Najlepšie dámske a pánske hodinky: TOP 5 + 5 modelov podľa recenzií a testov

najlepšie hodinky
Hodinky predstavujú jeden z najtradičnejších doplnkov a sú skvelým adeptom na darček pri mnohých príležitostiach. Dokážu skvelo podčiarknuť štýl nositeľa. Mnohí z nás si bez hodiniek na ruke neodídu ani z domu. Aké prednosti majú najlepšie hodinky pre mužov a ženy? Ak sa v obrovskej ponuke hodiniek chcete rýchlejšie zorientovať vezmite si na pomoc nasledujúce tipy a k tomu naviac aj zopár rád z nasledujúceho sprievodcu.

Čo výrobca, to desiatky až stovky modelov. Čo predajca, to tisíce rozmanitých hodiniek. Podľa akých kritérií vybrať hodinky? Ak hodinky vyberáte pre seba, voľba nemusí byť náročná, pretože sami najlepšie poznáte svoj vkus a preferencie. Pri hľadaní darčeka pre blízku osobu sa však neoplatí staviť na náhodné hodinky. Pripravili sme preto ťahák s niekoľkými bodmi, ktoré vás pri blúdení v e-shope dokážu nasmerovať do správnej kategórie.

Okrem toho nebudú chýbať ani základné delenia hodiniek, kľúčové rozdiely a sumár vyhľadávaných funkcií. Hodinky nie sú záležitosťou na niekoľko mesiacov. V ideálnom prípade dokážu bezo zmeny svojich kvalít poslúžiť niekoľko rokov alebo dovtedy, kým sa vám pohľad na ne nezunuje. Ikonické kúsky však nikdy nevyjdú z módy. Ak so svojím výberom predsa len váhate, zamerajte svoju pozornosť užívateľské recenzie pánskych a dámskych hodiniek. Hoci je vkus na hodinky vysoko individuálny, osvedčené značky hodiniek, ako sú Festina, Casio, Nixon, Michael Kors, Diesel a i. vedia svojim zákazníkom ponúknuť presnosť v spojení s atraktívnym nadčasovým dizajnom.

Najlepšie dámske a pánske hodinky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
Pánske hodinky
#1Festina Classic

Do 75 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 50m (sprchovanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: ušľachtilá koža
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Diesel Mega Chief

Do 100 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 100m (povrchové plávanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: nerezový
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Casio Edifice

Do 150 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 100m (povrchové plávanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: nerezový
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Festina 20536/1

Do 200 eur
Pohon: automatický / kinetický
Vodotesnosť: 50m (sprchovanie)
Sklíčko: zafírové
Remienok: chirurgická oceľ
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Nixon Sentry SS

Do 300 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 100m (povrchové plávanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: oceľ
⭐ 94 % Čítať recenzie
Dámske hodinky
#1Casio Collection Basic

Do 50 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 50m (sprchovanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: nerezový
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Michael Kors MK3191

Do 75 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 50m (sprchovanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: nerezový
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Fossil ES2811

Do 100 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 100m (povrchové plávanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: nerezový
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Tommy Hilfiger Jenna

Do 150 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 30m (vlhkotesné)
Sklíčko: minerálne
Remienok: oceľ s PVD povlakom
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Festina Mademoiselle

Do 200 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 50m (sprchovanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: nerezový
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať hodinky pre mužov a ženy

Kvalitné hodinky za rozumnú cenu, ktoré niečo vydržia. Takto približne znie základná požiadavka pri kúpe hodiniek. Kvalita nemusí byť vykúpená stovkami až tisícmi eur. Pri štvormiestnej cenovke sa skôr bavíme o prestíži a exkluzivite. Avšak, dnes už aj lacné hodinky vyzerajú na prvý pohľad dobre, no až pri dlhšom nosení sa ukazujú ich nedostatky. Nielenže meškajú, ale tiež môžu byť náchylnejšie na poškodenie a znaky opotrebovania. Preto sa neoplatí ani príliš uskromňovať.

Ak si chcete k hodinkám nájsť ten správny vzťah, alebo ak chcete blízkeho človeka obdarovať hodnotným darčekom, ktorý nezostane bez povšimnutia odložený v zásuvke, vezmite si na pomoc nasledujúcu päticu bodov.

1. Stanovte si rozpočet

Ako prvé si urobte predstavu o svojej investícii do hodiniek. Či už ich kupujete pre seba alebo pre iného človeka, pohybujte sa v cenách, ktoré sú pre vás prijateľné. V obchode môžete priamo povedať, že máte záujem napríklad o hodinky do 200 eur, pri online nakupovaní si zase rýchlo nastavíte cenové filtre „od-do“. Zo stoviek modelov sa výber okamžite zúži na niekoľko desiatok a vaša pozornosť nebude príliš rozptýľovaná.

2. Identifikujte štýl a potreby nositeľa

  • Hľadáte hodinky na bežné alebo slávnostné nosenie?
  • Chcete reprezentatívny kúsok na pracovné stretnutia?
  • Alebo hľadáte hodinky, ktoré s vami verne vydržia v náročnejších outdoorových podmienkach?

Pri kúpe hodiniek pre seba vychádzajte z ich účelu (teda – kde a kedy ich budete nosiť). Pozrite sa do svojho šatníka, na charakter práce a druh záľub. Rovnako postupujte aj vtedy, ako hodinky kupujete ako darček. Čo najviac zhodnoťte preferencie a štýl budúceho nositeľa. Iba tak máte šancu obdarovaného hodinkami potešiť.

3. Zvoľte vhodnú veľkosť hodiniek vzhľadom k zápästiu

V tomto kroku mnohí kupujúci zaváhajú alebo priemeru hodiniek vôbec nevenujú pozornosť. Remienok sa dá upraviť, no s priemerom ciferníka veľa neurobíte. Príliš malý alebo naopak príliš veľký ciferník na ruke neukáže dobre. Vedeli ste o tom, že veľkosť hodiniek sa volí aj podľa obvodu zápästia?

  • Pre zápästie s obvodom menším ako 16 cm je ideálny ciferník s priemerom do 38 mm.
  • Ak máte obvod zápästia od 17 – 18 cm, zamerajte sa na hodinky s ciferníkom cca od 40 – 44 mm.
  • Pre zápästie s obvodom väčším ako 19 cm je vhodný ciferník s priemerom 44 mm a viac.

4. Vyberte si funkcie, ktoré budú využité

Hlavnou úlohou náramkových hodiniek je zobrazovať čas. Ideálne s vysokou presnosťou, aby ste sa na svoje hodinky mohli kedykoľvek spoľahnúť. To však nie je všetko, čo hodinky dokážu. Rozhodovať sa môžete napríklad aj podľa úrovne vodotesnosti (ak potrebujete hodinky do času a nečasu alebo na plávanie). Vaše nové hodinky môžu byť podsvietené, môžu zobrazovať dátum, časové pásma, svetový čas, disponovať stopkami, chronografom, či možnosťou prepínať medzi 12 a 24-hodinovým formátom.

V prípade záujmu o pokročilé merania fyzickej kondície, monitoring športových aktivít a využívanie smart funkcií, siahnite miesto klasických po smart hodinkách. Na nich máte napríklad na výber desiatky vizuálne odlišne spracovaných ciferníkov

5. Všímajte si na hodinkách detaily, ktoré majú vplyv na nosenie

Pre celkovú spokojnosť je dôležité sledovať na prevedení hodiniek všetky detaily. Je pravdou, že to na prvý ani desiaty pohľad nezistíte z pozerania obrázkov v e-shope, viaceré prípadné nezrovnalosti sa dajú celkom šikovne predvídať. Čomu venovať pozornosť?

  • Z akého materiálu je náramok hodiniek? Nemáte alergiu na kov? Dá sa remienok po čase jednoducho vymeniť?
  • Koľko hodinky vážia? Viete si predstaviť, že budete mať ruke ťažšie hodinky alebo preferujete ľahkosť?
  • Chcete, aby mali hodinky vyššiu odolnosť voči poškodeniu a vonkajším vplyvom? Nezabudnite si zistiť informácie o tom, z akého materiálu je púzdro a sklíčko hodiniek a aká je vodotesnosť hodiniek.
  • Skontrolovali ste výšku ciferníka a vystúpenie postranných ovládacích tlačidiel? Niekedy aj takýto detail zapríčiní časté zachytávanie hodiniek o manžetu košele a celkový dojem z nosenia hodiniek má svoje trhliny.

dámske hodinky

Hodinky podľa spôsobu zobrazovania času

Jedným z dôležitých krokov výberu je zvoliť si preferovaný spôsob zobrazovania času. Od neho sa vo väčšine prípadov prirodzene odvíja aj celkový vzhľad štýl náramkových hodiniek.

  • Analógové hodinky (ručičkové) – Zobrazujú čas tým najzákladnejším spôsobom, pomocou ručičiek – sekundovej, minútovej a hodinovej. Toto prevedenie je nielen tradičné, ale považované aj za univerzálne. Pôsobia decentne a mimoriadne elegantne. V dámskom prevedení sa kombinujú s lesklým kovom a kamienkami, v pánskej verzii sú atraktívne s koženým remienkom.
  • Digitálne hodinky – Čas je zobrazovaný pomocou číslic na displeji, z ktorého časový údaj kedykoľvek rýchlo odčítate. Sú na pohľad robustnejšie a ladené viac športovo. Nehodia sa na slávnostné príležitosti. Aj napriek tomu sú dlhodobo v záujme pozornosti u pánov. V ich výbave je totiž navyše napríklad zobrazovanie dátumu, stopky, časovač, budík, svetové časy podľa pásiem, výškomer, tlakomer, kompas, …
  • Kombinované hodinky – Tento typ hodiniek je mimoriadne obľúbený najmä u mužov – na bežné nosenie aj do práce. Kombinované hodiny v sebe spájajú eleganciu analógových ručičiek a užitočnosť digitálnych. Pôsobia o niečo robustnejšie ako klasické analógové modely, no zároveň nie sú na prvý pohľad prvoplánovo športové.
  • Binárne hodinky – Zaujímavý spôsob zobrazovania bez ručičiek a čísel pôsobí tak trochu ako zo sci-fi filmov. Predstavujú originálny a zároveň neopozeraný doplnok, kedy ciferník vykresľujú LED diódy. Aktuálny čas a dátum sa musíte z konkrétneho displeja naučiť prečítať. Je však pravdou, že s príchodom smart hodiniek sa záujem o tento typ hodiniek dostal do úzadia.

Hodinky podľa druhu strojčeka

Strojček (alebo aj kaliber, či mechanizmus) predstavuje srdce a hlavu hodiniek. Je starostlivo ukrytý v tele hodiniek, riadi celý chod hodiniek a dbá na ich presnosť.

  • Mechanické hodinky s ručným naťahovaním – V jadre hodiniek sa ukrýva tradičný, remeselne precízne spracovaný mechanizmus, ktorý udržuje v chode dostatočne navinutá pružinka. Hodinky nepotrebujú žiadnu batériu, natáčaním korunky im zabezpečíte chod na istý čas. Sekundová ručička sa pohybuje plynule, bez skokov. Zvyčajne potrebujú natiahnuť raz za 1-2 dni. Ich presnosť úzko súvisí s kvalitou spracovania a prestížou značky. Rokmi sa môžu opotrebovávať a presnosť sa postupne zhoršuje. Nejde o lacné hodinky, práve naopak. V mnohých rodinách sa dedia z generácie na generáciu. Treba s nimi zaobchádzať opatrne, keďže ich citlivé prvky sú náchylné na poškodenie pri nárazoch.
  • Mechanické hodinky s automatickým strojčekom – Tento typ hodiniek sa konštrukčne ponáša na predchádzajúci typ, avšak s jedným zásadným rozdielom – hodinky nemusíte ručne naťahovať, naťahujú sa automaticky, pri nosení a pohyboch ruky (nevyžadujú batériu). Naťahovanie prebieha za pomoci závažia umiestneného na rotore, ktoré napína pružinu. Ak sa tento typ hodiniek dlhšie nenosí, zastavia sa. Do výbavy sa k týmto exkluzívnym kúskom dokupuje aj winder – naťahovač hodiniek. V ideálnom prípade je možné ich natiahnuť aj ručne korunkou. Pre zachovanie dlhodobo dobrého stavu a funkčnosti vyžadujú citlivé zaobchádzanie.
  • Hodinky s quartzovým strojčekom – Najrozšírenejšia kategória hodiniek v rôznych cenových reláciách. Quartzové hodinky s elektrickým oscilátorom a kremenným kryštálom sú síce na batériový pohon, no oceníte ich výnimočnú presnosť a nízke nároky na starostlivosť. Majú podstatne menej komponentov, a preto sú aj menej náchylné na poškodenie. Životnosť batérie môže byť pol roka až niekoľko rokov. Prémiové kúsky majú quartzový strojček napájaný solárnym pohonom (solárne články v ciferníku). Nemusia sa naťahovať, sú permanentne v chode. Jednoduchosť je však vykúpená “skákavým” chodom sekundovej ručičky.

pánske hodinky

Niektoré obľúbené štýly hodiniek

Poďme si teraz predstaviť obľúbené štýly dámskych, pánskych a unisex hodiniek. Pravdepodobne nikto nebude namietať, ak povieme, že od hodiniek chceme, aby sa nám páčili a zapasovali k našej osobnosti a šatníku.

  • Oblekové hodinky – Majú uhľadený, elegantný dizajn. Ide o jednoduchý analógový ciferník doplnený o kožený náramok. Hodiny nie sú zbytočne robustné, aby neprekážali pod manžetou košele.
  • Športové hodinky – Robustné a výrazné spracovanie. Disponujú výraznejším náramkom, dobre si poradia v náročných podmienkach. Majú vyššiu odolnosť voči nárazom a poškriabaniu. Patria sem aj obľúbené pánske poľné hodinky v zaujímavých outdoor až vojenských farbách s kontrastne spracovaným displejom.
  • Potápačské hodinky – Ponúkajú vysokú odolnosť voči vode a nemusíte si ich skladať pri plávaní. Ciferník je čitateľný aj pod vodou. Sú vyrobené z nehrdzavejúcich prémiových materiálov s dlhou životnosťou. Preslávil ich James Bond.
  • Letecké hodinky – Mimoriadne populárne sú u pánov aj tzv. letecké hodinky (s chronografom a ďalšími funkciami). Dominuje im výrazný okrúhly displej s jasnou čitateľnosťou aj v horších svetelných podmienkach. Remienok hodiniek je štandardne o niečo dlhší, aby sa dal zapnúť aj cez bundu.
  • Odolné hodinky – Ak trávite čas v náročnom teréne a nechcete stratiť prehľad o čase, stavte na odolné hodinky. Sú robustné, zosilnené vo viacerých úrovniach, vyrobené z karbónu alebo ocele. Ponúkajú oveľa viac funkcií ako iba zobrazovanie času.
  • Diamantové, zlaté a strieborné hodinky – Decentné alebo naopak výrazné spracovanie, ktoré má vzhľadom na použité materiály vyššiu hodnotu. Ide o hodinky (šperk), ktoré využijete najmä do spoločnosti a na slávnostné akcie.
  • Trendy módne hodinky – Rozmanité štýly, farebnosť, rôzne cenové relácie. Reflektujú súčasné trendy a obľúbené farby. Z tohto dôvodu však čosi strácajú na nadčasovosti.
  • Dizajnové hodinky – Netradičné spracovanie, atypické materiály, tvary ciferníkov, neopozerané rozmiestnenie prvkov. Kvalitné hodinky nájdete v ponuke dizajnérskych módnych značiek.

Spracovanie hodiniek: Púzdro, sklíčko, remienok

Materiály použité na výrobu hodiniek predpovedajú ich životnosť a odolnosť. Kým niektoré hodinky sú už po roku používania značne opotrebované, na iných ani po 10 rokoch nosenia nie je vidno, že by prišli o svoje kvality a pôsobili staro. Aj v tom tkvie čaro hodinárskeho umenia a nečudo, že výrobcovia hodiniek sa predbiehajú v tom, ako “exkluzivitku” budúcim zákazníkom ponúknu.

  • Púzdro, alebo aj plášť hodiniek, predstavuje základnú časť, v ktorej sa ukrýva strojček hodiniek a osadené prvky ciferníka. Najčastejšie sa vyrába z nerezovej ocele, titánu alebo drahých kovov. Jeho úlohou je zabezpečiť celistvosť a ochranu pre kľúčové komponenty.
  • Sklíčko hodiniek je najviac vystavené riziku poškodenia. Stačí, ak rukou zavadíte o tvrdšiu omietku steny a jeho povrch môžu okamžite zdobiť prvé nevzhľadné škrabance. Najlacnejšie hodinky majú vo výbave iba plastové alebo akrylátové sklo. Podstatne lepšou voľbou je už minerálne (kremíkové) sklíčko alebo zafírové sklíčko. Niektoré hodinky kombinujú vlastnosti týchto odolných materiálov, a preto môžete v ponuke objaviť aj hodinky s kremíkovým sklom, ktoré je potiahnuté zafírovou vrstvou.
  • Tretím kľúčovým prvkom hodiniek je remienok. V prípade remienku je výber materiálov široký – plast, guma, textil, koženka, koža, oceľ, titán, drahé kovy, … Remienok do značnej miery predurčuje pohodlie pri nosení, preto vyberajte materiál, ktorý na ruke znesiete. Niekto má radšej mäkšiu kožu, pretože ho kovové remienky dráždia, iný si zadováži niekoľko rôznych remienkov a mení ich podľa situácie alebo nálady.

Vodotesnosť hodiniek

Máte záujem o hodinky so zvýšenou vodotesnosťou? Potom majte na pamäti, že ak v popise hodiniek nájdete “vodotesnosť 30 m”, neznamená to, že sa s nimi môžete ponoriť do hĺbky 30 m.

  • Vodotesnosť 30 m / 3ATM – povolený je mierny kontakt s vodou, napríklad pri umývaní rúk alebo sprchovaní.
  • Vodotesnosť 50 m / 5ATM – hodinky nemusíte skladať pri plávaní, na potápanie nie sú vhodné.
  • Vodotesnosť 100 m / 10ATM – s hodinkami môžete šnorchlovať, nádychovo sa potápať, zvládnu kratší ponor.
  • Vodotesnosť 200 m / 20ATM – s hodinkami sa môžete ponoriť do hĺbky 40 m.

štýlové hodinky

Ceny dámskych a pánskych hodiniek

Odpoveď na otázku, za koľko kúpiť hodinky, je pomerne zložitá. Záleží od toho, na aké príležitosti a aktivity budete hodinky nosiť, koľko funkcií majú mať, aký typ strojčeka preferujete a mnohé ďalšie individuálne požiadavky, vrátane stanoveného rozpočtu. Na našom trhu sú desaťtisíce rôznych modelov hodiniek – od lacných, po luxusné hodinky.

✅ Hodinky do 75 eur

Už v cene do 75 eur nájdete široký výber hodiniek, no neočakávajte exkluzivitu. Svoju úlohu – zobrazovať čas – však bez problémov dokážu splniť. Ide predovšetkým o hodinky na bežné nosenie, či už do školy alebo práce. Z materiálov dominuje nerez, koženka, textil, guma.

Obľúbené sú napríklad modely od značiek Prim, Casio, Festina, Michael Kors.

✅ Hodinky do 150 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie hodinky s analógovým, digitálnym aj kombinovaným ciferníkom.

Rozmanité štýly, vyššia kvalita spracovania aj materiálov, zvučné mená výrobcov – napríklad Diesel, Casio, Tommy Hilfiger, Michael Kors, Festina, Citizen.

✅ Hodinky od 150 eur

Ak hľadáte hodinky so špeciálnymi funkciami, v nadštandardnej odolnosti alebo nového člena z drahých kovov do svojej šperkovnice, na svoje si prídete v obrovskej ponuke drahších hodiniek. Cena hodiniek sa totiž môže vyšplhať na tisíce eur.

V takom prípade je však vhodnejšie využiť služby personal shoppera, aby ste mali istotu, že vaše nové Rolexky alebo TAG Heuery sú skutočne tým, za čo sa vydávajú.

 ProduktInfoHodnotenie 
Pánske hodinky
#1Festina Classic

Do 75 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 50m (sprchovanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: ušľachtilá koža
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Diesel Mega Chief

Do 100 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 100m (povrchové plávanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: nerezový
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Casio Edifice

Do 150 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 100m (povrchové plávanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: nerezový
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Festina 20536/1

Do 200 eur
Pohon: automatický / kinetický
Vodotesnosť: 50m (sprchovanie)
Sklíčko: zafírové
Remienok: chirurgická oceľ
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Nixon Sentry SS

Do 300 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 100m (povrchové plávanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: oceľ
⭐ 94 % Čítať recenzie
Dámske hodinky
#1Casio Collection Basic

Do 50 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 50m (sprchovanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: nerezový
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Michael Kors MK3191

Do 75 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 50m (sprchovanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: nerezový
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Fossil ES2811

Do 100 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 100m (povrchové plávanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: nerezový
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Tommy Hilfiger Jenna

Do 150 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 30m (vlhkotesné)
Sklíčko: minerálne
Remienok: oceľ s PVD povlakom
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Festina Mademoiselle

Do 200 eur
Pohon: Quartz (batéria)
Vodotesnosť: 50m (sprchovanie)
Sklíčko: minerálne
Remienok: nerezový
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (5 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin