Najlepšie tehotenské testy: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie tehotenské testyPotrebujete poradiť, ako vybrať najlepší tehotenský test, o ktorého spoľahlivosti nebudete pochybovať? V lekárňach, drogériách, ale už aj v e-shopoch nájdete rozmanitú ponuku, preto vám zrejme nikto nebude zazlievať, ak pre utvrdenie výsledku vyskúšate viacero z nich. Dlho vytúžené, ale aj neočakávané tehotenstvo po jednom nechránenom styku si môžete v súkromí domova overiť už pri prvých náznakoch a v priebehu krátkej chvíle.

Ako tehotenský test funguje? Ktoré tehotenské testy sprevádzajú najlepšie recenzie? Medzi tehotenskými testami je niekoľko zásadných rozdielov. Práve preto je dobré poznať všetky základné informácie o tom, ako táto zdravotnícka pomôcka funguje. Aj kvalitný tehotenský test totiž môže ukázať falošný výsledok, najmä ak ho použijete nesprávnym spôsobom, alebo dokonca, ak prešvihnete dátum spotreby.

Do nasledujúceho rebríčka sa dostali spoľahlivé tehotenské testy s veľmi dobrými hodnoteniami a dostupnosťou v lekárňach aj v e-shopoch. Ide predsa len o súkromnú záležitosť a ak nemáte odvahu na návštevu v lekárni zoči-voči farmaceutovi, online nákup odbremení od osobného kontaktu. Zároveň máte k dispozícii aj všetky dôležité informácii o teste a jeho používaní, čo je ďalší krok k jednoduchšiemu rozhodovaniu.

Najlepšie a najspolahlivejšie tehotenské testy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1GS Mamatest 10
Najpredávanejší
✅ Vysoká citlivosť <10mlU/ml - test môžete použiť odo dňa očakávanej menštruácie
✅ Pozitívny výsledok počas prvej minúty
✅ 2 testy v jednom balení pre dvojnásobnú istotu
📌 od 3,20 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Clearblue Digital

Najlepší digitálny
✅ Test možno vykonávať už 4 dni pred očakávanou menštruáciou
✅ Predajnosť, veľmi dobré recenzie
✅ Prezradí odhadovaný počet týždňov
📌 od 8,30 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Woman Secret Baby

Dobré hodnotenia a recenzie
✅ Kvalitný tehotenský test, ktorý zisťuje prítomnosť HCG hormónu v moči na úrovni 10mlU/ml
✅ Použitie testu už 5 - 7 dní od počatia
📌 od 3,30 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Clearblue Plus

Alternatíva
✅ Možno použiť už 5 dní pred dňom očakávanej menštruácie
✅ Najlepšie výsledky s prvým ranným močom
✅ Test možno vložiť aj pod prúd moču (na 5 sekúnd)
📌 od 3,90 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5MedPharma tehotenský test

Nízka cena
✅ Presný tehotenský test s nádobkou na moč
✅ Pre použitie kedykoľvek počas dňa
✅ Citlivosť 10mIU/ml
📌 od 1,20 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať tehotenský test

Voľne dostupné tehotenské testy sú výbornou pomôckou, ak chcete rýchlo vedieť, na čom ste. Na jednej strane je skupina žien, ktoré túžobne už dlhšie obdobie očakávajú povestné dve čiarky na teste, na druhej sú ženy, pre ktoré je tehotenstvo spočiatku veľkým prekvapením.

Moderné tehotenské testy ponúkajú presnosť na 98 – 99 %, no sú situácie, kedy sú falošne pozitívne. Pri pozitívnom výsledku budú vaše kroky tak či tak smerovať ku gynekológovi, získate však náskok, vďaka ktorému už budete na informáciu o tehotenstve pripravené. Ak sa však nedostavila menštruácia a tehotenský test je negatívny, aj tak by ste mali zvážiť návštevu lekára, ktorý bližší určí medicínsky dôvod. Čo by ste o výbere a používaní tehotenských testov mali vedieť?

Ako vybrať tehotenský test

Aké sú príznaky tehotenstva?

Prvé príznaky tehotenstva sa objavujú individuálne. Niektoré ženy tušia zmeny už pár dní po oplodnení vajíčka, pre ďalšie je spoľahlivým znakom meškajúca menštruácia.

Približne 1 – 2 týždne od oplodnenia vajíčka sa začínajú výrazne meniť hladiny ženských hormónov, na čo reagujú prsia zvýšenou citlivosťou. Často sa objavuje pocit únavy, vyčerpania, zvláštna citlivosť na chute a vône. Niektoré ženy môžu zaskočiť podobné kŕče, ako pár dní pred nástupom menštruácie. Avšak tá aj napriek niekoľkodňovým bolestiam v podbrušku neprichádza. Dôvodom totiž môžu byť aj hormonálne zmeny súvisiace s tehotenstvom, kedy sa telo ženy pripravuje na nové poslanie.

Typická ranná nevoľnosť (aj zvracanie) sa objavuje 6 až 8 týždňov od počatia. V takomto období však už väčšina žien tuší o svojom tehotenstve. Výnimkou sú však ženy, ktorých menštruačné cykly sú dlhé (viac ako 36 dní ) alebo nepravidelné, kedy je náročné určiť termín ovulácie, a teda aj budúcej menštruácie.

Ako tehotenský test funguje?

Aj napriek veľkému množstvu tehotenských testov, väčšina z nich funguje na rovnakom princípe. Zo vzorky moču alebo krvi zisťujú prítomnosť hormónu hCG (choriogonadotropín). Testy, ktoré sú bežne dostupné v lekárňach a obchodoch, pracujú so vzorkou moču (tehotenský test “ocikáte” čerstvým prúdom moču, alebo indikačný pásik ponoríte do odobratej vzorky moču). Okrajovo môžete nájsť aj testy, ktoré vyhodnocujú kvapku krvi.

Hormón hCG je špecifický tým, že ho začína do tela ženy vylučovať placenta už niekoľko dní po oplodnení. Najcitlivejšie testy dokážu tehotenstvo odhaliť už po 7 dňoch od oplodnenia!

Kedy si urobiť tehotenský test?

Ak sa u vás objavili niektoré z vyššie uvedených príznakov a mali ste nechránený pohlavný styk (resp. máte podozrenie, že zlyhala ochrana pred otehotnením), s vykonaním tehotenského testu netreba dlho otáľať.

Čím skôr máte odpoveď na svoje pochybnosti, tým rýchlejšie zaujmete stanovisko k novej životnej situácii. Môže sa totiž stať, že vám lekár v nevedomosti predpíše lieky, ktoré nesmú užívať tehotné ženy, dáte si silnejšie tabletky na bolesť hlavy a “menštruačné bolesti”, alebo na oslave vypijete viac alkoholu a nasledujúce mesiace tehotenstva vás bude sprevádzať strach, že ste bábätku uškodili.

Výsledok tehotenského testu máte už po niekoľkých desiatkach sekúnd. Podľa inštrukcií v príbalovom letáku odoberte vzorku moču, naneste na absorpčnú časť testu a čakajte na pozitívny alebo negatívny výsledok. Najčastejšie sa používa ranný moč, v ktorom je po noci najvyššia koncentrácia hormónu hCG. Kvalitné tehotenské testy sú však natoľko citlivé, že môžete použiť vzorku moču, k akejkoľvek časti dňa.

Pozor však, nepremeškajte odporúčaný čas na odčítanie výsledku. Niektoré tehotenské testy už po 10 minutách ukazujú nepresný alebo skreslený výsledok. Ak si teda ráno odoberiete moč, aplikujete na tehotenský test a vrátite sa k nemu až poobede, výsledok už nemusí zodpovedať realite.

Voľnopredajné tehotenské testy – základné typy

Tehotenské testy na domáce použitie majú rôznu podobu, čo však neznamená, že niektoré typy sú kvalitnejšie ako iné. Môžete z nich okrem pozitivity / negativity odčítať aj približný týždeň tehotenstva? Tu sú základné možnosti, spomedzi ktorých sa budete rozhodovať.

⏩ Prúžkové tehotenské testy

Alebo inak aj reakčné prúžky. Patria k cenovo najdostupnejších a najvyhľadávanejším tehotenským testom. Ak je cena vyššia, môže ísť o viackusové balenie.

Testovanie prebieha zo vzorky moču. Moč zachytíte do čistej a suchej nádoby z plastu alebo skla. Následne do moču ponoríte prúžok po určenú hranicu a na stanovený počet sekúnd (napríklad na 10 s). Moč začne postupne vzlínať. Už po niekoľkých minútach (1 – 3 minúty) jasne vidíte výsledok testu. Ak moč obsahuje hCG hormón, objavia sa v kontrolnej i testovacej oblasti dva zreteľné farebné prúžky. Ak je prítomný iba jeden prúžok, test je negatívny.

⏩ Kazetové tyčinkové testy

Princíp je rovnaký ako u predošlého typu, no v prípade týchto testov odobratý moč naberáte pipetkou z nádobky a presný počet kvapiek kvapnete na určené miesto (do okienka).

Vo vnútri plastového tela je vložený indikačný materiál, ktorým moč postupne prestupuje. Opäť platí rovnaké znázornenie výsledkov cez prúžky: ak moč obsahuje hCG hormón, objavia sa na tehotenskom teste dva zreteľné farebné prúžky. Ak je prítomný iba jeden prúžok, test je negatívny.

⏩ Digitálne tehotenské testy

Tento typ tehotenských testov patrí k najdrahším. Zároveň sa mnohé z nich hrdia najvyššou presnosťou, dvojnásobným potvrdením výsledku a tiež aj určením týždňa tehotenstva. Niektoré testy fungujú tak, že do okienka treba kvapnúť niekoľko kvapiek moču, iné nevyžadujú zvlášť odber moču, postačí ak absorpčnú časť na pár sekúnd vystavíte prúdu moču.

Pozitívny výsledok sa zobrazuje symbolom “+” na malom digitálnom digitálnom displeji, zároveň sa pridáva aj údaj o tom, koľko týždňov ste tehotná. Hladina hormónu hCG totiž prvé týždne merateľne stúpa. Ak je výsledok negatívny, na displeji sa zobrazí “”.

Citlivosť tehotenského testu

Citlivosť tehotenského testu sa udáva v mIU/ml. Dostupné sú tehotenské testy s citlivosťou 10mIU/ml a 25mIU/ml. Zisťovanou hodnotou je hladina hormónu hCG. Čím nižšie číslo, tým menšie množstvo hCG v moči (krvi) dokáže test zachytiť.

  • Tehotenské testy s citlivosťou 10mIU/ml teda môžete použiť už niekoľko dní pred menštruáciou, napríklad na 7. – 10. deň od ovulácie – sú citlivejšie, zachytia aj nižšiu hladinu hCG.
  • Ak už máte termín menštruácie, no stále neprichádza, vystačíte s tehotenským testom, ktorého citlivosť je vyššia, teda 25mIU/ml. Hodnota hCG je od 14. dňa od oplodnenia vyššia ako 25mIU/ml.

Kedy ukazuje tehotenský test falošný výsledok?

Prítomnosť hCG hormónu v moči však nie je vo všetkých prípadoch znakom tehotenstva. Vtedy sa hovorí o falošnej pozitivite tehotenského testu a pri vyšetrení u gynekológa si môžete vypočuť nepríjemné správy.

Môže ísť o príznak niektorých ochorení – cysty na vaječníkoch, nádorové ochorenia ženských pohlavných orgánov, aj samovoľný skorý potrat. Hladinu hCG zvyšujú tiež lieky užívané na vyvolanie ovulácie. Test sa ukazuje ako pozitívny aj pri mimomaternicovom tehotenstve, ktoré zvyčajne skončí krvácaním.

Samostatnú kapitolu tvoria testy po expirácii. Ich presnosť je diskutabilná, preto ak máte v kúpeľni odložené tehotenské testy už dlhšie, vždy pred použitím starostlivo skontrolujte, či „už nie sú po záruke“.

Ceny tehotenských testov

Koľko zaplatíte za spoľahlivý tehotenský test?

✅ Tehotenské testy do 2 eur

Najlacnejšie tehotenské testy zoženiete už v cene od 1 € za kus. Ide o reakčné prúžky, ktorých časť sa ponára do nádobky so zachyteným močom. Ich spoľahlivosť je dobrá, no vzhľadom na nízku cenu nemusia pôsobiť dôveryhodne.

✅ Tehotenské testy do 5 eur

Aktuálne najpredávanejšie tehotenské testy kúpite v cene od 2 – 5 eur. Majú ich na svedomí výrobcovia, ktorí si v danej oblasti získali dobré meno, a teda aj vzbudzujú vyššiu dôveryhodnosť. Môže ísť o 1 kus alebo o balenie 2 – 3 kusov, pre opakované overenie, resp. vyvrátenie výsledku. Nájdete tu predovšetkým kazetové a prúžkové tehotenské testy.

✅ Tehotenské testy od 5 eur

Máte záujem o tehotenský test s pridanou funkciou naviac? Kategória, v ktorej dominujú kvalitné kazetové tehotenské testy, je doplnená aj o modernejšie digitálne tehotenské testy, ktoré stoja približne 7 – 10 €. Okrem pozitivity testu dokážu ukázať aj odhadovanú dĺžku tehotenstva. Za približne 30 – 40 eur si môžete zohnať aj test na určenie pohlavia dieťaťa, ktorý je vhodný na použitie po 10. týždni tehotenstva.

Najlepšie značky tehotenských testov

Z množstva “značkových aj neznačkových” výrobcov sme vybrali tých, ktorých tehotenské testy sprevádzajú pozitívne recenzie a dobrá dostupnosť. Zároveň patria aj k lekárenskému sortimentu, čo môže byť tiež jedným zo znakov ich vyššej presnosti.

  • GS Mamatest – Jeden z najpredávanejších tehotenských testov s množstvom odporúčaní v recenziách na slovenských fórach. Spokojnosť s presnosťou, spoľahlivosťou aj jednoduchým používaním.
  • ClearBlue – Najvyhľadávanejší digitálny tehotenský test spĺňa všetky kritéria hodnotenia pomer / kvalita. Zaujímavý efekt presýpajúcich sa hodín znásobuje efekt z čakania. Estetické balenie, ktoré rada ukážete aj svojej polovičke.
  • MedPharma – Cenovo najdostupnejšie diagnostické zdravotnícke pomôcky na samovyšetrenie tehotenstva. Rýchly výsledok, nízka cena, spokojnosť so spoľahlivosťou.
  • Woman Secret – Ako už napovedá samotný názov, tu pôjde o odhalenie tajomstva ženy. Tehotenské testy Woman Secret sú vyhľadávané pre vyššiu citlivosť a možnosť skorého použitia – už 7 dní od počatia.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1GS Mamatest 10
Najpredávanejší
✅ Vysoká citlivosť <10mlU/ml - test môžete použiť odo dňa očakávanej menštruácie
✅ Pozitívny výsledok počas prvej minúty
✅ 2 testy v jednom balení pre dvojnásobnú istotu
📌 od 3,20 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Clearblue Digital

Najlepší digitálny
✅ Test možno vykonávať už 4 dni pred očakávanou menštruáciou
✅ Predajnosť, veľmi dobré recenzie
✅ Prezradí odhadovaný počet týždňov
📌 od 8,30 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Woman Secret Baby

Dobré hodnotenia a recenzie
✅ Kvalitný tehotenský test, ktorý zisťuje prítomnosť HCG hormónu v moči na úrovni 10mlU/ml
✅ Použitie testu už 5 - 7 dní od počatia
📌 od 3,30 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Clearblue Plus

Alternatíva
✅ Možno použiť už 5 dní pred dňom očakávanej menštruácie
✅ Najlepšie výsledky s prvým ranným močom
✅ Test možno vložiť aj pod prúd moču (na 5 sekúnd)
📌 od 3,90 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5MedPharma tehotenský test

Nízka cena
✅ Presný tehotenský test s nádobkou na moč
✅ Pre použitie kedykoľvek počas dňa
✅ Citlivosť 10mIU/ml
📌 od 1,20 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin