Najlepšie infražiariče: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie infražiariče
Inšpirované Slnkom, pripravené vylepšiť teplotný komfort presne tam, kde potrebujete. Ak hľadáte doplňujúci zdroj tepla do interiéru, na terasu, na balkón či do garáže, pozrite si naše tipy na najlepšie infražiariče, ktoré sprevádzajú pozitívne užívateľské recenzie.

Čo je infražiarič? Ako funguje? Infražiarič patrí k zariadeniam, ktoré by sme mohli zaradiť medzi alternatívne metódy vykurovania. Pracuje úplne inak ako bežné radiátory alebo ďalšie konvekčné ohrievače. Nezohrieva okolitý vzduch. Je navrhnutý tak, aby vytváral infračervené žiarenie, na podobnom princípe ako to robí Slnko a jeho lúče. Infračervené žiarenie je nosičom energie, ktorá sa mení na teplo pri kontakte s prekážkou. Tou môžu byť rôzne povrchy, nábytok, ale aj ľudia. Ak si sadnete pred infražiarič, behom pár sekúnd pociťujete príjemné zahrievanie, hoci sa vzduch okolo vás nestihol zahriať. Ak by ste pred infražiarič postavili stoličku, už za okamih je povrch stoličky teplý. Takto zjednodušene si môžete predstaviť fungovanie infražiaričov. V skutočnosti je však predsa len o čosi náročnejšia technológia.

Kde nájde kvalitný infražiarič najlepšie využitie? Premietne sa používanie tohto elektrického spotrebiče zásadne do účtov za elektrinu? Aké typy infražiaričov poznáme? Odpovede nájdete v nasledujúcom sprievodcovi. Ak vás ponuka tzv. teplometov prekvapí svojou rozmanitosťou, neváhajte a vezmite si na pomoc testy a recenzie infražiaričov, kde nájdete informácie z prvej ruky. Medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Blumfeldt, Duramaxx, Hyundai či VeGa.

Najlepšie infražiariče podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Blumfeldt Rising Sun

Pre použitie na rôznych miestach
✔️ S výkonom 850, 1650 alebo 2500 W
✔️ Stabilný stojan, výšková nastaviteľnosť od 127 - 192 cm
✔️ Flexibilné umiestnenie a premiestnenie
✔️ Jednoduché ovládanie cez diaľkové ovládanie
✔️ Časovač vypnutia v hodinových intervaloch až do 24 h
📌 od 115 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2blumfeldt Heat Guru

Najobľúbenejší
✔️ 3 výhrevné stupne - 650, 1350 a 2000 W
✔️ S karbónovým výhrevným telesom pre príjemné teplo
✔️ Časovač až po dobu 24 hodín a diaľkové ovládanie
✔️ Kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
📌 od 130 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3DURAMAXX Hot Roddy

Skvelý na záhradu a do dielne
✔️ Výkon až do 2000 W
✔️ Spokojné recenzie - okamžitý prenos tepla
✔️ Teleskopický stojan, možnosť nakláňania do uhlov
✔️ Extra široká základová doska pre vyššiu stabilitu
📌 od 58 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Hyundai HAL 200

Cena/výkon
✔️ Výkon v troch úrovniach - 400, 800 a 1200 W
✔️ Tichý, nerušivý chod
✔️ S funkciou oscilácie v rozsahu 90 °
✔️ Bezpečnostná poistka proti prevráteniu
✔️ Kompaktné rozmery, nízka hmotnosť
📌 od 40 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5blumfeldt Heat Hexa

Najlepšie stropný infražiarič
✔️ Až do 2000 W vykurovacieho výkonu - stupne 800, 1200 a 2000 W
✔️ Ovládanie cez dotykovú obrazovku alebo diaľkový ovládač
✔️ Robustná oceľová konštrukcia
✔️ Samostatne zapínateľná LED lampa
📌 od 250 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať infražiarič

Staršie ročníky si na malý nástenný infražiarič v kúpeľni pamätajú zrejme doteraz. Po vyjdení zo sprchy vás nečakal chlad a nadmerná vlhkosť. Infražiarič príjemne prehrial telo a dokonca sa postaral aj o rýchle presušenie obkladačiek. Od tej doby sa však využitie infražiaričov a ich podoba zásadne zmenili. Ako vybrať infražiarič, s ktorým budete po všetkých stránkach spokojní? Zaujímavé rady a tipy nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Čo je infračervené žiarenie?

Infračervené žiarenie, inak nazývané infračervené vlny, predstavuje elektromagnetické žiarenie s vlnovou dĺžkou od 780 nm do 1 mm. Na Zemi prirodzene pochádza predovšetkým zo Slnka. Poznáte ho ako príjemný teplý pocit v pokožke pri vyhrievaní na slnku aj vtedy, keď je vonku iba 10 °C. Človekom vytvorená technológia infračerveného žiarenia je využívaná v mnohých oblastiach – od lúča v diaľkovom ovládaní, cez infračervené kamery, až po liečebné účely a cielené zahrievanie. Infračervené vlny zasiahnu povrch a odovzdajú energiu atómom a molekulám, ktoré sa následne rozvibrujú. Vibráciou vzniká zahrievanie.

Ako funguje infražiarič?

Práve efekt zahrievania v plnej miere využívajú infražiariče. Nezohrievajú však pritom okolitý vzduch. Infračervené žiarenie vysielané z infražiariča spôsobuje mierne zvýšenie teploty priamo na danom povrchu. Aj studené sedenie na terase sa razom zmení na priestor, kde sa cítite príjemne teplo.

Infražiariče pre domáce použitie pracujú navyše veľmi rýchlo. Už krátko po zapnutí vysielajú infračervené vlny. Preto – ak je vám po návrate domov veľká zima a v hlavnom krbe sa ešte nekúri, predstavujú zaujímavý spôsob, ako sa rýchlo zahriať alebo – ako vytvoriť pocit tepla na miestach, kde nemáte klasický zdroj vykurovania.

Ako vybrať infražiarič

Kde majú infražiariče najlepšie využitie?

Infražiariče sa zvyčajne považujú za alternatívny zdroj tepla. Na rozdiel od konvekčných zdrojov (napríklad radiátory, elektrické krby) nešíria teplo ohrevom vzduchu. Vzduch v miestnosti sa pri zapnutom infražiariči síce postupne zohreje, ale ide predovšetkým o sekundárny ohrev. Čo znamená, že teplotu vzduchu zvýšili až zahriate okolité materiály. Práve preto sa infražiariče často používajú v kúpeľniach. Zídu sa v altánku alebo pri posedení na terase či balkóne. Veľmi obľúbené využitie majú aj v garáži alebo dielni, kedy si domáci majster nasmeruje infražiarič priamo na seba a už mu viac nástroje nepadajú zo skrehnutých prstov. Nič vám však nebráni použiť ho pri sledovaní televízie, najmä, ak sa vrátite premrznutí z lyžovačky. Okrem toho sú neodmysliteľnou súčasťou každej infrasauny.

Okrem rozmerovo kompaktných domácich zariadení sú však na trhu aj priemyselné a profesionálne infražiariče. Zabezpečujú optimálnu tepelnú pohodu vo väčších halách, skladoch a telocvičniach, kde by bolo “klasické” vykurovanie finančne neprimerane náročné. Sú tu vysoké stropy, ku ktorým teplo uniká a pri podlahe zostáva i napriek vysokým účtom za kúrenie chladno. Časté otváranie veľkých skladových dverí spôsobuje veľký únik tepla, ktoré je obsiahnuté vo vzduchu. Infrapanely rozmiestnené vo vhodnej vzdialenosti potom primerane zahrievajú okolité povrchy (aj ľudí) a vytvárajú tak ideálny tepelný tok. V priemysle sa infražiariče používajú tiež na presušovanie materiálov a vysušovanie stien.

Základné druhy infražiaričov podľa konštrukcie

Stropný infražiarič

Ide o závesné prevedenie, ktoré sa nápadne ponáša na lampu. Je určený na použitie v exteriéri (altánok, terasa, balkón, pergola, vonkajšie reštauračné stoly). Inštaluje sa napríklad na trám alebo preklad. Okrem funkcie infražiarenia môže disponovať samostatnou funkciou LED svietenia a má potom využitie ako lampa. Je vítané, ak sa stropný infražiarič dá ovládať na diaľku a má zvýšenú odolnosť voči vode a prachu.

Nástenný infražiarič

Ide o jednu z najvyhľadávanejších konštrukcií. Infražiarič a stenu má obdĺžnikový tvar a inštaluje sa na stenu. Lacné infražiarače sú vybavené ťahovým spínačom (lanko), drahšie už majú v balení diaľkový ovládač. Môžete natrafiť na nástenné infražiariče do kúpeľne, ale aj väčšie a výkonnejšie priemyselné modely. Zvyčajne sa nevyhnete pevnej montáži na stenu. Niektoré však môžu mať vo výbave závesný rám alebo menšie konzoly na stabilné položenie na zem.

Panelový infražiarič / Infrapanel

Kým pre klasický nástenný infražiarič je typická jednoduchá predĺžená konštrukcia s mriežkou, moderné infrapanely v interiéroch častokrát ani nepostrehnete, keďže majú tvar tenkej dosky s elegantným prevedením čelnej plochy. Sú určené na zavesenie priamo na stenu alebo ako infrakúrenie pod strop. Disponujú modernými funkcionalitami a vysokou účinnosťou. Až 95 % energie premieňajú na teplo. V top prevedení dokážu zahrievať, svietiť a dokonca aj zrkadliť.

Stojanový infražiarič

Aktuálne najpredávanejšie infražiariče pre domáce použitie. Výhodou je stabilná konštrukcia, ktorá nevyžaduje montáž o žiadny pevný prvok. Samostatné stojanové žiariče alebo žiariče na nohe s teleskopicky nastaviteľnou výškou môžete jednoducho premiestňovať z miesta na miesto, stačí byť na dosah elektrickej zásuvky. Zohrejú vás v interiéri i exteriéri. Sledujte, na akú kapacitu priestoru je ich výkon ešte dostatočný a aká je ich doplnková výbava (ovládač, časovač, možnosť rotácie v istom uhle). Pri dobrom výbere získate spoľahlivý doplnkový ohrievač, ktorý u vás nájde časté uplatnenie.

Vlastnosti a parametre infražiaričov

Pri výbere infražiariča je dobré orientovať podľa predpokladaného umiestnenia. Sami isto tušíte, či potrebujete ohrievač von alebo dovnútra. Či ide o väčší, alebo naopak – malý priestor. Zvážiť by ste mali rizikovosť prostredia, a to najmä z pohľadu vyššej vlhkosti a prípadnej prašnosti. Po konštrukcii a umiestnení tak prichádza na rad posúdenie nasledujúcich vlastností a parametrov.

Výkon | Príkon | Spotreba infražiariča

Ide o jeden z kľúčových parametrov každého elektrického spotrebiča, špeciálne takéto, ktorého úlohou je vytvárať teplo. Pri porovnaní s elektrickým konvekčným ohrievačom sa infražiarič považuje za efektívnejší a menej náročný na spotrebu energie. Ako je to možné?

Kým bežný elektrický ohrievač zohreje teplotu v miestnosti o 3 – 4 °C, ubehnú dlhé hodiny a na elektromere pribudne niekoľko kilowatthodín. Ak sa však posadíte pred infražiarič, už behom chvíle sa zahrejete a v závislosti od nastaveného výkonu môžete pociťovať aj výraznejšie teplo. Nehovoriac o tom, že používanie konvekčného prenosného radiátora na terase je púhe plytvanie teplom bez výsledku.

Príkon infražiariča na domáce použitie sa pohybuje v širokom intervale, cca od 400 do 2500 W. Bežne natrafíte na niekoľko stupňov výkonu, s čím prirodzene súvisí postupne narastajúci príkon / spotreba energie. Infražiarič môže mať napríklad stupne 750 W, 1250 W a po stlačení oboch tlačidiel sa dostanete na ich súčet – až 2000 W.

Veľkosť priestoru | Dosah v metroch

Ďalšou hodnotou, ktorú sa oplatí v popise vyhliadnutého modelu hľadať, je informácia o veľkosti priestoru v metroch štvorcových.

Môžete sa dozvedieť, že vyhliadnutý kúpeľňový infražiarič je vhodný pre miestnosti s plochou 6 – 8 m2 (čo je zvyčajne postačujúca hodnota). Pri vyššom stojanovom infražiariči zase nájdete napríklad údaj 15 – 20 m2 (miestnosť 3 × 5 m, 4 × 5 m) alebo jeho dosah vyjadrený v metroch. Dosah je smerodajná hodnota najmä v prípadoch, kedy máte infražiarič v úmysle používať najmä v exteriéri.

Možnosti nastavenia a ovládania

  • Nastavenie intenzity výkonu je štandardnou výbavou už aj v lacných infražiaričoch (2 – 3 stupne).
  • Ovládanie môže byť mechanické (cez tlačidlá, otočné kolieska, ťahový spínač), prostredníctvom moderného dotykového panelu alebo cez diaľkový ovládač.
  • Stojanové a stĺpové infražiariče môžu disponovať funkciou rotácie do strán. Nejde o úplne maximálny rozsah, uhol 90 – 120 ° však celkom zaujímavo rozšíri pokrytie priestoru.
  • Obľúbeným prvkom výbavy je časovač, ktorý umožňuje po hodinách nastaviť dĺžku chodu infražiariča. Na pokročilejších infražiaričoch sa dá nastaviť aj čas zapnutia a vás tak privíta príjemne vyhriata kúpeľňa.
  • Niektoré infražiariče sú vybavené termostatom. Po dosiahnutí nastavenej teploty sa automaticky vypnú alebo prepnú na nízky, udržiavací výkon, aby zbytočne nenavyšovali spotrebu.

Bezpečnostné prvky a odolnosť

Súčasťou výbavy infražiaričov je niekoľko bezpečnostných prvkov. Najmä automatické vypnutie pri prehriatí alebo pri páde. Prenosné infražiariče sa zvyčajne dočasne vypnú aj vtedy, ak ich podvihnete a chcete presunúť o kúsok ďalej.

Ak plánujete infražiarič používať v prostredí so zvýšenou vlhkosťou alebo sa obávate mierneho kontaktu s vodou, potom kontrolujte stupeň ochrany krytom. Štandardne ide o hodnotu IPX4, ak však potrebujete zvýšiť ochranu pred vniknutím pevných častíc, potom vyberajte infražiarič s ochranou na úrovni minimálne IP34 ( ochrana pred striekajúcou vodou vo všetkých smeroch a pred vniknutím cudzích telies s priemerom nad 2,5 mm).

Ceny infražiaričov

Koľko zaplatíte za kvalitný infražiarič do kúpeľne / na terasu / do dielne? Viac už prezradia nasledujúce cenové kategórie.

✅ Infražiariče do 50 eur

V základnej cenovej kategórii našli svoje miesto prevažne nástenné kúpeľňové infražiariče a zopár menších stojanových modelov. Ich dizajn môžeme zhodnotiť ako klasický a jednoduchý. Po funkčnej stránke im nechýbajú základné možnosti ovládania a nastavenia. Výkon postačuje na menší priestor, cca do 8 až 10 m2.

✅ Infražiariče do 100 eur

V cene od 50 do 100 eur už nájdete aktuálne najpredávanejšie infražiariče v stojanovom a dizajnovo modernom panelovom prevedením. Svoje uplatnenie nájdu v interiéri, no pomerne obľúbené sú aj na použitie vonku. Pomer cena / výkon je veľmi dobrý (pre miestnosti 15 – 25 m2), oslovia modernejšími ovládacími prvkami. Sú určené na občasné, no za to spoľahlivé zohrievanie.

✅ Infražiariče od 100 eur

Cena profesionálnych infražiaričov dosahuje stovky eur. Ak však práve nehľadáte riešenie do veľkej haly alebo profidielne, potom vás môžu zaujať aj precízne spracované infražiariče v cene od 100 do 250 eur. Tieto moderné infrapanely, stropné infražiariče a dominantné stojanové modely oslovia spracovaním, bohatou výbavou a predovšetkým efektívnym tvorením tepla. Zvýšený dôraz na odolnosť a bezpečnosť.

Najlepšie značky infražiaričov

  • Blumfeldt – Zaujímavý a pomerne široký výber infražiaričov v rôznych veľkostiach a konštrukciách. Dobrý pomer cena/kvalita. Elegantné, nerezovo-čierne spracovanie s nádychom industriálneho štýlu.
  • Duramaxx – Infračervené stropné a nástenné ohrievače presvedčia výkonom a dobrou kvalitou spracovania.
  • Hyundai – Cenovo dostupný, základný stojanový infražiarič. Nízka hmotnosť, nehlučný chod, s čiastočnou rotáciou okolo osi.
  • VeGa – Kvalitné dielenské infražiariče s upevnením na strop alebo na stenu. Okamžité teplo už za pár sekúnd.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Blumfeldt Rising Sun

Pre použitie na rôznych miestach
✔️ S výkonom 850, 1650 alebo 2500 W
✔️ Stabilný stojan, výšková nastaviteľnosť od 127 - 192 cm
✔️ Flexibilné umiestnenie a premiestnenie
✔️ Jednoduché ovládanie cez diaľkové ovládanie
✔️ Časovač vypnutia v hodinových intervaloch až do 24 h
📌 od 115 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2blumfeldt Heat Guru

Najobľúbenejší
✔️ 3 výhrevné stupne - 650, 1350 a 2000 W
✔️ S karbónovým výhrevným telesom pre príjemné teplo
✔️ Časovač až po dobu 24 hodín a diaľkové ovládanie
✔️ Kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
📌 od 130 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3DURAMAXX Hot Roddy

Skvelý na záhradu a do dielne
✔️ Výkon až do 2000 W
✔️ Spokojné recenzie - okamžitý prenos tepla
✔️ Teleskopický stojan, možnosť nakláňania do uhlov
✔️ Extra široká základová doska pre vyššiu stabilitu
📌 od 58 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Hyundai HAL 200

Cena/výkon
✔️ Výkon v troch úrovniach - 400, 800 a 1200 W
✔️ Tichý, nerušivý chod
✔️ S funkciou oscilácie v rozsahu 90 °
✔️ Bezpečnostná poistka proti prevráteniu
✔️ Kompaktné rozmery, nízka hmotnosť
📌 od 40 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5blumfeldt Heat Hexa

Najlepšie stropný infražiarič
✔️ Až do 2000 W vykurovacieho výkonu - stupne 800, 1200 a 2000 W
✔️ Ovládanie cez dotykovú obrazovku alebo diaľkový ovládač
✔️ Robustná oceľová konštrukcia
✔️ Samostatne zapínateľná LED lampa
📌 od 250 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin