Najlepšie priemyselné vysávače: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie priemyselné vysávačePriemyselné vysávače už nie sú len výsadou upratovacích firiem. Bohaté využitie ponúkajú v dielňach, garážach, na stavbách a ich kvality dokážete oceniť aj pri starostlivosti o domácnosť. Aké vlastnosti majú najlepšie priemyselné vysávače? Dali sme si za úlohu vybrať zaujímavé, dobre hodnotené modely a bližšie vám predstaviť ich rozmanité možnosti.

Priemyselné vysávače vysávajú suchý jemný odpad, stavebné sutiny, piliny, dokážu odsať rozliatu vodu, ale aj vodu z jazierka a tie v špičkovej kvalite sa nezľaknú ani agresívnych chemikálií. Preto skôr, ako sa rozhodnete priemyselný vysávač kúpiť, je azda najdôležitejšie zvážiť, aký účel má váš nový pomocník splniť. Hoci sa môže zdať, že táto kategória nie je popri klasických podlahových vysávačoch vyhľadávanou, opak je pravdou. Čoraz viac spotrebiteľov oceňuje najmä ich viacúčelovosť, preto sa v rozsiahlom sprievodcovi výberom zameriame na prevedenie konštrukcie, druh vysávania, príkon, dôležitý sací výkon, objem zbernej nádoby, spôsoby filtrácie a príslušenstvo. Nejde o zanedbateľnú investíciu, preto ak potrebujete mať istotu, vezmite si na pomoc aj dostupné testy a recenzie priemyselných vysávačov, kde nájdete informácie z prvej ruky.

Najlepšie priemyselné vysávače podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Kärcher WD 6 P Premium
Príkon: 1300 W
Sací výkon: 260 W
Vysávanie: suché/mokré
Zberná nádoba: 30 l
Akčný rádius: 8,5 m
Hmotnosť: 9,5 kg
Hlučnosť: 71 dB
5 out of 5 stars (5 / 5)249 € Čítať recenzie
#2Kärcher WD 3 Premium
Príkon: 1000 W
Sací výkon: 200 W
Vysávanie: suché/mokré
Zberná nádoba: 17 l
Akčný rádius: 6 m
Hmotnosť: 5,8 kg
Hlučnosť: 75 dB
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)90 € Čítať recenzie
#3Makita VC 2512 L
Príkon: 1000 W
Sací výkon: - W
Vysávanie: suché/mokré
Zberná nádoba: 25 l
Akčný rádius: 8,5 m
Hmotnosť: 8 kg
Hlučnosť: 72 dB
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)120 € Čítať recenzie
#4Bosch Advanced Vac 20
Príkon: 1200 W
Sací výkon: 300 W
Vysávanie: suché/mokré
Zberná nádoba: 20 l
Akčný rádius: - m
Hmotnosť: 7,6 kg
Hlučnosť: 78 dB
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)112 € Čítať recenzie
#5Einhell TH-VC 1930 SA
Príkon: 1500 W
Sací výkon: - W
Vysávanie: suché/mokré
Zberná nádoba: 30 l
Akčný rádius: 6 m
Hmotnosť: 6,8 kg
Hlučnosť: 77 dB
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)91 € Čítať recenzie
#6ETA 3404 90411 Neptum
Príkon: 1150 W
Sací výkon: 250 W
Vysávanie: suché/mokré
Zberná nádoba: 12 l + 3l saponát
Akčný rádius: 9 m
Hmotnosť: 13,16 kg
Hlučnosť: 80 dB
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)174 € Čítať recenzie

Ako vybrať priemyselný vysávač

Výber priemyselného vysávača nemusí byť vôbec náročný – stačí vedieť, čo od neho očakávate a aké možnosti ponúka náš trh. Už aj pri klasickom vysávači musíte zvážiť sací výkon, objem zbernej nádoby, dĺžku prívodného kábla a pre čo najlepšie využitie aj zvyšné príslušenstvo. Hoci má priemyselný vysávač svoj typický “obyčajný” dizajn, zvyčajne ponúka ešte širšie využitie, efektívnu filtráciu a lepšiu výkonnosť. Pozbiera najmenšie prachové zrnká, aj väčšie úlomky – bezpečne a bez opätovného rozvírenia do ovzdušia. Pozrime sa spolu bližšie, čo rozhoduje o kvalite priemyselného vysávača

Druhy priemyselných vysávačov

Záleží od toho, čo budete vysávať, v akých priestoroch sa budete pohybovať a aké je vaše zameranie. Profesionálny remeselník bude mať na priemyselný vysávač pravdepodobne odlišné nároky, ako občasný hobby majster.

Aký materiál budete vysávať? Štandardne môžete natrafiť na 3 hlavné druhy priemyselných vysávačov, ktoré sa odlišujú predovšetkým tým, aký odpad s nimi možno povysávať:

 • Priemyselné vysávače na suché vysávanie – poradia si s menším aj väčším stavebným odpadom, v dielňach s hoblinami a pilinami, s kovovými úlomkami a pilinami, múkou, … Ich výsadou je filtrácia na vysokej úrovni. V závislosti od veľkosti a hmotnosti vysávaného pevného odpadu nesmiete podceniť primeraný sací výkon vysávača.
 • Priemyselné vysávače na suché aj mokré vysávanie – ide o najpredávanejšie priemyselné vysávače, práve z dôvodu ich širokého využitia. Dokážu vysávať aj rozliate tekutiny, bez rizika poškodenia. Zberná nádoba je zvyčajne väčšia, 30 l a viac. Dôležitým prvkom je plavák, ktorý zastaví vysávač v momente, ako je nádoba plná, aby nedošlo k jej pretečeniu. Cez vypúšťací systém kvapalina z nádoby samospádom vytečie, resp, v pokročilých modeloch existuje možnosť súčasného odsávania za pomoci čerpadla (oceníte najmä vtedy, ak vám pravidelne vytápa pivnicu).
 • Priemyselné vysávače na vysávanie chemikálií – radia sa k profesionálnej výbave. S ich pomocou sa dokážete zbaviť agresívnych a dráždivých toxických látok bezpečne. Ide o špičkové modely, vyrobené z extra odolných materiálov.

Do akej miery rozhoduje hmotnosť a rozmery?

Záleží od spôsobu používania. Je totiž rozdiel “ťahať” za sebou vysávač s hmotnosťou 4 kg a vysávač viac ako dvakrát ťažší, ktorý má navyše objemnú, postupne sa plniacu nádobu. Ak uvažujete o tom, že budete priemyselný vysávač používať na mokré a suché vysávanie v domácnosti a okolo domu, voľte ľahší a o niečo menší vysávač. Ak viete, že bude väčšinu času postávať v rohu dielne, vyberajte robustnejší typ, ktorý si v prípade potreby poradí s rôznym druhom odpadu. Ak beriete priemyselný vysávač so sebou aj na chatu, isto zavážia aj jeho rozmery a miesto, ktoré mu v kufri môžete vyhradiť.

Nemýľte si príkon so sacím výkonom

Priemyselný vysávač BoschPríkon, ktorý je pri spotrebičoch štandardne uvádzaný vo wattoch (W), hovorí nielen o spotrebe energie za hodinu chodu, ale pri priemyselných vysávačoch vo významnej miere určuje sací výkon. Ten je pre chod takéhoto typu vysávača mimoriadne dôležitý. Sací výkon je zvyčajne až ⅓ z príkonu, no záleží od konštrukcie sacej turbíny, prietoku vzduchu, podtlaku a celkovej kvality prevedenia. Ak je teda príkon vysávača 1500 W, môže byť jeho sací výkon 300 W. Veľa alebo málo? Podľa čoho sa zaradiť?

 • Sací výkon do 220 W – takýto priemyselný vysávač je určený na zber menšieho a ľahšieho odpadu. Zvládne povysávať prach, drevené piliny a bežný neporiadok.
 • Sací výkon nad 220 W – pri vysávaní vzniká rýchlejšie prúdenie vzduchu a zároveň aj podtlak, vďaka ktorému dokáže vysávač do seba vtiahnuť aj väčšie a ťažšie kusy odpadu (pozor však na mechanické upchatie, sacia trubica má predsa len svoje limity).

Prietok vzduchu

Mnoho výrobcov sa snaží zdôrazňovať príkon priemyselného vysávač ako najvyšší parameter kvality. Je to však trochu zavádzajúce, pretože nemusí platiť, že vysávač s vysokým príkonom podá výborný sací výkon. Zaujímajte sa preto aj o rýchlosť prúdenia vzduchu, ktorá je uvádzaná v m3/min alebo v l/s . Je to sila, ktorou vysávač dokáže zbierať a zhromažďovať nečistoty:

 • Prietok vzduchu pod 40 l/s – ide o vysávač, ktorý si poradí s menšími ľahkými nečistotami.
 • Prietok vzduchu nad 40 l/s – ide o vysávač, ktorý zvládne aj hrubšie a ťažšie nečistoty.

O schopnosti zodvihnúť neporiadok hovorí podtlak. Ten je dôležitý najmä vtedy, ak sa chystáte vysávať väčšie množstvo ťažších kovových nečistôt alebo vody. Podtlak je vytvorený uspôsobením sacej turbíny, čiže ide kvalitu konštrukčného prevedenia a “know how” značiek.

Aký obsah zbernej nádoby vám bude vyhovovať?

Obsah zbernej nádoby je zvyčajne 10 – 40 l. Ovplyvňuje nielen veľkosť, ale logicky aj hmotnosť vysávača. Preto vopred zvážte, či je lepšie ísť nádobu častejšie vysypať, alebo vám nebude prekážať ani vyššia hmotnosť po naplnení nádoby (napr. ak vysávač stojí na mieste a zbiera nečistoty z okolia stola v dielni). Táto zberná nádoba môže byť z plastu alebo kovu a je možné ju používať aj bez vrecka, najmä, ak vysávate vodu alebo väčšie nečistoty. Ak je odpad drobnejší a prašnejší, musíte predísť zaneseniu filtra na výstupe. Riešením sú papierové alebo látkové vrecká, ktoré prevažnú časť prachu “utlmia”, bez toho, aby nadmerne zaťažoval filter.

Filtre a ich čistenie

Veľmi dôležitou súčasťou priemyselného vysávača je filtračný systém. Vo väčšine prípadov vystačíte s klasickou filtračnou patronou, ak sa chystáte vysávať jemný prach, bude potrebný kvalitný HEPA filter, ktorý zachytáva aj tie najmenšie nečistoty s účinnosťou až 99,95 %. Zaujímajte sa nielen o kvalitu filtra, ale aj o celkovú plochu filtračnej jednotky. Čím je menšia, tým rýchlejšie sa zanáša a sací výkon vysávača sa veľmi rýchlo sa znižuje. Najlepšie priemyselné vysávače majú čistenie filtrov poriešené veľmi šikovne – prostredníctvom automatického oklepu. Vysávač detekuje upchávanie filtra a “odklepne ho”, čím sa jeho funkčnosť obnoví.

Existuje niekoľko ďalších možností, napr. : mechanický oklep – po stlačení tlačidla na vysávačí, poloautomatický oklep – stačí priložiť ruku na saciu trubicu a vytvoriť podtlak, pomocou spätného chodu na vysávači, ofúknutie kompresorom alebo umytie pod vodou.

Dobrá mobilita

Konštrukcia priemyselných vysávačov je zvyčajne vertikálna – sú vysoké, časť s motorom je umiestnená na zbernej nádobe a tá je osadená na základni s kolieskami. Vzhľadom k tomu, že samotný vysávač môže byť o niečo ťažší a v jeho útrobách sa môžu skrývať kilogramy odpadu, je dôležité, aby boli kolieska dostatočne odolné, ideálne pogumované, pre jednoduchší a tichý chod. O tom, ako ďaleko sa s vysávačom dostanete, rozhoduje akčný rádius – súčet dĺžky prívodného kábla a sacej trubice. Pre prácu v dielni, na jednom mieste vystačíte aj s 5-metrovou dĺžkou kábla. Pre použitie v domácnosti a okolí domu sa už žiada prívodný kábel o dĺžke aspoň 7 m.

Hlučnosť

Hlučnosť súčasných priemyselných vysávačov sa pohybuje približne na úrovni klasických podlahových vysávačov, teda 60 – 70 dB. Ak natrafíte na hlučnosť vyššiu ako 85 dB, váš užívateľský komfort aj ušia značne utrpia. Je dobré vedieť, že každé 3 decibely navyše vnímame ako dvojnásobný hluk. Číselne ide o zanedbateľný rozdiel, na pocit je však rozdiel výrazný.

Funkcie

Podobne ako pri iných typoch vysávačov, používanie priemyselného vysávača by nemalo byť náročné. Praktické funkcie a zaujímavé prvky uľahčujú ovládanie a možnosti použitia tohto šikovného pomocníka. Ktoré funkcie a technológie sa najlepšie využiteľné?

 • Regulácia výkonu – v závislosti od charakteru nečistôt dokážete sací výkon znížiť, alebo naopak, navýšiť na maximum. Oceníte najmä vtedy, ak nechcete z pracovného stola povysávať aj drobné náradie.
 • Indikátory – zrozumiteľné svetelné kontrolky, ktoré indikujú plnosť zbernej nádoby, zanesenie filtrov, zvolený program.
 • Fukár – spätný chod vysávača. Takýto vysávač dokáže pre sebou nečistoty posúvať, zhŕňať na kopu, napr. polystyrénové odrezky, ktoré by sa v sacej trubicu vzpriečili a upchali ju
 • Automatické vypnutie – po tom, ako sa zberná nádoba naplní, sa vysávač automaticky a bezpečne vypne.
 • Osvetlenie – prvok obľúbený najmä pri stavebných vysávačoch. Pri vysávaní si osvetľujete plochu pred sebou aj v priestoroch, kde ešte nie je dostatok svetla.
 • Rýchle pripevnenie príslušenstva – tzv. QuickClick systém je vlastnosťou drahších priemyselných vysávačov. Nástavce sa veľmi ľahko vymieňajú, netreba žiadne redukcie ani prechody
 • Zásuvka na elektronáradie – nemusíte viac so sebou ťahať další predlžovací kábel. Elektrické náradie napojíte do zásuvky na tele vysávača

Príslušenstvo

Súčasťou priemysleného vysávače je v základnej výbave niekoľko dobre využiteľných prvkov. Tí výrobcovia, ktorí sa na priemyselné vysávače špecializujú, majú v ponuke navyše aj široké doplnkové príslušenstvo, ktoré bude k jednotlivým modelom vysávačov pasovať. Pre čo najlepšie využitie je dobré mať v základnej cene hubice na rôzne typy podláh, kartáče, stierky, nástavce na šampónovanie, tenké štrbinové hubice, a i.

priemyselný vysávač Makita

Priemyselný vysávač Makita

Cena priemyselných vysávačov

Pravdepodobne už tušíte, že veľké cenové rozdiely v ponuke e-shopov a obchodov súvisia najmä s účelom použitia priemyselného vysávača a kvalitou komponentov. Bežný hobby priemyselný vysávač zoženiete aj za 50 €, ak hľadáte výkonné multifunkčné “delo” pripravte si niekoľko stoviek eur.

 • Priemyselné vysávače do 60 € – môže ísť o základné modely renomovaných značiek s nižším výkonom, alebo ide o privátne značky priemyselných vysávačov predávané v obchodných reťazcoch. Disponujú príkonom do 1100 W, menšou zbernou nádobou (cca 15 l) a sú vhodné na použitie v domu, okolo domu, na chate, v dielni, či garáži. Nie sú stavané na vysokú záťaž, no svoj účel pre bežné použitia dokážu splniť.
 • Priemyselné vysávače od 60 – 200 € – vynikajú veľmi priaznivým pomerom cena/výkon (okolo 1600-1800 W) a tiež aj pomerom cena/prevedenia. Zlepšila sa filtrácia, sací výkon, narástla zberná nádoba a ich vnútorné prvky už nie sú len plastové, ale aj kovové. Ponúkajú možnosť širšieho využitia aj dlhšej prevádzky.
 • Priemyselné vysávače od 200 € – 600€ – predstavujú najvyššiu kvalitu pre bežného spotrebiteľa, ale potešia aj aktívneho remeselníka. Príkon vysávača je okolo 2000 W, vytvárajú vysoký podtlak, poradia si s vodou aj jemným prachom, sú vybavené účinnými filtrami a v ich výbave najdete široké príslušenstvo
 • Priemyselné vysávače drahšie ako 600 € – ide o profesionálne vysávače, ktoré sú stavané na vyššiu zátaž. Zvyčajne ide o robustné stroje s vysokým príkonom. Sú dvojmotorové, využívajúce trojfázový prúd (napätie 400 V). Odolávajú rôznym nečistotám, vedia si poradiť aj s chemikáliami a v ich útrobách sa ukrývajú špičkové filtre. Tie najlepšie z nich sú vybavené aj vlastným čerpadlom, ktoré automaticky odsáva vodu zo zbernej nádoby pri mokrom vysávaní.

Najlepšie značky priemyselných vysávačov

Prešli ste si recenzie priemyselných vysávačov, našli svojho adepta, no ešte stále váhate? Výborným zdrojom skúsenosti sú diskusie spotrebiteľov na internete a tiež aj odborné testy priemyselných vysávačov – napr. HAUS & GARTEN, SelberMachen, Heimwerker Praxis, dTest, ktorými sme sa pri výbere a zhodnotení inšpirovali aj my. Výborné hodnotenia pravidelne získavajú priemyselné vysávače Karcher, Makita, Bosch, Einhell, Narex, Metabo.

Najčastejšie kladené otázky

Aký by mal byť priemyselný vysávač na jemný prach?

Problematickými materiálmi sú lepivé, ťažké a sypké materiály, no azda najviac – jemný prach. Veľmi rýchlo upcháva filter, znižuje sací výkon vysávača, zberná nádoba sa neplní a vysávač sa môže prehrievať a poškodiť (zaprášenie motora). Na stavebný prach alebo vychladnutý popol sa odporúča používať kvalitné vrecká, tie prach utlmia a nevletí priamo na filter. Oceníte aj možnosť regulácie výkonu. Skúsenosti spotrebiteľov pred vami sú jednoznačné – nevysávajte naplno, znížte výkon, prach sa nebude v nádobe toľko víriť a nevletí priamo na filter.

Aký by mal byť stavebný vysávač?

Mal by mať dobrý regulovatelný sací výkon, väčšiu zbernú nádobu z kovu, dobre vyváženú konštrukciu, ktorá sa neprevrhuje. Bonusom bude jednoduché čistenie filtra – automatický oklep vás nebude zdržovať, nemusíte sledovať stav filtra, ani vysávač vypínať. Zaujímajte sa aj o funkciu fúkania a prítomnosť zásuvky/adaptéru na elektronáradie.

Aký by mal byť vysávač do dielne?

V dielni oceníte predovšetkým možnosť regulácie sacieho výkonu a teda aj ťahu. Vysávač pozbiera hobliny, prach, drobné ľahké nečistoty bez toho, aby do seba vťahoval klince a skrutky.

Čo znamená priemyselný vysávač s oklepom a aké sú jeho výhody?

Ak ste pozorne čítali, isto už odpoveď poznáte, ale nezaškodí si ju zopakovať. Kvalitné priemyselné vysávače disponujú automatickým oklepom filtra. Filter sa prečistí aj od najmenších čiastočiek prachu, sací výkon vysávača sa obnoví a vy môžete bez vyrušovania pokračovať v práci. Ďalšou možnosťou je poloautomatický oklep filtra, pri ktorom ruku priložíte na otvor sacej hubice a vytvorí sa podtlak, ktorý filter prečistí. A treťou možnosťou je mechanický oklep – ak spozorujete, že sací výkon klesá, stlačíte tlačidlo na tele vysávača a filter sa oklepe.

Aký je priemyselný vysávač z Lidla v porovnaní s ostatnými?

Tento cenovo dostupný vysávač sa približne 2 – 3 krát za rok objaví v ponuke reťazca Lidl. Značka Parkside ponúka vcelku zaujímavé vybavenie do dielní a záhrad – určené predovšetkým pre bežného spotrebiteľa. Je určený na suché aj mokré vysávanie a disponuje príkonom 1300 W alebo 1400 W (podľa modelu). Stojí približne 50 €. Spotrebitelia sú s týmto vysávačom prevažne spokojní, na bežné práce okolo domu alebo v dielni postačuje. Vyniká mokrým vysávaním, no trochu slabšie je vysávanie na sucho. Problémom sú však nedostupné náhradné vrecká. Kompatibilné sú tie, ktoré má v ponuke Einhell. Rátajte však s tým, že tento vysávač má mierne obmedzenú dostupnosť – viaže sa len na určité akcie, ak akciu premeškáte, musíte čakať do ďalšej sezóny.

Som domáci hobby majster – aký priemyselný vysávač kúpiť?

Pravdepodobne vystačíte s modelom, ktorý má príkon cca 1000 W a ponúka sací výkon okolo 200 W. Stojí do 80 €, jeho zberná nádoba je menšia – do 15 l a prevažujú plastové komponenty.

Som remeselník alebo stavbár – aký priemyselný vysávač kúpiť?

Hľadajte kvalitné dielenské spracovanie a prevahu kovových prvkov. Isto využijete nádobu s objemom aspoň 30 l. Príkon vysávača by mal byť aspoň 1600 W a sací výkon 250 W a viac. Regulácia sacieho výkonu, kvalitné filtre, automatický oklep či zásuvka na elektronáradie by mali byť samozrejmosťou.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Kärcher WD 6 P Premium
Príkon: 1300 W
Sací výkon: 260 W
Vysávanie: suché/mokré
Zberná nádoba: 30 l
Akčný rádius: 8,5 m
Hmotnosť: 9,5 kg
Hlučnosť: 71 dB
5 out of 5 stars (5 / 5)249 € Čítať recenzie
#2Kärcher WD 3 Premium
Príkon: 1000 W
Sací výkon: 200 W
Vysávanie: suché/mokré
Zberná nádoba: 17 l
Akčný rádius: 6 m
Hmotnosť: 5,8 kg
Hlučnosť: 75 dB
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)90 € Čítať recenzie
#3Makita VC 2512 L
Príkon: 1000 W
Sací výkon: - W
Vysávanie: suché/mokré
Zberná nádoba: 25 l
Akčný rádius: 8,5 m
Hmotnosť: 8 kg
Hlučnosť: 72 dB
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)120 € Čítať recenzie
#4Bosch Advanced Vac 20
Príkon: 1200 W
Sací výkon: 300 W
Vysávanie: suché/mokré
Zberná nádoba: 20 l
Akčný rádius: - m
Hmotnosť: 7,6 kg
Hlučnosť: 78 dB
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)112 € Čítať recenzie
#5Einhell TH-VC 1930 SA
Príkon: 1500 W
Sací výkon: - W
Vysávanie: suché/mokré
Zberná nádoba: 30 l
Akčný rádius: 6 m
Hmotnosť: 6,8 kg
Hlučnosť: 77 dB
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)91 € Čítať recenzie
#6ETA 3404 90411 Neptum
Príkon: 1150 W
Sací výkon: 250 W
Vysávanie: suché/mokré
Zberná nádoba: 12 l + 3l saponát
Akčný rádius: 9 m
Hmotnosť: 13,16 kg
Hlučnosť: 80 dB
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)174 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere priemyselného vysávača . Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepšieho priemyselného vysávača z ponuky na trhu.
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin