Najlepšie infrapanely: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie infrapanely

Aké vlastnosti a funkcie majú najlepšie infrapanely? Tentokrát budeme venovať pozornosť zaujímavému zdroju tepla, ktorý sa čoraz častejšie objavuje aj v našich domácnostiach. Infrapanely lákajú prevedením, priestorovou nenáročnosťou, modernosťou a samozrejme aj na pocit veľmi príjemným teplom.

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o modernú technológiu, princíp infračerveného žiarenia je v medicíne známy už dlhé desaťročia. Hladké infrapanely predstavujú inovované a moderne vyzerajúce riešenie. Tieto vykurovacie panely sa uchádzajú o pozornosť kupujúcich, ktorí hľadajú doplnkový zdroj tepla na miesta, kde možno momentálne pociťujú teplotný diskomfort.

Na trhu nájdete bohatú ponuku infrapanelov v rôznych výkonoch, vybavenosti a cenových reláciách. S tým úzko súvisí aj ich umiestnenie a celkové určenie. Ak zvažujete kúpu jedného, či viacerých kusov, je dobré mať o infrapaneloch základný prehľad. Niekoľko delení a užitočné nasmerovanie nájdete v nasledujúcom sprievodcovi. Pri výbere sa zaujímajte aj o dostupné testy a recenzie infrapanelov, kde nájdete postrehy a skúsenosti z reálneho používania.

Najlepšie infrapanely podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Wonderwall Air 60

✔️ Účinný dosah na ploche do 12 m2 a do diaľky 5 m
✔️ Žiadna zahrievacia fáza, okamžite generuje teplo
✔️ Diaľkový ovládač
✔️ Trieda ochrany IP54
📌 od 135 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Bansin Smart 2500

✔️ Oblasť pôsobenia 50 m2
✔️ Ovládanie pomocou WiFi
✔️ Výkon až 2500 W
✔️ Vybavený užitočnými funkciami
📌 od 190 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Wonderwall Air Art Smart

✔️ Pôsobivý dizajn
✔️ Moderná technológia
✔️ Účinná plocha do 14 m2
✔️ Trieda ochrany IP44
✔️ Vybavený užitočnými funkciami
📌 od 200 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Princess 348070 SMART

✔️ Rýchlosť a rovnomernosť vykurovania
✔️ Decentný univerzálny dizajn
✔️ Pre miestnosti s objemom do 42 m3
✔️ Aj samostatne stojaci
📌 od 295 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5ELÍZ EIH 800 M

✔️ Do kúpeľne
✔️ Spája funkciu kúrenia a praktického sušiaka uteráka
✔️ Dotykový ovládací panel s LED displejom
✔️ Týždenný program
📌 od 202 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Fenix Ecosun 700 U+

✔️ Kvalitná povrchová úprava
✔️ Rovnomerné rozloženie teploty
✔️ Univerzálna montáž na stenu aj na strop
✔️ Krytie IP44
📌 od 167 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať infrapanely

Na čo sa pri výbere infrapanela zamerať? Aké vlastnosti a funkcie chcieť od kvalitného infrapanela? Pokúsime sa zjednodušiť váš nákupný proces, aby ste sa dokázali zorientovať v ponuke rozmanitých infrapanelov a vybrali pre svoje potreby prevedenie, ktoré spoľahlivo poslúži dlhé roky.

Čo je infrapanel? Ako funguje?

Infrapanel odovzdáva teplo iným spôsobom, ako sme zvyknutí pri konvekčných systémoch. Pri konvekčnom kúrení sa ohrieva najskôr vzduch, ktorý odovzdáva teplo predmetom a povrchom. Infrapanely využívajú princíp sálavého tepla. Vysielajú infračervené žiarenie, ktoré ohrieva okolité povrchy, steny a predmety. Až po ich zahriatí dochádza k zvyšovaniu teploty vzduchu.

Ako si to predstaviť? Ide o podobný efekt, ako keď sa postavíte tvárou k slnku. Okolitý vzduch môže byť ešte chladnejší, no na pokožke už cítite príjemné teplo zo slnečných lúčov. Podobný pocit sálavého tepla zažijete aj pri ohni.

Infrapanely predstavujú moderný spôsob, ako maximalizovať tepelný prenos. V závislosti od umiestnenia dokážu zahrievať predmety v rozličnej výške, kým pri radiátorovom kúrení teplo stúpa smerom nahor a podlaha môže zostávať chladná. Ide o elektrické zariadenia = spotrebiče, ktoré na svoj chod spotrebúvajú elektrickú energiu. Z dôvodu rastúcich cien elektriny sa o infrapaneloch často hovorí ako o doplnkovom zdroji tepla, hoci niektoré modely sú parametricky a výkonom skonštruované aj ako hlavné vykurovacie zdroje, dokonca aj do väčších priestorov.

Infrapanely – výhody a nevýhody

Uvažujete o tom, ako doma či v kancelárii vylepšiť tepelnú pohodu? Máte niekoľko možností – teplovzdušný ventilátor, elektrický konvektor,  elektrický krb, elektrický radiátor, olejový radiátor, prenosný infražiarič, infrapanel. V súvislosti s každou technológiou možno uvažovať o istých výhodách a nevýhodách. Vo všeobecnosti a pre vašu spokojnosť by však mali prevyšovať kladné aspekty – inak tomu nie je ani v prípade infrapanelov. Aké výhody a nevýhody súvisia s používaním infrapanela?

 • Infrapanel dokáže byť v priestore nenápadný. Má elegantný, čistý a moderný dizajn, často s možnosťou trvalej inštalácie.
 • Na pocit vytvára rýchle teplo (najmä ak ste v blízkosti infrapanelu).
 • Infrapanel nevíri prach ani alergény.
 • Je nenáročný na údržbu. Tá spočíva v občasnom zotretí prachu.
 • Výhodou je tiež nenáročná montáž – inštalácia na stenu + zapojenie do elektrickej siete. Niektoré modely majú v balení praktický stojan na umiestnenie kdekoľvek do priestoru podľa potreby.
 • V závislosti od kvality prevedenia ponúka úspornejšiu prevádzku (napríklad v porovnaní s ohrievačmi, ktoré iba produkujú okamžité teplo bez akumulačných schopností).
 • Ohrev celej miestnosti je pomalší (najskôr predmety, povrchy, až potom vzduch).
 • Po inštalovaní na stenu by nemali infrapanelu stáť v ceste prekážky (priečky, výrazný nábytok).

Výber infrapanelu podľa miestnosti

Kde infrapanel umiestniť? A kedy vôbec uvažovať o jeho využívaní? Po infrapaneli siahli mnohí spotrebitelia ako po doplnkovom zdroji tepla. Osvedčil sa v kúpeľni, ale aj v chladnejšej spálni, či obývačke, ktorá je väčšia a hlavný tepelný zdroj nedokázal poskytnúť primeraný teplotný komfort v každej jej časti. Niekedy sa nedostatky a limity hlavného vykurovacieho systému zistia až v prevádzke a nie všetky sa dajú odhadnúť. Nenápadný a často nepostrehnuteľný infrapanel tak môže byť dobrou odpoveďou na otázku, aký ohrievač vybrať.

Infrapanel do kúpeľne

Infrapanel inštalovaný do kúpeľne je jednou z najčastejších volieb. Môže ísť o rozmerovo menší a výkonovo slabší infrapanel, ktorý však prekvapí dobrou cenou. V priebehu okamžiku pocítite v menšom priestore kúpeľne príjemné teplo namiesto doterajšieho chladu (a to dokonca aj na obkladoch). Nemusí ísť o model vybavený najnovšími ovládacími prvkami na diaľku, určite by však mal mať zvýšenú ochranu pred koróziou a posilnený stupeň ochrany krytom (IP) pred vlhkosťou.

Infrapanel do spálne

Pre pokojný a zdravý spánok sa v spálni odporúča teplota cca do 18 – 20 °C. Niektorým však tieto teploty na pohodlné zaspávanie nepostačujú. Vtedy môže byť zaujímavým (a nenápadným) riešením infrapanel inštalovaný rovnomerne v blízkosti postele. Zahreje materiály na posteliach aj zaspávajúcich. Ideálom je infrapanel vybavený termostatom, časovačom a diaľkovým ovládaním – aby ste infrapanel mohli zapnúť z pohodlia postele a nastaviť čas jeho chodu.

Infrapanel do obývačky

Obývačky sú v moderných interiéroch koncipované ako otvorené priestory s viacerými oknami, dverami či prístupom z niekoľkých strán. To znamená aj prúdenie chladného vzduchu a rýchly únik naakumulovaného tepla. Ak v obývačke – či už na pohovke, v pracovnom kútiku alebo pri jedálenskom stole – pociťujete chlad, decentný infrapanel poslúži ako efektívny doplnkový zdroj tepla.

Je vhodné zvoliť výkonnejší a modernejší panel. Výkonnejší najmä z dôvodu, že ide o väčší priestor a modernejší z pohľadu zahrnutých technológii. Oceníte diaľkové ovládanie, časovač, termostat, LED osvetlenie aj pokročilé bezpečnostné funkcie a zámky, aby deti nepozmenili chod. Pekný dizajn ladiaci s okolitým priestorom je bonusom naviac. Zaujímavou alternatívou sú obrazové infrapanely – nazývané aj ako vykurovacie obrazy (infrapanel vyzerajúci ako obraz).

Pozn. Okrem infrapanelov, ktoré parametrami a výkonom vyhovujú potrebám v domácnosti, sú dostupné aj vysokovýkonné infrapanely do komerčných priestorov, akými sú napríklad haly, sklady, recepcie, otvorené kancelárie, …

Vykurovací výkon

To, čo bude najlepším infrapanelom pre kúpeľňu, nemusí pre veľkosť obývačky vôbec vyhovovať. Jedným z najdôležitejších parametrov je vykurovací výkon – udávaný vo wattoch. Na jeden meter kubický (pozor, nie štvorcový meter) sa odporúča počítať s výkonom 30 W.

Pre menšie miestnosti typu WC, kúpeľňa vystačíte s infrapanelom s výkonom do 300 W. Do spálne je vhodný infrapanel s výkonom od 300 – 600 W. Ak ide o obývačku, treba počítať s výkonom cca od 600 – 1000 W. Dobrou správou je, že pri mnohých produktoch nájdete uvedenúp odporúčanú oblasť pôsobenia (v m2) a takisto aj dosah od panela (v m).

Na efektivitu vykurovania infrapanelom má vplyv aj celkový stav nehnuteľnosti (zateplenie, tepelné úniky, izolácia).

O infrapaneloch s výkonom do 1000 W sa hovorí ako o nízkoteplotných sálavých paneloch. Ich teplota na povrchu dosahuje do 100 °C a sú určené pre použitie v domácnosti. Infrapanely s vyšším výkonom sú označované ako vysokoteplotné sálavé panely. Teplota na povrchu dosahuje až 380 °C a inštalujú sa najmä vo väčších priemyselných halách na strop.

Spôsoby ovládania

Ako sa ovláda infrapanel, ktorý nie je súčasťou ústredného vykurovacieho systému? Predovšetkým individuálne a podľa potrieb.

Súčasťou väčšiny je štandardné mechanické ovládanie – či už pomocou niekoľkých tlačidiel alebo otočných koliesok. Umiestnené býva na bočnej strane, preto nepôsobí rušivo. Obľúbené je tiež ovládanie cez diaľkový ovládač a ešte viac moderné ovládanie cez aplikáciu v telefóne, kde môžete spracovať jednotlivo každý infrapanel v domácnosti. Je typické pre Wi-fi infrapanely (infrapanely s Wi-Fi modulom).

Najčastejšie používané materiály

Infrapanely sa vyrábajú z rozličných materiáloch. Samotný materiál má vplyv na vzhľad, cenu, hmotnosť a dĺžku sálania tepla po vypnutí.

Používa sa napríklad hliník alebo oceľ s ochranným nástrekom, ktoré odľahčujú hmotnosť panela a vykazujú primeranú odolnosť aj vo vlhkejšom prostredí. Do spálne či obývačke sa zase hodí keramický infrapanel alebo sklenený infrapanel. Majú čisté a moderné línie. Infrapanel z keramiky je síce drahší, no sála teplo aj krátko po vypnutí. Výhodou skleneného infrapanelu je možnosť rozmanitého farebného prevedenia alebo obrazovej potlače. K vyhľadávanému prevedeniu patria tiež zrkadlové infrapanely.

Zaujímavé funkcie a výbava

Súčasťou kvalitných infrapanelov je niekoľko užitočných funkcií a prvkov, ktoré zvyšujú komfort a bezpečnosť používania. Nie sú všetky infrapanely vybavené rovnako, preto je na vašom zvážení vybrať si takú „konfiguráciu“ ktorá bude zodpovedať nárokom na používanie. O aké prvky ide? Predovšetkým:

 • termostat, nastaviteľný časovač, diaľkové ovládanie, wi-fi modul, bezpečnostná poistka/zámok, funkcia automatického vypnutia, detekcia otvoreného okna, LED podsvietenie, montážna sada, stojan v balení, stojan s transportnými kolieskami.

Ceny infrapanelov

Koľko zaplatiť za kvalitný infrapanel? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

✅ Infrapanely do 150 eur

V prvej cenovej kategórii nájdete rozmerovo menšie infrapanely, ktorých vykurovací výkon je vhodný pre menšie priestory. Ich dizajn je zvyčajne jednoduchý a nenápadný. Vo výbave môže byť diaľkové ovládanie. Ak zamýšľate kúpiť menší infrapanel do kúpeľne, zamerajte sa na modely s vyššou úrovňou ochrany krytom, predovšetkým pred vodou.

✅ Infrapanely od 150 do 300 eur

Kategória, kde nájdete niekoľko aktuálne najpredávanejších infrapanelov pre domáce použitie. Ich prevedenie, výbava a výkon ich predurčuje aj na umiestnenie do obývačky, jedálne, spálne či na chodbu. Ideálne by mali disponovať rýchlym a rovnomerným ohrevom, možnosťou ovládania cez aplikáciu (Wi-Fi) a kvalitnou povrchovou úpravou.

✅ Infrapanely od 300 eur

Ide o výkonnejšie nástenné a stropné panely, ktoré poskytujú energetické úsporné a efektívne sálavé vykurovanie a pokročilé možnosti riadenia. Krásne na pohľad (jednoduché alebo obrazové infrapanely) a vytvárajúce rýchle teplo. Niektoré s predĺženou zárukou a garanciou dlhšej životnosti.

Obľúbené značky infrapanelov

Radi si vyberáte medzi najlepšími? V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú na svojom konte obľúbené infrapanely pre domáce použitie.

 • Klarstein – V ponuke značky Klarstein nájdete infražiariče a infrapanely rôznych výkonov a dizajnových prevedení. Infrapanely na stenu aj strop, do kúpeľne aj ako obrazové infrapanely do obývačky, spálne či pracovne.
 • Elíz – Obľúbený elektrický nástenný infrapanel s držiakom na uteráky je vybavený týždenným časovačom a dotykovým ovládacím panelom. Poskytuje rýchle teplo.
 • Fenix – Sálavé vykurovacie panely od značky Fenix ponúkajú rýchly, rovnomerný ohrev a moderný dizajn. Rôzne veľkostné, výkonové aj cenové kategórie. Atraktívne farby a vylepšená povrchová úprava.
 • Argo Home – Elektrické ohrievače Argo Home zaujmú dobrou cenovou dostupnosťou.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Wonderwall Air 60

✔️ Účinný dosah na ploche do 12 m2 a do diaľky 5 m
✔️ Žiadna zahrievacia fáza, okamžite generuje teplo
✔️ Diaľkový ovládač
✔️ Trieda ochrany IP54
📌 od 135 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Bansin Smart 2500

✔️ Oblasť pôsobenia 50 m2
✔️ Ovládanie pomocou WiFi
✔️ Výkon až 2500 W
✔️ Vybavený užitočnými funkciami
📌 od 190 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Wonderwall Air Art Smart

✔️ Pôsobivý dizajn
✔️ Moderná technológia
✔️ Účinná plocha do 14 m2
✔️ Trieda ochrany IP44
✔️ Vybavený užitočnými funkciami
📌 od 200 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Princess 348070 SMART

✔️ Rýchlosť a rovnomernosť vykurovania
✔️ Decentný univerzálny dizajn
✔️ Pre miestnosti s objemom do 42 m3
✔️ Aj samostatne stojaci
📌 od 295 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5ELÍZ EIH 800 M

✔️ Do kúpeľne
✔️ Spája funkciu kúrenia a praktického sušiaka uteráka
✔️ Dotykový ovládací panel s LED displejom
✔️ Týždenný program
📌 od 202 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Fenix Ecosun 700 U+

✔️ Kvalitná povrchová úprava
✔️ Rovnomerné rozloženie teploty
✔️ Univerzálna montáž na stenu aj na strop
✔️ Krytie IP44
📌 od 167 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin