Najlepšie ukulele: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie ukulele

Ide o hudobný nástroj, ktorý za posledné roky nabral na obrovskej popularite. Ukulele – zmenšenina gitary so 4 mäkkými strunami, na ktorej sa dokonca aj deti a začiatočníci dokážu naučiť hrať podľa videí na internete, je k dispozícii v rôznych veľkostiach a kvalitách použitých materiálov. Aké prednosti bude mať najlepšie ukulele? Zhromaždili sme niekoľko zaujímavých tipov, ktoré náš trh ponúka, aby ste sa čím skôr mohli vrhnúť do tréningu a netrávili hľadaním dlhé minúty.

Ukulele je cool. Najmä medzi mladými. Základné modely stoja iba pár desiatok eur, ukulele sa zmestí sa do batohu, dajú sa ním očariť baby aj chalani, vytvára príjemnú pohodovú atmosféru a dokonca – hra na ukulele vyhráva aj talentové súťaže. Hneď niekoľko super dôvodov, prečo ukulele kúpiť! Náš sprievodca vás tentokrát prevedie základnými druhmi (od začiatočníckych sopránových ukulele po barytónové), dôležitými termínmi, materiálovými možnosťami aj cenovými rozdielmi. Nezabudneme predstaviť najlepšie značky, naučíme sa, ako ladiť ukulele a ako vybrať ukulele podľa zvuku.

Okrem toho dávame do pozornosti aj recenzie na ukulele, kde sa dozviete užitočné informácie o kvalite zvuku a spokojnosti s celkovým prevedením hudobného nástroju. Vhupnite spolu s nami do sveta príjemných melódií a dobrej nálady.

Najlepšie ukulele podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Kala KA-15-S

Typ: sopránové
Materiál tela: mahagón
Počet pražcov: 12
[usr 5 text="true" tooltip="true"]99 € Čítať recenzie
#2Fender Venice Soprano

Typ: sopránové
Materiál tela: laminovaná zmes drevín
Počet pražcov: 12
[usr 5 text="true" tooltip="true"]49 € Čítať recenzie
#3Mahalo MK1

Typ: sopránové
Materiál tela: drevo sengon
Počet pražcov: 12
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]25 € Čítať recenzie
#4Cascha Soprano Ukulele Set

Typ: sopránové
Materiál tela: citrónovníkové drevo
Počet pražcov: 12
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]35 € Čítať recenzie
#5Ortega RU5

Typ: koncertné
Materiál tela: smrek + mahagón
Počet pražcov: 18
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]68 € Čítať recenzie
#6Mahalo MR1

Typ: sopránové
Materiál tela: drevo sengon
Počet pražcov: 12
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]29 € Čítať recenzie
#7Pasadena WU-21X

Typ: sopránové
Materiál tela: plast
Počet pražcov: 12
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]26 € Čítať recenzie

Ako vybrať ukulele

Hľadáte vhodný darček pre svoje dieťa? Alebo sa vám páči predstava trávenia voľného času s hudobným nástrojom po boku? Nech je dôvod akýkoľvek, na ukulele sa naučíte hrať bez ohľadu na vek. Najdôležitejšie je však už na úvod vybrať nástroj, ktorý vás od pokrokov neodradí.

Naše “ukulele tipy”

 • Ujasnite si, akú veľkosť chcete. Zoradené od najmenšieho po najväčšie rozoznávame sopránové, koncertné, tenorové a barytónové ukulele.
 • Ukulele by malo dobre znieť a dať sa ladiť. Obchodov s hudobninami nie je veľa, preto, ak sa rozhodnete pre nákup cez internet, predtým, ako potvrdíte nákup, si vyhľadajte dostupné recenzie a hodnotenia. Navyše – takmer každá značka si dáva záležať na tom, aby mala promo na youtube.com. Nájdete tam super príspevky od ukulelistov, ktorí už vyskúšali možno aj vášho vyhliadnutého favorita, a tak budete jeho zvuk počuť priamo pri hre.
 • Nákupu cez internet sa nemusíte báť. Nesadlo? Ukulele nie je podľa vašich predstáv? Využitie lehotu na vrátenie tovaru.
 • V poslednej dobe sa roztrhlo vrece s novými výrobcami, ktorí rozvírili pokojné vody tých dlhoročných. Je čoraz ťažšie povedať, ktoré ukulele patrí medzi top kvalitu, pretože sa snažia aj nováčikovia a neraz núkajú prívetívu cenu. Preto sa nemusíte urputne držať značky, ale riaďte sa podľa spokojnosti hudobníkov, dajte na odporúčania a predovšetkým – hľadajte kvalitné materiály. Drevo bude vždy lepšie ako polykarbonát.

ako vybrať ukulele

Čo je ukulele?

Ukulele je malý hudobný nástroj so 4 strunami, ktorý sa ponáša na gitaru. Najčastejšie je z dreva alebo plastu. Pravdepodobne vám evokuje havajskú náladičku, pohodu a letné chvíle. Nie ste ďaleko od pravdy. Ukulele sa spája práve s havajskou kultúrou, ktorej súčasťou sa stalo približne od 19. storočia, kedy bola Havajčanom prvýkrát od portugalských prisťahovalcov predstavená tzv. machete (malá gitara) – priamy prechodca ukulele.

Tieto pojmy sa oplatí poznať

Skôr, ako prejdeme k základným typom ukulele, oplatí sa poznať pár pojmov, ktoré budú v nasledujúcom texte. Skúsení gitaristi vedia svoje (a môžu túto časť preskočiť 😉 ), začínajúcim ukulelistom sa však hodia.

Ukulele sa skladá z tela, krku a hlavice. Na hlavici je umiestnená ladiaca technika. Na krku sa nachádza hmatník, do ktorého sú zapustené kovové pražce. Hmatník, ktorý pri hre “ohmatávate”, je pražcami (vodorovnými kovovými pásikmi) rozdelený na niekoľko oblastí a podľa toho, kde pri hre o strunu “zabrnkáte”, taký tón/poltón vydá. V závislosti od dĺžky krku, sú pražce k sebe bližšie (vhodné pre menšie ruky), alebo ďalej od seba a vďaka širším medzerám sa pohodlne dostanú aj hrubšie prsty do vyšších tónov.

Základné typy ukulele

Existujú 4 hlavné veľkosti, ktoré sa však môžu v závislosti od značky od seba mierne líšiť. Kým prvé tri veľkosti majú zachované rovnaké ladenie a pri prechode si stačí zvyknúť na väčšie medzery medzi pražcami, posledný typ ukulele je nielen najväčší, ale sa aj inak ladí. Okrem delenia sa rovno pozrieme aj na to, akú veľkosť ukulele zvoliť v závislosti od vašich skúseností.

 • Sopránové ukulele – Ide o najmenšie ukulele, cca do 53 cm, s typickým zvukom, aký od ukulele očakávate. Tým, že je menšie, zmestí sa aj do batohu a mimoriadne obľúbené je u detí a mladých tínedžerov. Hmatník je kratší, a aj pražce sú umiestnené hustejšie. Z tohto dôvodu je ako stvorené pre menšie ruky a štíhlejšie prsty.
 • Koncertné ukulele – Aj keď jeho názov predpovedá profesionálne prevedenie, nenechajte sa pomýliť. Tento typ je mimoriadne obľúbený u dospelých, dokonca aj u tých, ktorí ukulele držia po prvýkrát. Je dlhé približne do 58 cm a vydáva hlasnejší zvuk. Výhodou je predovšetkým dlhší hmatník, a teda aj väčší priestor pre pražce a hranie silnejšími prstami.
 • Tenorové ukulele – Pre tých, ktorí už prešli prechádzajúcimi typmi, je tenorové ukulele prirodzený nasledujúci stupeň. Štýl hry a ladenie je rovnaké, stačí si len zvyknúť na ešte solídnejšie medzery medzi pražcami, keďže celé ukulele má dĺžku až do 67 cm. Ukulele už nepatrí k najmenších, “neskočí” do každého batohu, no dá sa na ňom komfortne zlepšovať a mať veľmi dobrý pocit z pokrokov.
 • Barytónové ukulele – Tón barytónového ukulele je podstatne hlbší a líši sa od klasického zvuku ukulele. S dĺžkou okolo 75 cm sa už nápadne ponáša na menšiu gitaru. Struny sa ladia tak, ako prvé štyri struny gitary, preto je obľúbeným doplnkovým hudobným nástrojom gitaristov.
 • Ďalšie špecifické typy ukulele – basové ukulele, elektroakustické ukulele, ukebanjo, …

Ako zvoliť správny materiál?

Rozhoduje vaša náročnosť. Ukulele sa najčastejšie vyrába z troch materiálov – plast (polykarbonát), drevený laminát a drevo. Zvuk z dreveného ukulele je najlepší a uspokojí aj náročnejších ukulelistov. Drevené ukulele je teda z danej trojice materiálov najtradičnejšie aj najdrahšie.

Plastové ukulele je lacné a vhodné ako prvý hudobný nástroj aj pre menšie deti. Nebude vám ľúto nárazov, obliatia nápojmi a predsa budú mať i najmenší v ruke hudobný nástroj, ktorý neznie úplne ako hračka. Zvuk síce nebude takej kvality, ako z dreveného ukulele, no rozhodne neurazí. Plast aj laminát znesú veľa dizajnových úprav a pestrých potlačí. Aj z tohto dôvodu zrejme vedú v rebríčkoch predajnosti.

Video

Takto znie ukulele, keď sa ho chytí jeden z aktuálne najlepších ukulelistov Jake Shimabukuro.

Cena ukulele

Ukulele je presne ten hudobný nástroj, ktorý nezruinuje váš rodinný rozpočet, ani keby si do domácnosti zaobstará jedno ukulele každý člen. Navyše – nemusíte platiť ani za kurzy alebo navštevovať umeleckú školu. Každý si ľahko vyskúša svoj talent a ak vás “ukuhra” chytí, máte o zábavu postarané.

Ukulele do 30 €

Kategória najpredávanejších základných ukulele pre začiatočníkov a deti. Ideálne pre zoznámenie sa s nástrojom. Prevaha plastových a laminátových materiálov.

Ukulele do 100 €

Solídny výber sopránových aj koncertných ukulele v optimálnom pomere cena/kvalita. Krásne farby dreva, dôraz na detailné spracovanie a veľmi dobrá kvalita zvuku.

Ukulele od 100 €

Pokiaľ ste už v hre na ukulele zdatnejší a hľadáte kvalitné ukulele z dreva, pravdepodobne vaše kroky povedú medzi zvučné značky a modely z vyššej triedy, kde máte garanciu vysokej kvality zvuku a rozmanitých prevedení presne podľa štýlu vašej hry.

Najlepšie značky ukulele

Ktoré značky vedú v odborných kruhoch a testoch ukulele? Ktoré by vám odporučil skúsený ukulelista? Keďže výrobcov možno rátať na desiatky, prinášame vám zoznam overených a mimoriadne obľúbených.

 • Ashton – Dvadsiatka šikovných začiatočníckych ukulele prevažne z lipového alebo smrekového dreva sa drží klasického prevedenia s dobrým výsledkom. Láka dobrou cenovou dostupnosťou.
 • Ortega – Tradičná a overená značka, ktorá vznikla v deväťdesiatych rokoch, má veľmi dobré meno. Produkuje kvalitné akustické a elektroakustické modely ukulele, ktoré uspokoja aj pokročilých hráčov.
 • Kala – Firma Kala vznikla pomerne nedávno, no jej bohatá ponuka pokrýva rôzny druhy, veľkosti, dekory aj cenové relácie. V cenách od 40 – 600 €.
 • Cascha – Pokiaľ hľadáte ukulele s komplet výbavou (obal, výučbové DVD, knižka, trsátka aj ladička) a s výborným zvukom, ponuka značky Cascha vás pravdepodobne presvedčí.
 • Mahalo – cenovo dostupné modely značky Mahalo sa tešia veľmi dobrej predajnosti. Na ich výrobu sa používajú exotické dreviny. Potešia najmä deti a začiatočníkov.
 • Fender – americký výrobca hudobnín je na poli elektrických gitár a basových gitár skutočným priekopníkom. Latku nepodliezajú ani ukulele, ktoré patria k cenovo drahším, no odmenou je perfektný zvuk.
 • Lanikai – Za všimnutie stoja aj ukulele značky Lanikai, ktorá je obľúbená medzi náročnejšími pokročilými hráčmi. Vysoká kvalita dreva a komponentov. Krásne koncertné a tenorové modely.

Najlepšie ukulele pre začiatočníkov

Najčastejšie kladené otázky

Aké by malo byť ukulele pre začiatočníka?

Zvažujte predovšetkým veľkosť ruky a mohutnosť prstov. Pre menšie ruky so štíhlymi prstami je stávkou na istotu sopránové ukulele. Ak však máte ruky väčšie, trápili by ste sa s ním. Nebojte sa preto siahnuť po koncertnom ukulele, ktoré má o niečo dlhší krk a rozmery medzi pražcami sú komfortnejšie.

Náš tip: Farba hmatníka a pražcov by na začiatočníckom ukulele mala byť čo najviac odlišná – kontrastná. Ak si chcete hru na ukulele rýchlo osvojiť, pražce nesmú na hmatníku splývať.

Ako je rozdiel medzi koncertným ukulele a tým pre zábavu?

Rozdiel je predovšetkým v kvalite a druhu použitých materiálov. Ak kupujete malú “gitaru” pre deti, pre násťročné deti, ktoré to vnímajú najmä ako trendy záležitosť, stačí na úvod plastové alebo laminátové ukulele. Kvalitné koncertné ukulele z dreva vás však osloví zvukom, prevedením a výbornou životnosťou. Ak sa chcete v hre zdokonaľovať, nebojte sa investovať o niekoľko desiatok eur viac, ako za basic sopránovú verziu.

Ako ladiť ukulele?

Bez ladenia sa nezaobídete a budete ho potrebovať nielen pred prvými pokusmi. Správny postup ladenia je základom kvalitnej hry. Ukulele sa dá naladiť:

 • Ručne: sopránové ukulele sa smerom od hornej struny ladí do G, C, E, A (alebo A, D, F, H) , koncertné a tenorové sa ladí veľmi podobne – do G, C, E, A, a barytónové od hornej struny do D, G, B (H), E.
 • Pomocou ladičky: malé zariadenie nasadíte na hlavicu nástroja a môžete ladiť za svetla aj v tme. Nastavujete struny, brnknete a ladička zobrazí, či máte strunu povoliť alebo utiahnuť, aby ste trafili správny tón.
 • Odposluchom: Na youtube.com nájdete videá, kde vás prevedú rôznymi spôsobmi, ako naladiť struny a ľahko zistíte, či je ukulele nastavené tak, že hrá podobné tóny ako na videu.
 • Pomocou smartfónu a aplikácie: Menej presné no za to rýchle ladenie, kedy správnosť nastavených tónov vyhodnocuje aplikácia vo vašom telefóne (hľadajte pod “Ukulele Turner”).

Mahalo MR1 – recenzia (osobná skúsenosť)

Toto sopránové ukulele je ako stvorené pre začiatočníkov. V bielej farbe pôsobí elegantne. Pomocou aplikácie v telefóne sa ľahko ladí, pozor však na rýchle rozladenie, čo sa začiatočníkom deje pomerne často, ak zavadia o ladiacu mechaniku v hlave. Vylúdi jemne tóny, typické pre ukulele, avšak vôbec nie je to hračka. Ak sa hráč do strún oprie, nástroj sa rozozvučí a hrá čistým zvukom na celý dom 🙂

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Kala KA-15-S

Typ: sopránové
Materiál tela: mahagón
Počet pražcov: 12
[usr 5 text="true" tooltip="true"]99 € Čítať recenzie
#2Fender Venice Soprano

Typ: sopránové
Materiál tela: laminovaná zmes drevín
Počet pražcov: 12
[usr 5 text="true" tooltip="true"]49 € Čítať recenzie
#3Mahalo MK1

Typ: sopránové
Materiál tela: drevo sengon
Počet pražcov: 12
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]25 € Čítať recenzie
#4Cascha Soprano Ukulele Set

Typ: sopránové
Materiál tela: citrónovníkové drevo
Počet pražcov: 12
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]35 € Čítať recenzie
#5Ortega RU5

Typ: koncertné
Materiál tela: smrek + mahagón
Počet pražcov: 18
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]68 € Čítať recenzie
#6Mahalo MR1

Typ: sopránové
Materiál tela: drevo sengon
Počet pražcov: 12
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]29 € Čítať recenzie
#7Pasadena WU-21X

Typ: sopránové
Materiál tela: plast
Počet pražcov: 12
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]26 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového ukulele. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších ukulele gitár z dostupnej ponuky na trhu.
3.7/5 - (3 votes)
1 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
1 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin1