[RECENZIA] Robotický vysavač iRobot Combo 113

Každý chce mať doma čisto a upratané, jednoducho útulne. Ale prach a špina sú nemilosrdní nepriatelia, ktorí nás nenechajú ani na chvíľu vydýchnuť. Zvlášť pokiaľ máte doma zvieratká, malé deti či osoby s alergiou alebo astmou, je upratovanie o to dôležitejšie a náročnejšie. Nie je teda divu, že hľadáme cesty, ako si domáce práce zjednodušiť, či dokonca zautomatizovať a získať tak viac voľného času na rodinu či koníčky.

Robotické vysávače už patria medzi osvedčené pomôcky. Časy, keď išlo o nemotorné kuriozity, sú dávno preč. Kvalitné moderné modely môžu byť vysoko funkčné, efektívne a naozaj zásadne uľahčiť aspoň priebežné, pravidelné upratovanie. Výber je však veľký. Ako zvoliť ten správny model?

Pozrime sa spoločne na zaujímavého adepta z kategórie šikovných robotických vysávačov. Čaká vás komplexná recenzia iRobot Combo 113. Budeme hľadať odpoveď na to, ako si tento model stojí v súčasnej tvrdej konkurencii, aké ponúka výhody a či má nejaké muchy. Či ide o ideálnu voľbu práve pre vašu domácnosť – to už si následne musíte rozhodnúť sami.

Značka iRobot – špecialista na „roboupratovanie“

logo irobot jpgSpoločnosť iRobot nie je žiadny druhoradý hráč na trhu. Všetko začalo víziou troch inžinierov (resp. dvoch a jednej inžinierky) z známej americkej univerzity MIT (Massachusettský technologický inštitút). Už v roku 1990 začali zhmotňovať svoje nápady a plány. Nie na ovládnutie sveta robotmi, ale na uvedenie vtedy ešte veľmi zakrpatenej a skôr teoretickej robotiky do reálnej, užitočnej praxe.

Po náročných začiatkoch sa čoskoro dostavili prvé úspechy a potom to už šlo nabralo rýchly spád. Spolupráca s NASA, vývoj profesionálnych, armádnych a vedeckých robotov a neskôr aj robotov na každodenné, civilné a domáce použitie. Špeciálny pátrací robot tejto firmy sa napríklad veľmi úspešne zapojil aj do prehľadávania trosiek po 11. septembri 2001.

Dnes je iRobot významná globálna značka a jej roboty používa 30 miliónov užívateľov a domácností po celom svete. Pravidelným návštevníkom nášho webu už možno nebude neznáma. Už skôr sme pre vás pripravili napríklad recenziu robotického mopu iRobot Braava Jet M6. Na výrobky iRobot ste mohli naraziť aj v rade našich tematických rebríčkov.

Roomba Combo 113 – upratovacia čata v malom plastovom tele

Zariadenie iRobot Roomba Combo 113 nie je len obyčajný robotický vysávač. Ide totiž o kombináciu (na čo odkazuje aj názov „combo“) vysávača a mopu v jednom. To zjednodušene znamená, že prístroj vysáva aj vytiera (je možné použiť len vysávanie alebo vysávanie s vytieraním).

Vysávanie

Robota Combo 113 môžete použiť na údržbu pevných podláh, ale aj kobercov. Vysávanie je prekvapivo solídne výkonné a filtrácia má tri stupne: prachový filter, penový filter a vysoko účinný filter na spôsob HEPA filtrácie.

Filtrácia je koncipovaná tak, aby zachytila ​​aj veľmi jemné čiastočky prachu. Schopnosti prístroja teda ocenia aj náročnejšie osoby, napríklad alergici. Veľmi dobre si poradia tiež napríklad so zvieracími chlpmi. Bočné kefy pomáhajú robotovi dostať neporiadok aj z ťažko dostupných miest okolo nábytku, v rohoch a pod.

Vysávacie schopnosti tohto modelu možno hodnotiť veľmi kladne. A to po stránke výkonu ako takého, ale aj schopnosti vysať naozaj dôkladne v problematických priestoroch. Pravdepodobne nebudete sklamaní, skôr veľmi milo prekvapení až nadšení. Aspoň ja som – a to niekoľkomesačnom pravidelnom používaní.

Nádobka na prach a nečistoty. Vyprázdňujem pred každým vysávaním.

Vytieranie

Vysávač ponúka aj funkciu mopovania. Veľmi dobrou správou je, že nejde iba o marketingovú sekundárnu funkciu pre efekt. Vytieranie skutočne veľmi slušne funguje, ale skôr pre bežnú údržbu domácnosti. Zaschnuté škvrny, na ktoré je potrebné využiť silu klasického mopu, skrátka nevytrie.

Skvelé je, že do nádobky na vodu môžete naliať čistiaci prostriedok na vytieranie (odporúča sa priamo ten od iRobot – optimálne Braava Jet – kvôli záruke, ale ja používam aj iné), ktorý následne celý byt krásne prevonia. To je asi tá najväčšia výhoda vytieracej funkcie.

Robot používa špeciálne štruktúrovanú podložku z mikrovlákna, vyberať navyše môžete z 3 režimov inteligentného vytierania (bohužiaľ iba cez aplikáciu). Systém riadi aj dávkovanie vody, aby došlo k rovnomernému zotieraniu.

Spotreba je príjemne efektívna a na jednu nádržku prístroj vytrie pomerne veľkú plochu.

Návod na čistenie a údržbu robotického vysávača

Navigácia

Robotický vysávač Combo 113 disponuje senzormi proti pádu zo schodov a využíva dva základné systémy navigácie. Tie je možné jednoducho prepínať pomocou jediného tlačidla na vrchnej strane prístroja – tlačidla „Clean“ – využiť môžete aj aplikáciu.

Režim systematickej, priamočiarej navigácie je východiskový. Robot putuje tam a späť v naplánovanom algoritme. Dokáže sa vrátiť späť na vynechané miesta, nakoniec ešte dokončiť náročnejšie priestory (rohy, okraje atď.). Systém je pomerne dosť efektívny. Robot priebežne plánuje trasu, občas sa aj zastaví, aby si ju lepšie „premyslel“ – neľakajte sa, nejde o závadu.

Tento režim je však vhodný predovšetkým na holé podlahy. Pokiaľ sa v miestnosti nachádza napr. podlaha aj koberec, je vhodné ich oddeliť prekážkami (alebo zhrnúť koberec), prípadne použiť druhý režim. Reaktívnu navigáciu. V tomto prípade robot upratuje náhodným pohybom a mení smer podľa prekážok, do ktorých naráža predným nárazníkom.

Mal som možnosť vyskúšať robotické vysávače s cenou do 200 eur. Neveril som, aké sú navigácia a prípadne senzory dôležité. Robot za nižšiu cenu sa len motá v kruhoch, nemá žiadnu poriadnu logiku vo svojom pohybe, vynecháva miesta a prehliada prekážky, ako by tam neboli. Pokročilú navigáciu, aká je u iRobot Combo 113, je poznať a rozdiel je výrazný.

Vysoké kolieska si poradia aj s kusovými kobercami. Vyššie prahy však neprejde.

Hodnotenie upratovania

Celkovo je systém upratovania veľmi dobre prepracovaný a väčšinou vysoko efektívny . Existujú síce vysávače s väčšou zásobou funkcií, senzorov a schopností. Combo 113 napríklad nevie detekovať špinu a „dôjsť si pre ňu“. Neponúka napr. funkciu virtuálny múr a pod.

Tým lepšie však zvláda primárne úlohy. Podobne ako iné produkty iRobot, aj „stotrinástka“ je cieľavedome zameraná na výkon bez pridávania druhoradých funkcií, ktoré typicky vyzerajú dobre predovšetkým v popise na e-shope.

Aj tak sa stane, že robot narazí na problémy. Napríklad prahy alebo koberce s veľmi vysokým chlpom či strapcami (do ktorých sa môže namotať). Párkrát sa mi zamotal aj do káblov. S týmito výzvami si však zatiaľ dobre neporadí prevažná väčšina robotických vysávačov.

Ak robot zaznamená problém, vypne sa, upozorní vás cez aplikáciu, že má problém, ktorý je potrebné vyriešiť vašou prítomnosťou.

Aplikácia

Aplikácia v čestine, cez ktorú ovládate všetky roboty spoločnosti iRobot

Robot samotný má na tele iba najzákladnejšie ovládacie prvky. Už spomenuté tlačidlo „Clean“ pre spustenie a voľbu režimu a reštartovacie tlačidlo pod vrchným krytom. Ďaleko viac možností však z vysávača dostanete s pomocou aplikácie iRobot Home. Aplikácia umožní napr. učenie sa vašim upratovacím návykom, plánovanie činností, vytváranie harmonogramov, niekedy aj sama navrhuje rôzne možnosti.

Oproti iným robotickým vysávačom (napríklad testovanému Mamibot Exvac 680s) sa v aplikácii nevytvára mapa upratovania vášho bytu. Tá potom slúži napríklad na to, že vysávač môžete poslať iba na určené miesto, kam chcete.

V minulosti mali zákazníci častejšie problém s pripojením robota k domácej Wi-Fi a spárovaniu s aplikáciou. Tento zádrhel by už však pri opravených, nových verziách aplikácií nemal nastávať. Ja som zatiaľ tento problém v plne pokrytom byte nemal.

Batéria a výdrž

Combo 113 disponuje batériou NiMH s vysokou kapacitou 3000 mAh. Na jedno nabitie vydrží v chode aj viac ako hodinu a pol (ani po takmer ročnom používaní výdrž na jedno nabitie neklesá). To ho z hľadiska výdrže stavia do nadpriemeru. Napriek tomu trochu zamrzí, že batéria využíva staršiu technológiu NiMH namiesto efektívnejšej a modernejšej lítiovej. Ale nemôžeme mať všetko, zvlášť nie za cenu okolo 250-270 €, za ktorú si robota zaobstaráte.

Pokiaľ sa navyše robot vybije, sám si nájde dobíjaciu stanicu. Avšak, hlavne vo väčšom byte sa vám môže stať, že bude pre robota vrátiť sa príliš ťažké a zostane niekde uprostred miestnosti. To je za mňa bohužiaľ mínus.

Nabíjacia stanica, ktorú si vysávač po dokončení svojej práce sám vyhľadá.

Príslušenstvo

Súčasťou balenia robota je aj solídne príslušenstvo. Okrem nevyhnutnej nabíjacej stanice tu nájdete 2 náhradné filtre a 3 náhradné mopovacie utierky. Dokonca aj pár rezervných bočných kief.

Celkové hodnotenie

Vysávač a mop iRobot Roomba Combo 113 nie je úplne najmúdrejší a funkciami najnadupanejší robotický upratovač súčasnosti. Ale také vysávače bežne stoja 600, 800 aj 1000 eur. Combo 113 kúpite za niečo cez 250 eur. Za túto cenu získate skutočne mimoriadne zdatného, ​​svedomitého a pričinlivého pracanta.

Miesto cingrlátok okolo je Combo 113 zameraný na výkon a efektivitu pri bežnom, pravidelnom upratovaní. Trúfam si zodpovedne odhadnúť, že budete veľmi milo prekvapení, ako mu ide práca od ruky a koľko času a námahy vám ušetrí.

O tom, že ide o veľmi dobrý, spoľahlivý prístroj svedčia aj vynikajúce, spokojné recenzie ostatných zákazníkov. Problémov či nevýhod sa v hodnotení zmieňuje úplné minimum. Ak teda hľadáte účinného robotického upratovacieho pomocníka za rozumnú cenu, nemusíte príliš váhať.
Combo 113 je dobrá voľba a – dalo by sa povedať – stávka na istotu. Jeho obstaranie odporúčam.

Výhody

  • Starostlivý pracant – budete prekvapení solídnym výkonom vysávania
  • 2v1 – súčasťou je aj vytieranie (alebo skôr stieranie tvrdých podláh)
  • Skvelá navigácia – napríklad oproti lacnejším modelom sa mu darí veľmi solídne orientovať
  • Výdrž batérie – hodinu a pol upratovania = vhodné aj pre väčšie byty
  • Slušné príslušenstvo
  • Rozumná cena

Nevýhody

  • Niekedy má problém sa vrátiť do nabíjacej stanice
  • Vytieranie je skôr stieranie – rozhodne nenahradí klasický mop
  • Väčšinu nastavení zvládnete iba cez aplikáciu
  • V aplikácii sa nevytvára mapa upratovania (dostupné pri vyššej verzii vysávačov iRobot)
4.7/5 - (4 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin