Najlepšie outdoorové nohavice: TOP 5+5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie outdoorové nohavice

Outdoor aktivity si najlepšie užijete v kvalitnej výbave, na ktorú sa dá spoľahnúť. Okrem topánok, bundy a batoha si pozornosť zaslúži aj výber outdoorových/turistických nohavíc. O tom, aké možnosti ponúkajú najlepšie outdoorové nohavice, aj ako z ponuky rozmanitých modelov správne vybrať, sa viac dozviete v nasledujúcom sprievodcovi.

Pohodlie, pružnosť, odvádzanie potu, zvýšená odolnosť voči mechanickému namáhaniu a poveternostným vplyvom, ohľad na bezpečnosť a dlhšia životnosť. Toto sú vlastnosti, ktoré sú typické pre outdoorové nohavice. Či už idete na dlhú, niekoľkodňovú túru, alebo iba na párhodinovú prechádzku lesom, potrebujete mať istotu, že kľúčový prvok oblečenia vás nenechá v štichu. Turistické nohavice sa v mnohých prvkoch odlišujú od klasických nohavíc či džínsov. Dokonca aj v rámci kategórie sú medzi jednotlivými outdoorovými nohavicami značné rozdiely, ktoré súvisia s ich využitím v teréne či v danom ročnom období. Najdôležitejšie sú však vaše potreby a pohodlie. Nenechajte si ujsť prehľad, v ktorom nájdete zaujímavé tipy a delenia. Keďže kvalitná turistická výbava vydrží roky a vyžaduje vyššiu investíciu, neprehliadnite ani dostupné testy a recenzie outdoorových nohavíc, v ktorých nájdete cenné dojmy z reálneho používania.

Najlepšie outdoorové/turistické nohavice podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
Najlepšie dámske turistické nohavice
#1High Point Gale 3.0 Lady Pants

Najlepšie dámske nohavice do letných hôr
+ Na širokú škálu voľnočasových aktivít
+ Povrchová vodoodpudivá úprava
+ Materiál, ktorý sa perfektne prispôsobuje pohybu
+ Pružný pás s nastaviteľnou šnúrkou s brzdou
od 138 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Fjällräven Abisko Trekking Tights Pro W

Odolné trekingové legíny
+ Vyrobené z odolnej a vysoko funkčnej strečovej tkaniny
+ Výborne odvádzajú vlhkosť
+ Zosilnenie v zadnej časti a oblasti kolien
+ Ideálne pre všetky druhy trekingu v horách
+ S praktickými vreckami
od 160 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3La Sportiva Monument Pant W

+ Praktické a pohodlné prevedenie
+ S možnosťou zbalenia a reguláciou spodného lemu
+ Háčik na pripojenie nohavíc k topánke
+ Technická konštrukcia pása a množstvo vreciek
od 108 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Haglöfs W Kalhoty Rugged Flex

+ Veľmi odolné nohavice s elastickými panelmi v oblasti zadku a kolien
+ Elastický pás pre pohodlie pri nosení
+ Poskytujú voľnosť pohybu a optimálny teplotný komfort
+ So špeciálnou úpravou proti vode a špine
od 129 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5QUECHUA MH500 (Decathlon)

Najlacnejšie turistické nohavice
+ Pružná látka a tvarované kolená poskytujú voľnosť pohybu
+ Odvádzajúce pot smerom od tela
+ Rýchle preschnutie a nízka hmotnosť
+ Nastaviteľný opasok aj regulácia v spodnej časti
od 25 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
Najlepšie pánske turistické nohavice
#1Direct Alpine Ascent Light

Najlepšie pánske nohavice do letných hôr
+ Ideálne na horské a športové lezenie, ferraty alebo rýchly treking
+ Pružné, oderuvzdorné, dobre odvádzajú pot
+ Elastický pás s gumičkou
+ S praktickými vreckami
+ Zosilnené na kolenách
od 132 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Direct Alpine Cascade Plus

Univerzálne pánske turistické nohavice
+ Parádna kombinácia skvelých materiálov a pohodlného strihu
+ Na širokú škálu outdoor a športových aktivít
+ Vhodné na celoročné používanie
+ Využívané aj profesionálnymi záchranármi
+ Rýchloschnúce vlastnosti
od 172 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Fjällräven Vidda Pro Ventilated Trs M Reg

+ Určené do nepriaznivého počasia v priebehu celého roka
+ Odolné pánske trekové nohavice
+ So 6 vreckami
+ Tvarované kolená
+ Možnosť odvetrávania
od 209 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Haglöfs Rugged Flex

+ Vyrobené z elastického softshellového materiálu
+ Skvelá ochrana proti vetru i vode, ale zároveň aj priedušnosť
+ Teplotný komfort + voľnosť pohybu
+ So špeciálnou úpravou proti vode a špine
od 98 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5FORCLAZ MT500 (Decathlon)

Na horskú turistiku
+ Elastický materiál na zadku, kolenách a spodných lemoch
+ Rýchloschnúce vlastnosti
+ Posilnená odolnosť na spojoch
+ Predné a zadné spevnené zóny sú vodoodpudivé
+ 5 zapínacích vreciek
od 35 €
⭐ 96 % Čítať recenzie

Ako vybrať outdoorové/turistické nohavice

Čo je pri výbere outdoorových nohavíc dôležité sledovať? Na úvod zvážte ich využitie, ročné obdobie, terén, v ktorom sa budete pohybovať a mieru fyzickej aktivity. Hoci sa to na prvý pohľad môže zdať ako náročná úloha, každý zohľadnený detail znamená, že ste o krok bližšie k ideálnym turistickým nohaviciam, ktoré vám poslúžia k spokojnosti a nesklamú ani v náročnejších chvíľach.

Prečo je dobré zadovážiť si outdoorové nohavice?

 • Pružnosť a rozsah pohybu: Outdoorové nohavice sú strihom prispôsobené rozsahu pohybu, na ktorý boli vytvorené. Ak potrebujete liezť po skalách, potrebujete nohavice zosilnené v oblasti kolien a zadku a tiež s dostatočnou odolnosťou a pružnosťou.
 • Ochrana pred nepriaznivým počasím: Správne zvolené outdoorové nohavice dokážu poskytnúť ochranu pred poveternostnými vplyvmi – predovšetkým vetrom a dažďom. Zodpovedajú tomu použité materiály a vodeodolná úprava. Vyhľadávanou vlastnosťou je rýchloschnutie. Najlepšie turistické nohavice sú vytvorené z textílií so schopnosťou pohlcovať UV žiarenie.
 • Pohodlie: Ak si zadovážite turistické nohavice vo vhodnom materiáli a veľkosti, ani pri dlhej túre nebudú spôsobovať odieranie pokožky. To sa už o džínsoch alebo športových legínach povedať nedá.
 • Teplotná regulácia: V závislosti od prevedenia a určenia dokážu outdoorové nohavice výborne regulovať telesnú teplotu a odvádzať pot od tela.
 • Zvýšená odolnosť: Vydržia aj v náročnejších podmienkach a prvý škrabanec o skalu neohrozí ich funkčnosť.
 • Rozmanitosť: K dispozícii je široký výber outdoorových nohavíc na rozmanité exteriérové aktivity v prírode. Nemusíte robiť veľké kompromisy. Obľúbené sú napríklad transformovateľné turistické nohavice, ktoré sa z plnej dĺžky dajú zmeniť na krátke alebo trojštvrťové nohavice.
 • Jedinečné outdoor prvky: Nohavice môžu byť doplnené o užitočné vylepšenia, ktoré oceníte v teréne – rýchla úprava pásu, regulácia spodného lemu, vyhrnutie lemu, rozopínanie na šortky, rôzne vrecká, zosilnenie kritických partií, pevnejšie alebo podlepené švy, …

výbava na turistiku

Výber turistických nohavíc podľa individuálnych požiadaviek

Aj v tomto prípade je veľmi dôležité, aby turistické nohavice sadli ako uliate. Na váš celkový dojem z nosenia má však vplyv viacero faktorov. Poďme si ich premeniť „na drobné“.

1. Strih vs. pohlavie

Anatómia mužského a ženského tela je odlišná a tomu zodpovedá aj strih turistických nohavíc. Pánske turistické nohavice môžu byť rovné a voľnejšie, zatiaľ čo niektoré dámske turistické nohavice sú viac vypasované, priliehavejšie a proporčne už na prvý pohľad odlišné od pánskych modelov. Aj táto športovo-turistická kategória nohavíc totiž čiastočne podlieha módnym trendom. Pri výbere sa zamerajte predovšetkým na vyhovujúcu dĺžku nohavíc, dobre padnúci obvod pása a dostatočnú voľnosť v oblasti kolien a stehien.

2. Úroveň fyzickej aktivity

V nových outdoorových nohaviciach si vyskúšajte rôzne pohyby, aby ste mali istotu, že vás nebudú obmedzovať v pohybe. Na kratšie nenáročné prechádzky lesnými cestičkami sú vhodné voľnejšie strihy, pri lezení už oceníte prilehavý, pružný strih nohavíc, ktorý nebude na skalách prekážať. V extrémnejším podmienkam, ktoré budú vyžadovať plný rozsah pohybu, voľte nohavice s integrovanými strečovými pásmi, vystuženou oblasťou rozkroku a zosilnenými kolenami.

3. Odolnosť voči poveternostným vplyvom

Dôležitým aspektom outdoorových nohavíc, vďaka ktorému vynikajú nad bežnými nohavicami a džínsami, je schopnosť poskytnúť istú úroveň ochrany pred živlami. Najväčší záujem je o nohavice odolné voči vode, vlhkosti a vetru. Vždy však posúďte, či pri potulkách prírodou budete náročnejším poveternostným podmienkam čeliť, alebo patríte k turistom, ktorí sa vyberajú na kratšie potulky v dobrom počasí s primeranými teplotami. Čím sú totiž outdoorové nohavice odolnejšie voči vode/vetru, tým sú menej priedušné a tiež drahšie.

Ak sa turistike venujete od jari do jesene, oplatí sa mať vo výbave kvalitné turistické nohavice vyrobené z materiálu, ktorý je schopný odolávať vode. Obľúbené sú nohavice s DWR úpravou (Durable Water Repellent – na štýl impregnácie materiálu), so záterom s o niečo vyššou odolnosťou až po prémiové nohavice s membránou, ktorá ponúka výborné spojenie odolnosti voči vode, dlhej životnosti, a zároveň priedušnosti materiálu.

Pri pohybe vo vyššej nadmorskej výške môžete čeliť nepríjemným náporom chladného vetra. Vtedy je dobré mať na sebe nohavice, ktoré sú vyrobené tak, aby vás ochránili pred prefúknutím a nachladnutím. Zvyčajne sú výrobcami navrhované tak, aby mal materiál v prednej časti vetruodolnú úpravu a poskytoval lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Postranné lemy alebo segment v zadnej časti je zase upravený s ohľadom na odvetrávanie, aby sa uchovala priedušnosť a nedochádzalo k nepríjemnému poteniu (regulácia napríklad s pomocou vetracích zipsov).

muž outdoorové nohavice bunda

4. Dĺžka túry/outdoorovej aktivity

Idete do spevneného terénu po vychodených turistických chodníkoch alebo sa chystáte liezť smerom nahor po skalách? Pri hľadaní ideálnych outdoorových nohavíc môžete priamo v popise produktov natrafiť na odporúčané určenie.

 • Turistické nohavice pre jednoduché túry kombinujú syntetické a prírodné materiály. Pôsobia ležérne, vzdušne a pohodlne. Patria k lacnejším v ponuke a môžu byť označené aj ako vychádzkové turistické nohavice.
 • Turistické nohavice pre náročnejšie túry si vyžadujú podporiť dynamické vlastnosti túry. Zvyčajne sú vyrobené z moderných a vylepšených syntetických materiálov. Disponujú pružnosťou, poddajnosťou, rýchloschnúcimi vlastnosťami. K ich prednostiam môže patriť vodeodolnosť, vetruvzdornosť a priedušnosť.
 • Turistické nohavice na niekoľkodňové túry by mali nositeľovi vyhovovať vo všetkých aspektoch – a to bez kompromisov. Patria k drahšiemu sortimentu, no môžete očakávať celý rad vylepšení, posilnené kritické miesta, nízku hmotnosť, prispôsobenie podľa počasia/teploty.

5. Ročné obdobie vs. turistika

Chystáte sa na zimnú alebo letnú turistiku? Nájsť jedny univerzálne turistické nohavice na celý rok je veľkou výzvou s nejasným výsledkom. Nadšení turisti preto svoju výbavu obmieňajú – nielen podľa aktivity, ale aj ročného obdobia.

Pri letnej horskej turistike oceníte nohavice, ktoré vaše nohy ochránia pred slnkom či prehánkami. Nemali by im chýbať ventilačné otvory, rozzipsovanie na krátke nohavice (tzv. modulárne nohavice, „zip-off“ úprava) a rýchloschnúce prevedenie. Ak obľubujete turistiku v zime, potrebujete nohavice s perfektnými tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré poskytnú ochranu pred vetrom a chladom. Vyhľadávané sú modely so zosilneným klinom v rozkroku, spevnenými kolenami a možnosťou rozšírenia v oblasti členkov pre pohodlné obutie vyšších zimných topánok.

Zaujímavé vylepšenia a vyhľadávané prvky na outdoorových nohaviciach

 • Možnosť odopínania/zmeny dĺžky – Obľúbené riešenie pre turistické nohavice letného strihu. Z dlhých na krátke (a naopak) sa nohavice premenia jednoduchým použitím zipsov, ktoré sú všité po obvode stehien.
 • Vyhrnutie v oblasti členkov – Vyhrnutie spodného lemu so zaistením oceníte pri brodení sa blatom.
 • Šírková regulácia v oblasti pásu/okolo členkov – Praktické sťahujúce prvky nájdete v hornom leme (páse) a v spodnom leme.
 • Vrecká, pútka, háčiky – Umožňujú bezpečné odloženie a zavesenie predmetov, ktoré používate pri turistike/outdoor aktivitách. Na niektorých nohaviciach je prítomné aj zosilnené vrecko na nožík.
 • Odvetrávanie/ventilácia – Ak si pri turistike dávate zabrať, myslite na to, aby mali nové nohavice na outdoor aktivity efektívne poriešené vetranie.
 • Bezpečnostné reflexné prvky – Podporujú viditeľnosť v teréne.
 • Zosilnené zóny – Prítomné sú najmä v oblasti kolien a sedacej časti (rozkroku). Nájdete ich v prevedení outdoor nohavíc určených do náročnejšieho terénu a na lezenie.
 • Všité elastické pásy – Zlepšujú pružnosť a poddajnosť nohavíc. Ich prítomnosť oceníte pri pohyboch so širším rozsahom.
 • Spevnené spoje – Niektoré švy a spoje sú na turistických nohaviciach viac namáhané a pri lacných modeloch náchylné na pretrhnutie. Spevnením alebo podšitím sa riziko pretrhnutia pri akčnom pohybe znižuje.
 • Vodoodpudivá úprava – DWR úprava, záter alebo membrána sú typické pre nohavice, ktoré sú určené na náročnejšie použitie v mokrom prostredí.
 • Ochrana proti UV žiareniu – Textília pohlcuje nebezpečné ultrafialové žiarenie.

Ceny outdoorových nohavíc

Koľko zaplatíte za kvalitné outdoorové nohavice? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Outdoorové nohavice do 50 eur

Ak máte radi ľahkú turistiku alebo trekking, zíde sa vylepšiť výbavu o turistické nohavice, ktoré neobmedzujú v pohybe a ponúkajú očakávané pohodlie. V tejto cene nájdete širší výber krátkych, trojštvrťových aj dlhých nohavíc jednoduchého strihu – z prírodných aj syntetických materiálov. Vo výbave majú nastaviteľný pás, praktické vrecká a kvalitné zipsy. Bonusom najviac môže byť úprava odolávajúca vode a špine.

Outdoorové nohavice od 50 do 100 eur

Na dlhšie pobyty v prírode budete potrebovať outdoorové nohavice, ktoré zvládnu vaše tempo a prispôsobia sa dynamike pohybu. V tejto cenovej kategórii nájdete aktuálne najpredávanejšie turistické nohavice s veľmi dobrým pomerom cena/kvalita. Výber je široký. V ponuke sú nohavice s výbornou priedušnosťou ideálne na letné aktivity, no aj nohavice odolné vetru, chladu a dažďu, ktoré vás podržia v náročnejších situáciách. Vyhľadávanými vylepšeniami sú zosilnené kolená, spevnená oblasť zadku, podšité spoje, integrované vetranie, možnosť zmeny dĺžky jednoduchých odpojením alebo vyhrnutím, …

Outdoorové nohavice od 100 eur

Čím viac času človek na túrach strávi, tým vyšší dôraz kladie na kvalitu svojej výbavy. Ak ste vášnivým nadšencom outdoor aktivít a nezastavia vás ani horšie podmienky, rozhliadnite sa v zaujímavej ponuke značkových outdoorových nohavíc od renomovaných výrobcov. Ich vylepšenia, odolnosť a prispôsobivosť presvedčia aj náročných nositeľov. Vhodné aj pre náročné, niekoľkodňové túry.

Najlepšie značky outdoorových nohavíc

 • Fjällräven – Švédska značka vyrába nadčasové, funkčné a odolné outdoorové vybavenie. Dámske a pánske turistické nohavice sú prepracované do detailov. Presvedčia strihom, dizajnom aj odolnosťou. Cena je vyššia.
 • High Point – Česká značka sa orientuje na outdoorové, športové a voľnočasové oblečenie prvotriednej kvality. V ponuke okrem iného nájdete aj nohavice s vysokým stupňom nepremokavosti a výbornou paropriepustnosťou.
 • Haglöfs – Škandinávsky dizajn vnesú do vašej outdoor výbavy aj nohavice o švédskej značky Haglöfs. Sú vybavené viacerými praktickými technickými detailami, precízne spracované a prispôsobivé k postave. Vhodné aj pre náročnejšie dobrodružstvá.
 • Salomon – Francúzska značka Salomon je známa najmä lyžiarom, no myslí aj na nadšencov iných športov. Ak hľadáte spoľahlivé outdoorové nohavice s výbornými termoregulačnými vlastnosťami, nevynechajte ani ponuku tohto výrobcu.
 • Direct Alpine – Na univerzálne využitie pri rozmanitých outdoorových aktivitách po celý rok lákajú nohavice od obľúbenej českej značky Direct Alpine. Priaznivá cena, rýchloschnúci materiál, pohodlný a slušivý strih.
 • La Sportiva – Talianska značka má v ponuke outdoorové nohavice, ktoré zaujmú každého skialpinistu. K ich prednostiam patrí všestranné využitie, výborná odolnosť voči poveternostným vplyvom a prepracovaný funkčný strih.
 • Quechua a Forclaz (Decathlon) – Ak radi nakupujete u predajcu Decathlon, isto ste už postrehli značky Quechua a Forclaz. Obe sú zamerané na turistickú výbavu a obľúbené pre veľmi dobrú cenovú dostupnosť. Vhodné na menej až stredne náročnú turistiku.
 ProduktInfoHodnotenie 
Najlepšie dámske turistické nohavice
#1High Point Gale 3.0 Lady Pants

Najlepšie dámske nohavice do letných hôr
+ Na širokú škálu voľnočasových aktivít
+ Povrchová vodoodpudivá úprava
+ Materiál, ktorý sa perfektne prispôsobuje pohybu
+ Pružný pás s nastaviteľnou šnúrkou s brzdou
od 138 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Fjällräven Abisko Trekking Tights Pro W

Odolné trekingové legíny
+ Vyrobené z odolnej a vysoko funkčnej strečovej tkaniny
+ Výborne odvádzajú vlhkosť
+ Zosilnenie v zadnej časti a oblasti kolien
+ Ideálne pre všetky druhy trekingu v horách
+ S praktickými vreckami
od 160 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3La Sportiva Monument Pant W

+ Praktické a pohodlné prevedenie
+ S možnosťou zbalenia a reguláciou spodného lemu
+ Háčik na pripojenie nohavíc k topánke
+ Technická konštrukcia pása a množstvo vreciek
od 108 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Haglöfs W Kalhoty Rugged Flex

+ Veľmi odolné nohavice s elastickými panelmi v oblasti zadku a kolien
+ Elastický pás pre pohodlie pri nosení
+ Poskytujú voľnosť pohybu a optimálny teplotný komfort
+ So špeciálnou úpravou proti vode a špine
od 129 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5QUECHUA MH500 (Decathlon)

Najlacnejšie turistické nohavice
+ Pružná látka a tvarované kolená poskytujú voľnosť pohybu
+ Odvádzajúce pot smerom od tela
+ Rýchle preschnutie a nízka hmotnosť
+ Nastaviteľný opasok aj regulácia v spodnej časti
od 25 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
Najlepšie pánske turistické nohavice
#1Direct Alpine Ascent Light

Najlepšie pánske nohavice do letných hôr
+ Ideálne na horské a športové lezenie, ferraty alebo rýchly treking
+ Pružné, oderuvzdorné, dobre odvádzajú pot
+ Elastický pás s gumičkou
+ S praktickými vreckami
+ Zosilnené na kolenách
od 132 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Direct Alpine Cascade Plus

Univerzálne pánske turistické nohavice
+ Parádna kombinácia skvelých materiálov a pohodlného strihu
+ Na širokú škálu outdoor a športových aktivít
+ Vhodné na celoročné používanie
+ Využívané aj profesionálnymi záchranármi
+ Rýchloschnúce vlastnosti
od 172 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Fjällräven Vidda Pro Ventilated Trs M Reg

+ Určené do nepriaznivého počasia v priebehu celého roka
+ Odolné pánske trekové nohavice
+ So 6 vreckami
+ Tvarované kolená
+ Možnosť odvetrávania
od 209 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Haglöfs Rugged Flex

+ Vyrobené z elastického softshellového materiálu
+ Skvelá ochrana proti vetru i vode, ale zároveň aj priedušnosť
+ Teplotný komfort + voľnosť pohybu
+ So špeciálnou úpravou proti vode a špine
od 98 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5FORCLAZ MT500 (Decathlon)

Na horskú turistiku
+ Elastický materiál na zadku, kolenách a spodných lemoch
+ Rýchloschnúce vlastnosti
+ Posilnená odolnosť na spojoch
+ Predné a zadné spevnené zóny sú vodoodpudivé
+ 5 zapínacích vreciek
od 35 €
⭐ 96 % Čítať recenzie

Zdroj obrázkov: Pixabay.com

5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin