Najlepšie notebooky: TOP 8 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie notebookyTentokrát sme nemali ľahkú úlohu. Vybrať do rebríčka tipy na najlepšie notebooky vyžadovalo presne špecifikovať očakávania, charakter práce, či dokonca vek a záľuby používateľa. Na notebooky rôznej veľkosti, výkonu či výdrže bežne narazíte v domácnostiach aj vo firmách. Ich využitie je široké. Niektoré sú stavané na nenáročné používanie a surfovanie na internete, iné dokážu výborne spolupracovať pri programovaní, hraní vizuálne náročných hier a pri práci v pokročilých grafických programoch.

Rozdiely sa možno na prvý pohľad nedajú rozpoznať, no už pár minútach zistíte, či máte pred sebou priemerný notebook alebo nadupanú hernú mašinu. Podobne, ako pri iných typoch elektroniky, aj v prípade notebookov idú technológie míľovými krokmi dopredu a renomované značky sa snažia zaujať inováciami, výkonom a spoľahlivosťou. A tomu zodpovedajú rastúce čísla, nové skratky a mnoho ďalších premenných, z ktorých sa občas zatočí hlava.

Nasledujúci sprievodca bude vo veľkej miere všeobecný a dozviete sa, aký notebook kúpiť pre študenta, na prácu aj na hry. Prevedieme vás cez dôležité pojmy, ktorými sa to v popisoch notebookov doslova hemží tak, aby ste si vedeli vybrať model, ktorý naplno využijete a nepreplatíte. Prešli sme odborné testy a recenzie notebookov a zostavili rebríček kvalitných a overených modelov z rôznych cenových relácií. Sú určené na bežné použitie (doma, kancelária, študent). Herným notebookom venujeme špeciálnu pozornosť v pokračovaní.

Najlepšie notebooky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1MacBook Air M1 13"

Bežné použitie bez kompromisov
Procesor: Apple M1
Displej: 13.3" IPS lesklý 2560 × 1600
Typ a kapacita úložiska: SSD 256GB
Operačná pamäť: 8 GB
Hmotnosť: 1,25 kg
⭐ 100 %1090 € Čítať recenzie
#2Microsoft Surface Laptop 4

Najlepší notebook s Windows
Procesor: Intel Core i7 1185G7 Tiger Lake
Displej: dotykový 13.5" IPS lesklý 2256 × 1504
Typ a kapacita úložiska: SSD 512GB
Operačná pamäť: 16 GB
Hmotnosť: 1.288 kg
⭐ 100 %1930 € Čítať recenzie
#3HP Spectre x360

Odporúčaný v zahraničí
Procesor: Intel Core i5 1135G7 Tiger Lake
Displej: dotykový 13.5" IPS antireflexný 1920 × 1280
Typ a kapacita úložiska: SSD 512GB+Intel Optane 32GB
Operačná pamäť: 8 GB
Hmotnosť: 1.34 kg
⭐ 100 %1010 € Čítať recenzie
#4Lenovo ThinkBook 15 G2

Najlepší pracovný notebook
Procesor: Intel Core i5 1135G7 Tiger Lake
Displej: 15.6" IPS antireflexný 1920 × 1080
Typ a kapacita úložiska: SSD 512GB
Operačná pamäť: 16 GB
Hmotnosť: 1,7 kg
⭐ 98 %800 € Čítať recenzie
#5Razer Blade 14

Herný notebook bez kompromisov
Procesor: AMD Ryzen 9 5900HX
Displej: 14" IPS matný 2560 × 1440
Typ a kapacita úložiska: SSD 1000GB
Operačná pamäť: 16 GB
Hmotnosť: 1,78 kg
⭐ 98 %3120 € Čítať recenzie
#6HP 255 G8

Najlepší do 500 eur (+/-)
Procesor: AMD Ryzen 3 5300U
Displej: 15.6" IPS antireflexný 1920 × 1080
Typ a kapacita úložiska: SSD 256GB
Operačná pamäť: 8 GB
Hmotnosť: 1.78 kg
⭐ 96 %505 € Čítať recenzie
#7ASUS VivoBook 14

Cena / výkon
Procesor: Intel Core i5 1135G7 Tiger Lake
Displej: 14" IPS antireflexný 1920 × 1080
Typ a kapacita úložiska: SSD 512GB
Operačná pamäť: 16 GB
Hmotnosť: 1.4 kg
⭐ 94 %780 € Čítať recenzie
#8Acer Swift 3 EVO

Oblúbený model
Procesor: Intel Core i5 1135G7 Tiger Lake
Displej: 14" IPS matný 1920 × 1080
Typ a kapacita úložiska: SSD 512 GB
Operačná pamäť: 16 GB
Hmotnosť: 1,2 kg
⭐ 94 %700 € Čítať recenzie

Ako vybrať notebook – Najdôležitejšie orientačné body pred nákupom

K tomu, aby vám notebook dobre slúžil, je na mieste oboznámiť sa s dôležitými pojmami z tejto na pohľad obšírnej oblasti. Cena a veľkosť by nemali byť jedinými rozhodujúcimi faktormi. Medzi notebookmi sú totiž priepastné rozdiely a niekedy rozhoduje doslova jediné číslo v použitých hardvérových komponentoch.

Stolný počítač alebo notebook?

Notebooky boli pôvodne len akýmsi doplnkovým vybavením k základnému stolnému počítaču. Dnes im už svojim výkonom dokážu plnohodnotne konkurovať a neprišli o nič zo svojich predností.

 • Majú menšie nároky na priestor, nevyžadujú fixné miesto na stole a bez problémov ich so sebou vezmete do školy, do práce alebo hoci len na gauč pri večernom sledovaní filmu.
 • Ich spotreba energie je nižšia ako v prípade stolových počítačov a aj výsledná suma môže milo prekvapiť.
 • Nemusíte kupovať monitor, klávesnicu, myš a riešiť nekonečné množstvo káblov.
 • Využívajú najmä bezdrôtový prenos dát a aj napriek menším rozmerom nechýbajú kvalitným notebookom všetky dôležité konektory a periféria.

Na čo budete notebook používať?

Základom je nájsť odpoveď na otázku, na aký účel bude notebook používaný. Kľúčovými parametrami pre vás môže byť výkon, zobrazovacie schopnosti, nízka hmotnosť, kompaktnejšie rozmery alebo aj dlhá výdrž batérie. Ak máte s čím porovnávať, zrejme už viete, v akých oblastiach má byť nový notebook lepší. Ak ide o vaše prvé zariadenie tohto typu, nechajte si poradiť od odborníkov, vyškolených predajcov alebo venujte aspoň pár minút internetovému prieskumu.

V nasledujúcich kapitolách sa pozrieme na to, ako získať maximum za najlepšiu cenu – začneme základnými parametrami a delením, aby sme mohli predstaviť notebooky podľa určenia, kde vám už bude jasnejšie, prečo je práve daná konfigurácia vhodnou voľbou.

notebook klávesnica

Procesor (CPU) – „ Srdce“ notebooku

Úlohou procesoru je riadiť chod všetkých procesov zariadenia, odvíja sa od neho samotný výkon a rýchlosť spracovania pokynov.

Najväčší zreteľ sa kladie na počet jadier. Na základné úkony vystačíte s dvojjadrovým procesorom, ak budete využívať náročnejšie aplikácie, potrebujete štvorjadrový procesor. S funkciou Hyper-threading dokáže dvojjadro vytvoriť ďalšie dve virtuálne jadrá, ktorým prerozdelí úlohy a rovnako to dokáže aj štvojjadro (k dispozícii tak máte 8 jadier).

S narastajúcou výkonnosťou procesoru však veľmi úzko súvisí aj zvyšujúca sa cena, preto je dôležité zvážiť, nakoľko budete v skutočnosti notebook vyťažovať. Na trhu sa stretnete s notebookmi. ktoré sú vybavené procesormi Intel alebo AMD. U AMD dominujú procesory s označením A a Ryzen (3, 5, 7), medzi Intel procesormi sú vyhľadávané Core i3, Core i5, Core i7. Vyššie číslo v názve procesoru znamená aj lepšiu výkonnosť.

Napríklad na bežné domáce používanie (textový editor, webový prehliadač, Youtube) vystačíte s Intel Core i3, no na plnohodnotnú prácu v grafických a video editoroch už uvažujte radšej o Intel Core i7.

Operačná pamäť

Operačná pamäť (RAM) v sebe uchováva dáta, ktoré notebook práve nevyužíva, ale budú potrebné neskôr. Ukladá dočasné súbory a ovplyvňuje plynulosť vykonávaných akcií. Dáta uložené v RAM sa načítavajú niekoľko násobne rýchlejšie ako z pevného disku.

Pri jej preťažení (napr. viac naraz otvorených programov alebo veľa kariet v prehliadači) sa všetky procesy spomaľujú a notebook “mrzne”.

Minimálnym štandardom posledných rokov je 4 GB RAM. V súčasnosti však už aj notebooky do 400 € majú bežne vo výbave 8 GB RAM. Grafici a hráči hier sa môžu poobzerať aj po 16 GB RAM, ktoré už zvládnu viacero pokročilých akcií naraz bez jediného zaváhania.

Pevný disk

Pevný disk zrejme netreba veľmi predstavovať. Slúži ako trvalý priestor na ukladanie všetkých užívateľských dát (fotky, dokumenty, videá, hudba, …). Môže mať kapacitu od 128 GB do nadštandardných 2000 GB (2 TB).

HDD alebo SSD disk?

HDD disk (Hard Disk Drive) patrí ku klasike, ktorá obsahuje pohyblivé diely v podobe rotujúcich platní s magnetickou vrstvou. Je väčší, s rastúcou kapacitou aj ťažší a pri páde náchylný na poškodenie. Výhodou je v prepočte nízka cena za GB. Na druhej strane je tu SSD disk (Solid State Drive), ktorý predstavuje modernejšie riešenie. Neobsahuje žiadne mechanické časti, je ľahší, odolný voči otrasom aj mechanickému poškodeniu (funguje na princípe flashky). Nevýhodou je, že každý GB pocítite na vyššej cene za notebook. SSD disk však rýchlosťou zápisu a načítania dát niekoľkonásobne prekonal HDD disk, preto sa netreba čudovať, že mnohí užívatelia oželeli obrovské úložisko (ktoré by aj tak nezaplnili) a užívajú si rozdiel na rýchlosti už od zapnutia notebooku.

Ak sa rozhodnete pre SSD disk, voľte kapacitu od 128 GB (40 GB totiž zvyčajne ukrojí operačný systém). Pri HDD si môžete dovoliť hodnotu nad 500 GB. Vo fórach aj odborníkmi je odporúčané spojenie HDD + SSD, kde je SSD nízkokapacitné, nezvyšuje prehnane cenu notebooku, no notebook má citeľne aj viditeľne rýchlejšie reakcie aj načítanie (napr pri spúšťaní Windowsu, Wordu, prehliadača, …)

Grafická karta (GPU)

Pri notebookoch existujú 2 prevedenia grafických kariet – buď je grafická karta integrovaná a je súčasťou základnej dosky, alebo je dedikovaná (samostatná).

 • Integrovaná grafická karta je súčasťou procesora, nemá vlastnú pamäť. Podáva nižší výkon. Výhodou je však cenová dostupnosť a nižšia spotreba. Je vhodná pre väčšinu používateľov, ktorí nemajú na kvalitu a výkon grafiky profesionálne nároky.
 • Dedikovaná grafická karta má vlastnú pamäť (cca 1 – 4 GB) a je schopná podávať vyšší grafický výkon, čo ocenia najmä hráči hier a grafici.

Displej

Pri displeji užívateľov najviac zaujíma rozlíšenie, ktoré je naviazané na uhlopriečku displeja. Pri menších netbookoch ide o rozlíšenie 1024 x 600 px, ktoré je dostatočné na základné zobrazovanie. Notebooky s väčšou uhlopriečkou disponujú rozlíšením 1366 x 768 (HD), 1600 x 900 (HD+) alebo 1920 x 1080 px (Full HD). S rastúcim počtom riadkov narastá aj rozlíšenie a ostrosť obrazu.

Matný alebo lesklý displej?

Záleží od miesta, kde budete s počítačom tráviť najviac času. Matný displej je vhodný na prácu vonku, v kaviarňach alebo v presvetlených kanceláriách. Tlmí odlesky svetla a zlepšuje čitateľnosť. Chýbať vám ale môžu žiarivé farby, ktoré sú typické najmä pre lesklý displej. Toto prevedenie displeja síce zabezpečuje verné podanie farieb, ale zvýraznené odlesky pri práci v svetlom prostredí môžu spôsobovať predčasnú únavu očí.

Je dobré vedieť, že:

 • Dotykové notebooky sú vybavené iba lesklými displejmi.
 • Môžete si zakúpiť špeciálne fólie, vďaka ktorým vylepšíte čitateľnosť displeja (lesklé aj matné fólie) alebo tzv. privátne fólie, ktoré zúžia pozorovacie uhly displeja a zabezpečia lepšie súkromie pred zvedavými pohľadmi.

Batéria a napájanie

Aká je v notebooku výdrž batérie na jedno nabitie? Základná otázka, ktorá by mala zaujímať každého budúceho používateľa. Záleží od kapacity článkov batérie, ale samozrejme aj od spotreby notebooku pri používaní (väčší multimediálny notebook bude mať na energiu vyššie nároky ako kompaktnejší a menej vyťažený notebook). Rátajte približne s 3 – 8 hodinami (druhá hodnota je typická je ultrabooky s ultradlhou výdržou).

Batérie v notebookoch majú svoje vlastné počítanie dní, počet nabíjacích cyklov a prirodzene starnú / vyčerpávajú sa. Už po dvoch rokoch používania môže byť kapacita nižšia o tretinu až polovicu a mobilita s notebookom sa obmedzí. Ak ste už vlastnili notebook, isto nám dáte za pravdu, že po pár rokoch aktívneho používania potrebuje na svoj chod buď nevyhnutné napojenie cez adaptér do siete, alebo zakúpenie novej batérie.

Operačný systém

Notebook s operačným systémom alebo bez? Aj keď je cena notebooku s OS o niečo vyššia, pre bežného užívateľa znamená jednoduché používanie zariadenia priamo od jeho zakúpenia.

Najrozšírenejším operačným systémom je OS Windows (momentálne Windows 10), za ním nasleduje MacOS pre notebooky Apple, ktorý je navrhnutý ako uzatvorený systém a poskytuje plynulý a intuitívny chod zariadenia. OS Linux nájdete v lacnejších notebookoch, keďže dodávaný zadarmo. Postupom rokov sa tento OS zjednodušuje, vylepšuje a narastá základňa jeho fanúšikov. Skúsený používateľ, ktorý vie, čo chce aj nechce si môže zvoliť aj notebook bez OS, kde si všetky konfigurácie a nastavenia nainštaluje sám a vyhne sa tak častokrát zbytočným a nevyužívaných vylepšeniam, ktoré notebook spomaľujú.

Komfort pri používaní notebooku

Klávesnica a touchpad

Budete s nimi prichádzať do kontaktu najčastejšie, a preto je dôležité vyskúšať si, či vám ich rozloženie vyhovuje. Sledujte veľkosť tlačidiel, vzájomnú vzdialenosť aj ich tvar. Pri častom používaní je nevyhnutnosťou numerická klávesnica. Pre niektorých užívateľov je dôležitá aj jazyková lokalizácia klávesnice, čo znamená, že pri numerickom riadku nechýbajú vyznačené písmená s rozlišovacími znamienkami (lokalizácia SK/CZ).

Touchpad by mal vyhovovať vašej ruke. Kombinácie “veľká ruka a malý rámček” je rýchlou cestou k strate trpezlivosti. Vyhľadávané sú touchpady s inteligentným rozšírením, kde sa pomocou gest dostanete k úkonom, ktoré by inak zabrali pár scrollovaní a preklikov.

Konektivita a periférie

Upozornenie: Nasleduje odsek s najvyššou koncentráciou skratiek! 🙂 Avšak väčšinu z nich určite poznáte a pravdepodobne bez problémov využívate. Na notebooku nájdete po ľavej aj pravej bočnej strane množstvo konektorov či portov a vo vnútri sa tiež ukrývajú zaujímavé technológie. Medzi nimi najmä:

 • USB 2.0 a USB 3.0 porty – Cez ne sa pripája väčšina externých zariadení. V minimálnej výbave by mali byť aspoň tri porty. USB 3.0 poskytujú vyššiu prenosovú rýchlosť.
 • RJ-45 (LAN) – Pripojenie k internetu pomocou kábla. Uistite, či váš vyhliadnutý notebook tento konektor má, v poslednej dobe sa od neho upúšťa. Môžete sa však ocitnúť na miestach, kde nebude bezdrôtový prístup k internetu.
 • HDMI – Slúži na prepojenie notebooku s väčším monitorom alebo televíziou. Konektor, ktorý prenáša obraz aj zvuk.
 • 3,5 mm JACK – Klasický slúchadlový konektor. Môže byť združený (klasické notebooky) alebo rozdelený (herné notebooky).
 • Optická mechanika – Poslúži na prehrávanie CD a DVD. Ak máte záujem o využívanie tejto technológie, pozorne sledujte, či je v notebooku prítomná. Posledné roky sa od nej upúšťa. V ultrabookoch už dokonca nie je vôbec.
 • Slot na SD kartu – Čítačka pamäťových kariet výrazne zjednodušuje prenos súborov z fotoaparátu do notebooku. Vhodné pre fotografov, blogerov, influencerov.
 • BlueTooth – Technológia určená na prenos súborov na krátku vzdialenosť.
 • WiFi adaptér – Umožňuje bezdrôtové pripojenie k sieti. Nevyhnutná výbava pre optimálnu mobilitu a “voľnosť”.
 • LTE – u niektorých drahších notebookov je integrovaný LTE modem, ktorý dokáže využívať vysokorýchlostný internet od mobilného operátora.

Materiál, rozmery a hmotnosť notebooka

Chcete s notebookom cestovať z miesta na miesto? Potom venujte pozornosť aj zdanlivo nepatrným detailom, ako je hmotnosť notebooku a prevedenie jeho vonkajšej konštrukcie. Na časté presuny voľte odolnejší notebook v celokovovom zhotovení. Hoci sa jeho hmotnosť (ani cena) neudrží na minime, máte istotu, že hardvérová výbava zostane v bezpečí aj pri častejších otrasoch a menej opatrnej manipulácii. V prípade plastového tela pozor na vysokú flexibilitu. Používaním môže materiál slabnúť a prehýbať sa.

Poputuje do kabelky, ruksaku alebo tašky určenej na notebook? Pri veľkosti / rozmeroch notebooku sa riaďte uhlopriečkou displeja (1″ = 2,54 cm). Aké poznáme druhy notebookov podľa veľkosti?

 • 10″ – 11,6″ notebooky – Najmenšie notebooky, ktoré nesú označenie netbook alebo mini notebook. Lákajú nižšou cenou, hmotnosťou aj kompaktnými rozmermi. Na dlhodobú prácu alebo sledovanie videí sú však nevhodné. Hmotnosť cca do 1 kg.
 • 12″ – 14″ notebooky – Plnohodnotne vybavené notebooky, ktoré podávajú optimálny výkon. Vhodné najmä pre študentov alebo ľudí, ktorí trávia veľa času na cestách. V batožine zaberajú minimum miesta, no svoju úlohu plnia na jednotku. Hmotnosť cca 1,5 kg.
 • 15,6″ notebooky – Tradičné, najpredávanejšie notebooky vhodné na každodenné používanie. Najširší výber, od základných až po profesionálne modely. Pri pravidelnom prenášaní už zrejme pocítite rozmery aj hmotnosť takto veľkého notebooku. Hmotnosť cca 2,5 kg.
 • 16″ – 17,3″ notebooky – Postupne narastajúca kategória s vysokou kvalitou prevedenia a špičkovým výkonom. Ide o multimediálne notebooky, ktoré plnohodnotne zastúpia stolný počítač. Hoci sú rozmerovo väčšie, nie je problém ich preniesť z miesta A do B. Hmotnosť od cca 3 kg a viac.

kvalitný notebook

Krátky slovník pojmov – FAQ

Čo je ultrabook?

Ultrabook je notebook, ktorý je navrhnutý tak, aby bol ultra ľahký, ultra tenký ale zároveň ultra výkonný. Má špičkový procesor a elegantne spracované telo. Často je jeho súčasťou SSD disk (alebo kombinácia HDD+SSD), preto sa môžete tešiť aj na rýchle reakcie a načítavanie. Navýšená je aj výdrž batérie – a to až na 8 hodín.

Čo je notebook 2v1 / konvertibilný notebook?

Konvertibilný notebook (alebo aj 2v1) má flexibilnú konštrukciu, ktorá umožňuje oddelenie displeja od klávesnice. Z displeja sa tak stáva dotykový tablet. Môžete si užívať ako prácu na klasickom notebooku, tak aj zábavu a prezerania webových stránok, či jednoduchšie grafické úpravy iba dotykovým ovládaním na displeji.

Rozdelenie notebookov podľa určenia

Aké poznáme druhy notebookov podľa určenia a využitia?

Notebooky pre študentov

Ich najväčšou prednosťou by mala byť jednoduchá prenositeľnosť, a teda menšie rozmery (uhlopriečka do 14 palcov) aj nižšia hmotnosť (cca 1,5 kg). Aby vydržali otrasy v kabelke alebo ruksaku, vítaným bonusom je vylepšená odolnosť. Pátrajte po nadpriemernej výdrži batérie, ktorá vás nenechá v štichu ani na 4 prednáške v poradí! Cena je v tomto prípade výhodná – začína už od 200-250 €, no záleží aj od samotného prevedenia a kvality notebooku.

Notebooky na doma

Ah hľadáte lacný notebook na doma a nemá nároky na výkon ani výbavu, viacero základných modelov s uhlopriečkou 15,6 palcov nájdete už za cenu nižšiu ako 400 €. Vo výbave budú mať buď menší SSD disk alebo solídnejší HDD, 4 – 8 GB RAM, integrovanú grafickú kartu, priemernú výdrž batérie a procesor nižšej alebo strednej triedy (napr Intel Core i3). Odporúčame vybrať notebook s predinštalovaným operačným systémom, aby ste sa ničím nezdržovali.

Kancelárske notebooky

Pod výrazom kancelársky notebook si môžete predstaviť o niečo drahší aj kvalitnejší notebook na bežné použitie, ktorý dostal minimálne o jednu úroveň lepšiu výbavu. Má perfektne čitateľný displej s vyšším rozlíšením, minimálne 8 GB RAM, často sa v ňom kombinuje HDD + SSD, ponúka výdrž na 8 hodín a svojho používateľa nezaťažuje hmotnosťou navyše. Na využívanie pracovných programov a multitasking sa hodia predovšetkým ultrabooky. Nesmieme zabudnúť ani na konektivitu – čím viac portov a technológií umožňujúcich prenos dát, tým lepšie. Cena od 500 € a vyššie.

Herné notebooky

Herné notebooky si po rokoch konečne vydobyli svoju stabilnú kategóriu, kde ukazujú svoje schopnosti najmä špičkovým grafickým aj výpočtovým výkonom. Základom spoľahlivého chodu by malo byť kvalitné chladenie, HDD + SSD disk, operačná pamäť od 8 – 16 GB, samostatná grafická karta, odolná podsvietená klávesnica a displej s väčšou uhlopriečkou v najvyššom Full HD rozlíšení. Cena od 650 € a vyššie.

Profesionálne notebooky

Od profesionálneho notebooku, ktorého cenovka je už zvyčajne štvorciferná, možno právom očakávať najlepšie parametre, výdrž aj výkonnosť, ktorými predbehne aj silný stolný počítač. Tieto atribúty podčiarkuje aj nadštandardná záruka. Vhodné pre programátorov, grafikov, vývojárov, ktorí potrebujú maximálnu spoľahlivosť, vysoký užívateľský komfort a vyššiu mieru zabezpečenia systému. Cena od 800 € a vyššie.

Ceny notebookov

Už z prechádzajúcich riadkov ste si isto utvorili základnú predstavu o cenových reláciách, v ktorých sa pohybujú jednotlivé druhy notebookov. Nemôžeme dávať dokopy hrušky s jablkami a porovnávať jednoduchšie zariadenie so špičkovou mašinou, ktorá ukáže svoj potenciál až pod rukami skúsenejšieho používateľa. Pre lepšie priblíženie sa zamierame na notebooky, ktoré predstavujú najpredávanejšiu subkategóriu a tými sú práve notebooky na bežné použitie doma. Čo očakávať od notebooku za 500 € a od notebooky za 1000 €?

Notebooky do 400 €

Tzv. základné notebooky sú určené na prvý kontakt s týmto zariadením alebo ako doplnkový počítač k hlavnému, výkonnejšiemu stolnému počítaču. Neohúri parametrami, ale zase pri nenáročnom používaní nemusí sklamať.  Ak na počítači trávite čas najmä prezeraním webových stránok, sociálnych sieti, občas zablúdite na Youtube, pozriete si film alebo zapnete kancelársky editor, nie je dôvod na obavy, že by tomuto tempu notebook nestíhal.

💙 Aké parametre dostať v tejto cene? Napr. Intel Core i3, SSD 128 Gb alebo HDD min. 500 GB, 4 GB RAM, integrovaná grafická karta, dostatok základných konektorov a OS v základnej cene.

Notebooky do 800 €

Ak nemá byť iba “doplnkom” na krátenie chvíľ, ale plnohodnotným počítačom, ktorý bude pracovať spoľahlivo, rýchlo a bez zasekávania, zablúďte do strednej cenovej kategórie, kde sa to hemží notebookmi s veľmi dobrým pomerom cena / výkon aj spokojnými recenziami.

💙 Aké parametre dostať v tejto cene? Napr. Intel Core i5, SSD min 256 GB alebo kombinácia SSD + HDD (128 GB + 1TB), 8 GB RAM, samostatná grafická karta do 3 GB, vyšší počet základných konektorov a OS v základnej cene.

Notebooky od 800 €

Čím vás môžu prekvapiť notebooky, ktoré patria k drahším? Už po prvých hodinách používania ucítite znateľný rozdiel. Ide veľmi výkonné zariadenia a výstavné kusy renomovaných značiek. Nešetrí sa na kvalite materiálov ani komponentov. Najlepšie notebooky predčia výkonný stolový počítač. Oponentom treba pripomenúť, či si môžu desktop vziať so sebou na lehátko pri bazén 🙂

💙 Aké parametre dostať v tejto cene? Napr. Intel Core i5 alebo i7, SSD min 512 GB alebo kombinácia SSD + HDD (256 GB + 1TB), 8 GB RAM, samostatná grafická karta do 4 GB, nadpriemerná konektivita, OS v základnej cene (+ kancelársky balík v cene, antivírusový program na rok, servis zdarma, rozšírená záruka zdarma a iné výhody).

notebook na doma

Najlepšie značky notebookov

Testy notebookov pravidelne sledujú inovácie a pokrok v tomto segmente elektroniky, pre ktorý je typická vysoká konkurencieschopnosť a boj o zákazníka. Vyhrávajú najmä známe značky, ktoré sú na trhu už mnoho rokov a vo svojej ponuke majú stovky cenovo aj výkonovo rozličných modelov. Poďme si v krátkosti predstaviť tie, ktoré aj od našincov získavajú pozitívne hodnotenia.

Notebooky Lenovo

Značka, ktorú možno považovať považovať za legendu na trhu s osobnými počítačmi (pôvodný názov Legend), má široké zastúpenie naprieč rôznymi druhmi notebookov. Najobľúbenejšie sú rady ThinkPad, Legion a IdeaPad.

Notebooky HP

Od lacných základných notebookov až po špičkové zariadenia, ktoré nesklamú ani náročných. Zastúpenie značky Hewlett-Packard je na našom trhu nadštandardné a vedie v predajnosti notebookov v cene od 400 – 600 €.

Notebooky Apple

Značka, ktorú netreba špeciálne predstavovať, patrí k medzinárodne uznávaným lídrom a je majstrom v unikátnych riešeniach. MacBook Pro a MacBook Air patria k notebookom s vysokou predajnosťou a výbornými hodnoteniami, a to aj napriek štvormiestnej cene.

Notebooky Asus

Jedným z kréd taiwanskej značky ASUS je posúvať hranice očakávaní o úroveň vyššie. Prináša na trh viaceré vylepšenia a pokročilé technológie (notebooky s procesorom Intel Core i9). Svoju dominanciu ukazuje najmä v kategórii herných notebookov, u nás sa jej darí s predajom kvalitných notebookov od 600 – 800 €.

Notebooky Acer

Ďalší taiwanský predátor osloví najmä nadšencov štýlových herných notebookov, ktoré získali ocenenia za dizajn. Ak však hľadáte lacný notebook, vyberte sa medzi základné modely radov Aspire, Extensa, TravelMater či Chromebook.

Notebooky Dell

Viacerými testami a štúdiami (Technology Business Research) boli notebooky Dell vyhodnotené ako najspoľahlivejšie. Ponúkajú nielen výkon, ale využívajú aj technológie, ktoré chránia zariadenie v náročných momentoch. U nás populárne najmä rady Inspiron a Latitude.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1MacBook Air M1 13"

Bežné použitie bez kompromisov
Procesor: Apple M1
Displej: 13.3" IPS lesklý 2560 × 1600
Typ a kapacita úložiska: SSD 256GB
Operačná pamäť: 8 GB
Hmotnosť: 1,25 kg
⭐ 100 %1090 € Čítať recenzie
#2Microsoft Surface Laptop 4

Najlepší notebook s Windows
Procesor: Intel Core i7 1185G7 Tiger Lake
Displej: dotykový 13.5" IPS lesklý 2256 × 1504
Typ a kapacita úložiska: SSD 512GB
Operačná pamäť: 16 GB
Hmotnosť: 1.288 kg
⭐ 100 %1930 € Čítať recenzie
#3HP Spectre x360

Odporúčaný v zahraničí
Procesor: Intel Core i5 1135G7 Tiger Lake
Displej: dotykový 13.5" IPS antireflexný 1920 × 1280
Typ a kapacita úložiska: SSD 512GB+Intel Optane 32GB
Operačná pamäť: 8 GB
Hmotnosť: 1.34 kg
⭐ 100 %1010 € Čítať recenzie
#4Lenovo ThinkBook 15 G2

Najlepší pracovný notebook
Procesor: Intel Core i5 1135G7 Tiger Lake
Displej: 15.6" IPS antireflexný 1920 × 1080
Typ a kapacita úložiska: SSD 512GB
Operačná pamäť: 16 GB
Hmotnosť: 1,7 kg
⭐ 98 %800 € Čítať recenzie
#5Razer Blade 14

Herný notebook bez kompromisov
Procesor: AMD Ryzen 9 5900HX
Displej: 14" IPS matný 2560 × 1440
Typ a kapacita úložiska: SSD 1000GB
Operačná pamäť: 16 GB
Hmotnosť: 1,78 kg
⭐ 98 %3120 € Čítať recenzie
#6HP 255 G8

Najlepší do 500 eur (+/-)
Procesor: AMD Ryzen 3 5300U
Displej: 15.6" IPS antireflexný 1920 × 1080
Typ a kapacita úložiska: SSD 256GB
Operačná pamäť: 8 GB
Hmotnosť: 1.78 kg
⭐ 96 %505 € Čítať recenzie
#7ASUS VivoBook 14

Cena / výkon
Procesor: Intel Core i5 1135G7 Tiger Lake
Displej: 14" IPS antireflexný 1920 × 1080
Typ a kapacita úložiska: SSD 512GB
Operačná pamäť: 16 GB
Hmotnosť: 1.4 kg
⭐ 94 %780 € Čítať recenzie
#8Acer Swift 3 EVO

Oblúbený model
Procesor: Intel Core i5 1135G7 Tiger Lake
Displej: 14" IPS matný 1920 × 1080
Typ a kapacita úložiska: SSD 512 GB
Operačná pamäť: 16 GB
Hmotnosť: 1,2 kg
⭐ 94 %700 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového notebooka. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepší notebook z dostupnej ponuky na trhu.

⭐⭐⭐

Baví vás svet elektroniky? Potom odporúčame aj tipy na najlepšie mobilné telefóny (TOP 16 modelov) aj najlepšie smart hodinky

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin