[RECENZIA] Matrac Dormeo 8v1 iMemory S Plus – Ani po roku spania ho nemením!

Investícia do dobrého spánku je to najlepšie, k čomu sa môžete odhodlať. A jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré sa podieľajú na kvalite spánku, je bez akýchkoľvek pochybností práve matrac. Ako však vybrať správny matrac, keď máte na výber tak veľa možností? Ak sa chcete k tejto úlohe postaviť zodpovedne, nebude to práve jednoduchá úloha. Dnes vám trochu pomôžeme prostredníctvom recenzie Dormeo 8v1 iMemory S Plus, jedného z najpredávanejších matracov nielen u nás, na ktorom spokojne spím už celý rok.

Ak ste na už tento matrac pri svojom pátraní narazili a začali o ňom uvažovať, toto zhodnotenie vám môže pomôcť v rozhodovaní, či je práve tento variant pre vás to pravé. Pozrieme sa na tento matrac naozaj podrobne. Zaujímať nás budú jeho vlastnosti, výhody, nevýhody aj priblížim vám aj moje vlastné skúsenosti.

Test matraca Dormeo 8v1 iMemory S Plus

Tento matrac patrí (nielen v rámci značky Dormeo) k najpredávanejším a najosvedčenejším. Vďaka tomu si získal aj moju pozornosť. Poďme si ho predstaviť …

Ide o obojstranný matrac s komfortnou výškou 20 cm, ktorého jadro tvoria špeciálne penové pružiny s patentovanou technológiou Octaspring. Matrac disponuje 3 zónami a 4 úrovňami tvrdosti. V kombinácii s dvoma úrovňami opory možno dosiahnuť až 8 variácií pre čo najpresnejšie nastavenie matraca na mieru potrebám spáča. Tu by som mal snáď malú výčitku, strany matraca nie sú dobre označené, a tak vám nezostáva než testovať a testovať to, na čom sa vyspíte najlepšie.

dva matrace Dormeo 8v1 iMemory S Plus

Dva matrace Dormeo 8v1 iMemory S Plus v manželskej posteli

Komfortná výška

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím vyšší matrac, tým lepšie. Samozrejme musí dôjsť ku kompromisu, pretože väčšia hrúbka zvyšuje hmotnosť i cenu matraca a uberá na praktických vlastnostiach (prenosnosť, manipulovateľnosť). Výška 20 cm patrí k najžiadanejším a ide o osvedčenú voľbu, kedy dochádza k optimálnemu priesečníku žiaducich vlastností.

Matrac je mimoriadne komfortný, ale stále ešte praktický a možno s ním ľahko manipulovať (rozumej zdvíhať tak, aby sa človek dostal čas od času pod posteľ). Matrace vysoké 20 cm sú ideálnou voľbou pre skvelé pohodlie a kvalitný spánok. Ocenia ich aj seniori, ktorým sa bude z vyššieho matraca (a teda lôžka celkovo) lepšie vstávať.

Vrstvy matraca

Matrac Dormeo 8v1 iMemory S Plus tvoria veľmi premyslené „sendvičové“ vrstvy spracované z rôznych prvkov a materiálov. Základom je jadro s pružinami Octaspring, ďalej ho tvorí prispôsobivá špeciálna pena ECOCELL s dvoma úrovňami tvrdosti.

Veľmi premyslený je aj samotný poťah, ktorý je opatrený 2cm hrubou všitú vložkou z pamäťovej peny. Vybavený je navyše antibakteriálnou ochranou CleanEffect, ktorá zároveň pôsobí proti obávaným roztočom. Za zmienku rozhodne stojí aj použitie vlákien Climalite, ktoré zvyšujú priedušnosť matraca a jeho schopnosť odvádzať vlhkosť. Majú tiež termoregulačný efekt a obmedzujú preberanie pachov. Mimo to možno poťah vyzliecť a vyprať v práčke.

poťah Dormeo 8v1 iMemory S Plus

Poťah možno vyzliecť a nechať vyprať v práčke

Zóny matraca

Zónové matrace sú dnes štandard. Celá pointa tkvie v tom, že matrac je horizontálne, teda po svojej dĺžke, rozdelený na časti, ktoré sú anatomicky prispôsobené. Môžu byť špecificky tvarované a disponovať rôznou mierou opory pre telo. Existujú matrace 3 až 7-zónové.

Model Dormeo 8v1 iMemory S Plus má 3 zóny, pričom stredová zóna poskytuje spevnenú oporu pre ťažisko trupu. Pokiaľ ide čisto o počet zón, nie je tento matrac síce na špici, ale vynahrádza to iným spôsobom a ja osobne s tým žiadny problém nemám.

zloženie matraca

Zloženie zón matraca Dormeo 8v1 iMemory S Plus

Pružiny Octaspring

Zrejme hlavnou devízou tohto matraca sú špeciálne penové pružiny Octaspring. Táto pokročilá technológia sa snaží vyťažiť to najlepšie z výhod pružinových aj penových matracov. Použitie týchto pružín z ECOCELL peny (PUR pena) v tvare S umožňuje dosiahnuť vynikajúcu priedušnosť, oveľa vyššiu ako u matracov penových a s pevným jadrom. Vďaka samostatnosti jednotlivých pružín možno navyše dosiahnuť výborného prispôsobenia opory podľa konkrétnych anatomických potrieb.

Nastavenie tvrdosti a opory

Matrac má nadštandardnú variabilitu, pokiaľ ide o voľbu tvrdosti a opory. Matrac má tvrdšiu a mäkšiu stranu. Každá strana navyše vďaka spomínaným pružinám ponúka dve úrovne opory – možno ju teda ešte otočiť tak, že pevnejšiu oporu dostanú nohy, alebo naopak krčná chrbtica a hlava. Ďalej možno ešte otáčať s poťahom opatreným pamäťovou penou, a tým ďalej upravovať vlastnosti matraca. Znovu upozorňujem, že je horšie označená variabilita, teda budete musieť skúšať, čo vám bude najviac vyhovovať.

Túto vysokú voliteľnosť oceníte najmä u párových veľkostí, kedy je možné nastaviť každú časť matraca zvlášť tak, aby perfektne vyhovovala obom užívateľom. Lebo čo vyhovuje vám, vašej žene zrovna nemusí.

detail Dormeo 8v1 iMemory S Plus

Detail spracovania matraca Dormeo 8v1 iMemory S Plus

Ďalšie dôležité vlastnosti matraca

Matrac Dormeo 8v1 iMemory S Plus ponúka nadpriemernú mieru priedušnosti vďaka použitiu špeciálnych pružín a peny ECOCELL. Hodí sa teda aj do veľmi teplého prostredia (bývam v podkrovnom byte, teda túto vlastnosť maximálne oceňujem) a pre osoby, ktoré sa viac potia. Kvalitný poťah a vlákna Climalite navyše zaistí efektívne odvádzanie vlhkosti.

Vďaka pamäťovej pene v poťahu je matrac vhodný aj pre seniorov, ktorí trpia bolesťami pohybového aparátu. Matrac oceníme aj my alergici a astmatici, pretože využíva antibakteriálne technológie, ktoré obmedzujú aj pôsobenie roztočov a alergénov.

Nemal by som zabudnúť ani na revitalizačné ošetrenie matraca impregnáciou špeciálnou tekutinou, ktorá eliminuje elektrostatický náboj a pomáha dosiahnuť lepšiu regeneráciu a kvalitnejší spánok.

Z rýdzo praktických záležitostí možno spomenúť fakt, že poťah je snímateľný a možno ho prať v práčke. Veľkým bonusom je potom 15-ročná záruka na tento matrac. Matrac má vynikajúcu nosnosť 140 kg, čo je vysoký štandard u komfortných a odolných matracov.

Veľkosti Dormeo 8v1 iMemory S Plus

Tento matrac je k dostaniu vo veľkostiach od 80 x 190 cm až po 160 alebo 180 x 200 cm. Varianty teda zahŕňajú použitie na rôzne jedno i dvojlôžka – nevynímajúc manželské „letisko“. Párové varianty navyše ukrývajú duálne jadro a môžete ich teda prispôsobiť pre odlišné potreby oboch partnerov.

Cena Dormeo 8v1 iMemory S Plus

Jednou z mála nevýhod matraca Dormeo 8v1 iMemory S Plus je fakt, že ide o drahšiu záležitosť. Najmenší veľkosti začínajú na cene približne 280 €. Párové potom vyjdú na 480 – 580 €. Ide však o veľmi prepracovaný matrac a vysokú cenu vyvažuje nielen komfort a špičkové vlastnosti, ale napríklad aj spomínaná 15-ročná záruka.

Zhrnutie a skúsenosti s matracom Dormeo 8v1 iMemory S Plus

Tento obľúbený matrac má výhodu v tom, že ho pred vami vyskúšalo už veľa ľudí a možno aj to bol dôvod na to, prečo som po ňom siahol aj ja. Tým pádom sa môžete inšpirovať nielen mojimi skúsenosťami, ale aj z recenzií a ohlasov ďalších zákazníkov.

Všeobecne sú veľmi pozitívne. Ľudia, a ja sa k nim pridávam, oceňujú predovšetkým nasledujúce výhody:

 • Veľmi dobre hodnotím celkovú kvalitu spracovania, šitie aj dizajn.
 • Matrac má komfortnú výšku, pričom práve 20 cm bolo pre mňa minimum pri výbere.
 • Možnosť variability (voľba opory, tvrdosti), avšak bez zrozumiteľného označenia.
 • Pretože môj starý matrac mal už svoje najlepšie roky za sebou, pre zlepšenie kvality spánku a niekedy aj ustúpenie bolestí chrbta, kĺbov či krčnej chrbtice som sa rozhodol pre tento model. Po roku spanie na ňom neľutujem.

Sú aj nejaké výčitky, nedostatky či nevýhody? Za vážnejšie nevýhodu považujem vyššiu cenu, nedá sa ale priamo povedať, že by bola premrštená alebo neprimeraná. Zodpovedá vysokému štandardu matraca.

Prvé dni s matracom

Matrac vás tiež môže zaskočiť v prvých dňoch používania. Počítajte s tým (a platí to pre všetky matrace tejto kategórie), že si naň budete musieť pár dní zvykať. Aj preto Dormeo u drahších matracov ponúka hneď 60 dní na vyskúšanie a možnosť vrátenia v prípade, že si nezvyknete. Verte mi, že vratiek bude úplné minimum. Takto dlhá doba je navyše podľa mňa ukážkou toho, že si svojim produktom v Dormeo dosť veria.

Niekedy sa matrac „usadí“ a plne prispôsobí až po týždni alebo viac. Trochu trpezlivosti je teda žiadaným predpokladom. Väčšinou sa však potom už od neho nebudete chcieť odtrhnúť. Ďalej možno menovať aj praktické nevýhody v podobe vyššej hmotnosti a rozmerov (najmä u párových modeloch), teda o niečo zložitejšiu manipuláciu.

Doručenie

Nebojte sa však doručenia. Matrac vám príde „vyfúknutý“, v nie príliš veľkej krabici. Možno zo začiatku budete myslieť, že u vás vyložili iný balík. Po rozbalení sa matrac sám automaticky „nafúkne“. Nechajte ho tak do rána a používajte minimálne po 12 hodinách od rozbalenia.

Vo všeobecnosti ide o vysoko kvalitný matrac vhodný pre náročnejších záujemcov, ktorí ocenia jeho skvelé zdravotné vlastnosti a komfort, a samozrejme – neboja sa vyššej investície.

Moje celkové zhodnotenie: Odporúčam tento produkt? ÁNO

⭐⭐⭐95 %⭐⭐⭐

 • Kvalitné spracovanie, šitie aj dizajn matraca
 • Komfortná výška 20 cm
 • Možnosť variability (voľba opory, tvrdosti)
 • Skvelá priedušnosť a odvádzanie potu (ideál do teplých miestností)
 • Predĺžená záruka na 15 rokov
 • 60 nocí na vyskúšanie matraca, potom ho môžete vrátiť
 • Vyššia cena a teda nie úplne ideálny pomer ceny a výkonu

Prečo investovať do kvalitného spánku?

Ľudí trápia všemožné zdravotné problémy, či už fyzického alebo psychického rázu, a hľadajú vážne a komplikované príčiny. Hocikedy ale môže byť cesta k lepšiemu celkovému zdravotnému stavu aj nálade relatívne prostá a spočívať v nedostatku kvalitného spánku. Tým samozrejme nechcem povedať, že by skutočné poruchy spánku boli nejaká banalita. V žiadnom prípade! Ale niekedy ide len o to, že spánku nevenujeme pozornosť. Berieme ho ako samozrejmosť. Niekedy máme dokonca dojem, že ide o premárnený čas a pár hodín spánku môžeme postrádať.

Bežným javom je tiež to, že sa často príliš nezaoberáme naším „vybavením“ pre spánok. Pritom aj to, na čom spíme a za akých podmienok okolia, sa na kvalite spánku významne podieľa.

Čo môžete získať lepším a dostatočným spánkom? Nemá cenu vymenovávať všetky detaily, pretože to by vydalo na samostatný – a veľmi obsiahly – článok. Zjednodušene teda môžeme hovoriť o lepšej psychickej kondícii, lepšej regenerácii, či silnejšej imunite.

Bežné javy ako únava, podráždenosť, nesústredenosť, bolesti v chrbte, za krkom, náchylnosť k ochoreniam, … To všetko môže mať pôvod v nekvalitnom spánku a napríklad priamo v nekvalitnom matraci, ktorý neposkytuje spiacemu a regenerujúcemu sa telu dostatočnú oporu. To sú hlavné dôvody, prečo sa oplatí investovať do kvalitného matraca, ale samozrejme aj do prikrývok, vankúšov, postele samotnej – a tiež do získania správnych spánkových návykov.

Dnes sa však do takej tematickej šírky púšťať nebudeme a zamerali sme sa iba na jeden matrac. Konkrétne na matrac, ktorý patrí medzi veľmi obľúbené a dobre hodnotené. V prechádzajúcej recenzii som sa objektívne snažil priblížiť všetky jeho klady, a je už na vás zvážiť, či je matrac Dormeo iMemory S Plus tou správnou voľbou aj pre váš lepší spánok.

O značke Dormeo

Pozrime sa ešte stručne na samotného výrobcu. Spoľahlivý a overený výrobca je totiž jedným z dôležitých faktorov pri výbere akéhokoľvek tovaru. V prípade značky Dormeo sa rozhodne bavíme o silnej a dobre známej spoločnosti. Ide o „spánkovú“ divíziu firmy Studio Moderna, ktorá vznikla v roku 1992 a pôsobí vo viac ako 20 krajinách Európy.

Firma prevádzkuje 400 kamenných predajní, cca 200 e-shopov, a stovky ďalších webov. Aj u nás patrí medzi veľmi populárnych výrobcov a predajcov kvalitného sortimentu. Medzi jej značky patria okrem Dormeo tiež aj kuchynské potreby Delimano, upratovacie pomôcky Rovus alebo známe značky Top Shop či Kosmodisk.

Samotná značka Dormeo sa venuje vývoju a výrobe špičkových potrieb pre zdravý spánok s dôrazom na kvalitu spracovania, šetrnosť a nezávadnosť (i ekologickú). Okrem matracov ponúka i vankúše, prikrývky, bielizeň a ďalší tovar.

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin