Ako vybrať najlepšie granule pre zakrslé králiky? TOP produkty podľa recenzií

zakrslý králik krmivoAko kŕmiť králika a aké sú najlepšie granule pre zakrslé králiky? Poďte spolu s nami nájsť odpovede na otázky súvisiace s chovom zakrslých (trpasličích) králikov, ktoré majú zásadný vplyv na kvalitu a dĺžku života týchto roztomilých domácich miláčikov.

Trpasličie králiky sa tešia veľkej obľube. Hustý a jemný kožúšok, oči ako gombičky, roztomilý ňufák a neodolateľné uši. Nie sú také malé ako škrečky, netreba ich venčiť ako psy, ani sa nemusíte obávať pazúrov a driapania ako u mačiek. Na chov trpasličieho králika sa však treba náležite pripraviť a obrniť sa dávkou zodpovednosti, no najmä trpezlivosti. Rozkošný králik v „zmenšenej veľkosti“ potrebuje dostatok pohybu, dobrú spoločnosť a kvalitnú potravu. Aby žil spokojný život, musí sa jeho majiteľ zoznámiť s pravidlami kŕmenia a dopriať mu taký jedálniček, vďaka ktorému bude prosperovať.

Základom králičej stravy je seno. A čo ďalej? Čím králikovi spestriť stravu a naopak – čomu sa oblúkom vyhýbať? To najdôležitejšie sa dozviete z nasledujúcich riadkov. Výber krmiva pre domáce zviera netreba podceňovať, preto aj v tomto prípade odporúčame zamerať pozornosť na dostupné testy a recenzie granúl pre zakrslé králiky, v ktorých môžete nájsť cenné dojmy a skúsenosti chovateľov.

Najlepšie granule/krmivo pre zakrslé králiky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Versele Laga Cuni Adult Complete

+ S vysokým podielom vlákniny pre dospelé trpasličie králiky
+ Zo 100% ľahko stráviteľných, extrudovaných granúl
+ Bez obsahu obilnín
od 36 € / 8 kg balenie
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Brit Animals Rabbit Adult Complete

+ Kompletné krmivo pre dospelé králiky
+ Vysoký obsah vlákniny nevyhnutný pre správne trávenie
+ Pestrec mariánsky na podporu zdravého trávenia a metabolizmu
od 20 € / 3 kg balenie
⭐ 96 % Čítať recenzie
#3Beaphar Care + Králik

+ Veľmi chutné super prémiové krmivo
+ Vyvinuté v spolupráci s chovateľmi, veterinármi a odborníkmi na výživu
+ 100% extrudované krmivo – má rovnaké zloženie (všetko v jednom)
od 43 € / 5 kg balenie
⭐ 94 % Čítať recenzie
#4Supreme Science Selective Rabbit

+ Plnohodnotné krmivo pre králiky s vysokým obsahom vlákniny (24 %)
+ Vhodné aj pre prieberčivých králikov alebo jedincov v rekonvalescencii
+ Bez skrytých cukrov, odporúčané veterinármi
od 15 € / 3 kg balenie
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Darwin's Nutrin Complete králik junior

+ Kompletné extrudované krmivo pre mladých králikov – určené do 8 mesiacov života
+ S vyváženým pomerom vitamínov, minerálov a ostatných živín
+ Tvar, textúra a tvrdosť granúl núti králiky hlodať a prežúvať
od 2,60 € / 0,4 kg balenie
⭐ 92 % Čítať recenzie
#6Avicentra Deluxe Králik

+ Výberová vyvážená zmes vhodná pre dlhodobé kŕmenie
+ S množstvom sušenej zeleniny a kvalitnej lucerny
+ Gurmánske zloženie a výborná chuť
od 4 € / 1 kg balenie
⭐ 90 % Čítať recenzie

Ako vybrať krmivo/granule pre zakrslé králiky

Trpasličí králik, zakrslý králik… Prvé označenie je v našom jazyku spisovné, to druhé o niečo menej, no v súvislosti s týmto domácim zvieraťom je viac používané a udomácnilo sa. V oboch prípadoch ide o zmenšenú, no o to viac chlpatejšiu verziu králika domáceho. Zakrslé králiky sa stali miláčikmi rodín. Pre ich povahu a aktivitu si s nimi zažijete nejeden zábavný okamih a pri troche snahy sa dokážu naučiť i niekoľko povelov. Nehovoriac o tom, že majú rady spoločnosť a budú si ju od vás a vašich detí vyžadovať.

Ako to už pri domácich zvieratách býva zvykom, aj pri chove zakrslých králikov je jedným z kľúčových bodov práve kŕmenie. Nastavte ho už od začiatku správne a odmenou bude spokojné zviera plné energie a bez zdravotných komplikácií navyše. Ako a čím ne/kŕmiť zakrslého králika? Aké je postavenie granúl v jeho jedálničku?

Trpasličí králik (zakrslý králik) – základná charakteristika

Zakrslé králiky sú vyšľachtené z králika domáceho, no vzrastovo a hmotnosťou sú vždy menšie (vážia 1 – 2 kg). Prvé plemeno trpasličieho králika bolo vyšľachtené v 20. rokoch 19. storočia v Anglicku. Časom pribudli ďalšie vizuálne atraktívne plemená, pričom najväčšie rozdiely medzi nimi sú vo farbe srsti, štruktúre srsti a jej dĺžke. Dožívajú sa priemerne 6 rokov, niektoré jedince pri správnej starostlivosti pobudnú s majiteľom až 10 rokov.

Nároky na kŕmenie a výživu sú rovnaké ako u králika domáceho. Ide teda o bylinožravce, u ktorých tvorí základ stravy seno, tráva, lúčne byliny a tmavá listová zelenina.

Tieto malé, zakrpatené plemená králikov sú určené na záujmové chovanie, nie na úžitkové (pre srsť či mäso). Najčastejšie sa preto chovajú v bytoch, hoci v súčasnosti sa už môžete stretnúť aj s kombinovaným chovom (teplejšie mesiace na záhrade, chladné mesiace v interiéri). Obľúbené sú pre spoločenskú povahu (reagujú na ľudí), hravosť, čistotnosť a roztomilý vzhľad.

zakrslé králiky

Prečo si ne/zaobstarať zakrslého králika?

Dôvody, prečo je zakrslý králik dobrou voľbou:

 • Ide o vzrastovo menšie zvieratko, ktoré sa dá chovať aj v menšom byte.
 • Na výber máte z rôznych plemien, ktoré sa líšia vzhľadom.
 • Manipulácia s ním je jednoduchá a príjemná. Rád sa nechá pohladkať.
 • V porovnaní s hlodavcami je tu menšie riziko nechceného zašliapnutia alebo prisadnutia.
 • Nepotrebuje venčenie ako pes, ani vytváranie špeciálnych teplotných podmienok ako plazy a jašterice.
 • Vie sa naučiť čistotnosti.
 • Dožíva sa priemerne 6 rokov.
 • Dožaduje sa pozornosti – nebudete sa s ním nudiť.

…ale sú tu aj dôvody, prečo jeho kúpu zvážiť:

 • Občas hlodá, prehryzáva a ničí drobné predmety, ktoré mu prídu do cesty.
 • Hoci je zakrslý králik vzrastovo malý, potrebuje klietku dlhú aspoň 1 meter a aspoň hodinové hopkanie po byte/záhrade.
 • Najviac aktívny je ráno a večer. Vo večerných hodinách tak môže vyrušovať.
 • Ak nemá dobrú spoločnosť (králičiu alebo ľudskú), objavuje sa nervózne správanie.
 • Dlhosrsté plemená treba častejšie a precíznejšie česať.
 • Dožíva sa viac ako škrečok. Treba zvážiť, či bude členov rodiny baviť aj po 2 rokoch.

Čo môže jesť zakrslý králik?

Vychádzajme z toho, že zakrslý králik je už členom vašej rodiny a zodpovedne chcete vedieť o jeho kŕmení to najdôležitejšie.

Zakrslý králik má špecifickú tráviacu sústavu s veľkým slepým črevom, ktoré tvorí až 40 % tráviacej sústavy a dochádza v ňom k fermentácii prijatej potravy. V slepom čreve vzniká nočný mäkký trus. Zakrslý králik praktizuje cekotrofiu – teda požieranie mäkkého trusu, ktorý je bohatý na kľúčové živiny a mikroorganizmy nevyhnutné pri trávení rastlinnej potravy. Ide o proces, ktorý mu zabezpečuje rovnováhu trávenia, v žiadnom prípade nejde o nevhodné „správanie“. Táto aktivita patrí prirodzene k jeho životu.

 • Zakrslý králik je výhradne bylinožravec, ktorý potrebuje v strave predovšetkým čerstvé seno, ktoré vyzerá a vonia sviežo. Malo by tvoriť viac ako 80 % jeho stravy. Seno má vysoký obsah vlákniny a nízky obsah sacharidov. Dostatok sena napomáha aj k obrusovaniu zubov, ktoré králikom neustále rastú.
 • Okrem sena je vhodné do kŕmenia zaradiť trávu, lúčne byliny a tmavšiu listovú zeleninu, ktoré je bohatšia na živiny v porovnaní so svetlými šalátmi. Napríklad známy ľadový šalát spôsobuje králikom tekutú stolicu. Zakrslé králiky majú tiež v obľube brokolicovú vňať, žeruchu, ďatelinu, špenát a púpavu.
 • Granule pre zakrslé králiky by sa mali podávať iba v odporúčanom dennom množstve. Je dôležité, aby mali vysoký obsah vlákniny, nízky obsah bielkovín a neobsahovali obilniny, z ktorých zajace rýchlo priberajú.
 • Povestnú mrkvu a niektoré druhy lokálneho ovocia (jablká, hrušky, jahody, maliny, …) môžu zakrslé králiky konzumovať iba v malom množstve. Majú zvýšený obsah sacharidov a cukrov, čo neprospieva tráveniu králika a mikrobiálnemu zloženiu jeho čriev.
 • Zakrslý králik potrebuje celodenný prístup k čerstvej nezávadnej vode – či už v miske alebo v napájadle.

Čo nemôže jesť zakrslý králik?

 • Pre zakrslého králika je absolútne nevhodné psie a mačacie krmivo. Nekŕmte ho ním ani v prípade núdze.
 • Nikdy nesmie konzumovať zvyšky spracovaného jedla ľudí, obilniny, strukoviny, mliečne výrobky, pečivo, zemiaky, orechy, huby, cesnak, cibuľu, pálivé papričky ani sušené ovocie.
 • Veľké nebezpečenstvo predstavujú listy izbových rastlín, ku ktorým sa králik môže dostať.
 • Denná dávka čerstvého ovocia by nemala presiahnuť porciu jednej polievkovej lyžice. Vyhýbajte sa podávaniu exotických druhov ovocia.

Obmedzte experimentovanie a náhodné ponúkanie, hoci sa na vás bude králik uprene pozerať. Tieto rozmary mu spôsobia menšie či väčšie tráviace problémy. Každodenné dodržiavanie stravy, z ktorej králik prosperuje, je kľúčovým faktorom k dobrej kvalite jeho života.

trpasličie králiky

Granule pre zakrslé králiky a ich význam v kŕmení

Seno a tráva všeobecne predstavujú pre králiky základ, na ktorom sa dá stavať. Granule pre králiky boli pôvodne vyvinuté na uľahčenie chovu domácich králikov, pretože umožňovali rýchle a efektívne kŕmenie, po ktorom králiky naberali na váhe a zložením mohli eliminovať prípadný výskyt chorôb (tzv. granule pre králiky s liečivom).

Pri chove zakrslých králikov predstavujú granule vytvorené špeciálne pre ich potreby isté uľahčenie starostlivosti a zároveň väčšiu istotu, že prijali aj také živiny, ktoré im možno v bežnej strave chýbajú alebo ich odmietajú. Vhodné sú ako doplnok k hlavnej strave. V granuliach, ktoré sú tvorené rovnorodou a kvalitatívne rovnakou zmesou (všetky granule rovnaké zloženie), je najčastejšie obsiahnutá vláknina, minerály a vitamíny vhodné pre vývin a prospievanie králikov.

Hotové granulované krmivo pre zakrslé králiky je jednoduché na podávanie, umožňuje veľmi presné dávkovanie a dôležité živiny sú zastúpené v ideálnom pomere. Pri výbere však treba postupovať s prehľadom a obozretne, pretože aj v tejto kategórii nájdete lacné krmivo, v ktorom je vysoké zastúpenie obilnín a zložiek, ktoré majú v dlhodobom horizonte na trávenie, zdravie a dlhovekosť vášho králika negatívny efekt.

Ako spoznať kvalitné granule pre zakrslé králiky?

 • Nájdete ich v ponuke renomovaných a známych výrobcov.
 • Majú vysoký obsah vlákniny, ideálne viac ako 18 – 20 %.
 • Obsahujú rôzne druhy tráv, bylín, zeleninu, prípadne aj malý podiel ovocia.
 • Obsahujú nerozdrvené steblá, ktoré stimulujú žuvanie a podporujú obrusovanie zubov.
 • Obsah škrobov a tukov je veľmi nízky.
 • V zložení nie sú obilniny.
 • Sú vyrobené z chemicky neošetrených ingrediencií, bez pridávania farbív a dochucovadiel.
 • Z popisu produktu sa dočítate, že sú vyvinuté v spolupráci s chovateľmi, veterinármi a odborníkmi na výživu.
 • K dispozícii je komplet zloženie a obsah látok. Žiadne zatajovanie a marketingové lákadlá.
 • Sprevádzajú ich pozitívne hodnotenia a recenzie od chovateľov.

Ceny krmiva pre zakrslé králiky

Koľko zaplatíte za kvalitné granule a krmivo pre zakrslé králiky? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Krmivo pre zakrslé králiky do 5 eur

V tejto cene nájdete základné, objemovo menšie balenia kvalitného krmiva pre králika (cca do 1 kg) alebo dvojnásobne väčšie balenia lacného krmiva v nižšej kvalite. Po menších baleniach siahajú chovatelia pri prvej kúpe, aby zistili, či bude vybrané krmivo králikovi chutiť.

Krmivo pre zakrslé králiky od 5 do 20 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie granule a krmivo pre králiky, zaujme pomerom cena/kvalita. Zvyčajne už ide o 3 – 5 kg balenia, ktoré postačia na dlhodobé doplnkové prikrmovanie. Zaujímajte sa o percento vlákniny či prítomnosť minerálov a vitamínov. Je vhodné siahnuť po krmive bez obilnín a skrytých cukrov, vyrobené z kvalitných surovín.

Krmivo pre zakrslé králiky od 20 eur

Prémiové granule a krmivá pre králiky obsahujú vyvážený pomer živín, z ktorých králik prospieva. Navrhnuté tak, aby králika nútili prežúvať správnym spôsobom a podporovali obrusovanie zubov. Vyrobené z chemicky neošetrených ingrediencií, s vysokým obsahom vlákniny, vyvinuté v spolupráci s chovateľmi, veterinármi a odborníkmi na výživu.

Obľúbené značky krmiva pre zakrslé králiky

 • Versele Laga – V portfóliu tradičnej belgickej značky nájdete krmivá pre psov, mačky, exotické vtáctvo, hlodavce aj králiky. Výber krmiva pre králiky je rozmanitý, dostupný v rôznych formách a zložení. K dostaniu aj špeciálne krmivo pre králiky s citlivým trávením a mladé králiky.
 • Brit – Rada Brit Animals je venovaná výhradne pre potreby hlodavcov a králikov chovaných v domácom prostredí. Krmivo vyrobené modernými procesmi, s presným pomerom základných živín, vitamínov a minerálov.
 • Beaphar – V ponuke nájdete kompletné krmivo pre zakrslé králiky, ktoré bolo vyvinuté v spolupráci s chovateľmi, veterinármi a odborníkmi na výživu. Ide o 100% extrudované krmivo, kde má každá peleta rovnaké zloženie. Výborné online recenzie.
 • Supreme Science – K veľmi dobre predávaným značkám krmiva pre králiky patria aj produkty od Supreme Science. Plnohodnotné krmivo pre králiky s vysokým obsahom vlákniny (24 %), bez skrytých cukrov, odporúčané veterinármi. Vyrobené z kvalitných surovín a s obsahom prebiotických látok.
 • Nutrin – Česká značka Nutrin sa zameriava na výrobu vysokokvalitného krmiva pre zvieratá. Krmivá pre králiky sú dostupné v rôznom zložení, v rôzne veľkých baleniach – pre mladých aj dospelých králikov.
 • Avicentra – Ak chcete dať svojmu králikovi na výber, vyskúšajte výberové kŕmne zmesi od značky Avicentra. Nejde o rovnorodé granule, zmes tvoria rôzne krúžky z ďateliny, sušené pásiky zeleniny aj sušené ovocie.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Versele Laga Cuni Adult Complete

+ S vysokým podielom vlákniny pre dospelé trpasličie králiky
+ Zo 100% ľahko stráviteľných, extrudovaných granúl
+ Bez obsahu obilnín
od 36 € / 8 kg balenie
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Brit Animals Rabbit Adult Complete

+ Kompletné krmivo pre dospelé králiky
+ Vysoký obsah vlákniny nevyhnutný pre správne trávenie
+ Pestrec mariánsky na podporu zdravého trávenia a metabolizmu
od 20 € / 3 kg balenie
⭐ 96 % Čítať recenzie
#3Beaphar Care + Králik

+ Veľmi chutné super prémiové krmivo
+ Vyvinuté v spolupráci s chovateľmi, veterinármi a odborníkmi na výživu
+ 100% extrudované krmivo – má rovnaké zloženie (všetko v jednom)
od 43 € / 5 kg balenie
⭐ 94 % Čítať recenzie
#4Supreme Science Selective Rabbit

+ Plnohodnotné krmivo pre králiky s vysokým obsahom vlákniny (24 %)
+ Vhodné aj pre prieberčivých králikov alebo jedincov v rekonvalescencii
+ Bez skrytých cukrov, odporúčané veterinármi
od 15 € / 3 kg balenie
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Darwin's Nutrin Complete králik junior

+ Kompletné extrudované krmivo pre mladých králikov – určené do 8 mesiacov života
+ S vyváženým pomerom vitamínov, minerálov a ostatných živín
+ Tvar, textúra a tvrdosť granúl núti králiky hlodať a prežúvať
od 2,60 € / 0,4 kg balenie
⭐ 92 % Čítať recenzie
#6Avicentra Deluxe Králik

+ Výberová vyvážená zmes vhodná pre dlhodobé kŕmenie
+ S množstvom sušenej zeleniny a kvalitnej lucerny
+ Gurmánske zloženie a výborná chuť
od 4 € / 1 kg balenie
⭐ 90 % Čítať recenzie
4.9/5 - (14 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin