Najlepšie elektrické skútre: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie elektrické skútre

Elektromobilite začína svietiť zelená aj v našich končinách a ak hľadáte azda najpohodlnejší spôsob osobnej dopravy z miesta A do B v rušnom meste, nepremeškajte tipy na najlepšie elektrické skútre, ktoré náš trh aktuálne ponúka. Koho môžu najviac zaujať? Čomu venovať pozornosť? Práve vlastnostiam a parametrom elektroskútrov sa budú venovať nasledujúce riadky.

Elektrobicykle a elektrokolobežky zaznamenali posledné obdobie azda najväčší nárast v popularite a predajnosti. Majú popri nich elektroskútre ešte šancu preraziť? Elektroskúter tvorí špecifický prechod medzi motocyklom a bicyklom. Nie je taký nákladný na údržbu a na pohonné hmoty ako motocykel a zároveň poskytuje jazdcovi väčšiu stabilitu ako mestský bicykel. Je to presne ten typ dopravného prostriedku, ktorý v sebe spája eleganciu, komfort, dobrú manevrovateľnosť a samozrejme – aj dostatočný dojazd. Navyše, je vhodný aj pre menej fyzicky zdatných ľudí a seniorov.

Dali sme dohromady viacero základných všeobecných informácií, aj konkrétnych rád a tipov, vďaka ktorým sa rýchlejšie zorientujete v ponuke elektroskútrov. Netreba zabúdať, že ide o jednostopový dopravný prostriedok, preto sa bližšie pozrieme aj na všetky zo zákona “povinné papiere”, ktoré si musí budúci majiteľ vybaviť. Pri výbere neprehliadnite ani recenzie elektroskútrov, ktoré vám pomôžu vytvoriť ucelenejší obraz o reálnom dojazde a údržbe.

Najlepšie elektrické skútre na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1NIU M+ Sport
Výkon: 1600 W
Max.rýchlosť: 45 km / hod
Dojazd: 100 km
Nosnosť: 150 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1910 € Čítať recenzie
#2NIU NQi GTS PRO
Výkon: 3000 W
Max.rýchlosť: 70 km / hod
Dojazd: 135 km
Nosnosť: 180 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4940 € Čítať recenzie
#3Racceway SMART
Výkon: 1200 W
Max.rýchlosť: 48 km / hod
Dojazd: 65 km
Nosnosť: 135 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1390 € Čítať recenzie
#4Racceway E-BABETA
Výkon: 250 W
Max.rýchlosť: 25 km / hod
Dojazd: 55 km
Nosnosť: 120 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1020 € Čítať recenzie
#5Racceray E-Moped
Výkon: 250 W
Max.rýchlosť: 25 km / hod
Dojazd: 80 km
Nosnosť: 120 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1130 € Čítať recenzie
#6Racceway CENTURY
Výkon: 2000 W
Max.rýchlosť: 45 km / hod
Dojazd: 50 km
Nosnosť: 150 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2260 € Čítať recenzie

Ako vybrať elektro skúter

Elektrické skútre sú skvelou alternatívou, nielen k benzínovým skútrom, ale aj k automobilom. Na dochádzanie do práce v preplnenej rannej špičke sú ako stvorené. Samotný elektrický pohon je aj pri aktívnom pri používaní niekoľkonásobne lacnejší a ekologickejší ako benzín, a tak sa vám prvotná investícia rýchlo vráti v úspore na “palive”. Ako bonus získavate lepší pocit, že vaša preprava po meste a okolí nevytvára enviromentálnu záťaž. V zime vás obíde problém so štartovaním studeného motora, netreba kontrolovať žiadny olej, kvapaliny, ani filtre a vo vymenovávaní výhod elektroskútrov by sme mohli ďalej pokračovať.

Poďme sa však pozrieť na všetky náležitosti výberu, dôležité parametre a zaujímavosti, ale aj povinnosti, ktoré by každý potencionálny budúci majiteľ mal poznať.

ako vybrať elektro scooter

4 odpovede na otázky, ktoré vás budú zaujímať

✅ Aký je dojazd elektroskútru na jedno nabitie?

Najmodernejšie elektrické skútre poskytujú dojazd od 50 do 100 km v závislosti od zaťaženia. Rozhoduje profil obvyklej trasy (najmä stúpanie a klesanie), hmotnosť jazdca, ale aj vonkajšia teplota. Dojazd uvádzaný v popise elektroskútrov je výsledkom merania pri nasledujúcich podmienkach: jazdec s hmotnosťou 75 kg, vonkajšia teplota 23 °C, rýchlosť 45 km/hod a cca 5 štartovaní.

✅ Ovplyvňuje hmotnosť ovládanie elektroskútra?

Je pravdou, že elektroskútrom sa v predajnosti nedarí na našom trhu preraziť tak, ako podstatne ľahším a skladnejším elektrovozítkam iného typu (na elektrobicykli a elektrokolobežke dôjdete domov aj s vybitou batériou). Hmotnosť elektroskútrov sa totiž pohybuje v rozmedzí od 60 – 130 kg, preto si treba trasu naplánovať a nepodceniť pravidelné nabíjanie, aby ste nezostali “visieť” na ceste. Nezostávalo by vám nič iné, ako skúter odtlačiť (to sa však môže stať aj majiteľom benzínových verzií).

✅ Ako sa nabíja elektroskúter?

Je lepšie, ak má elektroskúter vyberateľnú batériu? Samotné nabíjanie je úplne jednoduchá záležitosť, ktorá vyžaduje na dosah klasickú elektrickú zásuvku 230 V. Viaceré renomované značky si však už dávajú záležať na tom, aby bol akumulátor zo skútra vyberateľný. Skúter tak odstavíte pod prístreškom, akumulátor vezmete so sebou domov alebo do kancelárie a môžete nabíjať. Zároveň tak znížite aj riziko krádeže.

✅ Ako dlho sa batéria nabíja?

V závislosti od kapacity batérie je dĺžka nabíjania 3 – 7 hodín. Najlepšie elektroskútre už disponujú aj funkciou rýchlonabíjania.

Elektrický skúter vs. benzínový skúter

Odporcovia elektrických skútrov argumentujú tým, že po vybití batérie musíte niekoľko hodín čakať, kým sa jej kapacita nabíjaním obnoví, kým pri benzínových skútroch stačí natankovať a môžete jazdiť ďalej. Áno, je to jedna z nevýhod, no celkom šikovne ju kompenzujú výhody, ktoré prináša šikovný elektrický model. A to napríklad – mnohonásobne nižšie náklady pri dobíjaní v porovnaní s tankovaním benzínu, šetrnosť k životnému prostrediu, bezúdržbová prevádzka bez nutnosti ďalšej investície, tichý chod.

Na to, aby ste boli s elektroskútrom spokojní, je dôležité vopred plánovať. Ich celkový výkon je zvyčajne nižší ako pri benzínových skútroch, keďže väčšina z nich je koncipovaná na krátke presuny cez hustú premávku mestom. Ak je vaša cesta do práce dlhšia, vzhľadom na premenlivosť počasia budete i tak určite uvažovať o podstatne pohodlnejšom spôsobe cestovanie, než je akákoľvek dvojkolka.

Aká je cena za kilometer jazdy?

Viete, že cena elektrického skútru je približne o 7 – 10 % vyššia v porovnaní s podobným benzínovým modelom? Počiatočná investícia sa vám rýchlo vráti na prevádzkových nákladoch. Viacero výrobcov uvádza na 100 km spotrebu elektrickej energie za 0,25 – 0,35 €, kým benzínový skúter má spotrebu 2 – 3 l /100 km, čo predstavuje náklady približne 2,7 – 3 €. Takmer desaťnásobne viac, ako pri nabíjaní akumulátora!elektrický skúter dojazd

Konštrukcia elektroskútra

Elektrický skúter má zvyčajne pevnú konštrukciu. Niektoré modely sú robustnejšie, výraznejšie, iné zase subtílnejšie, pripomínajúce svojho dobre známeho predchodcu – “babetu”. Okrem nich sa môžete stretnúť aj s menej tradičnými skladacími konštrukciami, ktoré majú na svedomí najmä čínski výrobcovia a je pre mne príznačný futuristický dizajn.

Ďalším faktorom môže byť aj počet miest. Zvyčajne ide o jednomiestne modely, no v obľube sú aj dvojmiestne elektrické skútre. Sledujte tiež aj nosnosť – môže byť v intervale od 120 do 180 kg.

Elektromotor

Ide o srdce elektrického skútra, najdôležitejší komponent. Pri výbere vhodného výkonu elektromotora treba zohľadniť vaše očakávania na rýchlosť a schopnosť prekonávať prekážky. Vy už zrejme tušíte, na aké trasy sa so skútrom vyberiete, či vás čaká stúpanie alebo naopak, vyvážená cesta po rovine.

Rozdelenie elektromotorov podľa výkonu a použitia:

  • Elektromotor s výkonom do 1200 W – Existujú aj elektroskútre s výkonom 250 W, ktoré možno prirovnať k elektrobicyklom. Nedosahujú vyššiu rýchlosť ako 25 km / hod a ani sa od nich nedá očakávať vysoký výkon. Lákajú predovšetkým dobrou cenovou dostupnosťou.
  • Elektromotor s výkonom od 1200 do 4000 W – Ide o najpopulárnejšiu voľbu, ktorá umožňuje dosiahnuť maximálnu rýchlosť 45 km / hod. Ak sa rozhodnete kúpiť elektroskúter s výkonom do 4000 W, vystačíte s vodičským oprávnením AM, resp. B.
  • Elektromotor s výkonom od 4000 W – Okrajový segment tejto kategórie, ktorý by sa dal porovnať s klasickými motocyklami. Tieto elektrické skútre sú najvýkonnejšie, dosahujú rýchlosť do 100 km / hod. Vyžadujú vodičské oprávnenie A1 a ich cena vysoko prevyšuje bežný rozpočet na skúter.

Akumulátor

Čo sa očakáva od kvalitnej batérie do elektrického skútra?

Predovšetkým, že jej kapacita poskytne optimálny dojazd a výkon sa nebude s ubúdajúcimi percentami znižovať. Zaujímavým faktorom je aj hmotnosť batérie, ktorá najmä pri starších modeloch výrazne zasahovala aj do celkovej váhy skútra. S príchodom LiOn a LiFePo akumulátorov sa však aj pre elektroskútre, ktorá musia disponovať vyššou kapacitou, konečne otvorili cestičky do budúcnosti. Predstavujú v súčasnosti najlepšie riešenie, ponúkajú dobrú životnosť a stálosť kapacity.

🔍 Viete že…životnosť batérie je vyjadrená počtom nabíjacích cyklov? Môže ísť o 300, ale aj 2000 nabíjacích cyklov. Po ich vyčerpaní treba počítať so zhoršenými vlastnosťami batérie a aj s nevyhnutnou výmenou.

Elektroskúter a vodičské oprávnenie

Ak chcete jazdiť na elektrickom skútri, potrebujete vodičské oprávnenie. O tom, aké to bude, rozhoduje maximálna rýchlosť skútru a maximálny výkon motora.

  • Pre riadenie elektrického skútru s maximálnou rýchlosťou od 25 do 45 km / hod. a maximálnym výkonom motora do 4 kW potrebujete vodičské oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny AM (minimálny vek 15 rokov).
  • Pre riadenie elektrického skútru s maximálnou konštrukčnou rýchlosťou vyššou ako 45 km / hod. a maximálnym výkonom motora do 11 kW je potrebné vodičské oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny A1 (minimálny vek 16 rokov).

📌 Pozn.: Ak ste majiteľom vodičského preukazu na osobný automobil (B), jeho súčasťou je aj vodičské oprávnenie na motorové vozidlá skupiny AM.

Elektroskúter bez vodičského preukazu – dá sa to?

Áno, ak ide o špecifický účel používania. Existujú totiž aj elektrické skútre pre seniorov alebo pre osoby so zdravotným znevýhodnením. Ich maximálna rýchlosť je obmedzená na 25 km / hod. . Pri jazde je potrebné dodržiavať všetky pravidlá cestnej premávky. Navyše aj v tomto prípade je pri vedení elektroskútru zakázané jesť, piť telefonovať a povinnosťou sú reflexné prvky.

Ďalšie povinnosti

Aby sme vytvorili kompletný obraz, netreba zabúdať, že ide o vozidlo, ktoré bude súčasťou cestnej premávke a je určené na prevádzku po pozemných komunikáciách, a aj z toho dôvodu treba myslieť na povinné zmluvné poistenie. Toto poistenie sa ročne pohybuje približne na sume 8 – 12 €. Niekedy je vo výhodnom balíku (zdarma) spolu s poistením vašich osobných automobilov.

Ceny elektrických skútrov

ako vybrať elektrický skúterCena je pri elektrických skútroch priamo závislá od výkonu elektromotora a životnosti batérie.

Elektrické skútre do 1000 €

V cene do 1000 € dominuje predovšetkým značka Racceway a jej model E-Babeta. Ako stvorená pre mladé ženy a dámy, ktoré sa chcú v meste presúvať s eleganciou a bez námahy. Lacné elektrické skútre síce dosahujú “iba” rýchlosť 25 km / hod, podľa ohlasov to však plne postačuje.

Elektrické skútre do 3000 €

Ak to už s elektroskútrom myslíte vážnejšie a hľadáte e-vozítko s perspektívou a životnosťou na viac rokov dopredu, potom si prehliadnite modely v cene od 1000 – 3000 €. Pomer cena/výkon je viac ako dobrý: výkon od 1200 W vyššia, max. rýchlosť 45 km / hod., dojazd až do 100 km.

Elektrické skútre od 3000 €

Zaplatiť za elektroskúter viac ako 3000 € bude chcieť zrejme iba náročný zákazník, ktorý si potrpí na netradičný retro dizajn z limitovanej edície, alebo ak hľadá nadštandardný výkon, rýchlosť aj dojazd. Rýchlosť nad 70 km / h však vyžaduje zdatného jazdca, preto je na mieste zvážiť, či si na tak svižnú jazdu na skútri aj trúfate.

Najlepšie značky elektrických skútrov

Ak chcete vybrať dobre, odporúčame, aby ste sa zamerali na recenzie a testy elektroskútrov. V nich, podobne ako my, nájdete niekoľko modelov od značiek, ktoré v tomto segmente patria medzi overené a svojim zákazníkom ponúkajú dobre skonštruované a kvalitné elektrické skútre, ktoré ani pri pravidelnom jazdení nesklamú.

  • Racceway – Ako už bolo spomínané pri cenových kategóriách, Racceway E-Babeta predstavuje aj napriek nižšiemu výkonu (250 W) mimoriadne obľúbený a cenovo dostupný model. Okrem nej je však v ponuke tejto značky aj viacero e-skútrov z vyššej výkonnostnej rady, ktoré sa oplatí vidieť!
  • NIU – Značka NIU naznačuje, ako by elektroskútre mohli vyzerať v budúcnosti. Čisté línie, minimalistický dizajn a výborné parametre, predovšetkým moderné líthiové batérie, ktoré vynikajú v dlhom dojazde a kratšej dobe nabíjania.
  • Hecht – Hoci značku Hecht netreba veľmi predstavovať, iba málokto by očakával, že v jej ponuke žiari jeden z najpredávanejších elektroskútrov posledného obdobia. Hecht Citis patrí k tým, ktoré zaujmú cenou aj výkonom.
  • Ecooter – Ak hľadáte elegantný dvojmiestny skúter s výkonným elektromotorom, potom neprehliadnite ani výrobcu Ecooter.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1NIU M+ Sport
Výkon: 1600 W
Max.rýchlosť: 45 km / hod
Dojazd: 100 km
Nosnosť: 150 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1910 € Čítať recenzie
#2NIU NQi GTS PRO
Výkon: 3000 W
Max.rýchlosť: 70 km / hod
Dojazd: 135 km
Nosnosť: 180 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4940 € Čítať recenzie
#3Racceway SMART
Výkon: 1200 W
Max.rýchlosť: 48 km / hod
Dojazd: 65 km
Nosnosť: 135 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1390 € Čítať recenzie
#4Racceway E-BABETA
Výkon: 250 W
Max.rýchlosť: 25 km / hod
Dojazd: 55 km
Nosnosť: 120 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1020 € Čítať recenzie
#5Racceray E-Moped
Výkon: 250 W
Max.rýchlosť: 25 km / hod
Dojazd: 80 km
Nosnosť: 120 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1130 € Čítať recenzie
#6Racceway CENTURY
Výkon: 2000 W
Max.rýchlosť: 45 km / hod
Dojazd: 50 km
Nosnosť: 150 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2260 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového elektro skútra. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybraťnajlepšie elektro skútre na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin