Najlepšie záchody pre mačky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

mačka v byte
Máte mačku a potrebujete pre ňu nevyhnutnú výbavu? Jedným z kľúčových prvkov je mačací záchod, ktorý má špecifické prevedenie, aby vyhovoval potrebám a hygiene mačiek. Najlepšie záchody pre mačky ponúkajú nielen vlastný súkromný priestor, vynikajú tiež odolnosťou a bezpečnosťou použitých materiálov. Kde také hľadať? Inšpiráciu nájdete napríklad v nasledujúcom rebríčku.

Skôr, ako pristúpite k samotnej kúpe, je dobré zoznámiť sa s rozmanitými možnosťami. Pri chove mačky v interiéri je práve mačacia toaleta základom spokojnosti – ako mačky, tak aj jej majiteľov. Mačka musí mať voči tomuto špeciálnemu miestu dôveru a vy čo najmenej starostí s údržbou a čistením. Ako vybrať záchod pre mačku? Je lepšia otvorená vanička alebo krytá toaleta? Pozrite si prehľad o rôznych druhoch, materiálovom prevedení a vylepšeniach, ktoré by mohli vyhovovať práve vášmu pradúcemu miláčikovi. Ak chcete mať istotu dobrej voľby, neprehliadnite ani dostupné testy a recenzie záchodov pre mačky, kde nájdete cenné postrehy s používania, výhody či nevýhody jednotlivých modelov.

Najlepšie záchody pre mačky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#MAC Krytý mačací záchod

Najobľúbenejší záchod pre mačky na trhu
+ Vkusný dizajn, pekné farby
+ Vhodný pre menšie aj väčšie mačky
+ S filtrom vo vnútri
+ Priehradka na podstielku
+ Výklopné dvierka
od 36 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#TESLA Smart Cat Toilet TSL-PC-C101

Najlepší inteligentný záchod pre mačky
+ Kvalitné spracovanie
+ Možnosť nastavenia denného a nočného cyklu
+ Manuálne aj automatické čistenie
+ Kapacita na podstielku až 3 litre
+ Mobilná aplikácia v slovenčine
od 539 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#Curver krytá toaleta Rattan

+ Estetické prevedenie pripomínajúce ratan
+ Výsuvná spodná zásuvka na podstielku
+ Výklopné dvierka
+ Filter v hornej časti
+ Súčasťou balenia je lopatka aj predložka
od 45 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#Magic Cat Economy s okrajom

Najlepší lacný záchod pre mačky
+ Plastový záchod s okrajom
+ Priaznivá cena
+ Širší okraj zabráni vypadávaniu podstielky mimo toaletu
+ Vhodné pre dospelé mačky aj mačiatka
od 8 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#Savic toaleta Nestor

+ Praktické prevedenie s krytom
+ Výklopné dvierka
+ Integrovaný filter
+ Neutrálny dizajn a optimálne rozmery pre väčšinu mačiek
od 19 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#Trixie Toaleta Primo XXL krytá

Najlepšia XXL toaleta pre mačky
+ Priestranná mačacia toaleta s krytom
+ Easy click spony pre jednoduchú údržbu
+ Filter s aktívnym uhlím
+ Praktická rukoväť na jednoduché prenášanie
od 34 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať záchod pre mačku

Mačky sú považované za čistotné stvorenia, ktorým záleží na hygiene. Pre súčasných a budúcich majiteľov mačiek je to dobrá správa – už pri troche snahy sa každá mačka (malé mačiatko aj staršia mačka) dokáže pomerne rýchlo naučiť, kde je jej miesto na vykonanie potreby.

Ak je toaleta zvolená tak, že rešpektuje veľkosť, prevedenie srsti či vek mačky, nič jej nebude brániť v tom, aby sa do nej vracala opakovane. V mačkách je „zakódované“ zahrabávanie výlučkov a exkrementov, aby ich nevystopovali predátori a udržali si prostredie, v ktorom žijú bez nečistôt. V prírodnom prostredí hrabú do zeminy, piesku a jemnejšieho štrku. V interiéri sa tieto podmienky musia nasimulovať vhodným stelivom, ktoré je vymedzené na určitom mieste – teda v mačacej toalete.

Mačacia toaleta je síce pomerne jednoduchá výbava, no za to s dôležitým účelom. Preto nečudo, že si majitelia mačiek dávajú záležať na jej výbere. Čomu venovať pozornosť a ktoré detaily si všímať?

Záchody pre mačky – základné typy

Už pri prvom pohľade do ponuky záchodov pre mačky je vidieť niekoľko rôznych druhov, ktoré spájajú spoločné znaky. Dostupné sú najmä vaničkové záchody pre mačky a kryté záchody pre mačky. Menšiu skupinu tvoria samočistiace toalety pre mačky. Aké je ich určenie a vlastnosti?

Vaničková toaleta pre mačky

Vaničková toaleta pre mačky predstavuje základné, cenovo najdostupnejšie riešenie (už od pár eur). Ide o jednoduchú vaničku s mierne zvýšeným okrajom, aby sa do nej zmestila dostatočná vrstva podstielky. Vo všeobecnosti tento typ vyhovuje každej mačke, bez ohľadu na vek či plemeno. Dôležité je vybrať správnu veľkosť vaničky a umiestniť ju na pokojné miesto. Veľmi rýchlo si na ňu privykne aj mačiatko. Nevýhodou je väčší čí menší neporiadok okolo toalety – v závislosti od akčnosti mačky pri zahrabávaní.

Krytá toaleta pre mačky

Ide o vylepšenie základnej vaničky o bočné steny a strechu. Väčšina krytých toaliet je tvorená z dvoch hlavných rozpojiteľných častí, čo znamená, že umožňuje postupný tréning a privykanie – od vaničky až po krytý záchod. Môže byť s dvierkami a bez dvierok. Niektoré mačky majú pri vykonávaní potreby rady súkromie, preto im tento typ toalety viac vyhovuje. Iné zase uprednostňujú neustály prehľad o okolí a do krytej toalety ani nevstúpia. Pre majiteľov mačiek však takéto prevedenie predstavuje estetickejšie riešenie, keďže nie je priamo vidno na výkaly. Taktiež sa minimalizuje aj rozhrabanie podstielky na okolitú podlahu.

Samočistiaca toaleta pre mačky

Ide o najdrahšiu voľbu v prémiovom spracovaní. Inteligentné mačacie toalety detekujú výkaly v podstielke a ich konštrukcia je navrhnutá tak, aby rotáciou/prehrabávaním došlo k automatickému čisteniu. Výkaly a zhrudkovaná podstieľka sa automaticky presunú do integrovanej nádoby na odpad – bez zásahu človeka. Výsledkom je tak čistá toaleta pripravená na ďalšie použitie. Viaceré modely umožňujú kontrolu na diaľku cez mobilnú aplikáciu. Majú moderný až futuristický dizajn. Mačacie záchody tohto typu sú nielen niekoľkonásobne drahšie, ale aj rozmernejšie a treba počítať s istým hlukom pri čistení.

Čo zvážiť pri výbere záchoda pre mačku?

Aj keď to na prvý pohľad vyzerá veľmi jednoducho, je dôležité posúdiť niekoľko parametrov aj menších detailov, aby sa používaniu toalety vaša mačka nevyhýbala.

Potreby mačky

Máte mačiatko, dospelú mačku alebo mačku seniora? Dospelé zdravé mačky zvládnu aj väčšie prekážky. Pre mačiatka a staršie mačky s pohybovými obmedzeniami býva vysoká hrana pri vstupe do vaničky prekážkou. Niektoré vaničky preto majú jednu hranu zníženú alebo sú doplnené o menší schodík.

Kritickým prvkom tiež bývajú dvierka. Mačke môže vadiť ich pohyb, hluk či dokonca fakt, že sa do nich zachytáva dlhšia srsť.

To, či vyhrá vanička alebo krytý záchod, závisí od ostražitosti vašej mačky. Aj pri vykonávaní potreby chce mať mačka prehľad o potenciálnom nebezpečenstve okolo seba, preto jej môže prekážať vstúpiť do uzatvorenej toalety, z ktorej sa nemusí dať ujsť. V bezpečnom prostredí, kde na ňu nestriehne ďalšia mačka či pes, si rýchlo privykne aj na krytý záchod.

Veľkosť mačky vs. veľkosť toalety

Na trhu sú dostupné rozličné veľkosti toaliet pre mačky. Menšie sú vhodné pre mačiatka (každé potrebuje vlastný záchod), veľké XXL toalety sú určené pre veľké plemená mačiek (napríklad pre mainskú mývaliu mačku), no väčšina univerzálnych toaliet vyhovuje dospelým mačkám štandardnej veľkosti. Vanička má potom rozmery na šírku cca 35 – 45 cm, na dĺžku cca 45 – 60 cm. Ak ide o krytú toaletu, je strecha vo výške cca 45 – 50 cm.

Vzhľad

Mačka bude viac hodnotiť kvalitu a čistotu podstielky, ako farbu jej novej toalety. Pre ľudí je však vzhľad/dizajn jedným z rozhodujúcich nákupných kritérií. Dostupné sú mačacie záchody v rôznych farbách – od neutrálnych, po sýte až žiarivé. Ide o nevyhnutnú výbavu pre mačku, ktorá isté stabilné miesto v interiéri predsalen zaberie, preto by mala pôsobiť čo najmenej rušivo a nepútať na seba veľkú pozornosť.

Materiál

Dominantným materiálom je plast, vďaka ktorému majú záchody pre mačky rozmanitú farebnosť, zaujímavé tvary aj nízku hmotnosť. Nie sú však všetky v rovnakej kvalite. Lacné plastové záchody pre mačky vydržia isté obdobie, no časom môžu strácať na farbe alebo zachádzať, objavujú sa na nich mikroskopické trhlinky a precízne vyčistenie bude trvať čoraz dlhšie. Pri častej manipulácii sa z okraja môže kúsok vylomiť (pozor na ostré hrany) alebo sa opotrebujú klipové pánty na krytej toalete. Vyššia kvalita plastu, ktorá sa premietne do vyššej ceny, znamená solídne prevedenie s perspektívou dlhšej životnosti.

Okrajovú časť ponuky tvoria keramické mačacie záchody – v podobe vaničky. Výborne sa udržujú v čistote a vyzerajú decentne. Pozor na neopatrnú manipuláciu – hrozí rozbitie.

Zápach

Obávate sa, že vám bude prekážať zápach z mačacej toalety? Obavy sú na mieste, najmä bezprostredne po vykonaní potreby. Po chvíli by už mal moč vsiaknuť do podstielky. Z otvorených záchodov pre mačky sa zápach šíri rýchlejšie. Nepochybne je ale výhodou, že okamžite vidíte, čo sa vo vaničke udialo a dá sa rýchlo zakročiť. Pri uzatvorených záchodoch pre mačky je šírenie zápachu čiastočne obmedzené. Okolité steny, strop a často aj integrovaný uhlíkový filter jeho šírenie spomalia.

mačiatko v byte

Výbava k toalete pre mačky

Výbava a doplnkové príslušenstvo závisia od konštrukcie mačacieho záchoda. Kým v niektorých prípadoch kúpite iba jednoduchú vaničku (a nič viac), v iných získate zaujímavú konštrukciu na zloženie aj s praktickou výbavou alebo vylepšeniami.

 • Lopatka – Jeden zo základných prvkov, bez ktorého sa pri údržbe mačacej toalety nezaobídete. Lopatka na exkrementy nemá pevné dno. Sú na ňom dierky alebo mriežka, aby ste nabrali iba pevné objekty a použité hrudkujúce stelivo. Nezasiahnuté a čisté stelivo prepadne cez otvory naspäť,
 • Rošt/Preosievacia mriežka – Alternatíva lopatky. Rošt je po celej ploche vaničky. Pri čistení ho stačí opatrne vybrať a všetky nečistoty sa na ňom zachytia.
 • Dvierka – Výbava uzatvorených záchodov pre mačky. V ideálnom prípade sa pohybujú obojstranne veľmi potichu a dajú sa bez problémov odinštalovať. Mačky majú radšej, ak sú dvierka priehľadné.
 • Uhlíkový filter – Je súčasťou uzatvorených záchodov pre mačky, najčastejšie umiestnený v streche. Jeho úlohou je okamžite neutralizovať zápach.
 • Vetrací systém – Aj mačka sa chce v uzatvorenej toalete cítiť komfortne a neujsť pre nepríjemný zápach ešte z minulej návštevy. Na kryte bývajú preto prítomné menšie vetracie otvory.
 • Madlo na prenášanie – Jeho úlohou je zjednodušiť prenosy mačacej toalety.

Kde umiestniť mačací záchod/toaletu?

Miesto pre mačaciu toaletu je rovnako dôležité ako jej prevedenie a veľkosť. Mačka potrebuje pokojné miesto, kde jej nehrozí žiadne riziko ani ju nevyrušia okolité zvuky a pohyby. Zároveň treba myslieť aj na hygienický štandard ľudí. Záchod pre mačky by preto nemal byť umiestnený v kuchyni ani pri miskách s mačacou potravou. Nevhodné je takisto umiestnenie na rušných miestach – napríklad prechodová chodba, predsieň, v rušnej obývačke blízko televízora.

Aby mačací záchod nenarušil vzhľad interiéru a neobťažoval prípadným zápachom, je vhodné umiestniť ho na menej nápadné miesto. Často preto vídať mačacie toalety v kúpeľni, kde však musí mať mačka povolený celodenný prístup. Vyhovujúce je tiež umiestnenie pod schodiskom. Netreba zabúdať na pravidelné čistenie od výkalov a vyberať aj znečistenú podstielku. Spolunažívanie mačky s ľuďmi potom bude omnoho spokojnejšie a bez rušivých pachov.

Ako naučiť mačku na záchod

Aj keď sa mačky mnohým ľuďom zdajú ako svojské a nevypočítateľné tvory, v skutočnosti sú čistotné a veľmi učenlivé. V interiéri bude dospelá mačka hľadať miesto na vykonanie potreby. Ak nechcete, aby to bol kvetináč vašej obľúbenej izbovky, ukážte jej, že ste pre ňu pripravili špeciálne miesto.

Pri mačiatkach pomáha trik s labkou. Ak neskúsené mačiatko vykoná potrebu na podlahu, netrestajte ho. Exkrement opatrne preneste do pripravenej vaničky so stelivom, mačiatko sem položte, chyťte ho za labku a toto „prekvapenie“ jeho labkou zahrabte. Stačí pár opakovaní a rýchlo si zvykne, čo a kde má urobiť.

Mačaciu toaletu udržujte každodenne v čistote odstraňovaním pevných zvyškov a použitého steliva. Aspoň raz týždenne vymeňte stelivo za komplet nové. Žiadna mačka sa totiž nebude vracať na príliš špinavé miesto, ktoré by znamenalo dlhé čistenie srsti a labiek.

Aké stelivo do záchoda pre mačky?

Je lepšie hrudkujúce alebo absorpčné stelivo pre mačky? Vybrať bentonitovú alebo silikátovú podstielku do záchoda pre mačky? Na čo myslieť, ak hľadáte podstieľku pre mačiatko, staršiu mačku alebo mačku s tráviacimi ťažkosťami. Všetky odpovede nájdete v prehľade Ako vybrať stelivo pre mačku, v ktorom nechýbajú ani tipy na najlepšie stelivá pre mačky od známych značiek.

Koľko záchodov treba pre viac mačiek?

Odpoveď je jednoduchá: Každá mačka, ktorú v interiéri chováte, potrebuje vlastnú toaletu – teda samostatný mačací záchod. Dokonca, ak chováte viac ako dve mačky, mali by ste mať o jednu toaletu viac, ako je počet mačiek. Prečo? Pre prípad, že by došlo k prevrhnutiu niektorého záchoda, obmedzeniu k prístupu alebo záškodníctvam medzi mačkami.

Ceny záchodov pre mačky

Koľko zaplatíte za kvalitný záchod pre mačky? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Záchody pre mačky do 10 eur

V prvej cenovej kategórii nájdete otvorené záchody pre mačky v rôznych veľkostiach, tvaroch a farbách. Vhodné na učenie aj trvalé používanie.

Záchody pre mačky od 10 do 30 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aj aktuálne najpredávanejšie záchody pre mačky, zaujme rozmanitosťou, širokým výberom a veľmi dobrým pomerom cena/kvalita. Ide o otvorené aj kryté mačacie toalety z plastu, pričom rastúca cena zodpovedá aj lepšej kvalite spracovania.

Záchody pre mačky od 30 eur

Máte zálusk na mačací záchod v dizajne s imitáciou ratanu? Alebo hľadáte výborne vybavený uzatvorený záchod pre mačku? Ak áno, zaujímavé a do detailov prepracované modely nájdete práve od tejto ceny. Na kúpu kvalitného inteligentného mačacieho záchoda bude treba až niekoľko stoviek eur.

Najlepšie značky záchodov pre mačky

 • IMAC – Ak by ste nahliadli do rebríčkov predajnosti, na popredných pozíciách by ste našli hneď niekoľko mačacích záchodov od značky IMAC. Spokojné recenzie, dostupné rôzne prevedenia, obľúbené pre dobrý pomer cena/kvalita.
 • Curver – Okrem toho, že kryté mačacie toalety značky Curver výborne plnia svoj účel, ešte aj potešia príjemným vzhľadom s imitáciou ratanu. Sú priestranné, pôsobia elegantne a vo vrchnej časti nechýba filter na neutralizáciu zápachu.
 • Savic – Toalety pre mačky od značky Savic sú dostupné v neutrálnych farbách a univerzálnych dizajnoch. Potešia priaznivou cenou.
 • Trixie – Širší výber rôznych farieb, tvarov a prevedení mačacích toliet nájdete v portfóliu značky Trixie.
 • Tesla – Značka Tesla zaujme inteligentným samočistiacim záchodom pre mačky. Moderný dizajn a do detailov prepracovaná konštrukcia potešia aj najnáročnejších majiteľov mačiek.
 • Ferplast – Chovateľom je značka Ferplast veľmi dobre známa. Okrem klietok pre vtáctvo, hlodavce a zajace ponúka viacero solídne skonštruovaných mačacích toaliet – v prevedení ako otvorené aj kryté. Dobrá cena, pozitívne recenzie.
 ProduktInfoHodnotenie 
#MAC Krytý mačací záchod

Najobľúbenejší záchod pre mačky na trhu
+ Vkusný dizajn, pekné farby
+ Vhodný pre menšie aj väčšie mačky
+ S filtrom vo vnútri
+ Priehradka na podstielku
+ Výklopné dvierka
od 36 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#TESLA Smart Cat Toilet TSL-PC-C101

Najlepší inteligentný záchod pre mačky
+ Kvalitné spracovanie
+ Možnosť nastavenia denného a nočného cyklu
+ Manuálne aj automatické čistenie
+ Kapacita na podstielku až 3 litre
+ Mobilná aplikácia v slovenčine
od 539 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#Curver krytá toaleta Rattan

+ Estetické prevedenie pripomínajúce ratan
+ Výsuvná spodná zásuvka na podstielku
+ Výklopné dvierka
+ Filter v hornej časti
+ Súčasťou balenia je lopatka aj predložka
od 45 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#Magic Cat Economy s okrajom

Najlepší lacný záchod pre mačky
+ Plastový záchod s okrajom
+ Priaznivá cena
+ Širší okraj zabráni vypadávaniu podstielky mimo toaletu
+ Vhodné pre dospelé mačky aj mačiatka
od 8 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#Savic toaleta Nestor

+ Praktické prevedenie s krytom
+ Výklopné dvierka
+ Integrovaný filter
+ Neutrálny dizajn a optimálne rozmery pre väčšinu mačiek
od 19 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#Trixie Toaleta Primo XXL krytá

Najlepšia XXL toaleta pre mačky
+ Priestranná mačacia toaleta s krytom
+ Easy click spony pre jednoduchú údržbu
+ Filter s aktívnym uhlím
+ Praktická rukoväť na jednoduché prenášanie
od 34 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
4.9/5 - (14 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin