Najlepšie gramofóny: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie gramofónyMáte doma pár starých vinylových platní a s nostalgiou spomínate na charakteristický praskavý zvuk z nahrávok? Gramofón nie je len záležitosťou pre zberateľov a audiofilov. V novom prevedení si zachováva svoju hlavnú funkciu a pridáva aj čosi naviac, čím sa z neho stáva zaujímavá audiovýbava. Pozývame prezrieť si aktuálne najlepšie gramofóny, ktoré za posledné roky nabrali na nečakanej popularite a predajnosti.

Aký gramofón kúpiť? Láka vás neopozerané retro prevedenie so základnými funkciami, alebo by ste mali väčšiu radosť z gramofónu, ktorý dostal do výbavy možnosť digitalizácie platní, Bluetooth technológiu, FM tuner či MP3 prehrávač? Pre úplného laika nemusí byť výber gramofónu úplne jednoduchý. Okrem toho, že gramofóny nadobudli rôzne podoby, líšia sa typom náhonu, rýchlosťou otáčok, prevedením ramienka a prenosky a v neposlednom rade aj celkovým určením a využiteľnosťou.

Pri zostavovaní nasledujúceho rebríčka sme neobišli ani testy a recenzie gramofónov. V nich sme našli niekoľko modelov, ktorí sa síce líšia cenovo aj dizajnom, no v rámci svojej kategórie patria k favoritom a majú najväčší potenciál osloviť. Ak potrebujete viac všeobecných informácií, potom neprehliadnite ani nášho sprievodcu výberom, kde nájdete základné rady aj delenia týkajúce sa gramofónov na našom trhu.

Najlepšie gramofóny na trhu

 ProduktHodnotenieInfoCena (od) 
#1Najlepší podľa nás
Audio Technica AT-LP120X-USB
⭐ 100 %Typ: DJ gramofón
Pohon taniera: priamy
Otáčky: 33/45/78 rpm
Hmotnosť: 8 kg
270 € Čítať recenzie
#2Elegantný, moderný
Pro-Ject Debut Carbon
⭐ 100 %Typ: Hi-Fi gramofón
Pohon taniera: remienkový
Otáčky: 33/45 rpm
Hmotnosť: 5,6 kg
450 € Čítať recenzie
#3Profesionálny
Pioneer PLX-500
⭐ 98 %Typ: DJ gramofón
Pohon taniera: priamy
Otáčky: 33/45/78 rpm
Hmotnosť: 10,7 kg
350 € Čítať recenzie
#4Dobrý pomer cena/výkon
Denver VPL-200 wood
⭐ 96 %Typ: gramofón s reproduktormi
Pohon taniera: remienkový
Otáčky: 33/45/78 rpm
Hmotnosť: -
81 € Čítať recenzie
#5Najlepší retro gramofón
Roadstar HIF-1899TUMPK
⭐ 96 %Typ: gramofón s reproduktormi
Pohon taniera: remienkový
Otáčky: 33/45/78 rpm
Hmotnosť: 4,65 kg
128 € Čítať recenzie
#6Najlepší lacný
Auna Peggy Sue retro
⭐ 94 %Typ: gramofón s reproduktormi
Pohon taniera: remienkový
Otáčky: 33/45/78 rpm
Hmotnosť: 2,5 kg
60 € Čítať recenzie
#7Ďalší lacný na zváženie
Roadstar TTR-9645 EBT
⭐ 92 %Typ: gramofón s reproduktormi
Pohon taniera: remienkový
Otáčky: 33/45/78 rpm
Hmotnosť: 1,8 kg
54 € Čítať recenzie

Ako vybrať gramofón

Gramofóny prešli veľký kus cesty. Pracujú na podobnom princípe ako kedysi, no nezaspali na vavrínoch a snažia sa ponúknuť používateľom aj niečo naviac a najmä v dobrej kvalite zvuku. Audio výbava domácnosti môže mať rôzne podoby a hoci sa razí trend bezdrôtových zariadení, štýlový gramofón, ktorý vás prenesie do minulosti alebo vám umožní prehrať si ikonické platne obľúbených autorov, má čosi do seba. Jednou z prvých úloh je zvážiť vaše očakávania. Nejde o jednoduché lacné rádio, ktoré si so sebou beriete na chatu. Gramofón má potenciál zaujať hudobných fajnšmekrov, ktorí hľadajú niečo viac, ako bežnú reprodukciu nahrávok. Je atraktívny pre surový zvuk analógových hudobných nástrojov, praskanie, šumenie a ducha dávno zabudnutých dôb… O tom, aké možnosti a vlastnosti zvážiť, si viac povieme v nasledujúcich odsekoch.

Ako funguje gramofón?

Úlohou gramofónu je prehrávať gramofónové platne. Platňa alebo aj LP (long playing = dlhohrajúca platňa) má na sebe drážku so špirálovitým tvarom, ktorá pokrýva celú plochu od okraja po stred. Drážka je v podstate vlnovkou (záznam do je platne „vyškrabkaný“ – môže ísť o vlnovku do strán, ale aj do hĺbky). V tejto drážke sa pohybuje ihla gramofónu. Naráža do strán, rozkmitáva sa a vydáva malý zvuk, ktorý je zosilňovačom zosilnený a privedený do reproduktorov.

Základné typy gramofónov

Ako prvé sa zaujímajte o typ zariadenia. Od jeho funkcií a výbavy sa odvíja použitie aj kvalita zvuku. Je totiž rozdiel, ak hľadáte gramofón na občasné používanie, a ak ide o audiovýbavu, vďaka ktorej dokážete digitalizovať záznamy z cenných vinylových platní. V prípade gramofónov neznamená, že lepšia výbava zároveň súvisí aj s vyššou kvalitou zvuku. Práve naopak. Zariadenie, ktoré je nadupané technológiami a možnosťami, ponúka zvyčajne priemerný zvuk (jeho úlohou je ponúknuť spotrebiteľsky pútavú univerzálnosť), gramofón s úzkou špecializáciou je zase skôr určený pre náročných, pre ktorých by doplnková výbava nemala väčší význam.

Klasický gramofón s reproduktorom

Cenovo dostupná voľba (niekoľko desiatok eur), ktorá uspokojí menej náročného poslucháča. Dôraz sa kladie na univerzálnosť, preto už priamo v základnej výbave gramofónu nájdete reproduktory, rádio, ale aj CD a MP3 prehrávač či USB porty.

Hi-Fi gramofón

Už samotný názov napovedá, že tento typ gramofónu bude súčasťou vašej Hi-Fi sústavy. Síce si zaň viac priplatíte (rádovo niekoľko stoviek eur), no kvalita prehrávania a zvuku je na výrazne vyššej úrovni. Dôraz sa kladie na precíznu kvalitu základných komponentov gramofónu. Doplnkové prvky v podobe reproduktora a ďalších prehrávačov chýbajú.

DJ gramofón

Tento typ gramofónu je určený okrem počúvania aj na mixovanie a scratchovanie. Z jeho názvu je zrejmé hlavné využitie. Používateľovi umožňuje plnú kontrolu nad prehrávaním, vrátane nastavenia rýchlosti otáčok. Cena presahuje stovky eur, v profi prevedení aj tisíce. Keďže ide o zariadenie, s ktorým sa aktívne manipuluje, dôraz je kladený aj na vyššiu odolnosť.

ako funguje gramofón

Remienkový a priamy náhon

Reč bude o mechanizme, ktorý zabezpečuje otáčanie platne:

 • Remienkový náhon si môžete predstaviť ako klinový remeň v aute. Hlavná pohonná jednotka gramofónu je mimo otočný tanier. Navzájom sú prepojené remienkom. Ak hľadáte vyššiu kvalitu prehrávania, odporúčame recenzie gramofónov a overené značky. Pri lacných gramofónoch s týmto typom náhonu nie je precízne oddelený pohon od šasi gramofónu a výsledkom sú rušivé vibrácie vplývajúce na kvalitu zvuku. Remienok má tiež časom tendenciu sa „vyťahať“, čím klesá presnosť otáčania.
 • Priamy náhon je mechanizmus, kedy je pohonná jednotka priamo súčasťou otočného taniera. Takto vybavený gramofón umožňuje nastavovať rôzne parametre, vrátane rýchlosti otáčok. Odolnosť priameho náhonu je prednostne využívaná v DJ gramofónoch.

Ramienko

Na ramienku je umiestnená prenoska s ihlou. Ramienko je umiestnené mimo otáčajúci sa tanier a môže mať dva základné tvary:

 • Rovné ramienko – vyznačuje sa vyššou stabilitou a schopnosťou lepšie zotrvať v drážke. Z tohto dôvodu sa hodí na staršie a viac opotrebované vinylové platne.
 • Zahnuté ramienko – postará sa o lepší zvukový výstup, dokáže vernejšie kopírovať dráhu vinylu, no k tomu, aby z neho nevypadávala ihla je potrebný dobrý stav platne bez poškodení.

Prenoska

Na konci ramienka smerom k platni je umiestnený jeden z najdôležitejších komponentov, od ktorého závisí výsledná kvalita a aj vaša spokojnosť – prenoska. Môže to byť:

 • Piezoelektrická prenoska – označuje sa aj ako kryštálová alebo keramická. Používa sa v lacnejších gramofónoch a má čiastočne obmedzený frekvenčný rozsah (od 50 do 10 000 Hz). Na platňu musí byť dostatočne pritlačená, čo sa pri častom prehrávaní prejaví rýchlejším opotrebovaním platne.
 • Elektromagnetická prenoska – novšia technológia používaná v drahších prístrojoch. Plne pokrýva frekvenčný rozsah pre ľudským uchom počuteľný zvuk, teda od 20 do 20 000 Hz. Základným princípom je vyvolávanie elektrického prúdu, ktorý sa následne mení na signál. K platniam je tak maximálne šetrná a vhodná aj na pravidelné prehrávanie.

Rýchlosť otáčok

Najčastejšie sa používajú dve rýchlosti, medzi ktorými môžete na gramofónoch prepínať – 33,3 otáčok za minútu a 45 otáčok za minútu. Prvá rýchlosť je určená pre LP a EP platne s priemerom 25 a 30 cm (10“ a 12“). Druhá rýchlosť je určené pre single s priemerom 17,5 a 30 cm (7“ a 12“). Okrajovo natrafíte aj na rýchlosť 78 otáčok za minútu, ktorá bola typická pre šelakové platne s priemerom do 25 cm (10“). Vyrábali sa do 60.rokov 20.storočia, preto takto vybavený gramofón je skôr záležitosťou zberateľov.

Spôsob ovládania

Ovládanie gramofónu je v princípe úplne jednoduché, no ak chcete vyšší komfort alebo neriskovať poškodenie platne, môžete si ho ešte viac uľahčiť. Na trhu nájdete gramofóny s tromi možnými spôsobmi ovládania ramena.

 • Manuálne ovládanie – je prítomné v lacných, ale aj extra kvalitných prístrojoch, kde si poslucháč, chce vychutnať atmosféru spätú s počúvaním platne. Súčasťou rituálu je teda uloženie platne na otočný tanier, zapnutie gramofónu a umiestnenie ramienka nad platňu. Po prehratí musíte tento postup vykonať v opačnom poradí.
 • Poloautomatické ovládanie – ramienko na začiatku prehrávania presuniete nad platňu, no po skončení prehrávania sa ramienko automaticky dvihne, resp. sa gramofón vypne.
 • Automatické ovládanie – stačí iba uložiť platňu a jedným tlačidlom zapnúť gramofón. Ramienko sa automaticky umiestni na začiatok platne, po skončení sa vráti na východziu pozíciu.

Rozmery a hmotnosť

Gramofóny sú zaujímavým spestrením obývacích izieb či pracovní. Priemerne treba počítať s nasledujúcimi rozmermi: šírka cca 35-40 cm, hĺbka 30-35 cm a výška 15-30 cm. Váha je často ukazovateľom kvality a množstva použitých kovových súčiastok. Lacné prístroje vážia cca 2-3 kg a sú teda ľahko prenosné. Snažte sa však vyhnúť pádu. Už ten prvý by im bol osudný. Drahšie gramofóny neraz presiahnu hmotnosť 10 kg, za čo môže aj množstvo kovu v útrobách. Nájdite im stabilné miesto bez vibrácií a chvenia a užívajte si výborný zvuk.

Výbava a funkcie naviac

Je len na vás, akou výbavou bude váš nový gramofón disponovať. Môže sa z neho stať zariadenie, ktoré bude predstavovať univerzálny základ vašej audiovýbavy a poradí s množstvom formátov a technológií, alebo mu ponecháte iba jednu základnú funkciu – kvalitné prehrávanie platní.

 • Prehrávače pre CD, CD-RW, MC kaziet
 • USB vstup pre prehrávanie MP3 súborov, pripojenie externých diskov, …
 • Slot na pamäťové karty
 • Bluetooth technológia prepojí gramofón s bluetooth reproduktormi alebo s bezdrôtovými slúchadlami
 • FM tuner s integrovanou anténou umožňuje naladiť rádiové stanice na FM frekvenciách.
 • 3,5 mm Jack pre praktické káblové pripojenie slúchadiel alebo reproduktorov

Video

Ceny gramofónov

Do ceny gramofónu sa premieta viacero faktorov a už pri pohľade na stovky rôznych modelov môžete vidieť jasné rozdiely. Od elegantných retro gramofónov, po ultramoderné kúsky. Pre väčšinu spotrebiteľov je však na prvom mieste kvalita zvuku, v tesnom závese ďalšie praktické využitie. Za najlepšie gramofóny si prirodzene zaplatíte viac, priemerné zariadenia na občasné prehrávanie platní láka zase dobrou cenovou dostupnosťou. Ako sa rýchlo zorientovať v cenách?

✅ Gramofóny do 100 €

Gramofóny vhodné pre menej náročných poslucháčov. Keďže kvalita prehrávania nebude na top úrovni, výrobcovia zvyšujú ich atraktívnosť zakomponovaním ďalších druhov prehrávačov (napr. MP3, CD prehrávač, …). Ich súčasťou sú aj zabudované reproduktory a v lepšom prípade aj poloautomatické ovládanie ramienka.

✅ Gramofóny do 300 €

Stredná cenová kategória dáva vyniknúť Hi-Fi gramofónom, kde je už výsledná úroveň reprodukcie zvuku závislá aj od kvalít vašej audiosústavy. Neplatíte za vstavané reproduktory, ani ďalšie funkcie navyše. Za svoje peniaze získate dobre skonštruovaný gramofón s dôrazom na kvalitu hlavných prvkov.

✅ Gramofóny do 300 €

Gramofóny vhodné pre ľudí s vyššími nárokmi na kvalitu zvuku. Ide o veľmi dobre spracované modely (v tradičnom, modernom aj originálnom dizajne). V ich výbave nechýba automatické ovládanie, viaceré pokročilé prvky (napr. nastavenie rýchlosti otáčok pri DJ gramofóne), dôraz na vyššiu odolnosť konštrukcie a presnosť prehrávania.

Najlepšie značky gramofónov

Pri výbere sa môžete riadiť testami gramofónov, odbornými hodnoteniami, no zaujímavé informácie nájdete aj v diskusných fórach audiofilov. Z desiatok dostupných značiek vyberáme tie, ktoré sprevádzajú spokojné recenzie, dobrá predajnosť a dokážu vyrábať gramofóny v základnom aj profi prevedení.

 • AUDIO-TECHNICA – V ponuke japonskej značky, ktorá patrí k inovátorom na poli audiotechniky, nájdete kvalitné gramofóny s cenou od 200 € vyššie. Výborné recenzie, spokojnosť s používaním aj kvalitou zvuku.
 • Auna – Nemecká značka Auna priniesla na náš trh cenovo dostupné gramofóny v modernom i retro dizajne. Ponuka, ktorá osloví začiatočníkov.
 • Pro-Ject – Najširší výber gramofónov v rôznych cenových hladinách nájdete u rakúskej značky Pro-Ject. V na prvý pohľad nenápadných gramofónoch so strohým dizajnom sa ukrývajú kvalitné komponenty, ktorým to spolu pekne ladí. Vhodné pre náročných poslucháčov.
 • Sony – Svetový výrobca elektrotechniky vybavil svoje gramofóny modernými technológiami, a tak výborne zapadnú najmä do moderných domácností. Zvuk s vysokým rozlíšením, aj technológia Bluetooth.
 • Crosley – Nádherné repliky pôvodných gramofónov, dôraz na štýl a jednoduché ovládanie v spojení s dobrou cenou.

gramofón digitalizácia nahrávok

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Prečo sa gramofóny stali opäť populárnymi?

Ide o zaujímavý dizajnový kúsok, ktorý poteší aj tých, ktorí dovtedy neprepadli čaru platní. Navyše, ak ste v pivnici alebo na povale objavili desiatky starých platní, bola by škoda premeškať čaro doby minulej. Možno objavíte skryté poklady a novú záľubu.

Ktoré gramofóny patria medzi najpredávanejšie?

Na rebríčkoch predajnosti sa držia cenovo dostupné gramofóny, ktoré dokážu prehrať aj iné formáty ako platne. Za nimi však nasledujú drahšie, no o poznanie kvalitnejšie Hi-Fi gramofóny a u nadšencov experimentovania a vlastnej tvorby majú svoje miesto aj DJ gramofóny.

Aká výbava je u gramofónov najobľúbenejšia?

Vstavané reproduktory, možnosť digitalizácie platní, ale aj automatická obsluha ihly.

Čo je to možnosť digitalizácie platní?

Ide o technológiu, ktorá umožňuje previesť zvuk z platne do digitálnej podoby, napr. do MP3 súborov. Predstavuje vyhľadávaný spôsob uchovávania nahrávok a ich archivácie.

Kde umiestniť gramofón?

Gramofón funguje na princípe snímania vibrácií, preto akékoľvek rušivé vonkajšie vplyvy sa môžu preniesť aj do kvality zvuku. Hľadajte miesto, ktoré nie je vystavené chveniu ani vibráciám. Toto miesto by malo byť rovné. Ak sa čo i len mierne zvažuje, kvalita prehrávania nebude dostatočná. Aj z toho dôvodu sa gramofóny vyrábajú s výškovo nastaviteľnými nožičkami.

Gramofón s predzosilňovačom alebo bez?

Úlohou predzosilňovača je eliminovať ruchy a šumy pri gramofónoch s elektromagnetickými prenoskami. Zosilnený zvuk bez šumov sa potom dostáva do reproduktorov.

Ako sa starať o gramofón?

Zaobstarajte si špeciálny čistič platní a kartáčik na ihlu z uhlíkových vlákien (max. šetrný). Výrazne tak predĺžite ich životnosť.

 ProduktHodnotenieInfoCena (od) 
#1Najlepší podľa nás
Audio Technica AT-LP120X-USB
⭐ 100 %Typ: DJ gramofón
Pohon taniera: priamy
Otáčky: 33/45/78 rpm
Hmotnosť: 8 kg
270 € Čítať recenzie
#2Elegantný, moderný
Pro-Ject Debut Carbon
⭐ 100 %Typ: Hi-Fi gramofón
Pohon taniera: remienkový
Otáčky: 33/45 rpm
Hmotnosť: 5,6 kg
450 € Čítať recenzie
#3Profesionálny
Pioneer PLX-500
⭐ 98 %Typ: DJ gramofón
Pohon taniera: priamy
Otáčky: 33/45/78 rpm
Hmotnosť: 10,7 kg
350 € Čítať recenzie
#4Dobrý pomer cena/výkon
Denver VPL-200 wood
⭐ 96 %Typ: gramofón s reproduktormi
Pohon taniera: remienkový
Otáčky: 33/45/78 rpm
Hmotnosť: -
81 € Čítať recenzie
#5Najlepší retro gramofón
Roadstar HIF-1899TUMPK
⭐ 96 %Typ: gramofón s reproduktormi
Pohon taniera: remienkový
Otáčky: 33/45/78 rpm
Hmotnosť: 4,65 kg
128 € Čítať recenzie
#6Najlepší lacný
Auna Peggy Sue retro
⭐ 94 %Typ: gramofón s reproduktormi
Pohon taniera: remienkový
Otáčky: 33/45/78 rpm
Hmotnosť: 2,5 kg
60 € Čítať recenzie
#7Ďalší lacný na zváženie
Roadstar TTR-9645 EBT
⭐ 92 %Typ: gramofón s reproduktormi
Pohon taniera: remienkový
Otáčky: 33/45/78 rpm
Hmotnosť: 1,8 kg
54 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového gramofóna. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepší gramofón na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin