Test 7 najlepších činiek pre domáci tréning: Recenzie & Ako vybrať

Najlepšie činky

Domáce posilňovanie patrí medzi veľmi vyhľadávané aktivity. Prečo je tomu tak? Nemusíte sa unúvať do fitness centra, neobťažuje vás nevhodná hudba ani otravní spolucvičiaci a cvičiť môžete vždy, keď máte čas a energiu navyše. Jediné, čo okrem odhodlania potrebujete, je vlastná posilňovacia výbava. Dnes je už v takmer každej domácnosti nejaký druh trenažéra – najobľúbenejšími sú rotopéd, bežecký pás, ale aj eliptický trenažér. Prvé miesto však stabilne okupujú činky. Jednoručné alebo aj obojručné, nakladacie alebo s pevnou hmotnosťou, ketlebelly alebo činky na aerobic a zumbu. Výber je obrovský a zorientovať sa môže byť najmä v úvode ťažké. Preto sme si dali za úlohu priniesť vám tipy na najlepšie činky, ktoré sa určite nebudú povaľovať pod posteľou, ani ako kostlivec v skrini.

Praktický návod “Ako vybrať činky” vás prevedie cez rôzne druhy činiek a ich využitie, rozdiely v použitých materiáloch a nebude chýbať ani určenie pre pohybovú aktivitu a viaceré zaujímavé parametre. Nestačí sledovať len hmotnosť činky/závaží, zaujímať sa treba aj o priemer tyče (hriadeľa) a priemer kotúča. Rovnako tak nezaškodí mať informácie z viacerých zdrojov, preto odporúčame aj užívateľské recenzie a testy činiek, kde nájdete rôzne hodnotenia, názory a skúsenosti s používaním.

Najlepšie činky pre domáce použitie na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1set Spartan 50kg

 Najobľúbenejší set 
Druh: nakladacie činky (set)
Hmotnosť: max. do 50 kg
Počet závaží: 26
Materiál: oceľ, plast, cement
Priemer hriadeľov: 30 mm
Uzáver: matice (s drážkami)
5 out of 5 stars (5 / 5)69 € Čítať recenzie
#2Jednoručná činka Klarfit

Druh: nakladacia jednoručná činka
Hmotnosť: max. do 15 kg
Počet závaží: 6
Materiál: oceľ, plast
Priemer hriadeľa: 25 mm
Uzáver: hviezdicové matice
5 out of 5 stars (5 / 5)28,90 € Čítať recenzie
#3inSPORTline BS208 3-50 kg

 Pomer cena/kvalita 
Druh: nakladacie činky (set)
Hmotnosť: max. do 50 kg
Počet závaží: 16
Materiál: oceľ, vinyl, cement, plast
Priemer hriadeľov: 30 mm
Uzáver: hviezdicové matice
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)73,70 € Čítať recenzie
#4inSPORTline DBS2181 2 x 3-10 kg

 Výhodná cena 
Druh: 2 nakladacie jednoručky
Hmotnosť: max. do 10 kg každá
Počet závaží: 12
Materiál: oceľ, plast, cement
Priemer hriadeľa: 30 mm
Uzáver: hviezdicové matice
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)35,80 € Čítať recenzie
#5inSPORTline 2x 3-10 kg

 Kvalitné chrómové 
Druh: 2 nakladacie jednoručky
Hmotnosť: max. do 10 kg
Počet závaží: 8
Materiál: oceľ, chróm
Priemer hriadeľa: 30 mm
Uzáver: bezpečnostné matice
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)69,60 € Čítať recenzie
#6Klarfit AD 5255

 Vysoká kvalita 
Druh: 2 nakladacie jednoručky
Hmotnosť: max. do 24 kg každá
Počet závaží: 20
Materiál: oceľ, plast
Priemer hriadeľa: 30 mm
Uzáver: nastavovací systém v stojane
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)254,90 € Čítať recenzie
#7HMS liatina pokrytá vinylom 0,5 KG

 Najlepšie činky pre ženy 
Druh: univerzálna činka
Hmotnosť: 0,5 kg
Počet závaží: pevná hmotnosť
Materiál: liatina, vinyl
Priemer hriadeľa: -
Uzáver: -
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)1,29 € Čítať recenzie

Ako vybrať činky pre domáci tréning

Je zrejmé, že po inej činke siahne žena, ktorá potrebuje do každej ruky ľahké kilové závažie (pri aerobiku alebo zumbe) a po úplne odlišnom type zase muž, ktorý si dal za cieľ zvyšovať svalovú silu. Činky pre domáce posilňovanie začínajú na hmotnosti 0,5 kg a končia približne na hodnote 50 kg – najmä, ak sa jedná o sadu dvoch jednoručných činiek s maximálnou hmotnosťou 25 kg do každej ruky. Aké sú základné kategórie činiek a ich využitie v domácom prostredí? Ktorý materiál ponúka dobrý pomer cena/životnosť? Ktorý spôsob upevnenia kotúčov je najviac praktický?

Aké poznáme druhy činiek?

Rozhodujete sa, aké činky kúpiť? Nízka cena a veľmi dobrá variabilita z nich urobili pomerne obľúbený cvičebný nástroj – a to nielen u mužov športovcov, ale aj u úplných začiatočníkov a žien. Ponúkajú využitie pri silovom tréningu, body-buildingu, chudnutí, ale aj pri niektorých bojových športoch.

Jednoručné činky

Charakterizuje ich najväčšia využiteľnosť a široký výber rozmanitých verzií. Rozoznávame jednoručné činky nakladacie, s pevnou hmotnosťou, aerobic činky a jednoručné činkové sety.

 • Jednoručné činky nakladacie – Ich základ tvorí kratšia, no pevná oceľová tyč s priemerom 25 – 30 mm o dĺžke 35 – 45 cm, na ktorú sa nakladajú kotúče s rôznou váhou, čím sa jej celková hmotnosť zvyšuje.
 • Jednoručné činky s pevnou hmotnosťou – alebo aj univerzálne činky. Ich hmotnosť je nemenná a výhodou je najmä protišmyková povrchová úprava. Okrem klasického prevedenia, kde ja závažie pevne osadené na dvoch stranách tyče, sú veľmi obľúbené aj kettlebelly – v tvare gule so skoseným dnom a pevnou rúčkou.
 • Aerobic činky – Ide o činky s nízkou hmotnosťou od 0,5 do cca 3 kg, v zaujímavých farbách. Vhodné sú najmä pre ženy alebo pre tých, ktorí chcú pri obľúbenom cvičení zvýšiť záťaž (môže ísť o zumbu, beh, fitbox).
 • Sety jednoručných činiek – Môžu byť pevné alebo nakladacie, vhodné na posilňovanie dvoch rúk súčasne. Ich cena je výhodnejšia.

Obojručné činky

S obojručnými činkami precvičíte podstatne viac svalov, ako len tie na rukách alebo hornej polovici chrbta. Ako už napovedá názov, je potrebné činku dvíhať oboma rukami. Na jednej oceľovej tyči o dĺžke 120 – 180 cm je zvyčajne naložených viac kotúčov. Cvičenie s obojručnou činkou tak vyžaduje väčšiu silu, skúsenosti s technikou dvíhania , poprípade aj posilňovaciu lavicu (bench lavicu) s odkladacím stojanom.

Iné druhy činiek

Okrem klasických činiek môžete v ponuke obchodov natrafiť aj na rôzne zaujímavé závažia, ktoré nemusíte držať v ruke a predsa zvyšujú záťaž pri cvičení – môže ísť o posilňovacie vesty a závažia na zápästia a členky, ktoré sa pripevňujú na končatiny pomocou suchých zipsov.

činky nakladacie

Aký materiál je pre domáce činky najlepší?

Najvyššou kvalitou disponujú činky chrómované a liatinové. Sprevádza ich vyššia obstarávacia, ktorá je vykúpená dlhou životnosťou a odolnosťou pri používaní. Tento materiál objavíte aj pri profesionálnych činkách. Ak hľadáte nižšiu cenu, no stále dobrú kvalitu, v domácich podmienkach, kde budete činky využívať pravdepodobne iba vy a možno ešte 1 – 2 členovia domácnosti, môžete zvoliť aj pogumované alebo plastové činky, ktorých výplňou je špeciálny cement. Sú podstatne lacnejšie, pri cvičení sú nehlučné, necinkajú, treba byť však opatrnejší pri manipulácii s nimi. Pozor na to, aby plastová alebo gumená vrstva pri nárazoch nepraskla. Cement sa začne rozpadať.

Aká váha činky je pre vás ideálna?

Častou chybou začiatočníkov je skutočnosť, je podcenia svoje schopnosti a silu a už po pár tréningoch sú takí zničení a presilení, že na cvičenie s činkami dlho ani nepomyslia.

 • Ak ste začiatočník, oplatí sa vám poobzerať po setoch jednoručných činiek s možnosťou nakladania kotúčov do hmotnosti max. 10 – 15 kg (pre ženy do 5 – 8 kg). Uvažujte koľko opakovaní a sérii dokážete vykonať. Ak budete cvičiť 3 série po 10 opakovaní s 10 kilovou činkou na každú ruku, vaša ruka po tréningu zodvihne 300 kg. Môže sa stať, že pri cvičení budete vykonávať nesprávny pohyb a miesto precvičenia bicepsu a tricepsu nevhodne zaťažíte aj svaly chrbta a krku.
 • Ak už máte s posilňovaním skúsenosti, môžete sa smelo porozhliadnuť v ponuke nakladacích činiek s hmotnosťou od 3 – 50 kg (alebo aj viac). Investujte do dlhšej tyče a snažte sa vybrať taký typ činiek, ktoré je možné rozšíriť neskôr o ďalšie kotúče, keďže je predpoklad, že vaša svalová sila porastie.
 • Pre dynamické aeróbne cvičenia sú výborné univerzálne ľahšie činky s pevnou hmotnosťou. Nebudete sa predsa zaťažovať pridávaním kotúčov navyše, keďže gro cvičenia je v aktivite, pri ktorej sa hýbe celé telo a činky sú iba prostriedkom pre mierne zvýšenie záťaže.

Hriadeľ a kotúč: Ktoré parametre sledovať?

Ak máte vyhladnuté nakladacie činky, máme pre vás pár zlatých rád:

 • Dĺžka hriadeľa / tyče pre jednoručnú činku by mala byť v rozpätí od 35 – 45 cm, pre obojručnú činku od 120 – 180 cm.
 • Priemer hriadeľa je zvyčajne 25 mm alebo 30 mm (v profesionálnych podmienkach až 50 mm). Tomuto priemeru musí zodpovedať aj priemer otvoru na kotúčoch. Snažte sa vyhnúť atypickým priemerom a neznámym značkám za “lacný peniaz” z akcií v obchodnom reťazci. Kupujte také sety, ktoré je možné maximálne využívať a bez problémov dokúpiť potrebné prvky, teda aj ťažšie kotúče a vyhovujúce uzávery (upevnenia kotúčov na hriadeli). Šetrite rozumne a na správnom mieste.
 • Otvor na kotúči by nemal mať väčší priemer, ako je priemer hriadeľa (napr. kotúč má otvor priemerom 27 mm a hriadeľ má priemer 25 mm). Síce z činky po uzavretí maticou nespadne, bude sa pri cvičení mierne hýbať, cinkať a vás rozrušovať.

Spôsob upevnenia kotúčov

Kvalitné činky sú vyrobené nielen z odolných materiálov, na používanie sú navyše pohodlné a bezpečné. K tomu vo veľkej miere prispievajú uzávery, pomocou ktorých kotúče na hriadeli zaisťujete. Môžu byť:

 • Pružinové uzávery – Výsadou je veľmi jednoduché nasadenie na tyč. Stačí stlačiť pružinu, nasunúť na tyč a pustiť. Častým používaním (stláčaním) sa však pružinový uzáver môže oslabiť a pri vychýlení činky do jednej strany, uzáver poddá a kotúče popadajú.
 • Maticové uzávery – Maticu ručne doťahujete na tyč, na ktorej sú drážky (podobne ako na skrutkách).
 • Závitové uzávery – Ich vnútorný povrch je hladký, rovnako tak aj povrch tyče. Po nasadení uzáveru na tyč utiahnete vlastný zaisťovací mechanizmus na závite.
 • Špeciálny nastavovací systém – Je súčasťou vysoko kvalitných činiek, ktoré patria do vyššej cenovej kategórie. Odpadá starosť s prepočítavaním hmotnosti a ručným nakladaním kotúčov. Hriadeľ vložíte do základne / stojana, kde sú umiestnené všetky kotúče v presnom poradí a bočnými kolieskami vyberiete hmotnosť . Jedným ťahom sa pripevnia tie kotúče, ktoré túto hmotnosť “vyskladajú” a vy činku jednoducho vezmete do ruky a cvičíte. (napr. činky Klarfit v našom rebríčku).

Video

Ceny činiek

Začínate alebo sa už radíte k pokročilým? Neviete, či vás posilňovanie bude baviť? Na činkách isto oceníte, že nemusíte rovno kupovať stroj za niekoľko stoviek eur, ktorý vám možno nebude vyhovovať. Na úvod stačí “obetovať” skutočne iba malú sumu. Ak už budete vedieť, akým smerom chcete posilňovanie rozvíjať, rýchlejšie sa zorientujete a nájdete to, čo vám bude vyhovovať. Pozrime sa preto, čo ponúkajú jednotlivé cenové kategórie a aké činky na domáce použitie v ich nájdete.

Činky do 20 €

Ide o širokú kategóriu, ktorá zahŕňa množstvo jednoručiek s pevnou hmotnosťou. Na svoje si tu prídu najmä ženy – jednoručky sú farebné, veselé a vyzerajú presne tak, že nabádajú k cvičeniu. Dokonca objavíte základné činky už za menej ako 2 €! Okrem nich je tu aj zopár nakladacích jednoručných činiek s hmotnosťou závaží do 10 kg.

Činky do 100 €

Ak neviete, aký set činiek na domáce cvičenie kúpiť, v tomto rozpätí určite nájdete svojho favorita. Je tu množstvo výborne predávaných súprav (navyše s veľmi dobrými recenziami), ktoré obsahujú buď dve jednoručné alebo aj jednu obojručnú činku + solídne množstvo závaží (až do 50 kg). Nejde o profesionálnu kvalitu, ktorá by zniesla niekoľkohodinové používanie od rôznych ľudí vo fitku, a preto pravdepodobne natrafíte na cementovú výplň. Ak však budete posilňovaniu venovať 1 hodinu 3 krát týždenne, nemusíte sa báť o ich životnosť.

Činky od 100 €

Ak ste nároční a hľadáte vyššiu kvalitu, kov v kotúčoch, chrómovanú úpravu alebo najmodernejšie spôsoby rýchleho upínania kotúčov, potom si na svoje prídete pri činkách, ktoré môžu dosiahnuť cenu až niekoľkých stoviek EUR. Ponúkajú vysokú životnosť a veľkú variabilitu, aby ste svoj výkon mohli postupne a bez obmedzení zvyšovať.

Najlepšie značky činiek

Ak hľadáte značky, ktoré nebudú krokom vedľa a sprevádza ich množstvo pozitívnych ohlasov, potom neprehliadnite nasledovný zoznam:

 • Spartan – Rokmi overená značka, ktorá ponúka činky stavané na vyššiu záťaž. Ide o vysokokvalitné materiály a precízne spracovanie.
 • Klarfit – Výrobca obrovského spektra produktov pre šport a pohyb má vo svojej ponuke aj inovatívne nakladacie činky so špeciálnym nastavovacím systémom.
 • Insportline – Jeden z najväčších predajcov športového vybavenia na našom území ponúka široký výber rozmanitých druhov činiek s rozumným pomerom cena/kvalita. Výhoda servisu a možnosti dokupovania kompatibilných doplnkových častí.
 • HMS – značka špecializujúca sa na fitness vás môže zlákať skutočne pestrou ponukou činiek, kde si na svoje prídu začínajúce ženy, ale aj náročnejší muži.

Najčastejšie kladené otázky

činky pre ženy

Aké je to dynamické cvičenie s činkami?

Ide o cvičenie, kde sú činky väčšinou iba doplnkom pre zvýšenie záťaže a lepší celkový výsledok – či už priamo činky do rúk, alebo pomocou suchých zipsov ako závažia na členky a zápästia. Ide o beh, aeróbne cvičenia, fitbox, a ďalšie iné, pri ktorých je podstatou cvičenia zvýšenie srdečného tepu a spaľovanie kalórií.

Aké by mali byť činky pre ženy?

Medzi ženami sú najobľúbenejšie jednoručky s pevne stanovenou hmotnosťou (od 0,5 kg – 3 kg), s pogumovanou povrchovou vrstvou a vo výrazných farbách. Veľkosť úchopovej časti je prispôsobená tak, aby si s nimi poradila aj menšia ženská ruka. Pri dynamickom cvičení, ako je aerobik alebo zumba, pomáhajú spaľovať kalórie navyše a vylepšujú celkové rysovanie rúk a hornej časti chrbta. Pozor, nesiahajte rovno po činke s hmotnosťou vyššou ako 2 kg! Dynamické cvičenie je bohaté na pohyby, preto sa ruky môžu veľmi rýchlo unaviť. Vyskúšajte si doma cvičenie s naplnenými pollitrovými fľašami a zistíte, o koľko viac ste sa unavili pri tréningu iba s polkilovým “závažím” v ruke.

Ktoré svaly s činkami precvičíte?

Predovšetkým biceps, triceps, prsné svaly a deltový sval chrbta. Pri úklonoch do boku aj šikmé brušné svaly.

Aké závažia sú najčastejšie v setoch činiek?

Dlhodobo najpredávanejšie činky sú tie, ktoré vytvárajú sety – súpravy. Môže ísť o dvojicu jednoručiek alebo o 2 jednoručné činky + 1 obojručnú činku. Ide predovšetkým o počet a veľkosť hriadeľov v sete a tiež aj o množstvo kotúčov. Máte možnosť vyskladať si takú váhu, na akú si trúfate. V sete sa najčastejšie nachádzajú závažia s hmotnosťou 0,5 kg, 1kg, 1,5 kg, 2 kg, 2,5 kg a 5 kg – v rôznych počtoch, aby ste si mohli čo najlepšie vyskladať ideálnu záťaž, a to na oboch stranách hriadeľa rovnomerne.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1set Spartan 50kg

 Najobľúbenejší set 
Druh: nakladacie činky (set)
Hmotnosť: max. do 50 kg
Počet závaží: 26
Materiál: oceľ, plast, cement
Priemer hriadeľov: 30 mm
Uzáver: matice (s drážkami)
5 out of 5 stars (5 / 5)69 € Čítať recenzie
#2Jednoručná činka Klarfit

Druh: nakladacia jednoručná činka
Hmotnosť: max. do 15 kg
Počet závaží: 6
Materiál: oceľ, plast
Priemer hriadeľa: 25 mm
Uzáver: hviezdicové matice
5 out of 5 stars (5 / 5)28,90 € Čítať recenzie
#3inSPORTline BS208 3-50 kg

 Pomer cena/kvalita 
Druh: nakladacie činky (set)
Hmotnosť: max. do 50 kg
Počet závaží: 16
Materiál: oceľ, vinyl, cement, plast
Priemer hriadeľov: 30 mm
Uzáver: hviezdicové matice
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)73,70 € Čítať recenzie
#4inSPORTline DBS2181 2 x 3-10 kg

 Výhodná cena 
Druh: 2 nakladacie jednoručky
Hmotnosť: max. do 10 kg každá
Počet závaží: 12
Materiál: oceľ, plast, cement
Priemer hriadeľa: 30 mm
Uzáver: hviezdicové matice
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)35,80 € Čítať recenzie
#5inSPORTline 2x 3-10 kg

 Kvalitné chrómové 
Druh: 2 nakladacie jednoručky
Hmotnosť: max. do 10 kg
Počet závaží: 8
Materiál: oceľ, chróm
Priemer hriadeľa: 30 mm
Uzáver: bezpečnostné matice
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)69,60 € Čítať recenzie
#6Klarfit AD 5255

 Vysoká kvalita 
Druh: 2 nakladacie jednoručky
Hmotnosť: max. do 24 kg každá
Počet závaží: 20
Materiál: oceľ, plast
Priemer hriadeľa: 30 mm
Uzáver: nastavovací systém v stojane
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)254,90 € Čítať recenzie
#7HMS liatina pokrytá vinylom 0,5 KG

 Najlepšie činky pre ženy 
Druh: univerzálna činka
Hmotnosť: 0,5 kg
Počet závaží: pevná hmotnosť
Materiál: liatina, vinyl
Priemer hriadeľa: -
Uzáver: -
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)1,29 € Čítať recenzie

 

Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nových činiek. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších činiek na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin