Najlepšie elektrokolobežky: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie elektrokolobežky

Kolobežky boli dlhé roky vnímané ako zábavná forma pohybu pre deti. Za posledné roky prešli veľkými zmenami a dostali sa čoraz viac do pozornosti dospelých osôb. Stali sa relatívne lacným a ekologickým spôsobom dopravy – či už v rannej špičke do práce alebo na víkendové tripy po okolitej krajine. Podobne ako pri bicykloch, bolo len otázkou času, kedy kolobežky dostanú svoj vlastný motor, aby bola jazda na nich plne komfortná. Na trhu už v súčasnosti nájdete stovky elektrokolobežiek a táto oblasť neustále rastie. Aké parametre a vlastnosti majú najlepšie elektrokolobežky? Pozrite si tipy na elektrokolobežky, ktoré vynikajú priaznivým pomerom cena/kvalita, cena/výkon a výborne sa im darí – nielen v mestskom ruchu. Pri zostavovaní rebríčka sme zohľadnili odborné testy aj užívateľské recenzie elektrokolobežiek.

Aké výhody ponúka elektrokolobežka? Trávite čas na čerstvom vzduchu, nemusíte stáť v ranných ani poobedných kolónach, elektrická kolobežka je jednoduchá na ovládanie, má kompaktné rozmery, skladnú konštrukciu a môžete s ňou cestovať aj kombinovane (ísť s elektrokolobežkou do vlaku, či MHD). Predtým, ako sa rozhodnete elektrokolobežku kúpiť, je dôležité zvážiť, kto ju bude používať a aký terén a vzdialenosti má bez problémov zvládať. Natrafíte totiž na jednoduchšie lacné elektrokolobežky, ale aj na špičkovo vybavené modely do terénu. Zaujímavé rady a tipy vám prinášame v našom sprievodcovi.

Najlepšie elektrokolobežky na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

 Skvelý dojazd 
Motor: 300 W
Rýchlosť: max. 25 km/h
Dojazd: 45 km
Hmotnosť: 14,2 kg
Nosnosť: 100 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]590 € Čítať recenzie
#2Ninebot by Segway Kickscooter MAX G30 II

 Dojazd až 65 km 
Motor: 350 W
Rýchlosť: max. 25 km/h
Dojazd: až 65 km
Hmotnosť: 18 kg
Nosnosť: 100 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]855 € Čítať recenzie
#3Xiaomi Mi Electric Scooter 3

 Najpredávanejšia e-kolobežka 
Motor: 300 W
Rýchlosť: max. 25 km/h
Dojazd: 30 km
Hmotnosť: 13,2 kg
Nosnosť: 100 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]470 € Čítať recenzie
#4W-TEC Skootie Pro II

 Nadštandardný dojazd 
Motor: 500 W
Rýchlosť: max. 35 km/h
Dojazd: 40 km
Hmotnosť: 13,5 kg
Nosnosť: 120 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]835 € Čítať recenzie
#5Bluetouch BTX250

 Kvalitné prevedenie 
Motor: 250 W
Rýchlosť: max. 25 km/h
Dojazd: 30 km
Hmotnosť: 12,5 kg
Nosnosť: 100 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]390 € Čítať recenzie
#6Kugoo M4 PRO

 Vysoká max. rýchlosť 
Motor: 500 W
Rýchlosť: max. 45 km/h
Dojazd: 55 km
Hmotnosť: 22,6 kg
Nosnosť: 150 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]620 € Čítať recenzie
#7W-TEC Lonix 10"
Motor: 350 W
Rýchlosť: max. 30 km/h
Dojazd: 30 km
Hmotnosť: 18 kg
Nosnosť: 120 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]660 € Čítať recenzie
#8Sencor SCOOTER ONE

 Nízká cena 
Motor: 350 W
Rýchlosť: max. 25 km/h
Dojazd: 25 km
Hmotnosť: 12.5 kg
Nosnosť: 120 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]290 € Čítať recenzie

Ako vybrať elektrokolobežku

Rozhodujúcim kritériom pri výbere elektrokolobežky bude predovšetkým účel jej použitia. Podľa toho sa s prehľadom zorientujete minimálne v cenovom určení, keďže menej výkonné elektrokolobežky stoja pár stoviek, tie silnejšie sa šplhajú k tisícke. Ak chcete elektrokolobežku využívať pravidelne, ako každodennú formu dopravy, siahnite po overených kvalitných modeloch, ak len pre zábavu, na spestrenie voľnočasových aktivít, vystačíte s lacnejším prevedením – minimálne na úvod.

 • Do mesta – elektrokolobežky do mesta, sú ľahké, jednoducho skladné a priemer ich koliesok je o niečo nižší, aby si aj na menších plochách zachovali svoju obratnosť. Výkon motor nemusí byť vysoký, vystačíte s príkonom od 250 – 350 W, keďže vysoká rýchlosť nie je pri jazde mestom vhodná.
 • Na výlety – Ak sa s kolobežkou chystáte aj mimo mesta, isto oceníte silnejší motor, ktorý si poradí aj s miernym prevýšením. Penové kolieska prenechajte mestským kolobežkám, viac oceníte gumové nafukovacie kolieska a s o niečo väčším priemerom, ktoré viac pohltia otrasy z nerovného povrchu. Stavte na odolnejšie konštrukcie, kvalitnú protišmykovú úpravu a spoľahlivé brzdy.

Jazda na elektrokoloběžce

Na čo sa zamerať pri výbere?

Materiál rámu a jeho hmotnosť

Rám elektrokolobežky by mal byť predovšetkým odolný a bezpečný. Môže byť vyrobený z ľahkého duralu alebo ťažšej ocele. Tu do hry vstupujú najmä vaše očakávania – chcete kolobežku jednoducho zložiť, hodiť na plece a cestovať MHD? Zvážte svoje fyzické možnosti. Hmotnosť elektrokolobežiek totiž začína na približne 7 – 8 kg, no končí až pri 40 kg.

Nosnosť

Štandardná nosnosť, ktorú ponúka väčšina e-kolobežiek, je 100 – 120 kg. Robustné a po konštrukčnej stránke veľmi dobre zvládnuté modely si dokážu poradiť aj s osobou, ktorej hmotnosť sa blíži ku 140 kg. Nechávajte si však aspoň 10 – 15-%tnú rezervu a aj s ohľadom na udržanie stabilného výkonu motora si nekupujte elektrokolobežku, kde je vaša hmotnosť veľmi blízko hraničnej nosnosti. Pár kilov navyše môže pridávať taška s nákupom alebo batoh.

Skladacia konštrukcia

Pri rýchlych presunoch hromadnou dopravou či uskladnení elektrokolobežky v byte, alebo do kufra auta isto oceníte jednoduchý a rýchly skladací mechanizmus, pri ktorom sa tyč s riadidlami zloží k nášľapnej doske. Niektoré modely je možné doplnkovo vybaviť aj skladacím sedlom, čím sa bežné státie pri kolobežkovaní zmení na pohodlné sedenie.

Elektromotor: Výkon a maximálna rýchlosť

Veľmi dôležitým prvkom každej elektrokolobežky je jeho srdce – elektromotor, ktorý energiu čerpá z dobíjateľného akumulátora. Nemusíte sa odrážať, elektrokolobežka vás vezie bez akejkoľvek vašej aktivity. Elektrokolobežka pre deti by nemala mať motor výkonnejší ako 100 W. Pre bežné používanie v meste alebo na výletoch po spevnených cestách vystačí dospelá osoba s výkonom 250 – 350 W. Čím je výkon vyšší, tým dokážete nadobudnúť vyššiu rýchlosť a zdolať aj kopce, preto v ponuke obchodov nájdete aj modely s výkonom dosahujúcim 1000 W. Pozor však, v obci by ste sa na elektrokolobežke nemali pohybovať rýchlosťou vyššou ako 25 km/hod.

Batéria : Nabíjanie a dojazd

V základni elektrokolobežky je umiestnená batéria alebo aj dobíjateľný akumulátor. K dispozícii sú rôzne kapacity, pričom platí, že čím je kapacita vyššia, tým je dojazd elektrokolobežky dlhší. Ten môže dosahovať 20 – 60 km v závislosti od kapacity batérie, váhy jazdca a profilu trate (rovina vs. prevýšenia), ale aj od poveternostných podmienok (kratší dojazd, ak idete celú cestu proti vetru). Na jednoduchom displeji presne vidíte, koľko percent batérie vám zostáva. Zaujímajte sa aj dobu nabíjania, v priemere ide o 4-5 hodín na plné nabitie.

Riadenie

Akým spôsobom nastaviť rýchlosť elektrokolobežky? Na riadidlách nájdete páčku a volíte niektorý z rýchlostných stupňov, podľa svojej potreby. Nastavenú rýchlosť na riadidlách pridržiavate, podobne ako keď v aute držíte nohu na plynovom pedále. Pokročilé modely sú preto vybavené tempomatom, aby ste nastavenú rýchlosť mohli udržiavať po stlačení tlačidla, po celú dobu bezo zmeny a bez unavenia ruky.

Kolieska : Veľkosť, prevedenie a materiál

Veľkosť a prevedenie koliesok môže zásadne ovplyvňovať váš komfort a jazdný štýl.

Veľkosť:

 • Malé kolieska, s priemerom 5 – 6,5´´ sú vhodné do mesta a pre začiatočníkov. Kolobežky s menšími kolieskami sú obratnejšie, rozmerovo menšie, no horšie zvládajú prekonávanie terénu.
 • Ak ste skúsený jazdec a radi sa preháňate aj po kopcovitom teréne, nemusíte sa obávať ani koliesok s väčším priemerom. Takéto kolobežky sú síce väčšie a menej obratné, sú však ako stvorené pre dravšiu jazdu.

Nafukovacie alebo plné?

 • Bezdušové, plné kolesá sú bezúdržbové a nemusíte sa obávať defektu. Určite však po čase, najmä ak sa zoderie gumová vrstva, pocítite hrbolčeky a kamienky. Po opotrebovaní musíte vymeniť celé kolesá.
 • Nafukovacie kolesá poskytujú pohodlnejšiu jazdu – tlmia nárazy, nerovnosti na cestách. Je tu však riziko, že ich môžete prepichnúť. Netreba však meniť celé kolesá, stačí opraviť defekt, vymeniť dušu s plášťom (podobne ako na bicykli) a jazdíte ďalej.

Brzdný systém

Úplne štandardným riešením je brzda v zadnom blatníku, na ktorú stačí pri spomaľovaní zatláčať nohou. Ak nechcete riskovať stabilitu, môžete zvoliť kotúčovú alebo bubnovú brzdu, pričom brzdíte páčkou na riadidlách (podobne ako na bicykloch). Drahšie modely sú vybavené komfortnou elektromagnetickou brzdou, ktorá však po úplnom vybití batérie prestáva fungovať, preto je dobré mať v zálohe aspoň jednu mechanickú. V najvyšších modeloch sa nachádza aj moderný gyroskopický systém – prenášaním váhy na riadidlách smerom dopredu alebo dozadu rozhodujete o zrýchľovaní alebo brzdení.

Pohodlie pri jazde

V základnej výbave elektrokolobežke by nemala chýbať ani protišmyková úprava nášľapnej dosky a výškovo nastaviteľné riadidlá.

Nadštandardná výbava

 • Rekuperácia – Prebytočná energia vznikajúca pri brzdení sa vracia do batérie. Vhodné najmä vtedy, ak budete počas jazdy častejšie brzdiť (krátke úseky v meste medzi križovatkami). Na dlhé úseky nemá takáto výbava praktický význam.
 • Prepojenie s telefónom – Sledujete počet prejdených kilometrov a profil trate, čas do vybitia batérie alebo počet zostávajúcich kilometrov.
 • Tempomat – Po stlačení jedného tlačidla sa bude udržiavať nastavená rýchlosť.

Cena elektrokolobežiek

Ak bude údelom vašej novej kolobežky pravidelná denná preprava z bodu A do bodu B, nebojte sa zainvestovať. V opačnom prípade, ak ide hlavne o zábavu, nič nepokazíte ani e-kolobežkou zo základnej cenovej kategórie.

Elektrokolobežky do 300 €

Ide o elektrokolobežky vhodné pre začiatočníkov, s výkonom motora cca od 100 – 300 W. Nájdete tu niekoľko spoľahlivých detských elektrokolobežiek aj modelov s nosnosťou do max. 100 kg. Majú menší priemer kolies, dobrú skladnosť a nízku hmotnosť.

Elektrokolobežky do 600 €

Ak hľadáte kvalitnú e-kolobežku, zablúďte do vyššej cenovej kategórie, kde nájdete viacero solídnych modelov. Už na pohľad vyzerajú odolnejšie a zvládnu každodennú jazdu “do” a “z” práce. Ponúkajú vyšší výkon motora – od 250 – 500 W, vyššiu nosnosť, pribúda vybavenosť aj vyšší komfort. Práve v tejto kategórii nájdete viacero najpredávanejších elektrokolobežiek, ktorým sa veľmi dobre vodí aj v odborných hodnoteniach.

Elektrokolobežky od 600 € a viac

Silný výkon motora, vyššia nosnosť, vysoká kapacita batérie + nadštandardný dojazd, bohatá vybavenosť – to sú hlavné vlastnosti elektrokolobežiek drahších ako 600 €. Viaceré z nich sa však svojím prevedením od bežnej predstavy kolobežky už výrazne odlišujú, preto si svojich priaznivcov nájdu skôr medzi skutočnými nadšencami.

Najlepšie značky elektrokolobežiek

Ktoré značky sú úspešné v testoch elektrokolobežiek a majú v portfóliu vydarené modely? Ktoré si našincov získali dobrým pomerom cena/výkon a zaradili sa k overeným produktom? Prezrite si spolu s nami zoznam populárnych výrobcov, ktorí si na vývoji a výrobe moderných elektrokolobežiek, dávajú záležať.

 • Xiaomi – Moderné elektrokolobežky získavajú dobré hodnotenia v nemeckých testoch aj recenziách od užívateľov, o čom svedčí aj ocenenie Produkt roka 2019 od portálu Heureka.sk.
 • Eljet – Viac ako 10 kvalitných elektrokolobežiek určených predovšetkým do mesta. Moderné materiály aj dobre zvládnutý dizajn.
 • Inmotion – Ide o kolobežky určené pre náročných jazdcov, ktorí si jazdu s vetrom o preteky užívajú. Ponúkajú exkluzívne prevedenie, netradičné kombinácie a nadštandardnú výbavu.
 • Joyor – Zástupca odolných e-kolobežiek so silnejším motorom. Pokročilé vybavenie a moderné materiály. Ceny od 500 – 1000 €.
 • Denver – Ľahké, skladné, mestské elektrokolobežky v cenách okolo 300 €.
 • City Boss – Dobre predávané elektrokolobežky českej značky so silnejším motorom, vhodné aj na jazdy do mierneho kopca. Pre jazdcov od 16+.

Najčastejšie kladené otázky

Elektrokolobežka a legislatíva: Je potrebný vodičský preukaz? Ako je to s alkohohol?

Počet kolobežkárov vo väčších mestách každým rokom rozrastá. Jedna skupina ľudí ich vníma ako klasické kolobežky, ktoré nie sú bicykle a môžu sa teda pohybovať po chodníkoch pre chodcov, a dokonca aj po peších zónach. Keď okolo vás však prefrčí kolobežka rýchlosťou 25 km/hod., nemusí vám byť všetko jedno. Elektrobicykle sú “ošetrené” – ak má elektrobicykel motor s výkonom do 250 W a dosahuje maximálnu rýchlosť 25 km/hod., nie je na našich cestách považovaný za motorové vozidlo. Elektromotor sa však používa v súčinnosti s ľudskou silou, teda šliapaním do pedálov.

A tu je gro problému, keďže elektrokolobežka s motorom ide sama, nepotrebuje ľudskú silu (nemusíte sa odrážať), mohla by sa s výkonnejším motorom zaradiť do kategórie mopedov. Tým pádom ide o motorové vozidlo, ktoré nepatrí na chodníky a platia pre ňu pravidlá cestnej premávky, rovnako ako pre ľahké motocykle. Pri výkonnejších elektrokolobežkách existuje upozornenie, že sú vhodné pre osoby staršie ako 16 rokov alebo pre osoby s vodičským oprávnením. Na jeseň roku 2019 sa pripravujú zmena a regulácia podobných dopravných prostriedkov, ktorá by mala elektrokolobežky zaradiť do rovnakej úrovne ako elektrobicykle.

Ak však zapojíte zdravý rozum, stačí sa správať zodpovedne – neriskovať s požívaním alkoholu pred jazdením, jazdiť bezpečne a s ohľadom na ďalších účastníkov cestnej premávky a chodníkov. Nezabúdajte na viditeľnosť – predné biele svetlo a bielu odrazku, zadné červené svetlo a červenú odrazku + ochranu hlavy – prilbu.

Aký je maximálny dojazd elektrokolobežiek?

Dojazd na jedno plné nabitie batérie sa pohybuje od 20 – 60 km v závislosti od kapacity a typu batérie. Je jasné, že kvalitné elektrokolobežky v sebe ukrývajú lepšie batérie s dlhšou výdržou. Veľkú úlohu však v tomto prípade zohráva aj váha jazdca, profil a náročnosť terénu. Ak má jazdec viac kilogramov a blíži sa hranici nosnosti kolobežky, elektrokolobežka bude viac zaťažená, ako keby vezie o 30 kg ľahšiu osobu a batéria sa aj skôr vybije. Pre bežné používanie vystačíte s dojazdom 30 – 40 km. Niekedy sa však môžete stretnúť aj s dojazdom, ktorý je vyjadrený v hodinách alebo minútach – ide o priemernú hodnotu výdrže batérie pri optimálnych jazdných podmienkach.

Aká by mala byť elektrokolobežka do terénu?

Pokiaľ máte v pláne jazdiť s elektrokolobežkou aj po iných ako spevnených cestách, hľadajte to najlepšie, čo daný segment ponúka. Budete potrebovať vysokú pevnosť, výdrž a odolnosť. Stavte na odľahčený duralový alebo karbónový rám. Kapacita batérie by mala byť vyššia, aby poskytovala dlhší dojazd aj v náročnom teréne. Jej výkon je zvyčajne vyšší ako 1000 W. Nešetrite ani na prevedení kolies, odpružení vidlíc a kvalite predných aj zadných bŕzd.

Dá sa na elektrickej kolobežke jazdiť aj s vybitou batériou?

Áno, samozrejme, pôjde to však o niečo horšie, kvôli vyššej hmotnosti elektrokolobežky a odporu motora. Ak sa rozhodnete pre elektrokolobežku s elektromagnetickou brzdou, nebude sa na nej dať pri vybití batérie brzdiť. Preto je lepšie hľadať model s kombinovanými brzdami – mechanické + elektromagnetické.

Od akého veku sa môže jazdiť na elektrokolobežke?

Vekové určenie nie je presne stanovené. Na trhu sú elektrokolobežky s výkonom motora iba 100 W, menšou konštrukciou, ktoré sú už na prvý pohľad vhodné pre deti, a to približne od 12 – 13. roku. Odporúčame zvážiť, či je vaše dieťa schopné zodpovedne ovládať elektrokolobežku tak, aby v rámci “machrovania” neohrozilo ďalšieho osoby. Výkonnejšie elektrokolobežky majú v popisoch zvyčajne uvedený minimálny vek jazdca.

Najpredávanejšie elektrokolobežky na trhu

Najpredávanejšie elektrokolobežky na trhu podľa portálu Heureka.sk

Možno vás bude zaujímať:

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

 Skvelý dojazd 
Motor: 300 W
Rýchlosť: max. 25 km/h
Dojazd: 45 km
Hmotnosť: 14,2 kg
Nosnosť: 100 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]590 € Čítať recenzie
#2Ninebot by Segway Kickscooter MAX G30 II

 Dojazd až 65 km 
Motor: 350 W
Rýchlosť: max. 25 km/h
Dojazd: až 65 km
Hmotnosť: 18 kg
Nosnosť: 100 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]855 € Čítať recenzie
#3Xiaomi Mi Electric Scooter 3

 Najpredávanejšia e-kolobežka 
Motor: 300 W
Rýchlosť: max. 25 km/h
Dojazd: 30 km
Hmotnosť: 13,2 kg
Nosnosť: 100 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]470 € Čítať recenzie
#4W-TEC Skootie Pro II

 Nadštandardný dojazd 
Motor: 500 W
Rýchlosť: max. 35 km/h
Dojazd: 40 km
Hmotnosť: 13,5 kg
Nosnosť: 120 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]835 € Čítať recenzie
#5Bluetouch BTX250

 Kvalitné prevedenie 
Motor: 250 W
Rýchlosť: max. 25 km/h
Dojazd: 30 km
Hmotnosť: 12,5 kg
Nosnosť: 100 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]390 € Čítať recenzie
#6Kugoo M4 PRO

 Vysoká max. rýchlosť 
Motor: 500 W
Rýchlosť: max. 45 km/h
Dojazd: 55 km
Hmotnosť: 22,6 kg
Nosnosť: 150 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]620 € Čítať recenzie
#7W-TEC Lonix 10"
Motor: 350 W
Rýchlosť: max. 30 km/h
Dojazd: 30 km
Hmotnosť: 18 kg
Nosnosť: 120 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]660 € Čítať recenzie
#8Sencor SCOOTER ONE

 Nízká cena 
Motor: 350 W
Rýchlosť: max. 25 km/h
Dojazd: 25 km
Hmotnosť: 12.5 kg
Nosnosť: 120 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]290 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej elektrokolobežky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších elektrokolobežiek z dostupnej ponuky na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin