Najlepšie olejové radiátory: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie olejové radiátoryVonkajšie teploty vzduchu idú dolu a aj teplota u vás doma klesla pod komfortnú hodnotu? Ak máte vlastné ústredné vykurovanie, ste doslova “pánom tepla” vo vašom dome. Ak však bývate v byte, kde každoročne čakáte na začiatok vykurovacej sezóny, určite ste sa už zamýšľali nad výkonným a výhodným doplnkovým vykurovacím telesom. K najobľúbenejším patria olejové radiátory. Ako fungujú? Aké parametre ponúkajú aktuálne najlepšie olejové radiátory?

Ak ste sa doteraz s olejovým radiátorom nestretli, jeho využiteľnosť vás môže milo prekvapiť. Na rozdiel od elektrických konvektorov, ohrievačov či teplovzdušných výhrevných ventilátorov dokážu nielen zohrievať vzduch, ale teplo v sebe aj akumulujú a po vypnutí zo seba šíria ďalej. Sú totiž naplnené špeciálnym termálnym olejom, ktorý má vysokú teplotnú kapacitu. Už z princípu tejto technológie je zrejmé, že okolo seba nevíria vzduch a správajú sa na prvý pohľad ako klasické radiátory. Práve preto sú veľmi populárnym doplnkovým riešením pre vykurovanie chladnejších miestností, kancelárie, kúpeľne, chaty, či ako zdroj tepla, ak ešte ústredné kúrenie nebolo spustené.

V základe ide o elektrické zariadenie. Jedným z najdôležitejších parametrov je jeho príkon, od ktorého sa odvíja rýchlosť nahriatia, výhrevnosť, ale tiež aj spotreba elektrickej energie. Rozhodujúcim faktorom tiež môže byť počet rebier (celková veľkosť), spôsob nastavenia teploty a času vykurovania, či dokonca mobilita. V našom sprievodcovi sa dozviete viac o tom, ako vybrať olejový radiátor, ktorý bude spĺňať vaše požiadavky. Prešli sme testy a recenzie olejových radiátorov a výsledkom je rebríček so zaujímavými modelmi, ktoré vo svojej cenovej kategórii ponúkajú čosi naviac nad konkurenciou. Nechajte sa inšpirovať!

Najlepšie olejové radiátory podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Thermaxx 2500 olejový radiátor

Príkon: 2500 W
Počet rebier: 11
Stupne výkonu: 3 hodnota
Prevedenie: s kolieskami
Hmotnosť: 14,7 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]130 € Čítať recenzie
#2Thermaxx Elevate Smart
Príkon: 2720 W
Počet rebier: 10
Stupne výkonu: 3
Prevedenie: s kolieskami
Hmotnosť: 10,2 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]95 € Čítať recenzie
#3OneConcept Wallander olejový radiátor
Príkon: 1000 W
Počet rebier: -
Stupne výkonu: plynulá regulácia
Prevedenie: pevné, s nožičkami
Hmotnosť: 6,9 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]75 € Čítať recenzie
#4Black & Decker BXRA2300E
Príkon: 2300 W
Počet rebier: 11
Stupne výkonu: -
Prevedenie: s kolieskami
Hmotnosť: 10,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]90 € Čítať recenzie
#5SENCOR SOH 3209WH
Príkon: 2000 W
Počet rebier: 9
Stupne výkonu: 3
Prevedenie: s kolieskami
Hmotnosť: 8 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]75 € Čítať recenzie
#6ECG OR 1570
Príkon: 1500 W
Počet rebier: 7
Stupne výkonu: 3
Prevedenie: s kolieskami
Hmotnosť: 7,2 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]65 € Čítať recenzie

Ako vybrať olejový radiátor

Prechodné obdobie býva zvyčajne plné teplotných výkyvov. Slnečné lúče už nedokážu zohriať ani presvetlenú miestnosť, preto aj teplota v interiéri klesá čoraz nižšie. Najlepšie sa pritom cítime pri teplote v intervale od 20 – 22 °C. Ak sa nechcete obliekať do hrubých svetrov a teplých ponožiek, olejový radiátor je jednou z možností, ako si doma (a prakticky kdekoľvek) vytvoriť príjemne teplé prostredie, bez veľkých nárokov na inštaláciu a hlavne s jednoduchým spôsobom spúšťania.

Výhody olejového radiátora

Vykurovanie olejovým radiátorom má v porovnaní s ďalšími doplnkovými vykurovací telesami niekoľko výhod, ktoré vás ako potenciálneho kupujúceho môžu zaujať.

 • Olejový radiátor je jednoduchý na inštaláciu. Nepotrebujete montáž od odborníkov, ani pravidelné revízie. Ide o elektrické zariadenie, ktoré sa zapája do bežnej elektrickej zásuvky s napätím 230 V. Zariadenie môžete napevno umiestniť na stenu, alebo ho presúvať po priestore pomocou koliesok na miesto, kde to najviac potrebujete.
 • Nevíri okolo seba vzduch ani prach. Olejový radiátor je vhodný aj do miestnosti alergika. Vzduch nevysušuje.
 • Akumuluje teplo. Na rozdiel od iných elektrických ohrievačov, ktoré teplý vzduch iba šíria pred seba, olej v útrobách tohto typu radiátora sa nahrieva. Dlho po svojom vypnutí dokáže odovzdávať teplo. Doba akumulácie tepla závisí od veľkosti radiátora a jeho celkovej plochy. Menšie modely prirodzene vychladnú skôr.
 • Je jednoduchý na údržbu. Tá spočíva najmä v občasnom utieraní prachu z jeho povrchu. K výmene oleja používateľom už dochádza iba v niektorých ojedinelých prípadoch.
 • Je jednoduchý na používanie. Po zapnutí do siete, nastavíte výkon (teplotu) a čas vykurovania. Väčšina modelov je vybavená termostatom, čo znamená, že radiátor sa uvedie do chodu v momente, ako okolitá teplota klesne pod nastavenú teplotu.
 • Pracuje potichu. Nevytvára okolo seba rušivý šum ani hluk, preto ho môžete umiestniť ho aj do spálne.
 • Výrobcovia myslia na detaily. Radiátory bývajú ošetrené špeciálnym náterom odolným voči teplotám (dlhodobo dobrý vzhľad bez poškodení). Radiátory sa nezapnú, ak dôjde k zmene ich stabilnej polohy (prevrhnutie). Súčasťou radiátorov je poistka proti prehriatiu aj funkcia ochrany pre zamrznutím (ak je radiátor umiestnený napr. na chate, v dielni).

ako vybrať radiátor

Ako ste si všimli, o olejových radiátoroch hovoríme predovšetkým ako o doplnkových zdrojoch tepla. Môžu byť hlavným zdrojom tepla? Majú potenciál dokonca aj pravidelne vykurovať celú miestnosť, no je dôležité zvážiť ekonomickú výhodnosť. Vykurovanie elektrickými telesami sa v porovnaní s plynom môže značne predražiť a vzrásť o desiatky až stovky eur ročne.

Porovnanie olejového radiátora s inými elektrickými zdrojmi tepla

O olejových radiátoroch už poznáte základ. Výhody a nevýhody ďalších doplnkových elektrických vykurovacích zariadení nájdete v zozname nižšie:

 • Teplovzdušný ventilátor – Produkuje teplo “tu a teraz”. Od výhrevného telesa sa teplo šíri pomocou lopatiek rotujúceho ventilátora a teda môže aj víriť prach po celej miestnosti. Síce nestojí veľa, po vypnutí je takmer okamžite chladný a aj teplota v miestnosti rýchlo klesá. Jeho príkon tiež nie je vôbec zanedbateľný – od 1500 W vyššie. K výhodám patrí nízka obstarávacia cena a možnosť využiť ich aj ako ventilátor počas leta. Kvalitnejšie modely sú vybavené aj vzduchovým filtrom.
 • Elektrický konvektor – Veľmi podobné vlastnosti ako teplovzdušný ventilátor, iba iné veľkostné prevedenie. Vytvára teplo iba v čase, kedy je v chode. Teplo sa šíri z konvektoru prúdením a môže prispievať k víreniu prachu. Má minimálnu teplotnú zotrvačnosť a radí sa k nákladným vykurovacím zdrojom. Vhodný skôr na občasné použitie. Výhodou je približne o polovicu nižšia cena v porovnaní s olejovými radiátormi.
 • Prenosný infražiarič – Obľúbené riešenie, ktoré vyvoláva takmer okamžitý pocit tepla. Infražiarič totiž prioritne nezohrieva vzduch, ale predmety a najmä osoby pred sebou. Na prenos tepla využíva infračervené žiarenie, ktoré je absorbované “prekážkami” pred žiaričom. Vhodné, ak napríklad sedíte v kancelárii a potrebujete sa rýchlo zohriať. Nemajú schopnosť akumulovať teplo. Nevíria prach a sú účinné pri vysušovaní stien.
 • Elektrický krb – Estetické vykurovacie zariadenie si našlo miesto v mnohých domácnostiach, predovšetkým v panelákových obývačkách, kde nie je možné vybudovať skutočný krb ani osadiť krbové kachle. Základom je elektrické výhrevné teleso, teplovzdušné ventilátory alebo infražiariče. Teplo neakumulujú iba šíria. Vytvárajú navyše aj 2D alebo 3D model ohňa, čo umocňuje efekt zohrievania.

Dôležité parametre olejového radiátora

Príkon / Výkon

Začnime parametrom, ktorý zaujíma väčšinu spotrebiteľov. Príkon hovorí o tom, koľko energie zariadenie na svoj chod spotrebuje za jednotku času. Príkon olejových radiátorov úzko súvisí s ich veľkosťou (a teda aj množstvom použitého oleja). Príkon rastie úmerne s množstvom oleja, ktoré musí radiátor efektívne zohriať. Najdôležitejšie pre vás je zvoliť príkon podľa veľkosti miestnosti.

 • Príkon od 500 – 1000 W – menšie miestnosti s celkovým objemom do 20 m3
 • Príkon 1500 W – stredne veľké miestnosti s celkovým objemom do 35 m3
 • Príkon 2000 W – stredne veľké miestnosti s celkovým objemom do 50 m3.
 • Príkon 2500 W a viac – väčšie miestnosti s celkovým objemom 60 m3

Pozn.: Objem miestnosti vypočítate ako súčin všetkých jej troch rozmerov (plocha podlahy × výška miestnosti)

Na olejových radiátoroch je zvyčajne možnosť prepínania výkonu po stupňoch (500 W, 1000 W, 1500 W). Čím vyšší stupeň zvolíte, tým zariadenie výkonnejšie a rýchlejšie zohreje aj vzduch v miestnosti.

Objem oleja

Množstvo použitého oleja v olejových radiátoroch zostáva tajomstvom. Tento údaj sa nedozviete častokrát ani z manuálu na používanie. Platí však, že čím je v radiátore oleja viac, tým vyššia je jeho tepelná zotrvačnosť (a tiež aj hmotnosť). Ak chcete mať istotu dobrej voľby, sledujte recenzie olejových radiátorov, kde sa dozviete reálne skúsenosti s používaním vami vyhliadnutého modelu. Podozrivo lacné modely budú vo svojich útrobách ukrývať menšie množstvo oleja.

Veľkosť: Rozmery a počet rebier

Olejové radiátory majú najčastejšie 2 podoby – buď vyzerajú ako tradičný rebrový radiátor, alebo majú podobu moderných platní. Celková veľkosť je indikátorom schopnosti vykúriť danú miestnosť. Pre WC alebo menšiu kúpeľňu siahnete po menšom prevedení, napríklad so 7 rebrami. Ak potrebujete vyhriať spálňu, vašu pozornosť zamerajte na väčšie 11-rebrové modely.

Možnosti nastavenie teploty a času vykurovania

Kvalitný termostat a teplotné senzory by mali byť základom každého spoľahlivého vykurovacieho zariadenia. Majú za úlohu kontrolovať a regulovať zapínanie a vypínanie elektrických obvodov, a to v závislosti od okolitej teploty v izbe. Na termostate nastavíte teplotu a ak okolitá teplota klesne nižšie, radiátor sa uvedie do chodu.

Nie ste väčšiu časť doma a nemá zmysel, aby sa olejový radiátor zapínal vo vašej neprítomnosti? Potom si pomocou časovača môžete nastaviť čas, kedy sa radiátor uvedie do chodu. Napríklad zvolíte čas polhodinu pred vaším príchodom z práce. Po návrate domov vás už bude čakať príjemne vyhriata obývačka a už sa stačí iba pohodlne uložiť na pohovku a oddychovať. Alebo si takto môžete nastaviť kúrenie v kúpeľni, aby ste večerné kúpanie detí absolvovali v parádnom teplúčku.

Kolieska / Uchýt pre pripevnenie na stenu

Chcete využívať olejový radiátor vo viacerých miestnostiach podľa potreby? Potom zvoľte prenosný model, ktorý je osadený kolieskami a madlom. Síce ide o priestorovo výraznejšie rebrové prevedenie, môžete ho použiť presne tam, kde potrebujete – v dielni, na chate, v garáži pri oprave auta, …

Ak presne viete, kde budete tento doplnkový ohrievač používať, potom vás isto zaujmú elegantné platňové olejové radiátory s možnosťou pripevnenia na stenu pomocou konzol alebo úchytov. Z priestoru neukrojí takmer nič a nehrozí ani jeho prevrhnutie alebo poškodenie pri presunoch.

Bezpečnostné prvky

 • Nevyhnutnou súčasťou olejového radiátora je poistka proti prehriatiu, ktorá zariadenie automaticky vypne po presiahnutí hraničných hodnôt.
 • Niektoré mobilné radiátory sú vybavené aj funkciou, ktorá ich vypne vo chvíli, ako sa prevrátia zo stabilnej polohy (prevrátenie).
 • Povrch olejových radiátorov nebýva nebezpečne horúci. Deťom ani zvieratám teda nehrozí popálenie.
 • Drahšie modely sú vybavené aj ochranou proti zamrznutiu. Svoj význam má najmä vtedy, ak plánujete radiátor umiestniť na miesto, kde môže dôjsť k poklesu teploty veľmi nízko, napríklad na chate. Základom je však ponechať radiátor zapojený v elektrickej sieti. Iba vtedy sa totiž radiátor pri poklesnutí teploty pod 5 °C dokáže sám zo stand-by režimu uviesť do chodu na plný výkon.

teplo v byte

Ceny olejových radiátorov

V cene olejového radiátoru sa odráža najmä jeho výkon, veľkosť a aj kvalita prevedenia. V niektorých prípadoch je tiež ukazovateľom množstva prítomného oleja, a teda vyjadruje jeho teplotnú zotrvačnosť (teplo, ktoré šíria po vypnutí).

✅ Olejové radiátory do 50 eur

Základné modely olejových radiátorov, ktoré sú vhodné do menších priestorov (WC, kúpeľňa, občasné použitie do dielničky). Sú menšie, majú nižší príkon a ich schopnosť vyhriať väčší priestor by nebola dostatočná (ich akumulačná schopnosť je slabšia). Do výbavy síce dostali termostat, no jeho schopnosť správne sledovať teplotu miestnosti nemusí byť vždy spoľahlivá.

✅ Olejové radiátory do 100 eur

V cene od 50 do 100 nájdete viaceré najpredávanejšie olejové radiátory, dokonca aj s nízkou spotrebou. Ich výkon je dostatočný pre stredne veľkú miestnosť. Ich vzhľad nie je rušivý, zvyčajne sú dostupné v modernom bielom aj čiernom dizajne. Po stránke výbavy im už nič nechýba – môžete si vybrať z niekoľkých stupňov výkonu, k dispozícii majú časovač a viacero kľúčových bezpečnostných prvkov.

✅ Olejové radiátory od 100 eur

Po olejových radiátoroch v cene vyššej ako 100 eur siahnu najmä nároční používatelia, ktorí chcú tento druh ohrievača využívať intenzívnejšie. Dôraz je kladený na vysokú kvalitu prevedenia, životnosť, presnosť tepelných senzorov aj výborné akumulačné vlastnosti. Vhodné dokonca aj do väčších priestorov.

Najlepšie značky olejových radiátorov

Na záver sme si nechali zoznam výrobcov, v ktorých ponuke nájdete kvalitné olejové radiátory naprieč rôznymi veľkosťami aj cenami.

 • Klarstein – Láka vás moderné alebo krásne retro prevedenie? V podaní nemeckej značky Klarstein nájdete na trhu obe možnosti, ktoré ponúkajú dobrý pomer cena/výkon doplnený o vydarený dizajn.
 • AEG – Olejové radiátory AEG sprevádza množstvo spokojných recenzií zo zahraničia. Praktické prevedenie a dobrá cenová dostupnosť.
 • Sencor – Široký výber nájdete v ponuke známej českej značky Sencor. Olejové radiátory sa predávajú za priaznivú cenu, v rôznych prevedeniach a veľkostiach. Niekoľko modelov je dlhodobo na popredných miestach rebríčkov predajnosti.
 • OneConcept – Kvalitné prevedenie nástenných “platňových” olejových radiátorov osloví aj náročných. Vhodné na trvalé umiestnenie na stenu.
 • Concept – Zaujímavé alternatívy cenovo dostupných olejových radiátorov s výkonom dostatočným pre stredne veľké miestnosti.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Thermaxx 2500 olejový radiátor

Príkon: 2500 W
Počet rebier: 11
Stupne výkonu: 3 hodnota
Prevedenie: s kolieskami
Hmotnosť: 14,7 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]130 € Čítať recenzie
#2Thermaxx Elevate Smart
Príkon: 2720 W
Počet rebier: 10
Stupne výkonu: 3
Prevedenie: s kolieskami
Hmotnosť: 10,2 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]95 € Čítať recenzie
#3OneConcept Wallander olejový radiátor
Príkon: 1000 W
Počet rebier: -
Stupne výkonu: plynulá regulácia
Prevedenie: pevné, s nožičkami
Hmotnosť: 6,9 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]75 € Čítať recenzie
#4Black & Decker BXRA2300E
Príkon: 2300 W
Počet rebier: 11
Stupne výkonu: -
Prevedenie: s kolieskami
Hmotnosť: 10,8 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]90 € Čítať recenzie
#5SENCOR SOH 3209WH
Príkon: 2000 W
Počet rebier: 9
Stupne výkonu: 3
Prevedenie: s kolieskami
Hmotnosť: 8 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]75 € Čítať recenzie
#6ECG OR 1570
Príkon: 1500 W
Počet rebier: 7
Stupne výkonu: 3
Prevedenie: s kolieskami
Hmotnosť: 7,2 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]65 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového olejového radiátora. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepší olejový radiátor z dostupnej ponuky na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin