Recenzia elektrických nožníc Fieldmann FZN 2000 E: Dve sezóny za nami, ako sa im darí?

V našej záhrade je množstvo okrasných kríkov a drevín. A hoci netrváme na tom, aby mali všetky dreviny vždy tip top formu, z času na čas im predsa len prospeje skrátenie a aspoň čiastočné tvarovanie. Minimálne tým kusom, ktoré si chcú kolonizovať viac priestoru, ako bolo pre ne vyhradené. To, čo sme ešte donedávna v rámci záhradkárskeho relaxu robili ručne a rôznymi druhmi nožníc, sme nahradili elektrickými nožnicami Fieldmann FZN 2000 E. Ide o základné elektrické nožnice z ponuky značky Fieldmann, ktoré lákajú predovšetkým nízkou cenou. Recenzia elektrických nožníc Fieldmann FZN 2000 E bude o našich dojmoch z ich dvojsezónneho používania.

O značke Fieldmann

fieldmann logoČeská značka Fieldmann si na slovenskom trhu kradne čoraz viac pozornosti. A to nielen žiarivým farebným spracovaním. Vo svojom portfóliu má rôzne druhy náradia a prístrojov pre dom a záhradu. Mnohé z produktov sa dokonca za posledné roky dostali na popredné miesta v rebríčkoch predajnosti. Môže za to predovšetkým veľmi dobrá cenová dostupnosť. O tom, že nejde len o značku do počtu, svedčia pri produktoch aj spokojné recenzie od užívateľov.

V ponuke značky Fieldmann nájdete napríklad vertikutátory (výborná predajnosť), kosačky, zostavy záhradného nábytku, lehátka, slnečníky, grily, kultivátory, záhradné drviče vetiev, reťazové píly, chvostové píly, vysokotlakové čističe, krovinorezy, čerpadlá, kufre a organizéry na náradie, sady dielenského náradia, a i. Medzi stovkami produktov tiež aj niekoľko modelov elektrických nožníc na živý plot.

Elektrické nožnice na živý plot Fieldmann FZN 2000-E – Kritériá výberu

S elektrickými nožnicami ako takými som osobne nemala žiadnu skúsenosť. Preto som si pri výbere tohto záhradného pomocníka nekládla veľké požiadavky. Jediné, čo som chcela, bola rýchlejšia a jednoduchšia práca.

Voľba padla na elektrické nožnice na živý plot Fieldmann FZN 2000-E. V dobe kúpy (máj 2020) boli na popredných miestach predajnosti, sprevádzali ich pozitívne recenzie a stáli priam až neuveriteľných 35 eur, čo bolo menej ako niektoré naše ručné nožnice na dreviny. V čom tkvel ten fígeľ? Kúpili sme vari mačku vo vreci? Nie, dnes po takmer dvoch rokoch a desiatkach upravených kríkov môžem povedať, že sme vsadili na užitočného pomocníka, ktorý vzhľadom na svoju nízku cenu milo prekvapil húževnatosťou.

Základné informácie

Poďme však k základným informáciám. Model s označením Fieldmann FZN 2000-E predstavuje elektrické nožnice na živý plot. Pri práci im teda robí nevyhnutne spoločnosť kábel, čo sa síce v niektorých chvíľach podobá na zápasenie so záhradnou hadicou, nejde o nič, s čím by som nepočítala.

Nožnice disponujú príkonom 500 W, dĺžkou lišty 406 mm (z toho pracovná dĺžka 360 mm) a maximálnym priemerom strihu 16 mm. Ich hmotnosť je 2,25 kg a voľnobežný chod má podľa papierov dosiahnuť hodnotu 1800 otáčok za minútu.

Aj pre tento produkt od značky Fieldmann je typickým poznávacím znakom kontrastné, priam až žiarivé farebné spracovanie. Základňa nožníc spolu s rukoväťami je v neprehliadnuteľnej žlto-zelenej kombinácii.

fieldmann fzn 2000 unboxing

Zostavenie elektrických nožníc Fieldmann FZN 2000-E

V krabici sú nožnice priamo zostavené, takmer pripravené na okamžité používanie. Jediné, čo potrebovali namontovať, bol ochranný kryt umiestnený medzi čepeľou a madlom na držanie. Jedna minúta, zopár otočení skrutkovačom a mohli sa pustiť do práce.

Už pri pohľade na produktové fotky bolo zrejmé, že bez predlžovacieho kábla sa nezaobídem. Kábel samotných elektrických nožníc má sotva 50 cm. Našťastie, dostupnosť k elektrickej zásuvke máme na záhrade z viacerých miest, a preto nožniciam neostávalo nič iné, ako sa skamarátiť s vonkajším predlžovacím káblom, ktorý má 15 metrov.

fieldmann fzn 2000 e-3

Na čo sú elektrické nožnice Fieldmann FZN 2000-E vhodné?

Už podľa ceny, výkonu, veľkosti lišty a maximálneho priemeru strihu sa dá usudzovať, že tieto elektrické nožnice nie sú stavané na obrovský výkon a zdolávanie niekoľkoročných prírastkov. Na to bude treba podstatne výkonnejší a silnejší stroj, ktorý sa nezľakne ani tvrdšieho a hrubšieho dreva.

Keďže však u nás majú dreviny na záhrade prevažne okrasný charakter a venujeme sa im pravidelne, úlohou týchto nožníc bolo poradiť si rýchlo a presne iba s najnovšími prírastkami, ktoré stihli za niekoľko mesiacov rastu prečnievať. Elektrické nožnice Fieldmann DZN 2000-E som používala predovšetkým na úpravu okrasných drevín a krov ako sú bršleny (Euonymus), dráče (Berberis), mahónia, krušpán (Buxus), vavrínovec, tavoľníky (Spiraea), skalník (Cotoneaster), borievky plazivé (Juniperus horizontalis), motýlí krík (Buddleja) či tuje smaragdové,…

Okrem mladých výhonkov drevín boli tieto elektrické nožnice nápomocné aj so skracovaním hustých okrasných tráv do jednej úhladnej roviny.

Skúsenosti s používaním

Splnili tieto elektrické nožnice moje očakávania? Potrebovala som pomocníka, ktorý časť zástrihov prevezme za mňa, a zároveň s ním bude jednoduchšie udržať rovinu alebo podľa potreby oblúk. Túto úlohu splnili.

Prácu s elektrickými nožnicami Fieldmann FZN 2000-E hodnotím ako podstatne rýchlejšiu. Prístroj síce disponuje hlučnosťou 105 dB, keďže ho vždy po chvíľke vypnem, nejde o hluk, ktorý by ma príliš znervózňoval. Na uvedenie do chodu slúžia dva spínače – jeden na zadnom madle, druhý na prednom, blízko nad lištou nožníc. Až vo chvíli, ako sú obidva spínače zopnuté, sa nožnice uvedú do chodu. Ak jeden spínač pustím, okamžite sa vypnú, čo je zároveň aj rozumne premyslený bezpečnostný systém.

Priemer strihu nožníc je 16 mm, čo znamená, že by si mali poradiť s hrúbkou konára maximálne 16 mm. Skúsila som, išlo to, no nožnice sa po chvíľke začali trápiť a boli o čosi hlučnejšie ako bežne. Výborne a bez zaváhania sa im darí s konármi do priemeru 12 mm, čo na ročné prírastky plne postačuje.

Hmotnosť nožníc je 2,25 kg. Je to síce viac ako klasické nožnice na strihanie, madlá sú však ergonomicky veľmi dobre rozložené, vďaka čomu v rukách nožnice nadmerne neoťažievajú. Koniec koncov, vždy ich treba držať dvoma rukami, takže ich hmotnosť nie je nijak obťažujúca. Vibrácie pri chode hodnotím ako primerané (ruky ma z plotostrihu vôbec neboleli).

Na čo nesmiem zabudnúť, sú nízke nároky na údržbu. Lištu po práci iba očistím o hlavných nečistôt a vložím do ochrannej lišty. Žiadnu inú pozornosť som týmto elektrickým nožniciam zatiaľ nevenovala.

Boli objavené aj nejaké nedostatky?

V tomto prípade záleží od toho, čo užívateľ od nožníc očakáva. Po mojich skúsenostiach by som prijala o niečo dlhšiu lištu, ale to už treba ponechať na väčšie nožnice, napríklad na tiež obľúbený model Fieldmann FZN 2505-E (lišta až 550 mm).

Jediné, čo ma pri práci s nožnicami “otravovalo”, je zástrčka na krátkom kábli. Naráža do ruky alebo do boku. Ide o riešenie, ktoré je rovnaké u mnohých značiek a či chceme, alebo nie, tento kábel je na elektrických modeloch skoro vždy ultrakrátky.

Záverečné zhodnotenie: Výhody a nevýhody

Elektrické nožnice Fieldmann FZN 2000-E sú základným modelom vo svojom segmente. Ponúkajú výkon primeraný cene. Ich funkčnosť je na jednoduchú údržbu drevín párkrát za rok plne postačujúca. Ak vám nebude prekážať prítomnosť kábla večne za nohami, vnesú možno aj do záhradnej údržby u vás doma želanú rýchlosť a presnosť.

 • Extra nízka cena
 • Nízka hmotnosť, ergonomicky dobre vyvážené nožnice
 • Rýchla práca a želaná presnosť strihu
 • Jednoduché a rýchle zostavenie
 • Spustenie cez dva spínače – bezpečnostný systém proti neželanému zapnutiu
 • Po dvoch sezónach používania rovnako výkonné, chod bez problémov
 • Prakticky bezúdržbové nožnice, stačí iba po práci vyčistiť lištu
 • S ochranným krytom na lištu v balení
 • Hlučnejší chod pri hrubších priemeroch
 • Krátky kábel
 • Predlžovací kábel vždy v “pätách”
5/5 - (8 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin