Najlepšie kuchárske knihy / kuchárky (TOP 10 kníh)

Radi varíte a došla vám inšpirácia, čo variť na obed alebo večeru? Chcete s varením začať alebo posunúť svoje kulinárske schopnosti ešte o stupienok vyššie? Potom dávame do pozornosti najlepšie kuchárky, aké v našich kníhkupectvách nájdete.

najlepšie kuchárky

Do nasledujúceho rebríčku TOP 10 najlepších kuchárskych kníh sme vybrali zaujímavé a rôznorodé tituly, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia a dobré reálne skúsenosti.

Prečo kuchárske knihy? Je to istota fungujúcich receptov

Dnes už nie je problém dostať sa k receptom od výmyslu sveta. Na internete nájdete obrovské množstvo blogov, zbierok receptov od originál kuchárov, ale aj amatérov. Možno sa už aj vám stalo, že recept, ktorý ste si našli na nete, nebol vo výsledku taký, ako ste si predstavovali. Stačí, ak sa pri písaní receptu udeje malá chybička, alebo ak sa píše iba “ok oka” a správne pomery ingrediencií sú nenávratne fuč.

Práve tu však vstupujú na scénu preverené kuchárske knihy. Ich autori si dávajú záležať nielen na tom, aby recepty na 100 % “fungovali”, zároveň vám priblížia svoje finty, kulinárske triky, aby mohla byť radosť z varenia a pečenia ihneď väčšia. Doplnené o atraktívne fotografie reálnych jedál sú pastvou pre oči a už pohľad na ne púšťa slinky. Aj u vás doma sa môžu stať ozdobou knižnice a často listovanou knihou, na ktorú nedáte dopustiť.

Knihy v nasledujúcom rebríčku sme očíslovali od 1 – 10. Neznamená to však ich striktné poradie, keďže tieto tituly majú rozmanité zameranie. Každá z kuchárok má potenciál byť vaším číslom 1! Záleží totiž od toho, či hľadáte najlepšiu knihu na kváskovanie, alebo inšpiratívnu kuchárku s fit receptami.

koláč recept

Najlepšie kuchárske knihy podľa recenzií

#1Kváskovanie. Recepty z kvásku – Naty Žúreková Štefková, Ing. Daniela Rau a kol.

Trend, aký tu dávno nebol! Tak by sa dalo charakterizovať kváskovanie, ktoré ovládlo slovenské kuchyne. Kniha Kváskovanie od Naty Žúrekovej Štefkovej a Daniely Rau patrí k najpredávanejším kuchárskym knihám na našom trhu vôbec. Odhaľuje krásu kváskovania, naučí vás o kvásku všetko podstatné, aby ste už o tejto “malej vede” nemali žiadne pochybnosti a nevzdávali sa po prvých neúspešných pokusoch.

Čitatelia knihu hodnotia ako výborne a zrozumiteľne napísanú. Nechýba jej nič dôležité. Vysvetlí vám ako urobiť kvások, aj ako sa o kvások starať. Prevedie vás cez základné postupy, až po náročné recepty. Táto úspešná kuchárska kniha má aj ďalšie vychýrené pokračovania – Kváskovanie 2 a Kváskovanie 3.

Kniha má 345 strán – Tvrdá väzba – Obsahuje 65 receptov, vrátane bezlepkových receptov z kvásku

Ukázať knihu

#2Lenivá kuchárka – Veronika Čopíková, Peter Farkaš

Ďalšia mimoriadne obľúbená kuchárska kniha, ktorej sa dostalo veľa pozornosti – a zaslúžene. Kniha Lenivá kuchárka od Veroniky Čopíkovej a Petra Farkaša upúta už na prvé prelistovanie. Obsahuje nádherné fotografie, ktoré odzrkadľujú lásku k vareniu a jedlu ako takému. Aj vďaka tejto knihe sa možno odhodláte pripraviť recepty, na ktoré by ste si inak netrúfli, alebo by ste sa obávali, že vás ich výsledná chuť sklame. Nájdete v nej 60 rýchlych a chutných receptov, inšpiráciu na raňajky, obede, večere aj sladkosti.

Recepty pracujú s menším množstvom cukru, múku je nahradená zdravšími alternatívami a na svoje si prídu aj zástancovia bezlepkových jedál. Ak máte radi zdravé jedlá a nechcete stráviť v kuchyni dlhý čas, vyskúšajte túto kuchárku – využíva prevažne slovenské a ľahko dostupné suroviny, no pritom s nápaditým a veľmi chutným výsledkom.

Kniha má 160 strán – Tvrdá väzba – Obsahuje 60 receptov, vrátane bezlepkových receptov

Ukázať knihu

#3Zdraví papkáči – Romana Cibulková

S príchodom malého bábätka do rodiny sa udejú veľké zmeny, a to dokonca aj v kuchyni. Pri prvých príkrmoch mávajú mladé mamičky občas hlavu v smútku a pátrajú po tom, ako dať svojmu drobčekovi to najlepšie. Kniha Zdraví papkáči od Romany Cibuľkovej prináša viac ako 100 receptov, kde nájdete rozmanité postupy a recepty od prvých príkrmov do troch rokov veku dieťaťa.

Pri tvorbe tejto knihy sa pozeralo na každý detail. Nájdete tu polievky, hlavné jedlá aj chutné snacky. Nechýba zoznam alergénov, praktická tabuľka zaraďovania potravín, či návody, ako pripraviť príkrmy – skrátka všetko dôležité, čo potrebuje malé dieťa pre zdravé a výživovo hodnotné stravovanie. K detským jedlám sú tu dokonca aj verzie pre celú rodinu, aby ste sa mohli najesť chutne a zdravo spoločne za jedným stolom.

Kniha má 295 strán – Tvrdá väzba – Obsahuje viac ako 100 receptov

Ukázať knihu

#4Chutně a rychle – 100 receptů, které uvaříte do 30 minut

Medzi najnovšie kuchárske knihy patrí aj počin od svetoznámeho šéfkuchára Gordona Ramsayho. Neplytvá zbytočne slovami na siahodlhé vysvetľovanie základných postupov. Miesto toho sa zameriava na užitočné spôsoby, ako si pripraviť perfektné jedlo už do 30 minút, a pritom sa prepracovať k chuťového zážitku. Kniha Chutně a rychle – 100 receptů, které uvaříte do 30 minut je v českom jazyku, plná nádherných fotografií jedál, ktoré si budete chcieť hneď vyskúšať. Aj keď na varenie práve nemáte veľa času!

Nájdete tu recepty na rýchle, no aj chutné polievky a šaláty, ryby a morské plody, hydinu, mäso i bezmäsité jedlá, cestoviny, ryžu a rôzne nátierky, prílohy a zopár rýchlych dezertov. Úroveň receptov môže odradiť úplných začiatočníkov, skúsení domáci kuchári sa však budú tešiť, kedy vyskúšajú ďalšiu inšpiráciu.

Kniha má 256 strán – Tvrdá väzba – Obsahuje 100 receptov

Ukázať knihu

#5Jamie Oliver vaří po italsku

Pokračujeme ďalším šefkuchárom, ktorého meno má vo svete cveng. Autorom knihy Jamie Oliver vaří po italsku nie je nik iný, ako samotný Jamie Oliver. Obsiahla kniha s nádhernými fotografiami vás prenesie na taliansky vidiek a vy budete len ťažko odolávať chuti na lákavé talianske dobroty.

Ak je vám talianska kuchyňa blízka a radi sledujete relácie, kde Jamie varí, túto knihu si určite obľúbite. Ukáže vám postupy, ako si pripraviť jednoduché talianske jedlá, ale aj slávnostné pokrmy, ktorými očaríte každú návštevu. Žiadne “kultúrne” pomixované recepty s náhradami, iba originál receptúry priamo zo srdca talianskej kuchyne!

Kniha má 408 strán – Tvrdá väzba

Ukázať knihu

#6Moje domácí kuchyně, Zdeněk Pohlreich

Presuňme sa kúsok bližšie – ku kuchyni, v ktorej nájdeme množstvo tradičných a generáciami preverených jedál od našich najbližších susedov. Za knihou Moje domácí kuchyně stojí známy český kuchár Zdeněk Pohlreich. Ukáže vám, ktoré pokrmy a dobroty si najradšej varí vo svojej kuchyni. Okrem 72 receptov nájdete v knihe aj stručné fragmenty z jeho života, zaujímavé názory a myšlienky. Titul nie je len kuchárkou, je knihou v pravom zmysle slova.

Podľa hodnotenia čitateľov ide o knihu plnú pútavých fotografií vo vysokej kvalite, výborne spracovanú, ktorá prináša overené receptúry vyladené samotným autorom.

Kniha má 184 strán – Tvrdá väzba – Obsahuje 72 receptov

Ukázať knihu

#7Recepty zo života 37 – Recepty z jedného hrnca

Na Slovensku azda nie je rodina, u ktorej by sa v kuchyni v zásuvke neskrývala aspoň jedna kniha z najobľúbenejšej knižnej série Recepty zo života! Raz je kuchárka zameraná na koláče a zákusky, inokedy sa venuje receptom bez váženia, príprave chutných zemiakov, mäsových jedál, či vianočným receptom. Kolekcia sa pravidelne rozrastá. Tvoria ju autentické recepty čitateľov časopisu Život. Inak to nie je ani v prípade najnovšieho pokračovania s názvom Recepty zo života 37 – Recepty z jedného hrnca.

Ako už napovedá názov – na prípravu pokrmov budete potrebovať jeden hrniec (nádobu). Kuchárka je zameraná na polievky, krémové polievky aj výdatné eintopfy (hustý “guláš” pôvodom z Nemecka). Nájdete tu aj recepty na bábovky a sladké koláče či torty. Výborná kuchárska kniha, ktoré rozšíri vašu zbierku!

Kniha má 160 strán – Tvrdá väzba – Obsahuje 72 receptov

Ukázať knihu

#8Fit recepty – Lucia Wagnerová

Jedna z najpredávanejších kuchárskych kníh s fit receptami vás naučí, ako sa dá variť zdravo, rýchlo a pritom chutne. Kniha Fit recepty od Lucie Wagnerovej obsahuje až 165 užitočných receptov, pričom kladie dôraz na vyšší obsah bielkovín a menšie zastúpenie sacharidov. Až 95 % receptov je bez múky a 100 % receptov je bez rafinovaného cukru!

Nájdete tu recepty na raňajky, obedy, mäsité aj bezmäsité jedlá či zdravé dezerty. Majitelia tejto kuchárky na ňu nedajú dopustiť, o čom svedčí aj množstvo pozitívnych recenzií. Kniha je prvý diel zatiaľ trojdielnej série a aj zvyšné dve časti majú čím zaujať! Je dobrou voľbou pre každého, kto sa chce v živote posunúť správnym stravovacím smerom.

Kniha má 223 strán – Tvrdá väzba – Obsahuje 165 receptov

Ukázať knihu

#9Martin Pyco Rausch – Moje jedlo

Aké je to mať v kuchyni kuchársku knihu od Pyca? Obľúbený slovenský moderátor a hudobný dramaturg Martin Pyco Rausch ukazuje svoj talent aj vo varení. Kniha Moje jedlo sprostredkováva jeho pohľad na kulinárstvo, ktoré poňal tvorivo, vegetariánsky a v netradičných kombináciách.

Recenzie tejto kuchárky a aj jej pokračovania Moje jedlo 2 sú veľmi dobré. Autor jedlá nielen navaril, ale ich aj fotografoval. Ukazuje, že “svet vegetariánov” môže byť až prekvapivo bohatý na chute a dokáže osloviť aj “mäsožravcov”. Graficky aj obsahovo je kuchárka na vysokej úrovni. Na recepty si môžu trúfnuť aj menej skúsení domáci kuchári.

Kniha má 180 strán – Brožovaná väzba

Ukázať knihu

#10Famózní! – Mirka van Gils Slavíková

Autorku kuchárskej knihy Famózní! Mirku van Gils Slávikovú možno poznáte z videí na sociálnych sieťach. Známa česká cukrárka sa celý život venuje zdokonaľovaniu svojej vášne – cukrárstvu. Svojim majstrovstvom potešila už mnohé známe osobnosti a cez jej populárne kuchárky sa k tajomstvám jej receptov môžete dostať aj vy.

V knihe je 60 receptov, ktoré sú doplnené krásnymi a pútavými fotografiami. Pri pohľade na ne sa vám začnú zbiehať slinky. Nájdete tu makovec, vianočku, kysnutú bábovku, Sacher tortu, Pavlovu tortu,, mkrvový koláč, croissanty, žemľovky, pražský koláč a mnohé iné vychýrené dobroty.

Kniha má 160 strán – Tvrdá väzba – Obsahuje 60 receptov

Ukázať knihu
 ProduktHodnotenieCena (od) 
#1 Kváskovanie. Recepty z kvásku
- Naty Žúreková Štefková, Ing. Daniela Rau a kol.

Najlepšia kuchárka na kváskovanie
[usr 5 text="true" tooltip="true"]
Počet strán: 345
24 € Čítať recenzie
#2Lenivá kuchárka
- Veronika Čopíková, Peter Farkaš

Obľúbená kuchárska kniha
[usr 5 text="true" tooltip="true"]
Počet strán: 160
18 € Čítať recenzie
#3Zdraví papkáči
- Romana Cibulková

Od prvých príkrmov
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]
Počet strán: 295
23 € Čítať recenzie
#4Chutně a rychle
- 100 receptů, které uvaříte do 30 minut
- Gordon Ramsay

Najnovšia od Ramsayho
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]
Počet strán: 256
18 € Čítať recenzie
#5Jamie Oliver vaří po italsku
- Jamie Oliver

Tradičná talianska kuchyňa
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]
Počet strán: 408
30 € Čítať recenzie
#6Moje domácí kuchyně
- Zdeněk Pohlreich

Tradičná česká kuchyňa
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
Počet strán: 184
18 € Čítať recenzie
#7Recepty zo života 37
- Recepty z jedného hrnca

Pokračovanie knižnej série
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
Počet strán: 160
13 € Čítať recenzie
#8Fit recepty
- Lucia Wagnerová

Pre zdravé varenie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
Počet strán: 233
17 € Čítať recenzie
#9Moje jedlo
- Martin Pyco Rausch

Vegetariánska kuchyňa
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
Počet strán: 180
11 € Čítať recenzie
#10Famózní!
- Mirka van Gils Slavíková

TOP sladké recepty
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
Počet strán: 160
16 € Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin