Najlepšie bezpečnostné dvere: TOP modely, ktoré uspeli v testoch


Bezpečnosť vášho domova je taká silná ako jej najslabší element. Nedajte zlodejom šancu, aby vás pripravili o majetok a cenný pocit súkromia. Zaobstarajte si najlepšie bezpečnostné dvere a nič nenechajte na náhodu.

Súčasné domy sú zateplené, pod novou strechou, s modernými vykurovacími systémami a vybavené smart technológiami. Ich úlohou je povýšiť bývanie na vyšší komfort. Jedným zo štandardov modernej domácnosti by sa však mali stať aj kvalitné bezpečnostné dvere, ktoré nedajú zlodejom šancu a snahu o vstup do vášho súkromia im značne skomplikujú. Práve dvere na byte či dome sú pritom najčastejšou vstupnou “bránou” do vášho súkromia.

Staré panelákové dvere na byte nedokážu zlodeja v úmysle vykradnúť byt žiadnym spôsobom odradiť. Za rok 2020 sa pritom na Slovensku udialo 3725 krádeží vlámaním, čo je priemerne takmer 72 lúpeží týždenne, teda 10 za deň. Možno niektorá z nich, aj vo vašej blízkosti! Ak sa už dlhšie pohrávate s myšlienkou, že vaša nehnuteľnosť potrebuje vyššie zabezpečenie, investujte do bezpečnostných dverí od overených výrobcov, akými sú napríklad Adlo, Securido, Sherlock, SIKO.

Či už renovujete práve zakúpený byt / dom, alebo sa onedlho sťahujete do novostavby, je dobré vedieť, že bezpečnostné dvere nie sú práve najlacnejšou položkou v rodinnom rozpočte. Určite však predstavujú investíciu na niekoľko desiatok rokov dopredu a majú veľký význam. Ak chcete mať istotu, že sa v rozmanitej ponuke bezpečnostných dverí dokážete zorientovať a nenaletíte na prvú podvodnú ponuku, pozrite si nášho sprievodcu. Povieme si viac o tom, ako vybrať bezpečnostné dvere, aké detaily si všímať, prečo staviť na dlhoročného výrobcu, a prečo je dôležité meniť spolu s dverami rovnako tak aj zárubňu. Za kvalitou renomovaných výrobcov stoja stovky spokojných recenzií od reálnych užívateľov.

Najlepšie bezpečnostné dvere podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1SECURIDO Bezpečnostné Dvere - F3/E

✔️ Celokovové bezpečnostné dvere s ľavou a pravou orientáciou otvárania
✔️ 9-bodový uzamykací systém
✔️ Špeciálne pánty z nerezovej ocele proti zosadeniu
✔️ Bezpečnostná trieda 3
✔️ Dodávané ako jeden celok s bezpečnostnou zárubňou
📌 od 635 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Bezpečnostné RC2 dvere Naturel (SIKO)

✔️ Vchodové bezpečnostné dvere s masívnym smrekovým rámom
✔️ Bezpečnostná trieda 2
✔️ Rôzne moderné dekory
✔️ Certifikované v slovenských akreditovaných skúšobniach
✔️ Oceľová výstuha čapov
📌 od 439 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať bezpečnostné dvere

Ako vybrať bezpečnostné dvere, ktoré vám poskytnú vytúžený pocit bezpečia a súkromia bez neželaného narušenia? Pri výbere sa neriaďte dizajnom a nehľadajte najlacnejšiu ponuku. To v tomto v prípade nie je najlepším rozhodnutím. Zvážte bezpečnostnú triedu dverí, možnosti inštalácie bezpečnostných zárubní, úroveň protipožiarnej a protihlukovej ochrany, záručný a pozáručný servis.

Rokmi preverení výrobcovia si dávajú záležať na tom, aby svojim zákazníkom ponúkali vysokú spoľahlivosť všetkých kľúčových komponentov. Pamätajte, že dvere, ktoré sa iba tvária ako bezpečnostné (bez slovenského bezpečnostného certifikátu – napr. poľské, čínske) poskytujú iba falošný pocit bezpečia a zlodej ich dokáže prekonať bez veľkej námahy.

bezpečnostné dvere

Bezpečnostné triedy dverí

Jedným z kľúčových parametrov každých bezpečnostných dverí je bezpečnostná trieda, ktorá sa konkrétnemu modelu dverí priraďuje na základe testu absolvovaného v autorizovanej skúšobni. Bezpečnostné dvere sa skúšajú podľa normy, na základe ktorej sú zaradené do jednej zo šiestich bezpečnostných tried. Zjednodušene – rozdiely medzi triedami hovoria o tom, koľko času bude trvať prekonanie bezpečnostných dverí – či už za použitia sily alebo konkrétneho typu pomôcok. Zároveň sa podľa bezpečnostnej triedy môžete rozhodnúť pre správne umiestnenie dverí. Nie každé miesto v dome je totiž priamo na očiach prípadných záškodníkov, naopak iné miesto si zase vyžaduje veľmi vysokú úroveň ochrany.

Bezpečnostná trieda 1 (BT-1 – jednoduchá ochrana)

Poskytuje základnú ochranu domácnosti a oproti bežným dverám aj vyššiu protipožiarnu a protihlukovú ochranu. Dvere tejto triedy sú vhodné napríklad na umiestnenie vo vnútri, najčastejšie na prechode medzi garážou a obytnou časťou domu. Práve tu býva slabina mnohých domácnosti. Nestačí totiž iba dobre zabezpečiť hlavné vstupné dvere, ak necháte otvorenú bránu na garáži, zlodeji nebudú čakať na pozvanie. Dvere BT-1 by mali odolať fyzickým útokom bez použitia náradia.

Bezpečnostná trieda 2 (BT-2 – vyššia ochrana)

Trieda, ktorá už poskytuje o niečo vyššiu úroveň ochrany, no stále nedáva istotu pokojného spánku, hoci v princípe ide o kvalitné a odolné dvere. Najčastejšie sa preto dvere s BT-2 používajú ako vnútorné vchodové dvere na uzatvorených chodbách v panelákoch. Alebo sa montujú ako zadné dvere domu z tej časti záhrady, ktorá je chránená uzamykateľnou bránou a poprípade aj veľkým psom. Lákadlom je dobrá cenová dostupnosť a široký výber rôznych dekorov a dizajnov. Na otvorenie BT-2 už zlodej potrebuje menšie náradie.

Bezpečnostná trieda 3 (BT-3 – vysoká ochrana)

Kategória, ktorá reprezentuje aktuálne najpredávanejšie vchodové bezpečnostné dvere pre byty a rodinné domy. Dvere poskytujú dostatočné zabezpečenie a na ich prekonanie musí mať zlodej nielen “hlúpe” šťastie, ale aj dostatočnú výbavu ručných a menších elektrických pomôcok (páčidlá, kladivá, vŕtačky). Pri prekonávaní dverí musí istý čas stráviť, preto podstupuje riziko, že si niekto jeho aktivitu všimne.

Bezpečnostná trieda 4 (BT-4 – veľmi vysoká ochrana)

Vo štvrtej bezpečnostnej triede sa nachádzajú dvere určené na zabezpečenie miest vyžadujúcich vysokú úroveň ochrany – ako sú banky, štátne inštitúcie, sídla firiem, objekty so zbraňami či rodinné domy, v ktorých sa nachádzajú veľmi cenné predmety. Tieto dvere už prekoná iba profesionál so špeciálnym náradím.

Bezpečnostná trieda 5 a 6 (BT-5 – trezorová ochrana a BT-6 – najvyššia ochrana)

Dvere týchto tried majú svoje využitie predovšetkým v bankovom sektore a vo veľkých firmách na miestach, ktoré vyžadujú najvyššie zabezpečenie.

Ako vidíte, úplne zjednodušene platí, že čím je vyššie číslo, tým je vyššia aj úroveň ochrany a zabezpečenia. Zároveň však narastá aj cena bezpečnostných dverí. Dvere zaradené do bezpečnostnej triedy 3 ponúkajú dostatočnú ochranu majetku za rozumnú cenu – predovšetkým, ak sa na investíciu do nových bezpečnostných dverí pozeráte v horizonte používania možno aj na desiatky rokov.

dvere a bezpečnosť

Konštrukcia a materiály bezpečnostných dverí

Súčasťou bezpečnostných dverí je zosilnený oceľový rám zvarený vcelku doplnený o priečne a pozdĺžne oceľové výstuže, ktoré sa majú postarať o ich mohutnosť a mechanickú odolnosť dverí. Prednú a zadnú časť dopĺňajú oceľové pláty. Ako výplň sa používajú protipožiarne výplne dverí, napríklad minerálna vlna. Najvrchnejšiu časť dverí tvorí laminátový povrch, zvyčajne v módnych dekoroch dreva. Preglejka ako výplň a lacné fóliovanie nepatria na kvalitné bezpečnostné dvere. Vo všeobecnosti sa používajú najmä materiály, ktoré dokážu istý čas odolávať vŕtaniu, píleniu, ale aj vysokým teplotám.

Ochranu pred vypáčením a vyrazením zabezpečujú aktívne a pasívne istiace prvky (ľudovo známe ako čapy). Pasívne istiace prvky sú na závesnej strane dverí, kým aktívne sú prepojené na uzamykací mechanizmus dverí a aktivujú sa pri uzamknutí. Nie je rozhodujúci ich počet. Bezpečnostné dvere s menším počtom istiacich a uzamykacích prvkov môžu byť vo vyššej triede ako dvere s väčším počtom týchto prvkov. Ich kvality sú totiž priamo naviazané na know-how výrobcu.

Kovanie dverí a bezpečnostná cylindrická vložka (zámok) by mali byť v rovnakej bezpečnostnej triede ako dvere, nikdy nie v nižšej (no môžu byť vo vyššej triede). Nesmú sa totiž stať slabým článkom inak solídne spracovaných dverí.

Viete o tom, že najslabšou časťou dverí je práve zámok? Najmä ak do neho zlodej vloží kľúč, ktorý ich dokáže otvoriť. Preto si dávajte veľký pozor, komu kľúče od bezpečnostných dverí zverujete, aby ste sa vyhli riziku rozmnoženia ich slušných napodobenín.

S bezpečnostnými dverami nová zárubňa

Mnohí majitelia nehnuteľností podcenili výmenu zárubni pri montáži nových bezpečnostných dverí. Hoci sa niektoré modely predávajú vyhotovené tak, aby sa dali osadiť na existujúcu zárubňu, ide o kompromis, na ktorom síce ušetríte, ale vo výsledku možno aj nepekne prerobíte.

Bezpečnostné dvere totiž potrebujú v ideálnom prípade zabetónovanú zárubňu, ktorá je s nimi plne kompatibilná. Bezpečnostná zárubňa je napríklad zosilnená v mieste bezpečnostnej vložky a kovania, aby pri prípadnom pokuse o vypáčenie dokázala odolávať násilnému pôsobeniu. Staré zárubne alebo zárubne montované montážnou penou majú nízku pevnosť v ťahu (dajú sa roztiahnuť a dvere “vyhodiť” z istiacich a uzamykacích prvkov) a navyše nedisponujú ani protipožiarnou odolnosťou. Ak je však zárubňa zaliata betónom, je mechanická aj tepelná odolnosť je na veľmi podobnej úrovni, ako samotné bezpečnostné dvere.

Výber dodávateľa predurčuje záručný a pozáručný servis

Bezpečnosť svojej domácnosti zverte iba rokmi preverenému dodávateľovi. Spoznáte ho nielen podľa recenzií, ale aj väčšieho zastúpenia na Slovensku, či prítomnosti kamenných predajní. V tomto segmente si veľmi dobré meno získali značky Sherlock, Adlo, Securido.

Prečo je dôležité nedať na prvú cenovo výhodnú ponuku? Potrebujete mať istotu, že v prípade, že vymknete, alebo sa niektorý z komponentov dverí poškodí, dôjde k vám autorizovaný servisný technik (alebo partner zo zazmluvneného obchodného zastúpenia) a k jeho práci budete mať dôveru. Hľadajte dodávateľa, ktorý poskytuje spoľahlivý záručný a pozáručný servis.

Skôr, ako sa rozhodnete pre konkrétne bezpečnostné dvere, nahliadnite do bezpečnostných certifikátov a nechajte si veci, ktorým nerozumiete, vysvetliť. Zaujímajte sa tiež o to, či firma dokáže zabezpečiť profesionálnu inštaláciu dverí. Aj od nej totiž závisí vaša bezpečnosť a životnosť dverí.

Tepelná izolácia

Pri montáži bezpečnostných dverí na rodinný dom sú dôležité aj ich termoschopnosti. Pri dverách na byt je požiadavka na vysokú tepelnú izoláciu o niečo nižšia, keďže ide o dvere, ktoré sa už v uzatvorenom prostredí spoločnej chodby nachádzajú. I tak je však vzhľadom na neustále sa zvyšujúce platby za teplo, vhodné zvážiť zakomponovanie izolačnej vložky do konštrukcie dverí.

Kvalitná tepelná izolácia zaistí, že sa dvere nestanú tepelným mostom. Prítomnosť tepelných mostov je zvyčajne kameňom úrazu pri nových pasívnych domoch. Pre každé dvere, či už interiérové alebo exteriérové, sa dá určiť súčiniteľ prestupu tepla. Pre dvere, ktoré sú súčasťou obvodového plášťu domu (teda vchodové dvere), je vhodné voliť dvere so súčiniteľom prestupu tepla nižším ako 1,8 W/m2K.

Protihluková ochrana

Na frekventovanej ulici je hlučnosť okolo 70 dB. Podobná a možno aj vyššia hlučnosť sa môže z času na čas vyskytnúť aj na panelákovej chodbe. Najmä, ak máte hlučných a pártychtivých susedov…

Od dverí sa prirodzene očakáva, že vonkajšie zvuky aspoň do istej úrovne utlmia a hlučnosť pohltia. Bezpečnostné dvere, aj vzhľadom na svoju robustnú viacvrstvovú konštrukciu poskytujú útlm minimálne o 28 dB (útlm znamená, že o dané decibely je hlučnosť za dverami nižšia.). Najlepšie bezpečnostné dvere poskytujú dokonca útlm vyšší ako 40 dB.

Protipožiarna ochrana

Úlohou protipožiarnych dverí je istý čas odolávať požiaru. Bezpečnostné dvere pritom nemusia byť automaticky aj protipožiarne (napríklad, ak ide o dvere, ktoré oddeľujú 2 interiérové priestory). Pri niektorých konštrukciách ide totiž o protikladné vlastnosti. Aj tak sa však našli riešenia, ako vylepšiť vlastnosti bezpečnostných dverí o požiarnu odolnosť, ktorá bráni šíreniu tepla (EI) aj o požiarnu odolnosť, ktorá obmedzuje šírenie tepla (EW).
V prípade tohto typu dverí sa najčastejšie stretnete s hodnotou EI/EW 30 (30 minút protipožiarna ochrana).

Ceny bezpečnostných dverí

Zorientovať sa v ponuke a cenách bezpečnostných dverí môže byť na prvý pohľad náročné. Veľmi dôležité je zaujímať o to, aké komponenty a prvky sú súčasťou vami vyhliadnutých dverí. Niekedy je cena za komplet (dvere so všetkými súčasťami vrátane montáže) výhodnejšia, ako keby ste si mali na ich osadenie zháňať technikov zvlášť.

✅ Bezpečnostné dvere do 400 eur

Do tejto ceny nájdete predovšetkým bezpečnostné dvere 1. a 2. triedy, ktoré sa dajú použiť ako vchodové dvere do bytu alebo interiérové dvere s vyššou odolnosťou.

✅ Bezpečnostné dvere do 1000 eur

Kategória, v ktorej nájdete veľmi dobre predávané dvere v 3. bezpečnostnej triede – vhodné na zabezpečenie rodinných domov, bytov aj firemných sídiel. Zlodeja dokážu zdržať na 15 – 20 minút a iba málokedy ich prekoná bez použitia náradia. Cena bezpečnostných dverí sa navyšuje rozšírením o doplnkové alebo nadštandardné prvky.

✅ Bezpečnostné dvere od 1000 eur

Ak máte záujem o najkvalitnejšiu bezpečnostnú vložku, bezpečnostnú zárubňu zaliatu betónom, digitálne kukátko, vyššie protipožiarne a protihlukové parametre, pripravte sa na to, že cena dverí skokovo porastie.

Najlepšie značky bezpečnostných dverí

  • Adlo – Dvere vyrobené na mieru pre váš byt alebo dom v rade Economy alebo Elite ponúkajú bezpečnostné dvere Adlo. Navrhnuté podľa konkrétneho priestoru, s 9 – 36 istiacimi bodmi, s doplnkovou protihlukovou a protipožiarnou ochranou. Vyrábané v bezpečnostných triedach 1, 2, 3, 4, 5.
  • Securido – Bezpečnostné dvere Securido sú k dispozícii v 5 farbách a 3 povrchových úpravách – navrhnuté predovšetkým ako vstupné dvere do bytov.
  • Sherlock – Skvelé úžitkové vlastnosti v spojení s masívnou eleganciou v sebe spájajú bezpečnostné dvere Sherlock. Spĺňajú európske normy a certifikáty odolnosti voči vlámaniu v bezpečnostných triedach 2, 3 a 4.
  • SIKO – Cenovo dostupnejšie bezpečnostné dvere SIKO sa vyrábajú v 2. bezpečnostnej triede s protipožiarnou úpravou (odolnosť 30 minút). Certifikované v slovenských akreditovaných skúšobniach. Vhodné na interiérové použitie.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1SECURIDO Bezpečnostné Dvere - F3/E

✔️ Celokovové bezpečnostné dvere s ľavou a pravou orientáciou otvárania
✔️ 9-bodový uzamykací systém
✔️ Špeciálne pánty z nerezovej ocele proti zosadeniu
✔️ Bezpečnostná trieda 3
✔️ Dodávané ako jeden celok s bezpečnostnou zárubňou
📌 od 635 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Bezpečnostné RC2 dvere Naturel (SIKO)

✔️ Vchodové bezpečnostné dvere s masívnym smrekovým rámom
✔️ Bezpečnostná trieda 2
✔️ Rôzne moderné dekory
✔️ Certifikované v slovenských akreditovaných skúšobniach
✔️ Oceľová výstuha čapov
📌 od 439 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
4.5/5 - (4 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin