryt
✔️ Osemjadrový procesor pre vysoký výkon
📌 od 161 €
Displej: 10.1"Full HD 1920 × 1200 | RAM: 4 GB | Interná pamäť: 64 GB
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Teclast M40 Pro LTE

✔️ Celokovový pevný, odolný tablet
✔️ Audio systém s čistým a hlasným zvukom
✔️ Vysoká kapacita batérie + rýchlonabíjanie
✔️ Veľmi dobré pozorovacie uhly
📌 od 210 €
Displej: 10.1" Full HD 1920 × 1200 IPS | RAM: 6 GB | Interná pamäť: 128 GB
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať tablet pre deti

Každé dieťa je iné a v rozličnom veku má iné záujmy. Tak, ako sa menia hračky, ktorým venuje čas, menia sa aj jeho potreby, schopnosti a spôsoby, akými poznáva svet. Súčasné deti sú obklopené modernými technológiami. Ak dieťa vníma, že jeho rodičia pracujú s mobilom, tabletom či notebookom, skôr či neskôr prejaví záujem vyskúšať si, čo sa v týchto „čarovných skrinkách“ ukrýva. Tablet pre deti tak môže byť zdrojom zábavy, učenia a neskôr aj kontaktu so spolužiakmi. Na čo pri výbere detského tabletu zamerať pozornosť?

Čo by mal spĺňať tablet pre deti?

Ak sa povie detský tablet, väčšina z nás si predstaví tablet menších rozmerov v pogumovanom farebnom púzdre, ktorý obsahuje niekoľko jednoduchých rozvíjacích aplikácií a detských hier. Takýto tablet zvládnu používať už aj trojročné deti. Avšak, s rastúcimi schopnosťami dieťaťa sa skôr či neskôr stane nezaujímavým, najmä ak jeho ďalšie využitie obmedzujú slabšie hardvérové parametre.

Pri nazretí do ponuky e-shopov a kategórie s detskými tabletmi preto uvidíte značnú rozmanitosť. Základné detské tablety, ktoré sa vizuálom ponášajú na hračku, dopĺňa ponuka solídne vybavených tabletov v univerzálnom dizajne. Plnohodnotne vybavený tablet využije dieťa, školák, študent, ale aj dospelý.

 • Tablet pre deti by mal disponovať vyššou odolnosťou – pogumované okraje krytu, tvrdené sklo alebo ochranná fólia na displej.
 • Jeho užívateľské prostredie by malo byť jednoduchšie a prívetivé. Pre školákov je vhodné siahnuť po tablete podporujúcom slovenský jazyk.
 • Ak uvažujete že tablet budú používať viacerí členovia rodiny (napríklad aj vy), vo výbave tabletu by mal byť detský režim a rodičovská kontrola, aby sa dieťa dostalo iba k obsahu, ktorý je vhodný pre jeho vek.

tablet pre deti

Detský tablet a jeho využitie podľa veku

Tablet môže byť zdrojom zábavy, hry aj vzdelávania. Jeho používanie (a čas, ktorý na ňom dieťa denne strávi) treba starostlivo zohľadniť vzhľadom k veku dieťaťa a udržiavať si prehľad o tom, koľko času s tabletom reálne strávi a či má tablet pre jeho rozvoj očakávaný prínos. S vekom dieťaťa súvisí veľkosť tabletu, jeho softvérová a hardvérová výbava či miera prístupu k internetu.

Tablet pre deti predškolského veku

Tablet pre dieťa vo veku 3 – 6 rokov by mal mať prevažne edukačný a zábavný účel. Má menšie rozmery, aby s ním detské ruky poľahky manipulovali – uhlopriečka do 8 palcov. Bonusom naviac je zvýšená odolnosť voči poškodeniu pri náraze.

Zvyčajne nedisponuje ohurujúcim výkonom. Ten by ani nebol využitý. Obsahuje niekoľko logických hier a jednoduchých rozvíjacích aplikácií (napríklad na učenie farieb, jednoduché počty, rozvoj logického a priestorového myslenia, pexeso, …). Nemá veľkú internú pamäť, no výhodou býva prítomnosť slotu na pamäťovú kartu, aby si dieťa pri dlhom cestovaní mohlo prehrať svoje obľúbené rozprávky. Prístup na internet by mal byť plne pod vašou kontrolou.

Tablet pre deti od 6 do 10 rokov

S prechodom do školských lavíc sa menia záujmy a povinnosti malých školákov. Poteší ich tablet, ktorý sa nápadne ponáša na štandardné modely (takže už bez žiarivo farebného lemovania) – s uhlopriečkou cca 8 – 9 palcov.

Siahnite po technických parametroch poskytujúcich primeraný výkon na hranie hier, sledovanie videí či obľúbených seriálov, no už aj na vypracovávanie online domácich úloh. Zídu sa aplikácie na precvičovanie matematiky, pravopisu, vybraných slov, cudzích slovíčok. Tablet by mal byť vybavený rodičovskou kontrolou, aby ste vždy mali prehľad o používaných aplikáciách a čase strávenom na tablete.

Tablet pre deti od 11 do 15 rokov

Deti na druhom stupni už majú svoje jasné preferencie, a tak ako túžia po tom najlepšom a najvýkonnejšom medzi mobilnými telefónmi, nepoľavia ani pri voľbe tabletu. Samozrejme, výsledná investícia do tabletu závisí od vášho rozpočtu. Dobrou voľbou je tablet s uhlopriečkou cca 10 – 11 palcov, solídnym výkonom, dostatočným úložiskom a dlhšou výdržou batérie. Ide o tablety, po ktorých siahajú aj dospelí, čo znamená plnú výbavu s prístupom na internet.

Na čo môže tínedžer používať tablet? Poslúži na hranie hier (aj náročnejších na výkon), na štúdium, ako čítačka e-kníh, na komunikáciu s kamarátmi, streamovanie, skicovanie a kreslenie… Zastúpi úlohu notebooku, pričom si naďalej zachováva menšie rozmery a hmotnosť. K niektorým modelom možno naviac dokúpiť púzdro s externou klávesnicou. A hoci sa môže zdať, že jeho používanie už nevyžaduje rodičovský dohľad, aj v tomto kritickom veku, je dôležité mať jasno, ako, kde a v spoločnosti koho trávi vaše dieťa čas na internete.

Základné parametre detského tabletu

Pri kúpe tabletu pre deti vás čaká posúdenie viacerých parametrov. Niektoré sa týkajú hadvérovej výbavy a majú vplyv na výkon a výdrž tabletu, iné súvisia súvisia s tým, čo dieťaťu (aj vám) tablet ponúkne po spustení.

Veľkosť displeja

Veľkosť displeja tabletu je jedným z prvých parametrov, ktorý si zaslúži pozornosť. Na výber budete mať z uhlopriečok vo veľkosti od 7 až do 11 palcov, čo pri prepočte na centimetre znamená uhlopriečku od 17,5 cm do 27,5 cm.

Pre menšie deti sú vhodnou voľbou tablety s uhlopriečkou do 8 palcov, s ktorými sa jednoducho manipuluje a majú nižšiu hmotnosť, čo oceníte pri častom prenášaní. Školopovinným deťom už viac vyhovujú tablety s uhlopriečkou od 8 palcov a viac. Na takéto displeje sa zmestí viac obsahu, sú prehľadnejšie a čitateľnejšie aj pri dlhšom používaní (napríklad pri online výučbe).

Okrem veľkosti displeja zaváži aj rozlíšenie displeja. Čím vyššie rozlíšenie, tým kvalitnejší a detailnejší obraz.

Odolnosť a spôsoby, ako ju vylepšiť

Vopred počítajte s tým, že deti nie sú pri manipulácii s tabletom dvakrát opatrné. Preto sa zaujímajte o odolnosť tabletu. Konštrukcia tela tabletu by v ideálnom prípade mala byť zosilnená alebo chránená v kritických miestach a na hranách. Na displej tabletu použite ochrannú fóliu alebo tvrdené sklo. Istú mieru ochrany poskytuje tiež kompatibilné uzatvárateľné púzdro. Pri cestovaní autom sa zíde držiak na tablet s inštaláciou na sedadlo.

Hadvérová výbava

Ako to už pri elektronike býva zvykom, natrafíte na množstvo hodnôt, názvov a veličín. Ktoré sú tie najdôležitejšie pri výbere tabletu?

 • Procesor – Procesor riadi výpočty, operácie a určuje výkon zariadenia. Jednoduchší detský tablet určený na základné hry a aplikácie vystačí so štvorjadrovým procesorom. Ak má tablet spracovávať náročnejšie úlohy, umožňovať hranie hier alebo pozeranie filmov bez sekania, vyberajte z tabletov, ktoré dostali do výbavy osemjadrový procesor (v prípade iPadov od Apple šesťjadrový procesor).
 • Interná pamäť – Základné, lacné tablety pre deti disponujú interným úložiskom o kapacite 16 GB alebo 32 GB. To sa pri množstve dostupných aplikácií pomerne rýchlo plní. Výhodou je prítomnosť slotu na pamäťové karty. Ak má byť tablet používaný aktívnejšie a bez obmedzovania, zvoľte úložisko s kapacitou aspoň 64 GB a viac.
 • RAM – Veľkosť operačnej pamäte má vplyv na výkon tabletu. V prvých detských tabletoch je operačná pamäť 1 GB. Takéto tablety majú limity a náročné využívanie je aj vzhľadom na ostatné parametre nemožné. S jednoduchými hrami a aplikáciami si však poradia. Pre spoľahlivejší chod a možnosť spustenia viacerých aplikácií na pozadí voľte operačnú pamäť s 2, 3, 4 alebo 6 GB.
 • Batéria – Zaujímajte sa o kapacitu batérie a výdrž batérie na jedno nabitie. Pamätajte, že displej je komponentom, ktorý si vyžaduje veľké množstvo energie. Čím väčšia uhlopriečka, tým vyššie nároky.
 • Fotoaparát – Moderné tablety sa v mnohom ponášajú na súčasné smartfóny a aby nezaostávali v možnostiach využitia, dostali do výbavy zadnú a prednú kameru. Dôležitým parametrom bude rozlíšenie fotoaparátov. Deti ich využijú pri online výučbe alebo komunikácii na diaľku s kamarátmi a rodinou.
 • Reproduktory a mikrofón – Pre možnosť počúvať obľúbené pesničky, rozprávky a videá nesmú detskému tabletu chýbať vstavané reproduktory. Výhodou je prítomnosť konektoru na slúchadlá alebo technológia Bluetooth pre pohodlné prepojenie s bezdrôtovými slúchadlami. Mikrofón dieťa využije pri odpovedaní na otázky vo vzdelávacích aplikáciách a na komunikáciu.

tablet a dieťa

Softvérová výbava

Na rade je softvérová výbava tabletu, s ktorou bude v kontakte používateľ tabletu – a to už od jeho prvého spustenia. Ak ide o tablet pre dieťa, je dôležité, aby bolo prostredie tabletu intuitívne, zrozumiteľné, bezpečné a odkontrolovateľné rodičom.

 • Operačný systém – Najčastejšie sa stretnete s operačným systémom Android, v prípade iPadov od Apple zase s iPadOS. Pre oba je k dispozícii široký výber rozširujúcich aplikácií a hier (obchody Google Play, App Store).
 • Predinštalované aplikácie – Tak, ako sme si zvykli, že pri prvom spustení telefónu nájdeme v ponuke top aplikácie uľahčujúce používanie, inak to nemusí byť ani v prípade tabletov pre deti. Okrem niekoľkých základných detských hier a aplikácii sa zíde webový prehliadač, prehrávač hudby či prehrávač filmov.
 • Sťahovanie aplikácií – Sťahovanie aplikácii, programov a hier by malo prebiehať pod vaším dozorom. Vždy sťahujte iba z overeného obchodu s aplikáciami, aby ste sa vyhli prípadným problémom. Školáci využijú základné aplikácie na prehliadanie dokumentov a prezentácií. Okrem toho plochu zdobia ikonky aplikácií streamovacích služieb, u starších študentov aj aplikácie sociálnych sietí.
 • Detský režim – Ide o špeciálny režim, vďaka ktorému máte možnosť istý obsah a aplikácie v tablete pred deťmi skryť. Zostane im prístupný iba obsah pre deti a ak budete tablet používať aj vy, dieťa sa nedostane k vašim súborom.
 • Rodičovská kontrola – Pod pojmom „Rodičovská kontrola“ sa v prípade tabletov rozumie aplikácia, ktorá umožňuje sledovať čas používania tabletu, jednotlivých aplikácií, blokovať nevhodný obsah, nastaviť denné časové limity – teda získať ucelený prehľad o tom, ako dieťa s tabletom pracuje a čomu sa venuje.

Ceny tabletov pre deti

Koľko investovať do tabletu pre deti? Aj tu platí, že rozhodujúcim kritériom je vek dieťaťa a spôsoby, akým bude tablet využívaný.

✅ Tablety pre deti do 100 eur

Pri malých deťoch je riziko poškodenia tabletu pri páde o niečo vyššie, ako pri deťoch starších. Aj z tohto dôvodu sa detské tablety predávajú s pogumovanými vylepšeniami a ich cena je nižšia. Parametricky patria k základným až priemerným a zvládnu jednoduchšie detské hry a aplikácie.

✅ Tablety pre deti od 100 do 200 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete aktuálne najpredávanejšie tablety pre deti ponúkajúce už optimálny pomer cena/výkon. Ich parametre (procesor, RAM, interné úložisko) sú výrazne lepšie, čomu zodpovedá potenciál ich využitia. Ide o tablety vhodné na hranie hier, zábavu, vzdelávanie – často nájdu uplatnenie ako obľúbený rodinný tablet.

✅ Tablety pre deti od 200 eur

Ak hľadáte tablet pre žiaka či študenta z kategórie lepšie vybavených, pripravte sa na vyššiu cenu. U týchto tabletov už nenájdete ani náznak po detskom dizajne, avšak na učenie, zlepšovanie schopností a komunikáciu s kamarátmi či učiteľmi sú ako stvorené. Vyhľadávanými vlastnosťami je zosilnená odolnosť tela tabletu, dlhšia výdrž batérie, vysoký výkon, kvalitné reproduktory a schopné fotoaparáty.

Najlepšie značky tabletov pre deti

 • Samsung – Renomovaná svetová značka má na svojom konte niekoľko kvalitných a dobre predávaných tabletov. Potešia krásnym dizajnom, výborným výkonom a kovovým telom. Tablety, ktoré využije celá rodina.
 • Apple iPad – Ak máte u vás doma prevahu Apple zariadení, perfektné využitie sa nájde aj pre šikovné iPady. Hoci v porovnaní s konkurenciou patria k drahšej voľbe, ponúkajú výnimočný výkon, všestrannosť a nádherný displej. Vhodné pre študentov aj dospelých.
 • Lenovo – Tablety Lenovo obsadili v rebríčkoch predajnosti popredné miesta. Zaujmú krásnym displejom, parádnym rozlíšením a priaznivou cenou.
 • Cubot – Značka Cubot patrí k významným čínskym výrobcom a pre smartfóny a tablety Cubot platí, že ponúkajú prekvapivo vysoké parametre za dostupnú cenu. Ak hľadáte pekný a vákonný tablet, ktorý nestojí veľa, pozrite si ponuku tejto značky.
 • Teclast – Ide o čínskeho výrobcu notebookov, tabletov a konvertibilných zariadení 2v1. Aj v tomto prípade platí, že za dobrú cenu dostanete v tabletoch prekvapivo solídnu výbavu.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Samsung Galaxy Tab A8

✔️ Spevnené kovové telo, výborná ergonómia
✔️ Štyri reproduktory
✔️ Osemjadrový procesor – výkon bez sekania
✔️ Samsung Kids ponúka množstvo zábavných a vzdelávacích hier
📌 od 232 €
Displej: 10.5" Full HD 1920 × 1200 TFT | RAM: 4 GB | Interná pamäť: 64 GB
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2iPad 10.2 64 GB

✔️ TOP kvalita, jednoduché ovládanie a všestrannosť
✔️ Robenie poznámok s Apple Pencil 1. generácie
✔️ Výnimočný výkon
✔️ Krásny Retina displej a stereo reproduktory
📌 od 378 €
Displej: 10.2" QHD 2160 × 1620 Retina | RAM: - GB | Interná pamäť: 64 GB
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Samsung Galaxy TAB A7

✔️ Interné úložisko s možnosťou rozšírenia o 1 TB
✔️ Uspôsobený aj na ovládanie jednou rukou
✔️ Iba 8 mm telo, ultra tenké rámiky
✔️ Zadný fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx
📌 od 148 €
Displej: 8.7" HD 1340 × 800 TFT | RAM: 3 GB | Interná pamäť: 32 GB
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Lenovo M10 Plus

✔️ Tablet pre celú rodinu s priestorovou obrazovkou
✔️ Výborná predajnosť aj recenzie
✔️ Osemjadrový procesor pre plynulé používanie
✔️ Technológia Dolby Atmos a dva reproduktory
📌 od 189 €
Displej: 10.3" FHD 1920 × 1200 IPS | RAM: 4 GB | Interná pamäť: 64 GB
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Cubot Tab 10

✔️ Super spoločník na hry, zábavu aj vzdelávanie
✔️ Širokouhlý displej s úzkymi rámikmi
✔️ Pevné tvrdené sklo a kovový zadný kryt
✔️ Osemjadrový procesor pre vysoký výkon
📌 od 161 €
Displej: 10.1"Full HD 1920 × 1200 | RAM: 4 GB | Interná pamäť: 64 GB
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Teclast M40 Pro LTE

✔️ Celokovový pevný, odolný tablet
✔️ Audio systém s čistým a hlasným zvukom
✔️ Vysoká kapacita batérie + rýchlonabíjanie
✔️ Veľmi dobré pozorovacie uhly
📌 od 210 €
Displej: 10.1" Full HD 1920 × 1200 IPS | RAM: 6 GB | Interná pamäť: 128 GB
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin