Ako vybrať najlepšiu hernú klávesnicu? TOP produkty podľa recenzií

najlepšie herné klávesnice

Moderný (a úspešný) hráč počítačových hier potrebuje výbavu, ktorá dokáže podporiť jeho schopnosti. Okrem výkonného herného počítača a myši jeho herný kút neodmysliteľne zdobí aj kvalitná herná klávesnica. Aké sú najlepšie herné klávesnice a v akých vlastnostiach excelejú? Čo od nich môžu hráči očakávať?

Technológie rastú rýchlym tempom a výrobcovia zameraní na herný počítačový priemysel chcú svojim priaznivcom ponúkať možnosti pre zlepšovanie, výkon aj výborný herný komfort. Herné klávesnice sa preto vo viacerých aspektoch odlišujú od klasických. Hru si na PC zahráte aj na bežnom modeli, no v spoločnosti hernej klávesnice môžete objaviť celkom nové rozmery hrania. Ako vybrať hernú klávesnicu? To najdôležitejšie sa dozviete z nasledujúceho prehľadu. Chýbať nebude ani rebríček s obľúbenými hernými klávesnicami v rôznych cenových reláciách, ktoré si získali veľmi dobré hodnotenia. Ak sa pri nákupe radi inšpirujete skúsenosťami kupujúcich pred vami, určite neprehliadnite ani dostupné testy a recenzie herných klávesníc či pokročilé videorecenzie od profigamerov.

Najlepšie herné klávesnice podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#Logitech G413 TKL

+ Odolná konštrukcia z hliníkovej zliatiny
+ Mechanické taktické spínače PBT – výborná presnosť
+ Kvalitné biele LED podsvietenie
+ Zmenšený formát bez numerickej klávesnice – vhodná aj na menšie stoly
od 79 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#Yenkee Panzer YKB 3400CZ

+ Robustná celokovová konštrukcia hráčskej klávesnice – vydrží aj intenzívne zaobchádzanie
+ Výrazná hmatová odozva, vysoký zdvih kláves
+ Multimediálne klávesy na ľahké vypnutie zvuku
+ Individuálne RGB podsvietenie
od 62 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#MSI VIGOR GK20

+ Herná klávesnica s membránovými spínačmi a podsvietením
+ Životnosť kláves až 12+ miliónov stlačení
+ LED efekty vo farbe dúhy
+ Odolná voči vode
od 20 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#SPC Gear GK630K Tournament

+ Spínače s vysokou odolnostou, životnosťou a na ich aktiváciu stačí len trochu zatlačiť
+ Vydržia až 50 miliónov stlačení
+ Regulácia jasu podsvietenia
+ Klávesnica bez numerického bloku – priestor na hranie s myšou
od 36 €
⭐ 93 % Čítať recenzie
#Niceboy ORYX K300X

+ Kompaktná veľkosť bez numerickej časti
+ Osadená kvalitnými mechanickými spínačmi – vydržia až 50 miliónov stlačení
+ Elegantné RGB podsvietenie a dynamické efekty
+ Odolné spracovanie + funkcie obľúbené hráčmi
od 34 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#Genius GX Gaming Scorpion K215

+ Dobrá cenová dostupnosť
+ 10 multimediálnych kláves
+ Integrované dúhové podsvietenie
+ Zosilnená konštrukcia, povrch vydrží aj poliatie tekutinou
od 14 €
⭐ 87 % Čítať recenzie

Ako vybrať hernú klávesnicu

Pri výbere hernej klávesnice zaváži viacero detailov. Musíte sa rozhodnúť, či chcete mechanickú alebo membránovú klávesnicu, aký spôsob pripojenia klávesnice k PC preferujete a či máte záujem o numerický blok. V neposlednom rade sa treba zamerať na zvýšenú odolnosť, na ktorej si dávajú záležať renomovaní výrobcovia. Pod hernou klávesnicou si totiž mnohí predstavia model s robustnejším dizajnom a atraktívnym podsvietením. Je však toho oveľa viac, čo má v konečnom dôsledku vplyv na vašu hernú rýchlosť, presnosť či pocit z intenzívneho používania. Čomu teda venovať pozornosť?

Herná klávesnica vs. klasická klávesnica: V čom sa odlišujú?

Ponuka klávesníc je obrovská. Nájdete v nej lacné modely, dobrý pomer cena/kvalita i futuristicky pôsobiace klávesnice sľubujúce jedinečnú ergonómiu a pohodlie. Poďme si v krátkosti porovnať štandardnú klávesnicu k počítaču (určenú na domáce použitie alebo do kancelárie) a hernú klávesnicu.

V oboch kategóriách natrafíte na rôzne ceny a výrazné rozdiely v kvalite prevedenia. Vždy je preto dôležité zohľadniť, na čo prioritne budete klávesnicu používať. Pamätajte, že hrať sa dá na obyčajnej klávesnici a taktiež odpisovať na maily zase z hernej klávesnice, no rozdiel pri činnostiach, na ktoré neboli vytvorené, skôr či neskôr pocítite.

Pri štandardnej klávesnici sa kladie dôraz na rozloženie kláves a slovenskú lokalizáciu. Pre praktickosť používania jej nechýba numerický blok, aby ste ani čísla nemuseli pracne zadávať. Klávesnica pôsobí subtílnejšie a umožňuje tichú prácu.

Herná klávesnica nemusí mať numerický blok. Očakáva sa od nej, že bude disponovať zosilnenou konštrukciou, aby vydržala aj náročnejšie zaobchádzanie. Klávesy sú výrazné, vyššie, rýchle, dizajnovo podsvietené (pre hru v noci) a vytvorené tak, aby vydržali milióny úderov. V rozložení hlavných kláves väčšinou cítiť absenciu slovenských znakov, ktoré však pri hre ani nie sú potrebné. Za to programovateľné klávesy, multimediálne klávesy a makro klávesy dovoľujú prispôsobiť chod klávesnice pre potreby herného režimu a tak, ako to práve potrebujete.

Kvalitná herná klávesnica a jej prednosti

 • Výborná responzivita, rýchle a presné klávesy
 • Zosilnená konštrukcia, vysoká odolnosť kláves
 • Podsvietenie kláves – prispôsobiteľné, regulovateľné a pre každý kláves zvlášť
 • Programovateľné a multimediálne klávesy
 • Ergonomické vyhotovenie, príjemné povrchy
 • Rýchle a stabilné pripojenie k PC

herná klávesnica

Membránová alebo mechanická herná klávesnica?

Ak sa rozhodnete pre kúpu novej klávesnice, pravdepodobne sa stretnete s pojmami membránová klávesnica a mechanická klávesnica. V tomto bode nepodceňte výber, ide o zásadný rozdiel v prevedení samotných kláves.

Membránové klávesy nájdete na cenovo dostupnejších klávesniciach s nízkym profilom. Súčasťou klávesnice tohto typu je membránová vrstva (z gumy, silikónu), ktorá je umiestnená na vrchnej časti dosky plošných spojov. Samotné klávesy fungujú na princípe prítlačnej podložky. Niektorým menej náročným hráčom vyhovujú pre tichý chod. Pri intenzívnom hraní dochádza postupne k opotrebovaniu membrány. Nevýhodou môže byť aj slabšia presnosť.

Pri mechanických klávesniciach je pod každou klávesou samostatný spínač. Klávesy sú z tohto dôvodu vyššie a pri stisnutí vydávajú charakteristický zvuk. Majú výbornú reakčnú odozvu, vynikajú vysokou presnosťou a zvládnu aj hrubšie zaobchádzanie. U hráčov jednoznačne vedú v obľúbenosti.

Spôsob pripojenia hernej klávesnice: Káblová alebo bez kábla?

Máte zálusk na bezdrôtovú hernú klávesnicu, no myslíte si, že jej používanie nebude tak plynulé, presné a stabilné ako pri káblovom modeli? Aj pri herných klávesniciach si vyberáte medzi káblovými klávesnicami a klávesnicami, ktoré s počítačom komunikujú prostredníctvom bezdrôtovej technológie.

Herní nadšenci nedajú dopustiť na káblové prepojenie klávesnice s počítačom. Rýchlosť prenosu/odozvy je vždy rovnaká a ani nedôjde k vybitiu batérie v najmenej vhodnej chvíli. Neprekáža im dokonca ani stabilná pozícia, keďže dĺžka kábla klávesnice ich predurčuje na sedenie pri stole.

V prípade bezdrôtových herných klávesníc sa síce môžete vybrať aj ďalej od stola, no občas sa stretnete s názorom, že rýchlosť prenosu/odozvy nemusí zodpovedať herným požiadavkám a treba sledovať kapacitu batérie. O kvalite bezdrôtového pripojenia rozhoduje cena. Najlepšie herné klávesnice bez kábla už využívajú najmodernejšie bezdrôtové technológie s extrémne rýchlou frekvenciou odozvy 1 ms. Citlivosť a spoľahlivosť takto vybaveného modelu vás nenechá v štichu ani na hernom podujatí.

Herná klávesnica a numerický blok: Budete ho potrebovať?

K dostaniu sú herné klávesnice bez numerického bloku, no aj s ním. Jeho prítomnosť je pri hrách otázna. Neraz totiž zostáva takmer bez využitia a iba zbytočne zväčšuje šírku klávesnice.

Klávesnica bez numerického bloku zaujme úspornejšou šírkou, vďaka ktorej zaberie na stole menej miesta a to znamená jediné – viac miesta pre manipuláciu s hernou myšou. Ak viete, že numerický blok nevyužijete, zadovážte si kompaktnú hernú klávesnicu bez numpadu. Výhodou je aj jej nižšia hmotnosť. V prípade potreby sa dá jednoducho dokúpiť samotná numerická klávesnica.

K počítaču, ktorý je okrem hier využívaný aj na iné bežné činnosti (domáce úlohy, projekty, mailovanie, písanie, vytváranie tabuliek…), je lepšie pripojiť klávesnicu plnej veľkosti, teda s numerickým blokom.

Klávesy navyše a programovateľné tlačidlá

Pri herných klávesniciach sa pomerne často stretnete s klávesami navyše, v ktorých sa ukrýva potenciál zjednodušiť hru a získať jedinečnú efektivitu – či už pri hre, ale aj pri práci na počítači iného charakteru. Správnym nastavením, ktoré podporí váš výkon, vašu rýchlosť a eliminuje chybovosť, získate priamu výhodu oproti súperom.

Najčastejšie ide o celý horný rad, prídavné šípky či špecificky umiestnené tlačidlá mimo štandardné rozloženie. Môže ísť o tlačidlá programovateľné, ktorým sami cez ovládací softvér priradíte ideálnu funkciu. Obľúbené sú tiež multimediálne tlačidlá či možnosť aktivácie herného režimu, ktorý „zobudí“ tlačidlá potrebné k hre a dočasne „uspí“ tie, ktoré by pri chybnom stlačení mohli hru pokaziť alebo ukončiť. Zaujímavým rozšírením prémiových modelov sú integrované displeje, na ktorých okamžite vidíte skóre hry alebo zostávajúce náboje.

herná klávesnica s podsvietením

Ergonómia hernej klávesnice

Pri pohľade na herné klávesnice zaujme ich „priamosť“. Drvivá väčšina modelov má klasickú rovnú konštrukciu. Nenájdete tu zalomenia a oblúky, ktoré sú typické pre moderné ergonomické kancelárske klávesnice. Na hranie hry sa nepoužívajú všetky tlačidlá, ani nie je často potrebné naraz písať všetkými desiatimi prstami. Najdôležitejšie je „dostať do prstov“ odhad o vzdialenosti kľúčových tlačidiel pre hranie a tu by mohli byť odlišné vzdialenosti kláves na škodu.

Niektoré herné klávesnice majú na prvý pohľad menej tradičný tvar. Zaujme dynamické rámovanie, ktoré umocňuje herný dizajn. Ďalšie sú zase vybavené pohodlnými opierkami pre zápästie, ktoré síce zväčšujú ich plochu na stole, no eliminujú opieranie zápästia o hranu klávesnice.

Odolnosť hernej klávesnice

Odolnosť hernej klávesnice je jednou z jej veľkých výsad – a to až natoľko, že po hernom modeli siahajú aj občasní hráči, ktorí by celkom schopne vystačili so štandardnou klávesnicou. Herná klávesnica musí zvládnuť náročné zaobchádzanie. Vysokú odolnosť by mali vykazovať predovšetkým klávesy. Dôležitá je kvalita mechanizmu, odolnosť materiálu voči opotrebovaniu a odolnosť znakov na klávesoch voči zotretiu. Hoci ide o prehliadaný detail, je dobré zaujímať sa o metódu aplikácie znakov na klávesy. Možností je viacero – trvácnejší polep, vypálenie laserom, vstrekovanie farby či dvojzložkové lisovanie.

Aj samotná konštrukcia hernej klávesnice (rám, základňa) musí vykazovať vyššiu odolnosť. Ak natrafíte na informáciu, že kostra klávesnice je vystužená odolným leteckým hliníkom, práve sa pozeráte na vhodného adepta, ktorý vydrží omnoho viac ako bežné plastové klávesnice.

Podsvietenie hernej klávesnice

A prichádzame k vlastnosti, ktorá je charakteristickým poznávacím znakom herných klávesníc. Podsvietenie. Od hernej klávesnice sa očakáva, že bude mať vo výbave podsvietenie, vďaka ktorému si nočné herné závodenie užijete aj bez zapnutého svetla a rušenia ostatných. Podsvietenie dodáva klávesnici atraktívny vzhľad a má zásadný praktický význam – minimálne pre gamerov.

V súvislosti s podsvietením sa zaujímajte farebné spektrum (biele svetlo alebo celé spektrum RGB), možnosť regulácie podsvietenia, prítomnosť viacerých efektov a prechodov či možnosť úplného vypnutia podsvietenia. Najlepšie herné klávesnice umožňujú nastaviť osvetlenie pre každú klávesu zvlášť, čo znamená, že pri hre si dokážete zvýrazniť tie klávesy a tlačidlá, ktoré budete používať. Vaša pozornosť tak bude maximálne koncentrovaná a presná…

Herná klávesnica, herné PC, herná myš aj herné slúchadlá – krátka sumarizácia ich predností pre hráčov

Herná výbava je pýchou hráča. Stojí nemalé peniaze, podáva parádny výkon a navyše aj výborne vyzerá. S akými prednosťami prichádzajú jednotlivé prvky?

 • Herný počítač/herný notebook – Je navrhnutý tak, aby poskytoval vysoký herný i grafický výkon. Zvláda graficky náročné hry. Vyniká efektívnym chladením a nízkou hlučnosťou aj pri vysokom vyťažení. Je vyrobený z odolnejších materiálov, prémiových komponentov a vhodný na budúci upgrade.
 • Herná klávesnica – Disponuje vysokou odolnosťou. Ponúka rýchle odozvy, presnosť a disponuje nastaviteľnými tlačidlami.
 • Herná myš – Jej najväčšími tromfami býva presnosť, rýchlosť, vyššia odolnosť, trvácnosť a prítomnosť programovateľných tlačidiel.
 • Herné slúchadlá – Lákajú na výbornú kvalitu priestorového zvuku, špičkové parametre pre hlasovú komunikáciu, schopnosť tlmiť okolité zvuky/ruchy a tiež pohodlie pri niekoľkohodinovom nosení.
 • Herné kreslo – Poskytuje ergonomickú oporu pre chrbát, bedrá, krk a ruky. Vyniká vyššou odolnosťou, pohodlnosťou a pokročilými možnosťami nastavenia pre perfektné prispôsobenie.

Ceny herných klávesníc

V akých cenových reláciách sa pohybujú herné klávesnice? Koľko stojí kvalitná mechanická herná klávesnica? Hoci herná klávesnica nepredstavuje veľkú investíciu (minimálne v porovnaní s herným PC), je na mieste očakávať, že s rastúcou cenou sa bude zvyšovať aj komfort pri hraní.

Herné klávesnice do 40 eur

Ak chcete potešiť začínajúceho hráča, už i v cene do 30 eur nájdete niekoľko dobre hodnotených herných klávesníc. Ešte síce neponúkajú pokročilé možnosti nastavenia a s veľkou pravdepodobnosťou pôjde o káblové modely, zaujmú vyššou odolnosťou, dynamickým dizajnom a atraktívnym podsvietením.

Herné klávesnice od 40 do 80 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie herné klávesnice od známych značiek, presvedčí dobrým pomerom cena/kvalita aj cena/výkon väčšinu hráčov. Herné klávesnice vykazujú dostatočnú odolnosť a s tým spojenú dlhšiu životnosť. Do výbavy dostali hliníkovú základňu (alebo hliníkové vystuženie), viacero nastaviteľných kláves a prispôsobiteľné podsvietenie. Okrem káblových klávesníc sa o pozornosť uchádzajú aj bezdrôtové herné klávesnice so spoľahlivým pripojením.

Herné klávesnice od 80 eur

Považujete sa za pokročilého až profesionálneho hráča a hľadáte hernú klávesnicu, ktorá bez výhrad podporí vaše schopnosti? Potom si nenechajte ujsť atraktívnu ponuku prémiových modelov s výbavou, ktorá poteší každého herného nadšenca. Herné klávesnice v tejto cenovej relácii ponúkajú vysokú kvalitu spracovania, výnimočnú rýchlosť a presnosť a tiež široké možnosti individuálneho prispôsobenia. Potešia aj vizuálom, ktoré je prepracovaný do posledného detailu.

Najlepšie značky herných klávesníc

 • Logitech – Známa značka má na svojom konte vydarené herné klávesnice, ktoré prevedením presvedčia aj náročných hráčov. Osadené spínačmi, ktoré sú mimoriadne výkonné, citlivé aj odolné.
 • Yenkee – Kvalitné komponenty, štýlový dizajn, dobrá predajnosť a spokojné recenzie od kupujúcich – s týmito prednosťami prichádzajú zaujať obľúbené herné klávesnice Yenkee.
 • MSI – Hesné klávesnice MSI majú mechanické vysokoprofilové spínače, nastaviteľné RGB podsvietenie s rôznymi efektami a na klávesoch nezostávajú odtlačky prstov.
 • Niceboy – Ak hľadáte štýlovú, no pritom cenovo dostupnejšiu hernú klávesnicu, neprehliadnite ponuku značky Niceboy. Potešia najmä začínajúcich hráčov.
 • SPC Gear – Veľmi dobrá cena a pomer cena/výkon sprevádza aj herné klávesnice SPC Gear. Majú príjemný dizajn, odolné šasi a výbornú softvérovú podporu.
 • Razer – Značka Razer sa špecializuje na výrobu kvalitného herného hadvéru a v jej ponuke nájdete okrem iného aj niekoľko desiatok herných klávesníc, ktoré patria do strednej a vyššej cenovej kategórie. Ich prevedenie ocenia aj nároční hráči. Životnosť spínačov je v prípade niektorých modelov až 100 miliónov stlačení.
 ProduktInfoHodnotenie 
#Logitech G413 TKL

+ Odolná konštrukcia z hliníkovej zliatiny
+ Mechanické taktické spínače PBT – výborná presnosť
+ Kvalitné biele LED podsvietenie
+ Zmenšený formát bez numerickej klávesnice – vhodná aj na menšie stoly
od 79 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#Yenkee Panzer YKB 3400CZ

+ Robustná celokovová konštrukcia hráčskej klávesnice – vydrží aj intenzívne zaobchádzanie
+ Výrazná hmatová odozva, vysoký zdvih kláves
+ Multimediálne klávesy na ľahké vypnutie zvuku
+ Individuálne RGB podsvietenie
od 62 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#MSI VIGOR GK20

+ Herná klávesnica s membránovými spínačmi a podsvietením
+ Životnosť kláves až 12+ miliónov stlačení
+ LED efekty vo farbe dúhy
+ Odolná voči vode
od 20 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#SPC Gear GK630K Tournament

+ Spínače s vysokou odolnostou, životnosťou a na ich aktiváciu stačí len trochu zatlačiť
+ Vydržia až 50 miliónov stlačení
+ Regulácia jasu podsvietenia
+ Klávesnica bez numerického bloku – priestor na hranie s myšou
od 36 €
⭐ 93 % Čítať recenzie
#Niceboy ORYX K300X

+ Kompaktná veľkosť bez numerickej časti
+ Osadená kvalitnými mechanickými spínačmi – vydržia až 50 miliónov stlačení
+ Elegantné RGB podsvietenie a dynamické efekty
+ Odolné spracovanie + funkcie obľúbené hráčmi
od 34 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#Genius GX Gaming Scorpion K215

+ Dobrá cenová dostupnosť
+ 10 multimediálnych kláves
+ Integrované dúhové podsvietenie
+ Zosilnená konštrukcia, povrch vydrží aj poliatie tekutinou
od 14 €
⭐ 87 % Čítať recenzie
4.9/5 - (23 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin