Najmenej poruchové práčky: Ktoré značky vedú a presvedčili aj odborníkov?

Chcete spoznať najmenej poruchové práčky, u ktorých máte istotu, že zvládnu aj časté používanie?

⭐⭐⭐⭐⭐

Ak sa stará práčka pokazila, zvyčajne musíme konať rýchlo. Ide o jeden z najviac využívaných domácich spotrebičov, bez ktorého si už zrejme väčšina z nás nedokáže predstaviť bežné fungovanie a starostlivosť o oblečenie. Pravda je taká, že ak nechceme stráviť dlhé hodiny pátraním a porovnávaním naprieč rôznymi modelmi a značkami, hlavným faktorom bude rozpočet a dostupné recenzie práčok. Sú však tieto recenzie dobrým ukazovateľom? Ak vzniknú po pár týždňoch používania, odrážajú skutočnú kvalitu produktu, od ktorého očakávame niekoľkoročnú životnosť bez porúch?

najmenej poruchové práčky

Spoľahlivosť práčok rieši čoraz viac užívateľov. Ako na bežiacom páse sa objavujú situácie, kedy práčka vypovedá svoj chod tesne po záručnej dobe a oprava dôležitého komponentu urobí často veľký prievan v peňaženke. Či ste v štádiu aktívneho hľadania novej práčky, ktorá má nahradiť pokazenú, alebo ste sa pustili do pátrania po energeticky úspornejšej práčke, ktorá je vybavená pokročilými technológiami, aby ste mohli svoju starú 20-ročnú poslať na zaslúžený dôchodok, inšpiráciou vám môžu byť naše tipy na najspoľahlivejšie práčky od renomovaných výrobcov.

Ako sme postupovali pri výbere?

Prešli sme množstvo zahraničných zdrojov, zohľadnili predajnosť na našom trhu a preferencie užívateľov s cieľom poskytnúť vám čo najvernejší obraz o situácii v segmente práčok. Veľké rozdiely v obľúbenosti značiek sa objavujú aj naprieč rôznymi krajinami a môžeme sa domnievať, že ochota zaplatiť viac je úzko prepojená na kúpnu silu obyvateľstva daného štátu. Lepšia ekonomika znamená vyššie platy a spolu s tým sú prirodzene spojené aj vyššie investície do zariadenia a vybavenosti domácností.

V zmysle porekadla: „Nie som taký bohatý, aby som si mohol dovoliť kupovať lacné veci“, je na mieste snažiť sa dostať za svoje peniaze čo najvyššiu kvalitu. Či už je váš rozpočet na novú práčku 300, 500 alebo 700 EUR, neulakomte sa na prvú ponuku, na ktorú natrafíte.

Ako sa hodnotí spoľahlivosť práčok?

Pri hodnotení spoľahlivosti práčok sa berie do úvahy viacero premenných. Zvyčajne ide o vyhodnocovanie počtu predaných práčok k počtu nahlásených poruchových stavov. Ďalej sa určuje, či bolo možné opravou závadu odstrániť, alebo sa vzniknutá chyba nedala odstrániť resp. by oprava nebola ekonomická (náklady na opravu by predstavovali vysokú finančnú záťaž a užívateľ sa rozhodol, že radšej investuje do kúpy novej práčky).

Kým v minulosti sa práčky bežne používali desiatky rokov a pri chybe ju dokázal priemerne zručný domáci pán ľahko odstrániť, moderné práčky zvládnu fungovať bez poruchy priemerne 5 – 8 rokov! Toto číslo sa však týka predovšetkým kvalitnejších modelov. Low cost práčky to vzdajú podstatne skôr.

Najlepšie značky práčok

⏩ Práčky LG

Značka LG je jedným z najspoľahlivejších výrobcov práčok súčasnosti. Pravidelné získava ocenenia zákazníckej spokojnosti súvisiace nielen s kvalitou produktov, ale aj s úrovňou poskytovaných služieb (zdroj: jdpower.com). Ocenenie Značka kvality dTest.cz 09/2019 (ID:4502)

✅ Práčky LG nájdete v cene približne od 270-1100 EUR. Takmer všetky sú s predným plnením a medzi najobľúbenejšie patria modely s kapacitou bubna od 7-10 kg. Nechýbajú parné technológie, extra šetrnosť k vláknam, či špeciálne programy pre alergikov. Vo vyšších radoch je prítomný invertorový motor aj inteligentná diagnostika Smart ThinQ.

LG F171K2CS2W

Pre náročných

Zistiť cenu

LG F4DT408AIDD

Najlepší pomer cena / výkon

Zistiť cenu

LG F2J6HM0W

Najlepší lacný (do 500 €)

Zistiť cenu

⏩ Práčky Samsung

Značka Samsung má dominantné postavenie v oblasti inovácií, moderných technológií a pokročilých smart funkcií. Samsung je z hľadiska výkonnosti o triedu vyššie ako konkurencia a udáva trendy na dlhšie obdobie dopredu. Podľa hodnotenia magazínu Which je Samsung Electronics vedúcou značkou veľkých domácich spotrebičov.

✅ Pre práčky Samsung je typické spojenie vysokého výkonu, komfortu pri používaní a moderných technológií. Za najlacnejšiu základnú práčku tejto značky zaplatíte 300 EUR, za najdrahší model nadupaný inováciami približne 1700 EUR. V priazni našincov sú najmä práčky do 600 EUR, ktoré ponúkajú kapacitu od 7-9 kg. Perú úsporne, potichu aj pri odstreďovaní a ich súčasťou sú inteligentné intuitívne funkcie.

SAMSUNG WW90T986ASH

Pre náročných

Zistiť cenu

SAMSUNG WW80K5410UW

Najlepší pomer cena / výkon

Zistiť cenu

SAMSUNG WW80TA026AE1LE

Najlepší lacný (do 380 €)

Zistiť cenu

⏩ Práčky Whirpool

Značka Whirlpool je na našom trhu overenou stálicou v segmente cenovo dostupných práčok. Svoje kvality však ukazuje aj v konkurencii zdatnejších súperov. Podľa portálu YaleAppliance.com sa na 9348 kusov predaných spotrebičov značky Whirpool vzťahovalo iba 378 zásahov servisu, čo pre tohto výrobcu znamenalo víťazstvo v hodnotení 10 značiek.

✅ Najpredávanejšie práčky na našom trhu, najširší výber práčok s horným plnením. Cenový rozptyl je obrovský – od 200 EUR pri základných modeloch, po 1300 EUR, ktoré zaplatíte za nadštandarne vybavenú práčku s profesionálnymi parametrami. V obľube sú najmä práčky do 300 €, ktoré hoci majú menšiu kapacitu a vybavenosť modernými technológiami, lákajú spoľahlivým chodom, čomu zodpovedá aj množstvo spokojných recenzií.

WHIRLPOOL FFD 9448 BCV EE

Pre náročných

Zistiť cenu

WHIRLPOOL FFB 7438 BV EE

Najlepší pomer cena / výkon

Zistiť cenu

WHIRLPOOL TDLR 5030L EU

Najlepší lacný (do 250 €)

Zistiť cenu

⏩ Práčky Electrolux

Značka Electrolux prináša najlepšie čistiace výsledky a odstraňovanie škvŕn vo svojej triede. Electrolux sa zameriava na práčky s predným aj horným spôsobom plnenia a profesionálne testovacie spoločnosti pravidelne hodnotia Electrolux ako špičkovú značku pre starostlivosť o bielizeň.

✅ Výborný pomer cena / kvalita. Pri práčkach Electrolux nenájdete premrštené ceny. Kúpite ich od 250-700 €, pričom najlepšie sa darí modelom zo stredu tohto cenového intervalu. Predajnosť sa rovnomerne delí medzi práčky s predným aj horným plnením. Nájdete tu kvalitné práčky, ktoré výborne zapadnú aj do menších priestorov. Ponpkajú funkciu parného prania, prispôsobenie chodu množstvu a typu vložených textílií a viaceré ďalšie užitočné technológie.

ELECTROLUX PerfectCare 800 EW8W261B

Pre náročných

Zistiť cenu

Electrolux PerfectCare 700 EW7F447WI

Najlepší pomer cena / výkon

Zistiť cenu

Electrolux PerfectCare 600 EW6F528SC

Najlepší lacný (do 300 €)

Zistiť cenu

⏩ Práčky Siemens

Značka Siemens je zaradená do vyššej strednej triedy a predstavuje zástupcu spotrebičov s veľkou trhovou silou a vysokým predajom najmä v zahraničí. Patrí do vlajkovej spoločnosti BSH Home Appliances, ktorá je domovom aj pre značku Bosch. Podľa dTest.cz bolo 85 % práčok zn. Siemens v priebehu 9 rokov pozorovania bez poruchy!

✅ Nemecká kvalita, posilnená výdrž práčky a dôraz na precíznosť. Aj keď práčky Siemens nenájdete u nás na popredných miestach v rebríčkoch predajnosti, ak chcete úspornú práčku, ktorá pri praní podáva skvelé výsledky, určite neurobíte krok vedľa. Odporúčame, aby ste zablúdili aj na zahraničné diskusie a recenzné portály, kde nájdete reálne hodnotenia. Cena modelov predávaných u nás je 350-1500 EUR.

SIEMENS WM16XEH1CS

Pre náročných

Zistiť cenu

SIEMENS WD4HU541EU

Najlepší pomer cena / výkon

Zistiť cenu

SIEMENS WM14UQ61EU

Najlepší lacný (do 800 €)

Zistiť cenu

Prečo sa práčky kazia?

Práčka patrí k najčastejšie využívaným spotrebičom a na jej životnosť má veľký vplyv kvalita vody a správanie užívateľa. Vyžaduje si častejšiu údržbu a dodržiavanie predpísaných pravidiel používania.

Vodný kameň

Na väčšine Slovenska máme tvrdú vodu, preto je jedným z najrozšírenejších problémov tvorba vodného kameňa. Vodný kameň sa usádza na výhrevnom telese, čím zvyšuje nielen spotrebu, ale aj riziko jeho prehriatia a poškodenia. Zanáša trysky, filtre napúšťacie aj vypúšťacie vývody.

💙 Ako si pravidelnú údržbu práčky uľahčiť? Viac sa dočítate v našom článku: Ako vyčistiť práčku od vodného kameňa, nečistôt a zápachu

Používateľ vs. práčka

Druhým faktorom, ktorý znižuje životnosť práčky je človek. Je dôležité rešpektovať odporúčania výrobcu a bubon práčky nepreťažovať. Pozor dávajte aj na množstvo pracieho prášku a aviváže (práčka môže vypeniť a vlhkosť sa dostane k elektronike). Veľkú pozornosť venujte aj samotnej inštalácii práčky – odstráňte všetky fixačné skrutky bubna a práčku postavte na rovinu (alebo ju pomocou nožičiek nastavte do roviny), aby sa znížila miera vibrácií a hlučnosti.

Chyba z výroby

Kúpili ste práčku, inštalovali ste ju podľa návodu, dodržiavali odporúčania pre konkrétne programy, no aj napriek tomu sa po pár mesiacoch pokazila? Možno ste mali smolu, že sa práve vám ušiel jeden chybne vyrobený model. V horšom prípade môže ísť o nekvalitnú súčiastku a menej odolné materiály, ktoré sa žiaľ v snahe znížiť cenu práčky aj dnes bežne používajú. Rozdiel medzi práčkou za 200 € a 600 € môže byť priepastný. Preto odporúčame nakupovať o seriózneho predajcu a mať po ruke kontakt na odborný servis.

najlepšie práčky značky

Aké sú najčastejšie poruchy práčok

Práčka nevypúšťa vodu a iba hučí… Práčka netočí bubon… Práčka nedokáže ukončiť program, lebo nedosiahne nastavené otáčky odstreďovania… Práčka nezohrieva vodu…Práčka neodstreďuje…Práčka neperie!…a mnoho ďalších kombinácií, ktoré nás pomerne rýchlo dajú do pozoru, najmä, ak sa z práčky začne šíriť zvláštny zápach, zvuk alebo hrozí vytopenie.

Novšie práčky dokážu na problém upozorniť kódom na displeji. Každá značka má svoje síce svoje vlastné značenie, no komplikácie majú rovnaký základ. S čím sa môžete stretnúť?

 • Problém s prívodom vody do práčky – Ventil môže byť uzatvorený alebo upchatý.
 • Problém s odvodom vody z práčky – Vypúšťacia hadica môže byť upchatá alebo zalomená. Skontrolujte, či práčka nemá upchatý vypúšťací ventil (prístupný v dolnej časti). Ten môže spôsobiť aj zadretie vypúšťacieho čerpadla.
 • Zámok dvierok je zablokovaný – Niekedy stačí práčku vypojiť zo siete a reštartovať, inokedy môže ísť o chybu otváracieho mechanizmu, na ktorý je treba servisný zásah.
 • Chyby nevyváženého bubna – Objavujú sa, ak sa do bubna vloží príliš málo alebo príliš veľa bielizne a obsah bubna nie je možné rovnomerne vyvážiť. Pomerne ľahko odstrániteľné.
 • Problém s ohrevom vody – Práčka je aj počas prania na dotyk stále studená. Vážnejšie poruchy na vykurovacom telese, tlakovom spínači.
 • Bubon sa netočí – Chyba motora, remeňa, ale aj elektroniky. Potrebný odborný servis.
 • Hlučné pranie – Spočiatku tichý chod práčky sa postupom času zmenil na neznesiteľný. Príčinou môžu byť opotrebované ložiská a tlmiče.

Životnosť práčky – Akým spôsobom ju predĺžiť?

 • Práčka musí stáť pevne na podlahe. Predídete predčasnému opotrebovaniu vnútorných dielov z dôvodu zvýšených otrasov.
 • Práčka sa praním sama nedokáže vyčistiť, preto ju pravidelne zbavujte vodného kameňa aj mazľavých usadenín. Vyčistite gumové tesnenie, vypúšťaciu hadicu, dávkovač na prací prášok a aviváž, skontrolujte spodný filter.
 • Odborníci odporúčajú používať kvalitné pracie prášky bez obsahu abrazív a solí.
 • Neprekračujte kapacitné limity práčky. Ak má vaša práčka bubon stavaný na 6 kg, je optimálne naplniť ho do ¾ alebo tak, aby od hornej časti bubna zostalo voľné miesto na výšku dlane s vystretými prstami. Pozor na programy, ktoré sú prednastavené na menšie zaťaženie (najčastejšie rýchle programy a programy na športové oblečenie).
 • Nevkladajte do bubna ostré predmety (napr. spony a pracky na látkových opaskoch, oblečenie s kovovou aplikáciou vyvráťte naruby). Ak periete oblečenie so zipsom, nenechajte zips otvorený – môže poškodiť tesnenie na dvierkach.

aká je výdrž práčky

Najhoršie práčky: Od čoho dať ruky preč?

V testoch práčok sú vybrané modely podrobené rôznych pozorovaniam. Zisťuje sa reálna spotreba elektrickej energie aj vody, hlučnosť, vibrácie, no tiež aj kvalita prania a odstreďovania. Vždy je však zvolených iba 10 – 12 rozličných práčok, preto ani z odborného hodnotenia nezískate ucelený obraz o situácii na trhu.

Ak chcete byť spokojný s výberom novej práčky snažte sa z úzkeho hľadáčika vyradiť modely, ktoré majú nasledujúce vlastnosti:

 • Majú horšiu energetickú triedu (A alebo B) – Prevažná väčšina práčok už patrí do energetickej triedy A+++ a A++.
 • Sprevádzajú ich negatívne recenzie – Ako v nákupných porovnávačoch (heureka.sk), v e-shopoch, tak aj v diskusiách na internete.
 • Ide o práčku menej známej značky – Môžu nastať problémy so servisom, kedy pri poruche treba práčku poslať na opačnú stranu republiky alebo až do zahraničia. Ideálne je, ak v prípade poruchy môže prísť zazmluvnený opravár priamo k vám a priamo rozhodnúť o rozsahu chyby.
4.1/5 - (46 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin