Najlepšie detské bicykle: TOP 11 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie detské bicykle

Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie detské bicykle? Od vášho rozhodnutia totiž závisí veľa – investujete predsa do fyzického rozvoja svojho dieťaťa a nielen to. Ak si od útleho detstva vybuduje k bicyklovaniu správny vzťah, získa lepšiu motoriku, obratnosť aj dobré základy k aktívnemu tráveniu voľného času. S vetrom opreteky je predsa jazda na bicykli veľkou zábavou!

Postupne ste prešli niekoľkými viackolesovými “tátošmi” – od kočíkov, cez trojkolky, plastové motorky, odrážadlá, kolobežky. Zvládnutie jazdy na bicykli, bez balančných koliesok, predstavuje nadobudnutie zručnosti, ktorá sa nedá zabudnúť. Do úzkeho hľadáčika by sa mali dostať detské bicykle v kvalitnom prevedení a s dôrazom na bezpečnosť. Hoci zvyčajne z bicykla dieťa vyrastie za pár rokov, nesiahajte po najlacnejšom prevedení. Zlá kvalita komponentov, ostré hrany, ťažké “ťahanie” a k tomu niekoľko úrazov a odrenín odradia od ďalšieho bicyklovania aj najväčších malých nezbedníkov.

V našom sprievodcovi vám preto priblížime, ako z bohatej ponuky obchodov vyselektovať správnu veľkosť bicykla vzhľadom k výške dieťaťa aj to, čo očakávať vo výbave rozlične veľkých detských bicyklov. Predstavíme vám rozdiely v použitých materiálov, aj obľúbené značky, s ktorými majú rodičia dobré skúsenosti. Či už je to TOP prevedenie, životnosť alebo zhodnotenie pomeru cena/kvalita – to všetko pri pátraní neprehliadajte ani v dostupných recenziách detských bicyklov.

Najlepšie detské bicykle podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Detské bicykle 9+ rokov (24" a 26")
#1KELLYS MADMAN 10 26"

Počet prevodov: 21
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 13,9 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]349 € Čítať recenzie
#2GT Stomper 24 (2021)

Počet prevodov: -
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: - kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]510 € Čítať recenzie
#3Rockrider 100 B'TWIN

Počet prevodov: 1x6
Materiál rámu: oceľ
Hmotnosť: 14,75 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]145 € Čítať recenzie
Detské bicykle 6-9 rokov (20")
#1Kross Lea Mini 1.0 2021

Počet prevodov: 1x6
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 10 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]240 € Čítať recenzie
#2Kross Hexagon Mini 1.0 20"

Počet prevodov: 1x6
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 10,4 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]220 € Čítať recenzie
Detské bicykle 4-7 rokov (16")
#1Dark Hero 500 B'TWIN

Počet prevodov: 1
Materiál rámu: oceľ
Hmotnosť: 8,9 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]110 € Čítať recenzie
#2ALPINA Starter 16" - model 2021

Počet prevodov: 1
Materiál rámu: oceľ
Hmotnosť: 10,65 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]180 € Čítať recenzie
Detské bicykle 3-5 rokov (14")
#1Robot 500 B'TWIN

Počet prevodov: 1
Materiál rámu: oceľ
Hmotnosť: - kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]100 € Čítať recenzie
#2DHS Speedy 1403 14"

Počet prevodov: 1
Materiál rámu: oceľ
Hmotnosť: - kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]125 € Čítať recenzie
Detské bicykle 2-4 roky (12")
#1Spiderman 2142 12"

Počet prevodov: 1
Materiál rámu: oceľ
Hmotnosť: 7 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]133 € Čítať recenzie
#2Kawasaki Kasaii 12"

Počet prevodov: 1
Materiál rámu: oceľ
Hmotnosť: 9 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]165 € Čítať recenzie

Ako vybrať detský bicykel

Rozhodujete sa, či je lepšie zvoliť pre svoje 5-ročné dieťa bicykel veľkosti 14″ alebo 16″? Dáte na radu známeho, ktorý má dieťa v rovnakom veku? Naša prvá rada je jasná – pri výbere detského bicykla zohľadnite predovšetkým vzrast a fyzické schopnosti vášho dieťaťa.

Hoci môžu byť deti rovnako staré, rozdiel v ich výške môže byť väčší aj ako 10 cm. V nasledujúcom článku nájdete viacero zaujímavých čísel, vlastnosti materiálov aj odporúčanú výbavu bicyklov. Už o pár minút budete mať jasnejšie, ako vyfiltrovať kategórie, aby ste sa dostali k správnemu prevedeniu detského bicykla.

Od akého veku sú určené detské bicykle pre najmenších?

Deti majú už od svojich prvých krokov radosť z pohybu. Na jednoduchých detských odrážadlách získavajú prvý kontakt s pohybom na kolesách, učia sa udržať rovnováhu a riadiť svoj pohyb pomocou nasmerovania riadidiel. Podstatne rýchlejšie sa tak dostanú tam, kam potrebujú. Približne vo veku 2-3 rokoch dokážu najšikovnejší drobci ovládnuť bicykel, dokonca aj bez “pomocných” koliesok. Hlavnou zásadou je vytvorenie bezpečného prostredia, kde eliminujete riziko úrazu. Berte preto deti na výjazdy do parkov alebo na tiché uličky s nižšou frekvenciou áut. Už od útleho veku im vštepujte základy bezpečnej jazdy a obozretnosti a užívajte si spoločné rodinné výlety.

Rozdelenie detských bicyklov podľa veľkosti

Od koľkých rokov sú vhodné detské bicykle 12, 14, 16, 18, 20, 24 a 26 palcov? Koľkými prevodmi disponujú? Aké je prevedenie bŕzd? Existujú aj odpružené detské bicykle?

Pri výbere bicykla je nepochybne najdôležitejším krokom zvolenie správnej veľkosti. Najčastejšou chybou rodičov (ale aj starých rodičov) je zvyčajne kúpa detského bicykla, ktorý je pre dieťa veľký, nevhodný. Vyhnite sa uvažovaniu “Náš syn/dcéra dorastie”. Ak sa má dieťa naučiť technike bicyklovania, musí dosiahnuť na zem. Niektoré bicykle síce konštrukčne umožňujú nízku polohu sedla, celkový rám bicykla je dlhší a tým pádom musí byť dieťa príliš natiahnuté a sedí neprirodzene.

Veľkosť detských bicyklov sa určuje podľa priemeru kolies. Väčšina výrobcov sa zameriava na výrobu veľkostí 12″, 16″, 20″, 24″ a 26″ ( “ – označenie pre palec; 1 palec = 2,54 cm). Medzistupňové veľkosti 14″ a 18″ nie sú obvyklé a ani ich zvyčajne nenájdete v ponuke renomovaných značiek. Majú však svoje opodstatnenie. Ak je prvý bicykel veľkosti 12″ už primalý, no na veľkosť 16″ vaše dieťa nedorástlo, môžete začať veľkosťou 14″. Nemá význam trápiť drobca na na malom, alebo naopak veľkom bicykli.

Prejdime už k tomu, čo vás zrejme najviac zaujíma – k charakteristike jednotlivých kategórií.

Detský bicykel 12″

Najmenšie detské bicykle sú určené pre deti vo veku 2 – 4 roky s výškou 90 – 110 cm. Väčšina modelov má v základnej výbave balančné “pomocné” kolieska, ktoré sa dajú nakloniť do rôznych uhlov a tým určujú mieru podpory. Vo výbave týchto bicyklov je štandardná protismerná brzda, tzv. torpédo, ktorá brzdí zadné koleso zašliapnutím do pedálov dozadu. Niektoré modely majú aj prídavnú prednú pákovú brzdu, útle detské ruky ju však nedokážu dostatočne stlačiť.

Bicykel je jednoprevodový. Sedlo by malo byť príjemne polstrované a rukoväte protišmykové. Základným bezpečnostným prvkom je plastový kryt reťaze.

Detský bicykel 14″

Ak je vaše dieťa vo veku 3 – 4 rokov vyššie (cca 95 – 115 cm), nebojte sa siahnuť po detskom bicykli veľkosti 14″. Jeho výbava sa v zásade nelíši od predchádzajúcej kategórie, nakoľko supluje úlohu prvého bicykla. Je tu prítomný 1 prevod, protismerná brzda, mäkčené sedlo aj rukoväte, ochranný kryt reťaze aj balančné kolieska.

Detský bicykel 16″

Ak máte škôlkara vo veku 4 – 7 rokov, s výškou od 100 – 125 cm, stávkou na istotu je bicykel veľkosti 16″. Veľké zmeny nečakajte. Aj v tomto prípade je bicykel jednoprevodový, vybavený protismernou brzdou (+ predná páková brzda), pomocnými kolieskami a ochranným krytom reťaze. Zásadný rozdiel je vo veľkosti kolies (cca o 10 cm väčší priemer ako pri 12″) a o niečo dlhšom ráme.

Detský bicykel 18″

Je “náhradou” veľkosti 16″, ak je vaše dieťa tabuľkovo na svoj vek vyššieho vzrastu, cca 105 – 130 cm. Výbava sa nemení.

Detský bicykel 20″

Prejdime do vyššej kategórie a k zásadnejším zmenám vo výbave. Veľkosť 20″ je vhodná pre deti vo veku 6 – 9 rokov, s výškou 110 – 135 cm. Jazda na bicykli tejto veľkosti je plynulejšia, rýchlejšia aj pohodlnejšia. Vyžaduje dostatočné zručnosti malého školáka.

Namiesto protismernej brzdy sú na kolesách prítomné čeľustné brzdy, ktoré sa ovládajú pákami na riadidlám. Bicykel je viacrýchlostný, s prehadzovačkou. Zadný menič je zvyčajne ovládaný otočným mechanizmom na riadidlách. Balančné kolieska, ani kryt reťaze už nie sú vo výbave, za to pribudol stojan na bicykel a niektoré modely disponujú aj odpružením prednej vidlice.

Detský bicykel 24″

Plnohodnotnú zmenšeninu “dospeláckeho” bicykla predstavuje juniorská veľkosť 24″. Je vhodný pre deti vo veku 8 – 12 rokov s výškou 115 – 155 cm. O pohodlnom dosahu zo sedla na zem rozhoduje konštrukcia rámu (niektoré rámy majú sedlo umiestnené o pár cm nižšie, bez problémov dosiahnu na zem aj deti s výškou 115 cm). 24″ový bicykel má vo výbave čeľustné brzdy s pákovým ovládaním na riadidlách, prehadzovačku s predným aj zadným meničom prevodov. Sú ako stvorené na dlhšie cyklotúry, vyrábajú sa v rôznych prevedeniach – mestské, horské, trekové,…

Detský bicykel 26″

Hoci sa táto veľkosť radí medzi detské, je zároveň aj najmenšou dámskou veľkosťou bicykla (majú iné značenie – ide o veľkosť rámu 13 – 16″). Detský bicykel veľkosti 26″ je vhodný pre deti vo veku od 9 rokov a viac, s výškou od 155 – 170 cm. Ich výbava je totožná s bicyklami pre dospelých a rovnako tak nezaostáva ani rôznorodosť podkategórii vzhľadom na charakter používania (mestské, horské, atď).

ako vybrať detský bicykel

Z akého materiálu sa vyrábajú rámy detských bicyklov?

 • Rámy detských bicyklov najmenších veľkostí sú zvyčajne vyrobené z ocele. Sú vysoko odolné, vydržia aj “niekoľko detí” a rodinou kolujú. Lákavá je aj ich cenová dostupnosť. Takéto bicykle využijete po dobu 1 – 2 roky, sú určené na prvé skúsenosti s bicyklovaním a prekonávanie kratších úsekov. Pozor dávajte na vyššiu hmotnosť. Ideálne, ak nepresiahnu 8 kg.
 • Od bicyklov od veľkosti 16″ sa na rám najčastejšie používa hliník, alebo jeho rôzne zliatiny (najtypickejšou je dural). Predstavujú optimálny pomer ceny vzhľadom ku kvalite a hmotnosti bicykla a majú svoje využitie pri veľkostiach od 16″ do 26″.
 • Najvyššiu kvalitu predstavujú odľahčené karbónové rámy, ktoré však pre svoju vyššiu cenu v ponuke detských bicyklov možno považovať iba za okrajovú záležistosť. Sú určené predovšetkým pre nadaných mladých cyklistov.

Sledujte hmotnosť

Najmä malé detské bicykle sa javia vzhľadom na svoju veľkosť ťažšie. Váhu navyše im pridávajú aj balančné kolieska. A teraz si predstavte, že takýto bicykel má rozhýbať malé sotva 15-kilové dieťa, ktoré sa ešte len učí bicyklovať! Pri výbere si preto všímajte aj údaj o celkovej hmotnosti bicykla, aby malo vaše dieťa z jazdy radosť a nielen námahu.

Cena detských bicyklov

Detský bicykel vydrží v danej veľkosti iba pár rokov. Nie, že by sa rozpadol alebo pokazil. Jednoducho z neho vaše dieťa vyrastie a buď posuniete bicykel rodine a priateľom, alebo ho predáte aspoň za tretinu nákupnej ceny, vzhľadom k tomu, že už pár škrabancov utŕžil. Kým dieťa dovŕši 12 rokov, môžete takto vystriedať aj 3 – 4 veľkosti. Ako sa zorientovať v cenových hladinách?

Detské bicykle do 150 €

V prvej cenovej kategórií dominujú detské bicykle vo veľkosti od 12″ do 16″. Základný najmenší detský bicykel v solídnej výbave kúpite už aj za menej ako 100 €. Prihliadajte na hmotnosť a bezpečnostné prvky.

Detské bicykle do 300 €

Za cenu od 150 – 300 € objavíte široký výber a medzi nimi aj viacero najpredávanejších detských bicyklov rôznych veľkostí, najmä však od 16″ a vyššie. Modely od vychytených značiek ponúkajú veľmi dobrý pomer cena/kvalita. Preto rozhodne nesiahajte po “noname” bicykli, ale doprajte svojmu dieťaťu spoľahlivé prevedenie.

Detské bicykle od 300 €

Aj medzi detskými bicyklami môžete natrafiť na skvosty, ktoré vynikajú ako dizajnovo, tak aj materiálovo. Nechýbajú špičkové komponenty, odľahčené rámy a odpružená predná vidlica. Siahnu po nich najmä rodičia, ktorí svoje deti vedú k cyklistike na vyššej úrovni.

Najlepšie značky detských bicyklov

Ktoré značky vedú v testoch detských bicyklov? A ktoré zase sprevádzajú dobré recenzie od spokojných spotrebiteľov? V nasledujúcom zozname nájdete nielen top značky, ale aj tie s lákavým pomerom cena/kvalita.

 • Author – Česká značka bicyklov a športových potrieb má vo svojom portfóliu kvalitné bicykle 16, 20 a 24″, vhodné najmä pre školopovinné deti. Kvalitný rám aj komponenty, optimálna hmotnosť a priaznivá cena.
 • Kellys – V obľúbenosti a predajnosti vedie slovenský výrobca Kellys. V ponuke nájdete bicykle pre najmenšie deti aj solídny výber juniorských bicyklov pre dievčatá aj chlapcov.
 • Rock Machine – detské bicykle českej značky Rock Machine vás môžu zaujať svojím atraktívnym prevedením, ktoré verne kopíruje bicykle pre dospelých. Nechýbajú kvalitné hliníkové rámy a pri horských verziách aj odpružené vidlice a kotúčové brzdy.
 • Scott – bicykle americkej značky Scott patria k špičkovej kvalite, ktorá zaujme aj náročných kupujúcich. Vyššia cena je vykúpená kvalitou prevedenia. Nechýba duralový rám, výborné jazdné vlastnosti a vysoká odolnosť. Ako stvorené pre malých závodníkov s veľkými ambíciami.
 • Superior – Ďalšia česká značka bicyklov váš môže zlákať dobrou cenou. Ponuka môže upútať najmä mladé slečny – nájdete tu juniorské bicykle v parádnych dievčenských odtieňoch.
 • Leader Fox – Tradičný český výrobca bicyklov má na svojom konte utešenú zbierku veľmi populárnych detských bicyklov – od najmenších veľkostí s balančnými kolieskami po veľkosť 24″. Zaujímavá farebnosť, kvalitné komponenty aj výbava v spojení s priaznivou cenou.
detské bicykle veľkosti

Najčastejšie kladené otázky

Pozor na nekvalitné detské bicykle: Ako ich spoznať?

Už veľa rodičov pred vami podľahlo tlaku marketingu a za prvý bicykel zvolili prevedenie, ktoré pútalo najmä vizuálom. Obľúbené rozprávkové postavičky, extra farebné zdobenie, no zlé jazdné vlastnosti. Často totiž platíte viac za licenčnú potlač, ako dobre nastavený prevod a kvalitné komponenty. Prvý bicykel vyberajte u odborníkov, ktorý sa zameriavajú na výrobu bicyklov (od najmenších až po veľké) a rýchlo uvidíte rozdiel.

Pri čom zbystriť pozornosť? Kvalitný a bezpečný detský bicykel by mal spĺňať normu EN 147556. Nemá žiadne ostré hrany, výstupky, ani miesta, do ktorých by sa deťom mohli zaseknúť prsty. Konštrukcia bicykla je ucelená, bez vád a kazov. Na rám sú použité bezpečné a antikorózne farby. Ak sa rozhodnete kúpiť detský bicykel od známeho a overeného výrobcu, máte nielen istotu solídneho prevedenia, ale aj dobrých jazdných vlastností a dostupnosť náhradných dielov.

Aké doplnky dokúpiť k bicyklu?

Vy ako rodič by ste mali trvať predovšetkým na tom, aby vaše dieťa bolo vidieť, v prípade núdze aj počuť a aby si pri neočakávanom páde veľmi neublížilo.

 • Na detskom bicykli by preto nemali chýbať reflexné prvky (odrazky – jedna biela vpredu a jedna červená vzadu) a zvonček.
 • Deti do 15 rokov musia pri jazde na bicykli v obci aj mimo obce nosiť cyklistickú prilbu. Prilbu netreba vnímať ako zbytočnosť. Nehody cyklistov môžu mať vážne až trvalé následky.
 • Ak je dieťa malé a na bicykli neisté, investujte aj do kvalitných chráničov na lakte, zápästia a kolená, poprípade kúpte aj cyklistické rukavice, ktoré sa deťom veľmi páčia. Vyberajte také chrániče, ktoré dieťa nelimitujú v ohybnosti kĺbov a sú dostatočne priedušné.
 • Nezabudnite ani na praktickú výbavu – blatníky, držiak na fľašku, košík, alebo taštičku, ktorá sa upína pod sedlo.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Detské bicykle 9+ rokov (24" a 26")
#1KELLYS MADMAN 10 26"

Počet prevodov: 21
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 13,9 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]349 € Čítať recenzie
#2GT Stomper 24 (2021)

Počet prevodov: -
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: - kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]510 € Čítať recenzie
#3Rockrider 100 B'TWIN

Počet prevodov: 1x6
Materiál rámu: oceľ
Hmotnosť: 14,75 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]145 € Čítať recenzie
Detské bicykle 6-9 rokov (20")
#1Kross Lea Mini 1.0 2021

Počet prevodov: 1x6
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 10 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]240 € Čítať recenzie
#2Kross Hexagon Mini 1.0 20"

Počet prevodov: 1x6
Materiál rámu: hliník
Hmotnosť: 10,4 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]220 € Čítať recenzie
Detské bicykle 4-7 rokov (16")
#1Dark Hero 500 B'TWIN

Počet prevodov: 1
Materiál rámu: oceľ
Hmotnosť: 8,9 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]110 € Čítať recenzie
#2ALPINA Starter 16" - model 2021

Počet prevodov: 1
Materiál rámu: oceľ
Hmotnosť: 10,65 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]180 € Čítať recenzie
Detské bicykle 3-5 rokov (14")
#1Robot 500 B'TWIN

Počet prevodov: 1
Materiál rámu: oceľ
Hmotnosť: - kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]100 € Čítať recenzie
#2DHS Speedy 1403 14"

Počet prevodov: 1
Materiál rámu: oceľ
Hmotnosť: - kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]125 € Čítať recenzie
Detské bicykle 2-4 roky (12")
#1Spiderman 2142 12"

Počet prevodov: 1
Materiál rámu: oceľ
Hmotnosť: 7 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]133 € Čítať recenzie
#2Kawasaki Kasaii 12"

Počet prevodov: 1
Materiál rámu: oceľ
Hmotnosť: 9 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]165 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového detského bicykla. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších detských bicyklov z dostupnej ponuky na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin