Ako vybrať najlepšiu kozu na rezanie dreva? TOP produkty podľa recenzií

najlepšie kozy na rezanie dreva
Koza na rezanie dreva je jedným z najužitočnejších pomocníkov pri spracovávaní zásob dreva pre každého, kto chce drevo rezať sám. Je to v princípe celkom jednoduchá konštrukcia, no musí vykazovať výbornú stabilitu, nosnosť a nezlyhať ani v náročnejších situáciách. Aké sú najlepšie kozy na rezanie dreva a aké vlastnosti si všímať?

Pozornosť sme zamerali na kozy a stojany na rezanie dreva, ktorých pomer cena/výkon je z hľadiska využitia pri prácach okolo domu, na chate si na stavbe viac ako ideálny. V nasledujúcom rebríčku nájdete kozy a stojany na rezanie dreva z ocele aj dreva, ktoré vnesú do pílenia dreva stabilitu a oporu. Pripravili sme tiež prehľad, v ktorom sa dozviete, ako vybrať kozu na rezanie dreva presne podľa svojich potrieb a na ktoré parametre najviac prihliadať. Ak potrebujete mať istotu, vezmite si na pomoc testy a recenzie kôz na drevo, kde nájdete favoritov od značiek Magg, Stanley, Holzstar®, DeWalt či Profi Tools.

Najlepšie kozy na rezanie dreva podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Magg 120009

+ Koza na rezanie dreva s držiakom na reťazovú pílu – do váhy 7kg a dĺžky lišty 45cm
+ Pre drevo s max. dĺžkou 180 cm a priemerom 20 cm
+ Maximálne zaťaženie 120 kg
od 114 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Einhell Grey

+ Robustné pozinkované nohy a zložiteľná konštrukcia
+ 3 nastavenia pracovnej výšky
+ Maximálne zaťaženie 150 kg, max. priemer polien 30 cm
od 29 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Stojan/koza na rezanie dreva Magg

+ Stojan vhodný na rezanie dreva od priemeru 2,5 cm do 23 cm
+ Maximálne zaťaženie až 150 kg
+ Stabilná konštrukcia, jednoduchá manipulácia
od 61 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#4Koza na rezanie dreva SB 1 Holzstar®

+ Stabilná skladacia konštrukcia z oceľových pozinkovaných profilov
+ Ozubená dosadacia plocha
+ Maximálne zaťaženie až 180 kg
od 55 €
⭐ 93 % Čítať recenzie
#5Koza drevená na rezanie dreva Magg

+ Drevená skladacia koza na rezanie dreva
+ Dobrá cena
+ Overená konštrukcia
od 35 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#6Stanley STST1-70355 2 ks

+ Pevná konštrukcia udrží v páre až 360 kg
+ Vybavené policou pre uloženie ručného náradia
+ Jednoduché prenášanie + dobrá využiteľnosť na stavbách, v dielni
od 40 €
⭐ 87 % Čítať recenzie

Ako vybrať kozu/stojan na rezanie dreva

Rezanie dreva sa nezaobíde bez píly – ručnej alebo motorovej. Ak máte na záhrade dovezené kmene na popílenie, isto nám dáte za pravdu, že zohýbať sa ku každému kusu je pre chrbát a celkovo i bezpečnosť práce veľmi náročné. Omnoho lepšie ide rezanie dreva v stoji. Akým spôsobom dostať kmeň do výšky 80 cm nad zem? Riešenie je jednoduché a poznali ho už generácie pred nami – nesie názov koza na rezanie dreva alebo stojan na rezanie dreva. Táto stabilná podpora máva rôzne podoby, no jej úloha je vždy rovnaká – udržať kmeň dreva nad zemou v stabilnej polohe, aby ste pílenie dreva ručnou či motorovou pílou zvládli aj svojpomocne.

Pre koho je koza/stojan na rezanie dreva dobrou voľbou?

Nájde u vás pracovná koza vôbec uplatnenie? Ak potrebujete spracovať zásoby palivového dreva, máte chatu, venujete sa stavbárstvu alebo hobby majstrovaniu s drevom, s veľkou pravdepodobnosťou bude u vás koza na rezanie dreva pravidelne využívaná.

Ide o praktickú a cenovo pomerne nenáročnú investíciu, vďaka ktorej pôjde pílenie či iné spracovanie dreva podstatne rýchlejšie. A kým základné kozy na drevo majú len jednu úlohu, niektoré modernejšie konštrukcie disponujú už aj držiakom na motorovú pílu alebo výborne poslúžia ako stabilné podstavce pod veľkú pracovnú dosku.

pílenie dreva

Kozy, stojany a podstavce na rezanie dreva

Koza, jednostranný stojan alebo dvojica oporných podstavcov? Rôzne konštrukcie znamenajú aj mierne odlišné možnosti využitia. Ak sa chystáte rezať drevo svojpomocne, zvážte dĺžku a priemer dreva (kmeňov) a zohľadnite tiež nástroj, s ktorým budete drevo rezať (ručná alebo motorová píla).

Kozy na rezanie dreva

Kozy na rezanie dreva predstavujú základnú, rokmi overenú konštrukciu. Zvyčajne ide o dvojicu alebo trojicu nôh prekrížených do tvaru „X“, ktoré sú navzájom prepojené a stabilizované. Vyrobené sú buď z dreva, alebo ocele. Pôsobia robustne a unesú mohutné kmene. Píliť a rezať na nich môžete guľatinu, dosky i trámy. Neobmedzujú vás vo výbere píliaceho nástroja – drevo sa dá rezať ručnou pílou aj pomocou motorovej píly. Najlepšie kozy na rezanie dreva disponujú vysokou nosnosťou, odolnosťou i ozubením pre lepšie zachytenie dreva. Vyhľadávané sú pracovné kozy s možnosťou zloženia alebo úplného sklopenia pre nenáročné uskladnenie. Drahšie modely majú vylepšenie v podobe držiaka na motorovú pílu.

Stojany na rezanie dreva

Stojany na rezanie dreva majú konštrukciu tvaru „L“. Na jednej strane tohto držiaka je čeľusť so zubami, do ktorej sa zasunie guľatina a zostane pevne zovretá. K dlhšej časti kmeňa máte potom prístup motorovou aj ručnou pílou. Konštrukcia je stabilná, vyrobené z ocele. Obľúbené sú stojany s vysokoodolnou práškovou povrchovou úpravou, vďaka ktorej dlhodobo odolávajú vlhkosti a následnej korózii. Aj stojany na rezanie dreva bývajú skladacie, pričom montáž a demontáž zaberie iba niekoľko sekúnd a prácu so stojanom zvládne jediná osoba.

Podstavce na rezanie dreva (v páre)

Oporné pracovné podstavce dokážu plniť niekoľko úloh. Najčastejšie ide o dvojicu rovnakých podstavcov, ktoré rozložíte v primeranej vzdialenosti od seba a preložíte cez ne drevenú dosku. Vhodné sú skôr na pílenie trámov a drevených lát. Ak nemajú špeciálny mechanizmus na zachytenie guľatiny, rezanie kmeňov bude veľmi obtiažne. Sú však veľmi obľúbené stavbármi, ktorí pracujú s dreveným obložením, a teda už upraveným a spracovaným drevom. Tieto podstavce výborne poslúžia ako nohy provizórneho pracovného stola – kdekoľvek ich rozložíte. Stačí cez ne preložiť dostatočne veľkú pracovnú dosku a môžete lepiť, kresliť, merať či vŕtať. Vyrobené bývajú z ocele, dreva, no aj tvrdeného plastu. Obľúbené sú skladacie podstavce vybavené policami na odloženie pracovného náradia.

Základné parametre a vlastnosti

Pri výbere vhodnej kozy alebo stojana na rezanie dreva sa nenechajte zlákať iba lákavou cenou. Potrebuje poznať viacero dôležitých hodnôt, ktoré úzko súvisia s tým, aké drevo tieto konštrukcie unesú, aby ste sa na ne pri práci mohli spoľahnúť.

Pracovná výška a výšková nastaviteľnosť

Pri väčšine konštrukcií je pracovná výška na rezanie zrealizovaná tak, aby ste mali kmeň dreva vo výške cca 75 – 80 cm, čo je približne výška pracovných dielenských stolov. Pokročilejšie konštrukcie umožňujú výškovú nastaviteľnosť, napríklad v 3 stupňoch. Rozdiel medzi stupňami však nebýva príliš výrazný (iba 5 – 8 cm na stupeň), no niekedy vám prácu uľahčí aj takýto detail.

Maximálny priemer polien

Ďalším dôležitým číselným údajom je priemer polien, ktoré môžete do kozy alebo stojana vložiť. Je udávaný v milimetroch alebo centimetroch. Potrebujete spracovať guľatinu s priemerom 30 cm alebo vystačíte so stojanom, do ktorého sa vojdú kmene s priemerom do 22 cm? Z popisu produktu sa najčastejšie dozviete rozpätie OD – DO, napríklad priemer spracovávaného dreva je 2 – 24 cm pre dosku a 5 – 24 cm pre guľatinu.

Maximálna dĺžka polena

Tento údaj hovorí o tom, aké dlhé môže byť poleno/trám/kmeň, aby stojan na drevo nestratil svoju stabilitu a neprevrhol sa. Maximálna dĺžky býva 150 cm, ale aj 230 cm. Pri niektorých konštrukciách sa dá použiť drevo ľubovoľnej dĺžky, nemali by ste však prekročiť maximálne zaťaženie.

Maximálne zaťaženie

Alebo aj nosnosť stojana/kozy na rezanie dreva. Kým samotná konštrukcia váži iba 10 kg, uniesť dokáže 10- až 15-násobne viac. Priemerná nosnosť kôz a stojanov na rezanie dreva je cca 100 – 150 kg, čo je úplne postačujúca, až naddimenzovaná hodnota – predovšetkým, ak vychádzame z toho, že jeden človek sám nebude dvíhať také ťažké bremená.

Hmotnosť, prenosnosť, nároky na uskladnenie

Hmotnosť kôz, stojanov a podstavcov nie je vysoká (cca od 6 do 13 kg). Jednoducho sa dajú preniesť aj v jednej ruke. Ak plánujete túto konštrukciu nosiť z miesta na miesto (zo záhrady do sadu, na chatu alebo kamarátovi na stavbu), zvoľte skladaciu konštrukciu, ktorá po zložení nezaberie veľa miesta a jednoducho sa zmestí do kufra osobného auta. Zložený stojan alebo koza na rezanie dreva potom zaberie pri uskladnení iba nebadané miesto za regálom, pod stolom alebo pri stene v dielni.

drevo na pílenie

Užitočná výbava

 • Držiak na reťazovú pílu – Koza na rezanie dreva s držiakom na reťazovú pílu patrí medzi aktuálne veľmi vyhľadávané riešenia. Motorovú pílu na jednej strane do držiaka bezpečne osadíte a ušetríte tak ruky od jej váhy a sústavného držania. Vašou úlohou je iba posúvať kmeň a pílou v držiaku vykonať pohyb nevyhnutný pre rez.
 • Ozubená dosadacia plocha – Pomáha udržať trám/guľatinu bezpečnejšie na jednom mieste bez náhodného pohnutia. Zúbky sú prítomné na pracovných kozách v hornej časti a na stojanoch s čeľusťou. Je dobré myslieť na to, že drevo síce zafixujú, no jeho posun bude o čosi náročnejší.
 • Polica na uloženie ručného náradia – Ide o výbavu, ktorou disponujú niektoré typy oporných podstavcov.
 • Brzdiace rameno na zabezpečenie dreva pri pílení – Chcete prerezať naraz viac tenkých lát, konárov alebo viac kusov užšej guľatiny? Naložte do pracovnej kozy viac kusov dreva a pomocou brzdiaceho ramena potom drevo jednoducho zabezpečíte proti nechcenému pohybu.
 • Prepravné rukoväte – Zjednodušujú prenos konštrukcie z miesta na miesto.
 • Stabilné pätky nôh – Koza alebo stojan správne naložený drevom sa prirodzene už nepohne z miesta. Iné je to v situácii, keď drevo do stojana či kozy ešte len pokladáte. Vtedy sa môže stať, že sa na šmykľavom alebo nerovnom povrchu táto konštrukcia pohne. Aj preto majú kvalitné kozy a stojany na rezanie dreva vo výbave stabilné a zosilnené pätky nôh.

Ceny kôz a stojanov na rezanie dreva

Koľko zaplatíte za kvalitnú kozu na rezanie dreva? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Kozy a stojany na rezanie dreva do 30 eur

Ide o kategóriu, v ktorej nájdete základné kozy a stojany na rezanie dreva určené na príležitostné používanie párkrát za rok. Svoju úlohu väčšina z nich splní tak, ako sľubuje a ich funkčnosti nemožno nič závažné vytknúť. Vylepšenia a praktickú výbavu navyše však nájdete až u drahších modelov.

Kozy a stojany na rezanie dreva od 30 do 80 eur

V tejto cenovej kategórii objavíte viacero zaujímavých konštrukcií, ktoré oslovia pomerom cena/kvalita. Niektoré možno podľa rebríčkov predajnosti označiť aj za najpredávanejšie kozy a stojany na rezanie dreva. Sprevádzajú ich pozitívne recenzie a dobre ich hodnotia aj náročnejší kupujúci. Disponujú vyššou nosnosťou a materiálovou odolnosťou. Zmestia sa do nich aj kmene s väčším priemerom. Obľúbené sú držiaky na drevo so skladacou konštrukciou.

Kozy a stojany na rezanie dreva od 80 eur

Trávite na stavbe či v dielni veľa času a počas roka pracujete s drevom pravidelne? Potom sa vám zíde výbava, na ktorú sa dá spoľahnúť, odbremení vaše ruky a vnesie do práce jednoduchosť i rýchlosť. Kozy na rezanie dreva s držiakom pre motorovú pílu nájdete práve v tejto cenovej kategórii. Taktiež sem patria vysokozaťažiteľné oporné podstavce so samostatným vysúvaním nôh, ktoré umožňuje perfektné vyrovnanie na nerovnom povrchu.

Najlepšie značky kôz a stojanov na rezanie dreva

 • Magg – Veľký sortiment priemyselného tovaru a ručného náradia priniesla na náš trh česká značka Magg. V jej portfóliu nájdete kozy a stojany na rezanie dreva v rôznom prevedení. Od jednoduchých, až po komplexnejšie konštrukcie s držiakom na motorovú pílu.
 • Stanley – Ak sa často venujete práci v dielni, o americkej značky Stanley ste už pravdepodobne počuli. Veľkú pozornosť pútajú ľahké, pritom pevné kozy s vysokou nosnosťou, ktoré lákajú na všestranné dielenské využitie. Nízka hmotnosť, po zložení perfektne skladné.
 • Holzstar® – Nemecká značka Holzstar® zaujala stabilnou konštrukciou z oceľových pozinkovaných profilov, ktorej nechýba ozubená dosadzacia plocha a nadštandardná nosnosť. Označovaná býva aj ako pílový kôň.
 • DeWalt – Obľúbili ste si náradie americkej značky DeWalt? Máte od nej pílu? Potom si nenechajte ujsť profesionálne pracovné kozy a podstavce, ktoré vám budú nápomocné pri spracovávaní dreva. Vyššia cena, avšak robustné, odolné a precízne spracované.
 • Profi Tools – Spokojné recenzie a dobrá predajnosť sprevádzajú aj kozy na rezanie dreva značky Profi Tools. Rôzne konštrukcie a dobrá cenová dostupnosť.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Magg 120009

+ Koza na rezanie dreva s držiakom na reťazovú pílu – do váhy 7kg a dĺžky lišty 45cm
+ Pre drevo s max. dĺžkou 180 cm a priemerom 20 cm
+ Maximálne zaťaženie 120 kg
od 114 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Einhell Grey

+ Robustné pozinkované nohy a zložiteľná konštrukcia
+ 3 nastavenia pracovnej výšky
+ Maximálne zaťaženie 150 kg, max. priemer polien 30 cm
od 29 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Stojan/koza na rezanie dreva Magg

+ Stojan vhodný na rezanie dreva od priemeru 2,5 cm do 23 cm
+ Maximálne zaťaženie až 150 kg
+ Stabilná konštrukcia, jednoduchá manipulácia
od 61 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#4Koza na rezanie dreva SB 1 Holzstar®

+ Stabilná skladacia konštrukcia z oceľových pozinkovaných profilov
+ Ozubená dosadacia plocha
+ Maximálne zaťaženie až 180 kg
od 55 €
⭐ 93 % Čítať recenzie
#5Koza drevená na rezanie dreva Magg

+ Drevená skladacia koza na rezanie dreva
+ Dobrá cena
+ Overená konštrukcia
od 35 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#6Stanley STST1-70355 2 ks

+ Pevná konštrukcia udrží v páre až 360 kg
+ Vybavené policou pre uloženie ručného náradia
+ Jednoduché prenášanie + dobrá využiteľnosť na stavbách, v dielni
od 40 €
⭐ 87 % Čítať recenzie
4.9/5 - (13 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin