Najlepšie lyžiarske okuliare (2020): TOP 7 modelov podľa recenzií a testov

najlepšie lyžiarske okuliare,

Spolu s lyžami, lyžiarkami a vhodným oblečením sú lyžiarske okuliare nevyhnutnou súčasťou výbavy každého lyžiara. Chránia jeden z najcennejších zmyslov, ktorý nám sprostredkúva najviac informácii – zrak. Je preto na mieste, nájsť pre seba tie najlepšie lyžiarske okuliare, ktoré vám budú vyhovovať vo všetkých aspektoch. O tom, aké kritéria výberu by ste mali mať na zreteli, si viac povieme v nasledujúcich kapitolách nášho sprievodcu výberom.

Pri pobyte v zasneženom prostredí, pri dosahovaní rýchlosti a v zimných poveternostných podmienkach vzniká niekoľko ohrozujúcich faktorov. Svetelné lúče odrážajúce sa od veľkej snehovej plochy sú pre zrak rovnako nebezpečné, ako priamy pohľad do slnka. Pri lyžovaní v rýchlosti sú vaše oči ohrozené odfŕkajúcim ľadom alebo konármi. Netreba zanedbať ani riziko mrazivého vzduchu a snehu, vďaka ktorým v priestore rýchlo stratíte orientáciu. Vo vymenovávaní rizík by sa dalo pokračovať, no už aj z týchto úvodných riadkov je zrejmé, že nákup lyžiarskych okuliarov netreba podceniť.

Poradíme vám, ako vybrať lyžiarske okuliare presne pre vaše potreby. Príprave sme venovali niekoľko hodín aktívneho hľadania a porovnávania, aby sme zostavili rebríček, v ktorom nájdete preverené a kvalitou odpovedajúce modely. Na pomoc sme si privzali aj testy a recenzie lyžiarskych okuliarov, s cieľom poskytnúť čitateľom komplexné informácie, rady a informácie na jednom mieste.

Najlepšie lyžiarske okuliare na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Oakley FLIGHT DECK
Určenie: unisex
Priepustnosť svetla: S2
[usr 5 text="true" tooltip="true"]179,99 € Čítať recenzie
#2Uvex Comanche TO

Určenie: unisex
Priepustnosť svetla: S1, S4
[usr 5 text="true" tooltip="true"]145 € Čítať recenzie
#3Oakley LINER MINER

Určenie: unisex
Priepustnosť svetla: S3
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]169,99 € Čítať recenzie
#4Bolle NOVA II

Určenie: unisex
Priepustnosť svetla: S3
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]37,99 € Čítať recenzie
#5Atomic SAVOR M OTG BLACK

Určenie: unisex
Priepustnosť svetla: S2
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]49,95 € Čítať recenzie
#6Scott BUZZ PRO OTG

Určenie: unisex
Priepustnosť svetla:
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]49,95 € Čítať recenzie
#7Bolle FREEZE

Určenie: unisex
Priepustnosť svetla: S1
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]27,95 € Čítať recenzie

Ako vybrať lyžiarske okuliare

Na lyžiarske okuliare musíte byť rovnako nároční, ako na zvyšnú časť lyžiarskej výbavy. Nestačí pekný a moderný dizajn, v hre je predovšetkým vaše pohodlie a bezpečnosť. Pozrite sa spoločne s nami na všetky odpovede na dôležité otázky.

Lyžiarske okuliare vám musia dobre sadnúť

Pri výbere okuliarov majte na pamäti, že vám musia dokonale sadnúť. Strávite s nimi na tvári niekoľko hodín na svahu, preto musia sedieť pohodlne – bez tlačenia, šmýkania alebo zarezávania. Veľký dôraz treba klásť na pocit, aký zanechávajú na nose. V žiadnom prípade by nemali brániť dýchaniu. Či už sa vám pozdáva dizajn, alebo výhodná cena, nedajte sa zlákať. Ak vám lyžiarske okuliare prekážajú po pár minútach nosenia, lepšie to časom nebude.

Kompatibilné s vašou lyžiarskou prilbou

Okrem toho, že okuliare musia vyhovovať anatómii vašej tváre, mali by si rozumieť aj s vašou lyžiarskou prilbou. Najčastejšou voľbou je kombinácia prilby a okuliarov od rovnakého výrobcu – v takom prípade sa očakáva ideálna zhoda, no treba počítať s tým, že ak sedí prilba na hlave, nemusia sadnúť okuliare k tvári a takisto aj naopak. Netreba sa preto orientovať iba na rovnakú značku. Základom je, aby medzi prilbou a okuliarmi nebol veľký priestor. Po nasadení prilby musia okuliare sedieť rovnomerne, nebyť odtlačované a mať vzájomne sa dopĺňajúce línie.

Ako vybrať lyžiarske okuliare

Základné kritériá výberu lyžiarskych okuliarov

✅ Veľkosť

Istý odrazový mostík predsa len budete mať a dá sa podľa neho aj celkom dobre orientovať. Veľkosť rámu lyžiarskych okuliarov sa delí do 3 základných kategórií:

 • Veľkosť S (malé) – okuliare určené najmä pre deti, juniorov a dospelých ľudí s útlejšou tvárou
 • Veľkosť M (stredné) – najpredávanejšia veľkosť, ktorá vyhovuje väčšine dospelých lyžiarov
 • Veľkosť L (veľké) – navrhnuté pre lyžiarov s väčšou tvárou

Okrem toho treba rozlišovať medzi dámskymi, pánskymi a unisex modelmi. Sú medzi nimi malé rozdiely v tvarovaní, množstve použitej peny a samozrejme väčšie rozdiely v dizajne a farebnosti.

✅ Rám lyžiarskych okuliarov

Pri pohľade na rám uvidíte najskôr jeho robustnosť. Každý milimeter po obvode vám uberie zo zorného poľa. Prevedenie rámu preto úzko súvisí aj s cenou – čím je rám menej výrazný, o to vyššia je zvyčajne cena. Najlepšie lyžiarske okuliare sú preto častokrát vyrobené ako No Frame – bez rámu.

Na čo si dávať pozor? Pre lyžiara je dôležitá odolnosť, preto by rám mal vykazovať dostatočnú pevnosť, neprasknúť pri prvom náraze a spoľahlivo fixovať zorníky na mieste.

✅ UV ochrana

UV ochrana očí je mimoriadne dôležitá aj na horách. Ideálne by mali okuliare obsahovať 100 % UVA aj UVB filter. Bežné slnečné okuliare si s intenzitou UV žiarenia horského slnka neporadia dostatočne. Neriskujte, že vystavíte svoj zrak trvalému poškodeniu.

✅ Ochrana proti zahmlievaniu / Odvetrávanie

Na lyžiach potrebujete vidieť jasne, zreteľne a bez zdĺhavého čakania na odhmlievanie zorníka. To ani nemusí byť trvalé – stačí, ak sa spotíte a zahmlievanie sa objaví v najmenej očakávanej chvíli (napr.pri rýchlom zjazde z kopca).

Zahmlené lyžiarske okuliare sú veľkým problémom. Teplota kože a vonkajšia teplota predstavujú pri mínusových teplotách rozdiel až 40 °C, preto patrí spoľahlivá ochrana proti zahmlievaniu a odvetrávanie k dôležitým vlastnostiam dobrých lyžiarskych okuliarov. Z akých možností môžete vyberať?

 • Anti-Fog – špeciálna povrchová úprava, ktorá zabraňuje zahmlievaniu.
 • Dvojité sklo – Zorník pozostáva z dvojitej vrstvy skla, medzi ktorými je vrstva vzduchu. Úlohou vzduchu je neprenášať teplo od pokožky smerom von a chlad smerom dnu (izolant), čím celkom účinne zabraňuje zahmlievaniu.
 • Odvetrávanie – Pre tých, ktorí sa pri lyžovaní viac potia, je stávkou na istotu systém vetracích otvorov alebo aktívna ventilácia, ktoré zabezpečujú odvetrávanie priestoru medzi pokožkou a zorníkom a zabraňujú tak zvyšovaniu vlhkosti.

✅Zorníky

Zakrivenie zorníka (priezoru) má významný dosah na optické vlastnosti okuliarov.

 • Lacnejšie lyžiarske okuliare sú zvyčajne ploché – zakrivené iba v horizontálnom smere (oblúk od ucha k uchu).
 • Drahšie a kvalitnejšie lyžiarske okuliare sú zase sférické – zakrivené v oboch smeroch, horizontálnom aj vertikálnom, a tak je výsledkom podstatne lepšia optika.

Podľa čoho vybrať kategóriu lyžiarskych okuliarov?

Lyžiarske okuliare sa delia do niekoľkých kategórií vzhľadom na to, v akých podmienkach, počasí a intenzite svetla ich budeme používať. Dôležitú úlohu zohráva prevedenie skiel – zorníka, ktorý v závislosti od kategórie prepúšťa iné percento svetla. Je totiž zásadný rozdiel, ak sa pohybujete vysoko v horách na ostrom slnku (a ste doslova oslepení snehom) alebo na nižšie položenej zjazdovke, kde sa silnejšie slnečné lúče dostanú cez mraky a hmlu iba občas.

 • Kategória S0 – Lyžiarske okuliare vhodné do nepriaznivých podmienok (hustá hmla, nočné lyžovanie, husté sneženie). Prepustia 80 – 100 % svetla.
 • Kategória S1 – Obľúbená voľba do hmly, šera a sneženia. Okuliare prepustia 40 – 80 % svetla.
 • Kategória S2 – Univerzálne lyžiarske okuliare, ktoré využijete aj na slovenských horách alebo nižšie položených zjazdovkách v Alpách. Sú vhodné do zamračeného aj slnečného počasia. Prepustia 20 – 40 % svetla.
 • Kategória S3 – Vyššia úroveň ochrany pred oslnením. Vhodné do jasného slnečného počasia. Okuliare prepustia od 10 – 20 % svetla.
 • Kategória S4 – Špeciálne lyžiarske okuliare určené predovšetkým pre horolezcov. Svoje kvality najlepšie ukážu pri ostrom svetle. Prepustia maximálne 10 % svetla.

📌 Z uvedeného delenia je zrejmé, že nemusíte vystačiť s jedným typom lyžiarskych okuliarov. Tie, ktoré vyhovujú pri zamračenom počasí a snežení, budú poskytovať nedostatočnú ochranu za jasného svetla. Naopak – okuliare, vďaka ktorým uvidíte všetky kontrasty v teréne, ktorý je zaliaty ostrým slnkom, budú nepoužiteľné pri stmievaní, keďže prepúšťajú iba veľmi málo svetla. Práve preto sú trendom posledných rokov lyžiarske okuliare s vymeniteľnými zorníkmi.

Nosíte dioptrické okuliare? Potrebujete OTG lyžiarske okuliare

Over the Glasses okuliare sú dostupnejšie, ako by sa očakávalo. Tento typ lyžiarskych okuliarov je spracovaný tak, aby sa do nich dali bez problémov vsadiť dioptrické okuliare. Sú o niečo málo väčšie aj hlbšie a majú po stranách výrezky pre stránice dioptrických okuliarov. Ak sa vám toto riešenie nepozdáva, odporúčame si zakúpiť kvalitnú lyžiarsku prilbu so štítom, ktorá by vás nemali v ničom obmedzovať.

lyžiarske okuliare skúsenosti

Ceny lyžiarskych okuliarov

V ponuke slovenských obchodov nájdete tisícky modelov lyžiarskych okuliarov. Tento výber vás môže ohromiť, preto sme pre rýchlu orientáciu pripravili základné členenie podľa ceny, ktoré zohľadňuje najmä kvalitu, odolnosť a modernosť použitých technológií.

⏩ Lyžiarske okuliare do 40 €

Ak patríte k rekreačným lyžiarom a na svahu strávite približne 1 – 2 týždne do roku, svojho favorita nájdete už aj v cene do 40 EUR, podobne ako stovky lyžiarov pre vami. Lákavé je najmä spojenie dobrej cenovej dostupnosti a primeranej kvality. Náročných jazdcov táto ponuka zrejme neosloví.

⏩ Lyžiarske okuliare do 100 €

S lyžiarskou vášňou zvyčajne narastajú aj nároky na kvalitu výstroja. Viacero najpredávanejších lyžiarskych okuliarov patrí práve do cenovej kategórie od 40 – 100 EUR. Na svoje si prídu už aj zdatnejší jazdci. Tieto modely zvyčajne ponúkajú pokročilú ochranu proti zahmlievaniu a ochranu pred UV žiarením. Natrafíte na sférické zorníky, fotochromatické sklá, dvojvrstvovú konštrukciu zorníka a množstvo ďalších vychytávok.

⏩ Lyžiarske okuliare od 100 €

V cene od 100 EUR vyššie už nájdete špičkové modely od renomovaných výrobcov, ktoré sa hodia najmä pre aktívnych športovcov a zanietených lyžiarov. Ich vlastnosti a prevedenie spĺňa aj požiadavky najnáročnejších.

Najlepšie značky lyžiarskych okuliarov

Kvalitné lyžiarske okuliareTesty lyžiarskych okuliarov a voľba spotrebiteľov priniesli zaujímavý zoznam overených výrobcov, kde môžete nájsť nielen TOP produkty, ale aj optimálny pomer cena/kvalita. Niektoré značky majú vo svojom portfóliu viac ako 150 rôznych modelov, je určite z čoho vyberať.

 • Oakley – Americká značka má na svojom konte viacero vyhľadávaných aj vysoko oceňovaných modelov, ktoré sa veľmi dobre predávajú aj napriek vyššej cene. Výborná kvalita spracovania v spojení s unikátnou optikou.
 • Uvex – Nemecká značka Uvex predáva len na našom trhu viac ako 300 rôznych lyžiarskych okuliarov, ktoré pokrývajú celé cenové spektrum – od lacných, po špičkové modely pre náročných.
 • Bollé – Významný francúzsky výrobca športových okuliarov má za sebou vyše 125-ročnú históriu. Množstvo skúsenosti a neustály rast spojený s vývojom technológií predznamenali úspech aj na našom trhu. Lyžiarske okuliare tejto značky nájdete medzi najpredávanejšími.
 • Roxy – Ďalšia americká značka, ktorá sa úzko špecializuje na výrobu výbavy pre ženy. Prevaha dámskych modelov. Množstvo úspešných spoluprác so svetovými športovkyňami.
 • Salomon – Francúzska značka Salomon sa zameriava najmä na výrobu turistickej a športovej výbavy. Niekoľko základných modelov okuliarov nájdete aj v nižšej cene, u väčšiny však treba počítať s cenou vyššou ako 50 €. Výborný dizajn a moderné technológie.
 • Blizzard – Zaujímavá ponuka dostupných lyžiarskych okuliarov v cene do 50 € s unisex určením.

Lyžiarske okuliare a ich vylepšenia: Krátky slovník pojmov

Na záver sme si pripravili sumarizáciu niektorých pojmov v rýchlych otázkach a odpovediach

 • Čo je to Anti-Fog úprava?

Ide o povrchovú úpravu lyžiarskych okuliarov, ktorá bráni zahmlievaniu.

 • Čo je to Anti-Scratch úprava?

Ide o posilnenú ochranu proti škrabancom na zorníku. Predlžuje životnosť okuliarov.

 • Aké sú to No Frame okuliare?

Sú to okuliare s maximalizovaným zorným poľom, bez hrubého rámu.

 • Aké sú to lyžiarske okuliare OTG?

Over the Glasses, čiže lyžiarske okuliare, ktoré umožňujú súčasne nosiť aj dioptrické okuliare.

 • Aké sú to polarizačné lyžiarske okuliare?

Minimalizujú odlesky od snehu. Okuliare neprepúšťajú k očiam odraz svetla od lesklých plôch, čím predchádzajú ich únave.

 • Aké sú to fotochromatické lyžiarske okuliare?

Zorníky aktívne reagujú na množstvo svetla, ktoré prestupuje k očiam, preto sa automaticky stmavujú alebo zosvetľujú. Perfektne tak fungujú za jasného svetla aj tmy alebo hmly a poskytujú očiam veľmi dobrú úroveň ochrany.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Oakley FLIGHT DECK
Určenie: unisex
Priepustnosť svetla: S2
[usr 5 text="true" tooltip="true"]179,99 € Čítať recenzie
#2Uvex Comanche TO

Určenie: unisex
Priepustnosť svetla: S1, S4
[usr 5 text="true" tooltip="true"]145 € Čítať recenzie
#3Oakley LINER MINER

Určenie: unisex
Priepustnosť svetla: S3
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]169,99 € Čítať recenzie
#4Bolle NOVA II

Určenie: unisex
Priepustnosť svetla: S3
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]37,99 € Čítať recenzie
#5Atomic SAVOR M OTG BLACK

Určenie: unisex
Priepustnosť svetla: S2
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]49,95 € Čítať recenzie
#6Scott BUZZ PRO OTG

Určenie: unisex
Priepustnosť svetla:
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]49,95 € Čítať recenzie
#7Bolle FREEZE

Určenie: unisex
Priepustnosť svetla: S1
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]27,95 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nových lyžiarskych okuliarov. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšie lyžiarske okuliare na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin