[RECENZIA] Mesačný test robotického vysávača Mamibot EXVAC680S Smarteye ™

Robotické vysávače sú v poslednej dobe vyhľadávaným pomocníkom do domácnosti. Preto som rád, že vám môžem sprostredkovať moju osobnú skúsenosť s jedným z nich. Mamibot EXVAC680S Smarteye ™ je robotický vysávač s mopom a pokročilou navigačnou technológiou 4. generácie za relatívne slušné peniaze. Tak sa na neho poďme na recenziu pozrieť bližšie. Takto dopadlo mesačné testovanie.

Obsah balenia

V balení nájdete robotický vysávač Mamibot EXVAC680S Smarteye ™, dokovaciu stanicu pre nabíjanie, 4 rotujúce kefky (využijete dve, zvyšné dve sú náhradné), náhradný filter, 2 utierky pre mopovanie, diaľkové ovládanie pre maximálnu jednoduchosť používania, kefku na čistenie (napr. na prerezávanie namotaných vlasov do rotačného valca) a dve objemné nádoby. Jedna na vysávanie a jedna na mokré vytieranie. Z pohľadu vybavenia sa teda jedná o štandard alebo dokonca mierny nadštandard.

Dizajn a spracovanie Mamibot EXVAC680S

Drvivá väčšina dnešných robotických vysávačov vyznáva takmer totožný dizajn a líšia sa len detailami alebo farebným prevedením. Mamibot EXVAC680S nie je výnimkou.

Okrúhly tvar a lesklý matný plast. To má za následok dve základné veci. Po prvé – na vysávači vidíte odtlačky prstov a po druhé – vysávač kartáčmi nepatrne víri prach, ktorý na neho následne sadá. Je to však ako s čímkoľvek tmavým. Prach je vidieť ďaleko omnoho viac, než napríklad na farbe bielej. Mamibot EXVAC680S je však vysávač, ktorý sa vyrába iba v tmavej farebnej kombinácii. A to je pre perfekcionistov, ktorí si potrpia na poriadok, aj škoda.

Mamibot Exvac680s vrchná strana

Celkové spracovanie je na slušnej úrovni. Z hornej časti mu dominuje veľké tlačidlo na zapínanie, prípadne pripojenie cez Wifi. Z boku sú umiestnené bočné „nárazníky“, ktoré sa v mojom prípade k nábytku chovali dobre, nepoškriabali ho a nenarážali doň silnejšie ako by som očakával. Vysávač má napokon až 15 senzorov, ktoré stretom s prekážkami majú zabrániť. Niektoré konkurenčné modely mávajú ešte pre istotu gumový prúžok, aby naozaj nedošlo k poškodeniu.

Vysávač je 8,1 cm vysoký, čo je dôležitý údaj, ak chcete, aby vám vysával napríklad pod sedacou súpravou, posteľou alebo iným nábytkom.

Mamibot EXVAC680S dokáže prekonať „prevýšenie“ 15 – 20 mm. Štandardne sa tak jedná o kusové koberce napríklad v obývacej izbe. Jeden taký s krátkym vlasom doma máme a vždy si dokázal poradiť, aby naň bez zaváhania vyšiel. Koberce s extra dlhým vlasom však podľa môjho názoru povysávať nedokáže. Rovnako ako si neporadí s klasickými prahmi medzi miestnosťami, aspoň v mojom prípade. A tiež odporúčam schovať pred ním káble, ktoré mu môžu občas zamotať „hlavu“.

V spodnej časti nájdete dve odpružené kolesá, rotačný valec a dve rotujúce bočné kefky. To nie je štandardom. Veľa vysávačov má iba jedinú rotačnú kefku na pravej strane. Kefky vymetajú nečistoty z rohov a následne ich vháňajú priamo pred vysávač, aby ich mohol ľahšie vysať pod plným výkonom. Teda dve kefky sú určite veľké pozitívum.

Nádobka na vysávanie má veľmi slušných 600 ml a budete sa diviť, koľko nečistôt robotický vysávač obdeň zoberie. Nádobka na mopovania má potom 370 ml a ak sa obávate, že to je príliš málo, tak vás môžem ubezpečiť, že pri upratovaní veľkého bytu neubudlo z nádržky skoro nič, a to dokonca ani pri najvyššom výkone mopovania.

Mamibot Exvac680s spodná strana

Výdrž batérie je aj na väčší byt úplne dostačujúca

Batéria má kapacitu 2600 mAh, čo papierovo predznamenáva dobu prevádzky 180 minút. Môžem iba potvrdiť, že vysávač celkom rýchlo vysaje kompletne celý, pomerne veľký byt za približne 60 – 80 minút. V podstate som sa nikdy nedostal pod 50% batérie. A to aj v prípadoch, keď som na koberce dočasne zvýšil sací výkon.

Mamibot EXVAC680S má, rovnako ako väčšina robotických vysávačov, tú funkciu, že akonáhle klesne hodnota batérie pod určitú hranicu, sám si nájde dokovaciu stanicu a ide sa nabiť. Odpadá vám tak starosť s nabíjaním.

Jednu vec by som však predsa len spomenul. Nech som sa snažil akokoľvek, nebolo možné poslať robota po dobití späť do práce stlačením tlačidla – či už na diaľkovom ovládaní alebo cez mobilnú aplikáciu. Robot skrátka nereagoval. Bolo nutné ho z dokovacej stanice zložiť a až potom fungoval, tak ako mal.

Možno len moja chyba, ale za mesiac testovania som na to neprišiel.

Ak sa počas mopovania vysávač niekde zasekne, oboznámi vás cez mobilnú aplikáciu, zvukovým signálom a pokiaľ ho do 10 minút neprídete „vyslobodiť“, automaticky sa prepne do režimu spánku, aby šetril batériu a “nešantil” zaseknutý na mieste dlhšiu dobu. Za celú dobu sa zasekol len 2x. Raz v kábloch a raz na prahu medzi izbami.

Mamibot Exvac680s kamera

Kvalita vysávania a mopovania

Čakalo ma vôbec prvé vysávanie a tiež osobná skúsenosť s robotickým vysávačom ako takým. Dnes s odstupom jedného mesiaca nadšenie nepoľavuje, práve naopak som sa rozhodol, že robotický vysávač bude moja ďalšia investícia.
Jednou vetou – funguje to skvele, je to praktické, ušetrí vám to veľa, ale naozaj veľa času, je to naozaj nenahraditeľný pomocník.

Kvalitu vysávania som mohol vyskúšať predovšetkým na tvrdom povrchu a v jednej miestnosti tiež na nízkom koberci. Viditeľné nečistoty v 99% vždy zobral a s výkonom (ten dosahuje až 2000 pa) a kvalitou vysávania nemám najmenší problém, ba naopak ho chválim.

Slušne si viedol tiež okolo stien a nábytku, dokonca niektoré miesta bočné kefky podmietli a vyčistili lepšie ako klasický vysávač.

Mamibot Exvac680s vytieranie

K filtrácii slúži HEPA filter a má 3 úrovne.

Mopovanie pre mňa bolo málinko sklamaním. Asi by som to skôr nazval stieraním. Zaschnuté škvrny od kávy mop na prvý pokus nevytrel, ak by prešiel viackrát, asi by sa mu to podarilo. V prípade použitia voňavého prípravku na podlahy vám však krásne prevonia byt. Výhodou je, že nezanecháva veľké nánosy vody a nanáša ju rovnomerne.
Dôležité je tiež vedieť, že mop má 6 senzorov proti pádu zo schodov. Bolo vyskúšané a nespadol ani raz.

Čo ďalšie je dobré vedieť?

O navigáciu sa stará navigačná technológia VISUAL SLAM 4. generácie. Používa k tomu kombináciu gyroskopu a kamery. Za mňa funguje veľmi slušne a naozaj len párkrát sa stalo, že nejaké miesto robot vynechal. Pri ďalšom vysávaní však už väčšinou dané miesto spoľahlivo vysal.

Robotický vysávač Mamibot EXVAC680S je kompatibilný s Amazon Alexa a Google Home. Reaguje teda aj na vaše hlasové povely.

Mamibot Exvac680s spodná časť detail

Môžete si stiahnuť mobilnú aplikáciu WeBack (pre Android aj iOS), ktorá mapuje priestory a je v češtine. Tu som asi očakával trochu viac. Napríklad, že si vysávač naskenuje priestory, ktoré si následne uloží do pamäte, a vy si v prípade potreby môžete vysávač poslať tam, kam potrebujete alebo naopak mu zakázať mopovanie v miestnosti s kobercom. Podľa popisu by to vysávač mal vedieť, mne sa to však nedarilo nastaviť a najradšej som ho zapínal cez diaľkové ovládanie. V aplikácii máte ďalšie možnosti nastavenia, vrátane napríklad vyššieho výkonu na koberce alebo väčšieho prítlaku mopu.

Vysávač má relatívne nízku hlučnosť 60 dB. To nijako zvlášť neprekáža. Stačí, ak filmu pridáte trochu na hlasitosti a s vyloženými nohami pozorujete, ako vysávač pracuje.

Recenzia Mamibot EXVAC680S: Zhrnutie a záver

Robotický vysávač Mamibot EXVAC680S upratuje veľmi kvalitne, zvládne vysávať aj stierať a to všetko za relatívne nízku cenu. Kúpu tak rozhodne odporúčam všetkým, a dokonca aj tým, ktorí sa v technike príliš nevyznajú, vďaka diaľkovému ovládaču je to ako ovládať televíziu. Psa síce nemáme, ale viem si veľmi dobre predstaviť, že by denne upratoval chlpy z psíka alebo iných domácich maznáčikov. U mňa aj po mesiaci prevláda obrovská spokojnosť.

Výhody

 • Kvalitné upratovanie prachu na tvrdom povrchu i nízkom koberci, pomerne silné sanie
 • Disponuje mopom na stieranie podlahy
 • Dobrý pomer cena / výkon
 • Šetrenie vášho drahocenného času
  Nádoba na nečistoty i nádoba na mop sú dostatočne veľké
 • Aplikácie v češtine
 • Výdrž batérie vhodná aj pre väčšie priestory
 • Automatické dobíjanie
 • Náhradné príslušenstvo v balení
 • 5 čistiacich módov
 • Rozumná cena

Nevýhody

 • Mopovania je skôr stieranie, nie plnohodnotné vytieranie ako mopom
 • Občasné problémy s konektivitou aplikácie
 • Očakávala som viac od samotnej aplikácie, čo je však možno len moja nešikovnosť a časom to bude lepšie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin