Najlepšie fotopasce: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie fotopasce

Hľadáte tipy na najlepšie fotopasce? Či už chcete striehnuť na štvornohých obyvateľov lesa, alebo ochrániť svoj majetok pred nepozvanými dvojnohými návštevami, v nasledujúcom rebríčku nájdete niekoľko overených modelov, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia.

Moderné fotopasce sú – zjednodušene povedané – outdoorové digitálne fotoaparáty / kamery, ktoré dokážu vyhotoviť snímky a záznamy v rôznych režimoch. Niektoré sa spúšťajú do činnosti akonáhle vo svojom okolí detekujú pohyb s tepelnou stopou, iné dokážu vytvoriť a priamo odosielať záznam v reálnom čase dokonca cez ovládanie na diaľku priamo cez váš telefón. Pri pohľade na ich vonkajšie spracovanie hrá hlavnú úlohu nenápadnosť a maskovanie, ale taktiež aj posilnená odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Kvalitné fotopasce slúžia predovšetkým na sledovanie objektov vo svojom okolí. Kto ich najlepšie využije? Mimoriadne obľúbené sú u lesníkov, ornitológov a rybárov. Zaujímavý prínos majú tiež pre včelárov a chatárov. Okrem toho ich však môžete umiestniť aj pozemok, na ktorom stojí dom, kde bývate. Predovšetkým, ak máte zlú skúsenosť, kedy sa k vám z miest mimo dohľadu dostali na pozemok vandali alebo zlodeji.

Aby fotopasca plnila svoj účel, musí byť zvolená vzhľadom na predpokladané použitie. Iné parametre a výbavu má fotopasca na sledovanie zvierat a s inými prednosťami je navrhnutá fotopasca na ochranu majetku. V nasledujúcom sprievodcovi si viac povieme o rozdieloch medzi fotopascami, ich parametroch a kľúčových funkciách. Pozreli sme sa tiež na niekoľko overených predajcov a ich ponuku. Pre rýchlejšiu orientáciu odporúčame testy a recenzie fotopascí, kde nájdete informácie z prvej ruky. Medzi často spomínanými favoritmi nechýbali fotopasce od známych značiek Bunaty, Bentech, OXE, ScoutGuard či Evolveo.

Najlepšie fotopasce podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Fotopast Bunaty FULL HD GSM

Najlepšie s GSM
✔️ Fotopasca s GSM modulom a podporou GPRS
✔️ Vyrobené pre Českú a Slovenskú republiku, komplet české menu
✔️ Pamäťová karta až SD 16GB
✔️ Rozlíšenie fotografie 12 Mpx, zorné pole 52°, dosvit 15 m, prísvit 940 nm
📌 od 295 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2 Bunaty Mini Full HD

Náš víťaz cena/výkon
✔️ Vyhotoví až 3 tesne za sebou nasledujúce fotografie
✔️ Mimoriadne rýchla spúšť
✔️ Podporuje pamäťové karty s veľkosťou až do 32 GB
✔️ Rozlíšenie fotografie 16 Mpx, zorné pole 55°, dosvit 12 m, prísvit 940 nm
📌 od 118 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Bentech 3.0CG

Najlepšia fotopasca na zlodejov a záhradu
✔️ Vyhovotuje FULL HD záznam
✔️ Vybavená GSM modulom
✔️ Menu kompletne v českom jazyku
✔️ Rozlíšenie fotografie 12 Mpx, zorné pole 110°, dosvit 20 m, prísvit 940 nm
📌 od 184 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4OXE Panther 4G

Profi fotopasca
✔️ Najvyšší segment fotopascí
✔️ Funkcia odosielania snímok do mobilného telefónu alebo počítača
✔️ Extra rýchla spúšť - iba 0,4 sec
✔️ Menu kompletne v českom jazyku
✔️ Rozlíšenie fotografie 16 Mpx, zorné pole 100°, dosvit 20 m, prísvit 940 nm
📌 od 377 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5ScoutGuard SG520

Skvelá fotopasca na zver
✔️ Jedna z naobľúbenejších na slovenskom a českom trhu
✔️ Menu aj v slovenskom jazyku
✔️ Spokojné recenzie
✔️ Rozlíšenie fotografie 12 Mpx, zorné pole 55°, dosvit 17 m, prísvit 940 nm
📌 od 100 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Evolveo StrongVision Mini

Lacný tip, ľudová voľba
✔️ Ideálna na základné snímanie zveri v prírode a na ochranu majetku
✔️ Rýchlosť snímania 0,8 s
✔️ Automatický denný a nočný režim
✔️ Rozlíšenie fotografie 20 Mpx, zorné pole 90°, dosvit 20 m, prísvit 850 nm
📌 od 49 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať fotopascu

Ako vybrať fotopascu, s ktorou budete vo všetkých smeroch spokojní? Zaujímavé informácie rady a tipy nájdete v nasledujúcich riadkoch. Skôr, ako sa pustíme do kľúčových parametrov a delení, pripravili sme si pre vás niekoľko otázok. Ak na ne budete poznať odpoveď, je veľká šanca, že sa v rozmanitej ponuke fotopascí s ľahkosťou a prehľadom zorientujete. Takže:

 • Chcete fotopascu na monitorovanie zvierat alebo ochranu majetku?
 • Ako ďaleko má optika fotopasce dosiahnuť?
 • V akej kvalite majú byť snímky (záznam)?
 • Je pre vás dôležitá extra rýchla spúšť?
 • Má fotopasca odosielať snímky v reálnom čase na diaľku alebo postačuje, ak sa k snímkam v jej úložisku dostanete raz za čas?
 • Aké napájanie uprednostňujete? Tužkové batérie, batériový box, akumulátor, solárny panel alebo externé napájanie z elektrickej siete?
 • Záleží vám na tom, aby fotopascu nikto neodhalil?

Fotopasce podľa využitia a určenia

Síce to nie je úplným pravidlom, no pri niektorých fotopasciach môžete nájsť presné určenie. Kým jedny sú skonštruované tak, aby poskytovali výborné monitorovacie výsledky v lese, iné svoje kvality ukazujú pri ochrane majetku. V závislosti od toho sa mierne líšia aj ich schopnosti a funkcie.

Fotopasce na monitorovanie zveri

Fotopasce mali pôvodne jednu hlavnú úlohu – v externom prostredí monitorovať pohyb a výskyt divých zvierat (a prítomnosť pytliakov). Lesníci a ochranári zvierat s ich pomocou získavali napríklad cenné informácie o tom, či zvieratá v zime chodia ku kŕmidlám, alebo aj ako sa s príchodom jari darí mláďatám.

Fotopasca na zver dokonale splýva s prostredím. Je osadená v odolnom obale, ktorý chráni optiku fotoaparátu pred dažďom, vlhkom, mrazom aj horúčavou. Dôraz sa kladie na dostatočnú výdrž batérie a veľké úložisko. Vyhotovuje snímky primeranej kvality za denného svetla, šera aj v noci. V noci používa tzv. prísvit – prisvietenie infračerveným svetlom. Používajú sa dve vlnové dĺžky – 850 nm (dióda je viditeľná, zvieratá môže v noci lákať, nočné snímky sú však lepšie osvetlené, a teda aj kvalitnejšie) a 940 nm (neviditeľná dióda, snímky môžu vykazovať horšiu kvalitu, závisí od optiky a ceny fotopasce).

Základné fotopasce na zver sú vybavené interným úložiskom alebo podporou pre pamäťové karty. Osobne si tak prídete fotky “ vyzdvihnúť” k fotopasci – s časovým odstupom. Drahšie modely už môžu disponovať GSM modulom s podporou GPRS prenosu – čo znamená, že fotografie môžu byť z fotopasce zaslané priamo do vášho mobilného telefónu (ako MMS) alebo na email. Nevyhnutnou súčasťou výbavy je SIM karta s dátovým prenosom. Poznávacím znamením je prítomnosť anténky.,

Fotopasce na ochranu majetku / proti zlodejom

Fotopasce našli svoje zaujímavé uplatnenie pri ochrane majetku. Využívajú ich chatári, včelári, majitelia rozľahlých sadov, viníc a poskytnú zaujímavú formu ochrany aj priamo na záhrade alebo v samotnom interiéri (v chate, sklade, dielni).

Fotopasce tohto typu síce zlodeja neodplašia ani nespacifikujú, určite však môžu byť nápomocné pri jeho identifikácii. Aj z tohto dôvodu klaďte dôraz na vysokú kvalitu snímok (vyššie rozlíšenie snímača), aby boli zaznamenané tváre a detaily zreteľné. Mali by spoľahlivo pracovať cez deň a nedať o sebe vedieť v noci. Iba zriedkavo sa preto používa viditeľný prísvit 850 nm. Fotopasce, ktoré nemá v noci spozorovať ľudské oko, by mali byť vybavené neviditeľným prísvitom 940 nm. Drahšie modely môžu byť navyše vybavené aj neviditeľným bleskom, vďaka ktorému naberú nočné snímky vysoko reálne kontúry.

Z hľadiska konektivity sú modernejšie ako základné fotopasce na monitorovanie zveri. O nekalých aktivitách na svojom majetku predsa chcete byť informovaní čo možno najskôr. Vybavené bývajú GSM modulom (snímky odosielajú do telefónu ako MMS alebo na email) a ukladajú ich aj na SD kartu alebo do interného úložiska. Najlepšie fotopasce dokážu vyhotoviť aj LIVE záznam, kedy priamo na telefóne alebo tablete vidíte, čo sa v okolí fotopasce deje. Na rozdiel od kamerového systému nemajú fotopasce vysoké nároky na inštaláciu a zdroj napájania (postačia tužkové batérie). Je však dobré počítať s istými obmedzeniami. Napríklad môžete snímať iba svoj pozemok, nie verejné priestranstvá. Ak vandal fotopascu objaví, s najväčšou pravdepodobnosťou utŕži vážne poškodenie.

sledovanie zvierat

Dosah fotopasce

Ako ďaleko môže objekt (človek, zviera) stáť, aby fotopasca zachytila snímku optimálnej kvality? Na dosah fotopasce má veľký vplyv jej umiestnenie, svetelné podmienky a samotná optika zariadenia.

Súčasťou fotopasce je PIR senzor – pohybové tepelné čidlo, ktoré zaznamenáva pohyb vo svojom zornom poli. Akonáhle senzor zaznamená pohyb s tepelnou stopou, fotopasca urobí snímku. To znamená, že pohyb lístia na vetvičke nebude fotopasca horlivo zaznamenávať (nezahltí úložisko, ani sa predčasne nevybije na zbytočné fotky). Väčšina priemerných modelov dokáže zachytiť človeka na vzdialenosť 10 metrov, kvalitnejšie fotopasce aj na viac ako 15 metrov.

Ďalším dôležitým parametrom je zorný uhol. Čím je zorný uhol širší (napríklad 100°), tým dokáže fotopasca zaznamenať širší výsek z prostredia. Zároveň ale klesá vzdialenosť, pri ktorej ešte vytvorí ostrý záber (zaostrí napríklad iba do vzdialenosti 5 – 6 m). Naopak, užšie zorné pole 50 – 60° je zárukou vysokej ostrosti aj pri väčších vzdialenostiach (objekt vo vzdialenosti 10 m a viac).

Kvalita snímok

Ak je reč o kvalite snímok, potom nejde o nič iné, ako o rozlíšenie v megapixeloch.

Čím viac pixelov, tým je snímka detailnejšia a kvalitnejšia, zároveň však rastie jej veľkosť ako súboru. To znamená, že buď zaberá viac miesta na úložisku, alebo je náročnejšia na spotrebu dát pri prenose.

 • Najlacnejšie fotopasce vytvárajú snímky s rozlíšením cca 5 – 6 Mpx.
 • Najpredávanejšie fotopasce s dobrým pomerom cena / kvalita už snímajú fotky s rozlíšením 10 – 12 Mpx.
 • TOP fotopasce už dokážu vytvoriť fotky s rozlíšením až 36 Mpx.

Náš tip – Pomerne často sa pri značkových modeloch môžete stretnúť s možnosťou výberu rozlíšenia min. – max. – napríklad 8 Mpx / 10 Mpx / 12 Mpx / 16 Mpx / 24 Mpx. Sami si tak zvolíte, ako kvalitné a detailné fotky získate, aj koľko miesta v úložisku zaberú.

Rýchlosť spúšte

Potrebujete zachytiť rýchlo sa pohybujúcu škodnú zver? Máte podozrenie, že vám na dvore vyčíňa kuna? V takom prípade sa zamerajte na rýchlosť spúšte. Už sekunda naviac môže znamenať, že na snímke nebude nič vidieť, a rovnako tak za sekundu sa môže zlodej otočiť smerom, kedy mu do tváre nebude vidno.

Rýchlosť spúšte fotopasce môže byť z intervalu od 0,3 – 1,2 s. Čím je reakcia pohotovejšia, tým viac na snímke uvidíte. Ideálne je, ak je rýchlosť spúšte pod 0,8 s. Zaujímavou poistkou naviac je vytvorenie niekoľkých automatických snímok po sebe (tzv. funkcia sériového snímania). V takom prípade máte väčšiu istotu, že minimálne jedna snímka bude dostatočne ostrý.

Ukladací priestor a konektivita fotopasce

Fotky a videá, ktoré fotopasca vytvára, potrebujú úložisko. Drvivá väčšina modelov má interné úložisko (kapacita 16 GB, 32 GB) alebo podporuje SD alebo microSD karty. Na to, aby ste a dostali k fotkám, potrebujete fyzicky prísť k prístroju. Na displeji fotopasce si fotky prezriete, poprípade stiahnete do telefónu alebo so sebou SD kartu vezmete a do fotopasce vložíte prázdnu.

V súčasnosti rastie dopyt po fotopascách s GSM modulom, ktoré umožňujú sústavný kontakt s fotopascou a zároveň prehľad o situácii v jej okolí. Funguje tak, že fotky odosiela cez MMS alebo na váš email. Nevyhnutne preto potrebuje SIM kartu, mobilný signál a dátový prenos. Posielanie fotiek je síce plynulé, no bude vás čosi stáť (kredit sa postupne míňa). Práve preto je dobré použiť napríklad paušál, na ktorom máte predplatené za istý poplatok neobmedzené množstvo MMS. Najmodernejšie fotopasce dokážu už naviac posielať snímky do cloudového úložiska.

Fotopasce s Wi-Fi odosielajú fotky do vášho zariadenia s Wi-Fi. Stačí sa k fotopasci nepatrne priblížiť (okruh niekoľkých metrov) a cez diaľkové ovládanie Wi-Fi vo fotopasci aktivovať. Snímky si prezriete v prostredí telefónu alebo tabletu, stiahnete a Wi-Fi následne deaktivujete. Wi-Fi nespotrebováva energiu naviac, ani o sebe nedá vedieť nepovolaným ľuďom (neukáže sa v iných telefónoch, ktoré sa vyskytnú poblíž). Takto môžete svoju fotopascu dokonale zamaskovať a neriskovať jej odcudzenie častými návštevami a fyzickou manipuláciou.

divoké zvierata

Napájanie fotopasce (zdroj energie)

Napájanie fotopasce je jednou z jej predností. Nemusíte riešiť komplikovanú inštaláciu, na jej prevádzku postačujú aj tužkové batérie (AA). Môže ísť o 4 – 12 kusov AA batérií. Vystačia na tisíce snímok, napríklad kapacita 8 ks AA batérií zvládne zaznamenať 8000 – 10 000 snímok. Určite je lepšie siahnuť po kvalitnejších batériách, ktoré vydržia aj tuhé mrazy a netrpia predčasným vybíjaním.

Ďalšou možnosťou je prídavný batériový box, ktorý výrazne predlžuje operačný čas fotopasce. V prípade, že je fotopasca na slnečnom mieste, oplatí sa uvažovať aj o prepojení so solárnym panelom, ktorý cez deň nabíja powerbanku a tá je v noci potom zdrojom energie pre fotopascu. Ak máte fotopascu na inštalovanú na dome alebo chate, dajú sa niektoré modely napojiť aj na elektrickú sieť.

Prísvit

Prísvit, alebo aj prisvietenie infračerveným svetlom, je kľúčovým prvkom pri snímaní objektov v šere a noci. Ide o svetlo s vlnovou dĺžkou, ktoré je bežne ľudskému oku neviditeľné, no pri istých okrajových vlnových dĺžkach sa dá spozorovať. Vo fotopasciach sa používa prísvit s vlnovou dĺžkou 850 nm a 940 nm.

 • Prísvit s vlnovou dĺžkou 850 nm zabezpečuje lepší osvit (veľmi dobrá kvalita snímok aj na 15 m) a používa sa najmä vo fotopasciach na monitorovanie zveri. Ľudským okom je totiž postrehnuteľná malá červená dióda. Táto dióda dokonca aj láka niektoré zvieratá bližšie k prístroju. Ak by ste fotopascu s prísvitom 850 nm použili na ochranu majetku, bola by s veľkou pravdepodobnosťou veľmi rýchlo odhalená.
 • Prísvit s vlnovou dĺžkou 940 nm je preto v mnohých prípadoch vyhľadávanejší. Nespozoruje ho totiž zviera ani ľudské oko. Neviditeľné prisvietenie sa tak postará o optimálne nočné snímanie. Na väčšiu vzdialenosť (od 10 m) sú však snímky horšej kvality. Otázne však je, či by tvár človeka vzdialeného 15 – 20 m od fotopasce bola ešte rozpoznateľná.

Ovládanie, menu a displej

Už priamo na fotopasci si môžete prezerať zaznamenané snímky. Vo výbave totiž majú LCD displej s uhlopriečkou priemerne o veľkosti 2 – 4 palce (5 – 10 cm). Ovládanie fotopasce je nenáročné, podobné nastaveniam v klasickom digitálnom fotoaparáte. Výhodou je menu v slovenskom alebo českom jazyku. Okrem toho sa modely s GSM modulom dajú ovládať aj na diaľku. Pokyny a doba odozvy (čas, za ktorý sa fotopasca uvedie do chodu po prijatí pokynu) sa líšia v závislosti od výrobcu.

Ceny fotopascí

Koľko zaplatíte za kvalitnú fotopascu? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku fotopascí rozdelili do troch nasledujúcich kategórii.

✅ Fotopasce do 70 eur

Fotopasce určené na menej náročné používanie, so základnou výbavou a menším počtom moderných vylepšení. Zvyčajne ide o modely s klasickým ukladaním snímok do úložiska alebo na SD kartu, bez GSM modulu.

✅ Fotopasce od 70 do 150 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie fotopasce. Pomer cena/vybavenosť je v ich prípade už podstatne lepší. Zaujímajte sa o konektivitu, rýchlosť snímania, rozlíšenie snímok a samozrejme aj dosah, pri ktorom fotopasca ešte vytvára snímky dobrej kvality. Spokojné recenzie sprevádzajú fotopasce značiek Bentech, Bunaty, ScoutGuard, Evolveo, Foxcam.

✅ Fotopasce od 150 eur

Ak hľadáte spoľahlivú a modernú fotopascu, pripravte sa na investíciu niekoľkých stoviek eur. Získate však výkonný a presný prístroj, ktorý svoju prácu odvádza na jednotku. Prednosťami sú krásne ostré snímky za dňa, dobrá kvalita nočných snímok, extra rýchla spúšť, vyššia konektivita (GSM modul, Wi-Fi), vysoká odolnosť, pokročilá funkčná výbava (časozber, časovač, záznam naživo). Do pozornosti dávame ponuku fotopascí od značiek SpyPoint, Spromise, OXE.

Najlepšie značky fotopascí

 • Bunaty – Česká značka Bunaty je výrobcom moderných a kvalitných fotopascí. Komplet menu v českom jazyku je dobrým predpokladom pre komfortné používanie. Precízne maskovanie a veľmi dobrá nočná kvalita fotografií.
 • Bentech – Aj táto česká značka má dlhoročné skúsenosti s predajom a distribúciou fotopascí, elektronických obojkov pre psov a GPS lokátorov. Lákadlom je dobrá cenová dostupnosť a primeraná výbava.
 • OXE – Fotopasce OXE sa neboja inovácií. Disponujú vysokým rozlíšením, modernou konektivitou a nadštandardným dosvitom (viac ako 20 m). Niektoré z modelov sú vybavené aj solárnym panelom.
 • ScoutGuard – Zaujímavý pomer cena / kvalita a splnenie očakávaní ponúkajú aj veľmi dobre hodnotené fotopasce ScoutGuard. K ich prednostiam patrí napríklad nízka energetická náročnosť a vylepšený neviditeľný prísvit.
 • Evolveo – Najpredávanejšie kompaktné fotopasce v cene do 70 €. Vhodné na bežné snímanie zveri v prírode a k základnej vizuálnej ochrane majetku.
 • Foxcam – Obľúbená česká značka Foxcam má vo svojom portfóliu lacnejšie modely, ale aj špičkovo vybavené fotopasce s extra rýchlou spúšťou a technológiou, ktorá minimalizuje rozmazanie pri pohybe objektu.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Fotopast Bunaty FULL HD GSM

Najlepšie s GSM
✔️ Fotopasca s GSM modulom a podporou GPRS
✔️ Vyrobené pre Českú a Slovenskú republiku, komplet české menu
✔️ Pamäťová karta až SD 16GB
✔️ Rozlíšenie fotografie 12 Mpx, zorné pole 52°, dosvit 15 m, prísvit 940 nm
📌 od 295 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2 Bunaty Mini Full HD

Náš víťaz cena/výkon
✔️ Vyhotoví až 3 tesne za sebou nasledujúce fotografie
✔️ Mimoriadne rýchla spúšť
✔️ Podporuje pamäťové karty s veľkosťou až do 32 GB
✔️ Rozlíšenie fotografie 16 Mpx, zorné pole 55°, dosvit 12 m, prísvit 940 nm
📌 od 118 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Bentech 3.0CG

Najlepšia fotopasca na zlodejov a záhradu
✔️ Vyhovotuje FULL HD záznam
✔️ Vybavená GSM modulom
✔️ Menu kompletne v českom jazyku
✔️ Rozlíšenie fotografie 12 Mpx, zorné pole 110°, dosvit 20 m, prísvit 940 nm
📌 od 184 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4OXE Panther 4G

Profi fotopasca
✔️ Najvyšší segment fotopascí
✔️ Funkcia odosielania snímok do mobilného telefónu alebo počítača
✔️ Extra rýchla spúšť - iba 0,4 sec
✔️ Menu kompletne v českom jazyku
✔️ Rozlíšenie fotografie 16 Mpx, zorné pole 100°, dosvit 20 m, prísvit 940 nm
📌 od 377 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5ScoutGuard SG520

Skvelá fotopasca na zver
✔️ Jedna z naobľúbenejších na slovenskom a českom trhu
✔️ Menu aj v slovenskom jazyku
✔️ Spokojné recenzie
✔️ Rozlíšenie fotografie 12 Mpx, zorné pole 55°, dosvit 17 m, prísvit 940 nm
📌 od 100 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Evolveo StrongVision Mini

Lacný tip, ľudová voľba
✔️ Ideálna na základné snímanie zveri v prírode a na ochranu majetku
✔️ Rýchlosť snímania 0,8 s
✔️ Automatický denný a nočný režim
✔️ Rozlíšenie fotografie 20 Mpx, zorné pole 90°, dosvit 20 m, prísvit 850 nm
📌 od 49 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin