Ako vyčistiť žehličku od pripálenín a vodného kameňa

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa či pripálenín rýchlo a bez rizika zničenia žehliacej plochy? Vieme, ako na to a radi pre vás zosumarizujeme overené tipy, postupy aj nápady. Žehlenie je už tradičnou domácou povinnosťou, ktorej sa niekedy nedá vyhnúť, preto si ju netreba zbytočne komplikovať. Pripálenú textíliu už nezachránite, so žehličkou sa však dajú urobiť malé zázraky a obnoviť je úplnú funkčnosť.

ako vyčistiť žehličku

Pre bezproblémové žehlenie a vyhladenie odevov alebo bytového textilu je dokonale hladká žehliaca plocha nevyhnutnosťou. Vodný kameň husto usadený okolo naparovacích otvorov alebo pripáleniny spôsobujú, že žehlička sa po látke nekĺže, zadrháva, vašu prácu sťažuje a určite nebudete spokojní ani s výsledkom žehlenia. Niekedy stačí, že sa pozabudnete a neprestavíte teplotu pri žehlení jemného trička, inokedy je zhoršený stav spôsobený nešetrným zaobchádzaním a zlou kvalitou používanej vody. Našťastie, žehličku netreba hneď vyhadzovať a kupovať novú. S nasledujúcimi postupmi ju zbavíte nečistôt, obnovíte jej “sklz” a dokonca aj lesk.

 

Ako vyčistiť žehličku? 4 tipy pre opatrných

Skôr, ako prejdeme k domácim radám, vybrali sme pre vás niekoľko produktov, ktoré sú svojím zložením priamo určené na odstránenie pripálenín a vodného kameňa zo žehliacej plochy. Sú účinné a pritom šetrné. Povrch moderných žehličiek by mal zamedziť pripáleniu, no nie je všemocný. Ak máte doma žehličku s povrchom na báze keramiky, teflónu, smaltu, kremíka či špeciálnych zliatín ocele, treba k čisteniu pristupovať opatrne, aby ste nenarušili súvislú povrchovú štruktúru, čo by mohlo postupne zhoršovať kvalitu žehlenia. Ak sa obávate, že by ste ju soľou, octom alebo zubnou pastou mohli poškodiť, už za pár eur si viete do domácnosti zaobstarať šikovný prípravok. Toto je výber tých, ktoré patria medzi najobľúbenejšie:

TOP 4 čističe na žehličku

 ProduktHodnotenieCena (od) 
#1Tapuna na čistenie žehličiek
od pripálených nečistôt
5 out of 5 stars (5 / 5)2,08 € Čítať recenzie
#2Xavax čistiaci sprej na žehličku, 50 ml5 out of 5 stars (5 / 5)8,20 € Čítať recenzie
#3Xaxax odvápňovač žehličiek 250 ml4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)4,99 € Čítať recenzie
#4DR. BECKMANN Intenzívny odstraňovač
vodného kameňa
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)3,89 € Čítať recenzie

Ako vyčistiť žehličku od pripálenín?

Šikovné ženy si pomohli a už roky používajú na čistenie žehličky triky, ktoré sú lacné a prinášajú dobré výsledky. Na žehličky staršieho typu môžete použiť niekoľko domácich prostriedkov – najčastejšie ide o ocot, zubnú pastu a soľ.

Pripálenina na žehličke väčšinou vzniká rýchlo a bez jej odstránenia sa nedá pokračovať. Netreba mať výčitky, zvyčajne ide o malú chvíľku nepozornosti alebo zamyslenie. Aby ste nemali veľa práce naviac, vyzbrojte sa nasledujúcimi postupmi:

✅  Ocot

Ocot je skvelou voľbou, ak sa potrebujete zbaviť odolných pripálenín aj vodného kameňa. Stačí málo – Namočte handričku do zohriateho octu a prechádzajte ňou po pripálenej ploche. Plocha žehličky nesmie byť horúca, môže byť však mierne teplá, aby vám odstraňovanie pripálenín išlo rýchlejšie.

Poprípade to urobte naopak – namočte starú látku do octu a snažte sa ju ožehliť. Pripravte sa však na to, aróma octu bude silná a cítiť po celom dome.

📌 Zaujímavý je aj nasledujúci postup – vezmite plastovú nádobu s rovným dnom (napr. dózu na koláče) a nalejte na dno pár milimetrov teplého octu. Vašou úlohou bude položiť do octu iba spodnú stranu žehličky, žiadne iné časti. Na miesto, kde bude položená studená žehlička, podložte 2-3 špajdle. Zabezpečia, že sa žehlička nedotkne dna a po celú dobu pôsobenia bude plocha obmývaná octom.

✅  Zubná pasta

Skúšali ste už zubnou pastou vyčistiť šperky, nerezový riad alebo prinavrátiť lesk zájdeným kľučkám a vodovodným batériám? Zloženie zubnej pasty si dokáže poradiť aj s pripáleninami na žehličke (nie však takými silnými ako ocot). Budete potrebovať bielu zubnú pastu. Stačí, ak ju začnete v krúživých pohyboch nanášať na pripáleninu, vytvoríte tenkú vrstvu a necháte chvíľu pôsobiť. Snažte sa vyhnúť naparovacím otvorom. Pripálenina sa začne rozpadať a postupne ju odstránite/vyšúchate handričkou. Nezabudnite plochu žehličky vodou dôkladne očistiť od zvyškov pasty, aby sa nepreniesla na čisté oblečenie pri žehlení.

✅  Soľ

Posledná babská rada je určená skôr pre staršie žehličky, kde už nemáte čo stratiť. Úlohou soli bude mechanicky zoškriabať odolnú pripáleninu, no pri neopatrnom používaní a silnom tlaku môžete poškodiť aj povrchovú vrstvu, preto zvýšte opatrnosť. Postup je vhodný skôr na celokovové plochy, bez naparovacích otvorov.

Na žehliacu dosku rozostrite starú handru a posypte ju soľou. Žehličkou na vysokej teplote prechádzajte po malých soľných kryštálikoch. Pripálenina by mala postupne poddať.

žehlička pripáleniny a vodný kameň

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa?

V prípade usadenín vodného kameňa môže byť riešenie veľmi jednoduché. Záleží od typu vašej žehličky.

Ak máte novšiu žehličku, ktorá je vybavená automatickým odvápňovaním, stačí sa pridŕžať postupu v manuáli na používanie a dlhé roky nebudete mať s vodným kameňom žiadne väčšie starosti. Iné je to v prípade, ak vlastníte o čosi staršiu žehličku, do ktorej používate obyčajnú vodu. Voda z vodovodu je totiž na väčšine nášho územia tvrdá, bohatá na minerály horčík a vápnik, ktoré sa pri odparovaní vody cez otvory na spodnej ploche žehličky zachytia a vyzrazia do nepekných usadenín.

Zájdené naparovacie otvory nedokážu spoľahlivo distribuovať vodnú paru k oblečeniu, pri silnejšom parovom ráze sa uvoľňujú a môžu zašpiniť a znehodnotiť žehlenú textíliu. Vodný kameň sa môže usádzať aj v nádržke, či okolí hlavných výhrevných plôch a znižovať tak výkon žehličky alebo spôsobovať jej prehrievanie.

Ak je v popise žehličky uvedené, že je potrebné používať destilovanú vodu, snažte sa to dodržať. Žehlička sa vám za to odmení spoľahlivým chodom a dlhšou životnosťou.

Čo pomôže? Pokiaľ máte žehličku bez automatického odvápňovania, stačí zájsť do kuchyne pre 2 pomocníkov. V hlavnej úlohe bude ocot a voda. Zmiešajte ich a nalejte do nádržky na žehličke. Žehličku zapnite, nechajte chvíľu nahrievať a prejdite do fázy naparovania. Už za pár minút začne vodný kameň poddávať a opadávať. Preto sa vyzbrojte aj starými handrami, aby ste si nezašpinili žehliacu dosku.

Ako vyčistiť žehličku od hrdze?

Hrdza na žehličke zvyčajne predstavuje vážnu vadu.

Často je prítomná na starých žehličkách, ktoré nemajú nehrdzavejúcu povrchovú úpravu a zvyčajne sa im už nedá pomôcť. Hrdza pomerne rýchlo zašpiní oblečenie a je náročné zbaviť sa takýchto fľakov.

Ak sa jedná o novšiu žehličku a hrdza vyteká akokeby zvnútra, treba zbystriť pozornosť. Voda sa v žehličke dostala do vnútorných častí a spôsobila koróziu. Táto závada býva spôsobená tým, že po skončení žehlenia ponechávate zostatok vody v nádržke. Ak nejde o vadu prístroja z výroby, pravdepodobne vám neuznajú ani reklamáciu. Radšej zvážte kúpu novej žehličky, ktorá vám pri správnej údržbe môže vydržať skutočne dlho.

Náš tip – Výber najlepších žehličiek na trhu:

 ProduktProduktHodnotenieCena (od) 
#1Philips GC4527
Príkon: 2600 W
Objem nádržky: 300 ml
Konštantná para: 50 g/min.
Samočistenie: áno
Hmotnosť: 1,5 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)59 € Čítať recenzie
#2Tefal ULTRAGLISS FV4950E0
Príkon: 2500 W
Objem nádržky: 270 ml
Konštantná para: 40 g/min.
Samočistenie: áno
Hmotnosť: 1,3 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)34 € Čítať recenzie
#3Russell Hobbs 20630
Príkon: 3100 W
Objem nádržky: 350 ml
Konštantná para: 45 g/min.
Samočistenie: áno
Hmotnosť: 1,95 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)36 € Čítať recenzie
#4Philips GC4564/20
Príkon: 2600 W
Objem nádržky: 300 ml
Konštantná para: 50 g/min.
Samočistenie: áno
Hmotnosť: 1,7 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)70 € Čítať recenzie
#5Tefal TurboPro FV5603E0
Príkon: 2600 W
Objem nádržky: 300 ml
Konštantná para: 50 g/min.
Samočistenie: áno
Hmotnosť: 1,4 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)49 € Čítať recenzie
#6Sencor SSI 8440
Príkon: 2200 W
Objem nádržky: 380 ml
Konštantná para: 25 g/min.
Samočistenie: áno
Hmotnosť: 1,1 kg
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)17 € Čítať recenzie

Predĺžte životnosť vašej žehličky – ľahko a rozumne

  1. Snažte sa dodržiavať rady uvedené v návode na používanie.
  2. Žehlenie radšej začínajte na nižších teplotách a ak rozžehľovanie nejde, postupne pridávajte teplotu. Niektoré materiály sú veľmi citlivé a náchylné na spálenie už pri prvom dotyku.
  3. Do žehličky používajte radšej destilovanú alebo mäkkú vodu.
  4. Po každom žehlení zvyšok vody vylejte a nechajte otvor na nádržke pootvorený.
  5. Aby ste sa pri žehlení príliš nestratili veľa času, zadovážte si žehliacu dosku (alebo aspoň špeciálny návlek na dosku), ktorý dokáže odrážať teplo naspäť (min. 30 % tepla sa odrazí a žehlenie prebieha aj druhej strany).
  6. Žehličku pravidelne zbavujte vodného kameňa a starostlivo prečistite všetky naparovacie aj kropiace otvory.
  7. Pozor na miesto, kam odkladáte počas žehlenia rozhorúčenú žehličku. Obľúbené sú silikónové podložky pod žehličku.
  8. Ak sa rozhodujete pre novú žehličku, stavte na nepriľnavú úpravu a automatické odvápňovanie.
  9. Ak máte drahú žehličku, nečistite ju octom, soľou ani zubnou pastou. Pri spálení bielizne bude potrebovať profesionálne čistiace prípravky, ktoré nepoškodia povrchovú úpravu žehliacej plochy.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin