Najlepšie vitamíny na vlasy: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie vitamíny na vlasy

Aj vás zaujíma, ako mať vlasy krásne, silné a neriskovať ich opakované vypadávanie? Na kvalitu vlasov má vplyv množstvo faktorov, a hoci im možno dávate tú najlepšiu starostlivosť zvonka, je dobré vedieť, že potrebujú aj kvalitnú výživu zvnútra. Aké sú najlepšie vitamíny na vlasy a aká je ich úloha?

Ak sa pustíte do hľadania na internete, už v priebehu pár sekúnd natrafíte na množstvo odporúčaní, ako dopriať vlasom to, čo potrebujú. Medzi nimi budú v hojnej miere zastúpené výživové doplnky, ktorých sú navrhnuté tak, aby doplnili to, čo vašim vlasom v strave pravdepodobne chýba. Pravdou je, že zdravá a vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály dokáže zabezpečiť dostatok kľúčových živín pre vlasy, nechty a pokožku. Avšak, práve nedostatky v strave, hormonálne výkyvy, genetika či jedinečný metabolizmus každého z nás majú na svedomí, že vlasy nemusia byť vždy podľa predstáv. Zaujímajú vás názory iných a dáte na ich skúsenosti? Potom si vyhľadajte aj dostupné recenzie vitamínov na vlasy, v ktorých nájdete zaujímavé názory, porovnania a odpoveď na otázku, či zloženie konkrétneho výživového doplnku splnilo očakávania. Dobre hodnotené vitamíny na vlasy, ktoré sprevádzajú pozitívne ohlasy, sa dostali aj do nasledujúcej tabuľky. O ktorom z nich ste už počuli?

Najlepšie vitamíny na vlasy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bloom Robbins Gumíky

Najlepšie vitamíny na vlasy podľa nás
+ S 11 vitamínmi a 4 minerálnymi látkami
+ Podpora optimálneho rastu vlasov
+ Pre lesk a silu vlasov
+ Chutná gumíková forma
od 33 € (mesačné balenie)
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Venira Premium

Na vlasy, nechty a pleť
+ 20 účinných látok v každej kapsule
+ Vyvážená kombinácia, prírodný produkt
+ Vhodné pre ženy aj mužov
+ Vyrobené v ČR
od 33 € (40-dňová kúra)
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Inca Collagen

+ 100% morský kolagén bez prísad
+ Bioaktívny kolagén s vysokou vstrebateľnosťou
+ Samostatne balená denná dávka
+ Skvelo rozpustný vo vode
od 162 € (3-mesačná kúra)
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Bodybe HAIR GUMMIES VITAMINS HIGH BIOTIN

Vegánske vitamíny na vlasy
+ S vysokým obsahom hlavnej zložky - biotínu
+ Spĺňajúce štandardy kvality
+ Vyrobené v Nemecku
+ Medvedíky, no bez pridaného cukru a umelých farbív
od 13 € (2-mesačné balenie)
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Hair Burst Zdravé vlasové vitamíny

+ Obsahuje biotín, selén a zinok
+ Z prémiovej zmesi 26 vitamínov a minerálov
+ Vyrobené v UK
od 32 € (mesačné balenie)
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Maxivitalis Vlasové hnojivo

+ Komplexné zloženie s dôležitými vitamínmi a obsahom aminokyselín
+ So zinkom a biotínom
+ Podporuje hustotu a vitalitu vlasov
od 20 € (na 75 dní)
⭐ 94 % Čítať recenzie
#7Donna Hair Forte

+ 3 aminokyseliny a extrakt zo žihľavy
+ Podporuje rast a kvalitu vlasov
+ Biotín aj zinok v zložení
+ Pomer cena/kvalita
od 32 € (na 4 mesiace)
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať vitamíny na vlasy

Na úvod jedna zaujímavosť – vlasy, ktoré vidíme, ktorých sa dotýkame a do ktorých investujeme nemalé peniaze, sú v skutočnosti mŕtvym tkanivom, ktorému už telo nepošle žiadnu zázračnú „výstuž“ na posilnenie. Iba malý, no za to veľmi podstatný kúsok z každého vlasu, ktorý je ešte vo vlasovej pokožke, dostáva krvou dávku živín. Práve tu nadobúda svoju budúcu silu, pružnosť, odolnosť, alebo naopak – pri nedostatočnej výžive „predpoklady“ na tenkosť, lámavosť či predčasné vypadávanie. Ak v strave prijímame nedostatok živín, telo ich spotrebuje na nevyhnutný chod vnútorných orgánov. Na čele zástupu tak nebudú stáť vlasy ani nechty. Nečudo, že práve na nich dokážeme spozorovať, že naša strava nie je taká bohatá na vitamíny, minerály, proteíny a zdravé tuky, ako by sme potrebovali.

dlhé a husté vlasy

Minerály a vitamíny prospešné pre vlasy

Hľadáte spôsoby, ako podporiť rast vlasov? Je ten správny čas pozrieť sa bližšie na váš jedálniček. Rast vlasov je totiž zložitejší, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Viete napríklad, že presný počet vlasových folikulov bol každému z nás daný už pred narodením? A že s pribúdajúcim vekom klesá počet aktívnych vlasových folikulov, ktoré produkujú vlasy? Ak vám aj nejaký vlasový produkt sľubuje zázračné zahustenie, berte tieto slová s rezervou.

Na rast a hustotu vlasov má priamy vplyv genetika, vek, hormonálne zmeny a vnútorná výživa. Vyvážená strava je preto nevyhnutná pre udržanie zdravých vlasov, pričom niektoré vitamíny a minerály zohrávajú kľúčovú úlohu pri podpore funkcií vlasových folikulov. Ktoré to sú?

Vitamín C na vlasy

Vitamín C je silným antioxidantom, ktorý prispieva k normálnej tvorbe kolagénu. Kolagén je dôležitý pre pevnosť tkanív, ako sú chrupavky, kosti, koža, ale aj vlasy a nechty. Vitamín C taktiež zvyšuje vstrebávanie železa, o ktorého prínose pre vlasy sa dočítate nižšie.

Najlepšími zdrojmi vitamínu C sú rôzne druhy ovocia, najmä bobuľové a citrusové ovocie. Nájdete ho tiež v ďalších exotických druhoch ako je kiwi, mango, papája a ananás. Dobrým zdrojom vitamínu C je tiež zelenina – paprika, brokolica, ružičkový kel, karfiol, špenát a kel. Okrem bežnej konzumácie v surovom stave sú dobrou voľbou aj šťavy a smoothie. Pri tepelnej úprave sa vitamín C vylúhuje do vody, preto je lepšie zeleninu s obsahom vitamínu C pariť alebo zľahka dusiť.

Vitamín D na vlasy

Nedostatok vitamínu D môže mať za následok vypadávanie vlasov. Je totiž súčasťou zdravých vlasových folikulov. Bez dostatku vitamínu D nemusia keratinocyty vo vlasových folikuloch správne fungovať, čo vedie k narušeniu rastu vlasov.

Vitamín D, známy ako slnečný vitamín, dokáže produkovať pokožka vystavená slnečnému žiareniu. To, koľko vitamínu D dokáže vytvoriť takýmto spôsobom, závisí od farby pleti, geografickej polohy aj dennej doby. Ak chcete „nachytať“ slnečnú dávku déčka, vyhnite sa pre bezpečnosť spáleniu pokožky a hodinám s najvyšším UV žiarením. V akých potravinách nájdete vitamín D? Dobrým zdrojom sú tučné ryby, vaječné žĺtka, syry a mlieko obohatené o vitamín D.

Vitamín B7 – Biotín na vlasy

Biotín sa v tele prirodzene nevyskytuje, preto sme odkázaní na jeho príjem zo stravy. Podieľa sa na množstve metabolických procesov a je považovaný za vitagén – teda látku, ktorá slúži ako stavebný materiál a zdroj energie. Predpokladá sa, že zohráva úlohu pri produkcii keratínu, ktorý je hlavnou zložkou vlasov. Prispieva tiež k normálnemu stavu slizníc, pokožky a vlasov.

Medzi potravinové zdroje biotínu patria orechy, olejnaté semená, pečeň, vaječné žĺtky, losos, tuniak, sladké zemiaky, špenát a brokolica.

Vitamín E na vlasy

Vitamín E pôsobí primárne ako antioxidant. Pomáha chrániť bunky pred voľnými radikálmi, oxidačným stresom a predčasným starnutím buniek, vrátane tých, ktoré sa nachádzajú vo vlasových folikuloch.

Najlepším prírodným zdrojom vitamínu E sú kvalitné prírodné oleje, orechy a olejnaté semienka.

Zinok na vlasy

Zinok má pozitívny vplyv na zdravie vlasov, nechtov a pokožky. Koniec koncov – podieľa sa na stovkách biochemických reakcií a pôsobí na mnohé kľúčové funkcie tela. Nedostatok zinku môže byť jedným z dôvodov oslabeného rastu vlasov až vypadávania vlasov. Prejavuje sa tiež zhoršením stavu pokožky a spomaleným hojením rán.

Ak chcete zinok získať zo stravy, zamerajte sa na morské plody, tmavšie hovädzie mäso a vnútornosti. V menšej miere je zastúpený aj v rastlinných zdrojoch, ako sú strukoviny, celozrnné potraviny a orechy.

Železo na vlasy

Železo je jedným z kľúčových minerálov pre udržanie zdravia vlasov. Jeho úloha je zrejmá – pomáha efektívnejšie presúvať kyslík do buniek. Ak organizmus nemá dostatok železa, neprodukuje ani dostatok hemoglobínu, zhorší sa zásobovanie pokožky hlavy a následkom môže byť vypadávanie vlasov.

Železo sa nachádza v mnohých potravinách vrátane rýb, červeného mäsa, hydiny, šošovice, fazule, špenátu či brokolice. Vstrebateľnosť železa zvyšuje vitamín C. Naopak, potraviny ako káva, čaj, mlieko a mliečne výrobky môžu jeho vstrebávanie inhibovať (utlmiť, znížiť).

Selén na vlasy

Selén prispieva k udržaniu normálneho stavu pokožky, nechtov a vlasov a tiež k ochrane pred oxidačným stresom zapríčineným voľnými radikálmi. Pripisuje sa mu schopnosť stimulovať vlasové folikuly k správnemu fungovaniu. Nedostatok selénu sa prejavuje napríklad postupným rednutím vlasov. Zároveň však pozor aj na nadmerné užívanie selénu, ktoré môže zapríčiniť zmeny v štruktúre vlasov k horšiemu.

Pri príjme selénu z potravinových zdrojov je riziko predávkovania nízke. Nachádza sa v hubách, orechoch, červených druhoch mäsa, ovsených vločkách či špenáte.

krásne vlasy

Na čo prihliadať pri vitamínoch na vlasy?

Už viete, čím obohatiť svoj jedálniček, aby ste vlasovým folikulom dopriali náležitú výživu? Ak ste si vedomí toho, že máte v stravovaní isté nedostatky alebo obmedzenia a niektorú skupinu potravín nemôžete konzumovať, je k dostaniu celý rad voľnopredajných výživových doplnkov špeciálne vytvorených pre potreby vlasov.

 • Zaujímajte sa o zloženie výživového doplnku a zastúpenie jednotlivých zložiek.
 • Zvážte formu výživového doplnku. Dostupné sú tabletové a kapsulové produkty, žuvacie gumené „cukríky“ aj práškové produkty, ktoré sa rozpúšťajú vo vode.
 • Rast vlasov je postupný proces a výsledky sa môžu prejaviť až po čase.
 • Zamerajte sa na overené produkty. Pozor na neznáme „bombastické“ novinky, ktoré sľubujú zázraky na počkanie. Zdrojom informácií môže byť číselník ADC, ktorý je elektronickou databázou farmaceutických produktov v Slovenskej republike a predstavuje kompletný zoznam sortimentu lekární v SR.
 • Pozorne si prečítajte celú písomnú informáciu predtým, ako začnete používať výživový doplnok. V prípade pochybností alebo vážnych a pretrvávajúcich problémoch s vlasmi sa poraďte s lekárom.
 • Odporúčaná denná dávka výživového doplnku sa nesmie presiahnuť.
 • Výživové doplnky sa nesmú používať ako náhrada rozmanitej stravy. Základom je dopriať si vyváženú a pestrú stravu a dodržiavať zdravý životný štýl.

Ceny vitamínov na vlasy

Medzi vitamínmi na vlasy sú veľké rozdiely pri pohľade na zloženie, formu, veľkosť balenia aj cenu. Kúpiť jednozložkový výživový doplnok alebo siahnuť po komplexnom produkte?

✅ Vitamíny na vlasy do 10 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete prevahu jednozložkových výživových doplnkov určených pre podporu rastu vlasov aj nechtov. Najčastejšie ide o zinok, selén, biotín ako samostatné doplnky, alebo ich dvoj- a trojkombinácie.

✅ Vitamíny na vlasy od 10 do 30 eur

Dobrým pomerom cena/zloženie zaujmú výživové doplnky na vlasy v cene od 10 do 30 eur. Nájdete tu jedno- a dvojmesačné kúry od známych značiek, ktoré obsahujú zopár až niekoľko desiatok zložiek. Zaujímajte sa odporúčané denné dávkovanie a užívateľské recenzie vitamínov na vlasy. Okrem výživových doplnkov s vitamínmi a minerály sa budú o vašu pozornosť uchádzať aj prípravky s morským hydrolyzovaným kolagénom.

✅ Vitamíny na vlasy od 30 eur

Výživové doplnky určené na podporu rastu a odolnosti vlasov sa predávajú aj v troj- a štvormesačných kúrach. Denná dávka vychádza v prepočte o niečo lacnejšie, ako pri kúpe balenia na jeden mesiac. Nečudo, že práve v tejto cenovej kategórie nájdete najpredávanejšie vitamíny na vlasy. Ide o obľúbené produkty, ktoré sprevádzajú spokojné recenzie alebo veľká marketingová podpora a odporúčania od influencerov.

Obľúbené značky vitamínov na vlasy

Ktoré značky majú vo svojom portfóliu vyhľadávané vitamíny na vlasy?

 • Bloom Hair – Je po novom Bloom Robbins. Obľúbené gumíky a kapsule obsahujú kombináciu aminokyselín, minerálnych látok, vitamínov, prírodných extraktov, kolagénu, kyseliny hyalurónovej a MSM. Až 26 zložiek.
 • Inca Collagen – Známy bioaktívny kolagénový prípravok pozitívne ovplyvňuje bunkovú obnovu, regeneráciu a výživu pleti, pokožky, nechtov a vlasov. 100% čistý kolagén prémiovej kvality vo forme vrecúšok s prášok. Bez príchute a farbív.
 • BodyBe – Sladké gumové medvedíky HAIR GUMMIES VITAMINS HIGH BIOTIN obsahujú biotín, kyselinu listovú, vitamín B12 a zinok. Vyrobené v Nemecku, spĺňajúce vysoké štandardy kvality.
 • Hair Burst – Známe vitamíny a kozmetika na rast vlasov. V ponuke je šampón, kondicionér, maska aj tonikum na vlasy. Vitamíny Advanced+ od Hair Burst predstavujú doplnok na vlasy, ktorý je určený na boj proti nedostatkom vo výžive, stresu a oxidačnému poškodeniu.
 • Maxivitalis – Maxivitalis Vlasové hnojivo je vytvorené so starostlivo zvolenej kombinácie látok, ktoré majú poskytovať komplexný účinok na stav vlasov. Balenie až na 75 dní býva dostupné za atraktívnu cenu.
 • Donna Hair – Kapsule Donna Hair sa užívajú iba 1-krát za deň. K dostaniu je dvoj-, troj- aj štvormesačná kúra. Ich súčasťou sú aminokyseliny, extrakty zo žihľavy a prasličky roľnej, zinok, biotín, kyselina listová, kremík a ďalšie zaujímavé zložky.
 • Ivy Bears –Žuvacie mäkké bobuľky s ovocnou chuťou bobúľ obsahujú biotín, kyselinu listovú, zinok, vitamíny A, C, D, E, B5, B6 a B12. Balenie na dva mesiace patrí k cenovo dostupnejším.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bloom Robbins Gumíky

Najlepšie vitamíny na vlasy podľa nás
+ S 11 vitamínmi a 4 minerálnymi látkami
+ Podpora optimálneho rastu vlasov
+ Pre lesk a silu vlasov
+ Chutná gumíková forma
od 33 € (mesačné balenie)
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Venira Premium

Na vlasy, nechty a pleť
+ 20 účinných látok v každej kapsule
+ Vyvážená kombinácia, prírodný produkt
+ Vhodné pre ženy aj mužov
+ Vyrobené v ČR
od 33 € (40-dňová kúra)
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Inca Collagen

+ 100% morský kolagén bez prísad
+ Bioaktívny kolagén s vysokou vstrebateľnosťou
+ Samostatne balená denná dávka
+ Skvelo rozpustný vo vode
od 162 € (3-mesačná kúra)
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Bodybe HAIR GUMMIES VITAMINS HIGH BIOTIN

Vegánske vitamíny na vlasy
+ S vysokým obsahom hlavnej zložky - biotínu
+ Spĺňajúce štandardy kvality
+ Vyrobené v Nemecku
+ Medvedíky, no bez pridaného cukru a umelých farbív
od 13 € (2-mesačné balenie)
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Hair Burst Zdravé vlasové vitamíny

+ Obsahuje biotín, selén a zinok
+ Z prémiovej zmesi 26 vitamínov a minerálov
+ Vyrobené v UK
od 32 € (mesačné balenie)
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Maxivitalis Vlasové hnojivo

+ Komplexné zloženie s dôležitými vitamínmi a obsahom aminokyselín
+ So zinkom a biotínom
+ Podporuje hustotu a vitalitu vlasov
od 20 € (na 75 dní)
⭐ 94 % Čítať recenzie
#7Donna Hair Forte

+ 3 aminokyseliny a extrakt zo žihľavy
+ Podporuje rast a kvalitu vlasov
+ Biotín aj zinok v zložení
+ Pomer cena/kvalita
od 32 € (na 4 mesiace)
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Zdroj obrázkov: Pixabay.com

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin