Kamenný koberec: Skúsenosti, cena za m2 a najlepší dodávatelia

Kamenný koberec na balkóně

Čo je kamenný koberec? Aké je jeho využitie a životnosť? Aká je cena za m2? Tento pomerne nový spôsob povrchovej úpravy plôch v exteriéri aj interiéri zažíva v poslednom období veľký boom. K budúcim zákazníkom sa však dostávajú mätúce informácie, a preto sme si dali za úlohu priniesť viaceré odpovede na zaujímavé otázky, ktoré s kamenným kobercom súvisia.

Čo je kamenný koberec?

Kamenný koberec (inak aj kamienková dlažba alebo kamienková podlaha) tvoria drobné kamienky, ktoré sa navzájom spájajú za pomoci dvojzložkového spojiva (živica a tvrdidlo).

Ak máte záujem o dokonale vyhladenú plochu, môže sa aplikovať aj horná uzatváracia vrstva – najčastejšie v podobe špeciálneho gélu alebo epoxidového náteru. Takáto vrchná povrchová úprava vyzerá výborne a je rovnako hladká ako dlažba.

Kamenný koberec tak v sebe spája príjemný prírodný vizuál s odolnosťou, ktorá je príznačná pre dobre známe epoxidové podlahy.

Zloženie kamenného koberca

Videli ste už ponuku predajcov a neviete sa rozhodnúť, aký kamenný koberec kúpiť? Kamienky sú totiž v rôznych odtieňoch, frakciách (veľkosť uvádzaná v mm), štruktúrach a namixované v zaujímavých kombináciách. Môžete natrafiť na jemnú, takmer pieskovú štruktúru, až po jasne rozlíšitelné kamienky o veľkosti do 8 mm. Najčastejšie ide o prané a triedené riečne kamienky alebo mramorové kamienky.

Oblázky jsou příjemné na nohy

Oblázky jsou příjemné na nohy

Kamenný koberec a využitie v priestore

Kamenný koberec je skvelou alternatívou k zámkovej dlažbe, obkladom, betónu aj dlaždiciam. Mení ráz prostredia a dodáva mu príjemnú atmosféru. Používa sa nielen pri nových realizáciách záhrad a obytných priestorov, výborne sa hodí aj na renovácie – samozrejme za predpokladu, že si dáte záležať na dôkladnom vyrovnaní, zhutnení a brúsení podkladu.

 • V exteriéri sa používa na chodníky, príjazdové cesty, ako efektná kamenná podlaha na terase balkóne, či altánku. Azda najobľúbenejšie je využitie v okolí bazéna – najmä, ak je váš bazén oblúkový alebo členitý a akákoľvek iná podlaha, by bola skôr o kompromisoch, ako o dokonalom výsledku.
 • V obytných priestoroch je jeho využitie ešte rozmanitejšie. Zdobí vstupné haly, schodiská, je zaujímavým prvkom v okolí krbov. Hodí sa aj na zvislé plochy – napríklad ako zástena kuchynskej linky alebo náhrada za obklad v sprchovom kúte. Často ho objavíte vo výstavných priestoroch, salónoch alebo wellness a spa centrách. V kanceláriách alebo na úradoch je ho vidieť v podobe zvislých soklov na chodbách.

Aké výhody a nevýhody súvisia s kamenným kobercom?

Videli ste realizáciu kamenného koberca u svojich známych a potrebujete zvážiť všetky pre a proti? Nejde o pár eurovú záležitosť, preto je dobré vytvoriť si aspoň základný obraz. Tu je základná sumarizácia.

Výhody kamenného koberca:

 • široká škála využitia v exteriéri aj interiéri – horizontálne aj vertikálne
 • nenáročná údržba – nie sú potrebné žiadne obnovovacie nátery ani impregnácie
 • dlhá životnosť bezo zmeny vzhľadu – rádovo v desiatkach rokov
 • ekologické a nezávadné materiály
 • mrazuvzdornosť
 • protišmykovosť
 • dobrá tepelná vodivosť – v interiéri sa využíva aj s podlahovým kúrením
 • výborná priľnavosť na rôzne druhy spevneného podložia
 • bez škár – kamenný koberec sa “naťahuje” celistvo, bez medzier
 • vysoká pevnosť a odolnosť

Nevýhody kamenného koberca:

 • podložie vyžaduje dôkladnú prípravu – spevnenie, vyhladenie, zabrúsenie a penetráciu
 • pri neodbornej pokládke (alebo výbere menej kvalitných materiálov) znížená životnosť
 • cena za meter štvorcový kamenného koberca nemusí byť konečná (pozor na podozrivo nízke ceny) – treba počítať aj s ďalšími materiálmi.

Cena za m2 kamenného koberca

Poďme trochu k číslam a výpočtom. Na trhu máme niekoľko overených dodávateľov kamenných kobercov (TopStone, MPL Stavro, Kamenta, Art4You,…) . Ich ponuka je široká a výber zaujme aj náročných kupujúcich. Je však treba venovať pozornosť celkovým nákladom na meter štvorcový pokrývanej plochy.

Pri porovnávaní cien rátajte s 3 premennými: umiestnenie+ materiál + cena práce

 ProduktInfoHodnotenieCena (od) 
#1TopStone Kamenný koberec Madeira
+ pre interiér + exteriér
+ aj pre pojazdné plochy
+ aplikácia aj na zvislé plochy
+ frakcia 2-5 mm
⭐ 100 %18 € za m² Čítať recenzie
#2TopStone Kamenný koberec CityStone Dark
+ vyššia protišmykovosť
+ exteriér
+ mrazuvzdornosť
+ frakcia 4-8 mm
⭐ 100 %24 € za m²
Čítať recenzie
#3TopStone Kamenný koberec Verde Alpi
+ interiér + exteriér
+ aj pre pojazdné plochy
+ aplikácia aj na zvislé plochy
+ frakcia 2-4 mm, 4-7 mm
⭐ 100 %16 € za m² Čítať recenzie
#4TopStone Kamenný koberec Rosso Verona
+ interiér + exteriér
+ aj pre pojazdné plochy
+ aplikácia aj na zvislé plochy
+ frakcia 2-4 mm, 4-7 mm
⭐ 100 %17 € za balenie Čítať recenzie
Môže sa vám hodiť
#U-1000 Lak na kamenný koberec
+ pečatiaci bezfarebný lak
+ odolný voči mechanickému poškodeniu
+ odolný voči UV žiareniu
⭐ 100 %51 € / 3l Čítať recenzie

Kde bude kamenný koberec položený?

Je rozdiel, ak chcete kamenný koberec aplikovať v interiéri alebo exteriéri. Pri cene je rozhodujúca zaťažiteľnosť plochy – hrúbka, exkluzivita kameniva, jeho farebnosť, frakcia a finálna povrchová úprava.

 • Pre vytvorenie súvislej vrstvy v interiéri, počítajte s hrúbkou koberca 1 cm. Na 1 meter štvorcový pripadne približne 16 – 17 kg kameniva.
 • Pre vytvorenie súvislej vrstvy v exteriéri, ktorá nie je vystavená vysokej záťaži, rátajte s hrúbkou koberca 1,5 cm. Na 1 meter štvorcový pripadne približne 25 kg kameniva.
 • Ak potrebujete vytvoriť pojadzné plochy pre auto (pozor, nie na trvalé státie auta), potom je potrebné vytvoriť koberec s hrúbkou 2 cm, kde 1 meter štvorcový “zhltne približne 32- 33 kg kameniva.

Rozhodujúcimi faktormi pri spotrebe a výťažnosti je úprava podložia a zručnosti majstra. Ak je podložie nerovné, spotreba rapídne narastá a celková úprava plochy sa mnohonásobne predražuje.

Vlastné skúsenosti s pokládkou kamenného koberca na balkón (Pred a po)

Typ kameňa

Riečne, mramorové alebo perleťové kamienky? Ich dostupnosť v prírodných zdrojoch, spôsob spracovania, celková kvalita a ne/tradičná farba rozhodujú o výslednej cene za m2. Kamenivo (alebo inak aj plnivo) sa zvyčajne predáva v 25 kg-ových vreciach a z tohto balenia ponúka rôznu výťažnosť, napr:

 • pri hrúbke 1 cm pokryje plochu 1,60 m2,
 • pri hrúbke 1,5 cm pokryje plochu 1 m2,
 • a pri hrúbke 2 cm môžete z jedného 25 kg-ového vreca pokryť plochu 0,75- 0,80 m2.

Pri porovnávaní cien od rôznych dodávateľov prihliadajte na to, čo výsledná cena zahŕňa.

 • Ak je v cene iba plnivo (kamienky), zaplatíte menej, ale nevyhnete sa kúpe spojovacieho materiálu.
 • Ak je v cene zahrnuté aj spojivo (aj ozn. pojivo), ktoré je základom pre spojenie a vytuhnutie kamenného koberca, potom bude cena vyššia.

Za meter štvorcový kamenného koberca môžete zaplatiť od 5 do 80 € – záleží od druhu kameniva, spojiva v cene či hrúbky koberca.

Aká je cena práce?

K výslednej cene si nezabudnite pripočítať aj cenu za penetračný materiál pre podložie + ak máte záujem o uzavretie vrchnej vrstvy, pripočítajte aj cenu za vyrovnávací epoxidový/gélový náter. Cena práce majstra (pokiaľ si nebudete koberec klásť svojpomocne) sa môže pohybovať v sume od 10 – 15 €/m2.

Kde sa dá kamenný koberec kúpiť?

Možností máte hneď niekoľko – kamenné koberce sú bežne dostupné vo veľkých predajniach so stavebným materiálom (OBI, Mercury Market). Niektoré dodávateľské firmy majú svoje vzorkové portfólia aj v menších lokálnych predajniach spotrebného a stavebného tovaru alebo majú dokonca svoje vlastné vzorkové predajne.

Vždy je lepšie, ak máte možnosť vyhliadnutú vzorku “ochytať” naživo, v najlepšom prípade sa po nej dokonca aj prejsť. Iba málo zákazníkov však kamenný koberec nakúpi na prvýkrát. Dôležitý je cenový návrh a kalkulácia spotreby kameniva. Vezmite meter a kalkulačku do ruky a ide sa na to!

Veľmi dobrú technickú podporu, online kalkulátory a rady poskytujú aj e-shopy, v ktorých si v závislosti od veľkosti objednávky môžete dojednať aj pekné zľavy a nemáte žiadne starosti s dopravou a kompatibilitou materiálov. Máte k dispozícii prehľadné cenníky kamenného koberca, spotrebu materiálu a môžete si zapožičať náradie alebo rovno šikovného majstra.

Pokládka kamenného koberca: Základné kroky

Kamenný koberec na balkóně

Najvyššiu kvalitu kamienkovej podlahy docielite iba pri dodržaní správneho technologického postupu. Akékoľvek vynechanie krokov, kúpa menej kvalitných materiálov a nerešpektovanie odporúčaní od dodávateľa sa prejavia na zníženej odolnosti a životnosti.

Ľudia sa domnievajú, že kamenný koberec je sám o sebe samonosný a nepotrebuje žiadne spevnené podložie. Opak je však pravdou. Pri hrúbke cca 1 – 2 cm nemôžete predsa očakávať, že si poradí s pravidelnou záťažou!

Pred položením kamenného koberca si musíte pripraviť podložie – betón, polymérbetón, umelohmotný podklad.

Podložie musí byť dostatočne pevné, mierne zdrsnené, zbavené nečistôt a prašnosti. Nesmie byť príliš nasiakavé. Základom je vytvoriť také podmienky, aby vrstva kamienkov k podložiu dostatočne silno priľnula.

Ak rekonštruujete starší chodník alebo vydrolené príjazdové cesty, dajte si záležať na vyplnení všetkých medzier a ucelení plochy do jednej hladiny. Všetky nerovnosti povrchu sa totiž premietnu do vyššej spotreby kameniva. Nedajte sa nachytať na reklamné slogany, ktoré tvrdia, že na renováciu starých betónových plôch je kamenný koberec to najlepšie a najjednoduchšie. Ak chcete dobrý výsledok, zarovnávanie podložia by ste nemali vynechať.

Podložie vyžaduje vrstvu špeciálneho penetračného náteru. Vyberajte takú, ku ktorej kamenný koberec priľne.

Pozor, ak cez staršiu vrstvu betónu vzlína vlhkosť. Vrstva kamenného koberca bude fungovať ako nepriepustná membrána, pod ktorou sa po rokoch bude vlhkosť hromadiť a pri silných mrazoch bude trhať nielen betón, ale poškodí aj kamenný koberec.

Kamenný koberec a údržba?

Potešíme vás – kamenný koberec vyžaduje minimálnu údržbu – v interiéri stačí povysávať a zotrieť mopom, v exteriéri z času na čas vystriekať záhradnou hadicou alebo vysokotlakovým čističom. Žiadne dodatočné ochranné nátery nie sú potrebné a nemusíte riešiť ani prerastajúcu trávu.

Kamenný koberec: Skúsenosti druhých

Skúsenosti, referencie, recenzie, fotogalérie – ak hľadáte solídneho dodávateľa, zamerajte sa na jeho prezentáciu a reálne výsledky. Dnes už totiž nie je problém natrafiť ani na syntetické kamene, ktoré zvádzajú k šetreniu, avšak za cenu kvality a životnosti.

Niekedy vystačíte s tipom od kamaráta, ktorý je so svojím kamenným kobercom spokojný, inokedy je zase lepšie dať sa do vlastného pátrania. Veríme, že vaša nová záhradná/bytová realizácia alebo rekonštrukcia bude na jednotku.

 ProduktInfoHodnotenieCena (od) 
#1TopStone Kamenný koberec Madeira
+ pre interiér + exteriér
+ aj pre pojazdné plochy
+ aplikácia aj na zvislé plochy
+ frakcia 2-5 mm
⭐ 100 %18 € za m² Čítať recenzie
#2TopStone Kamenný koberec CityStone Dark
+ vyššia protišmykovosť
+ exteriér
+ mrazuvzdornosť
+ frakcia 4-8 mm
⭐ 100 %24 € za m²
Čítať recenzie
#3TopStone Kamenný koberec Verde Alpi
+ interiér + exteriér
+ aj pre pojazdné plochy
+ aplikácia aj na zvislé plochy
+ frakcia 2-4 mm, 4-7 mm
⭐ 100 %16 € za m² Čítať recenzie
#4TopStone Kamenný koberec Rosso Verona
+ interiér + exteriér
+ aj pre pojazdné plochy
+ aplikácia aj na zvislé plochy
+ frakcia 2-4 mm, 4-7 mm
⭐ 100 %17 € za balenie Čítať recenzie
Môže sa vám hodiť
#U-1000 Lak na kamenný koberec
+ pečatiaci bezfarebný lak
+ odolný voči mechanickému poškodeniu
+ odolný voči UV žiareniu
⭐ 100 %51 € / 3l Čítať recenzie
4.2/5 - (6 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin