Najlepšie BMX bicykle: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie bmx bicykle
Aké kvality majú najlepšie BMX bicykle na triky, skoky a adrenalínovú jazdu v atypickom prostredí? Pozrite si naše tipy, ktoré oslovia predovšetkým začiatočníkov. Práve začiatočník totiž potrebuje mať istotu, že nájde model, ktorý ho od zamýšľaných aktivít neodradí a bude mu spoľahlivou oporou aj v náročnejších situáciách. Skúsenejší jazdci sa už v bohatej ponuke BMX bicyklov vyprofilujú vlastným smerom, alebo ešte lepšie – poskladajú si z komponentov bicykel tak, aby čo najlepšie reflektoval ich potreby a bol ich jedinečným spoločníkom.

Koncom 60. rokov 20. storočia sa v USA spustil ošiaľ s názvom BMX. Deti brali svoje bicykle na prašné, hlinené cesty a hrádze, kde napodobňovali vtedy mimoriadne sledované motokrosové preteky. Pre autentickosť si na svoje bicykle dokonca pripevňovali súťažné čísla. Netrvalo dlho a tieto preteky sa stali základom pre vznik mimoriadne obľúbenej cyklistickej subkultúry, ktorú dnes zastrešuje pojem BMX (alebo teda Bicycle Motocross). Začiatkom 90. rokov 20. storočia sa BMX trend dostal ku nám a od tej doby jeho popularita narastá. Disciplínam patriacim pod BMX sa venujú deti, tínedžeri aj dospelí. Bicykle s typickými poznávacími znakmi a nezameniteľnou konštrukciou je vidieť v bikeparkoch, na rampách, dunách prirodzených a umelo vytvorených, v mestách – či jednoducho všade tam, kde sa dajú na BMX a freestyle bicykloch stvárať kúsky a triky, ktorých limity stoja iba na schopnostiach jazdca a svižnosti bicykla.

Náš nasledujúci sprievodca sa pozrie bližšie na charakteristiku BMX bicykla. Povieme si viac o rozdieloch medzi BMX disciplínami so zameraním na schopnosti bicyklov. Zaujímať sa budeme o kategórie BMX bicyklov podľa skúsenosti jazdca. To všetko preto, aby sa v ponuke BMX bicyklov poľahky zorientoval aj nováčik. Inšpiráciou vám však tiež môžu byť dostupné testy a recenzie BMX freestyle bicyklov, kde sa dozviete cenné názory z reálneho používania.

Najlepšie BMX bicykle podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1BMX bicykel Galaxy Spot 20"

Náš víťaz - cena / výkon
✔️ Ideálny pre začiatočníkov
✔️ Hi-Ten oceľový rám s výstuhami v hlavovej rúrke a posuvnými pätkami
✔️ Znesie nedotočené triky pri učení sa v skateparku alebo na dirt
✔️ 20" kolesá s hliníkovými ráfikmi
📌 od 339 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2BMX 520 WIPE BTWIN

Najlepší z Decathlonu
✔️ Určený pre mladých cyklistov na začiatky
✔️ Rám, vidlica a riadidlá zo spevnenej ocele Hiten
✔️ S rotorom na ľubovolné otáčanie riadidiel
📌 od 189 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3BMX bicykel Galaxy Early Bird 20"

Obľúbený model
✔️ Umožňuje vykonávať triky, či už v parkoch či U-rampách
✔️ Pevný 9" hi-ten oceľový rám a 20" kolesá s hliníkovými ráfikmi
✔️ Zadná čeľusťová brzda
📌 od 274 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Mongoose Legion L10 2021

✔️ Skvelý prvý 20-palcový bicykel BMX
✔️ Oceľový rám
✔️ Hliníkové ráfiky s jednou stenou
📌 od 319 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5CTM Pop Hi-Ten 2021

✔️ Kvalitný BMX bicykel slovenskej značky CTM
✔️ Rám je vyrobený z kvalitnej Hi-Ten ocele
✔️ Vystuženie na hornej i spodnej rámovej trubke
📌 od 289 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať BMX bicykel

Výber BMX bicykla nemusí byť v princípe tak komplikovaný, ako je tomu napríklad pri horských alebo celoodpružených bicykloch. Niektoré komponenty – predovšetkým odpruženie, prevody, prehadzovačka (radenie) a cestná výbava – pri BMX bicykloch jednoducho absentujú. Azda najdôležitejšie je vybrať BMX bicykel podľa zamýšľaného využitia a vzhľadom na prostredie, v ktorom sa budete pohybovať. Za desiatky rokov sa aj v tejto kategórií bicyklov totiž vytvorili podkategórie, medzi ktorými sú zásadné rozdiely.

Čo je BMX?

BMX (Bicycle Motocross) sa zaraďuje k špecifickým formám cyklistiky, pri ktorej sa zvyčajne jazdí na bicykloch s priemerom kolies do 20 palcov.

V pôvodnom prevedení (tzv. real BMX) jazdci brázdili prírodné neupravené prašne trate a hrádze, kde potrebovali ľahký a obratný bicykel s menšou konštrukciou.

Neskôr sa pod BMX zaradili aj adrenalínové a trikové jazdy na upravených plochách, najmä disciplíny Street (v uliciach, odtiaľ pochádza označenie BMX streestyle bicykel), Dirt Jumping (skoky a triky na hlinených kopcoch), Flatland (triky na rovnej plošine a pred publikom), Vert (triky nad vertikálnou hranou U rampy) a Park (triky a skoky v bikeparkoch a skateparkoch). Bicykle na tieto jazdné štýly sú robustnejšie, vystavané s dôrazom na vysokú odolnosť alebo sú vylepšením pôvodných BMX bicyklov.

čo je bmx

BMX bicykle – Charakteristika a základné kategórie

Človek, ktorý nemá s BMX bicyklami žiadne skúsenosti, môže nadobudnúť pocit, že sa pozerá na zmenšenú verziu bicykla s parádnym dizajnom, resp. na detský bicykel, na ktorom behal po uliciach ako 8-ročný. BMX bicykle nemajú plnú veľkosť štandardných bicyklov, no napriek tomu na nich jazdia nielen deti a tínedžeri, ale aj nadšení dospelí jazdci.

Základným štandardom pre väčšinu BMX disciplín je bicykel s 20-palcovým rámom (označený ako 20″TT – top tube), s kolesami s priemerom 16 – 20 palcov a absenciou prvkov zásadných pre iné druhy bicyklov. Na BMX bicykloch totiž chýbajú prevody (a logicky aj radenie), nie je tu odpružená žiadna vidlica, nenájdete tu ani prvky mestskej výbavy (blatníky, odrazky, svetlá, zvonček, …).

  • Pôvodné BMX bicykle boli stavané výhradne na pretekanie so skokmi a okolo hrádzí v hline. Závodné bicykle tohto typu umožňujú rýchle jazdenie mimo upravenej cesty s možnosťou prudkých zmien už na krátkych úsekoch. Ich výsadou je silná zadná brzda. Rámy sú ľahké, no pritom pevné a čím vyššia je cena, tým sú ľahšie.
  • Neskôr pribudli obľúbené BMX Freestyle bicykle, ktoré sa ponášajú na super robustné kaskadérske bicykle. Ideálne na triky na rovine, agresívne pouličné jazdenie a vertikálu v skateparkoch. K prednostiam patrí vysoká odolnosť rámu a kolies voči nárazom, skvelá ovládateľnosť, riadidlá s 360°-ovým pretočením či prítomnosť stúpačiek (známe ako pegy). Freestyle bicykle sú už vybavené prednými a zadnými brzdami.
  • Spojením klasických BMX bicyklov a robustných freestyle bicyklov vznikli Dirt Jumper BMX bicykle, na ktorých môžete pretekať a skákať v “špinavom” prostredí hrádze alebo v originál vybudovanom dirt jump parku. Sú väčšie ako Real BMX, ale za to ľahšie ako Freestyle BMX. Ako jedny z mála, môžu mať vo výbave aj 24-palcové kolesá na dlhé výjazdy po okolí (označenie ako cruisery).

BMX disciplíny

Čosi o základných rozdieloch sme už načrtli v delení vyššie, možno vás však bude zaujímať stručné vysvetlenie populárnych BMX disciplín. Práve s týmito pojmami prídete do kontaktu, akonáhle vstúpite do sveta rýchlych kolies a divokých úskokov.

Bikros

Bikros je najzákladnejšia BMX disciplína, ktorá už má od roku 2008 svoje stabilné miesto na Olympijských hrách. Na závodnej trati sú duny a prekážky (prirodzené alebo umelo vytvorené), preteká sa na čas. Kto je prvý v cieli, vyhráva. Bikros má najbližšie ku klasickému motokrosu, niekedy neznie aj označenie “Race”. BMX bicykle sú ľahké, na 20-palcových kolesách, optimalizované na rýchlosť, akceleráciu a jednoduchosť manévrovania.

Street

Streetu sa venujú pouliční a mestskí jazdci, ktorí využívajú rôzne dostupné prvky na triky a zoskoky. Vyhovujú im najmä schody so zábradlím, múriky, betónové kaskádové prevýšenia typické pre sídliská. Vyhľadávajú inak bežné prvky mestského prostredia, po ktorých doteraz bicykle nejazdili. BMX freestyle bicykel je robustnejší a odolnejší (jazdec na ráme zíde po zábradlí). Súčasťou konštrukcie bývajú pegy a plne pretáčajúce riadidlá.

Dirt Jumping

Už spomínaná medzikategória spojila rýchlosť a prudké zákruty v bikrose s trikovosťou freestylu vo vzduchu. Na jazdu v tomto štýle budete potrebovať BMX bicykel s výbornou geometriou a 20-palcovými terénnymi plášťami. Pegy na dirt BMX-och nie sú prítomné.

Park

Táto disciplína je takmer totožná s mestským streetom. Môžete jazdiť na rovnakom BMX streestyle bicykli, no budete sa pohybovať po bikeparku alebo skateparku. Vyhľadávané sú najmä parky s viacerými rampami. Na jednom mieste sa tak stretne viac rovnako naladených nadšencov. Riziko kolízie s nič netušiacim “civilistom” je minimálne.

Flatland

Predvádzacia disciplína, pri ktorej sa ukazujú na flate (ploche, pódiu, tvrdej rovine) schopnosti tých najlepších trikových jazdcov. Označuje sa ako breakdancing na bicykli alebo akrobatická “krasojazda” na bicykli. Tento štýl jazdy je technicky veľmi náročný, vyžaduje skúsenosti a jazdci teda zvyčajne jazdia na konštrukciách, ktoré si vyskladali presne pre svoje potreby.

Vert

Vert – skratka z “vertical ramp”. Disciplína s názvom Vert prebieha na rampe s vysokými postrannými vertikálnymi stenami (zvislými), ponad ktoré jazdci “vylietajú” a vo vzduchu robia otočky a saltá. Opäť záležitosť a vášeň pokročilých a skúsených jazdcov.

freestyle bmx bicykel

BMX bicykle podľa pokročilosti jazda

Medzi BMX bicyklami sú rozdiely nielen pri pohľade na konštrukciu, jej veľkosť či veľkosť kolies, ale aj z hľadiska použitých materiálov a ich kvality. BMX môžete kúpiť za necelých 200 eur, no tiež za päťnásobne vyššiu cenu. Investícia by sa mala odvíjať od pokročilosti jazdca. Mladý začínajúci jazdec totiž zopár bicyklov zničí, kým sa prepracuje k TOP prevedeniu.

Pri BMX bicykloch sa preto naprieč rôznymi predajcami, výrobcami a e-shopmi môžete stretnúť s kategóriami Low-Class, Benjamin, Expert, Master a Pro. V krátkosti si ich poďme predstaviť:

  • BMX Low-Class – Alebo aj nízka trieda, ktorá predstavuje najlacnejšie BMX bicykle na trhu určené pre menej náročných jazdcov. Na ich výrobu sú použité bežne dostupné materiály, ktoré v závislosti od vyťaženia môžu v niektorých smeroch pokrivkávať. Napríklad je bicykel ťažší alebo menej odolný a náchylný na poškodenie vo zvaroch. Ide o bicykle určené na prvý kontakt a rekreačné výjazdy do blízkeho skateparku. Ak si vás BMX získa, s veľkou pravdepodobnosťou vám Low-Class po čase stačiť nebude (alebo ho zničíte).
  • BMX Benjamin – BMX bicykle určené pre juniorov (deti s výškou od 90 – 140 cm). Bicykel s rámom menšej konštrukcie je osadený 16- alebo 18-palcovými kolesami. Menšie rozmery majú kľuky aj sedadlo.
  • BMX Expert – V tomto prípade je názov mierne mätúci. Nemusíte byť expertom na BMX, a predsa je pre väčšinu začiatočníkov bicykel s týmto označením v názve plne vyhovujúci. Ak je však reč o začiatočníkoch, na mysli máme najmä tínedžerov s výškou nad 145 cm a hmotnosťou okolo 60 kg. Bicykel BMX Expert má už plnohodnotné 20-palcové kolesá.
  • BMX Master – V tejto kategórii si na svoje prídu pokročilejší jazdci, ktorí hľadajú výborný pomer cena / výkon. Kvalita použitých materiálov, komponentov a celková odolnosť bicykla sú podstatne vyššie. Vyhovujú jazdcom s hmotnosťou od 60 – 75 kg. Osadené 20-palcovými kolesami.
  • BMX Pro – Najvyššia kategória BMX bicyklov určená na závody alebo profi predvádzacie akcie. Rám a všetky kľúčové komponenty sú z najkvalitnejších materiálov. Znesú aj tvrdé zaobchádzanie alebo ťažších skúsených jazdcov.

bmx bicykel

 ProduktInfoHodnotenie 
#1BMX bicykel Galaxy Spot 20"

Náš víťaz - cena / výkon
✔️ Ideálny pre začiatočníkov
✔️ Hi-Ten oceľový rám s výstuhami v hlavovej rúrke a posuvnými pätkami
✔️ Znesie nedotočené triky pri učení sa v skateparku alebo na dirt
✔️ 20" kolesá s hliníkovými ráfikmi
📌 od 339 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2BMX 520 WIPE BTWIN

Najlepší z Decathlonu
✔️ Určený pre mladých cyklistov na začiatky
✔️ Rám, vidlica a riadidlá zo spevnenej ocele Hiten
✔️ S rotorom na ľubovolné otáčanie riadidiel
📌 od 189 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3BMX bicykel Galaxy Early Bird 20"

Obľúbený model
✔️ Umožňuje vykonávať triky, či už v parkoch či U-rampách
✔️ Pevný 9" hi-ten oceľový rám a 20" kolesá s hliníkovými ráfikmi
✔️ Zadná čeľusťová brzda
📌 od 274 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Mongoose Legion L10 2021

✔️ Skvelý prvý 20-palcový bicykel BMX
✔️ Oceľový rám
✔️ Hliníkové ráfiky s jednou stenou
📌 od 319 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5CTM Pop Hi-Ten 2021

✔️ Kvalitný BMX bicykel slovenskej značky CTM
✔️ Rám je vyrobený z kvalitnej Hi-Ten ocele
✔️ Vystuženie na hornej i spodnej rámovej trubke
📌 od 289 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
4.9/5 - (15 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin