Najlepšie lyžiarske prilby: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Porovnali sme najlepšie lyžiarske prilby! Na čo sa pri výbere zamerať a čo je pre lyžiara dôležité?

najlepšie lyžiarske prilbyDo rebríčka sme zoradili aktuálne najlepšie lyžiarske prilby a máme tak pre vás zaujímavé tipy, ktoré vynikajú svojím prevedením a kvalitou materiálov. Vyhrávajú v testoch prilby Bollé, Uvex, či Atomic? Isto nám dáte za pravdu, že tento prvok lyžiarskej výstroje patrí k nevyhnutným. Za posledné desaťročia sa lyžovanie stalo jedným z najvyhľadávanejších športov, zjazdovky sú preplnené a lyžiari čoraz rýchlejší. Riziko kolízie, nárazu a pádu by sme nemali zanedbávať a svoje o tom vedia aj smutné štatistiky. Aj na svahu treba myslieť na svoju bezpečnosť a ochranu hlavy.

Dozviete sa viac o tom:

 • Ako správne vybrať veľkosť lyžiarskej prilby?
 • Aké sú to full-shellové a half-shellové prilby?
 • Aký je rozdiel medzi in-mold a hardshell technológiou?

Hoci pri výbere lyžiarskej prilby zohráva nemalú úlohu cena a dizajn, rozhodujúce je vaše pohodlie a to, ako helma na hlavu „sadne“. Navyše – ochráni pred chladom, mrazom aj vetrom, je dostatočne priedušná, mala by byť kompatibilná s lyžiarskymi okuliarmi, ľahká, no pritom odolná. V našom sprievodcovi vám priblížime všetky základné kroky výberu, aby ste sa rýchlo zorientovali a našli presne také prevedenie, aké bude vyhovovať vášmu štýlu jazdy a lyžiarskym schopnostiam.

Zamerajte sa aj na užívateľské recenzie lyžiarskych prilieb. Reálne skúsenosti a hodnotenia majú častokrát väčší prínos ako kvetnaté produktové popisy.

Najlepšie lyžiarske prilby na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Uvex Primo 19/20


Určenie: unisex
Hmotnosť: 500 g
Vetracie otvory: áno
Konštrukcia: half-shell
[usr 5 text="true" tooltip="true"]95,90 € Čítať recenzie
#2Bolle SYNERGY

Určenie: unisex
Hmotnosť: 490 g
Vetracie otvory: áno
Konštrukcia: half-shell, in-mold
[usr 5 text="true" tooltip="true"]99,95 € Čítať recenzie
#3Bolle JULIET

Určenie: dámska
Hmotnosť: 520 g
Vetracie otvory: áno
Konštrukcia: half-shell
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]109,95 € Čítať recenzie
#4SPOKEY Montana

Určenie: pre deti + unisex
Hmotnosť: 530 g
Vetracie otvory: áno
Konštrukcia: half-shell, in-mold
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]56,20 € Čítať recenzie
#5WORKER Vento

Určenie: pre deti + unisex
Hmotnosť: 550 g
Vetracie otvory: áno
Konštrukcia: full-shell, in-mold
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]21,40 € Čítať recenzie
#6Arcore ELEMENT

Určenie: unisex
Hmotnosť: 550 g
Vetracie otvory: áno
Konštrukcia: half-shell, hard-shell
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]23,95 € Čítať recenzie
#7Reaper FREY

 TIP pre deti 

Určenie: pre deti
Hmotnosť: 480 g
Vetracie otvory: áno
Konštrukcia: half-shell
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]29,95 € Čítať recenzie

Ako vybrať lyžiarsku prilbu

Lyžiarsku prilbu potrebujú dámy, páni aj deti. Pre deti do 15 rokov je dokonca na Slovensku ochranná lyžiarska prilba povinnou súčasťou lyžiarskeho výstroja (zákon č. 274/2015 o Horskej záchrannej službe, §8a). Isto nám však dáte za pravdu, že lyžovať bez prilby predstavuje veľký hazard s vlastným zdravím. Hlava patrí pri páde na lyžiach k najviac ohrozeným častiam tela. Kým zlomená noha alebo ruka sa môže zahojiť bez následkov, náraz do hlavy môže mať fatálne následky. Práve preto vám prinášame niekoľko užitočných rád, ktoré výber vhodnej lyžiarskej prilby uľahčia.

Lyžiarska prilba musí dobre sadnúť!

Po nasadení na hlavu by ste v žiadnom mieste nemali pociťovať tlak, no zároveň ak hlavou pootočíte do strán, dopredu aj dozadu, prilba by nemala spadnúť – a to dokonca ani vtedy, ak je zapínanie uvoľnené. Na rozdiel od lyžiarok, prilba nepoddá a ak sa v nej necítite pohodlne už od začiatku, časom to rozhodne nebude lepšie.

Ako zistiť správnu veľkosť lyžiarskej prilby?

Ak sa chystáte lyžiarsku alebo snowboardovú prilbu kúpiť v obchode so športovými potrebami, vyskúšajte niekoľko modelov a podľa možnosti ponechajte prilbu na hlave dlhšie. V prípade nákupu cez internet by ste sa mali riadiť najmä obvodom hlavy. Veľkosti označené písmenami (S, M, L, …) totiž naprieč značkami nemusia sedieť v číselných hodnotách. Vždy starostlivo sledujte uvedené centimetre.

💡 Obvod hlavy sa meria približne 2 cm nad obočím a v rovnakej výške prechádza aj cez zadnú časť hlavy. Nikdy nemerajte obvody hlavy cez uši! Ak nemáte doma krajčírsky meter, pomôžte si obyčajným špagátom. Odmerajte ním obvod hlavy, špagát narovnajte a výsledok zistíte aj pomocou pravítka alebo vysúvacieho metra.

Lyžiarske prilby s nastaviteľnou veľkosťou

Stávkou na istotu môžete byť prilba, ktorá poskytuje istý rozptyl v centimetroch, napr. je určená na obvod hlavy 48 – 52 cm. Kolieskom v zadnej časti hlavy prilbu prispôsobíte tak, aby doliehala presne (mechanizmus podobný ako pri cyklistických prilbách). Pod takúto nastaviteľnú prilbu si môžete dať aj tenšiu čiapku alebo lyžiarsku kuklu.

ako vybrať lyžiarsku prilbu

Lyžiarska prilba a normy

Keďže vo svojej podstate ide o ochrannú pomôcku, kvalitná lyžiarska firma musí splní príslušný certifikát / normu. Ide o normu EN 1077, ktorá hovorí o tom, že prilby spĺňajú kritériá európskeho testovania na bezpečnosť a odolnosť pri náraze (môžete natrafiť aj na normu ASTM F2040). Norma EN 1077 má dve podtriedy s jednoduchým označením: A a B. Iba v minimálnej miere sa uvádzajú v popisoch produktov, pretože zvyčajne natrafíte na modely triedy B, ktoré sú však aj pre bežného rekreačného lyžiara postačujúce. Vysvetlíme si, v čom sú ich rozdiely.

 • Trieda A: Lyžiarska prilba pokrýva väčšiu časť hlavy, vrátane uší. Musí odolať silnejšiemu nárazu. Ten sa nasimuluje tak, že testovací hrot padá na helmu z výšky 750 mm a pri náraze dosiahne rýchlosť 3,84 m/s. Prilby triedy A sú pevnejšie, no aj drahšie, ťažšie, zvyčajne aj menej priedušné a navyše zhoršujú zvukové podmienky. Svoje opodstatnenia však určite majú v profesionálnych športových disciplínach. Aj preto vznikla norma FIS, pri ktorej je náraz hrotu na helmu až v rýchlosti 6,8 m/s a prilba musí zostať neporušená.
 • Trieda B: Nižšia trieda, ktorá nevyžaduje “celoškrupinové” pokrytie hlavy, nemusí chrániť uši. Testovací hrot dopadá na prilbu z polovičnej výšky ako u triedy A (teda 375 mm) a teda pri dopade na prilbu dosahuje iba polovičnú rýchlosť. Tento typ prilieb má bohaté využitie pre rekreačných lyžiarov, prilby sú cenovo dostupné, priedušnejšie, komfortnejšie a ako stvorené pre tých lyžiarov, ktorí sa pohybujú v bezpečnom teréne, bez adrenalínových cieľov.

Lyžiarska prilba a okuliare – čo sledovať?

Teraz nemyslíme farbou, hoci aj na tomto detaile si dávajú mnohí záležať. Na to, aby lyžiarske okuliare výborne pasovali k helme, musia zapadnúť predovšetkým do čelového výkroja na prilbe. Nesmie sa stať, že prilba bude tlačiť okuliare na koreň nosa, alebo ich nejakým spôsobom odtláčať. Rovnako tak nie je dobrá ani veľká medzera, kedy je čelo odhalené a vystavené štipľavému mrazu. Dôležitá je aj šírka upevnenia na zadnej strane helmy, ktorá by mala vyhovovať šírke pásky na okuliaroch.

💡 V prípade tejto dvojky platí, že by mali byť navzájom kompatibilné a dopĺňať sa.

Ak si chcete uľahčiť výber, k dispozícii sú aj lyžiarske prilby s priezorom / štítom. Musí však sadnúť nielen prilba na hlavu, ale aj nosový výkroj a taktiež netreba podceniť dostatočnú UV ochranu, ochranu proti zahmlievaniu, kategóriu okuliarov podľa typu prostredia. Viac sa dočítate aj v sprievodcovi – Najlepšie lyžiarske okuliare: Návod, ako vybrať.

Konštrukcia lyžiarskej prilby: In-mold vs. Hardshell?

Tieto dva pojmy vám možno nič nehovoria, najmä sa chystáte kúpiť prvú lyžiarsku prilbu. V krátkosti priblížime základné rozdiely, aby ste sa vedeli lepšie rozhodnúť.

 • Konštrukcia In-Mold – Pôvodom cyklistická konštrukcia sa pretransformovala pre podmienky lyžovania. Prednosťou tejto konštrukcie je jej nižšia hmotnosť (350 – 400 g) aj cena. Do plastovej vonkajšej vrstvy (škrupiny) je za vysokej teploty a tlaku vstrekovaný extrudovaný polystyrén a prilba sa tak naraz vyrába ako jednoliaty kus. Pri náraze však dochádza aj k stlačeniu vnútornej vrstvy, čím sa môže funkčnosť prilby poškodiť.
 • Konštrukcia Hard Shell – Predstavuje kvalitnejšie prevedenie, ktoré sa dokáže lepšie vysporiadať s energiou nárazu. V prípade nárazu sa nielenže prenáša menej energie smerom k hlave, rovnako tak nemusí dôjsť ani k stlačeniu vnútornej časti a integrita helmy zostáva bez porušenia. Hard Shell prilbu tvorí pevná a odolná vonkajšia škrupina (napr. vyrobená z uhlíka), do ktorej sa vlepuje zvlášť vrstva z extrudovaného polystyrénu. Konštrukcia sa nazýva aj sendvičová a hoci je paradoxne staršia ako in-mold, poskytuje vyššiu ochranu, priedušnosť aj životnosť. Nevýhodou je vyššia hmotnosť (450 – 550 g) aj cena.

akú lyžiarsku prilbu kúpiť

 

Delenie lyžiarskych prilieb podľa tvrdosti ušnice

Aby tých cudzích pojmov nebolo málo, máme tu ešte delenie prilieb na half-shell a full-shell. Základný rozdiel je však jasný na prvý pohľad. (pozn. shell = škrupina)

 • Lyžiarska prilba full-shell je plná a pevná časť prekrýva aj uši (obľúbené najmä u pretekárov, freestylistov)
 • Lyžiarska prilba half-shell má v časti uší odnímateľné kryty (ideálna pre bežných lyžiarov)

Praktické súčasti lyžiarskej prilby

Vetracie otvory

Môžu byť permanentne otvorené (pasívne vetranie) alebo regulovateľné podľa potreby (aktívne vetranie). Permanentné predstavujú riziko, že pri bočnom vetre by vám bola z času na čas zima. Pre tých, ktorí sa pri jazde potia, je lepšie siahnuť po prilbe s odvetrávanými otvormi. Niektoré jednocelkové in-mold konštrukcie majú v odvetrávaní značné slabiny.

Zapínanie a pohodlie

Zapínanie na lyžiarskych prilbách môže mať rôznu podobu (uťahovanie, klipy, spony, pružiace pásky). Vždy je dobré, ak sa dá prilba zapnúť a odopnúť aj v lyžiarskych rukaviciach. Vítaným bonusom je tiež aj možnosť odpojiť a oprať vnútorné textilné výplne a mať tak prilbu vždy hygienicky čistú.

Ceny lyžiarskych prilieb

Koľko zaplatíte za kvalitnú lyžiarsku prilbu? Pre produkty, ktoré patria do základnej lyžiarskej výbavy je typický veľký cenový rozptyl. Nájdete lacné aj drahšie kvalitné lyže či lyžiarky, jednoduché aj špičkovo prepracované lyžiarske oblečenie. Rovnako je to aj pri prilbách, preto odporúčame, aby ste starostlivo zvážili, v akých podmienkach a ako často budete lyžovať, aj či ste pokojný rekreačný lyžiar, alebo máte radi extra dávku rýchlosti a vzrušenia.

✅Lyžiarske prilby do 40 €

Už za pár desiatok EUR môžete nájsť základné lyžiarske prilby, ktoré oslovia najmä nenáročných lyžiarov a začiatočníkov. Najväčšie zastúpenie predstavujú detské prilby.

✅Lyžiarske prilby do 80 €

Strednú cenovú kategóriu ovládli najpredávanejšie lyžiarske a snowboardové prilby, ktorých kvality, technológie aj komfort sú na vyššej úrovni a vyhovujú tak prevažnej väčšine lyžiarov, ktorí v zimnom stredisku strávia ročne cca 1 – 2 týždne.

✅Lyžiarske prilby od 80 €

Ak hľadáte vysokú kvalitu a špičkové prevedenie, ktoré vám poskytne perfektnú ochranu aj pohodlie pri nosení, oplatí sa zablúdiť medzi lyžiarske prilby s vyššou cenou od renomovaných značiek. Ideálne náročných lyžiarov, športových lyžiarov aj pretekárov.

Najlepšie značky lyžiarskych prilieb

Prešli sme testy lyžiarskych prilieb, hodnotenia a recenzie, diskusné fóra a výsledkom je zoznam značiek, ktoré majú vo svojej ponuke nielen TOP lyžiarske prilby, ale aj také, ktoré oslovia pomerom cena/kvalita:

 • Uvex – Nemecká značka Uvex má vo svojom portfóliu kvalitné lyžiarske aj snowboardové helmy, ktoré po materiálovej aj konštrukčnej stránke patria k tým najmodernejším.
 • Atomic – Rakúsky výrobca lyžiarskeho vybavenia ponúka špičkové modely, ktoré presvedčia aj náročných lyžiarov. Aj napriek vyššej cene sa výborne predávajú.
 • Bollé – Táto značka je priekopníkom na poli športových a lyžiarskych okuliarov a veľmi zaujímavé počiny z jej dielne predstavujú aj lyžiarske prilby. Špičkové modely so štítom.
 • Decathlon (Wedze) – Značku Wedze nájdete exkluzívne v predajniach a e-shope Decathlon. Výborný pomer cena/kvalita.
 • Salomon – Najbohatšia ponuka na trhu (až takmer 150 modelov) patrí francúzskej značke Salomon. V našich končinách ide o často vyhľadávanú značku, ktorej športové produkty spĺňajú vysokú kvalitu. Patria k najpredávanejších, hoci ich cena nemusí byť najnižšia.
 • POC – Základnou filozofiou švédskej značky POC je zvýšiť bezpečnosť pri aktívnom športovaní. Ide o špičkové prilby, ktoré spĺňajú všetky prísne testovania, dokonca aj normu FIS.
 • Arcore – Obľúbené základné lyžiarske helmy v cene do 50 €.
 • Blizzard – V prípade rakúskej značky Blizzard sa stretnete predovšetkým s cenovo dostupnými prilbami pre dámy a deti.

Najčastejšie kladené otázky

Meniť prilbu po páde?

Ak ste na svahu spadli a udreli ste si hlavu, vždy je dobré posúdiť aj škody, ktoré utrpela prilba. Deformácie sú typické najmä pre in-mold konštrukcie. V prípade hard-shell prevedenia je možné, že prilba energiu nárazu čiastočne pohltila bez toho, aby sa poškodila. Dajte si prilbu skontrolovať u odborníkov. Niektoré mini praskliny nie je vidieť voľným okom.

Ako často meniť lyžiarsku prilbu?

Aj keď ste neutrpeli žiadny pád s nárazom do hlavy, stále platí, že lyžiarsku prilbu by sme mali meniť každých 5 rokov. Ak bola pravidelne používaná, je predpoklad, že chladné počasie a silné UV žiarenie na horách prispeli k starnutiu materiálu a zhoršeniu jeho vlastností. Pomôže názor skúseného človeka z fachu.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Uvex Primo 19/20


Určenie: unisex
Hmotnosť: 500 g
Vetracie otvory: áno
Konštrukcia: half-shell
[usr 5 text="true" tooltip="true"]95,90 € Čítať recenzie
#2Bolle SYNERGY

Určenie: unisex
Hmotnosť: 490 g
Vetracie otvory: áno
Konštrukcia: half-shell, in-mold
[usr 5 text="true" tooltip="true"]99,95 € Čítať recenzie
#3Bolle JULIET

Určenie: dámska
Hmotnosť: 520 g
Vetracie otvory: áno
Konštrukcia: half-shell
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]109,95 € Čítať recenzie
#4SPOKEY Montana

Určenie: pre deti + unisex
Hmotnosť: 530 g
Vetracie otvory: áno
Konštrukcia: half-shell, in-mold
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]56,20 € Čítať recenzie
#5WORKER Vento

Určenie: pre deti + unisex
Hmotnosť: 550 g
Vetracie otvory: áno
Konštrukcia: full-shell, in-mold
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]21,40 € Čítať recenzie
#6Arcore ELEMENT

Určenie: unisex
Hmotnosť: 550 g
Vetracie otvory: áno
Konštrukcia: half-shell, hard-shell
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]23,95 € Čítať recenzie
#7Reaper FREY

 TIP pre deti 

Určenie: pre deti
Hmotnosť: 480 g
Vetracie otvory: áno
Konštrukcia: half-shell
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]29,95 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej lyžiarskej prilby. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšiu lyžiarsku prilbu na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin