Aká je najlepšia fotokniha na trhu? Máme pre vás 6 tipov

Fotografie sú perfektným spôsobom ako si uchovať spomienky. Každý z nás má vo svojom fotoaparáte alebo smartfóne stovky fotiek, no zvečniť tie najkrajšie, ktoré majú pre nás hlbší význam, chce predsa len niečo sofistikovanejšie, ako priečinok v počítači alebo priestor v úložisku. Práve preto, sme sa rozhodli preskúmať trh a vybrať pre vás tipy na najlepšie fotoknihy.

najlepšie fotoknihy

Ako na výrobu fotoknihy? Čo budete okrem fotiek potrebovať? Klasické fotoalbumy odišli príchodom fotokníh tak trochu do zabudnutia. S výrobcami fotokníh sa roztrhlo vrece, no prvé negatívne recenzie pochovali snahu tých menších hneď v úvode. Pri tvorbe fotoknihy je totiž mimoriadne dôležitá skúsenosť zákazníkov. Fotky musíte do knihy “osadiť” a upraviť – najčastejšie pomocou aplikácie, programu alebo v online prostredí. Ak je prostredie zdĺhavé a užívateľsky “neprívetivé”, veľkú radosťzo skladania spomienok mať nebudete. Rovnako tak dôležitý je aj samotný výsledok. Stačí menšia chyba tlače, horšia kvalita fotiek, nesprávne zalomenie a v rukách sa vám ocitne kúsok, ktorým sa nebudete chváliť pre známymi a rozhodnete zvážite, či ho vôbec darujete.

Pozreli sme sa na zúbok viacerým výrobcom fotokníh a z nich vybrali šesť adeptov, ktorých ponuku sa oplatí zvážiť. Okrem známych stálic, ktoré trh doslova valcujú, sme dali šancu aj menším, ktorí si dali záležať na detailne prepracovanom a dobre fungujúcom prostredí.

Tipy na najlepšie fotoknihy na trhu

 ProduktHodnotenie 
#1Fotolab CEWE fotokniha
fotokniha cewe fotolab
5 out of 5 stars (5 / 5) Do obchodu
#2Empik Foto
fofokniha empik foto


5 out of 5 stars (5 / 5) Do obchodu
#3HappyFoto
fotokniha happyfoto


5 out of 5 stars (5 / 5) Do obchodu
#4Bontia
fofokniha bontia


4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Do obchodu
#5Saal Digital
fotokniha saal digital


4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Do obchodu
#6Albumo.sk
fotokniha albumo


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Do obchodu

Ako vytvoriť fotoknihu a na čo si dať pozor?

Či ste iba dovolenkový fotograf alebo dokážete urobiť denne 20 rozkošných záberov svojich ratolestí, zrejme máte spôsob, ako si fotky ukladáte už teraz. Aj s modernou a kvalitnou technikou sa môže stať čokoľvek a zrazu prídete o všetky spomienky, ktoré zachytávali daný okamih. Niekedy stačí zabudnúť heslo, ale to je už iný príbeh… Ak si viete predstaviť, že si po rokoch vyberiete z domácej knižnice fotoknihu plnú milých spomienok a zážitkov, poradíme vám, ako to zvládnuť na jednotku. Fotokniha totiž môže byť aj výnimočným darčekom, ktorý ukáže váš vzťah k obdarovanej osobe.

Skôr, ako sa do toho pustíte, je dobré pripraviť sa na všetky kroky a medzikroky vopred. Potom vám už práca pôjde úplne hladko a od ruky. Ako na to?

ako vybrať fotoknihu

☑️ Vyberte kvalitné fotky

Dajte si záležať na tom, aby fotky, ktoré poputujú do fotoknihy, boli v skutočne dobrom rozlíšení. Pozor na sťahovanie fotiek, ktoré ste uploadovali na sociálne siete – zvyčajne sa do počítača stiahnu v nižšom rozlíšení, ako boli pôvodne nahraté. Výrobcovia fotokníh nie sú retušéri a ani nedokážu z nekvalitného záberu vykúzliť profi fotku. Čo dodáte, to zvyčajne aj dostanete.

Náš tip: Vysoké rozlíšenie a veľkosť fotky nad 10 MB môže robiť pri uploade niektorým výrobcom problém. Už vopred zistite, aká je povolená veľkosť pre nahrávanie fotografií (napr od 3 – 8 MB).

☑️ Skontrolujte farebné rozlíšenie

Nastavenia obrazoviek a monitorov môžu byť rôzne – kým na jednom zariadení sú farebné kontrasty a odtiene ladené do miernych chladných tónov (napr. na monitoroch notebookov, ktoré sú v režime na šetrenie energie), na ďalšom zariadení môže byť celkový výsledok príliš výrazný a farby budú doslova svietiť a pôsobiť neprirodzene. Najlepšie, čo môžete urobiť, je zobraziť si fotky na viacerých zariadeniach. Snímanie kvalitnou optikou (vo väčšine súčasných smartfónov a fotoaparátov) by malo byť zárukou, že dokážu zaznamenať verné farby – teda najmä ak mali ideálne podmienky, napr. dostatok svetla.

☑️ Dôležitý je aj obsah fotiek

Aké druhy fotokníh sú najobľúbenejšie?

 • Svadobné fotoknihy
 • Fotoknihy zaznamenávajúce prvé roky dieťatka
 • Fotoknihy ako darček pre starých rodičov, kde majú pohromade všetky deti aj vnúčatá
 • Fotoknihy z dovoleniek a cestovateľských dobrodružstiev
 • …a mnohé iné

Preto, ak ste sa v dobrom úmysle rozhodli investovať svoj čas a desiatky eur do fotoknihy, ktorá má spôsobiť radosť a uchovať v sebe milé spomienky, vyhnite sa kompromitujúcim alebo nelichotivým záberom. Vždy vyberajte také fotky, za ktoré sa nebude žiadny účastník hanbiť, ani keď ich bude svojim známym ukazovať po rokoch. Samozrejme, ak ide o humorne ladenú fotoknihu, nemusíte sa v kreativite obmedzovať, iba ustriehnite, aby sa dostala do tých správnych rúk.

☑️ Prevedenie fotoknihy

Možností je neúrekom, a to vôbec nepreháňame – od malých základných zošitových fotokníh po luxusné veľkoformátové tvrdé väzby s layflat zošívanými stranami. Na úvod vyberte fotografie a rozhodnite sa, koľko fotiek chcete na jednu stranu. Z tabuliek potom rýchlo získate aspoň základnú predstavu o cene. Tá sa totiž môže meniť v závislosti od viacerých faktorov:

 • kvalita použitého materiálu (170- , 200- , 250-gramový papier, matný vs. lesklý papier)
 • lepené, šité alebo špirálové viazanie strán
 • osadenie do vonkajšej mäkkej, polotvrdej alebo tvrdej väzby + výber povrchového materiálu pre obal (napr. zaliatie laminátom, lakom, použitie kože)

☑️ Text a grafické prvky

Zo skúsenosti používateľov pred vami vyberáme postrehy, ktoré sa najviac opakujú:

 • Ak chcete text, tak voľte jasný, zreteľný a výstižný“Tvoje prvé krôčiky 14.5.2018”, “Dovolenka v Grécku, júl 2017”,…Snažte sa obmedziť nasilu humorné komentáre, ktoré môžu ďalšie osoby priviezť do rozpakov. Zaujímavosti a historky súvisiace s veselou fotkou môžete porozprávať aj vy…
 • Nechajte vyniknúť najmä samotné fotografie. Väčšinou sú moderné prostredia, ktoré slúžia na zostavenie fotoknihy, navrhnuté tak, aby boli výsledkom uhladené, pekné a pôsobivé strany fotoknihy.
 • Nepridávajte množstvo farebných a výrazných rámčekov, nemeňte font a farbu písma. S množstvom grafických prvkov, doplnkov, či smajlíkov radšej opatrne. Stavte najmä na kvalitu fotiek, ktoré sú usporiadané v určitom slede, neopakujú sa vytvárajú tak zaujímavú dejovú líniu.

Naše tipy:

 • Výborne vyzerá, ak máte na jednej strane fotky zladené do spoločnej farebnosti alebo témy.
 • Ak sa chcete rozpísať, využite priestor na chrbte knihy. Znesie príbeh, vaše postrehy, vyjadrenie pocitov alebo milé venovanie.
 • Po uložení všetkých fotiek a textov si knihu párkrát prejdite a opravte chyby. Po vytlačení to už nebude možné zmeniť a ak bude chyba na vašej strane, reklamácia nebude uznaná.

Recenzie poskytovateľ fotokníh

1. Fotolab CEWE fotokniha

CEWE fotokniha od Fotolab-u patrí medzi najpopulárnejšie fotoknihy na našom trhu vôbec. Poskytovateľ je jedným z najväčších predajcov v Európe a v jeho prospech hrajú aj tisíce spokojných recenzií, ktoré mu urobili skutočne dobré meno. Ak potrebujete dať vyrobiť krásnu rodinnú fotoknihu, je to dobrá voľba. Ak je však profesionálny fotograf, môže vám masovosť využívania služby evokovať horšiu kvalitu fotografií. Čo však v tomto prípade nemusí byť vôbec pravdou.

fotokniha cewe fotolab

https://www.cewe.sk/cewe-fotokniha.html

Na čo sa pripraviť?

Máte možnosť vytvoriť fotoknihu presne podľa svojich požiadaviek. Volíte základné parametre – formát (najmenšia Mini od 15×11 cm po XXL Panorámu 38x29cm), k dispozícii je 5 druhov väzieb a 6 druhov fotopapierov s gramážou 170 g/m2 alebo 200 g/m2. Fotoknihu môžete spracovať v počítači (s operačným systémom Windows alebo macOS) alebo pomocou aplikácie v mobilnom zariadení (OS Android alebo iOS). Práca v softvéri je podstatne komplexnejšia a ponúka obrovské množstvo možností, ako sa s fotografiami vyhrať k dokonalosti. Na druhej strane – aplikácia je o čosi chudobnejšia a vhodná najmä vtedy, ak potrebujete pripraviť fotoknihu bez výrazných úprav a doplňujúcich prvkov.

Zaujímavým je Asistent – automatický pomocník, ktorý je vhodný najmä pre začiatočníkov a dokáže výrazne ušetriť čas. Fotky rozvrhne a umiestni za vás. Ak z jeho voľbou nie ste spokojní, môžete dodatočne vykonať zmeny, fotky poposúvať alebo premiestniť.

Naše hodnotenie: Overená fotokniha, ktorá za primeranú cenu ponúka viac ako dobrú kvalitu. Vysoká úroveň personalizácie. Jednotka v predajnosti na Slovensku.

2. Empik foto fotokniha

Poľská spoločnosť Empik SA sa posledné roky uchádza so svojou službou EmpikFoto o pozornosť zákazníkov na slovenskom aj českom trhu. Nie je žiadnym nováčikom, na európskom trhu je už 14 rokov a len v roku 2017 predala viac ako 45 000 000 svojich produktov. Z nášho pohľadu je lákavá najmä jednoduchosť obsluhy prostredia a doprava zdarma už od sumy 19,90 €.

fofokniha empik foto

https://www.empikfoto.sk/fotoknihy

Na čo sa pripraviť?

Pri skúmaní stránky vyzerá všetko príjemne a jednoducho. Oceňujeme prehľadný cenník, ktorý je dostupný priamo po prekliknutí z hlavnému menu do sekcie Fotoknihy. Na výber máte 2 druhy papiera (kriedový a fotografický), 2 druhy obalov (tvrdý matný a tvrdý lesklý obal) a množstvo vopred prednastavených tematických šablón (svadba, dieťa, dovolenka, rodinné stretnutia, …). Celý proces prípravy fotoknihy prebieha v online priestore a dokonca aj bez prihlásenia. Nemusíte sťahovať žiadny softvér (pre smartfóny je k dispozícii aplikácia).

Naše hodnotenie: EmpikFoto je zaujímavá a prehľadná voľba pre každého, kto hľadá čistú uhladenú fotoknihu, ktorú si môže vyskladať kedykoľvek v online editore.

3. HappyFoto fotokniha

O fotoknihách od HappyFoto ste už určite počuli, predovšetkým, ak ste hľadali zľavy a akcie. Pravidelne majú totiž zaujímavé cenové ponuky, a preto sa ich oplatí sledovať, aby ste svojou šikovnosťou ušetrili, alebo za plánovaný obnos peňazí dostali niekoľko strán fotiek navyše. Firmu HappyFoto a jej typické pestrofarebné logo netreba veľmi predstavovať – patrí k stáliciam na našom trhu už 15 rokov.

fotokniha happyfoto

https://www.happyfoto.sk/sk/fotokniha.html

Na čo sa pripraviť?

Na výber máte fotoknihy, deLUXE fotoknihy a fotozošity, 2 kvality značkového fotopapiera, 3 druhy väzby a 2 druhy obalových dosiek. Fotoknihu od HappyFoto si môžete pripraviť po stiahnutí desktopového programu HF designer, alebo priamo na stránke. Druhá voľba však nemusí byť automaticky aj výhodnejšia – uplodovanie stoviek MB dát z vášho počítača na server môže trvať desiatky minút a s neistým výsledkom. Lepšou voľbou je nainštalovanie programu do PC. S prostredím sa dá pomerne rýchlo zoznámiť a ešte lepšie prispôsobovať výsledok svojím predstavám. Nájdete tu dobre rozvrhnuté šablóny, ktoré ušetria čas aj premýšľanie. Mínusom je zdĺhavejšie dopĺňanie textu.

Naše hodnotenie: Veľmi dobrý pomer cena/kvalita. Samotné prostredie na vytvorenie fotoknihy vyžaduje tréning a o niečo viac času. Automatická úprava fotiek.

4. Bontia fotokniha

Pod mottom “Najkrajšia fotokniha z vašich fotiek” sa o vašu pozornosť uchádza aj český poskytovateľ Bontia. Páči sa nám, že skompletizovali viacero tematicky ladených šablón, kde stačí iba nahrať svoje fotky a prípadne doplniť text. Šablóny, ich prvky a farebnosť boli navrhnuté dizajnérom a vy tak máte záruku, že fotokniha od Bontia.sk bude vyzerať profesionálne a uhladene. Ako jedni z mála výrobcov fotokníh ponúkajú pri spracovávaní fotoknihy 3 možnosti: online editor, aplikáciu pre iPad/Iphone a program pre Windows na stiahnutie do počítača (Windows 7, 8, 10). Väčšina záujemcov tak nájde pre seba vyhovujúce riešenie, či už v pohodlí domova alebo rovno na cestách.

fofokniha bontia

https://www.bontia.sk/fotoknihy

Na čo sa pripraviť?

Pozitívne hodnotíme prácu v programe aj online priestore. Druhé riešenie je síce okresané na minimum, no môže zaujať práve pre jednoduchosť celého procesu a funkciu automatického vylepšovania fotiek. V programe sa rýchlo zorientujete a pracujete intiutívne. Sú tu všetky prvky potrebné pre vytvorenie peknej fotoknihy. Podľa ohlasov od zákazníkov môžeme usúdiť, že s kvalitou viazania sú spokojní, mierne však pokrivkáva kvalita tlače. Okrem pozitívnych recenzií sme objavili aj niekoľko negatívnych, ktoré hovorili o tom, že fotky boli vo výsledku o čosi tmavšie.

Naše hodnotenie: Snaha ponúknuť zákazníkom rôzne prostredia na vytváranie fotoknihy. Veľmi pekne navrhnuté a zladené šablóny.

5. Saal Digital fotokniha

Máme tu tip aj pre skutočných milovníkov fotografie, ktorým neulahodí len “obyčajná”rodinná fotokniha. Saal Digital – nemecká firma s najbližšou pobočkou v Českej republike – je vo svete fotografov pojmom. Zatiaľ nemajú u nás zastúpenie, no za ich výborne výsledky hovorí ich práca, ktorou sa spokojní zákazníci neboja pochváliť. Zaujímavé je, že fotoknihu si môžete objednať cez prehľadnú webstránku za rovnakú cenu doručenia, ako keby objednávate v rámci ČR.

fotokniha saal digital

https://www.saal-digital.cz/fotokniha/

Na čo sa pripraviť?

V tomto prípade sa treba hlavne tešiť. Tieto fotoknihy vynikajú vysokou kvalitou použitých materiálov, tlače aj viazania. Farby sú dokonalé, detaily výborne vyobrazené. Pracovať budete v programe Saal Designer, ktorý je kompatibilný s OS Windows aj Mac OS. Ide o “nemrznúci” program, ktorý rýchlo reaguje na vykonané zmeny. Obsahuje zaujímavé šablóny, množstvo prvkov, rámčekov, motívov pozadia, možnosť vytvoriť fotoknihu s textom – skrátka všetko, čo pre dôslednú prácu s fotoknihou, ktorá má byť zvládnutá na 1*, potrebujete. Na výber máte rôzne materiály – aj v špičkovej profi kvalite. Cenníky sú prehľadné – odstupňované podľa kvality materiálu a počtu stránok.

Naše hodnotenie: Fotokniha vo vysokej kvalite spracovania poteší aj náročných záujemcov. Páči sa nám, že program upozorňuje na chyby a nedovolí odoslať napríklad prázdnu stránku.

6. Albumo.sk fotokniha

Na záver prinášame tip, ktorý sa snaží presadiť medzi “levmi” a jeho snaha vystrčiť pazúriky, môže byť úspešná. Na stránke nitrianskeho výrobcu Albumo.sk nájdete službu, ktorá vám dokáže vytvoriť fotoknihu už v priebehu pár minút. Bonusové body dostáva online editor a výsledná cena. Online editor je kompatibilný s OS Windows, OS Android, Mac OS.

fotokniha albumo

https://www.albumo.sk/fotoknihy.html

Na čo sa pripraviť?

Hoci výber tvrdosti dosiek, kvality papieru alebo spôsobu viazania je menší, editor so svojimi pútavými šablónami, motívmi, automatickou korekciou a nástrojmi dizajnéra priam láka k vyskúšaniu. Najmä, ak máte radi svieže a hravé rozloženie sršiace energiou. Návrh si môžete vytvoriť bez nutnosti prihlásenia a priebežne ukladať. O nič tak neprídete.

Naše hodnotenie: Zaujímavá voľba pre ľudí, ktorí hľadajú rýchle riešenie a pekný výsledok. Priaznivá cena.
5/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin