Najlepšie nabíjačky autobatérií: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie nabíjačky autobatérií

Hľadáte tú najlepšiu autonabíjačku? Potrebujete sa zorientovať v druhoch a vlastnostiach? Nabíjačka akumulátora v aute síce nie je povinnou výbavou motoristu, vďaka nej však predítete mnohým krízovým situáciám a sťažovaniu, že ráno pred odchodom auto nenaštartovalo. A nie vždy je po ruke ochotný okoloidúci so štartovacími káblami

Akumulátor je nevyhnutnou súčasťou vozidiel s benzínovým a naftovým motorom, zdrojom energie pri štartovaní, svietení a v neposlednom rade “ťahá” aj čoraz väčšie množstvo elektrických systémov v aute, ktoré sa aktivujú, len čo pootočíte kľúčikom. Tak, ako existuje veľa druhov autobatérií, tak sa odlišuje aj určenie a parametre autonabíjačiek. Pre vás, ako budúceho používateľa je preto dôležitá kompatibilita s autobatériou vo vašom vozidle a komfort pri používaní. Kvalitné autonabíjačky už nepotrebujú vašu neustálu kontrolu. Pracujú priebežne, dokážu vyhodnotiť aktuálny stav, prispôsobujú sa chodu a chránia akumulátor.

Čo je to nabíjačka Štart/Stop? Čo je to udržovacia nabíjačka? V našom sprievodcovi nájdete odpovede na základné otázky a aj čosi viac. Prešli sme stovky recenzií nabíjačiek na autobatérie, testy automobilových klubov a v prehľadnom rebríčku nájdete tipy na najspoľahlivejšie modely.

Najlepšie nabíjačky autobatérií podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
1.CTEK MXS 5.0 new

 Víťaz niekoľkých nemeckých testov
(Autobild, ACE LENKRAD atď.)
 
Typ: automatická
Nabíjacie napätie: 12 V
Max. dobíjací prúd: 5 A
Max.kapacita akumulátora: 110 Ah
5 out of 5 stars (5 / 5)69 € Čítať recenzie
2.BOSCH C3 6 V/12 V

 2. miesto (MOTORRAD 11/2018)
3. miesto (Auto Bild 12/2013)
 
Typ: automatická
Nabíjacie napätie: 6 V a 12 V
Max. dobíjací prúd: 3,8 A
Max.kapacita akumulátora: 120 Ah
5 out of 5 stars (5 / 5)35 € Čítať recenzie
3.CTEK CT5 štart/stop

 Víťaz MOTORRAD (1. z 15, rok 2018) 
Typ: automatická
Nabíjacie napätie: 12 V
Max. dobíjací prúd: 3,8 A
Max.kapacita akumulátora: 110 Ah
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)68 € Čítať recenzie
4.TECMATE OPTIMATE 6

Typ: automatická
Nabíjacie napätie: 12 V
Max. dobíjací prúd: 5 A
Max.kapacita akumulátora: 240 Ah
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)85 € Čítať recenzie
5.TECMATE OPTIMATE 2

 Hodnotenie v teste
MotorradABENTEUER (5 z 5)
 
Typ: automatická
Nabíjacie napätie: 12 V
Max. dobíjací prúd: 0,8 A
Max.kapacita akumulátora: 96 Ah
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)42 € Čítať recenzie
6.Güde V 621 C

Typ: -
Nabíjacie napätie: 12 V a 24 V
Max. dobíjací prúd: 70 A
Max.kapacita akumulátora: 800 Ah
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)130 € Čítať recenzie
7.Compass 1 A 6/12 V PB / GEL max. 120Ah

Typ: automatická
Nabíjacie napätie: 6 V a 12 V
Max. dobíjací prúd: 1 A
Max.kapacita akumulátora: 120 Ah
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)23 € Čítať recenzie

Ako vybrať nabíjačku autobatérií

Viete, kedy je akumulátor v aute najviac ohrozený vybitím? Existuje niekoľko častých príčin – medzi nimi najmä:

 • teplota pod bodom mrazu, kedy štartér na rozhýbanie stuhnutých tekutín a uvedenie motoru do chodu spotrebuje podstatne viac energie
 • dlhé, niekoľkodňové státie na mieste
 • krátke trasy, pri ktorých sa straty akumulátora nestihnú dobiť z alternátora.

Ak vás už autobatéria niekoľkokrát niekde “nechala”, je na čase popremýšľať, akú autonabíjačku sa oplatí kúpiť. Pri výbere musíte zohľadňovať najmä kompatibilitu s akumulátorom a parametre ako nabíjacie napätie, maximálny dobíjací prúd a kapacitu autobatérie.

Prečo by ste mali chrániť akumulátor pred vybitím?

Akumulátor v novom aute z výroby spoľahlivo slúži minimálne prvých 5-6 rokov. Každý jeho nasledovník má už životnosť o niečo nižšiu, pretože aj elektroinštalácia v používanom aute starne. Zvláštnu starostlivosť mu venujte najmä v období tuhých mrazov. Už týždenné státie auta počas zimy môže batériu definitívne poškodiť. Nenávratné poškodenú autobatériu, u ktorej došlo k pokročilej sulfatácii elektródových dosiek, už zvyčajne nie je možné nabiť, ani používať.

Ako sa dobíja autobatéria?

Podobne ako pri smartfónoch, či notebookoch, ani v tomto prípade nemá akumulátor v aute neobmedzený zdroj energie. Energia z neho slúži na uvedenie auta do chodu, pri ktorom beží motor. Pri jazde sa už na elektrické systémy a svietenie využíva energia z alternátora a je to práve alternátor, ktorý spätne dobíja aj akumulátor. Komu sa už počas jazdy pokazil alternátor isto vie, že na energiu z akumulátora ďaleko nedošiel. A preto, ak zabudnete zapnuté svietenie alebo autorádio, ráno vás pradúci zvuk motora neprivíta.

Ako vybrať autonabíjačku

Druhy nabíjačiek autobatérií

Transformátorová (manuálna) nabíjačka

Ak je váš rozpočet obmedzený, riešením môže byť klasické prevedenie autonabíjačky, ktorá vyžaduje vašu prítomnosť. Obsahuje transformátor a iba málo elektroniky. Akumulátor nabíjajte prúdom o veľkosti desatiny celkovej kapacity. Čo to znamená? Ak je kapacita akumulátora 50 Ah, zvoľte nabíjací prúd 5 A. Za jednu hodinu sa kapacita zvýši o 5 Ah. Jednoduchou matematikou viete odhadnúť, koľko bude nabíjanie trvať. V niektorých prípadoch sa dokonca nabíjanie pri postupne sa plniacej kapacite spomaľuje – aspoň čiastočná ochrana pred prebitím batérie, ktoré sa bez vašej pozornosti v tomto prípade môže udiať. Tento typ nie je vhodný pre gélové batérie.

Automatická nabíjačka

Je protipólom ku klasickým typom a vďaka vysokému komfortu používania je medzi motoristami mimoriadne obľúbená. Je riadená elektronikou – mikroprocerosorom, ktorý chráni autobatériu pred prebitím. Detekuje stav nabitia autobatérie, automaticky volí nabíjací prúd a prispieva k dlhšej životnosti autobatérie. Ak je akumulátor plne nabitý, nabíjačka prepína do udržovacieho režimu, kedy nabíja iba veľmi malým prúdom alebo sa automaticky vypne. Prítomná je ochrana proti prepólovaniu a preťaženiu. Zvyčajne sú vhodné pre všetky typy autobatérií.

3 kroky k správnemu výberu

 1. Kompatibilita s akumulátorom – Prvým krokom je selekcia akumulátorov v závislosti od typu akumulátora (olovený, gélový, AGM, MF, VRAL, PbWet, PbCa). Autobatérie majú svoje presné určenie, ktoré by malo byť uvedené v popise výrobku. Bez tejto informácie ďalej nepokračujte. Ak doma vlastníte viacero dopravných prostriedkov (autá, motorky), hľadajte čo najuniverzálnejšiu nabíjačku, ktorá je vhodná na dobíjanie viacerých typov.
 2. Správne nabíjacie napätie – Krokom číslo 2 je údaj o nabíjacom napätí. Pre bežné autá, dodávky a menšie nákladné vozidlá potrebujete napätie 12 V. Väčšie nákladné autá, karavany, lode, autobusy, poľnohospodárske stroje využívajú napätie 24 V. 6-voltové nabíjacie napätie sa zase používa v motocykloch.
 3. Dobíjací prúd a kapacita akumulátora – Skontrolujte, aká je kapacita akumulátora (v ampérhodinách, Ah) a v závislosti od kapacity akumulátora zvoľte dobíjací prúd autonabíjačky. Čím je nabíjací prúd vyšší, tým rýchlejšie akumulátor nabijete. Hodnota nabíjacieho prúdu by nemala byť vyššia ako desatina kapacity akumulátora. Ak máte pod kapotou autobatériu s kapacitou 70 Ah, maximálny dobíjací prúd v rozsahu „od-do“.

Náš tip: Nabíjať rýchlo alebo pomaly? Ak vás čas nesúri, voľte pomalšie nabíjanie (nižší nabíjací prúd). Takýto postup je šetrnejší. Existuje aj rýchlonabíjanie, kedy akumulátor nabíjate vyšším prúdom za kratší čas, no pre udržanie dlhej životnosti batérie by ste tento postup nemali opakovať často.

Výbava a užitočné prvky

 • Displej alebo ručičkové ukazovatele – zobrazujú hodnoty nabíjacieho napätia a prúdu. Pri lepšej výbave aj percentá nabitia a zostatkový čas nabíjania.
 • Svetelné indikátory – signalizácia prevádzky a základného stavu Nabíja sa/Nabitý (červené/zelené).
 • Automatické vypnutie – výbava automatických autonabíjačiek, ktoré dobíjanie ukončia pri plnom stave.
 • Ochrana proti prepólovaniu – nabíjanie sa nespustí, ak svorky nasadíte v opačnej polarite.
 • Štartovací zdroj – autonabíjačka dodá akumulátoru vysoký nabíjací prúd, aby auto v krátkej chvíli naštartovalo.
 • Prúdové pulzy – pri hlboko vybitom akumulátore dochádza k usadzovaniu síranov na elektródach (tzv. sulfatácia). Prúdové pulzy rozbijú usadeniny a dôjde k obnoveniu prevádzkovej schopnosti autobatérie a jej opätovnému nabíjaniu.

Video

Cena nabíjačiek autobatérií

O akých kvalitách rozhoduje cena? Je pre vás dôležitá spoľahlivosť a bezpečná prevádzka alebo vám neprekáža proces nabíjania priebežne sledovať? Rozdelili sme nabíjačky autobatérií do 3 cenových relácií a tu je výsledok a hlavné rozdiely.

Nabíjačky autobatérií do 50 €

Už v základnej cenovej kategórii nájdete viacero šikovných autonabíjačiek. Dominujú najmä klasické transformátorové modely, niekoľko obľúbených automatických a udržovacích autonabíjačiek. Pre občasné domáce používanie a ako prvá záchrana vo väčšine prípadov postačujú. Odporúčame sledovať recenzie autonabíjačiek a vyberať tie s dobrými ohlasmi.

Nabíjačky autobatérií do 150 €

V cene od 50 – 150 € je už znateľný technologický pokrok, bohatý výber aj výbava. Parametre a možnosti nastavenia sú na veľmi dobrej úrovni a nechýbajú ani najpredávanejšie nabíjačky akumulátorov značiek Ctek, Güde, Bosch, Geko. Zvyčajne ide o automatické nabíjačky s univerzálnym použitím, ktoré ponúkajú výborné výsledky vzhľadom k cene.

Nabíjačky autobatérií od 150 €

Ak pátrate po profesionálnom prevedení, ktoré zvládne časté používanie, s nabíjacím napätím 12 V a 24 V, zablúďte medzi poloprofesionálne až profesionálne modely. Tie zvládnu dobiť aj akumulátor s kapacitou vyššou ako 600 Ah. Vhodné do autodielní.

Najlepšie značky nabíjačiek autobatérií

Tento krát sme to nenechali len na náhodu a zamerali sme sa predovšetkým na značky, ktoré majú svojich víťazov v prísnych testoch automobilových klubov. O ich používaní v praxi a spokojnosti hovoria aj hodnotenia spotrebiteľov. Preto, ak sa potrebujete rýchlo zorientovať medzi značkami, tu je zoznam najlepších výrobcov autonabíjačiek:

 • Ctek – Švédske plne automatické autonabíjačky Ctek predstavujú vysokú kvalitu, ktorú pozitívne hodnotia nielen spotrebitelia, ale aj náročné testy (MOTORRAD, Ace Lenkrad, Autobild, a i.). Vhodné pre náročných.
 • Bosch – Nemecká značka vie, ako vyrábať kvalitné akumulátorové prístroje, preto sa dá očakávať, že bude na solídnej úrovni zvládať aj výrobu nabíjačiek. V základnej ponuke má niekoľko cenovo dostupných a dobre predávaných autonabíjačiek.
 • Güde – Ďalšia nemecká značka vás môže osloviť typovou rozmanitosťou a výbavou. Nechýbajú modely za 20 – 60 €, ale aj podstatne výkonnejšie profesionálne modely.
 • Telwin – Taliansky výrobca s vyše 50 ročnou tradíciou má na svojom konte azda najbohatšiu ponuku autonabíjačiek na našom trhu. Vedú najmä drahšie profesionálne stroje (12 V a 24 V), ktoré sú po technologickej stránke na veľmi dobrej úrovni.
 • TecMate – Zaujímavá ponuka multifunkčných automatických nabíjačiek za rozumnú cenu.

Najčastejšie kladené otázky

Čo je to nabíjačka autobatérii s funkciou štart (autonabíjačka s pomocným štartom)?

Ide o ďalšiu šikovnú výbavu moderných autonabíjačiek. Takto vybavená nabíjačka okrem rýchleho a normálneho nabíjania akumulátora disponuje aj funkciou štartovania, kedy v krátkom čase dodá batérii vysoký štartovací prúd podobne, ako by tomu bolo pri štartovaní za pomoci iného vozidla a štartovacích káblov.

Čo je to udržiavacia nabíjačka autobatérií?

Udržiavacie (alebo aj kondičné) autonabíjačky vyrovnávajú priebežné vybíjanie akumulátora, najmä v autách, ktoré nie sú denne používané a stoja v garáži. Spravidla ide o malé prístroje, ktoré zoženiete za pár desiatok eur a môžu byť natrvalo umiestnené pod kapotou. Najskôr akumulátor nabijete klasickou nabíjačkou a potom pripojíte udržiavaciu. Neporadia si totiž s vybitou batériou. Ich úloha je jasná – udržiavať dostatočné hodnoty nabitej a fungujúcej batérie.

Čo je to autonabíjačka Štart/Stop?

Systém štart/stop nájdete najmä v novších autách. Vznikol s dobrou myšlienkou – mal znížiť spotrebu paliva pri státí na križovatkách alebo v kolónach a spolu s tým znížiť aj množstvo emisií. Počas státia stačí vyradiť do neutrálu, pustiť spojkový pedál a motor sa vypne. Po stlačení spojkového pedálu sa motor automaticky zapne a vy môžete pokračovať. Celá táto technológia má však niekoľko zádrhelov. Pri ešte studenom motore je na krátkych trasách spotreba vyššia, viac sa opotrebuje aj štartér a azda najviac utrpí akumulátor. Autonabíjačky START-STOP sú určené práve pre údržbu namáhaných akumulátorov a zvyčajne ide o inteligentné zariadenia, ktoré sa automaticky nastavujú a predstavujú bezpečné riešenie pre váš automobil.

Koľko stojí a ako vyzerá profesionálna nabíjačka autobatérií?

Profesionálna autonabíjačka sa zvyčajne pýši bohatou výbavou, pokročilými technológiami, posilnenou bezpečnosťou a širokým využitím. Okrem dobíjania akumulátorov osobných automobilov (kompatibilná so všetkými druhmi) zvládne spoľahlivo nabiť aj akumulátory nákladných automobilov, karavanov, lodí. Disponuje možnosťou prepnutia napätia z 12 V na 24 V, zvládne dobiť akumulátor s kapacitou vyššou ako 500 Ah a obnoví aj hlboko vybité batérie. Zvyčajne má väčšie rozmery, je ťažšia, vybavená kolieskami a štartovacia cena začína so štítkom od 150 – 200 € a vyššie.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
1.CTEK MXS 5.0 new

 Víťaz niekoľkých nemeckých testov
(Autobild, ACE LENKRAD atď.)
 
Typ: automatická
Nabíjacie napätie: 12 V
Max. dobíjací prúd: 5 A
Max.kapacita akumulátora: 110 Ah
5 out of 5 stars (5 / 5)69 € Čítať recenzie
2.BOSCH C3 6 V/12 V

 2. miesto (MOTORRAD 11/2018)
3. miesto (Auto Bild 12/2013)
 
Typ: automatická
Nabíjacie napätie: 6 V a 12 V
Max. dobíjací prúd: 3,8 A
Max.kapacita akumulátora: 120 Ah
5 out of 5 stars (5 / 5)35 € Čítať recenzie
3.CTEK CT5 štart/stop

 Víťaz MOTORRAD (1. z 15, rok 2018) 
Typ: automatická
Nabíjacie napätie: 12 V
Max. dobíjací prúd: 3,8 A
Max.kapacita akumulátora: 110 Ah
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)68 € Čítať recenzie
4.TECMATE OPTIMATE 6

Typ: automatická
Nabíjacie napätie: 12 V
Max. dobíjací prúd: 5 A
Max.kapacita akumulátora: 240 Ah
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)85 € Čítať recenzie
5.TECMATE OPTIMATE 2

 Hodnotenie v teste
MotorradABENTEUER (5 z 5)
 
Typ: automatická
Nabíjacie napätie: 12 V
Max. dobíjací prúd: 0,8 A
Max.kapacita akumulátora: 96 Ah
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)42 € Čítať recenzie
6.Güde V 621 C

Typ: -
Nabíjacie napätie: 12 V a 24 V
Max. dobíjací prúd: 70 A
Max.kapacita akumulátora: 800 Ah
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)130 € Čítať recenzie
7.Compass 1 A 6/12 V PB / GEL max. 120Ah

Typ: automatická
Nabíjacie napätie: 6 V a 12 V
Max. dobíjací prúd: 1 A
Max.kapacita akumulátora: 120 Ah
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)23 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej nabíjačky akumulátora. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších autonabíjačiek na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin