Najlepšie granule pre mačky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie granule pre mačky
Aké zloženie majú najlepšie granule pre mačky? Čomu pri výbere krmiva pre mačky venovať pozornosť? Ak sa nad týmito otázkami zamýšľate a chcete svojmu štvornohému pradúcemu miláčikovi dopriať kvalitnú stravu, nenechajte si ujsť niekoľko tipov na obľúbené granule pre mačky v nasledujúcom rebríčku.

V zložení stravy mačky nesmú chýbať bielkoviny, tuky, sacharidy a dôležité vitamíny a minerály. Mačka chovaná v byte neloví, a teda ani nerozhoduje o svojej strave. Úlohou jej majiteľa je jasná – nájsť pre ňu výživne hodnotné krmivo, vďaka ktorému bude prospievať a udrží si primeranú hmotnosť, silné kosti, kĺby a krásnu srsť. Neexistujú však iba jediné granule, ktoré by vyhovovali všetkým mačkám. Mačiatka, gravidné mačky, kastrované mačky, ale aj mačky so zdravotnými problémami majú celkom odlišné nároky na zloženie krmiva.

Radi vyberáte z toho najlepšieho v ponuke? Sortiment krmiva pre mačky je široký, a preto venujte pozornosť aj dostupných testom a recenziám granúl pre mačky. Navštívte diskusné fóra alebo sa neváhajte poradiť s veterinárom.

Najlepšie granule pre mačky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1WHISKAS Adult cat s kuracím mäsom

✔️ Veľké balenie granúl pre mačky
✔️ S príchuťou kuracieho mäsa
✔️ Kompletné krmivo
✔️ Pre malé a veľké plemená s nízkou, normálnou a vysokou aktivitou
📌 od 32 € / 14 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Josera Kitten Minette

✔️ Pre mačiatka do 12. mesiacov a pre gravidné, dojčiace mačky
✔️ Ľahko stráviteľné
✔️ Diétna vláknina ako prevencia tvorby chlpových chumáčov
📌 od 13 € / 2 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Orijen Cat and Kitten

✔️ Veľké množstvo proteínov z kurčiat a moriek, celých vajec a rýb
✔️ Bez obilnín
✔️ Drobná veľkosť granúl
✔️ Vhodné aj pre gravidné a dojčiace mačky
📌 od 32 € / 1,8 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Friskies granule pre mačky s kuraťom a zeleninou

✔️ Pre dospelé mačky všetkých plemien
✔️ Obľúbený produkt
✔️ Obsahuje vlákninu z prírodných zdrojov
📌 od 11 € / 4 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Applaws granule Cat Adult kura s jahňacinou

✔️ Vysoký obsah mäsa
✔️ Bez obilnín, konzervantov, dochucovadiel a farbív
✔️ Prirodzene hypoalergénne
✔️ Bohaté na prírodný taurín
📌 od 42 € / 7,5 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Brit Premium by Nature Cat Sterilized Salmon

✔️ Pre mačky s menšou pohybovou aktivitou a kastrované mačky
✔️ Rybia a lososová príchuť
✔️ Neobsahuje pšenicu, kukuricu ani sóju
📌 od 29 € / 8 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať granule pre mačky

Aká strava je vhodná pre mačku chovanú v byte či v dome? Takto chované domáce zvieratá sú odkázané na kŕmenie, o ktorom rozhodujú ich majitelia. Ak chcete, aby vaša mačka prospievala a mala kvalitnú výživu, je dôležité venovať výberu krmiva náležitú pozornosť. Najjednoduchším riešením je kupovať mačke hotové, kompletné krmivo, v ktorom sú obsiahnuté všetky kľúčové živiny v adekvátnych pomeroch.

Základné otázky na zváženie

Skôr, ako pristúpite k výberu krmiva pre mačky, zodpovedajte nasledujúce otázky. Odpovede na ne vám aspoň čiastočne zúžia výber a rýchlejšie sa zameriate na vhodnú kategórii krmív.

 • Aký je vek vašej mačky? Máte viac mačiek odlišného veku? V krmive mačiatok je odlišné percentuálne zastúpenie živín, ako je v krmive pre mačky vyššieho veku. Pri väčších vekových rozdieloch je na mieste uvažovať aj o rôznych krmivách.
 • Ide o mačku gravidnú, sterilizovanú/kastrovanú? Kým gravidná mačka potrebuje krmivo s väčším množstvom energie a živín, v krmive pre sterilizované mačky je menšie zastúpenie tuku pre ich vyššie sklony k obezite.
 • Koľko pohybu má vaša mačka? Je to mačka chovaná iba v interiéri alebo sa pohybuje voľne po záhrade?
 • Má vaša mačka tráviace ťažkosti alebo iné zdravotné problémy? Napríklad granule s vysokým obsahom obilnín môžu spôsobiť ďalšie tráviace ťažkosti.
 • Aký má vaša mačka vzťah k vode? Niektoré mačky majú problém s pitím stojatej vody (tip – Fontány pre mačky), preto je lepšie siahnuť po mokrom krmive. Pri kŕmení suchým krmivom musí mať mačka prístup k čerstvej vode.

Krmivo pre mačky – základné možnosti

Podobne ako pri výbere krmiva pre psa, aj pri mačkách treba počítať, že súčasná ponuka je naštandardne bohatá. Rozdiely sú v kvalite, množstve, cene a vo forme krmive. Niektoré mačky nie sú vyberavé a dobre prijmú suché aj mokré krmivo. Iné však môžu dávať svoje mačacie „móresy“ jasno najavo.

Granule pre mačky

Granule pre mačky sú základným zástupcom suchého krmiva. Predávajú sa v rôzne veľkých baleniach – od malých na ochutnávku, po veľké s výhodnejšou cenou v prepočte za kilogram. Suché krmivo sa jednoducho skladuje, dávkuje a v miske vydrží celý deň bez rizika zvetrania alebo zápachu.

Okrem zloženia (viac nižšie) je dôležitá aj veľkosť granúl. Pre mačiatka sú dostupné veľkostne najmenšie granule, kým pre dospelé mačky sú už jednotlivé kúsky o čosi väčšie. Hryzením granúl sa posilňuje mačací chrup. Ak však bude mačka žrať iba suché krmivo, musí mať zabezpečený neobmedzený prístup k vode.

Konzervy a kapsičky pre mačky

Pre niektoré mačky sú konzervy a kapsičky vhodnejšou formou krmiva. Ide o jedince, ktoré neobľubujú hryzenie, alebo majú problémami so zubami či čeľusťami, ktoré im znemožňujú hryzenie granúl. Takéto šťavnaté krmivo môže obsahovať až 80 % vody, a to znamená, že iba zvyšných 20 % je vyhradených pre bielkoviny, tuky, sacharidy a iné obsiahnuté živiny. Mačka kŕmená šťavnatými kúskami tak na prvý pohľad zje veľa, no už nemusí mať potrebu piť. Ide o finančne nákladnejší spôsob kŕmenia.

Ak zvažujete, či je lepšie suché krmivo alebo mokré, možno zaváži aj tento detail – otvorené balenie konzervy/kapsičky (aj neskonzumovaný obsah v miske) je lákadlom pre hmyz a po čase obsche alebo začne mierne zapáchať. Pre predĺženie trvácnosti je riešením uskladňovanie v chladničke (po otvorení konzervy).

Maškrty pre mačky

Aj keď sa môže zdať, že maškrty sú populárne iba u psov pri ich výcviku a motivácii, žiadna mačička chutnou maškrtou nepohrdne. Zvyčajne ide o doplnkové krmivo vyšších kvalít v rôznej podobe. Dávkuje sa jednoducho a je k dostaniu v znova uzatvárateľných obaloch. Niektoré maškrty sú určené na výcvik (napríklad, aby sa mačka naučila používať mačaciu toaletu), ďalšie jej môžu pomáhať s trávením, čistiť zuby alebo dopĺňať živiny, ktoré jej chýbajú.

Kvalitné maškrty pre mačky spoznáte podľa čo možno najprirodzenejšieho zloženia (sušené kúsky mäsa). Nebudú obsahovať obilniny, ani žiadne umelé dochucovadlá či farbivá.

Granule pre mačky – všeobecné zloženie

Ak sa zameriate na zloženie granúl pre mačky, na obale krmiva nájdete percentuálne vyjadrený obsah bielkovín (proteínov), obsah olejov a tukov, obsah vlákniny. Ďalšie údaje dopĺňa obsah omega 6 a omega 3 mastných kyselín a doplnkové látky v prepočte na 1 kilogram – napríklad taurin, vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín D, vitamín E, obsah vápnika, zinka, fosforu a sodíka (vyjadrené ako IU/kg alebo mg/kg) a iné.

Mačka by v prirodzenom prostredí inklinovala k čerstvému mäsu, čo znamená prevahu bielkovín a tukov. Pre mačky sú najlepšie granule s vysokým obsahom mäsa a primeraným zastúpením tuku. V granulách sa mäso nachádza v sušenej a pomletej podobe alebo ako múčka. Minimálny obsah mäsa by mal byť na úrovni aspoň 25 – 30 %.

Zastúpenie tuku závisí od fyzickej aktivity mačky. Pre menej aktívne mačky sú vhodné granule s obsahom tuku do max. 10 %. Naopak – pre aktívnejšie mačky môžete siahnuť po granuliach s obsahom tuku 15 % a viac.

Samostatnou kapitolou je prítomnosť sacharidov. Čím je sacharidov v krmive viac, tým býva krmivo lacnejšie. Používa sa pšenica, kukurica, ryža, zemiaky, ale aj zelenina a ovocie. Niektoré obilniny spôsobujú mačkám s citlivým trávením komplikácie. V takom prípade je lepšie siahnuť po granuliach „grain free“ – namiesto obilnín môžu obsahovať ryžu alebo zemiaky.

Granule pre mačiatka

Granule pre mačiatka sú veľkosťou a štruktúrou prispôsobené drobnej čeľusti. Mali by obsahovať komplex výživných látok pre zdravý vývin a rast, predovšetkým pre podporu kostí, svalov, kĺbov a srsti. Spravidla je podiel bielkovín vyšší ako 30 %, pri tukoch na úrovni 20 %. Ak chcete pre drobné klbko chlpov to najlepšie, vyberajte granule bez obsahu konzervantov, farbív a iných aditív. Vyhovuje a chutí im aj mokré krmivo, ktoré sa jednoduchšie žerie. Aj z tohto dôvodu sa granule pre mačiatka pri prvom kontakte ľahko rehydratujú (zmáčajú vlažnou vodou).

Do tejto podkategórie by sa dali zaradiť aj granule pre gravidné a dojčiace mačky. Ide o krmivá označované ako granule pre mačiatka, gravidné a dojčiace mačky. Sú síce veľkostne menšie, no ich výživový profil býva tak bohatý a vyvážený, že vyhovuje aj dospelej mačke v energeticky náročnom období života.

Granule pre sterilizované/kastrované mačky

Sterilizovaným/kastrovaným mačkám sa mení nielen spôsob života, no často aj strava. Sú menej aktívne, no paradoxne chuť do jedla rastie. Ich pohodlnosť sa môže prejaviť na rastúcej hmotnosti. Práve preto sú pre vhodné granule s nižším zastúpením tuku – max. do 10 %. Aj tu platí, že obsah bielkovín by mal byť na hodnote 25 – 30 % a viac. Je vhodné siahnuť po granulách so zvýšeným obsahom vlákniny a živín, ktoré prispievajú k zdraviu obličiek a močových ciest.

Granule pre mačky seniorov

Starnúce mačky môžu trpieť viacerými zdravotnými komplikáciami. Najčastejšie obezitou (vedúcou k cukrovke), poruchami trávenia, zlyhávaním obličiek, ochoreniami srdca, stratou pohyblivosti, poruchami zmyslov (problémy so zrakom, čuchom, …). Hoci strava samotná problém starnúcej mačky nevyrieši komplexne, bez kvalitného kŕmenia rapídne stráca na kvalite života. Sortiment suchého a mokrého krmiva je aj v tomto prípade naďalej rozmanitý a nájdete tu špecificky navrhnuté receptúry s nutrične posilneným zložením na konkrétny stav mačky.

Hypoalergénne granule pre mačky

Aké sú hypoalergénne granule pre mačky? Sacharidy sa v prirodzenej strave mačiek nenachádzali. Ak, tak iba v minimálne miere a skôr ako núdzové riešenie. V niektorých granulách sú však sacharidy zastúpené vo výraznej miere. Čoraz častejšie sa veterinári stretávajú s intoleranciami a alergiami u mačiek, ktoré sa vyvinuli buď na základe genetickej predispozície, pod vplyvom zhoršenia kvality životného prostredia, alebo následkom kŕmenia nevhodnou stravou. Hypoalergénne bezobilninové granule síce patria k drahšej voľbe, no sú vytvorené tak, aby znižovali riziko alergií a tráviacich problémov u mačiek

Ceny granúl pre mačky

Koľko zaplatíte za kvalitné granule pre mačky? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch cenových kategórií. Do ceny sa premieta kvalita zloženia aj samotná veľkosť balenia.

✅ Granule pre mačky do 5 eur

V tejto cene nájdete najmenšie balenia suchého krmiva pre mačky od rôznych výrobcov – hmotnosť cca od 0,3 – 2 kg. Kvalitatívne rozdiely môžu byť obrovské. Tieto menšie balenia kupujú majitelia mačiek najmä vtedy, ak prechádzajú pri kŕmení na novú značku a nechcú riskovať kúpu veľkého balenia, ktoré mačke nebude chutiť.

✅ Granule pre mačky od 5 do 40 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete balenia, po ktorých majitelia mačiek siahajú najčastejšie – cca od 5 – 20 kg. Cena za 1 kilogram je prepočte výhodnejšia. Granule s vyšším obsahom obilnín (a nízkym obsahom mäsa) stoja do 2 €/kg, kvalitnejšie granule s vyšším obsahom mäsa a prospešných živín už budú stáť priemerne od 4 €/kg a viac.

✅ Granule pre mačky od 40 eur

Veľké balenia granúl pre mačky od overených značiek. Na výber krmivá s rôznym určením – pre potreby mačiek rôzneho plemena, veku aj zdravotnej kondície.

Obľúbené značky granúl pre mačky

 • Whiskas – Známa značka mačacieho krmiva má vo svojom portfóliu suché aj mokré krmivo. Kompletne prispôsobené pre rôzne potreby mačiek.
 • Josera – Starostlivý výber surovín a zloženie vytvorené pre konkrétne životné obdobie mačky nájdete aj krmivách pre mačky od nemeckej značky Josera.
 • Orijen – Kanadská prémiová značka krmiva pre psov a mačky odrzkadľuje evolučné nároky na stravu a optimálnu biologickú vhodnosť.
 • Royal Canin – Francúzsky výrobca krmiva pre mačky a psov má na našom trhu bohaté zastúpenie. Spokojné recenzie a dobrá predajnosť.
 • Acana – Kanadské krmivo Acana sa radí medzi biologicky vhodné krmivo pre domáce zvieratá z čerstvých surovín. Strava inšpirovaná predkami psov a mačiek.
 • Friskies – Americká značka mokrého a suchého krmiva a pochúťok pre mačky. Rôzne príchute a textúry, ktoré si mačky obľúbili. Priaznivá cena.
 • Applaws – Granule pre mačky s vysokým obsahom mäsa, zeleninovými a bylinkovými výťažkami. Vyrábané ako 100 % prírodné, hypoalergénne.
 • Brit Premium – Česká značka krmív pre psy a mačky dostupná v dvoch kvalitatívnych radoch – Brit Premium a Brit Care.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1WHISKAS Adult cat s kuracím mäsom

✔️ Veľké balenie granúl pre mačky
✔️ S príchuťou kuracieho mäsa
✔️ Kompletné krmivo
✔️ Pre malé a veľké plemená s nízkou, normálnou a vysokou aktivitou
📌 od 32 € / 14 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Josera Kitten Minette

✔️ Pre mačiatka do 12. mesiacov a pre gravidné, dojčiace mačky
✔️ Ľahko stráviteľné
✔️ Diétna vláknina ako prevencia tvorby chlpových chumáčov
📌 od 13 € / 2 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Orijen Cat and Kitten

✔️ Veľké množstvo proteínov z kurčiat a moriek, celých vajec a rýb
✔️ Bez obilnín
✔️ Drobná veľkosť granúl
✔️ Vhodné aj pre gravidné a dojčiace mačky
📌 od 32 € / 1,8 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Friskies granule pre mačky s kuraťom a zeleninou

✔️ Pre dospelé mačky všetkých plemien
✔️ Obľúbený produkt
✔️ Obsahuje vlákninu z prírodných zdrojov
📌 od 11 € / 4 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Applaws granule Cat Adult kura s jahňacinou

✔️ Vysoký obsah mäsa
✔️ Bez obilnín, konzervantov, dochucovadiel a farbív
✔️ Prirodzene hypoalergénne
✔️ Bohaté na prírodný taurín
📌 od 42 € / 7,5 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Brit Premium by Nature Cat Sterilized Salmon

✔️ Pre mačky s menšou pohybovou aktivitou a kastrované mačky
✔️ Rybia a lososová príchuť
✔️ Neobsahuje pšenicu, kukuricu ani sóju
📌 od 29 € / 8 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin