Najlepšie vojenské topánky: TOP 6 modelov podľa recenzií a testov


Vybrať si tie najlepšie vojenské topánky môže byť pomerne náročná úloha. Svoje o tom vedia príslušníci armády, policajti, hasiči či záchranári. Hoci vyfasujú výbavu, nemusí byť ideálna ani spĺňať individuálne požiadavky každého jednotlivca, a tak prichádza na rad vlastná voľba. Tá by už mala zohľadniť množstvo premenných, aby boli komfort a úroveň ochrany nôh na maximálnej úrovni. Kvalitná vojenská obuv to dokáže presne podľa vašich požiadaviek. Stačí sa zoznámiť s možnosťami ponuky a nájsť najviac vyhovujúce riešenie.

Vojenské topánky (inak taktické topánky) však nie sú len výsadou ozbrojených a záchranných zborov. Ich prednosti lákajú čoraz širšie zástupy z radov “bežných civilistov”. Siahajú po nich lesníci, poľovníci a outdooroví turisti, ktorí sa pohybujú v náročných podmienkach. Stali sa neodmysliteľnou súčasťou výbavy na militaristické rekreačné športy (paintball, airsoft). Okrem nepopierateľnej funkčnosti sú mnohé modely lákadlom aj pre ich prepracovaný, robustný vzhľad, ktorý sa hodí napríklad do štýlu obliekania rockerov a metalistov.

Kvalitné vojenské topánky však predstavujú podstatne vyššiu investíciu ako bežná vychádzková obuv. Priamoúmerne s cenou sa od nich potom očakáva vyššia miera ochrany a správna podpora pre chodidlá. Na ich výrobu sa pod taktovkou renomovaných výrobcov používajú prémiové materiály s dlhou životnosťou a odolnosťou. Dôležitá je kvalita spracovania, prevedenie podrážky, švov či jazyka. Dnes už bez problémov nájdete vojenskú obuv na štýl tenisiek, no rovnako tak aj vyššie vojenské kanady určené do extrémnych podmienok. Na základe dostupných testov a recenzií vojenských topánok sme pripravili rebríček s veľmi dobre hodnotenými modelmi. V ňom nájdete obľúbené vojenské topánky napríklad od LOWA, Salomon, Bennon či Altama.

Najlepšie vojenské topánky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1LOWA® Zephyr GTX® MID TF

Obľúbené medzi vojakmi
✔️ Nepremokavá a priedušná obuv
✔️ Zvršok z kože
✔️ Kvalitné medzipodošvy, ktoré zaisťujú stabilitu so zachovaním pohodlia
✔️ Vhodné aj na celodenné nosenie a dlhé výstupy
📌 od 181 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Salomon Quest 4D GTX Forces 2 EN

Do najnáročnejšieho terénu
✔️ Odolné materiály, vodeodolné, antistatické
✔️ Podrážka odolná voči prepichnutiu, nešmýka sa, zosilnená špička
✔️ Ochrana pred vniknutím cudzích predmetov
✔️ Efektívne odvádzajú vlhkosť
📌 od 245 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3BENNON COMMODORE LIGHT O1

Ľahká taktická obuv
✔️ Ľahká zásahová obuv bez kovových súčastí
✔️ Zvršok z lícovej prírodnej usne v kombinácii s polstrovaným nylonom
✔️ Dvojkomponentná podošva pre účinné tlmenie rázov pri došliapnutí
📌 od 65 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Altama® OTB Maritime Assault Low

Najlepšie vojenské tenisky
✔️ Taktická obuv na operácie vo vlhku či vode
✔️ Povrch z oderu-vzdorného nylonu Cordura®
✔️ Extra priedušná a rýchloschnúca sieťovina
✔️ Ploché šnúrky netlačia ani pri použití s ​​plutvami
📌 od 112 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5AKU Tactical® Pilgrim DS

Všestranné
✔️ Vynikajúca opora pre nohy + stabilita
✔️ Vrchná topánka je vyrobená z odolného semišu
✔️ Špeciálne vyvinutá technológia Air 800 - vysoká priedušnosť
✔️ Gumová podrážka je vybavená protišmykovou textúrou
📌 od 153 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6Force 8" Waterproof ORIGINAL S.W.A.T.®

Vysoké, vodotesné, profesionálne
✔️ Obuv vhodná pre príslušníkov zásahových jednotiek
✔️ Celokožené, vhodné aj do náročných podmienok
✔️ Topánky neobsahujú kov a nespustia tak poplašný signál
✔️ Protišmyková obuv + odoláva olejom, nezanecháva šmuhy
📌 od 124 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať vojenské topánky / vojenskú obuv

Vojenská obuv je v mnohých situáciách nevyhnutnosťou a nečudo, že jej popularita najmä v pánskych kruhoch významne narastá. Ak stojíte pred výberom vhodných vojenských topánok a rozmanitá ponuka sa zdá byť príliš komplikovaná, pomôžte si našimi radami a urýchlite svoje rozhodovanie. Okrem základných informácií a delení sme pripravili krátky zoznam obľúbených výrobcov, ktorí majú vo svojom portfóliu veľmi dobre hodnotené modely vojenských topánok a tešia sa všeobecnej obľúbenosti.

Čo je vojenská obuv?

Hoci sa názov zdá pomerne jasný, vojenská obuv prekvapivo zaujíma aj iných užívateľov ako vojakov. Áno, niekde v začiatkoch existovala výhradne vojenská obuv, ktorú nosili iba vojaci a mala svoje charakteristické črty. Dnes, s príchodom širokej ponuky a množstva predajcov, natrafíte v kategórii „Vojenská obuv“ na topánky rôzneho určenia – nielen pre profesionálov.

Naďalej v nej však dominujú vysoké vojenské topánky (kanady), no čoraz viac pozornosti si získavajú aj členkové vojenské topánky a tenisky tohto typu. A kým vojenská obuv sa prevedením snaží osloviť čoraz širší okruh záujemcov, taktická obuv sa mierne vyčleňuje a začína byť čoraz viac prepracovanejšia a vytváraná s konkrétnym účelom – splniť tie najnáročnejšie a špecifické výzvy v prostredí, do ktorého je určená.

Či už nízky alebo vysoký pár topánok, od vojenskej obuvi sa očakáva predovšetkým spoľahlivosť, odolnosť voči mnohým externým faktorom, trvácnosť a schopnosť vytvoriť pre nohy dokonalú klímu aj pri celodennom používaní.

ako vybrať vojenské topánky

Pre koho sú vojenské topánky určené?

Vojenské topánky sú vhodné pre pomerne širokú škálu povolaní a tiež spĺňajú požiadavky viacerých voľnočasových aktivít.

Patria do výbavy príslušníkov vojenského zboru, polície, hasičského zboru, záchranárskej horskej služby, lesníkov. Pre svoje kvality zaujali aj turistov. Niektoré modely sú vhodné na pešiu turistiku, kedy pozitívne vplývajú na výdrž a zmierňujú únavu nôh, iné pre výbornú trakciu ocenia náročnejší outdooroví nadšenci. V niektorých subkultúrach sa stali neodmysliteľnou súčasťou imidžu. Vojenským topánkam sú verní športoví ultras, hráči paintballu a airsoftu, prívrženci metalu a rocku.

Aké vlastnosti by mali mať kvalitné vojenské topánky?

Ak vojak nemá dobrý batoh a kvalitné vojenské topánky, v teréne a pri akcii jeho šance na prežitie výrazne klesajú.

Dlhodobo uznávaným ideálom sú kožené topánky s vyšším šnurovaním, ktoré nohy udržia v teple a suchu. V závislosti od terénu, ročného obdobia a klímy sa nároky na prevedenie môžu výrazne líšiť.

Aj z tohto dôvodu existujú celoročné vojenské topánky, letné vojenské topánky (vylepšené odvetrávanie), zimné vojenské topánky (vyššia miera zateplenia, s termo-vložkou), vojenské topánky s odolnosťou voči olejom, chemikáliám, voči prerazeniu, s vylepšenou protišmykovou úpravou (na palubu lode), atď. V bohatej ponuke si môžete nájsť presne taký model, ako potrebujete.

Najčastejšie máte výber z nasledujúcich vlastností a ich kombinácií:

 • Podpora – Dôležitá je najmä nadštandardná podpora pre členok, ktorá zamedzí jeho vytočeniu na menej stabilnom teréne.
 • Flexibilita – Vojenská obuv by mala byť dostatočné pružná, aby nebola pre nohy záťažou ani po dlhých hodinách chodenia v komplikovanom teréne.
 • Trakcia – Chcete topánky, v ktorých sa budete cítiť stabilne v akomkoľvek teréne. Topánky s vylepšenou trakciou sú vhodné do mokrého a zamrznutého prostredia (trakcia – “záber” bez pošmyknutia / posuvu).
 • Pohodlie – Pohodlie má na starosti najmä medzipodošva, ktorá by mala byť dostatočné pohodlná so schopnosťou tlmiť otrasy a nárazy.
 • Priedušnosť – Aj keď vojenské topánky pôsobia nadmieru robustne a odolne, ich súčasťou sa stali moderné membrány, ktoré sú schopné odvádza vlhkosť a pot od chodidiel, a zároveň zabraňujú prenikaniu vonkajšej vlhkosti do topánok.
 • Bezpečnosť – Výber bezpečnostných prvkov starostlivo zvážte najmä z pohľadu prostredia a jeho nárokov. Vojenské topánky poskytujú ochranu pred vodou, chladom, chemikáliami, rizikom nárazu (zakomponovaním výstuže do špičky), pred elektrickým prúdom, …
 • Životnosť – Kvalitný pár nových vojenských topánok by mal vydržať roky a odolať nepriaznivým podmienkam a terénu. Kde získať cenné rady? Orientujte sa podľa skúsenosti užívateľov, predajnosti a recenzií. Takáto obuv by mala mať značkový pôvod. Od podozrivo lacných “no name” kanád ruky (a najmä nohy) preč.

nepremokavá a priedušná obuv

Základné strihy vojenských topánok

 • Vysoké vojenské topánky (HIGH): Zvyčajne siahajú minimálne do polovice lýtok a sú vytvorené pre najnáročnejšie podmienky. S ich pomocou zvládnete komplikované trasy a každú pracovnú výzvu. Nohu fixujú po väčšej ploche, čo dodáva stabilitu pri chôdzi – dokonca aj vtedy, ak nesiete ťažkú záťaž na chrbte. Vynikajúce vlastnosti ukazujú v mokrom prostredí a poskytujú výbornú ochranu pred zimou a snehom. Napriek vizuálnej robustnosti sú dostatočne ohybné a odľahčené. Najlepšie vysoké vojenské topánky majú naviac uzatvorené šnurovacie oká, ktoré neprekážajú pri zlaňovaní či pri zoskoku padákom.
 • Stredné / členkové vojenské topánky (MID): Aktuálne veľmi obľúbená kategória – a to aj u neprofesionálov. Mnohé modely vojenskej a taktickej MID obuvi sú parametricky lepšie ako trekové topánky a dlhé túry s nimi sú tak zase o poznanie komfortnejšie. Zvyčajne sú totiž ľahšie, odolnejšie, vysokofunkčné a premyslené do posledného detailu. Výška mierne nad členok naďalej zabezpečuje optimálnu stabilitu nôh, ochranu pred vodou, pieskom či blatom. Sú primerane pohodlné, univerzálnejšie a počas roka im tak nájdete viac príležitostí na využitie – takmer v každom ročnom období.
 • Nízke vojenské topánky (LOW): Hľadáte kvalitné topánky do dobrých poveternostných podmienok? Obuv pod členok síce nechráni členok v takej miere ako strihy vyššie, no ak sa nepohybujete vo výhradne vrtkom nestabilnom prostredí, môžete nohe počas teplých dní dopriať želanú priedušnosť. Bonusom naviac bude ľahkosť obuvi, protišmykovosť, odolnosť voči olejom, tlmenie nárazov medzipodrážkou či prevedenie úplne bez kovových častí.

Ceny vojenskej obuvi

Za kvalitu sa platí a v prípade vojenskej obuvi o tom niet pochybností. Prevedenie obuvi by malo zodpovedať vašim požiadavkám, frekvencii nosenia, ročnému obdobiu a prostrediu, v ktorom sa budete pohybovať. Je to síce veľa faktorov na vzájomné posúdenie, v bohatej ponuke vojenských topánok je však veľká šanca nájsť dokonalú kombináciu vlastností bez robenia kompromisov.

✅ Vojenské topánky do 100 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete prevahu členkových a teniskových vojenských topánok v základnom, no vzhľadom k účelu aj v očakávane solídnom prevedení. Sú určené predovšetkým na outdoor použitie od jari do jesene. K dostaniu je aj niekoľko vysokých párov vojenskej obuvi, no budú vyhovovať skôr na menej časté používanie, turistiku či ako doplnok k štýlu obliekania.

✅ Vojenské topánky od 100 do 200 eur

V cene od 100 do 200 eur je výber rozmanitejší – od vojenských topánok s univerzálnymi parametrami, až po topánky špecializované a vylepšené na konkrétny účel. Medzi najpredávanejšie vojenské topánky patria už tradične robustné členkové a vysoké topánky s pokročilou ochranou nôh, zabezpečujúce vysokú stabilitu aj v náročnom prostredí (mráz, ľad, chemikálie, voda,…).

✅ Vojenské topánky od 200 eur

Ak hľadáte vojenské topánky, ktoré vydržia veľa a zároveň aj vydržia dlho, zamerajte sa na premiantov od renomovaných značiek. Ponúkajú vysokú kvalitu spracovania, najlepšie materiálové kombinácie a moderné technológie prinášajúce komfort. K ich prednostiam patrí odolnosť (aj v extrémnych podmienkach), stabilita, bezpečnosť a výborne zvládnutá anatómia.

Najlepšie značky vojenskej obuvi

 • LOWA – Značka Lowa patrí v súčasnosti k jedným z najväčších výrobcov trekingovej obuvi a radí sa k lídrom v technologickom pokroku pri výrobe obuvi do náročných podmienok. Top kvalita, inovácie, precízna práca, vyššia cena = ponuka, ktorá osloví aj náročných.
 • Salomon – Francúzska značka Salomon je dobre známa lyžiarom, turistom a bežcom. V jej ponuke nájdete tiež vojenskú obuv vyššieho štandardu. K prednostiam patrí napríklad aktívne tlmenie nárazov, spoľahlivá vodeodolnosť či zakomponovanie pohodlných ortopedických vložiek.
 • Bennon – Česká značka Bennon osloví milovníkov akčného pohybu v outdoorovom prostredí aj pri náročných vysokohorských túrach. Obľúbené sú pre veľmi dobrý pomer cena/kvalita, zakomponovanie systému rýchleho šnurovania, spevnenie strategických miest a poskytovanie dobrej opory pre chodidlá.
 • Altama – Značka známa najmä v Amerike produkuje armádnu taktickú obuv už dlhé desaťročia. Aj na našom trhu nájdete niekoľko modelov, ktoré prichádzajú presvedčiť priedušnosťou, nízkou hmotnosťou, no zároveň odolnosťou voči poškodeniu a vysokým komfortom aj pri celodennom nosení.
 • ORIGINAL S.W.A.T. – Dobrý pomer cena / kvalita. Výnimočne lesklá čierna farba, vodotesné konštrukcie a vyššie plnohodnotne funkčné vojenské topánky.
 • Mil-Tec – Kvalitná vojenská, policajná, taktická a trekovo-športová army obuv. Pekný výber členkových topánok za priaznivú cenu.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1LOWA® Zephyr GTX® MID TF

Obľúbené medzi vojakmi
✔️ Nepremokavá a priedušná obuv
✔️ Zvršok z kože
✔️ Kvalitné medzipodošvy, ktoré zaisťujú stabilitu so zachovaním pohodlia
✔️ Vhodné aj na celodenné nosenie a dlhé výstupy
📌 od 181 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Salomon Quest 4D GTX Forces 2 EN

Do najnáročnejšieho terénu
✔️ Odolné materiály, vodeodolné, antistatické
✔️ Podrážka odolná voči prepichnutiu, nešmýka sa, zosilnená špička
✔️ Ochrana pred vniknutím cudzích predmetov
✔️ Efektívne odvádzajú vlhkosť
📌 od 245 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3BENNON COMMODORE LIGHT O1

Ľahká taktická obuv
✔️ Ľahká zásahová obuv bez kovových súčastí
✔️ Zvršok z lícovej prírodnej usne v kombinácii s polstrovaným nylonom
✔️ Dvojkomponentná podošva pre účinné tlmenie rázov pri došliapnutí
📌 od 65 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Altama® OTB Maritime Assault Low

Najlepšie vojenské tenisky
✔️ Taktická obuv na operácie vo vlhku či vode
✔️ Povrch z oderu-vzdorného nylonu Cordura®
✔️ Extra priedušná a rýchloschnúca sieťovina
✔️ Ploché šnúrky netlačia ani pri použití s ​​plutvami
📌 od 112 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5AKU Tactical® Pilgrim DS

Všestranné
✔️ Vynikajúca opora pre nohy + stabilita
✔️ Vrchná topánka je vyrobená z odolného semišu
✔️ Špeciálne vyvinutá technológia Air 800 - vysoká priedušnosť
✔️ Gumová podrážka je vybavená protišmykovou textúrou
📌 od 153 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6Force 8" Waterproof ORIGINAL S.W.A.T.®

Vysoké, vodotesné, profesionálne
✔️ Obuv vhodná pre príslušníkov zásahových jednotiek
✔️ Celokožené, vhodné aj do náročných podmienok
✔️ Topánky neobsahujú kov a nespustia tak poplašný signál
✔️ Protišmyková obuv + odoláva olejom, nezanecháva šmuhy
📌 od 124 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin