Najlepšie trekingové palice: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

Trekingové palice majú svoje využitie pri letných aj zimných turistických aktivitách a ak ste stretli z názorom, že ide iba o “zbytočnú súčasť výbavy”, pokojne oponujte. Do chôdze vnášajú istotu, stabilitu a už po pár výletoch v ich spoločnosti ucítite ich pozitívny prínos. Aké vlastnosti a prevedenie majú aktuálne najlepšie trekingové palice, ktoré sa tešia priazni turistov bez ohľadu na vek či skúsenosti?

Trekové, turistické alebo trekingové palice. Tieto tri rozličné názvy popisujú vybavenie, ktoré sa na prvý pohľad ponáša na lyžiarske palice. Na ich používanie sa viaže celý rad výhod – od ochrany kĺbov dolných končatín, po dlhšiu výdrž a aktívne precvičenie celého tela. V obchodoch a e-shopoch nájdete stovky rôznych modelov a je dobré vedieť, že rozdiely medzi nimi môžu byť obrovské.

Ako sa od seba líšia trekingové palice za 20 EUR a 100 EUR? Aj o tom bude náš sprievodca, v ktorom vám priblížime cenové relácie, overené značky a základné rozdiely v prevedení a použitých materiáloch. Zaujímavé sú aj prvky, ktoré súvisia s ergonómiou a využiteľnosťou na rôznych povrchoch aj v rôznych ročných obdobiach. Pri rozhodovaní o tom, aké palice sa dostanú do nášho užšieho výberu, sme prešli stovky recenzií trekingových palíc a veľmi dobrým zdrojom nám boli aj hodnotenia od ľudí, ktorí turistikou žijú po celý rok.

Najlepšie trekingové palice na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Fizan NW Speed

 Skvelé recenzie 

Typ: teleskopické
Materiál: hliníková zliatina
Dĺžka: 75-125 cm
Hmotnosť: 185 g/ks
5 out of 5 stars (5 / 5)47 € Čítať recenzie
#2ZAJO ALU Pro

 Najlepší pomer cena/výkon 

Typ: teleskopické
Materiál: hliníková zliatina
Dĺžka: 66-145 cm
Hmotnosť: 250 g/ks
5 out of 5 stars (5 / 5)35 € Čítať recenzie
#3Leki Spin

 Pre náročných 

Typ: teleskopické
Materiál: hliníková zliatina
Dĺžka: 100-130 cm
Hmotnosť: 232 g/ks
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)64 € Čítať recenzie
#4Fizan Compact

 Vhodné na aktívne používanie 

Typ: teleskopické
Materiál: hliníková zliatina
Dĺžka: 58-132 cm
Hmotnosť: 158 g/ks
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)67 € Čítať recenzie
#5Acra LTH130

 Lacný základ 

Typ: teleskopické
Materiál: hliník + grafit
Dĺžka: 65-135 cm
Hmotnosť: 290 g/ks
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)13 € Čítať recenzie
#6SPARTAN Nordic Walking

 Produkt roku 2018 

Typ: teleskopické
Materiál: hliník
Dĺžka: 80-140 cm
Hmotnosť: 280 g/ks
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)19 € Čítať recenzie

Ako vybrať trekingové palice

Kvalitné trekové topánky, priestranný a odolný batoh, funkčné oblečenie a chuť stráviť aktívny čas v prírode. Do základnej výbavy turistu a nadšenca outdoor aktivít sa pomerne rýchlo dostanú rôzne kúsky užitočnej výbavy. Aj trekingové palice si v turistickej výstroji našli svoje miesto a vďaka nim sa na túry odhodlajú zrazu aj ľudia, pre ktorých bol pobyt vonku rizikom. Prečo je tomu tak? Čo by ste pre kúpou trekingových palíc mali vedieť?

Prečo a kedy používať trekingové palice?

Trekingové palice dodávajú stabilitu pri chôdze. Sú oporným bodom na neistých aj strmších chodníkoch, pri chôdzi po zľadovatených úsekoch aj pri brodení vodou. Ak na chrbte ponesiete batoh s váhou 20-30 kg, určite oceníte, ak budete mať v rukách dve oporné “barličky”, ktoré vás udržia v rovnováhe aj pri technicky náročnom zostupovaní.

Užitočné sú pre každého turistu, ktorý má problémy s kolenami, bedrami a spodnou časťou chrbta. Správna technika chôdze s trekingovými palicami odľahčí tiaž vyvíjanú na nosné kĺby, zlepší držanie tela a dokonca aj dýchanie. Môžete čerpať zo skúseností používateľov pred vami, ktorí vďaka trekingovým paliciam znova nadobudli odvahu na turistiku aj napriek istým zdravotným problémom.

💙 Dobre zvolené trekingové palice zlepšia pohodlie pri chôdzi, podporia vašu výdrž a šetria vaše telo.

ako vybrať trekingové palice

Pevné alebo teleskopické trekingové palice?

Odpoveď nie je jednoznačná, pretože musíte zvážiť, ako často a kto bude používať zvolené trekingové palice.

Teleskopické trekingové palice sú výškovo nastaviteľné po vopred preddefinovaných stupňoch alebo plynulo, presne pre potreby jedného či viacerých používateľov. Sú skladnejšie a zaberú menej miesta. Lacné teleskopické palice sú vhodné najmä na menej náročné používanie, pretože postupom času sa môžu opotrebovať spoje, čím sa zhorší aj ich tlmivosť a celková odolnosť pri zaťažení. Dôležitú úlohu totiž zohráva mechanizmus nastavovania palice:

 • Základný skrutkovací mechanizmus – Uvoľníte skrutku (krúžok so závitom) v strede palice a posúvaním nastavíte dĺžku. V zime však tento komponent môže stuhnúť a ťažšie sa s ním manipuluje. Dĺžková nastaviteľnosť je však nadštandardná, napr. palica s dĺžkou v intervale od 65 – 135 cm.
 • Lock mechanizmus (alebo aj vonkajší klip systém) – Dĺžku nastavujete po tom, ako uvoľníte páčku (klip). Páčku jednoducho zacvaknete naspäť aj v rukaviciach a môžete vyraziť. Dĺžková nastaviteľnosť podobná ako pri skrutkovacom mechanizme.
 • “Z” mechanizmus – Charakteristický pre drahšie palice. Každú trekingovú palicu môžete rozdeliť na tri časti, pričom ich stredom ide pevné lanko. V batohu zaberá iba tretinu pôvodnej dĺžky a po pár klikoch je opäť pripravená na použitie. Nastavenie dĺžky je však v menšom rozsahu (napr palica s dĺžkou 110 – 130 cm) a reguluje sa v časti pod rukoväťou.

⏩ Druhú významnú skupinu predstavujú pevné trekingové palice, ktoré majú presne stanovenú dĺžku a vyhovujú teda predovšetkým osobe s konkrétnou výškou. Pri konštruovaní sa kladie dôraz na zvýšenú odolnosť, lepší komfort pri používaní, menší prenos vibrácií do rukoväte a zároveň dostanú ako bonus aj nižšiu hmotnosť ako teleskopické tyče. Ako stvorené na pravidelné používanie aj v náročnom teréne!

Z akých materiálov môžu byť trekingové palice vyrobené?

 • Oceľ – Materiál typický pre lacné, základné trekingové palice. Ich výsadou je výborná odolnosť a takmer až nezničiteľnosť. Chýba im však jedna základná a vyhľadávaná vlastnosť moderných teleskopických palíc – a to nízka hmotnosť. Pri častom používaní vám začne ich váha prekážať.
 • Hliník – Ďalší lacnejší materiál, no podstatne nižšia hmotnosť ako oceľ. Palice z hliníka sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí vyhľadávajú oporu pri chôdzi. Vylepšené kvality tohto základného materiálu ponúkajú hliníkové zliatiny.
 • Sklolaminát – Tento kompozitný materiál je ľahší ako hliník, no môže vykazovať isté ťažkosti s tlmením nárazov. Vhodný najmä vtedy, ak plánujete prechádzky po mäkšom teréne.
 • Karbón – Jeden z najkvalitnejších materiálov, ktorý sa používa na výrobu extra ľahkých, no zároveň aj vysokoodolných a pružných trekingových palíc. Ideálna voľba pre náročných turistov. Odporúčame sledovať percento karbónu obsiahnuté v paliciach. Čím je vaša hmotnosť vyššia, o to viac karbónu by palice mali obsahovať. Iba tak vám dodajú dostatočnú oporu a zachovajú si svoju pružnosť.

Ako správne vybrať výšku trekingových palíc?

Ako zistiť správnu dĺžku trekingových palíc? Musíte sa postaviť rovno na podlahu, ruku zohnúť v lakti do uhla 90° a odmerať vzdialenosť od dlane po podlahu. Najpresnejšie meranie!

Druhý spôsob je ešte jednoduchší – Vynásobte svoju výšku v centimetroch číslom 0,68 a výsledné číslo hovorí o tom, ako dlhé by mali byť vaše budúce trekingové palice.

Pre rýchly prehľad nájdete najdôležitejšie orientačné čísla aj v nasledujúcej tabuľke. Majte však na pamäti, že aj dvaja ľudia s rovnakou výškou, môžu mať rozdielne dlhé palice. Záleží totiž od toho, ako dlhý máte trup a nohy.

dĺžka trekingových palíc tabuľka

💡 Je dobré vedieť:

 • Ak máte problémy s hornou časťou chrbta, ramenami a trpíte bolesťami krku, uberte z výslednej dĺžky palice 5 cm.
 • Ak chcete s palicami behať, pridajte k výslednej dĺžke 5 cm.

Hmotnosť vs. intenzita používania

Pri častejšom používaní by ste prirodzene mali siahnuť po odľahčených trekingových paliciach, ktoré sú vyrobené z uhlíkových vlákien (karbón) a dosahujú hmotnosť do 120 g. Na bežnú turistiku sú dobrou voľbou aj palice, ktorých hmotnosť nepresiahne 250 g (na 1 palicu). O niečo vyššiu hmotnosť kompenzuje podstatne lepšia cenová dostupnosť.

Dôležité prvky pre pohodlné a bezpečné používanie

Hrot

Turistické palice aj nordic walking palice sú ukončené hrotmi, ktoré sú nápomocné najmä pri pohybe po strmom, nespevnenom teréne. Hrotom palice sa zapriete o prekážku (napr. medzi kamene) a máte istotu, že palice neskĺzne. Koncové hroty sú vyrobené z tvrdej ocele, karbidu alebo aj mäkšieho kompozitu, ktorý odoláva zalomeniu. Zvyčajne až v samotnom teréne a pri odskúšaní rôznych hrotov viete posúdiť, ktorý materiál vám bude najlepšie vyhovovať, preto hľadajte palice, u ktorých máte možnosť koncové hroty odskrutkovať a nahradiť novými.

Rukoväť

Rukoväte musia používateľovi nielen dobre padnúť do ruky. Ich úlohou je aj zmierňovať otrasy, ktoré sa prenášajú z tela palice. O tom, nakoľko budú pohodlné, rozhoduje použitý materiál.

 • Plast – Rukoväte z plastu sú síce lacné, no pre časté túry nepraktické. Sú tvrdé a po spotení rúk sa kĺžu.
 • Guma – O čosi lepšie sú na tom gumené madlá, ktoré sú mäkšie, no pri náročnej aktivite sa vám spotená ruka môže začať kĺzať po gumenom povrchu.
 • Pena – Penové rukoväte sa v ruke nešmýkajú a sú príjemné na dotyk. Môže sa však stať, že do nich nasiaknu tekutiny (dážď, ale aj pot) a budete mať pocit, že v ruke držíte špongiu.
 • Korok – Prémiovým materiálom je v prípade rukovätí korok. Nekĺže, pohlcuje otrasy a na stisk je pohodlný. Nevýhodou je však vyššia cena a zároveň aj vyššia opotrebovateľnosť.

Odpruženie a tlmenie nárazov

Kvalitná trekingová palica v sebe musí spájať dve najdôležitejšie vlastnosti – odolnosť a pružnosť. Ak sa chcete na ňu spoľahnúť, musíte mať istotu, že vás nesklame ani pri dynamickej chôdzi. Ak trpíte bolesťami svalov a kĺbov, vyberajte v ponuke trekingových palíc s antishock systémom, ktorý pohlcuje nárazy a vnáša do chôdze veľkú mieru pohodlia. U niektorých palíc je táto funkcia aj uzamykateľná a ľahko tak „prepnete“ z pomalšej komfortnej chôdze na dynamickú.

Ochranné násady na hrot

Tzv. topánočka sa nasadí na oceľový hrot a tak uľahčuje pohyb po spevnenom teréne (chodníky, cesty). Môže byť z plastu alebo gumy. Okrem ochrany hrotu pred opotrebovaním eliminuje aj klopkavý zvuk palice.

Taniere nad hroty

Ide o doplnkovú výbavu, ktorú využijete najmä v zasneženom teréne. Snehový tanierik nad hrot ma dvakrát väčší priemer ako klasický tanierik, a obmedzuje tak zaborenie palice hlboko do snehu alebo medzi prekážky.

Pútko na palici

Tento nenápadný prvok musí spĺňať viacero dôležitých vlastností – pútka by mali byť mäkké, anatomicky tvarované, nikde netlačiť, nespomaľovať krvný obeh a ak si chcete dať rukavice, nie je problém nastaviť pútka na inú veľkosť.

trekingové palice dĺžka

Ceny trekingových palíc

Cena trekingových palíc je pre mnohých užívateľov rozhodujúci faktor. Kúpiť základné prevedenie a iba si vyskúšať, ako vám to s nimi pôjde, alebo sa rovno rozhodnúť pre kvalitnejšie palice? V čom sú najväčšie rozdiely?

✅ Trekingové palice do 30 EUR

V základnej cenovej kategórii najdete najpredávanejšie trekingové palice pre nenáročných používateľov. Svojím prevedením sú určené predovšetkým na menej časté používanie. Nízka cena nemusí znamenať, že palice pri používaní zlyhajú, iba sa po čase môžu prejavovať ich mierne nedostatky, napr. o niečo vyššia hmotnosť, slabšie pohlcovanie nárazov, menej pohodlné madlo. Najlacnejšie trekingové palice kúpite už za menej ako 10 EUR.

✅ Trekingové palice do 60 EUR

Optimálny pomer cena / kvalita! V cene od 30-60 EUR už nájdete palice, ktoré perfektne zvládajú časté používanie a svojmu majiteľovi poskytujú komfort a stabilitu aj v náročnejšom teréne. Použité materiály patria k tým kvalitnejším, s vyššou odolnosťou.

✅ Trekingové palice od 60 EUR

Výborná flexibilnosť, vysoká odolnosť, všestranné využitie. Pre trekingové palice s vyššou cenou sú typické prémiové materiály, pokročilé systémy tlmenia nárazov, extra jednoduchá výmena komponentov alebo rýchla nastaviteľnosť s malým rizikom poškodenia mechanizmu. Vhodné pre aktívnych chodcov, turistov a športovcov.

Najlepšie značky trekingových palíc

Chcete mať istotu, že sa vám podarí vybrať naozaj kvalitné trekingové palice? Ktorí výrobcovia majú vedúce postavenie v testoch trekingových palíc? Zaujímavé tipy v rôznych cenových reláciách nájdete v ponuke nasledujúcich značiek:

 • Leki – Renomovaný nemecký výrobca s najširšou ponukou sa špecializuje predovšetkým na karbónové trekingové palice a palice z vysokopevnostného hliníka určené pre všestranných športovcov a na aktívne využívanie. Značka, ktorá ako prvá prišla s telekospickými trekingovými palicami! Do pozornosti dávame najmä skladacie trekingové palice („Z“) s výbornými vlastnosťami.
 • Acra – Užší výber základných trekingových palíc v cene od 10-20 EUR, ktoré oslovia najmä začiatočníkov.
 • Spartan – Aj v ponuke rakúskej športovej značky nájdete niekoľko cenovo dostupných a obľúbených modelov.
 • Fizan – Talianska značka Fizan je zameraná na lyžiarske, trekingové, aj nordic walking palice. Prevedením a kvalitou materiálov ide o nadštandard, no aj napriek vyššej cene sa na našom trhu veľmi dobre predávajú.
 • Gabel – Hoci ďalšia talianska značka nie je u nás natoľko známa, má už viac ako 50-ročné skúsenosti. Ak hľadáte trekingové palice, ktoré vynikajú dlhou životnosťou, jej produkty určite neprehliadnite. Poskytujú výbornú oporu a výborne sa im darí aj v strmých terénoch.
 • Zajo – Slovenská značka Zajo ponúka dobrú kvalitu za výbornú cenu a rozmanité materiály. Nájdete tu nielen hliníkové zliatiny, ale aj dural, karbón či dokonca bambus. Veľmi dobré hodnotenia v recenziách!
 • Spokey – V širokom výbere trekingových palíc značky Spokey nájdete nielen optimálnu kvalitu na bežné používanie, prekvapením môže byť aj prijateľná cena.

Najčastejšie kladené otázky

Aké by mali byť trekové palice na nordic walking?

Medzi trekingovými palicami a palicami na nordic walking sú isté rozdiely. Dynamická technika známa ako nordic walking má svoje špecifiká a dokáže precvičiť až 90 % svalov na ľudskom tele. Efektívne v sebe spája chôdzu v prírode a beh na lyžiach. Palice na nordic walking sú zvyčajne vyrobené z odľahčeného materiálu (karbón, ľahká zliatina).

Typickým poznávacím znakom je štíhlejšia a dlhšia rukoväť vybavená špeciálnou “rukavičkou” s pútkom. Pri pohybe ruky smerom dozadu sa totiž zovriete dlane uvoľňuje, preto je dôležité, aby vám palica nevypadla z ruky. Pútka s rukavičkou sú tvarovo prispôsobené zvlášť na pravú a zvlášť na ľavú ruku, preto v páre dvoch palíc na nordic walking jasne rozlíšite, do ktorej ruky palicu chytiť.

Pozor, palice na nordic walking neslúžia ako opora pri prechádzkach alebo zostupoch! Iba zriedka narazíte na odpružené modely (to je skôr už iba “hybrid”, s ktorým nedosiahnete želaný výkon). Zaujímavým poznávacím znakom sú aj jednostranne skosené ochrany na hrot, kým pri klasických trekingových paliciach sú tieto topánočky rovné.

Video

Aké by mali byť trekingové palice pre seniorov?

Trekingové palice dlho bojovali s “nálepkou”, že ide iba o pomôcky pre starších ľudí, ktorí majú zdravotné problémy a hľadajú oporu. Našťastie sa im podarilo ukázať ich plný potenciál aj pre ľudí v mladšom veku a pri sile. Ak však máte viac rokov alebo hľadáte kvalitné trekingové palice pre staršieho člena vašej rodiny, zamerajte sa na odolné palice s odpružením, ktoré pomáhajú udržať rovnováhu, nezaťažujú ruky ani ramená silnejšími otrasmi, sú ľahšie a kvalita prevedenia úchopu, ako po tvarovej, tak aj materiálovej stránke, patrí k tým lepším. Vhodné sú palice výškovo nastaviteľné, aby si mohli sami určiť, kedy sa im kráča lepšie (napr. ak ich bola ramená, palice o kúsok skrátia, ak sa cítia fit a chcú ísť rýchlejšie, paliciam zase pár cm pridajú).

Ako sa starať o trekingové palice?

Ak chcete predĺžiť životnosť palíc a udržať kvalitu komponentov, stačí, že palice po túre rozoberiete, zbavíte nečistôt (tráva, kamienky, štrk, piesok, zemina), vlhkosti a vody a necháte dôkladne preschnúť.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Fizan NW Speed

 Skvelé recenzie 

Typ: teleskopické
Materiál: hliníková zliatina
Dĺžka: 75-125 cm
Hmotnosť: 185 g/ks
5 out of 5 stars (5 / 5)47 € Čítať recenzie
#2ZAJO ALU Pro

 Najlepší pomer cena/výkon 

Typ: teleskopické
Materiál: hliníková zliatina
Dĺžka: 66-145 cm
Hmotnosť: 250 g/ks
5 out of 5 stars (5 / 5)35 € Čítať recenzie
#3Leki Spin

 Pre náročných 

Typ: teleskopické
Materiál: hliníková zliatina
Dĺžka: 100-130 cm
Hmotnosť: 232 g/ks
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)64 € Čítať recenzie
#4Fizan Compact

 Vhodné na aktívne používanie 

Typ: teleskopické
Materiál: hliníková zliatina
Dĺžka: 58-132 cm
Hmotnosť: 158 g/ks
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)67 € Čítať recenzie
#5Acra LTH130

 Lacný základ 

Typ: teleskopické
Materiál: hliník + grafit
Dĺžka: 65-135 cm
Hmotnosť: 290 g/ks
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)13 € Čítať recenzie
#6SPARTAN Nordic Walking

 Produkt roku 2018 

Typ: teleskopické
Materiál: hliník
Dĺžka: 80-140 cm
Hmotnosť: 280 g/ks
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)19 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nových trekingových palíc. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšie trekingové palice na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin