Aké sú najlepšie sedacie vaky? TOP produkty podľa recenzií

najlepšie sedacie vaky

Sedacie vaky sú skvelé na leňošenie a oddych. Nájdete ich v obývačkách, detských izbách, na terasách aj v coworkingových priestoroch. Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie sedacie vaky? Výber je obrovský a vašou úlohou bude zvážiť viacero faktorov. Rozlišujú sa tvarom, veľkosťou, materiálovým spracovaním aj nárokmi na údržbu.

V nasledujúcom prehľade si preto povieme viac o tom, ako vybrať sedací vak, aby splnil očakávania a ponúkol komfortný priestor, na ktorý sa budete s radosťou vracať. Ak v ponuke s tisíckami rozmanitých modelov nechcete stráviť hodiny zdĺhavým rozhodovaním, nenechajte si ujsť tipy na kvalitné sedacie vaky z rebríčka nižšie. Nájdete v ňom inšpiráciu na modely od známych značiek, ktoré sa osvedčili už mnohým používateľom. Pri kúpe lacného sedacieho vaku totiž môžete naraziť aj na isté nedostatky, ktoré sa ukážu až pri používaní. Najčastejšími problémami býva nízka kvalita materiálu, utlačiteľnosť a prašnosť náplne či praskajúce švy. Dostupné testy a recenzie sedacích vakov vám sprostredkujú dojmy a skúsenosti z reálneho používania – určite ich pri výbere neprehliadnite.

Najlepšie sedacie vaky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Sedací vak SakyPaky Klídek

+ Pohodlný jednovrstvový sedací vak
+ Vyrobený z kvalitného materiálu
+ Dlhá životnosť a nízke nároky na údržbu
+ Jednoduché dopĺňanie a odoberanie výplne
od 149 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2TULI - sedací vak Relax

+ Vysoký komfort, obľúbený produkt
+ Krásne farby a atraktívne vzory
+ Vhodný do interiéru aj exteriéru
+ Odolný voči vode, ľahko čistiteľný
od 97 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3BeanBag Sedací vak duo

+ Kvalitné spracovanie aj materiály
+ Pomocou popruhov si vak ľahko prispôsobíte
+ Každá strana má inú farbu
+ Vodeodolný a umývateľný povrch
od 69 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Sedací vak Kanafas

+ Pohodlný na ležanie aj sedenie
+ Kvalitná EPS náplň, pri ktorej nedochádza k rýchlemu zosadnutiu a splošteniu
+ Náplň chránená dvojitám zipsom
+ K dostaniu v rôznych farbách
od 161 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Floriane Garden Záhradný sedací vak Siesta

+ Vodeodolné prevedenie
+ Praktické prevedenie – vhodné na sedenie aj ležanie
+ Hodí sa do interiéru aj exteriéru
+ Skryté zipsy
od 116 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Floriane Garden Detský záhradný sedací vak Premium

+ Pohodlný tvar
+ Kvalitné spracovanie
+ Jednoduché prenášanie
+ Priaznivá cena
od 34 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať sedací vak

Popularita sedacích vakov je čoraz vyššia. Stačí si raz posedieť na kvalitnom sedacom vaku a skôr či neskôr začnete uvažovať, kde by sa niečomu podobnému u vás doma mohlo nájsť miesto. Sedacie vaky sú obľúbené u detí aj dospelých. Dotvárajú interiér bytov, domov, ponúkajú priestor na oddych na záhrade, nájdete ich v podnikoch, kde si môžete vychutnať obľúbenú limonádu v spoločnosti priateľov. Využitiu a určeniu zodpovedá aj ich prevedenie a nároky na kvalitu spracovania. Na čo sa zamerať pri výbere sedacieho vaku a aké máte možnosti? To najdôležitejšie sa dozviete z nasledujúcich riadkov…

Čo je sedací vak a aké má využitie?

Sedací vak, ako napovedá samotný názov, je vak vytvorený pre účely sedenia. Tvorí ho pevný obal a vnútorná výplň. Vonkajší obal býva byť zošitý z rôzne tvarovaných dielov, čo znamená, že vak má raz tvar obdĺžnika, gule, inokedy pripomína hrušku alebo sa nápadne ponáša na kreslo. Sedací vak nemá pevnú vnútornú konštrukciu. Pri sadnutí do sedacieho vaku sa prispôsobuje sediacemu a poskytuje mu príjemnú oporu bez tlačenia.

 • Sedacie vaky v menších veľkostiach nájdete v mnohých detských izbách. Nemajú ostré hrany, dajú sa jednoducho prenášať a deti si na nich s obľubou poleňošia pri čítaní kníh alebo hraní hier.
 • Sedacie vaky vo väčších veľkostiach nájdete v obývačkách. Dospelí na nich radi oddychujú, čítajú knihy, sledujú filmy,… Čokoľvek, čo sa dá robiť z pohovky alebo kresla.
 • Mnohé sedacie vaky sú vytvorené na interiérové a exteriérové použitie. To znamená, že vám výborne poslúžia aj pri oddychu na záhrade alebo terase a nemusíte sa obávať, že by ich ohrozili dažďové prehánky.

Sedací vak – Výhody a nevýhody používania

V prospech sedacích vakov hovorí hneď niekoľko predností. Sú pomerne ľahké, dajú sa jednoducho prenášať z miesta na miesto a to najdôležitejšie – výborne sa prispôsobujú ľudskému telu a nevyvíjajú tlak na chrbticu ani kĺby. Sedenie na pružnom sedacom vaku prináša oporu a príjemné uvoľnenie, ktoré podporuje anatómiu tela. Aj z tohto dôvodu po nich siahajú ľudia, ktorí trpia bolestivosťou kĺbov, sú unavení z dlhodobého sedenia na pevných stoličkách alebo hľadajú spôsob, ako si dopriať prirodzenejšie sedenie bez strnulosti a akéhokoľvek otlačenia. Po sedení na sedacom vaku sa môžete cítiť príjemne zregenerovane a uvoľnene. Ak dlho sedíte na kancelárskej stoličke a pracujete s počítačom, pár hodín v sedacom vaku bude skvelou alternatívou na odpočinok, hoci i s notebookom či tabletom na kolenách…

Výhody sedacích vakov sú zrejmé. Aké sú ich nevýhody? Nie všetky sedacie vaky sú rovnako kvalitné, ale tak je tomu v prípade akejkoľvek výbavy. Natrafíte na kvalitné sedacie vaky, aj na také, na ktoré by ste najradšej zabudli. Medzi nedostatky môže patriť napríklad horšia kvalita materiálov, slabé švy, cez ktoré uniká náplň aj samotný druh náplne, ktorá sa po istej dobe nadmerne utlačí a stratí z objemu. Niektoré sedacie vaky strácajú tvar, pôsobia nadmieru pokrčene a pre telo už časom neposkytujú dostatočnú oporu. Riešením je doplnenie novej náplne, ale i to treba pravidelne opakovať. Pri sedacích vakoch pre deti si dávajte špeciálne pozor na kvalitu zazipsovania a istenia zipsov, aby malé deti nemali prístup k náplni. Jednou z nevýhod je tiež nižšie sedenie, čo nemusí vyhovovať starším ľuďom, ktorí majú všeobecne problém so vstávaním.

sedací vak v obývačke

Zdroj: pexels.com

Základné druhy sedacích vakov podľa tvaru a strihu

Pri pohľade na ponuku sedacích vakov sa nedá nevšimnúť množstvo rôznych tvarov a prevedení. Tvar vaku predurčuje spôsob sedenia, mieru opory, no aj jeho vizuál, ktorý v niektorých prípadoch zaváži pri rozhodovaní. Niektoré sedacie vaky sa esteticky nápadne ponášajú na kreslá či ušiaky a výborne zapadnú aj do obývačky, pri iných treba počítať s „uvoľnenejším“ vzhľadom, čo im však vôbec nemusí uberať z komfortnosti.

S akými tvarmi a strihmi sedacích vakov sa stretnete najčastejšie?

Sedací vak – lopta

Sedací vak tvaru lopty má okrúhlu základňu a je dostatočne mohutný. Pri sedení vás vak „objíme“ zo všetkých strán. Veľmi populárne sú sedacie vaky na štýl futbalovej lopty.

Sedací vak – vankúš

Základným strihom je obdĺžnik, ktorý máva rôzne rozmery (vo veľkostiach pre deti, tínedžerov a dospelých). Využíva sa na sedenie i ležanie, dá sa prispôsobiť, oprieť o stenu a vytvoriť tak aj pohodlnú opierku pre chrbát. Pozornosť pútajú sedacie vaky s popruhmi a sponami, s pomocou ktorých si môžete vyformovať vak do tvaru, v akom sa cítite najpohodlnejšie.

Sedací vak – hruška

Hruškový strih má už na prvý pohľad vyformovanú sedaciu časť aj opierku pre chrbát. Výborne sa v ňom sedí a často je výška sedu o niečo vyššia ako pri predchádzajúcich strihoch, čo umožňuje pohodlnejšie vstávanie. V priestore zaberá menej miesta.

Sedací vak – kreslo

Jeho strih je uspôsobený tak, aby sa čo najvernejšie ponášal na kreslo. Má vyformovanú chrbtovú opierku, niekedy sú jeho súčasťou aj opierky pre ruky. Veľmi dôležité je, aby náplň odolávala utláčaniu a zotrvávala v jednotlivých zónach. Niekedy sú dokonca jednotlivé časti od seba oddelené, čo znamená, že presúvanie náplne je obmedzené.

Sedací vak s podnožníkom

Ide o obľúbené prevedenie v rôznych strihoch, kedy je súčasťou vaku samostatný podnožník (menší taburet) na vyloženie nôh. Je vyrobený v rovnakom materiáli a farebnosti a dokonale ladí k vaku.

Nafukovací sedací vak

Nafukovací sedací vak má rôzne tvary a veľkosti. V princípe ide o „nafukovačku“ (plní sa vzduchom za pomoci pumpy), ktorá má príjemnejší vonkajší povrch, napríklad plyšový. Je extra ľahký, jednoducho sa prenáša. Avšak miera prispôsobenia pre telo je o čosi nižšia (v závislosti od úrovne nafúknutia) a je náchylný na prepichnutie.

Veľkosť a nosnosť sedacích vakov – pre deti aj dospelých

Chcete na sedacom vaku príležitostne sedieť alebo ho využívať na dlhšie ležanie? Sedacie vaky sú dostupné v rôznych veľkostiach a rozmeroch. Pri výbere vychádzajte podľa zamýšľaného využitia, používateľa aj priestoru, v ktorom bude umiestnený.

Menšie sedacie vaky určené pre deti dosahujú objem do 250 l. Stredne veľké sedacie vaky s univerzálnym využitím (pre deti, dorast i dospelých) dosahujú objem od 250 l do 450 l. Veľké sedacie vaky, na ktoré sa podľa potreby zmestí aj viac ľudí, dosahujú objem od 450 l a viac. Sú však výrazne náročnejšie na priestor a manipulácia s nimi už bude komplikovanejšia.

Ako je to s nosnosťou sedacích vakov? Nosnosť je už aj pri menších modeloch určených pre deti pomerne vysoká – a to až 120 kg. Kvalitné sedacie vaky pre deti sú vytvorené tak, aby zvládli intenzívnejšie používanie a typicky doskok do vaku s rozbehom, ktorý deti tak zbožňujú. Sedacie vaky pre dospelých už neraz dosahujú nosnosť z rozpätia od 150 – 200 kg, čo možno považovať za dostatočné pre všestranné využívanie.

Čo sa môže stať, aby sa sedací vak preťaží? V krajnom prípade dôjde k utlačeniu výplne alebo poddá niektorý z dôležitých švov. Práve preto si vyberajte z ponuky overených značiek, ktoré si dávajú záležať na viacnásobnom prešití a používaní vysokopevnostných materiálov.

Materiál poťahu – Myslite na životnosť, určenie a údržbu

Materiál sedacieho vaku predurčuje jeho životnosť, náchylnosť na zašpinenie a s tým súvisiace nároky na čistenie. Kým niektoré materiály sú prakticky bezúdržbové a zvládnu aj kontakt s rôznymi tekutinami, ďalšie síce vyzerajú trendovo, no ich údržba dá zabrať. Pri výbere materiálu sa orientujte podľa toho, kto bude sedací vak používať. Pri deťoch je väčší predpoklad na zašpinenie od jedla, nápojov alebo písacích potrieb.

 • Nylon – Vyniká odolnosťou, jednoduchou údržbou a je vhodný aj do exteriéru. Môže disponovať vodeodolnou úpravou, to ale neznamená, že by sedací vak mal byť dlhodobo vystavený vlhku (plesne, hmyz, fľaky).
 • Polyester – Je príjemnejší na dotyk, využíva sa na sedacích vakoch určených pre interiér aj exteriér. Dôležitá je kvalita a hrúbka polyesterovej textílie. Od toho sa potom odvíja trvácnosť poťahu.
 • Umelá koža – Ako materiál je na pohľad atraktívnejšia. Sedacie vaky z umelej kože sa hodia do obývačky alebo haly. V závislosti od povrchovej úpravy celkom solídne odpudzujú vodu. Pozor na prípadné prepichnutie alebo poškriabanie. Sedacie vaky z umelej kože môžu časom praskať/lúpať sa v miestach spojov.
 • Pravá koža – Používa sa na drahších a luxusne vyzerajúcich sedacích vakoch, ktoré dotvárajú priestor kancelárie alebo pracovne. Koža je síce rokmi overený materiál s výbornými vlastnosťami, no je náročnejšia na ošetrenie a ohrozuje ju mechanické poškodenie.
 • Plyš – Materiál, ktorý je veľmi príjemný na dotyk. Navodzuje pocit jemnosti a hrejivosti. Nájdete ho najmä na sedacích vakoch pre deti. Sedacie vaky pôsobia ako veľký plyšák (niekedy majú aj taký tvar, farebnosť a dizajn – sedací vak medveď, panda, ovečka, slon, lev, mačka, pes, …).
 • Bavlna – Obľúbený materiál, ktorý je ideálny najmä pre vnútorné sedacie vaky. Bavlna je hrubšie tkaná a vyniká vyššou odolnosťou voči pretrhnutiu. Pre pokožku je príjemná, dostupná v rôznych farbách aj vzoroch. Na údržbu však býva náročnejšia, preto je lepšie voliť vak so snímateľným poťahom.

Výplň sedacieho vaku – Zvážte možnosť individuálne prispôsobenia

Náplňou sedacích vakov je prispôsobivý materiál syntetického alebo prírodného materiálu. Stretnete sa najmä s EPS guličkami, polyesterovou drťou a náplňou z prírodných šupiek. Výsadou sedacích vakov je možnosť doplnenia/odobratia náplne cez zips, čím si určíte jeho finálnu veľkosť a hustotu. Zips by mal byť kvalitný, viacnásobne prekrytý, aby sa zamedzilo prepadávaniu náplne.

 • EPS guličky (pravidelné polystyrenové guličky) nájdete v kvalitnejších sedacích vakoch. Nadobúdajú priemer od 3 mm do 7 mm. Menšie EPS guličky sú síce tvrdšie, no je ich viac a sedací vak sa výborne prispôsobuje anatómii tela. Väčšie EPS guličky sú mäkšie, pohodlnejšie, avšak pri častom používaní rýchlejšie spľasknú a stratia objem (potreba dopĺňania). Z EPS guličiek sa nešíri prach.
 • To sa nedá povedať o polystyrénovej drti. Je typickým plnivom lacných sedacích vakov. Rýchlejšie sa utlačí a vak zostáva menej foremný a tiež poskutuje menšiu podporu a prispôsobivosť. Navyše, drť môže byť taká jemná, že bude postupne prepadať cez spoje či samotný poťah. To predstavuje riziko najmä pre alergikov a malé deti.
 • Zaujímavou alternatívou sú prírodné výplne zo šupiek obilnín (pohánka, špalda). Dobre držia tvar, sú vzdušné, trvanlivé a pomerne pružné. Niektoré modely pôsobia na pocit tvrdšie. Mnohé sú odporúčané aj pre alergikov.
 • Pri sedacích vakoch plnených vzduchom (nafukovacie sedacie vaky) je dôležitá kvalita ventilu, lepenie dielov a povrchová odolnosť vonkajšieho materiálu voči náhodnému prepichnutiu.

Je dobré vedieť, že …

Pri materiáloch sedacích vakov je dôležité prihliadať na hustotu a hrúbku materiálu. Cez poťah nesmie do prostredia prenikať náplň. Náplň je niekedy veľmi jemná alebo sa používaním rozdrobí. Ak sa pod sedacím vakom objavujú drobné kúsky náplne, nejde o dobré znamenie. Skontrolujte celistvosť švov, poťahu aj uzatváranie zipsov. Nie vždy je totiž medzi náplňou a vonkajším poťahom ešte medzivrstva. Niektoré sedacie vaky tvorí len vonkajší poťah so zipsom a samotná náplň. Vtedy sa ani nedá sňať poťah.

Aj farba, vzor a motív rozhodnú o obľúbenosti sedacieho vaku

Sedacie vaky sú dostupné v rozmanitých farbách, dizajnoch či vzoroch. U detí sú veľmi obľúbené sedacie vaky na štýl futbalovej lopty alebo sedacie vaky v tvare obľúbeného zvieratka. Ak kupujete sedací vak do izby tínedžera, určite sa poteší prevedeniu v obľúbenej farbe. Sedacie vaky do obývačky sa zvyčajne vyberajú tak, aby ladili s existujúcim vybavením alebo presne opačne – aby vytvorili ostrý kontrast a upútali pozornosť. Pri sedacích vakoch do exteriéru sú obľúbenou voľbou svieže farby alebo neutrálne dizajny v prírodných farbách, ktoré lepšie odolávajú zašednutiu. Výhodou je, ak ide sú na exteriérové poťahy použité textílie s UV ochranou.

Ceny sedacích vakov

Koľko zaplatíte za kvalitný sedací vak? Aj v tomto prípade je cena indikátorom kvality prevedenia, veľkosti či prípadných vylepšení. A keďže je z čoho vyberať a ponuka je ohurujúco rozmanitá, pre rýchlejšiu orientáciu sme pripravili 3 nasledujúce cenové kategórie.

Sedacie vaky do 50 eur

Ide o rozmerovo menšie sedacie vaky, určené najmä pre deti a tínedžerov. Veľkú pozornosť venujte kvalite poťahu a výplne. Najmä pri lacných sedacích vakoch treba dávať pozor na kvalitu šitia, aby sa nestalo, že vak predčasne poddá alebo z neho bude vypadávať výplň. Zamerajte sa na recenzie sedacích vakov pre deti. V nich sa dozviete viac informácií o kvalite vaku a jeho vlastnostiach pri používaní.

Sedacie vaky od 50 do 200 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie sedacie vaky od overených výrobcov, presvedčí pomerom cena/kvalita. Sedacie vaky majú rôznorodé veľkosti aj tvary. Poťah i vnútorná náplň majú už zvyčajne lepšie vlastnosti a dlhšiu trvácnosť. Mnohé z nich sú určené na interiérové aj exteriérové umiestnenie. Zvládnuť by mali aj intenzívnejšie používanie.

Sedacie vaky od 200 eur

Sedacie vaky z tejto cenovej kategórie budú vynikať buď vo veľkosti, prémiovej kvalite materiálov, alebo v dizajne – poprípade vo viacerých bodoch naraz. Sú vhodné do spoločných a spoločenských priestorov i pre viac ľudí naraz. Na svoje si tiež prídu nároční kupujúci, ktorí hľadajú sedací vak v neopozeranom dizajne.

Najlepšie značky sedacích vakov

 • BeanBag – Zaujímavá ponuka kvalitne spracovaných sedacích vakov. Obľúbené sú modely typu vankúš s popruhmi, ktoré si môžete prispôsobiť podľa potreby.
 • Tuli – Slovenská značka šije originálne dizajnové sedenie. Populárne sedacie tuli-vaky vynikajú premysleným spracovaním i hravým dizajnom. K dostaniu stovky rôznych modelov.
 • Floriane Garden – Široká ponuka veľkých a komfortných sedacích vakov v prevedení do interiéru aj do záhrady. Svieže i neutrálne farby, dobrý pomer cena/kvalita.
 • Aga – Cenovo dostupné sedacie vaky s podnožníkom vo veľkostiach pre deti i dospelých.
 • Vipera – Obrovská ponuka tisícov modelov sedacích vakov v rôznych cenových reláciách. Od jednoduchých detských vakov až po kožené sedacie vaky vhodné do obývačky či pracovne.
 • SakyPaky – Český výrobca sedacieho nábytku má na svojom konte stovky precízne spracovaných sedacích vakov v rozličných veľkostiach, tvaroch či farebnosti. Dôraz na detail, pohodlie a dlhú životnosť.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Sedací vak SakyPaky Klídek

+ Pohodlný jednovrstvový sedací vak
+ Vyrobený z kvalitného materiálu
+ Dlhá životnosť a nízke nároky na údržbu
+ Jednoduché dopĺňanie a odoberanie výplne
od 149 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2TULI - sedací vak Relax

+ Vysoký komfort, obľúbený produkt
+ Krásne farby a atraktívne vzory
+ Vhodný do interiéru aj exteriéru
+ Odolný voči vode, ľahko čistiteľný
od 97 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3BeanBag Sedací vak duo

+ Kvalitné spracovanie aj materiály
+ Pomocou popruhov si vak ľahko prispôsobíte
+ Každá strana má inú farbu
+ Vodeodolný a umývateľný povrch
od 69 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Sedací vak Kanafas

+ Pohodlný na ležanie aj sedenie
+ Kvalitná EPS náplň, pri ktorej nedochádza k rýchlemu zosadnutiu a splošteniu
+ Náplň chránená dvojitám zipsom
+ K dostaniu v rôznych farbách
od 161 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Floriane Garden Záhradný sedací vak Siesta

+ Vodeodolné prevedenie
+ Praktické prevedenie – vhodné na sedenie aj ležanie
+ Hodí sa do interiéru aj exteriéru
+ Skryté zipsy
od 116 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Floriane Garden Detský záhradný sedací vak Premium

+ Pohodlný tvar
+ Kvalitné spracovanie
+ Jednoduché prenášanie
+ Priaznivá cena
od 34 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin