Recenzie Lauben Slow Cooker 3500SB – osobná skúsenosť s hrncom na pomalé varenie

Pomalé hrnce patria k trendy kuchynským spotrebičom, ktoré sa u nás tešia rastúcej obľube najmä od minulej dekády. Doba, kedy svetu imponovali instantné jedlá, rýchlokvašky a priemyselne čo najspracovanejšie výrobky skončila s deväťdesiatymi rokmi – našťastie pre naše zdravie. A ľudia sú dnes ochotní venovať jedlu a vareniu viac pozornosti i času.

Pomalý hrniec ponúka výhody starostlivého, pomalého a poctivého domáceho varenia. Zároveň však vyžaduje absolútne minimum práce. Varenie v pomalom hrnci je síce dlhé, ale o to menej náročné či namáhavé – patrí naopak k najjednoduchším metódam. Výsledky pritom môžu byť fascinujúce. Ak o kúpe pomalého hrnca uvažujete, môžete nájsť inšpiráciu v našej dnešnej recenzii Lauben Slow Cooker 3500SB.

Ide o pomalý hrniec populárneho a inovatívneho nemeckého výrobcu, ktorý môže úplne zmeniť (a najskôr k lepšiemu) vaše kuchynské a stravovacie návyky. Aké možnosti ponúka? Ako s ním pracovať? A má aj nejaké muchy či nedostatky, na ktoré si dať pozor? To všetko sa dnes dozviete.

Lauben Slow Cooker 3500SB – celkový pohľad

Nemecká precíznosť a inovatívnosť značky Lauben

Lauben je značka, ktorá sa na našom trhu objavila až v roku 2019, ale žne slušné úspechy. Ide skôr o komornejšieho výrobcu. Portfólio výrobkov sa jasne zameriava predovšetkým na moderné a zdravšie metódy varenia a inovatívnych, komfortných kuchynských (ale aj upratovacích) pomocníkov.

Lauben ponúka napríklad ryžovary či multifunkčné hrnce. Zaobstarať môžete aj komplexné vybavenie pre sous-vide varenie. Ide o svetoznámy moderný spôsob varenia pri veľmi nízkych (a veľmi presne stanovených) teplotách a vo vákuu. Ide teda o spôsob, ktorý je blízky vareniu v pomalom hrnci, ale predstavuje oveľa precíznejšie a náročnejšie riešenie.

Sous-vide vs. pomalý hrniec

Sous-vide je profesionálna metóda a záležitosť pre kvalitné reštaurácie alebo fajnšmekrov a pokročilých domácich kuchárov. Pomalý hrniec ponúka jednoduchšie, domáckejšie a rustikálnejšie riešenie. Výhodou sous-vide sú dokonalé výsledky a vynikajúca trvanlivosť potravín, no aj zachovanie živín, šťavnatosti i autentických chutí (vďaka vákuu a nízkym teplotám). Na druhú stranu je tu značná pracnosť a časová náročnosť (varí sa až 72 hodín alebo viac).

Pomalý hrniec väčšinou varí medzi 4-12 hodinami. Pri hrnci Lauben je východiskový čas varenia nastavený na 6 hodín (samozrejme je možné upraviť). Hrniec je tiež úplne minimálne pracný, pretože je možné variť metódou „kotlíkového varenia“ (alebo ak chcete „ eintopf“ ), kedy všetky suroviny jednoducho vložíte spoločne do hrnca a necháte ho pracovať. Potom môžete niektoré suroviny pridať neskôr (ak im stačí krátky čas varenia alebo ich chcete uchovať sviežejšie).

Čo si môžete uvariť v pomalom hrnci Lauben?

Pomalé hrnce – a teda aj hrniec Lauben – sa všeobecne hodia na prípravu varených a dusených bohatých jedál na spôsob stew či gulášov. V hrnci je možné pripravovať pomaly varené zeleninové polievky a vývary či omáčky. Urobiť si v ňom môžete aj sviečkovú či iné tradičné české špeciality. Hodí sa tiež pre dobroty typu trhaného mäsa.

Možnosti a variácie sú skutočne obrovské (na internete nájdete tisíce receptov na pokrmy z pomalého hrnca) a výhodou je, že variť v pomalom hrnci zvládne aj osoba s priemernými či podpriemernými kuchárskymi schopnosťami a výsledok bude napriek tomu pravdepodobne dobrý.

Lauben Slow Cooker 3500SB – skladá sa z troch častí

Myslieť však musíte na to, že jedlá z pomalého hrnca sú špecifické. Sviečková z pomalého hrnca bude chutiť výrazne odlišne ako tá, ktorá bola pripravená tradičným postupom. V pomalom hrnci jedla nemožno opekať ani vyprážať. De facto prechádzajú pošírovaním – „varením“, pri ktorom by sa teplota mala držať pod bodom varu .

Suroviny si zachovávajú viac autentickej chuti a šťavnatosti. Varenie v pomalom hrnci si však vyžaduje trochu špecifický prístup. Napríklad je potrebné správne odhadovať množstvo vody/tekutín. V pomalom hrnci sa dusí alebo varí, takže tekutina musí byť vždy prítomná, ale môže byť ťažšie odhadnúť množstvo.

Môže sa stať, že výsledok bude redší, pretože nedochádza k takému odparovaniu ako pri bežnom varení. Rovnako je v pomalom hrnci zložitejšie zahusťovanie. Zápražky ani zásmažky sa v ideálnom prípade nepoužívajú, aj keď je to možné. Rovnako väčšinou tento druh varenia vyžaduje iný spôsob zaobchádzania s korením a soľou. Nejde však až o takú vedu, ako by sa mohlo zdať. Po pár jedlách budete mať razom všetko v oku. Pomalý hrniec je navyše geniálna záležitosť, pokiaľ radi experimentujete. Odpúšťa chyby snáď viac ako akýkoľvek iný spôsob varenia.

Má varenie v hrnci Lauben nejaké výhody a benefity?

Pomalý hrniec umožní variť veľmi ľahko a takmer bezpracne. Suroviny stačí nakrájať (nahrubo), vložiť do hrnca a ponechať osudu. Dá sa v ňom variť aj mäso vcelku.

Veľkou výhodou je, že dokonca aj málo kvalitné, lacné a druhoradé či podradné mäsá môžu v pomalom hrnci rozvinúť svoj potenciál a premeniť sa na lahôdku. Tuhé mäsá dlhým pošírovaním dokonale zmäknú, takzvané „tučné“ časti, ktoré nemá práve každý rád, sa vyvaria. Mäso teda nemusíte de facto ani kuchynsky očisťovať.

Jedlo v pomalom hrnci nemusíte miešať a nikdy sa nepripáli (pri dodržaní správneho min. množstva tekutín a ingrediencií).

Jedlo môžete nechať variť cez noc, alebo keď ste v práci alebo kdekoľvek inde. Ide o bezpečnú metódu, hrniec nie je potrebné strážiť. Hrniec Lauben je možné nastaviť na 3-16 hodín varenia. Počas tejto doby sa ničím nemusíte zaoberať. Hrniec navyše skvele izoluje, takže aj po ukončení varu udrží jedlo veľmi dlho chutné. Ďalšou možnosťou je zapnutie funkcie Keep Warm – teda udržiavanie teploty. Táto funkcia udrží jedlo v servírovacej teplote po dobu až 6 hodín.

Hrniec Lauben ponúka aj odložený štart až o 16 hodín. To znamená, že sa sám spustí v adekvátny čas, aby ste po príchode napr. z práce mali pripravené čerstvé jedlo.

Lauben Slow Cooker 3500SB – displej je dobre čitateľný a ovládanie intuitívne

Skvelé tiež je, že s týmto hrncom zašpiníte len úplné minimum riadu. Obvykle len samotnú vnútornú keramickú misu (ktorá je vyberateľná a vhodná do umývačky riadu), krájacia doska a nôž.

Pokiaľ chcete dosiahnuť kratšiu dobu varenia a intenzívnejšiu štruktúru a chuť mäsa, môžete ho najprv na panvici orestovať a zatiahnuť. Tým sa výsledok viac priblíži klasickým receptom na guláš či pečené mäso. Časom však možno zistíte, že aj bez tohto kroku sú výsledky lahodné, navyše zdravšie a v mnohých ohľadoch pohodlnejšie.

Hrniec Lauben ponúka funkcie High a Low s odlišným výkonom. Dávajú možnosť získať lepšiu kontrolu nad dobou varenia pri rôznom množstve surovín.

Je pomalý hrniec Lauben energeticky úsporný?

Tento hrniec má príkon max. 200 W. Klasická rúra má príkon bežne 2000 až 3000 W aj viac. Príkon malej varnej zóny na sklokeramickej/indukčnej doske sa pohybuje okolo 1200 W, na veľkej zóne aj 2500 W.

Spotreba pomalého hrnca Lauben je teda násobne nižšia. Aj pri dlhom, mnohohodinovom varení bude skôr úspornejší než klasické metódy. Aj v porovnaní s konkurenciou patrí hrniec Lauben k najúspornejším. Na druhú stranu tiež patrí k menším…

Aká je kapacita hrnca Lauben?

Lauben Slow Cooker 3500SB má kapacitu 3,5 l. Ide teda o relatívne malý pomalý hrniec . Ľahko v ňom však pripravíte dosť jedla pre rodinu. Zároveň zaberie menej priestoru a hodí sa aj do menších kuchýň. Hrnce, ktoré majú obsah 5 alebo 6 a viac litrov môžu byť zradné, pretože pri použití nedostatočného množstva surovín často dochádza k prekročeniu teploty a jedlo prechádza varom. V krajnom prípade sa môže aj pripáliť (aj keď sa to skôr nedeje). Hrniec Lauben predstavuje vhodné riešenie pre 2-4členné domácnosti, aj keď si radi pridáte.

Lauben Slow Cooker 3500SB – vnútorná časť hrnca, do ktorej sa vkladá masívna keramická nádoba

Môže sa jedlo pripáliť?

Keramická nádoba hrnca Lauben je z masívneho, nezávadného a prirodzene nepriľnavého materiálu. Za normálnych okolností sa pripáliť prakticky nemôže. Pri použití príliš malého množstva tekutiny/surovín či príliš dlhej doby prípravy sa môže ľahko prichytávať, čo nemusí byť vždy priamo na škodu (napr. u guláša).

Jedlo v pomalom hrnci nie je potrebné miešať. Hrniec Lauben využíva pokročilú technológiu SlowHeat, ktorá zaistí veľmi konštantné a rovnomerné podmienky.

Je práca s hrncom Lauben bezpečná?

Lauben Slow Cooker využíva izolovaný nerezový plášť s technológiou Cool Touch, takže sa povrch nežhaví a pri náhodnom dotyku sa nespálite. Hrniec má protišmykové nožičky a je z môjho pohľadu veľmi stabilný.

Aké má Lauben Slow Cooker funkcie a ako sa ovláda?

Hrniec Lauben sa ovláda len dvoma gombíkmi a otočným tlačidlom. Vybavený je jednoduchým a prehľadným LCD displejom, ktorý zobrazuje čas varenia. Základom sú dve funkcie:

  • Low: Varenie pri nižšej teplote 90-95°C s predvolenou dĺžkou 6 hodín, ktorú je možné otočným tlačidlom upraviť na 3-16 hodín.
  • High: Varenie pri vyššej teplote 95-99°C, východisková doba 4 hodiny (opäť je možné upraviť).

Ďalej je tu už spomínaná funkcia Keep Warm pre udržiavanie servírovacej teploty po dobu až 6 hodín. A nechýba ani funkcia odloženia štartu až o 16 hodín .

Zhrnutie a hodnotenie

Lauben Slow Cooker 3500SB je veľmi šikovný menší pomalý hrniec s premysleným dizajnom a veľmi jednoduchým, intuitívnym ovládaním. Vhodný je pre menšie až stredné domácnosti. Ponúka všetky výhody pomalých hrncov a poteší mimoriadnou úspornosťou (miesta aj energie). Má aj funkciu odloženého štartu a povrch Cool Touch proti popáleniu.

Cena je veľmi prívetivá. V čase písania tejto recenzie stojí pomalý hrniec Lauben 59,90 € .

Celkovo nemožno tomuto hrncu nič vážne vytknúť.

Jeho kúpu preto ODPORÚČAME.

Ako sme testovali pomalý hrniec Lauben? Kurací vývar z pomalého hrnca

Pomalý hrniec priamo nabáda k tomu, aby som vyskúšal nejaké pomaly ťahané a zároveň jednoduché jedlo. Voľba tak u mňa padla na kurací vývar.

Očistená a nakrájaná zelenina na kurací vývar

Použil som základné ingrediencie na kuracie vývar: mrkva, koreňový petržlen, zeler, pór, strúčiky cesnaku, cibuľu a korenie v podobe bobkového listu, celých guličiek korenia, soli a kuracie skelety.

Pomalý hrniec sa vcelku rýchlo zaplnil, je tak vhodný skôr pre dvoj- až trojčlennú rodinu alebo dvoch dospelých a dve deti

Všetky ingrediencie som vložil do pomalého hrnca a zalial až po okraj vodou. Voda v hrnci nebubla, takže môžete zaliať naozaj až skoro po samotný okraj a voda nepretečie.

Lauben Slow Cooker 3500SB – detail na ovládacie prvky a výrazný displej

Jednoducho som nastavil 4 hodinový interval na vyšší stupeň High (varenie pri vyššej teplote 95-99 °C) a nechal pomalý hrniec robiť svoju prácu. Počas varenia nedvíhajte pokrievku. Varenie spomalíte každým zdvihnutím o 20 minút. Zo začiatku sa viečko zahmlieva, takže vlastne dovnútra poriadne nevidíte, ale po 1-2 hodinách zahmlievanie opadá.

Lauben Slow Cooker 3500SB – vývar po 4 hodinách varenia

Vývar po 4 hodinách varenia vyzerá takto. Všimnúť si môžete krásne tmavé farby vývaru. A to som ani zeleninu predtým nepiekol v rúre, ako sa často pre chuť a farbu odporúča.

Následne stačí precediť alebo odobrať penu (tá sa tvorí oveľa menej ako pri príprave v hrnci) a môžete konzumovať. Ja som mal ešte chvíľu času, tak som vareniu pridal ešte ďalšie 2 hodiny. Vývar sa tak pripravoval celkovo 6 hodín.

Lauben Slow Cooker 3500SB – tá pravá farba vývaru po 6 hodinách

Vývar po 6 hodinách varenia v pomalom hrnci Lauben Slow Cooker 3500SB. Počas celej doby varenia sa nemusíte o vývar vôbec zaujímať.

Ľahko som odobral penu. Zdalo sa mi, že čím dlhšie vývar varíte, tým menej jej je.

Vývar idem precediť a ide sa podávať.

Lauben Slow Cooker 3500SB – hotový vývar

Výsledkom je krásne číry vývar bohatej chuti. Doplňte napríklad rezancami (varte zvlášť, aby nedošlo k zakaleniu) a môžete konzumovať.

S výsledkom a celkovo varením v pomalom hrnci som nadmieru spokojný. V podstate len pripravíte suroviny a varenie nechajte na ňom. V prípade vývaru nemusíte sledovať proces varenia (v podstate nehrozí riziko vyparenia vody).

Fotogaléria

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin