Test 6 najlepších posilňovacích lavíc: Recenzie & Ako vybrať

Najlepšie posilňovacie lavice

Každá domáca posilňovňa potrebuje tú správnu výbavu. Základom je posilňovacia lavica a činky. Hoci je ponuka bohatá, problém môže nastať pri výbere. Je totiž dôležité nájsť prevedenie, ktoré aj naplno využijete a budete zodpovedať vašim individuálnym predstavám o cvičení. Mali by ste totiž zvoliť presne taký typ, ktorý bude vyhovovať vašej hmotnosti, schopnostiam a umožní rozvíjať vašu fyzickú silu všetranne. Ako vyzerajú najlepšie posilňovacie lavice pre domáci tréning?

Chcete trénovať brucho, ruky, chrbát alebo hľadáte komplexné riešenie? Viete, ako vybrať posilňovaciu lavicu podľa nosnosti? Akú výbavu by mala mať kvalitná lavica na bench press? Bod po bode si prejdeme viacero zaujímavostí a veríme, že vám náš manuál výber posilňovacej lavice podstatne uľahčí. Pomôžeme vám zorientovať sa v najlepších značkách, rôznych cenových reláciách. Nejdeme pátrať po profi špičkovom drahom stroji, ktorý vás zruinuje. Na trhu je niekoľko veľmi vydarených modelov, ktoré ponúkajú dobrú odolnosť, funkčnosť a nepremrštenú cenu. Každopádne, o ich kvalitách sa môžete presvedčiť aj v recenziách posilňovacích lavíc od reálnych používateľov.

Najlepšie posilňovacie lavice na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1inSPORTline Hero B100

 Najkomplexnejšia 
Typ: multifunkčná, bench press
Max.nosnosť: 272 kg
Hmotnosť: 38 kg
Rozmery: 82 x 131 x 214 cm
5 out of 5 stars (5 / 5)370 € Čítať recenzie
#2KLARFIT Ultimate Gym 3500
Typ: multifunkčná
Max.nosnosť: 250 kg
Hmotnosť: cca 33 kg
Rozmery: 130 x 195 x 185 cm
5 out of 5 stars (5 / 5)300 € Čítať recenzie
#3 Capital Sports Ad Just
Typ: polohovateľná
Max.nosnosť: 300 kg
Hmotnosť: 25,7 kg
Rozmery: rozné
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)200 € Čítať recenzie
#4Decathlon DOMYOS 500
Typ: polohovateľná
Max.nosnosť: 220 kg
Hmotnosť: 15 kg
Rozmery: 135 × 35 × 58 cm
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)65 € Čítať recenzie
#5Tréningová stanica 900 DOMYOS
Typ: mutlifunkčná
Max.nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 41 kg
Rozmery: 215 x 93 x 117 cm
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)170 € Čítať recenzie
#6SPARTAN 1514
Typ: mutlifunkčná
Max.nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 35 kg
Rozmery: 145 x 117 x 122+ cm
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)107 € Čítať recenzie

Ako vybrať posilňovaciu lavicu

U väčšiny mužov je posilňovanie športom alebo záľubou číslo 1. Prečo aj nie! Ide predsa o výborný spôsob, ako vyrysovať svalstvo, zvýrazniť muskulatúru, zlepšiť celkové držanie tela a nabrať dobrú fyzickú kondíciu. Pri pravidelnom posilňovaní teší mužov nielen pohľad do zrkadla, ale aj záujem okolia. Silové cvičenia s činkami zvyšujú hladinu testosterónu, pomáhajú udržať aktívnu svalovú hmotu. Muž, ktorý pravidelne trénuje, je tak navyše chránený pred obezitou, stratou typicky mužských čŕt a prínos pre celkové zdravie je viac ako pozitívny. Aby sme vás správne namotivovali, prehliadnite zoznam výhod, ktoré posilňovanie prináša.

7 dôvodov prečo posilňovať

Ide pri dvíhaní činiek iba o príťažlivejší vzhľad alebo môžete z domáceho tréningu vyťažiť ešte viac? Medzi hlavné výhody posilňovania patrí:

 1. Zvýšenie objemu svalov a fyzickej sily
 2. Prevencia pred zraneniami a pomoc pri rehabilitáciách
 3. Zlepšenie životosprávy
 4. Zníženie rizika vzniku depresií a závislostí
 5. Zvýšenie sexuálnej túžby
 6. Vyšší psychický výkon a vytrvalosť
 7. Viac životnej energie a spomalenie procesu starnutia

Ako vybrať lavicu na posilňovanie

Podľa akých kritérií sa rozhodovať?

Ak sa rozhodujete, akú posilňovaciu lavicu kúpiť, majte na mysli predovšetkým tieto 3 otázky:

 • Aké svalové skupiny chcete na lavici posilňovať? Chrbát, prsné svaly, ruky, nohy, brucho alebo ideálne kombinácia viacerých?
 • Aký priestor dokážete posilňovacej lavici u vás doma vyhradiť? Bude lepším riešením skladací rám?
 • Koľko chcete vážiť o rok a s akými činkami budete cvičiť?

Typy lavíc : Ich charakteristika a využitie

Rovná lavica

Základné prevedenie vás môže zlákať najmä nízkou cenou. Slúži na precvičenie brušných a chrbtových svalov, ale tiež aj rúk. Vo svojej podstate ide o jednoduchú lavičku, ktorá vám má pri dvíhaní jednoručiek zabezpečiť dostatočnú stabilitu a správnu polohu pri cvičení. Ak vyberiete dobre, môžete na nej trénovať aj výstupy. Vyzerá nenápadne a zaberá málo miesta.

Šikmá lavica

Prevedenie ako stvorené na zocelenie brušných svalov. Je určená pre série sedov a ľahov. V jednoduchom prevedení ide o “dosku” s háčikmi, ktoré šikmo zaseknete o rebriny. Pre domáci komfort je lepšie voliť rovno konštrukciu, ktorá nad zemou vytvára trojuholník a núka aj priestor pre zachytenie nôh.

Lavica na bench press

Bench lavice patria k najvyhľadávanejšiemu sortimentu v tejto kategórii. Ak známym poviete, že ste začali posilňovať (v lepšom prípade, ak si to na vás aj sami všimnú), pravdepodobne sa nevyhnete otázke : “Koľko dávaš na bench?”. Bench lavica umožňuje cvičiť aktuálne najobľúbenejšie cvičenia s obojručnou činkou. Najčastejšie je vybavená odkladacím stojanom na činku a polohovacou chrbtovou časťou. Využitie nájdu u každého, kto si chce vypracovať mohutný hrudník a silné ruky.

Multifunkčná lavica / Fitness lavica

Ak to s cvičením myslíte seriózne, pravdepodobne zablúdite do kategórie multifunkčných lavíc, ktoré ponúkajú nadštandardné možnosti a radia sa medzi najpredávanejšie. Umožňujú efektne precvičiť rôzne skupiny svalov. Základná lavica má sklopnú chrbtovú časť, je vybavená stojanom na odloženie obojručnej činky (bench press), adaptérom na predkopávanie a zakopávanie. K výbave navyše môže patriť aj sťahovacia latka alebo Scottova lavica.

Scottova lavica

Ide o špeciálne navrhnutú lavicu, ktorá primárne precvičuje izolovaný biceps za pomoci obojručnej činky. Obkročmo sedíte na sedadle, hrudník a ruky máte opreté o polstrovanú opierku a dvíhate pred sebou činku.

Hyperextenčná lavica

Tento typ lavice vytvára silný chrbát, zocelené brucho, formuje zadok a zadnú časť stehien. Nohy sú zaseknuté pod polstrovaným a výškovo nastaviteľným adaptérom, v časti stehien ste podopieraní polstrovanou opierkou a vykonávate zhyby hore a dolu alebo do strán.

Ako vybrať nosnosť lavice?

Záleží predovšetkým od toho, či je lavica prioritne určená na cvičenie s vlastnou váhou (napr. šikmá alebo hyperextenčná lavica) alebo budete počas cvičenia používať aj činky, ktoré je potrebné pripočítať k svojej hmotnosti. Starostlivo sledujte nosnosť lavice – najmä pri bench laviciach a multifunkčných laviciach. K svojej váhe pripočítajte hmotnosť činiek, s ktorými plánujete cvičiť. Nezabudnite rátať s postupným progresom (teda aj ťažšími závažiami, alebo novým setom činiek) a aj nárastom vašej hmotnosti v dôsledku rastu svalov. Preto je lepšie, ak v konečnom súčte hmotností (vy + činky) prirátate aj rezervu min. 20 kg.

Pre ilustráciu: Vážite 80 kg, kúpili ste si vzpieračskú tyč s hmotnosťou 10 kg a závažia o celkovej váhe 100 kg. Nosnosť lavice by mala byť minimálne 80 kg + 10 kg + 100 kg + 20 kg (rezerva) = 210 kg. Nosnosťou do 250 kg disponuje väčšina cenovo dostupných a u spotrebiteľov aj obľúbených domácich lavíc na bench press. V niektorých prípadoch je nosnosť vyššia ako 450 kg, čo vypovedá o vysokej odolnosti použitých materiálov a môžete ju používať viacerí cvičenci, bez obmedzovania či rizika straty stability. Drahšie modely sú stavané aj vyššiu a opakovanú záťaž.

Video

Ako často cvičiť na posilňovacej lavici?

Neexistuje jednotná odpoveď. Závisí od vašej aktuálnej fyzickej kondície, od odhodlania cvičiť a celkovej motivácie. Tréning 2 – 3 krát týždenne sa podľa odborníkov považuje za optimálnu frekvenciu. Takýto počet je dostatočný na prispôsobenie sa adaptačným zmenám (svaly potrebujú pravidelné stimuly, aby rástli), no zároveň zohľadňuje aj čas na dôkladnú regeneráciu svalov. Nesprávna technika, ale aj presilenie z častého cvičenia môžu viesť k zraneniam a z posilňovacej lavice sa ľahko stane iba vešiak na bielizeň.

Aké vlastnosti by mala mať najlepšia lavica na bench press?

Ak hľadáte to najlepšie na trhu, zrejme nevystačíte s jednoduchým prevedením. Kvalitná bench lavica je polohovateľná v chrbtovej časti. Pre rozvoj spodných prsných svalov budete pravdepodobne uvažovať aj o negatívnom sklone lavičky.

Súčasťou výbavy by mali byť viacúrovňové držiaky na činky, ktoré sa prispôsobia rozličnej dĺžke paží. Cvičenie s ťažkou vzpieračskou tyčou je tak omnoho bezpečnejšie. Nezabudnite sa informovať o nosnosti činkového stojana. Pri “čisto” bench laviciach je táto nosnosť vyššia, pri multifunkčných zase o pár desiatok kilogramov nižšia.

Samozrejmosťou je vysoká kvalita čalúnenia, nadštandardná nosnosť, povrch odolný voči korózii a predĺžená záruka.

Nerozhodný spotrebiteľ môže zablúdiť aj medzi multifunkčné lavice, ktoré mu okrem cvikov na hrudník a ruky umožnia precvičiť aj nohy a chrbtové svalstvo. Získa tak priestor pre všestranný svalový tréning.

Rozmery a skladnosť

Kde bude posilňovacia lavica umiestnená? V spálni, pracovni, miestnosti vyhradenej na športové a oddychové aktivity? Určite sa budete totiž zaujímať o jej rozmery a čím vybavenejší posilňovací stroj, tým väčšie nároky na priestor. Kým menšia rovná lavica je prakticky nenápadný “kus” domácnosti, okolo ktorého sa povaľujú činky, multifunkčná lavica s viacerými adaptérmi a rozšíreniami dokáže zabrať aj tretinu menšej miestnosti. Ak šetríte priestorom, poobzerajte sa po skladacích konštrukciách. Oceníte pogumované nožičky – na podlahe nebudú škrabance.

Frekvencia používania

Vystačíte so základným, cenovo výhodným prevedením? Áno, ak nemáte vysoké nároky a posilňovacia lavica bude slúžiť iba vám. Čím viac narastá počet cvičencov a spolu s tým aj čas využívania posilňovacieho stroja, tým by jeho nosnosť aj konštrukčná precíznosť mali byť na vyššej úrovni. V tejto rovine sa oplatí uvažovať najmä vtedy, ak si kupujete spoločné fitness vybavenie do klubovne. Nemusíte sledovať maximálne zaťaženie, komponenty sú z odolnejších materiálov a ponúkajú viacero možností nastavenia výšok, uhlov, sklonov,…

Príslušenstvolavica na posilňovanie

Základnou súčasťou takmer každej posilňovacej lavice sú činky. Ak nechcete, aby sa vám povaľovali pod nohami, časom možno prejdete aj ku kúpe praktického stojana na činky. Niektoré základné lavice od známych značiek je možné šikovne rozširovať o adaptér na precvičovanie nôh, držiak na obojručnú činku, sťahovaciu kladku. Aj v tomto prípade platí, že treba dvakrát pouvažovať a v možnostiach sa aspoň trochu zorientovať, aby ste vybrali model, ku ktorému ľahko dokúpite kompatibilné príslušenstvo rovnakej kvality a tiež aj dizajnu.

Záruka

Záruka dlhšia ako je zákonom stanovený 2-ročný rozsah môže byť dobrým indikátorom, podľa ktorého spoznáte, že sa jedná o kvalitné prevedenie, ktoré ponúka čosi naviac oproti konkurencii. Môže ísť o predĺženú, 5 – 10 ročnú záruku na konštrukciu, čalúnenie alebo záruku na odolnosť voči hrdzaveniu kovových prvkov.

Servis a montáž

Rozličná výbava a zložitosť posilňovacích lavíc so sebou prináša aj rôzne nároky na zručnosť pri montáži. Kým niektoré konštrukcie sú dodávané dokonca v celosti alebo sú veľmi jednoduché na zloženie, ďalšie vyžadujú o niečo viac vášho času a možno aj kufrík s náradím. Našťastie, väčšina overených výrobcov a dodávateľov na našom trhu si dáva záležať dôkladnom popísaní montážnych návodov. Ak si predsa len netrúfate, využite služby renomovaných obchodov so športovým vybavením a zajednajte si odbornú montáž.

Cena posilňovacích lavíc

Ste začiatočník a nemáte odvahu cvičiť pred druhými? Alebo už máte dosť preplnených fitness centier a chcete mať vlastný priestor, kde môžete cvičiť bez obmedzovania a čakania na stroj? Posilňovacie lavice sme rozdelili do 3 cenových hladín, ktoré sa od seba líšia predovšetkým výbavou a nosnosťou.

Posilňovacie lavice do 100 €

Na posilňovaciu lavicu netreba minúť rovno celý majland. Začiatočníci nájdu solídnu ponuku aj za cenu 100 €. Dominujú rovné a šikmé lavice a lavice na bench press. Venujte pozornosť popisom – môže sa totiž stať, že na obrázku je vyobrazená lavica aj so stojanmi a adaptérmi, v popise je uvedené, že ide iba o samotnú lavicu a zvyšok príslušenstva sa dokupuje zvlášť. Kvalita materiálov je optimálna, nosnosť približne do 200 kg a sú určené predovšetkým pre individuálne domáce používanie.

Posilňovacie lavice do 400 €

Za lepšou výbavou a overenými posilňovacími strojmi sa vyberte do cenovej kategórie od 100 – 400 €. Za svoje peniaze môžete dostať komplet vybavenú “stanicu”, s výbornou polohovateľnosťou a množstvo využiteľných rozšírení, s ktorými precvičíte množstvo svalových skupín. K niektorým stačí iba dokúpiť činky a závažia, v tom lepšom prípade sú priamo súčasťou výbavy. Kvalita prvkov aj materiálov je vyššia, čomu zodpovedá aj vysoká nosnosť – od 250 – 400 kg. Vhodné aj do domácich klubovní.

Posilňovacie lavice od 400 €

Modely od 400 € a viac by sme odporučili skôr skutočným nadšencom, ako začiatočníkom. Ide o špičkové produkty od TOP výrobcov na svete, ktoré sa používajú vo vychytených fitness centrách. Sú stavané na vysokú záťaž, ponúkajú tiež aj vysokú nosnosť, no okrem výrazne vyššej ceny treba pri komplexne vybavených strojoch rátať aj s priestorovými nárokmi.

Najlepšie značky posilňovacích lavíc

Posilňovacia lavica Klarfit

Posilňovacia lavica Klarfit

Prešli sme stovky recenzií posilňovacích lavíc a strojov, aby sme si utvorili obraz o značkách, ktoré v tejto oblasti u Slovákov dominujú. Posilňovanie je medzi mužmi (ale už aj ženami) nielen chvíľkovým trendom. Dlhodobo sa zaraďuje medzi najobľúbenejšie fyzické aktivity a tomu zodpovedá aj široká ponuka. Ktoré značky obstáli v testoch lavíc na cvičenie a ktoré ponúkajú dobrý pomer cena/kvalita?

 • Insportline – Najväčší výrobca a predajca fitness pomôcok na Slovensku ponúka dobrý výber za viac ako prijateľnú cenu. Samozrejmosťou je možnosť dokúpenia kompatibilných komponentov. Najpredávanejšie posilňovacie lavice pre domáce použitie + Produkt roku 2018 pre lavicu inSPORTline Hero.
 • Marbo – Poľská značka Marbo má za poznávacie znamenie zaujímavo čierno-červenú farebnú kombináciu. Posilňovacie lavice vynikajú robustnou konštrukciou a rozmanitým typovým prevedením. V cenách od 50 € za základné lavice, až po niekoľko tisíc za profi stroje.
 • Trinfit – Skvelý pomer cena/kvalita nájdete aj u značky Trinfit, ktorá sa špecializuje na výrobu posilňovacích strojov a trenažérov s masívnymi oceľovými konštrukciami.
 • Klarfit – Produkty pre pohyb a zdravý životný štýl ponúka známa značka Klarfit. Bežecké pásy, rotopédy, komplexné posilňovacie lavice + niekoľko veľmi dobre predávaných posilňovacích lavíc vhodných pre začiatočníkov aj pokročilých.
 • HMS – Výborná cenová dostupnosť, optimálna kvalita pre domáce používanie. Dôraz na kvalitu rámu a stabilitu bez posunov po podlahe.
 • Magnus – Kvalitné posilňovacie lavice a zostavy. Bohatý výber, elegantný čierny dizajn a možnosť rozšírenia a kompatibilné príslušenstvo. Nosnosť až do 360 kg pri vybraných modeloch.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1inSPORTline Hero B100

 Najkomplexnejšia 
Typ: multifunkčná, bench press
Max.nosnosť: 272 kg
Hmotnosť: 38 kg
Rozmery: 82 x 131 x 214 cm
5 out of 5 stars (5 / 5)370 € Čítať recenzie
#2KLARFIT Ultimate Gym 3500
Typ: multifunkčná
Max.nosnosť: 250 kg
Hmotnosť: cca 33 kg
Rozmery: 130 x 195 x 185 cm
5 out of 5 stars (5 / 5)300 € Čítať recenzie
#3 Capital Sports Ad Just
Typ: polohovateľná
Max.nosnosť: 300 kg
Hmotnosť: 25,7 kg
Rozmery: rozné
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)200 € Čítať recenzie
#4Decathlon DOMYOS 500
Typ: polohovateľná
Max.nosnosť: 220 kg
Hmotnosť: 15 kg
Rozmery: 135 × 35 × 58 cm
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)65 € Čítať recenzie
#5Tréningová stanica 900 DOMYOS
Typ: mutlifunkčná
Max.nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 41 kg
Rozmery: 215 x 93 x 117 cm
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)170 € Čítať recenzie
#6SPARTAN 1514
Typ: mutlifunkčná
Max.nosnosť: 150 kg
Hmotnosť: 35 kg
Rozmery: 145 x 117 x 122+ cm
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)107 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej posilňovacej lavice. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom posilňovacích lavíc na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin