Najlepšie sáčkové a sypané čaje: TOP 6 tipov podľa recenzií a testov


Pitie šálky čaju každý deň je jedným z príjemných rituálov. O to viac, ak si vyberiete kvalitný čaj a spoznáte rozmanité možnosti čajového sveta. Je to však výber pomerne náročný, preto sme pripravili prehľadný rebríček, v ktorom nájdete tipy na najlepšie čaje z celého sveta, dostupné u tunajších predajcov.

Uvádza sa, že čaj je po vode druhým najrozšírenejším nápojom na svete. Ak je reč o pravom čaji, máme na mysli najmä čierny čaj, pu-erh, oolong, zelený a biely čaj, ktoré pochádzajú z jedinej rastliny – čajovníka čínskeho (Camellia Sinensis) – vždyzeleného kríka s tmavozelenými kožovitými listami. Ak sa k tomu pridá popíjanie tzv. nepravých čajov – bylinkových a ovocných, ktoré sú v hojnej miere obľúbené v našich zemepisných podmienkach, bude na tomto tvrdení veľký kus pravdy. Vychutnať si s pôžitkom dobrú šálku čaju vyžaduje splnenie troch zásadných predpokladov: vybrať si správny čaj, ktorý nám chutí + zvoliť ho v najlepšej kvalite (a nepiť výluh z drvených zmesí) + naučiť sa čaj pripravovať tak, aby naplno ukázal svoj potenciál a potešil chuťové poháriky.

Ako sa zorientovať v toľkej rozmanitosti čajov z celého sveta? Je lepšie kupovať čaj balený do vrecúšok alebo sypaný čaj? Aký prínos môže mať pravidelné pitie čaju? Svet čajov je obrovský a zaslúži si hlbšie zoznámenie. Aby ste sa pri svojom pátraní po najlepšom čaji získali prvotné nasmerovanie, pozrite si nášho sprievodcu. Ak natrafíte na recenzie prémiových čajov, venujte im pozornosť. Hoci sa dozviete subjektívne dojmy testujúcich, s veľkou pravdepodobnosťou pôjde o ľudí, ktorí majú čo-to „odčajované“ a rozlíšia jemné chuťové nuansy s lepším odhadom.

Najlepšie sáčkové a sypané čaje podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1 Čaje KUSMI TEA

Náš víťaz - najlepšie prémiové čaje
✔️ Superprémiová značka s bohatou tradíciou
✔️ Na prípravu čajov sa používajú tie najlepšie suroviny - celé čajové lístky
✔️ Viac než 80 druhov čaju - zelené, čierne, bylinné, roobois čaje, ...
✔️ Exkluzívne balenia a precízne detaily
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2ManuTea.sk

Prémiové sypané čaje z celého sveta
✔️ Bohatá a prehľadná ponuka
✔️ Čaje selektované nielen podľa druhu, ale aj krajiny pôvodu, obsahu bylín a určenia
✔️ Atraktívne degustačné a darčekové balenia
✔️ Výborné recenzie od kupujúcich - kvalita, čerstvosť, spokojnosť, rýchlosť dodania
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Čaje DILMAH

Najlepšie ceylonské čaje
✔️ Ručne zbierané čaje, tradične spracovávané priamo na čajových plantážach Srí Lanky
✔️ Poctivé spracovanie, ktorého výsledkom je prekvapivo bohatá chuť
✔️ Jedna z najlepších svetových značiek
✔️ Vysoko kvalitné a autentické čaje
✔️ Veľmi obľúbené sú čaje Dilmah Sencha, Ceylon Gold, Oriental Moroccan Mint
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Čaje Sonnentor

Najlepšie bylinné čaje
✔️ Česko-rakúska firma, ktorá sa zaoberá výrobou kvalitných bio čajov a bio korenia
✔️ Šetrne spracované zmesi, balené v inovatívnych materiáloch (100 % kompostovateľné)
✔️ Obľúbené a chuťovo príjemne vyladené čaje
✔️ Lákadlom je aj priaznivá cena - už od 2 eur
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Čaje AHMAD TEA

Londýnske čaje
✔️ 100 % prírodných ingrediencií + tradičné metódy ručného zberu čaju
✔️ Vysokokvalitné čaje z celého sveta
✔️ V ponuke Ahmad funkčné čaje, porciované čaje, čajové špeciality aj krásne darčekové balenia v drevených kazetách
✔️ Odporúčame vyskúšať Ahmad Tea English Breakfast, Earl Grey, Party
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Čajová kvetina Matcha Tea Harmony

Najlepší Matcha zelený čaj
✔️ Každá porcia je balená zvlášť do ľahko otvárateľného vrecka
✔️ Jemne mletý zelený čaj
✔️ Pochádza z čajovníka, ktorý sa pestuje špeciálnou zatieňovacou technikou, výsledkom čoho je smaragdovo zelená farba
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať dobrý čaj?

Čajové rituály a ceremoniály majú po celom svete svoju dlhovekú tradíciu. Azda najznámejšie sú tie z Japonska, Číny, Indie, Veľkej Británie, Maroka či Turecka. Aj vy si môžete dopriať svoj domáci rituál a šálku lahodného čaju, hoci každý deň. Pochopiť čajovú rozmanitosť nie je jednoduché, a preto sa často stáva, že sa v kuchyni hromadia čaje, ktoré boli pripravené sotva párkrát. Je chyba v čaji samotnom alebo v nevhodnom výbere? Na túto otázku odpoveď nepoznáme, no ak chcete pre sebe nájsť nového favorita, poďte spolu s nami načerpať nové poznatky o vlastnostiach, chutiach a spôsobe podávanie čajov.

Čo je čaj?

Vo všeobecnosti sa za čaj označuje nápoj luhovaný z lístkov čajovníka v teplej až horúcej vode. Rozdiely vo výslednej chuti má na svedomí rozličné ročné obdobie a spôsob zberu čajových lístkov, lokalita pestovania a samotné spracovanie.

V našich podmienkach sa označenie čaj udomácnilo tiež pre výluhy zo sušených kúskov ovocia, aromatických korenín a byliniek, ktoré majú svoju tradíciu v ľudovom liečiteľstve a prírodnej medicíne.

japonský rituál prípravy čaju

Prečo vymeniť kávu za čaj?

Otázka je možno príliš príkra, keďže kávičkár nedá na svoj zamatový hnedý nápoj a jeho prednosti dopustiť. Ak ste však v štádiu rozhodovania a kávu pijete, lebo sa domnievate, že bez nej sa ráno “nenakopnete”, oplatí sa poznať zopár zaujímavostí o čajoch:

 • Pravý čaj obsahuje prekvapivo približne rovnaké množstvo kofeínu ako káva (kofeín v čaji = teín). Avšak, zatiaľ čo kofeín v káve povzbudí takmer okamžite a dodáva zdanlivý pocit rýchlej energie, rovnako rýchlo tento účinok aj vyprcháva. Dostaví sa pokles energie, pocit vyčerpania a nervozita. Kofeín obsiahnutý v čajových lístkoch pôsobí dlhšie a uvoľňuje sa pozvoľna. Tiež ho sprevádza menej “vedľajších” účinkov.
 • U niektorých ľudí sa po vypití kávy dostaví búšenie srdca a prechodne vyšší tlak. Po vypití čaju sa takéto sprievodné príznaky zvyčajne neobjavujú.
 • Ľudia, ktorí pravidelne pijú čaj, vykazujú pokojnejšiu fyziologickú reakciu na vypäté situácie. Čaj totiž obsahuje L-theanín – silnú aminokyselinu, o ktorej sa vie, že znižuje fyzické aj psychické vypätie. Do kontrastu k nim sú ľudia, ktorí po vypití kávy opisujú pocit dočasnej nervozity a znepokojenia.
 • Zatiaľ čo káva dehydratuje, čaj telu dopĺňa tekutiny. Nesladené ovocné čaje alebo jemné výluhy z čajových lístkov sa dokonca odporúčajú aj na doplnenie tekutín počas horúcich letných dní.
 • Pravidelné pitie zeleného čaju je spojené s nižším rizikom vzniku neurologických ochorení, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Je za tým najmä vyšší obsah antioxidantov vrátane polyfenolov, flavonoidov a katechínov.

Vo vrecúšku alebo sypaný čaj?

Bez ohľadu na to, aký druh čaju zvolíte, vaše prvé úvahy budú smerovať k “forme”. Je lepší sáčkový čaj alebo sypaný čaj? V obidvoch kategóriách nájdete kvalitných prémiových zástupcov, avšak rovnako tak aj čaje, ktoré im pokazia dobré meno.

Sypané čaje

Pravý čajíčkar má doma takmer výhradne iba dózy a vrecká so sypaným čajom, sitko na precedenie a špeciálnu váhu s vysokou presnosťou. Sypané čaje sú dostupné najmä v čajovniach, špecializovaných predajniach alebo u online predajcov, ktorí majú s balením takýchto čajov skúsenosti. Do sypaného čaju vidíte – viete si teda skontrolovať veľkosť jednotlivých kúskov či množstvo nežiaducej drte. Na zoznámenie nemusíte kupovať veľké balenie. Vyskúšate zopár porcií a uvidíte, či vám daný čaj sadne.

Vo väčšine prípadov neobsahujú žiadne aditíva vo forme farbív alebo zvýrazňovačov chuti. Ak zvolíte kvalitný sypaný čaj, jednu porciu môžete zaliať opakovane. Pri výbere sa orientujte predovšetkým na krajinu pôvodu a čerstvosť. Ak je totiž sypaný čaj starý, chuťový pôžitok sa aj napriek starostlivej príprave nedostaví.

Hoci sa sypané čaje považujú za lepšiu voľbu, treba zvážiť aj menšie nevýhody. Tými sú predovšetkým vyššie nároky na skladovanie (vzduchotesné dózy), pracnejšia príprava vyžadujúca pomôcky (mimo domu komplikovaná), kratšia trvanlivosť menej fermentovaných čajov a vyššia cena.

Čaje balené do vrecúšok

Vopred naporciované čaje zabalené do textilných alebo papierových vrecúšok netreba príliš predstavovať. Patria k bežne dostupnému sortimentu – ako v obchodoch s potravinami, tak aj v lekárňach, a dokonca niektorých drogériách. Kvalita čaju obsiahnutého v nálevovom vrecku úzko súvisí s cenou a výrobcom. Práve medzi takto balenými čajmi nájdete čaje slabej kvality, vytvorené z čajovej drte, doplnkových farbív a aróm. Jednoducho nič, čo by hovorilo v prospechu chuťového pôžitku.

Našťastie, aj medzi čajmi vo vrecúškach sa už nájdu kvalitní zástupcovia, vďaka ktorými si môžete dobrý čaj vychutnať pomerne rýchlo, bez zdĺhavých príprav a prakticky kdekoľvek máte možnosť zohriať vodu. Nároky na skladovanie nie sú vysoké. Škatuľku s čajmi stačí odložiť na suché miesto – do kuchynskej skrinky alebo na poličku.

Na rozdiel od sypaných čajov je množstvo vo vrecku vhodné iba na jednorazové zaliate.

sáčkové čaje

Pravé čaje – najobľúbenejšie druhy

Táto časť bude azda najzaujímavejšia. Pravé čaje – teda vyrobené z lístkov čajovníka čínskeho – naplno ukazujú prírodnú silu tejto cennej rastliny. Zber a spôsob prípravy predurčuje výslednú chuť čaju.

Biely čaj

Biely čaj je pomenovaný podľa striebristo-bielych chĺpkov na ešte neotvorených mladých listoch čajovníka. Tento jemný lahodný svetložltý čaj je vytvorený najšetrnejšou jednokrokovou úpravou, kedy sa mladé lístky iba presušia na slnku a na vzduchu.

Zelený čaj

Zelený čaj patrí k najvyhľadávanejším a najpredávanejším čajom v súčasnosti vôbec. Veľkú pozornosť mu dokonca venujú aj vedci, ktorí si všimli jeho pozitívne účinky na zdravie – predovšetkým pre vysoký obsah antioxidantov a zrýchlenie metabolizmu.

Listy zeleného čaju neprechádzajú procesom oxidácie, podobne ako biely čaj. Súčasťou viacstupňovej prípravy je zber, schnutie na zníženie obsahu vlhkosti a vypaľovanie lístkov na panviciach alebo ich dusenie pri vysokých teplotách. Vďaka tomu si výsledný čaj zachová svetlozelenú farbu. Najobľúbenejšie spomedzi zelených čajov sú čaje Matcha (v práškovej podobe), Sencha a Genmaicha.

Oolong čaj

Oolong čaj je svojím chuťovým profilom silnejší ako biely a zelený čaj, no ešte stále slabší ako čierny čaj. Výroba je náročnejšia – oolong čaj sa spracováva počas mnohých hodín až dní. Dochádza k opakovanému rolovaniu listov, ktoré sa pomliaždia. Počas prestávok mierne oxidujú, proces fermentácie sa však predčasne zastavuje. Čaj má jantárovú farbu a láka na netradičnú kvetinovo-ovocnú chuť s trpkosťou v podtónoch.

Čierny čaj

V západnom svete čierny čaj, vo východnom svete zase červený čaj. Ako už napovedá samotný názov, ide o nápoj červenej až tmavohnedo jantárovej farby, ktorý je veľmi obľúbený aj v našom regióne. Príprava je dlhšia – prechádza procesom vädnutia, valcovania, oxidácie a sušenia, vďaka čomu patrí k čajom s najdlhšou životnosťou. Drahšie čierne čaje ponúkajú sladkastú karamelovo-ovocnú chuť, pre lacné čierne čaje sú typické zemité, horkejšie tóny.

Pu-Erh čaj

Tento čaj má svoj pôvod a dlhú tradíciu prípravy v Číne. Čajové lístky sa lisujú do koláčikových placiek a sušia sa najskôr v polotieni a na slnku, aby nadobudli červenkastú farbu. Čaj prechádza kompletným procesom fermentácie. Má výrazne silnú arómu a zemito-drevnatú chuť.

Ochutené pravé čaje

Aj pravé čaje môžu byť ochutené, predovšetkým kvetmi ako jazmín a ruža, marockou mätou, vanilkou, škoricou. Mimoriadne chutný dojem zanechávajú tiež kombinácie s citrusmi (napríklad bergamot v ikonickom Earl Grey).

Aj v tomto prípade sa však zaujímajte o zloženie. Ak má byť dochutenie uskutočnené iba cez doplnkové príchute a arómy (namiesto skutočných zložiek), výsledný čaj nemusí byť taký zdravý, ako sa na prvý pohľad zdal. Vtedy je lepšie siahnuť po kvalitnom čistom čaji.

sušenie čaju

Nepravé čaje

Alebo aj výluhy, no tento názov je pomerne nesympatický. Pokračujme teda v označovaní “čaj”. Ide o čaje, ktoré sú zvyčajne pripravené bez použitia lístkov čajovníka.

Základom sú napríklad sušené časti byliniek (listy, stonky, kvety aj korienky). Vtedy hovoríme o bylinkových čajoch, ktoré prirodzene kofeín neobsahujú. Bylinkové čaje môžu byť jednodruhové alebo viacdruhové. Obľúbené sú však pre účinok samotných byliniek. Hoci nespôsobia nabudenie, môžu byť zaujímavým spestrením pitného režimu a uľaviť pri miernych zdravotných ťažkostiach (trávenie, imunita, spánok, nervozita, klimaktérium, chudnutie).

 • Ktoré bylinky sú najobľúbenejšie? Vedie mäta, repík, lipový kvet, šalvia, tymián, medovka, rumanček, žihľava, …

Okrem bylinných čajov sú tu aj čaje ovocné. Minimálne 50 % obsahu zmesi by mala zabrať ovocná zložka, zvyšok tvoria lístky čajovníka. Pri výbere sa zaujímajte najmä o obsah skutočného ovocia. Práve v tejto kategórii sú totiž lacné čaje až nadmerne prifarbované a umelo dochucované. Ak si chcete vychutnať lahodnú chuť ovocia, pripravte si domáci pečený čaj, kde budete mať istotu zloženia a kvality použitých surovín.

 • Ktoré ovocie je v čajoch najchutnejšie? Citrón, pomaranč, jahody, maliny, brusnice, čučoriedky, jablko, višňa, …

Ceny čajov

Dobrou správou je, že kvalitný čaj si môžete vychutnať aj bez veľkej investície. Na jeho prípravu totiž nepotrebujete drahý stroj. Zaujímajte sa o krajinu pôvodu, čerstvosť čaju / dátum zberu, veľkosť/hrubosť jednotlivých kúskov. Nedajte sa zlákať na lákavý farebný obal, silnú reklamnú kampaň a podozrivo nízku akciovú cenu.

✅ Čaje do 5 eur

Väčšina bežne dostupných ovocných a bylinkových čajov sa predáva s cenou výrazne nižšou ako 5 eur. Nájdete tu aj zástupcov pravého čaju, no dávajte pozor na kvalitu spracovania a krajinu pôvodu. V zložení čaju by sa nemali nachádzať umelé farbivá a dochucovadlá. Najčastejšie ide o čaje porciované do vreciek, 15 – 20 kusov v 1 balení.

✅ Čaje od 5 do 10 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie čaje – zelené, matcha čaje, biele, čierne, ale aj silnejšie bylinkové čaje a väčšie sety s viacerými druhmi čajov od jednej značky (menšie kazety alebo kombinované balenia). Pri sypaných čajoch máte možnosť zakúpenia menšieho balenia na ochutnávku. Jedným z rozhodujúcich kritérií môže byť dobré meno predajcu, udržateľné pestovanie a ekologické balenie.

✅ Čaje od 10 eur

Ak vás príprava čajov naplno pohltila a chcete ochutnať “rôznorodosť” sveta, potom sa skôr či neskôr dostanete k prémiovým sypaným čajom od prestížnych svetových značiek. Výber poteší aj náročných. Okrem pravých čajov sú veľmi obľúbené aj darčekové kazety a kvalitné bylinné výluhy.

Najlepšie značky čajov

 • Oxalis – Kvalitné čaje a kávy od českej firmy oslnia chuťou. Precízne pripravované jednodruhové aj viacdruhové čaje z čerstvého zberu. V sortimente všetko, čo potrebujete k príprave čaju.
 • Sonnentor – Rakúska značka Sonnentor si zakladá na kvalite a zodpovednom prístupe. V jej širokej ponuke nájdete rozmanité porciované aj sypané čaje v bio kvalite a originálnych kombináciách.
 • Ahmad Tea London – Synonymum pre ikonické londýnske čaje. Rodinná firma so sídlom vo Veľkej Británii má na svojom konte jedny z najlepšie hodnotených čajov. Vysoká kvalita surovín, šetrné spracovania a starostlivo sledovaný celý výrobný proces
 • Kusmi Tea – Francúzsky výrobca Kusmi Tea zaujme na prvý pohľad luxusne spracovaným balením (poznávacím znakom sú zdobené plechové dózy). Výborné recenzie, obľúbenosť a bohatý výber z viac ako 80 druhov čajov.
 • Dilmah – Pravé cejlónske čaje sú zbierané ručne. Spracúvajú a balia sa priamo na ostrove Srí Lanka. Vysoko kvalitné a autentické čaje.
 • Tarlton – Cejlonský výrobca vysoko kvalitného čierneho a zeleného čaju. Lahodné prírodné arómy a krásne darčekové balenia. Typickým zástupcom sú plechové kanvičky zdobené kvetinovou potlačou.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1 Čaje KUSMI TEA

Náš víťaz - najlepšie prémiové čaje
✔️ Superprémiová značka s bohatou tradíciou
✔️ Na prípravu čajov sa používajú tie najlepšie suroviny - celé čajové lístky
✔️ Viac než 80 druhov čaju - zelené, čierne, bylinné, roobois čaje, ...
✔️ Exkluzívne balenia a precízne detaily
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2ManuTea.sk

Prémiové sypané čaje z celého sveta
✔️ Bohatá a prehľadná ponuka
✔️ Čaje selektované nielen podľa druhu, ale aj krajiny pôvodu, obsahu bylín a určenia
✔️ Atraktívne degustačné a darčekové balenia
✔️ Výborné recenzie od kupujúcich - kvalita, čerstvosť, spokojnosť, rýchlosť dodania
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Čaje DILMAH

Najlepšie ceylonské čaje
✔️ Ručne zbierané čaje, tradične spracovávané priamo na čajových plantážach Srí Lanky
✔️ Poctivé spracovanie, ktorého výsledkom je prekvapivo bohatá chuť
✔️ Jedna z najlepších svetových značiek
✔️ Vysoko kvalitné a autentické čaje
✔️ Veľmi obľúbené sú čaje Dilmah Sencha, Ceylon Gold, Oriental Moroccan Mint
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Čaje Sonnentor

Najlepšie bylinné čaje
✔️ Česko-rakúska firma, ktorá sa zaoberá výrobou kvalitných bio čajov a bio korenia
✔️ Šetrne spracované zmesi, balené v inovatívnych materiáloch (100 % kompostovateľné)
✔️ Obľúbené a chuťovo príjemne vyladené čaje
✔️ Lákadlom je aj priaznivá cena - už od 2 eur
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Čaje AHMAD TEA

Londýnske čaje
✔️ 100 % prírodných ingrediencií + tradičné metódy ručného zberu čaju
✔️ Vysokokvalitné čaje z celého sveta
✔️ V ponuke Ahmad funkčné čaje, porciované čaje, čajové špeciality aj krásne darčekové balenia v drevených kazetách
✔️ Odporúčame vyskúšať Ahmad Tea English Breakfast, Earl Grey, Party
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Čajová kvetina Matcha Tea Harmony

Najlepší Matcha zelený čaj
✔️ Každá porcia je balená zvlášť do ľahko otvárateľného vrecka
✔️ Jemne mletý zelený čaj
✔️ Pochádza z čajovníka, ktorý sa pestuje špeciálnou zatieňovacou technikou, výsledkom čoho je smaragdovo zelená farba
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (5 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin