Najlepšie LED žiarovky: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie led žiarovkyTiež sa pri nákupe žiaroviek cítite trochu neisto? Preč sú časy, kedy sme sa rozhodovali podľa wattov a veľkosti závitu. Klasické žiarovky, s ktorými sa väčšina z nás iba ťažko lúčila, boli nahradené modernými alternatívami. Majú rôzne tvary, závity a pätice, miesto wattov ohurujú svetelným tokom a vysokým indexom podania farieb. Hľadáte najlepšie žiarovky, ktoré vám poskytnú optimálne osvetlenie priestoru podľa vašich požiadaviek a zároveň vydržia svietiť desaťtisíce hodín?

V nasledujúcom sprievodcovi výberom vám bližšie predstavíme základné delenia žiaroviek, ich životnosť, ekonomickú úspornosť, využitie pri osvetlení roznych typov priestoru. Klasické žiarovky s wolfrámovým vláknom síce lákali svojou nízkou cenou, no v ostatných aspektoch hodnotenia ďaleko zaostávajú. Niet sa tomu čo čudovať – bolo len otázkou času, kedy prevratný vynález 19. storočia narazí na svoje limity a doslova ho zvalcujú novšie technológie. K tým najvydarenejším sa za posledné roky radia predovšetkým kvalitné LED žiarovky. Ako fungujú? Aké benefity ich používanie do rozpočtu domácnosti prináša? Zaujímavé čísla sa dozviete aj z nášho výstižného porovnania, ktoré presvedčí aj najváhavejších.

Okrem toho sme pripravili aj rebríček so zaujímavými a spotrebiteľmi veľmi dobre hodnotenými žiarovkami. Inšpiráciou pri výbere nám boli testy a užívateľské recenzie LED žiaroviek. Nájdete medzi nimi veľmi dobre hodnotené produkty, ktoré dokážu vo svojej kategórii zaujať.

Najlepšie LED žiarovky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Smart LED žiarovky
#1Xiaomi Mi Smart LED Bulb

Svetelný tok: 810 lm
Príkon: 8 W (ekvivalent 60W)
Životnosť: 25 000 h
Závit / Pätica: E27
⭐ 100 %12 € Čítať recenzie
#2Philips Hue White Ambiance 8,5 W A19

Svetelný tok: 806 lm
Príkon: 8,5 W (ekvivalent 60 W, 2 ks)
Životnosť: 25 000 h
Závit / Pätica: E27
⭐ 100 %47 € Čítať recenzie
#3Philips Hue White and Color ambiance

Svetelný tok: 806 lm
Príkon: 9 W (ekvivalent 60 W, 3 ks)
Životnosť: 25 000 h
Závit / Pätica: E27
⭐ 98 %118 € Čítať recenzie
#4RGB LED Stmievateľná

Svetelný tok: 400 lm
Príkon: 5,5 W (ekvivalent 30W)
Životnosť: 25 000 h
Závit / Pätica: GU10
⭐ 96 %11,50 € Čítať recenzie
#5LED Stmievateľná VINTAGE A60

Svetelný tok: - lm
Príkon: 7 W (ekvivalent 60W)
Životnosť: 25 000 h
Závit / Pätica: E27
⭐ 94 %11,50 € Čítať recenzie
LED žiarovky
#6LED Žiarovka LEDSTAR ECO

Svetelný tok: 900 lm
Príkon: 10 W (ekvivalent 60W)
Životnosť: 15 000 h
Závit / Pätica: E27
⭐ 100 %3,60 € Čítať recenzie
#7SADA 3x LED Žiarovka Philips

Svetelný tok: 470 lm
Príkon: 6 W (ekvivalent 40W)
Životnosť: 10 000 h
Závit / Pätica: E27
⭐ 98 %7,50 € Čítať recenzie

Ako vybrať úsporné žiarovky

Spočítali ste, koľko máte v domácnosti zdrojov svetla? Koľko hodín denne svietia? Spĺňajú svoju úlohu? Bez osvetlenia si dnes už nevieme predstaviť komfortný život. Kým kedysi ľudia trávili dlhé večery pri sviečkach a chodili skoro spať, dnes sa podvečerné a večerné hodiny zmenili na aktívne rodinné chvíle – a ako inak – za “asistencie” svietidiel rôzneho druhu. Od takmer nebadaných bodových svetiel, až po silnú lampu na pracovnom stole, kde práve opravujete citlivú elektroniku.

Výberu osvetlenia a žiaroviek by sme mali venovať dostatok pozornosti. Ročne sa totiž môže nevhodne zvolené svietenie predražiť nielen o desiatky, ale až stovky eur. Bez dlhých rečí, poďme si posvietiť na to najdôležitejšie, s čím sa pri výbere žiaroviek musia spotrebitelia popasovať.

Ako vybrať úspornú žiarovku

Typ závitu / pätice

Začnime prakticky. Aby ste si v ponuke predajcov dokázali rýchlo vybrať žiarovky bez zbytočnej straty času, potrebujete vedieť, aké “koncovky” majú vaše lampy. Najlepšie je vychádzať z predchádzajúcej pasujúcej žiarovky. Ak je lampa nová, na vonkajšej strane objímky nájdete kombinácie písmen a číslic, ktoré si predstavíme. Skúseným stačí pohľad do objímky, v súčasnosti je však lepšie si tento údaj poznačiť, pretože už dávno nie sú k dostaniu len dva základné skrutkovacie závity.

 • E14 – žiarovky s tzv. malým skrutkovacím závitom (priemer závitu 14 mm). Vhodné do malých nočných, nástenných alebo stolných lámp.
 • E27 – žiarovky s väčším skrutkovacím závitom (priemer závitu 27 mm). Súčasť bežných svietidiel – hlavné lampy, stojanové lampy, lustre.
 • GU10 – pätica na žiarovkách, ktoré sú vhodné do bodového a podhľadového osvetlenia. Rozostup kolíkov 10 mm.
 • GU5.3 – pätica na žiarovkách, ktoré sú vhodné do bodového a podhľadového osvetlenia. Rozostup kolíkov 5,3 mm.
 • G4, G13 – pätice typické pre trubicové žiarovky. Vhodné na použitie v dielňach a garážach, na osvetlenie pracovného stola.

Druhy žiaroviek

Klasické žiarovky

Predstavujú starý, no pritom kvalitný zdroj svetla. Prúd pretekajúci wolfrámovým vláknom však okrem žhavenia vlákna vytvára aj obrovské množstvo tepla. Pri pohľade na spotrebu elektrickej energie sa iba necelých 10 % zmení na svetlo. Zvyšok sa mení na teplo s minimálnym využitím. Výhodou je nízka cena žiarovky, okamžité rozsvietenie a veľmi dobrá farebná teplota. Životnosť klasickej žiarovky je však približne iba 1000 hodín.

Dajú sa ešte klasické žiarovky kúpiť? Áno, je to možné, aj keď bol ich predaj na území EÚ zakázaný. Nenájdete ich pod označením žiarovky. Predávajú sa ako tepelný článok či tepelný zdroj. Vzhľadom k tomu, koľko tepla produkujú, ich tento názov lepšie vystihuje.

Halogénové žiarovky

Medzistupňom medzi klasickými žiarovkami a modernými zdrojmi svetla sú halogénové žiarovky. Využívajú vrstvu izolačného plynu, ktorý má zamedziť tepelným stratám. Uvádza sa, že majú približne o 30 % nižšiu spotrebu a zároveň dvojnásobnú životnosť v porovnaní s klasickými wolfrámovými žiarovkami (cca 2000 hodín).

LED žiarovky

Čoraz dostupnejšia alternatíva, ktorá v sebe spája všetky kľúčové požiadavky – extrémne dlhú životnosť (rádovo v desiatkach tisíc hodín), vysokú úsporu elektriny (najlepšie LED žiarovky sú až o 80 % úspornejšie než klasické), rýchly nábeh na 100 % výkonu. K výberu sú LED žiarovky rôznych cenových relácií, no aj v rôznej kvalite. Rozdiely sú v elektronike, čipe a chladení. Lacná LEDka môže poskytovať horšie farebné podanie (menej ako 80 Ra), no ak ste ochotní priplatiť si, nájdete aj prémiové LED žiarovky, vďaka ktorým budú farby dokonalé (90 Ra a viac). So životnosťou cez 25 000 hodín sa vám investícia rýchlo vráti.

💡 Čo je to smart LED žiarovka?

Označenie smart alebo aj inteligentné žiarovky, získali LED žiarovky, ktoré poskytujú možnosť stmievania a to aj prostredníctvom smart elektroniky (na diaľku cez smartfón, tablet, …). Môžete nielen svetlo vypínať a zapínať, meniť intenzitu osvetlenia, ale aj farebnú teplotu (od teplého po chladné osvetlenie), či dokonca dokáže žiarovka vytvárať svetlo, ktoré plynule prechádza z jednej farby do druhej (pre vytvorenie atmosféry).

Kompaktné / úsporné žiarivky

Je pre ne charakteristický tvar “U” alebo špirály. Priestor v trubici je naplnený plynom. Ich cieľom je nahradiť klasické žiarovky. Sú vysoko úsporné, podobne ako LED. Neprodukujú žiadne teplo a ich životnosť je približne 10 000 hodín. Nevýhodou je pomalší nábeh, čo môže prekážať najmä v prípade, ak do miestnosti vstúpite iba nakrátko (napríklad do kúpeľne či komory sú úplne nevhodné). Farebné podanie zatiaľ nie je úplne dokonalé, pohybuje sa na hodnote do max. 90 Ra.

💡 Žiarivka a žiarovka: Aký je rozdiel?

V oboch prípadoch ide o svetelné zdroje. Základná charakteristika znie nasledovne:

 • Žiarivka funguje na princípe premieňania elektrickej energie na svetelnú pomocou elektrického výboja.
 • Pri žiarovke vzniká svetlo rozžeravením vlákna prechodom elektrickej energie.

Príkon žiaroviek

Dlhé roky sme boli zvyknutí posudzovať “silu” žiarovky podľa wattov uvedených na krabičke. Vedeli sme, že slabšiu 25 W žiarovku môžeme použiť do nočného osvetlenia a 60W žiarovku do hlavnej lampy. Príkon totiž veľmi úzko súvisel s výkonom žiarovky. S príchodom nových zdrojov svetla však toto zaužívané delenie prestalo “fungovať”. Veď, ako je možné, že LED s príkonom 9W dokáže vyprodukovať rovnako kvalitné svetlo, ako klasická 60W žiarovka? Úplne jednoducho – neprodukuje totiž obrovské množstvo tepla a príkon, s ktorým pracuje, efektívne premieňa na svetlo!

Aj z tohto dôvodu pristúpilo mnoho výrobcov moderných žiaroviek k tomu, že uvádzajú, o aký ekvivalent klasickej žiarovky ide. Ak teda prídete do obchodu a vypýtate si 40W žiarovku, no predavač vám podáva LED žiarovku s príkonom 5 – 6 W, verte mu, že sa nemýli.

Príkon je “pasé”, orientujte sa radšej podľa jednoznačnej hodnoty – svetelného toku!

Svetelný tok

Výkon svetelného zdroja sa štandardne uvádza v lúmenoch, označenie lm. V jednoduchosti – ide o svetelnú energiu, ktorú zdroj svetla vyžiari za jednu sekundu. Čím vyšší je svetelný tok, tým silnejšie svetlo bude žiarovky vyžarovať.

 • 250 lm: zodpovedá cca 25W klasickej žiarovke, vhodné do malých stolových lampičiek a pod.
 • 400 – 450 lm: zodpovedá cca 40W žiarovke, vhodné pre osvetlenie malých miestností.
 • 600 – 800 lm: zodpovedá cca 60W žiarovke, najvyhľadávanejší variant pre centrálne osvetlenie stredne veľkých miestností.
 • 900 – 950 lm: zodpovedá cca 75W žiarovke, vhodné pre osvetlenie stredne veľkých až väčších miestností.
 • 1200 – 1300 lm: zodpovedá cca 100W žiarovke, vhodné pre osvetlenie väčších miestností.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Šablóna:Porovnanie_žiaroviek

ako vybrať osvetlenieFarebná teplota vs. priestor

Farba svetla sa uvádza v Kelvinoch (K). Pri výbere farebnej teploty zohľadnite charakter priestoru,ktorý potrebujete osvetliť a aj vaše doterajšie skúsenosti. Farba svetla totiž významne vplýva na to, ako sa cítime a súvisí tiež s tým, či ide o miestnosť, kde chceme odpočívať alebo naopak – pracovať.

 • Teplú bielu farbu (cca 2700 – 3400 K, jemne žltkastý mäkký odtieň) voľte do miestností, kde chcete relaxovať a cítiť sa príjemne – spálňa, obývačka, detská izba.
 • Neutrálnu bielu farbu (cca 5000 K, čistý odtieň svetla ako prirodzené svetlo) uprednostnite v kuchyni alebo pracovni. Dlhšie vás udrží v strehu a bdelosti.
 • Studená biela farba (cca 5800 – 6500 K, modrastý odtieň svetla) sa v domácnostiach používa iba minimálne. Modrá zložka svetla totiž spôsobuje rozrušenie (kritické modré svetlo z displejov), narušuje biorytmus a môže podporovať aj nervozitu. Najčastejšie sa používa na osvetlenie dlhých spojovacích chodieb, v garáži, alebo v sklade.

Hodnota CRI (Vernosť podania farieb)

Všimli ste si niekedy, že jablko v obchode má krajšiu farbu, ako keď ho vyložíte u seba doma na kuchynskú linku? Stalo sa vám, že ste si robili make-up a vonku na dennom svetle ste zistili, že nie všetko spolu ladí, tak ako sa vám zdalo pri zrkadle?

Okrem vhodnej zvolenej farebnej teploty za to zrejme môže aj použitie žiaroviek s vysokou hodnotou CRI (Color Rating Index). Dosahuje hodnoty od 0 – 100 Ra, pričom čím bližšie k stovke, tým je vernosť podania farieb dokonalejšia. Teda taká, ako by ju za výborných svetelných podmienok vnímalo ľudské oko. Ak zvolíte žiarovky s nízkou hodnotou CRI (menej ako 70), farby prostredia a predmetov nebudú reálne (napríklad jedlo bude vyzerať ako pokazené, mdlé), zhorší sa priestorová orientácia, aj oči sa rýchlejšie unavia. Kvalitné žiarovky pracujú s CRI od 85 Ra a viac, kde už vidíme farby také, ako aj reálne sú.

Ceny žiaroviek

Žiarovky sú nevyhnutnou súčasťou osvetlenia. Ak ste si povedali, že už je načase vymeniť klasické žiarovky za úsporné, môže sa vám celková investícia zdať vysoká. Do mnohých, na pohľad drahších žiaroviek sa však premieta pokročilé know-how výrobcu, vďaka ktorej vám kvalitná úsporná žiarovka vydrží aj viac ako 10 rokov.

Žiarovky do 5 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete aktuálne najpredávanejšie žiarovky všetkých druhov. Nechýbajú klasické (hoci sú označované ako tepelné “články”), ale ani lacnejšie LED žiarovky, vyberať môžete dokonca aj z rôznych farebných teplôt. Vernosť podania farby však nemusí byť vždy dokonalá.

Žiarovky do 10 eur

V cene od 5 – 10 eur už nájdete zaujímavú rôznorodosť, ktorá osloví aj náročnejších kupujúcich. Dôraz je kladený na vysokú životnosť a reálnu úsporu energií.

Žiarovky od 10 eur

Hľadáte smart LED žiarovky do inteligentnej domácnosti? Potom sa rozhliadnite v ponuke svetelných zdrojov v cenou vyššou ako 10 eur. Vždy starostlivo skontrolujte, koľko kusov žiaroviek kupujete. Niekedy totiž na pohľad drahšie balenie ponúka v prepočte výhodnejšiu cenu za 1 kus.

Klasická žiarovka vs LED žiarovka: Úspora + porovnanie

 KLASICKÁ ŽIAROVKALED ŽIAROVKA
Cena za 1 kus0,60 €4,60 €
Počet kusov10 kusov10 kusov
Cena za nákup žiaroviek6 €46 €
Príkon60 W9 W
Svietivosť710 lm710 lm
Životnosť1000 h / ks30 000 h / ks
Orientačná doba svietenia6 h / deň6 h / deň
Orientačná cena za kWH el.energie0,15 €0,15 €
Orientačná ročná spotreba10 ks × 60 W × 6 h × 365 dní = 1314 kWh10 ks × 9 W × 6 h × 365 dní = 197,1 kWh
Celkové náklady (žiarovky + energie) 6 € + 1314 × 0,15 € = 203,1 € ročne za svietenie46 € + 197,1 × 0,15 € = 75,6 € ročne za svietenie

Porovnanie z tabuľky je síce iba orientačné, no je z neho jasne vidieť, koľko energií v prepočte na peniaze vám ročne dokážu ušetriť LED žiarovky (203,1 – 75,6 = 127,5 eur).

Hoci je cena jedného kusu LED žiarovky niekoľkonásobne vyššia, spotreba energií je však podstatne nižšia a zároveň je aj životnosť neporovnateľne vyššia. 

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Smart LED žiarovky
#1Xiaomi Mi Smart LED Bulb

Svetelný tok: 810 lm
Príkon: 8 W (ekvivalent 60W)
Životnosť: 25 000 h
Závit / Pätica: E27
⭐ 100 %12 € Čítať recenzie
#2Philips Hue White Ambiance 8,5 W A19

Svetelný tok: 806 lm
Príkon: 8,5 W (ekvivalent 60 W, 2 ks)
Životnosť: 25 000 h
Závit / Pätica: E27
⭐ 100 %47 € Čítať recenzie
#3Philips Hue White and Color ambiance

Svetelný tok: 806 lm
Príkon: 9 W (ekvivalent 60 W, 3 ks)
Životnosť: 25 000 h
Závit / Pätica: E27
⭐ 98 %118 € Čítať recenzie
#4RGB LED Stmievateľná

Svetelný tok: 400 lm
Príkon: 5,5 W (ekvivalent 30W)
Životnosť: 25 000 h
Závit / Pätica: GU10
⭐ 96 %11,50 € Čítať recenzie
#5LED Stmievateľná VINTAGE A60

Svetelný tok: - lm
Príkon: 7 W (ekvivalent 60W)
Životnosť: 25 000 h
Závit / Pätica: E27
⭐ 94 %11,50 € Čítať recenzie
LED žiarovky
#6LED Žiarovka LEDSTAR ECO

Svetelný tok: 900 lm
Príkon: 10 W (ekvivalent 60W)
Životnosť: 15 000 h
Závit / Pätica: E27
⭐ 100 %3,60 € Čítať recenzie
#7SADA 3x LED Žiarovka Philips

Svetelný tok: 470 lm
Príkon: 6 W (ekvivalent 40W)
Životnosť: 10 000 h
Závit / Pätica: E27
⭐ 98 %7,50 € Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin