Výhody a nevýhody elektrobicykla – podľa vlastných skúseností

Elektrobicykle spôsobili za posledné obdobie veľký rozruch medzi dvojkolesovými “tátošmi”. Zaslúžili si takúto pozornosť? Čo naviac ponúkajú cyklistom? Pravdou je, že sa stávajú sa čoraz bežnejším dopravným prostriedkom pre ľudí rôzneho veku aj fyzickej kondície. Na aké výhody a nevýhody sa pri elektrobicykloch treba pripraviť?

elektrobicykel výhody a nevýhody

Hľadáte tie správne dôvody, prečo si kúpiť elektrobicykel? Z vlastných skúseností a aj podľa názorov mojich známych, ktorá tomuto vylepšeniu prepadli, môžem skonštatovať, že prínos elektrobicykla dokáže využiť takmer každý dospelý človek. Uľahčuje cestovanie do práce, umožní vám držať tempo s trénovanými cyklistami, pomôže vám nadobudnúť kondíciu po zranení. Nebojí sa posúvať limity jazdca a ak ste na “obyčajnom” bicykli nesedeli od detských čias, s elektrobicyklom sa odvážite aj na dlhší výjazd po okolí.

Ako funguje elektrobicykel?

Elektrobicykel – spojenie bicykla, elektromotora a akumulátora. Elektrobicykel nie je babeta, asistovaný pohon sa pripája iba vtedy, keď skutočne pedálujete.

Elektrický bicykel je v princípe klasickým bicyklom, ktorý využíva systém elektrického pohonu. Úlohou pohonu je doplniť silu, ktorú potrebujete pri náročnom šliapaní. To však neznamená, že by ste pohon mali zapínať iba pri jazde do kopca. Práve naopak. Na elektrobicykli sa môžete pohodlne, jednoducho, bez veľkej námahy a spotených máp na tričku dopraviť do práce aj v rannej špičke. Avšak, je pravdou, že najväčší rozdiel spoznáte najmä pri jazde v kopcovitom teréne. Stupeň intenzity výpomoci pri šliapaní nastavujete na ovládacom paneli, ktorý je umiestnený na riadidlách. Pohon môžete aj úplne vypnúť, využívať iba funkciu klasického bicykla a pedálovať silou vlastných nôh.

Využitie elektrobicykla

Chcete využívať elektrobicykel na dochádzanie do práce alebo vo voľnom čase pokoriť svoje limity? Zvážte predovšetkým očakávané využitie. Podľa toho by ste totiž mali zvoliť konštrukciu, alebo aj typ elektrobicykla.

K cenovo najdostupnejším patria mestské elektrobicykle, ktoré majú zvyčajne znížený, pohodlný nástup. Hneď za nimi nasledujú takmer univerzálne crossové elektrobicykle, s ktorými sa môžete vybrať na dlhé výlety aj do mierne kopcovitého terénu. Horské elektrobicykle uspokoja aj požiadavky náročných cyklistov, ktoré potrebujú pri zdolávaní nespevneného a menej istého terénu solídneho spoločníka.

Viac o vlastnostiach, typoch a parametroch elektrobicyklov sa dočítate aj v našom sprievodcovi Ako vybrať elektrobicykel.

Teraz však už prejdime k tomu najdôležitejšiemu, čo aj u vám ponúkne odpoveď na základnú otázku: Elektrobicykel áno alebo nie?

pánsky elektrobicykel

Elektrobicykle a výhody

✅ Zvládnete bicyklovať dlhšie a ísť na miesta, kam by ste inak nedošli

Cyklistika sa pomaly a isto stáva naším najobľúbenejším národným športom. Bicyklujú malí aj veľkí, zopár ulíc cestou do obchodu aj desiatky kilometrov malebným prírodným prostredím. Ak ste bicyklom naposledy brázdili ulice ešte s partiou kamarátov zo školy, teraz sa možno obávate, že na rozbehnutý vlak už nenaskočíte. S elektrobicyklom dokážete hravo konkurovať aj vašim zdatným kolegom, pre ktorých je bicykel víkendovou vášňou už dlhé roky. Môžete sa vybrať na miesta, kam by ste so súčasnou kondíciou nedošli.

✅ Poradíte si sa s kopcovitým terénom

Už nemusíte bicyklovať iba po rovine a známych cestách. Sila elektromotoru vás potiahne aj v kopcovitom teréne. Samozrejmosťou by však malo byť celkovo kvalitné prevedenie bicykle, aby vás pri klesaní nenechali v štichu brzdy.

✅ Do práce sa dostanete rýchlo a bez nadmernej únavy

Ranné zápchy, dlhé čakanie v kolónach, nervózni šoféri… Ak bývate vo väčšom meste, môže vás ranné dochádzanie do práce stáť kus trpezlivosti. Elegantný mestský elektrobicykel jazdí svižne a s asistenciou motora ani netreba pedálovať “ako odušu”. Ak sa aj vyberiete do práce v košeli či blúzke, nemusíte sa obávať, že prídete s prepotenými mapami na oblečení.

✅ Nemusíte mať top kondíciu, aby ste stíhali trénovaným členom rodiny

Kúpil si váš partner bicykel a každý víkend sa vytratí do neznáma? Teraz mu už môžete hravo konkurovať a udržíte tempo aj s trénovanými členmi rodiny alebo kamarátmi.

✅ Postupne budujete svoju silu a výdrž

Spočiatku mali elektrobicykle nelichotivú nálepku. Hovorilo sa o nich ako o bicykloch pre seniorov, alebo pre ľudí po úraze, ktorí si potrebovali zlepšiť kondíciu. Na takomto pohľade na e-biky nie je nič zlé! Áno, sú vhodné aj pre ľudí vo vyššom veku, či pre ľudí, ktorí si nanovo potrebujú vylepšiť svoje schopnosti, silu a nadobudnúť stratenú rovnováhu. Rovnako tak ich však používajú aj ľudia, ktorí si chcú užiť adrenalínovú horskú jazdu. Rozdiely medzi základným skladacím elekrtrobicyklom a prémiovým horským elektrobicyklom sú totiž vo výbave a určení priepastné.

✅ Využívate ekologický spôsob prepravy z miesta na miesto

Na túto výhodu by ste tiež nemali zabúdať, najmä ak patríte k ľuďom, ktorým nie je ľahostajné životné prostredie. Elektrobicykel nemá spaľovací motor, neprodukuje emisie, ani nie je hlučný. Na jedno nabitie s vami dokáže prejsť vzdialenosť aj viac ako 100 km. Možno tento spôsob dopravy uznáva aj váš zamestnávateľ, ktorý už pripravil nabíjacie parkovacie miesta pre elektrobicykle a okrem kancelárie máte k dispozícii aj sprchy.

✅ Môžete sa vybrať na miesta, kde by ste sa autom nedostali

Presne tak. Tam, kde auto nemôže ísť, môžete sa vybrať s bicyklom. Reč je najmä o vyjazdených lesných cestičkách, cykloturistike okolo vodnej priehrady, …

✅ Nepotrebujete zákonné poistenie ani vodičský preukaz

Na elektrobicykel, ktorý je chápaný ako jednostopové osobné vozidlo s pomocným motorom o maximálnom výkone 250 W, dosahujúce maximálnu rýchlosť 25 km / hod., nepotrebujete vodičský preukaz ani zákonné poistenie. Tento motor totiž iba “asistuje” pri jazde. To znamená, že bez pedálovania bicykel zastane, nie je motorom uvedený do rovnomerného chodu.

elektrobicykel cyklotúra

Elektrobicykle a nevýhody

Elektrobicykel je ťažší ako tradičný bicykel

Vzhľadom na prítomnosť akumulátora a elektromotora je elektrobicykel približne o 15 % ťažší ako bežný bicykel podobnej konštrukcie.

Elektrobicykel je drahší ako bicykel podobného typu

Cena elektrobicyklov začína približne na sume 600 eur a v závislosti od prevedenia sa môže vyšplhať aj k niekoľkým tisíckam eur. Pri porovnaní bicyklu a e-biku zo strednej triedy je e-bike drahší približne o 25 – 30 %.

Elektrobicykle sú lákadlom pre zlodejov

S touto skutočnosťou počítajte už vopred. Zlodeja pritom neodradí ani vyššia hmotnosť elektrobicykla. Pri výbere e-biku zisťujte informácie o tom, akým spôsobom je uložená batéria. Môže byť pevnou súčasťou rámu, alebo vyberateľná. V každom prípade však musí byť uzamykateľná. A rovnako tak by mal dostať do výbavy kvalitný zámok aj váš nový bicykel.

Na elektrobicykli sa skôr opotrebúvajú plášte

Medzi skúsenosti používateľov e-biku patrí aj poznanie, že plášte sa vplyvom vyššej hmotnosti a z času na čas aj svižnej jazdy rýchlejšie opotrebúvajú. Ich výmena môže byť vzhľadom na komplikovanejšiu konštrukciu elektrobicykla na prvý krát trochu náročná. Ak si netrúfate, nechajte to na odborníkov v servise.

Tipy na kvalitné elektrobicykle

 ProduktInfoHodnotenieCena (od) 
Horské, crossové a trekkingové elektrobicykle
#1Dlhý dojadz
Crussis e-Atland 9.7-M
Motor: Bafang M500, centrálny
Batéria: 20 Ah/720 Wh, Samsung
Dojazd: 170 km
Materiál rámu: hliníkový
Kolesá: 27,5"
⭐ 100 %2680 € Čítať recenzie
#2Dlhý dojazd
KELLYS TAYEN R50
Motor: Shimano Steps E7000
Batéria: 20 Ah/720 Wh, KELLYS
Dojazd: 150 km
Materiál rámu: hliníkový
Kolesá: 27,5"
⭐ 100 %3000 € Čítať recenzie
#3Dlhý dojazd
Crussis ONE-Cross 9.7-M
Motor: Bafang M500, centrálny
Batéria: 20 Ah/720 Wh, Samsung
Dojazd: 170 km
Materiál rámu: hliníkový
Kolesá: 28"
⭐ 98 %2680 € Čítať recenzie
#4Cena / výkon
Crussis e-Largo 7.7-M
Motor: Bafang MAX Drive, centrálny pohon
Batéria: 20 Ah/720 Wh, Samsung
Dojazd: 170 km
Materiál rámu: hliníkový
Kolesá: 29"
⭐ 96 %2200 € Čítať recenzie
#5Sava 29" DECK 9.2
Motor: Bafang M500
Batéria: LG, 36 V
Dojazd: 180 km
Materiál rámu: Karbón
Kolesá: 29"
⭐ 96 %2220 € Čítať recenzie
#6Voľba pre náročných
MONDRAKER Chaser
Motor: Bosch Performance Line CX Cruise
Batéria: Bosch Powertube 625Wh
Dojazd: -
Materiál rámu: hliníkový
Kolesá: 29"
⭐ 94 %4800 € Čítať recenzie
#7Voľba pre nenáročných
Riverside 500 E
Motor: motor 250 W
Batéria: Lítium-iónová 36 V 11,6 Ah
Dojazd: 50-90 km
Materiál rámu: hliníkový
Kolesá: 28"
⭐ 94 %1300 € Čítať recenzie
Mestské elektrobicykle (vhodné aj pre seniorov)
#1Dlhý dojazd
Crussis e-Country 7.7-S
Motor: Bafang MAX Drive, centrálný
Batéria: Panasonic, Li-ion, 17,5 Ah
Dojazd: 150 km
Materiál rámu: hliníkový
Kolesá: 27,5"
⭐ 100 %2040 € Čítať recenzie
#2Cena / výkon
Crussis e-City 1.15
Motor: Bafang, zadný pohon
Batéria: Li-Ion, 13 Ah
Dojazd: 100 km
Materiál rámu: hliníkový
Kolesá: 26"
⭐ 100 %1360 € Čítať recenzie
#3Ďalší na zváženie
Bicykel Elops 920
Motor: Brose (Drive T Alu) 250 W
Batéria: 36 volt/11,6 Ah
Dojazd: až 90 km
Materiál rámu: hliníkový
Kolesá: 28"
⭐ 98 %1600 € Čítať recenzie
#4Elegantný
Electra Vale Go! 9D EQ
Motor: Bosch Active Line Plus, 250 W
Batéria: Bosch Powertube 500
Dojazd: - km
Materiál rámu: hliníkový
Kolesá: 27,5"
⭐ 96 %3300 € Čítať recenzie
Skladacie elektrobicykle
#1Cyclamatic BASIS FINCH
Motor: 250 W, zadný
Batéria: 288 Wh
Dojazd: až 80 km
Materiál rámu: hliníkový
Kolesá: 20"
⭐ 100 %1330 € Čítať recenzie
#2Devron 16201 16"
Motor: ETM-HUB10A-FA
Batéria: 7,8 Ah, GreenWay 36V
Dojazd: až 60 km
Materiál rámu: hliníkový, skladací
Kolesá: 16"
⭐ 96 %1020 € Čítať recenzie

Najčastejšie kladené otázky

Môžem elektrobicykel používať aj ako bežný bicykel?

Áno, elektrobicykel môžete používať aj ako klasický bicykel. Či už v situácii, kedy nepotrebujete potiahnuť motorom, alebo ak by došlo k vybitiu batérie počas jazdy. Keďže je však rám bicykla ťažší o batériu a elektromotor, počítajte s tým, že uviesť e-bike do stabilného tempa vyžaduje viac sily v nohách.

Potrebujem na elektrobicykel vodičský preukaz?

E-bike nemá spaľovací motor, nepotiahne vás dopredu bez pedálovania aj preto Na jazdu s elektrobicyklom, ktorého výkon je maximálne 250 W a jeho podpora je obmedzená do rýchlosti 25 km/hod, nie je potrebný vodičský preukaz.

Ak by ste však chceli na cestách používať elektrobicykel s odblokovanou rýchlosťou (viac ako 25 km/hod), musíte policajtom pri kontrole predložiť vodičský preukaz skupiny AM (jednostopové alebo dvojstopové vozidlo s max. rýchlosťou 45 km/hod), mať zákonné poistenie a ŠPZ. Ak vlastníte elektrobicykel so silným motorom, prepínajte na vyšší výkon iba mimo verejných komunikácií – teda pri jazde off-road a na vlastnú zodpovednosť.

Aká výbava je povinná pre elektrobicykel?

Pri bežnom používaní elektrobicykla (teda pri jazde s rýchlosťou do 25 km/hod) sa vás ako cyklistu týkajú rovnaké povinné náležitosti, ako pri jazde na bicykli. To znamená:

  • biela odrazka vpredu + červená odrazka vzadu
  • odrazky na pedáloch z oboch strán
  • odrazky (najčastejšie )oranžovej farby vo výpletoch kolies (môžu byť nahradené bočnými reflexnými plochami na blatníkoch alebo na oblečení cyklistu)
  • cyklista mladší ako 15 rokov musí mať pri jazde mimo obec prilbu. Prilba je však pri jazde na bicykli aj elektrobicykli jeden z kľúčových prvkov bezpečnosti. Nielen pre deti, ale aj dospelých.
  • ak jazdíte na bicykli aj pri zníženej viditeľnosti (hmla, šero, tma), predné biele a zadné bielo svetlo by malo vydržať svietiť minimálne 1,5 hodiny. V noci by mali byť tieto svetlá viditeľné minimálne na vzdialenosť 150 m.
  • čím viac vás bude na ceste vidieť, tým lepšie. Reflexné prvky na oblečení cyklistu sú (podobne ako pre chodca) povinné pri zníženej viditeľnosti.

Ako prebieha údržba elektrobicykla?

Údržba elektrobicykla nie je náročná. Z hľadiska bezpečnosti musia už po skonštruovaní spĺňať predpísané normy a priamo pri kúpe by ste mali získať bicykel v základnej povinnej výbave. Z času na čas treba nastaviť brzdy, prehadzovačku alebo premazať reťaz.

Batéria potrebuje pravidelné nabíjanie. V závislosti od modelu sú na e-biku prítomné indikátory (alebo môžete priamo odčítať, koľko percent batérie zostáva). Jedno nabíjanie batérie na plnú kapacitu vás priemerne vyjde na 10 až 20 centov, čo pri dojazde na 100 – 150 km fantastické číslo.

Taktiež sa nemusíte obávať, že keď elektrickým bicyklom prejdete cez kaluž, alebo náhodou na ulici oprší, tak sa jeho elektronika znehodnotí. Riadiaca jednotka, elektromotor aj akumulátor sú bezpečné uložené pred vlhkosťou a vodou. To však neznamená, že toto utesnenie vydrží extrémne podmienky.

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin