Najlepšie horské bicykle: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie horské bicykle

Vybrať horský bicykel môže byť trochu náročnejšie, ako ste si mysleli. Pribudli rôzne nové názvy, materiály a technológie a z bicykla pôvodne určeného na cesty v horšej kvalite sa stal skutočný dravec, s ktorým môžete zažiť ten pravý adrenalín. Aké parametre a vlastnosti majú najlepšie horské bicykle? Čo pri výbere zohľadniť? Pripravili sme obsiahleho sprievodcu, ktorý vám pomôže zorientovať sa v jednotlivých názvoch, veľkostiach a prevedeniach tohto typu bicykla.

Horské bicykle, alebo inak aj MTB (mountain bikes) zažívajú svoje obdobie slávy. Sú veľmi obľúbené a častokrát sú prvou voľbou spotrebiteľov. Na mieste je však otázka – skutočne horský bicykel potrebujete? Máte s horským bicyklom skúsenosti a dokážete naplno využiť jeho potenciál? Tento typ bicykla totiž ponúka vysokú odolnosť, stabilitu pri náročnej jazde cez nespevnený terén a bezproblémové ovládanie aj v náročných podmienkach. Tomu mnohokrát zodpovedá aj vyššia cena, pretože ich komponenty musia byť na špičkovej úrovni s dobrou životnosťou. Postupne vám predstavíme dôležité okruhy, ktorým by ste sa pri výbere horského bicykla mali venovať a získať v nich aspoň všeobecný rozhľad.

Najlepšie horské bicykle podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Ghost FRAMR 6.7 27,5"
- model 2020

Materiál rámu: Hliníkový
Veľkosť kolies: 27,5´´
Veľkosť rámu: M, L, XL
Brzdy: kotúčové, hydraulické
Odpružená vidlica: áno
Počet prevodov: 12
Hmotnosť: - kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3 299 € Čítať recenzie
#2KELLYS SPIDER 90 29"
- model 2020

Materiál rámu: Hliníkový
Veľkosť kolies: 29´´
Veľkosť rámu: M, L
Brzdy: kotúčové, hydraulické
Odpružená vidlica: áno
Počet prevodov: 20
Hmotnosť: 14,2 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]800 € Čítať recenzie
#3Scott Scale 980 2020
Materiál rámu: Hliníkový
Veľkosť kolies: 29´´
Veľkosť rámu: S až XXL
Brzdy: hydraulické
Odpružená vidlica: áno
Počet prevodov: 12
Hmotnosť: 13,2 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]900 € Čítať recenzie
#4KELLYS MADMAN 50 29"
- model 2020

Materiál rámu: Hliníkový
Veľkosť kolies: 27,5´´
Veľkosť rámu: XS, S, M
Brzdy: kotúčové, hydraulické
Odpružená vidlica: áno
Počet prevodov: 24
Hmotnosť: 14,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]409 € Čítať recenzie
#5MAXBIKE Taupo 29 2020
Materiál rámu: Hliníkový
Veľkosť kolies: 29´´
Veľkosť rámu: 15-21"
Brzdy: hydraulické
Odpružená vidlica: áno
Počet prevodov: 9
Hmotnosť: 14 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]702 € Čítať recenzie
#6KELLYS SPIDER 10 29"
- model 2020

Materiál rámu: Hliníkový
Veľkosť kolies: 29´´
Veľkosť rámu: S, M, L
Brzdy: kotúčové
Odpružená vidlica: áno
Počet prevodov: 24
Hmotnosť: 14,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]499 € Čítať recenzie
#7CTM Axon 2020
Materiál rámu: Hi-Ten
Veľkosť kolies: 26´´
Veľkosť rámu: -
Brzdy: Alhonga V-brake
Odpružená vidlica: áno
Počet prevodov: 3x7
Hmotnosť: 15,5 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]229 € Čítať recenzie

Ako vybrať horský bicykel

Zodpovedzme si hneď na úvod základnú otázku : Kedy uvažovať o kúpe horského bicykla? Nadšenci a odborníci v tejto oblasti by vám dali jednoduchú odpoveď – ak viac ako 20 % času stráveného na bicykli jazdíte mimo asfaltových ciest, po nespevnených náročnejších trasách. Ďalej by vás mohlo zaujímať, či sú lepšie 26-palcové alebo 29-palcové kolesá. A spoznáte rozdiel medzi hardtail a celoodpruženým horským bicyklom?

Typ horského bicykla

Už dávno sú preč časy, keď sa horské bicykle delili iba na pánske a dámske. V súčasnosti sa stretnete s rôznymi konštrukciami, ktoré majú svoje presné určenie a v jazdných podmienkach, pre ktoré boli vytvorené, podávajú perfektný výkon. Podľa miery odpruženia sa horské bicykle delia na tzv. hardtail bicykle a celoodpružené bicykle.

Aký je horský bicykel s pevným rámom?

Tzv. hardtaily majú odpruženú iba prednú vidlicu. Zvyšok bicykla a predovšetkým zadná časť odpružené nie sú. Najväčšiu radosť z jazdy na horskom bicykle s pevným rámom zažijete na spevnených cestách, kde sa všetka energia, ktorú do pedálovania vložíte, zmení na vašu rýchlosť. Jazda na takomto type horského bicykla je podstatne rýchlejšia, avšak v náročnom teréne sú menej komfortné, predovšetkým v zadnej časti, keďže sa nedokážu rýchlo prispôsobovať členitostiam.

Aký je celoodpružený horský bicykel?

Tento typ nájdete aj pod označením Full MTB. Sú vhodné pre nadšencov ťažkých prekážok a náročných podmienok. Sú odpružené nielen na prednej vidlici, ale aj v zadnej časti, rýchlo sa prispôsobujú terénu, a tak jazdcovi prinášajú vyššiu stabilitu a menej otrasov. Špecifikom je zadný tlmič, ktorý síce bicyklu pridáva na váhe, umožňuje však lepšiu ovládateľnosť bicykla aj pri ťažkých zjazdoch dolu kopcom.

Celoodpružený bicykel vyžaduje viac energie do pedálovania, na rovine na ňom dosiahnete rýchlosť neskôr ako na hardtail konštrukcii. Nezabudnite ani na dôkladnú starostlivosť, ktorá spočíva najmä v premazávaní namáhaných komponentov.

Zaujímajte sa o zdvih tlmiča. Ten môže v rozpätí od 80 – 220 mm. Pre občasných hobby cyklistov postačí zdvih 80 – 100 mm, čím sú vaše cyklistické zručnosti lepšie, tým porastú aj vaše nároky na zdvih tlmiča – od 120 mm a vyššie. Čím je zdvih tlmiča vyšší, o to náročnejšie podmienky horský bicykel pokorí.

Veľkosti horských bicyklov

Akýkoľvek bicykel by sa mal vyberať podľa “parametrov” jazdca. Dôležitá je najmä jeho výška. Veľkosť rámu horského bicykla sa meria podľa vzdialenosti medzi stredovou osou a koncom sedlovej trúbky rámu. Udáva sa v palcoch, pričom 1´´= 2,54 cm. Ak máte možnosť si svoj vyhliadnutý bicykel vyskúšať, postavte sa obkročmo ponad hornú trúbku rámu, celými chodidlami na zem. Ak máte túto hornú sedlovú trúbku 4 – 5 cm od rozkroku, pravdepodobne pôjde o dobrú veľkosť bicykla. Závisí však aj od celkovej konštrukcie a značky horského bicykla.

Ako je to s veľkosťami horských bicyklov?

Veľkosti horských bicyklov sa uvádzajú v palcoch alebo prostredníctvom písmen, ktoré sa bežne používajú aj pri oblečení S, M, L, XL, XXL. Treba dávať pozor na typ bicykla. Veľkosti sa totiž neznačia narovnako a sú prítomné isté malé odchýlky.

Určenie veľkosti horského bicykla podľa výšky človeka

Výška postavy (v cm)
Veľkosť rámu (palce)
Veľkosť rámu (písmeno)
150 - 155 cm
13 - 15´´
S
155 - 160 cm
15´´
S
160 - 165 cm15- 17´´
M
165 - 170 cm17- 18´´M
170 - 175 cm18 - 19´´L
175 - 180 cm19 - 20´L
180 - 185 cm20 - 21´´L
185 - 190 cm21 - 22´´XL
190 - 195 cm22 - 23´´XL/XXL
viac ako 195 cm23+´´XXL

Rozmery kolies: 26´´, 27,5´´ alebo 29´´?

Už dlhšie sa medzi cyklistami vedie “vojna” o tom, či má mať horský bicykel priemer ráfiku 26´´  alebo 29´´. (Ráfik je časť kolesa, drží ho výplet a je na ňom natiahnutý plášť.)

26-palcové kolesá sú menšie, lepšie ovládateľné a majú vyššiu akceleráciu. Hodia sa najmä pre cyklistov s výškou okolo 170 cm, no záleží aj od celkovej konštrukcie bicykla. Svoje využitie majú v špeciálnych cyklistických disciplínach, ktoré vyžadujú dokonalú kontrolu nad bikeom (napr. freeride)

Prečo si kúpiť horský bicykel s 29´´ kolesami? Vďaka rozdielu 3´´ (cca 7,5 cm) bicykel lepšie prekonáva prekážky, ľahšie udržuje dosiahnutú rýchlosť a na spevnenej vozovke sa približuje jazde na crossovom bicykli. Má vylepšené tlmiace vlastnosti. Nižšie položené ťažisko bicykla medzi dvomi väčšími kolesami dáva jazdcovi lepší pocit bezpečia aj pri prudkom brzdení v zákrutách. Miernou nevýhodou je o niečo vyššia hmotnosť a menšia obratnosť. Aktuálne najlepšie horské bicykle sa držia trendu 29-palcovým kolies.

Za kompromis možno považovať novinku – kolesá s priemerom 27,5´´, ktoré sa z oboch uvedených veľkostí snažia vyťažiť maximum a stali sa obľúbenými aj u cyklistov. Výborne zapasujú aj do menších rámov, dobre prekonávajú prekážky, sú obratné a nemusíte vynaložiť pri jazde toľko energie ako s 29-palcovými.

Video

Komponenty horského bicykla

Ak hľadáte kvalitný horský bicykel, nevynechajte ani použité materiály a prevedenie komponentov. Orientujte sa aj podľa skúseností spotrebiteľov a v recenziách horských bicyklov. Výber je široký, preto je dobré poznať aspoň základné možnosti.

Rám

Okrem veľkosti rámu je dôležité zamerať sa aj na použitý materiál. V tomto prípade nejde len o životnosť bicykla. Svoju úlohu zohráva hmotnosť a schopnosť tlmiť otrasy.

  • Oceľové rámy – v súčasnosti na ne natrafíte najmä pri veľmi lacných alebo starších horských bicykloch. Síce majú výbornú životnosť, no sú ťažké a negatívne vplývajú na jazdné vlastnosti.
  • Hliníkové rámy – ide o najpredávanejšie horské bicykle medzi hobby cyklistami, práve pre dobrú cenovú dostupnosť. Sú ľahké, no tvrdé, a preto nedokážu pohltiť náraz na nerovnosť. Nemusíte sa obávať, používajú ich aj renomované značky, avšak v ich prípade ide skôr o vylepšenú zliatinu hliníka, ktorá už lepšie absorbuje otrasy.
  • Karbónové rámy – ak si neváhate priplatiť a cyklistika je vaša vášeň, stavte na tento materiál. Má ešte nižšiu hmotnosť ako hliník, je výnimočne pevný a odolný, no odmenou sú veľmi dobré tlmiace vlastnosti, ktoré dokážu zmierniť otrasy a vibrácie.
  • Titánové rámy – predstavujú úplnú špičku na trhu a sú určené skôr pre profesionálnych cyklistov. Životnosťou a odolnosťou sa približujú oceli, no sú mnohonásobne ľahšie, odolávajú korózii a majú výborné tlmiace vlastnosti.

Brzdy

Brzdy môžu byť ráfikové alebo kotúčové.  Medzi spotrebiteľmi vedú najmä ráfikové (klasické V-brzdy), pretože sú cenovo dostupnejšie a pre občasnú víkendovú cyklistiku postačujú. Bicykel s ráfikovými brzdami je ľahší. Majte však na pamäti, že v mokrom prostredí strácajú na účinnosti.

Preto ak máte možnosť, investujte radšej do kotúčových. Tie totiž poskytujú stabilne rovnaké brzdiace vlastnosti bez rozdielu podmienok a počasia.  Nemajú problém so žiadnym terénom a neopotrebovávajú sa tak rýchlo, ako ráfikové.

Vidlica

Odpruženie prednej vidlice by malo byť pri horských bicykloch samozrejmosťou. Existujú dva spôsoby, ako vidlicu v horskom bicykle odpružiť – za pomoci pružiny alebo vzduchového odpruženia. V druhom prípade máte možnosť nastaviť tlak vzduchu, a prispôsobiť tak odpruženie váhe jazdca. Vítaným bonusom u oboch typov je možnosť uzamknutia odpruženia, najmä, ak je pred vami dlhá jazda po spevnenej rovnej ceste, aby ste mohli ísť rýchlejšie a s menším výdajom energie.

Riadidlá

Vyberať môžete medzi lomenými a rovnými riadidlami.

  • Lomené riadidlá sú širšie a pri jazde komfortné, umožňujú sedieť vzpriamenejšie. Sú vhodné najmä pre hobby horskú cyklistiku.
  • Rovné riadidlá sú ľahšie, užšie a nútia vás zaujať aerodynamickejšiu polohu. Preto je ich vidno najmä na drahších modeloch, určených na športové alebo závodné jazdenie.

Pedále

I tento prvok horského bicykla si zaslúži vašu pozornosť. Môže sa stať, že kúpite horský bicykel so základnými plastovými alebo kovovými pedálmi. Pri prvom zaťažení alebo klhkosti terénu však pravdepodobne pocítite ich nevýhody. Preto je dobré vybrať horský bicykel, ktorý má vo výbave buď platformové pedále – ktoré majú širšiu základňu a výstupky zamedzujúce zošmyknutiu nohy, v prípade naklonenia a rizika pádu nohu rýchlo zložíte; alebo nášľapné pedále – pri ktorých sa topánka fixuje o pedál a umožňuje efektívne využívať silu šliapania. Pozor však, noha je pri nehoda fixovaná, no moderné prevedenia v najkvalitnejších horských bicykloch už umožňujú automatické odpojenie.

horský bicykel

Druhy horských bicyklov

Bežný človek je pri nahliadnutí do ponuky horských bicyklov možno trochu zmätený. Natrafiť môžete na rôzne prívlastky – Downhill (pre zjazd z kopca a extrémne podmienky), Trail (pre pohodlnú jazdu ľahším terénom), Enduro (horské bicykle s vysokou stabilitou, celoodpružením, vhodné pre náročné terény), Cross- country (pre rýchlostný výkon a závodné súťaženie).

Okrem toho však možno horské bicykle rozdeliť do 3 základných skupín:

  • rekreačné – priaznivá cena, pohodlný vzpriamený posed, vhodné pre vylepšenie kondície a zábavu.
  • športové – pre rýchlejšiu jazdu, optimálny výkon, ľahký rám a dobrá geometria
  • závodné – zamerané na maximálny výkon, špičkové komponenty, ultra ľahký odolný rám a vysoká cena.

Cena horských bicyklov

Už viete, že chcete jazdiť cez náročnejší terén, a preto potrebujete horský bicykel. Orientovať sa podľa odporúčania kamarátov a rodiny? Spoľahnúť sa na testy horských bicyklov? Alebo sa nechať presvedčiť špecializovaným predajcom, ktorý pozná všetky modely vystavené na predajni do detailu? Rozhodujete predovšetkým vy, vaše skúsenosti, očakávania a nároky. Nemá totiž význam zaobstarať si horský bicykel za 2000 €, ak ho prevetráte 2 krát za sezónu. A rovnako tak je nezmysel kupovať lacný model za pár stoviek, na ktorom riskujete dokaličenie pri prvom zjazde. Čo očakávať od rozličných cenových kategórií?

✅ Horské bicykle do 500 €

Ide o základné modely, o ktorých nemôžete očakávať vysokú životnosť pri častom zaťažení. Ich komponenty sú lacnejšie a hodia sa pre občasné, menej náročné prejazdy cez lesné cestičky. Ak máte v pláne posúvať svoje limity a hľadať väčší adrenalín, pravdepodobne vám po pár sezónach nebudú stačiť.

✅ Horské bicykle od 500 € do 1000 €

Tieto bicykle predstavujú zlatý stred, kde môžete nájsť skutočne rozmanité modely bicyklov v kvalitných prevedeniach. Môžu byť čiastočne, alebo celoodpružené, s kvalitným hliníkovým alebo karbónovým rámom. Pre bežných používateľov postačujú, sú komfortné a dobre vybavené.

✅ Horské bicykle od 1000€

Uspokoja aj nároky náročných jazdcov, ktorí už prešli cez “lacnejšie štádia”. Renomované značky sa predbiehajú v kvalite komponentov a prevedenia. Preto natrafíte na špičkový rám, ktorý absorbuje nárazy, pokročilé tlmenie, optimálnu hmotnosť a dokonalú vyváženosť.

Najlepšie značky horských bicyklov

Bicykle Scott

bicykle Scott

Kvalitná švajčiarska značka, ktorá zaznamenala množstvo úspechov v kategóriách cyklistika, lyžovanie, skialpinizmus. V oblasti výroby a vývoja bicyklov zaviedla veľa inovatívnych pokrokových prvkov – aerodynamické riadidlá, prvý celoodpružený bicykel, zameranie na extra ľahké konštrukcie rámov a vynikajúce tlmenie (celosvetové prvenstvá).

Prejsť do obchodu

Bicykle Apache

bicykle apache

Za úspechom českej značky Apache stoja bývalí profesionálni závodníci, ktorí svoje skúsenosti pretavili do kvalitných horských bicyklov a elektrobicyklov. Bicykle tejto značky sú vysoko funkčné, precízne spracované a ich súčasťou sú špičkové komponenty od svetových výrobcov.

Prejsť do obchodu

Bicykle Cube

bicykle cube

Nemecká značka Cube ponúka cyklistom veľmi dobrú výkonnosť aj cenu. V ponuke majú modely od 200 – 7000 €. Ich krédom je rozumieť zákazníkom, preto sa neboja vyrábať cenovo dostupné, ale aj špičkové bicykle, ktoré bez problémov obstoja v konkurencii.

Prejsť do obchodu

Bicykle Author

bicykle author Viac ako 25 rokov skúseností zveľaďuje česká značka Author veľmi úspešne. V súčasnosti azda nie je Slovák, ktorý by sa s bicyklom tejto značky nestretol. Rýchlo sa prispôsobujú aktuálnym trendom a preto dnes v ich ponuke nájdete kvalitné 29´´ bicykle aj karbónové rámy.

Prejsť do obchodu

Bicykle Trek

bicykle trek

Americká značka Trek je na trhu už viac ako 40 rokov a radí sa k svetovej špičke. Zaoberá sa vývojom a technológiou tých najrýchlejších bicyklov na svete a v súčasnej ponuke má extra kvalitné bicykle vo všetkých kategóriách, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších používateľov.

Prejsť do obchodu

Bicykle Kellys

bicykle kellys

Značka Kellys vznikla ako spojenie slovenského a amerického know-how. Je na trhu od roku 1991 a za ten čas sa stala najväčším výrobcom bicyklov na našom trhu. V súčasnosti exportuje svoje bicykle do viac ako 35 krajín sveta. Vo svojej ponuke má vyše 1000 produktov, určených pre maximálnu spokojnosť svojich verných klientov – cyklistov.

Prejsť do obchodu

Bicykle Merida

bicykle merida

Pôvodne taiwanská značka Merida patrí medzi dlhoročné stálice na trhu inovatívnych, technicky výborne zvládnutých a kvalitných bicyklov. Je zapísaná ako jedna z najúspešnejších značiek v histórii závodov MTB. Jej bicykle sa radia k svetovej špičke, vynikajú výborným výkonom a svoj model si tu nájde aj ten najnáročnejší cyklista.

Prejsť do obchodu

Neprehliadnite ani náš výber najlepších elektrobicyklov na súčasnom trhu.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Ghost FRAMR 6.7 27,5"
- model 2020

Materiál rámu: Hliníkový
Veľkosť kolies: 27,5´´
Veľkosť rámu: M, L, XL
Brzdy: kotúčové, hydraulické
Odpružená vidlica: áno
Počet prevodov: 12
Hmotnosť: - kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3 299 € Čítať recenzie
#2KELLYS SPIDER 90 29"
- model 2020

Materiál rámu: Hliníkový
Veľkosť kolies: 29´´
Veľkosť rámu: M, L
Brzdy: kotúčové, hydraulické
Odpružená vidlica: áno
Počet prevodov: 20
Hmotnosť: 14,2 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]800 € Čítať recenzie
#3Scott Scale 980 2020
Materiál rámu: Hliníkový
Veľkosť kolies: 29´´
Veľkosť rámu: S až XXL
Brzdy: hydraulické
Odpružená vidlica: áno
Počet prevodov: 12
Hmotnosť: 13,2 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]900 € Čítať recenzie
#4KELLYS MADMAN 50 29"
- model 2020

Materiál rámu: Hliníkový
Veľkosť kolies: 27,5´´
Veľkosť rámu: XS, S, M
Brzdy: kotúčové, hydraulické
Odpružená vidlica: áno
Počet prevodov: 24
Hmotnosť: 14,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]409 € Čítať recenzie
#5MAXBIKE Taupo 29 2020
Materiál rámu: Hliníkový
Veľkosť kolies: 29´´
Veľkosť rámu: 15-21"
Brzdy: hydraulické
Odpružená vidlica: áno
Počet prevodov: 9
Hmotnosť: 14 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]702 € Čítať recenzie
#6KELLYS SPIDER 10 29"
- model 2020

Materiál rámu: Hliníkový
Veľkosť kolies: 29´´
Veľkosť rámu: S, M, L
Brzdy: kotúčové
Odpružená vidlica: áno
Počet prevodov: 24
Hmotnosť: 14,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]499 € Čítať recenzie
#7CTM Axon 2020
Materiál rámu: Hi-Ten
Veľkosť kolies: 26´´
Veľkosť rámu: -
Brzdy: Alhonga V-brake
Odpružená vidlica: áno
Počet prevodov: 3x7
Hmotnosť: 15,5 kg
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]229 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového horského bicykla. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších horských bicyklov na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin