Najlepšie vozíky za bicykel: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie vozíky za bicykel

S príchodom dieťaťa do rodiny sa veľa vecí zmení. Vašich obľúbených športových aktivít sa však nemusíte vzdávať na dlho. Ak patríte k ľuďom, ktorí zbožňujú bicyklovanie, korčuľovanie, beh či bežkovanie na lyžiach, možno vás osloví šikovný vozík za bicykel. Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie vozíky za bicykel?

Vozíky za bicykel alebo aj cyklistické vozíky predstavujú zaujímavý spôsob, ako sa s menším dieťaťom vybrať hoci aj na dlhšiu cyklistickú túru alebo výjazd po okolí. Je to vozík, ktorý ste už naposledy s obdivom sledovali v parku. A rovnako tak je to ten netradičný vozík typu trojkolka / štvorkolka, ktorý pred sebou pomerne rýchlo tlačila aktívna korčuľujúca mamička. Nie je to kočík a zároveň to nie je ani detská sedačka na bicykel. Vozíky na bicykel vyplnili dieru na trhu zaujímavým spôsobom a umožnili tak rodičom aktívne tráviť čas so svojimi deťmi s ohľadom na vyššiu bezpečnosť a pohodlie.

Kvalitný cyklistický vozík svojou cenou tromfne nejeden kočík, preto by ste nemali siahnuť po prvom modeli, na ktorý natrafíte. Pre rýchlu orientáciu si vezmite na pomoc napríklad testy a recenzie cyklistických vozíkov pre deti. V tomto prípade sa totiž oplatí spoľahnúť na overené značky a nepokúšať osud s lacnou “noname” konštrukciou. Pri svojom výbere zvážte predovšetkým typ vozíka, jeho parametre, kvalitu konštrukcie, kolies, bŕzd a upínacích mechanizmov. Zaujímajte sa o nosnosť, priestor pre dieťa / 2 deti, bezpečnostné prvky, pohodlie a rozmery pri zložení. To najdôležitejšie nájdete v nasledujúcom sprievodcovi. Okrem toho neprehliadnite ani náš rebríček s užívateľsky veľmi dobre hodnotenými modelmi, ktorý ovládli predovšetkým vozíky za bicykel od značky Thule.

Najlepšie vozíky za bicykel podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
# Thule Chariot Sport 1

Náš víťaz - najlepší cyklisticky vozík
✔️ Multifunkčný športový vozík - vhodný k rôznym športovým aktivitám
✔️ Extra kvalitné spracovanie
✔️ Perfektne prispôsobiteľný a pohodlný
✔️ XL úložný priestor, dômyselne riešené vetracie otvory
✔️ Spoľahlivé kotúčové brzdy s ovládaním na rukoväti
📌 od 1119 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Thule Coaster XT

Najobľúbenejší
✔️ Odolný, bezpečný a pohodlný detský vozík za bicykel
✔️ Dá sa prestavať na vychádzkovú verziu
✔️ Aj pre dve útlejšie deti
✔️ Jednoduché skladanie aj prevoz v kufri auta
✔️ Veľa úložného priestoru
📌 od 499 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Thule Chariot Cross 1

Jeden z najpredávanejších
✔️ Pomer cena / kvalita
✔️ Multifunkčný - využitie pri cyklistike, prechádzkach, behaní a lyžovaní
✔️ Upraviteľné odpruženie
✔️ Pohodlné polstrované sedadlá
✔️ Veľký úložný priestor
📌 od 899 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Thule Chariot Lite 1

Všestranný a obľúbený
✔️ Možnosť využitia pri 4 aktivitách - cyklistika, prechádzka, behanie a lyžovanie
✔️ Systém pre rýchle úpravy podľa potreby
✔️ Kvalitné odpruženie
✔️ Kompaktný po zložení
✔️ Výborný pre aktívne rodiny
📌 od 599 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#HAMAX IXPLORER

Najlepší pomer cena / výkon
✔️ Vhodný aj na prevoz dvoch detí (nosnosť spolu 45 kg)
✔️ Priaznivá cena
✔️ Rýchlo skladný do kompaktných rozmerov
✔️ Užitočná výbava pre pohodlie rodiča aj deti
📌 od 299 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
# Bike Original

Na prevoz dvoch detí
✔️ Nízka cena
✔️ Zapojenie za bicykel
✔️ Nosnosť 41 kg
✔️ Vozík sa dá zložiť a rozložiť bez náradia
📌 od 179 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať vozík za bicykel

Ako vybrať cyklistický vozík, ktorý vám bude vyhovovať vo všetkých smeroch? Prejdite si s nami niekoľko základných otázok:

 • Koľko detí chcete v cyklovozíku odviesť? Jedno alebo dve?
 • Aký je vek dieťaťa a jeho fyzické schopnosti? Dokáže samostatne sedieť? Nebude mu prekážať, že vám nevidí do tváre?
 • Máte záujem o vozík, ktorý sa dá upevniť za bicykel (dve kolesá) alebo hľadáte konštrukciu, ktorú môžete kedykoľvek prestavať a pred sebou aj tlačiť (3 alebo 4 kolesá)?
 • V akom teréne sa chcete pohyhovať? Výhradne po spevnených asfaltových cestách alebo z času na čas plánujete vybehnúť aj na poľné cestičky?
 • V akom ročnom období chcete cyklovozík používať?
 • Máte v úmysle vozík prepravovať  v aute na vzdialenejšie miesta?

Vozík za bicykel: Hlavné výhody a nevýhody

 • Cyklovozík poskytuje dieťaťu dostatok bezpečného a chráneného miesta. Dieťa sedí v pohodlnej sedacej časti a je pripútané. V okolí dieťaťa sa nachádza rámová konštrukcia vozíka a jeho oplášťenie.
 • Jednou zo zásadných predností kvalitných detských vozíkov je ich vyššia stabilita. Dokážu stáť stabilne dokonca aj v situácii, kedy cyklista – rodič z bicykla spadne.
 • Dieťa nie je vystavené priamym slnečným lúčom, vetru ani nečakaným dažďovým prehánkam.
 • S cyklovozíkom sa môžete vybrať na podstatne dlhšie výjazdy. Ak sa dieťa unaví, jednoducho a zároveň pohodlne si pospí na čerstvom vzduchu.
 • Multifunkčný detský vozík je využiteľný pri viacerých športoch. Môžete ho zapnúť za bicykel, osadiť špeciálny lyžiarsky set na bežkovanie, používať pri inline korčuľovaní aj behu.
 • Väčšina ponuky je vhodná pre deti už od 6 mesiacov, pričom môžu poslúžiť ešte ďalších 5 rokov, alebo do dosiahnutia odporúčanej nosnosti. Deti staršie ako 6 rokov už uprednostia jazdu na vlastnom bicykli.
 • Cyklovozíky sú zvyčajne opatrené skladacou konštrukciou, ktorá sa skladá do priestorovo úspornej “placky”. Detský vozík tak môžete so sebou zobrať aj na dovolenku.
 • Nejde práve o lacnú výbavu. Na svoj výber si preto vyhraďte dostatok času.
 • Pri jazde na bicykli máte dieťa za sebou. Z času na čas nezabudnite zastaviť alebo spolu veďte rozhovor, aby ste vedeli, že je všetko v poriadku.

Jednomiestny vs. dvojmiestny vozík za bicykel

Počet miest na sedenie hovorí jasnou rečou – koľko detí sa do vozíka zmestí a aký široký bude samotný vozík. Jednomiestne vozíky za bicykel sú užšie, o niečo ľahšie a ich nosnosť je priemerne do 30 – 35 kg. Pri jazde bicyklom sa potom nemusíte prekážkam vyhýbať veľkým oblúkom, ani nezaberáte väčšinu cyklistického chodníka.

Ak máte dve deti krátko po sebe, investícia do dvojmiestneho vozíka za bicykel sa môže javiť ako dobrá voľba. Takýto typ vozíka je prirodzene širší, ťažší a disponuje nosnosťou priemerne do 45 kg. Je vybavený dvoma miestami na sedenie, pre každé miesto je tu prítomný zvlášť bezpečnostný pás. Vždy prihliadajte na to, aby vozík za bicykel pre dve deti poskytoval bezpečný priestor pre mladšie aj staršie dieťa.

Od akého veku sa môže používať cyklistický vozík?

Pravdou je, že niektorí rodičia si zvolia cyklistický vozík ako alternatívu k športovému kočíku, ktorý by inak dieťa používalo po hlbokom kočíku. Ak trávite dlhé hodiny na prechádzkach po okolí, môžete ich poňať aj trochu akčnejšie. Okrem toho, že sa dieťa bude voziť na čerstvom vzduchu, vy si výborne zašportujete, spálite kalórie a dostanete sa rýchlo do želanej formy. Prečo? Pretože budete “cvičiť” so záťažou naviac.

Ako sme už uviedli vyššie, väčšiny ponuky cyklovozíkov je určená pre deti od 6 mesiacov do 5 – 6 rokov. Na trhu nájdete aj cyklistické vozíky určené pre najmenšie deti (bábätká). Vo vnútornom priestore sa musí nachádzať špeciálne navrhnuté závesné lôžko – bábätkovník (dá sa dokúpiť zvlášť), ktoré sa zafixuje o konštrukciu a útlemu dieťaťu poskytne dostatočnú oporu a istenie. Toto závesné lôžko sa potom používa až do doby, kým dieťatko nesedí samostatne a stabilne (cca do 10 mesiacov).

Základné typy vozíkov podľa spôsobu používania

Medzi detskými vozíkmi je zásadný rozdiel z pohľadu využitia a ceny.

 • Klasický cyklovozík – Ide o konštrukciu s iba dvomi väčšími kolesami, ktorej súčasťou je tyč s istiacim mechanizmom na fixovanie o zadný rám bicykla. Je to lacnejšia alternatíva, ktorá je však limitovaná iba na zapojenie o bicykel. Nedá sa tlačiť samostatne pred sebou.
 • Multifunkčný detský vozík – Riešenie, ktoré láka všestrannou využiteľnosťou (za bicykel, na beh, s bežkami, s korčuľami). Tento typ vozíka má trojkolesovú alebo štvorkolesovú konštrukciu, pričom predné menšie kolieska sa dajú po zapojení o rám bicykla rýchlo odňať. Je drahší, pôsobí luxusnejšie a disponuje viacerými prepracovanými vychytávkami. Vopred sa informujte, čo je súčasťou základného balenia. Výbava ako lyžiarsky, bežecký či kočiarový set sa v niektorých prípadoch dokupujú zvlášť. Ide o doplnkové komponenty na komfortné používanie pri ďalších aktivitách.

vozík za bicykel

Jazdné schopnosti detského vozíka

Veľkosť a prevedenie kolies a tiež aj úroveň odpruženia predurčujú, do akého prostredia sa s detským vozíkom budete môcť vybrať. Súčasťou mnohých modelov sú tiež brzdy, ktoré sú nevyhnutným prvkom najmä pri pohybe s vozíkom bez bicykla.

 • Počet, typ a veľkosť kolies – Klasické cyklovozíky sú osadené dvoma kolesami s väčším priemerom (od 16″ do 20″). Multifunkčné detské vozíky majú v prednej časti naviac aj jedno alebo dve menšie kolesá (od 10″ do 14″). Zlatým štandardom sú nafukovacie plášte a duše, vďaka ktorým je aj pohyb v nerovnom teréne pohodlnejší.
 • Odpruženie – Kvalitným cyklovozíkom nechýba odpruženie v zadnej časti. Dieťatko vo vozíku neucíti všetky otrasy a jazda je pre neho príjemná aj po prechode nerovným terénom. Najlepšie vozíky za bicykel majú mieru odpruženia dokonca nastaviteľnú do niekoľkých úrovní.
 • Brzdy – V klasických cyklovozíkoch nie sú brzdy nutnosťou, pretože vozík spomaľuje akonáhle začnete na bicykli brzdiť aj vy. Je však na mieste počítať s inou brzdou dráhou. Vozíky, ktoré môžete pred sebou samostatne tlačiť pri športovaní, potrebujú brzdy, ktoré reagujú rýchlo a rovnomerne. Tento typ vozíkov má vo výbave nielen nožnú brzdu, ktorá zaistí vozík na mieste, ale aj ručnú brzdu na hlavných riadidlách, ktorá potiahnutím aktivuje do činnosti kotúčové brzdy – ako ich poznáte z výbavy bicyklov.

Praktická výbava detských vozíkov

Ak by ste sa bližšie pozreli na detské vozíky, pomerne rýchlo zistíte, že majú mnoho spoločných vlastností a prvkov výbavy, ako je tomu u kočíkov. Úlohou väčšiny z nich je zabezpečiť pre dieťa príjemné a bezpečné prostredie, do ktorého sa s radosťou vráti aj nabudúce. Žiadne dusno, príliš teplo ani veterno! Súčasťou cyklistických vozíkov je napríklad:

 • Polohovanie chrbtovej časti (najčastejšie 2 – 3 stupne záklonu)
 • Bezpečnostný pás (3-bodový, 5-bodový)
 • Výškovo nastaviteľné riadidlá (ohybom cez postranné kĺby)
 • Sieťka proti prachu a hmyzu
 • Prispôsobenie opierok sedacej časti
 • Hlavné a postranné vetracie otvory
 • Strieška proti slnku a vetru
 • Úložné priestory (postranné sieťované vrecká + veľký box v spodnej časti)
 • Závesné lôžko pre bábätká (bábätkovník, prídavná vložka)
 • Pláštenka na cyklovozík (integrovaná v strieške alebo samostatná)
 • Reflexné prvky a bezpečnostné svetlo
 • Lyžiarsky set, bežecký set, …

Hmotnosť a nosnosť detského vozíka

Hmotnosť cyklistických vozíkov je priemerne z rozpätia 12 – 17 kg, podobne ako vážia hlboké kočíky. Menšie jednomiestne vozíky ponúkajú nosnosť 30 – 35 kg, väčšie a priestrannejšie modely majú nosnosť až do 45 kg.

Bezpečnosť detského vozíka

Ide o jeden z kľúčových faktorov, ktorý by mal mať prednosť pred vizuálom aj cenou cyklovozíka. Zaujímajte sa o to, či vami vyhliadnutý model zodpovedá medzinárodným bezpečnostným normám – podobne ako je tomu pri kočíkoch alebo autosedačkách. Žiadne škodlivé farby, nátery, ostré hrany, či miesta, do ktorých si malé dieťa môže zaseknúť prsty, …

Montáž a spôsob skladania

S montážou detského vozíka nestratíte veľa času, v ideálnom prípade dokonca nebudete potrebovať ani náradie. Všetky komponenty budú do seba postupne „zacvakávať“ a zachytávať sa cez poistky.

Dobrou správou je, že väčšina cyklovozíkov sa dá zložiť / rozložiť. Kolesá odložíte na jedno kliknutie a potom iba zatiahnete za páčky na oboch stranách a vozík sa kompaktne poskladá. Síce zaberá istú dĺžku a šírku, na výšku má len niekoľko nevyhnutných centimetrov a pohodlne sa zmestí na dno kufra v aute alebo pod posteľ.

Ceny cyklistických vozíkov

Koľko zaplatíte za kvalitný cyklovozík? Medzi značkovým a neznačkovým vozíkom za bicykel sú priepastné rozdiely (a to nielen v cene). Lacné cyklovozíky majú slabšiu konštrukciu z tenkých a menej kvalitných materiálov, nehovoriac o riziku prítomnosti škodlivých látok v lakoch či farbách použitých na textílie. Veľkou slabinou sú upínacie mechanizmy, ktoré nezvládajú rýchlosť a praskajú.

✅ Detské vozíky do 500 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete niekoľko jednomiestnych a dvojmiestnych vozíkov za bicykel. Niektoré sú iba dvojkolesové, iné majú v základnej výbave aj tretie, menšie koliesko, aby ste ich mohli pred sebou tlačiť napríklad pri korčuľovaní.

✅ Detské vozíky od 500 do 1000 eur

Kategóriu, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie cyklistické vozíky pre deti. Kvalita a odolnosť konštrukcie sú na vyššej úrovni, rovnako tak aj bezpečnosť, komfort a odpruženie. Výber je podstatne väčší a môžete si tak vybrať prevedenie, ktoré zapadne k charakteru vašich pohybových aktivít.

✅ Detské vozíky od 1000 eur

Perfektne vybavené multifunkčné športové vozíky, ktoré splnia aj nároky náročných. Bohatá výbava, výborná prispôsobiteľnosť, množstvo doplnkov v základnom balení. Určené pre aktívne rodiny. Spĺňajú najprísnejšie bezpečnostné normy.

Najlepšie značky cyklistických vozíkov

 • Thule – Multifunkčné športové vozíky pre deti sprevádza veľa spokojných recenzií a zahraničných odborných hodnotení. Kvalitné spracovanie a odolnosť, výborné odpruženie, dôraz na detail, moderný dizajn.
 • Hamax – Zástupca cenovo dostupnejších vozíkov typu dvojkolka, trojkolka. Niektoré modely môžete používať ako vozík aj ako kočík. Dobrá ergonómia, ľahký, no pritom silný hliníkový rám, nosnosť až 38 kg.
 • Hauck – Vysokú nosnosť (až do 50 kg) ponúka cenovo dostupný dvojstmiestny vozík za bicykel zn. Hauck.
 • Croozer – Cyklovozíky v modernom, univerzálnom dizajne sú navrhnuté tak, aby vám mohli robiť spoločnosť pri bicyklovaní, behaní aj prechádzkach. Kvalitné odpruženie a tlmenie vibrácií. Dobrý pomer cena/výkon.
 ProduktInfoHodnotenie 
# Thule Chariot Sport 1

Náš víťaz - najlepší cyklisticky vozík
✔️ Multifunkčný športový vozík - vhodný k rôznym športovým aktivitám
✔️ Extra kvalitné spracovanie
✔️ Perfektne prispôsobiteľný a pohodlný
✔️ XL úložný priestor, dômyselne riešené vetracie otvory
✔️ Spoľahlivé kotúčové brzdy s ovládaním na rukoväti
📌 od 1119 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Thule Coaster XT

Najobľúbenejší
✔️ Odolný, bezpečný a pohodlný detský vozík za bicykel
✔️ Dá sa prestavať na vychádzkovú verziu
✔️ Aj pre dve útlejšie deti
✔️ Jednoduché skladanie aj prevoz v kufri auta
✔️ Veľa úložného priestoru
📌 od 499 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Thule Chariot Cross 1

Jeden z najpredávanejších
✔️ Pomer cena / kvalita
✔️ Multifunkčný - využitie pri cyklistike, prechádzkach, behaní a lyžovaní
✔️ Upraviteľné odpruženie
✔️ Pohodlné polstrované sedadlá
✔️ Veľký úložný priestor
📌 od 899 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#Thule Chariot Lite 1

Všestranný a obľúbený
✔️ Možnosť využitia pri 4 aktivitách - cyklistika, prechádzka, behanie a lyžovanie
✔️ Systém pre rýchle úpravy podľa potreby
✔️ Kvalitné odpruženie
✔️ Kompaktný po zložení
✔️ Výborný pre aktívne rodiny
📌 od 599 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#HAMAX IXPLORER

Najlepší pomer cena / výkon
✔️ Vhodný aj na prevoz dvoch detí (nosnosť spolu 45 kg)
✔️ Priaznivá cena
✔️ Rýchlo skladný do kompaktných rozmerov
✔️ Užitočná výbava pre pohodlie rodiča aj deti
📌 od 299 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
# Bike Original

Na prevoz dvoch detí
✔️ Nízka cena
✔️ Zapojenie za bicykel
✔️ Nosnosť 41 kg
✔️ Vozík sa dá zložiť a rozložiť bez náradia
📌 od 179 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin